Kniha …a bude hůř (Jan Pelc)

Kniha ...a bude hůř (Jan Pelc)

Kniha …a bude hůř (Jan Pelc) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha …a bude hůř (Jan Pelc)
  • Elérhető fájlok: Kniha …a bude hůř (Jan Pelc).pdf, Kniha …a bude hůř (Jan Pelc).epub, Kniha …a bude hůř (Jan Pelc).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

. a bude hůř (s fotopřílohou)

Anotace

Nové, speciální vydání kultovního románu, který se odehrává převážně v totalitních severních Čechách, k filmu Petra Nikolaeva. Doplněno fotografickou přílohou Zdeňka Tichého.

Čtenářské recenze

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

. a bude hůř

kniha od: Jan Pelc

Kdysi dávno můj referát na gymplu a nelitoval jsem, že jsem si Pelce vybral. Dílo bylo něco jiného, než co jsem tehdy četl, takže bylo docela fajn proniknout do undergroundu a obohatit si slovní zásobu našeho rozmanitého jazyka.

musela jsem po dočtení zas asi měsíc počkat, abych se rozmyslela, jak moc skvělý to bylo. a moc. protože mám zas další knížku, na kterou si během dne náhodně vzpomínám a všem o ní vykládám, zas jsem trosku chytřejší a mám pocit, jak kdyby byl olin po tom všem, co sme si “spolu” zažili, můj kamarad a vobčas se mi po něm stejská

Hodně “hustá” kniha. Život beatnické generace v socialismu.

nádherná kniha inspirovaná životem v totalitní káznici bolševického Československa. Bere silně za srdce.

toto som nedokončil. donekonečna a bez východiska sa topiť v normalizácii. stačilo naživo.

Boží úlet, který se čte sám. Některé pasáže jsou troooošičku přehnané, např : erotické pasáže : po 10-ti pivech a nějakém tom rumíku, tam kaňouři dali 4-5 čísel, jakoby nic. Takového odborníka co polkne tolik piv a rumu a potom zvládne takový maraton, bych chtěl potkat 🙂 jinak super knížka.

No, nedala jsem to 😀 Už jsem nějak nedokázala zabíjet tím další hodiny a dál si rozšiřovat ve své mysli místa, která už mě odtud nikdo nevymaže – nekrofilie atp. Dávka naměřená prvním dílem mi do konce života asi bude stačit 🙂
Ale jako jinak si myslím, že to je důležitá knížka, a to sice kvůli několika věcem. Za prvé – vnímám to jako věrně zaznamenaný obraz revolty proti tehdejšímu systému, zrcadlo toho, jak to tehdy bylo mezi máničkami a tou nejvíc spodní vrstvou obyvatel – žádný dokumentární popisy, ale prostě tak jak asi určitá skupina lidí žila, tak s tím koresponduje i styl, jakým je kniha napsaná. Za druhé – ta doba je fakt šílená, šílená, šílená. Takže se nedivím, že ožírání, flákání se a nechození do práce atd., platilo jako za tu jedinou formu odporu, která těm tehdejším puberťákům zbyla. Tenkrát to asi bylo dobrodružství, dneska by dotyčnej byl někde jako bezďák, kterej je všem ukradenej. Tenkrát o ně jevil zájem aspoň sbor VB, dneska by byli šumák i jim.
Doporučuju nečíst na lačno v dopravních prostředcích, jednou se mi u líčení kocovin, chlastání udělalo vážně zle od žaludku 😀

Už si ani nepamatuji, o čem ta kniha byla. ajo vlastně, o chlastání a o souložení. Asi mám o undergroundu jako porevoluční dítě zkreslené představy, ale jeho protagonisty vnímám podobně jako beat generation – osoby, které sice žijí nespoutaný život, ale zároveň jsou to tvůrci zajímavých myšlenek. Tuto skutečnost ostatně potvrzují texty českých undergroundových kapel, které vnímám jako podnětné. V této knize jsem však nic podnětného nenašla, druhá půlka příběhu mne navíc vyloženě nudila. Beru knihu jako report, který si nic nepřikrášluje, proto jsem titul ohodnotila dvěma hvězdičkami místo jedné. A teď mne omluvte, jdu meditovat nad texty Plastiků.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Pelc Jan (*1957)

