Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy (Edgar Allan Poe)

Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy (Edgar Allan Poe)

Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy (Edgar Allan Poe) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy (Edgar Allan Poe