. A bude hůř

DĚTI RODIČŮ
Poprvé se setkáváme s hlavním hrdinou Olinem v jeho šestnácti letech. Byl vyhozen z internátní školy a otec mu zařídil učení na místním učilišti. Olin si chtěl zařídit život podle sebe. Nenáviděl autority, včetně svého otce. Začal se poflakovat po hospodách. Skončil v nejšpinavější putice ve městě U BOUČKŮ. Našel si zde hodně pochybných kamarádů, na kterých obdivoval jejich volnost a svobodu. Poprvé se zamiloval do podnikové pracovnice Soničky. V té době se ještě občas vracel domů. Jednoho dne však našel Soničku se svým otcem. Hospoda U BOUČKŮ se stala jeho domovem. S kamarády Špínou, Marabuem, Hašem a dalšími z hospody zažíval neuvěřitelné věci. Tehdejší komunistický režim vyžadoval, aby každý pracoval. To se chlapcům nelíbilo. Neustále je za to pronásledovala VB. Jednou ho kamarád Michal naučil čichat toluen. Olin pak v halucinacích skočí pod auto. Jakmile se vrátí z nemocnice, nastoupí se Špínou k technickým službám. Dostanou vlastní pokoj a opět se rozjíždí kolotoč flámů akcí, na kterých se neustále pije. Jeho druhou velkou láskou byla Bejbina. Olin si ji bere za ženu a čekají spolu dítě. Bejbina, která vyrůstala v dětském domově, si uvědomí, že nechce, aby její dítě dopadlo stejně. Olin už je na alkoholu hodně závislý. Bejbina ho opouští. Olin se opije, na pár dní je mimo, a poté si podřeže žíly.

DĚTI RÁJE
Olin se vrací z léčebny. Doma zůstalo vše při starém. Zakládají skupinu a opět organizují alkoholové akce. Olin potkává bývalou kamarádku Olinu, která utíká z pasťáku, a seznamuje se s Otou. Špínova holka Petra se zamiluje do Hrbaté. Dostanou byt a Olin jim oběma udělá dítě. Vtom samém bytě se Olin vyspí se svou sestrou Hankou. Takový život ho ale přestává bavit. Nechce být pořád pronásledován policií. S Olinou a Otou se rozhodnou utéct. Z Československa se ale nedostanou. Olina spáchá sebevraždu a Ota následně po ní také. Olin dostává tři roky.

DĚTI CEST
Po návratu z vězení si vyřídí falešný pas a odjíždí na dovolenou do Jugoslávie. Chce tak skoncovat se všemi rádoby kamarády. Z Jugoslávie utíká do Vídně, pak do Itálie a nakonec do vysněné Francie.

Nedoporučujeme ke čtení těm, kteří předpokládají, že život ostatních vypadá jen jako jejich vlastní, že druzí jednají, myslí a mluví jako oni sami, a není-li tomu tak, odmítají to brát na vědomí, místo aby je to pobídlo se hlouběji touto skutečností zabývat.

Zdroj: Katka Kal., 10.05.2006

Kniha: . a bude hůř (s fotopřílohou) – Jan Pelc

Kniha: . a bude hůř (s fotopřílohou)
Autor: Jan Pelc

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu

vázaná
1. vydání, 2007
Skladem

97%
7 hodnocení

100%
1 recenze
počet hodnocení
98 % celkové hodnocení
7 hodnocení + 1 recenze
Nakladatelství: » MAŤA
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2007
Počet stran: 424
Rozměr: 21 cm
Úprava: xxxii stran obrazové přílohy: ilustrace, portréty
Vydání: Vyd. 6., (V nakl. Maťa 4.)
Jazyk: česky
Vazba: kniha, vázaná vazba
Hodnocení: 170. nejlépe hodnocená kniha
Datum vydání: 22.03.2007
Nakladatelské údaje: Praha, Maťa, 2007
ISBN: 9788072871285
EAN: 9788072871285

Třídílný román představuje svět viděný očima mladíka, který se pohybuje v prostředí opilců, zlodějů a narkomanů a marně hledá smysl své existence. Vyprávění – většinou v ich formě – je nezvyklé používáním slangových a vulgárních výrazů, líčením negativních stránek života. Je však funkční a dokonale vystihuje prostředí lidí bez domova, bez práce a bez cíle. Po prvním šoku z neformálního stylu je kniha originálním a pravdivým pohledem na určitou vrstvu mladých lidí osmdesátých let 20. století.

Nové, speciální vydání kultovního románu, který se odehrává převážně v totalitních severních Čechách, k filmu Petra Nikolaeva. Doplněno fotografickou přílohou Zdeňka Tichého. (román o třech dílech)

Jan Pelc – … a bude hůř

Jan Pelc bývá často považován za autora jednoho románu, i když kniha … a bude hůř není jeho jediným dílem. Jak řekl v rozhovoru pro Instinkt, sám se za spisovatele nepovažuje a necítí se jím být. [1] Přesto se Pelcova osobnost stala součástí literárních slovníků, což je vlastně popřením postoje obsaženého v jeho knihách, protože jeho postavy se právě takovýmto oficialitám brání.

Geneze knihy … a bude hůř

Román … a bude hůř je Pelcovou prvotinou. Vznikal ve Francii, za nepříznivých podmínek emigrace a bez lektorského dohledu. Jan Pelc využil svobodnější politické poměry v exilu k tomu, aby podal svědectví o nenormálnosti situace v bývalé vlasti. Román je jediným autorovým dílem, které bylo napsáno a vydáno ve francouzské emigraci, ostatní knihy vznikly a následně vyšly v porevolučním Československu. Kniha se stala jedním z nejslavnějších a nejdiskutovanějších exilových románů. V rozhovoru pro Hlas Ameriky Jan Pelc řekl, že nikdo v Československu sice nevěřil, že „takový lidi existujou a žijou“, a i když to „spousta lidí považuje za vymyšlený, je to pravdivý a je to tak“. [2] V kontextu české literatury 2. poloviny 20. století bývá román . a bude hůř přirovnáván k americkým beatnickým románům šedesátých let, oproti nim je ale mnohem drsnější a bezohlednější.

Román se skládá ze tří dílů, které na sebe chronologicky navazují. Z datací, uvedených na konci jednotlivých částí trilogie, vyplývá, že román vznikal ve velmi krátkém čase. Jednotlivé části psal Jan Pelc v jiném pořadí, než jsou řazeny v knize. Jako první vznikly Děti ráje, které psal Jan Pelc v období 28.–29. 10. 1983, následovaly Děti cest, psané ve dnech 21.–22. 10. 1983, a jako poslední byly v období 20.–26. 1. 1985 napsány Děti rodičů. Dva díly vznikly každý během dvou dnů a celá románová trilogie byla napsána během jedenácti dní.

Názvy tří dílů románu … a bude hůř obsahují pojmenování „děti“. Dětmi myslí Jan Pelc generaci narozenou do socialistického „ráje“. Postavami jsou mladí lidé, často nezletilí flákači, opilci, zloději, kriminálníci, lidé na pokraji společnosti. „Děti“ jsou nepracující částí společnosti, která se snaží žít stranou od reality komunistického režimu, a to bez jakékoliv návaznosti na intelektuální underground, exil nebo disent. Olin a ostatní postavy nevzdorují jen totalitnímu režimu, ale i celé společnosti. Proto je pro některé čtenáře těžké ztotožnit se s vypravěčem a s prostředím. V podstatě stereotypní kolotoč opíjení se, kocoviny, sexu, útěků a policejních výslechů narušují občasné nezákonné hudební a sportovní akce. Za podmínek, kdy člověk nechce posluhovat komunistickému režimu, se stává alkohol jediným únikem, sex jedinou svobodou a vzdor proti všemu jedinou jistotou, jak přežít.

V Dětech ráje, které vznikly jako první část trilogie, zaznamenává Jan Pelc trauma jednoho člověka žijícího v komunistickém světě. Sex jako podstatná součást lidské existence a jako lidské privilegium, které nám pomáhá uvolnit se a aspoň na krátký čas se osvobodit od všech starostí, je leitmotivem nejen Dětí ráje, ale celého románu. Sex je chápán jako obrana proti izolaci a vyvržení ze společnosti, je jedinou hmatatelnou svobodou a také prostředkem zavržení celé společnosti. Svoboda tedy může mít různé podoby a s prohlubující se společenskou izolací a nepochopením světa narůstá i intenzita svobody v sexu. Svědectvím takového násilí a nesvobody chtějí být i Pelcovy Děti ráje.

Jako druhá vznikla třetí část trilogie, kterou jsou Děti cest. Olin a jeho kamarádi mají stejně jako ostatní politicky nežádoucí osoby dvě možnosti: nechat se zatýkat a věznit, nebo emigrovat. Druhou alternativu máme možnost v Dětech cest prožít s Olinem, který utíká před trestními postihy do ciziny a absolvuje tvrdou školu sběrných táborů v Itálii a v Rakousku. Přestože lágry představují pro Olina relativní místo bezpečí, stále pociťuje sebeodcizení v nových, dosud nepoznaných a nepřehledných podmínkách. Po celou dobu pobytu ho pronásledují myšlenky na minulost, které se vrací především ve snech. V této části nevystupuje jen Olin a jeho parta, setkáme se zde s příslušníky jiných národů (Poláci, Slováci, Jugoslávci), které Olin potkává na své cestě za svobodou, jež vede napříč Evropou a končí ve Francii. Závěr románu obsahuje prvky disharmonie, ale také pocit jakési vyrovnanosti. Olin se ve Francii seznamuje s clochardy, ve kterých jako by poznal odlesk stejné touhy ke svobodě, na jakou si dělal nárok už jako student. Autor nechá hrdinu rezignovat na vymoženosti svobodného světa a Olin se najde v roli nezúčastněného pozorovatele života.

Jako poslední byly sepsány Děti rodičů, které představují jakýsi úvod, jakoby pasáž k pochopení celého románu. Úvodní část zachycuje Olinovu vzpouru vůči stereotypům, jež mu vnucují rodiče, škola i společnost. Osobní napětí s rodinou a záhy i se společností a jejím systémem zanese Olina do skupiny mládeže, obecně označované „asociální“, v hospodě U Boučků, kde má větší prostor pro seberealizaci. Životní styl party se vyznačuje odporem ke konzumní společnosti a snahou vytvářet si iluzi svobody pomocí alkoholu a sexu. Olin se zříká vzdělání, odchází z domova a žije nezávazným způsobem, hraničícím s dobovými zákony. Děti rodičů byly psány dodatečně, jako by autor usiloval o zachycení vývoje Olina od naivně přímočarého nazírání na svět k hlubšímu chápání vlastní existenciální situace.

Autor nemá v románu potřebu zamýšlet se nad příčinami společenských jevů, situací a stavů, záměrem jeho trilogie byl pokus o uměleckou dokumentaci ze života té části společnosti, která nebude mít šanci podat o sobě jakékoli literární svědectví. Jan Pelc nazírá na příběh očima příslušníka „ztracené generace“, tedy z pohledu kritika a opovrhovatele režimu, pro kterého jsou budovatelé světlých zítřků „zatracenou generací“. Ačkoli se děj odehrává ve vymezené skupině, společenský záběr dosahuje větší šířky.

V prvních dvou dílech románu (Děti rodičů a Děti ráje) se prolíná fikce s autorovými vlastními zážitky, zatímco Děti cest jsou téměř celé autobiografické – Jan Pelc v nich ztvárnil své zkušenosti z emigrace (emigroval v roce 1981). Román však není kronikou Pelcova života. V knížce 19 rozhovorů Jan Pelc řekl, že román … a bude hůř psal pro radost a bylo obrovské štěstí, že kniha vyšla. [3] Zasloužil se o to především Pavel Tigrid, který pracoval i na korekturách románu a pro kterého znamenal román novum, které stojí za vydání.

Vydání knihy

Jako první vyšla jen část románu, a to Děti ráje. Ukázka byla otištěna v exilovém Svědectví zásluhou Pavla Tigrida, který Jana Pelce náhodně přistihl, jak si v práci kopíruje rukopis určený pro Danu Hutkovou, která měla zájem o jeho text. Pavel Tigrid si práci vypůjčil a byl jeho prózou nadšený. Nabídl mu, že otiskne ukázku z jeho práce ve Svědectví, a to i přes nebezpečí ztráty některých čtenářů. Děti ráje vyšly ve Svědectví č. 72 roku 1984 a vyvolaly zvýšený zájem o problémy mladých lidí v Československu. Tento zájem doprovázela kritika a nesouhlas, zároveň docházelo i k odhlašování časopisu ze strany některých čtenářů. Kritiky a ohlasy se začaly objevovat také v exilových a samizdatových časopisech a ještě zesílily po prvním knižním vydání románu v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem v roce 1985.

V roce 1990 vytisklo nakladatelství Panorama první oficiální vydání této knihy. Do prvního polistopadového vydání románového triptychu z roku 1990 v nakladatelství Panorama autor některé pasáže přepracoval nebo přímo vypustil. Týkalo se to především zobrazování sexuality a sexuálních scén, různých zvráceností a patologií, které se staly předmětem diskuzí v exilu a samizdatu už při prvním vydání. Právě tato polemika zřejmě nejvíce ovlivnila podobu prvního domácího vydání. Podle samotného autora chybí ty pasáže, které byly nadbytečné a jako čtenáři mu vadily. V domácím vydání chyběl také slovníček nesrozumitelných výrazů, který byl určený především pro emigranty, a proto by u nás jeho vydání bylo zbytečné. Autorovy zásahy textu spíše uškodily, a tak se Jan Pelc vrátil k původní podobě románu při dalším vydání knihy v roce 1996, v době, kdy v literatuře dochází k detabuizaci dříve zakázaných témat.

V úvodu Pelcova románu najdeme krátké upozornění: „Nedoporučujeme ke čtení těm, kteří předpokládají, že život ostatních vypadá jen jako jejich vlastní, že druzí jednají, myslí a mluví jako oni sami, a není-li tomu tak, odmítají to brát na vědomí, místo aby je to pobídlo se hlouběji touto skutečností zabývat“. [4] Upozornění můžeme chápat jako doporučení, které v jedné větě shrnuje, proč knihu číst. Exilové nakladatelství Index tím také apeluje na čtenáře, aby se zamysleli nad svým jednáním. Jan Pelc chce zároveň upozornit na tenkou hranici mezi zloději či veksláky a mezi lidmi bojujícími proti pravidlům společnosti. Upozorňuje na to, abychom rozlišovali mezi revoltujícími ze zásady, revoltujícími z donucení a obyčejnými zloději. V knize několikrát zazní otázka, jestli je to režim, kdo má toto třídní rozložení na svědomí.

[1] Jsem pisatel večerníčků. Instinkt, 22. 6. 2006, roč. 5, č. 25, s. 66–69.
[2] Rozhovor redaktora Hlasu Ameriky Pavla Skály s Janem Pelcem. Vokno, 1985, č. 7, s. 61.
[3] ČERVINKA, S. 19 rozhovorů. 1. vyd. Praha: Volvox Globator, 2003.
[4] PELC, J. . a bude hůř. 1. vyd. Kolín nad Rýnem: Index, 1985.

. a bude hůř

Kniha ( pevná vazba )

Páté vydání kontroverzního a dnes již téměř kultovního románu, jehož děj se odehrává převážně v totalitních severních Čechách. V letošním roce bude kniha zfilmována režisérem Petrem Nikolajevem. Na tento román volně román ". a výstupy do údolí".

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Páté vydání kontroverzního a dnes již téměř kultovního románu, jehož děj se odehrává převážně v totalitních severních Čechách. V letošním roce bude kniha zfilmována režisérem Petrem Nikolajevem. Na tento román volně román ". a výstupy do údolí".

Bestseller v knihy Dobrovský

56560. v e-shopu | 54550. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.1 z 5 0 hodnocení čtenářů

0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

. a bude hůř (s fotopřílohou)

Kniha ( pevná vazba )

  • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
  • Doručení Doručení domů není možné
  • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

356 Kč s DPH
Ušetříte 42 Kč Běžně 398 Kč

Nové, speciální vydání kultovního románu, který se odehrává převážně v totalitních severních Čechách, k filmu Petra Nikolaeva. Doplněno fotografickou přílohou Zdeňka Tichého.

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

Nové, speciální vydání kultovního románu, který se odehrává převážně v totalitních severních Čechách, k filmu Petra Nikolaeva. Doplněno fotografickou přílohou Zdeňka Tichého.

Bestseller v knihy Dobrovský

8311. v e-shopu | 12957. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.3 z 5 5 hodnocení čtenářů

3× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 1× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.2 z 5

3 z 5 hvězdiček Misak 26. září 2017

No. ze začátku mě to dost bavilo, ale zhruba od poloviny jsem se musela do čtení nutit, přišlo mi to to samé pořád dokola.

Pomohla vám tato recenze? Ano 21

Kniha, MAŤA, 2007, 9788072871285

5 z 5 hvězdiček Kristýna Brandejská 13. února 2019

Skvělá knížka! Je to příběh který bych mohla číst dokola a dokola. Jan Pelc je pro mě prostě nejlepším českým spisovatelem. Doporučuji!!

. a bude hůř (s fotopřílohou)

2012

Ihned

Anotace

Speciální vydání kultovního románu, který se odehrává převážně v totalitních severních Čechách, k filmu Petra Nikolaeva. Doplněno fotografickou přílohou Zdeňka Tichého.

Čtenářské recenze

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

…a bude hůř (2007) – ukázka

Popis:
Informace o filmu na http://www.sms.cz/film/a-

Leave a Reply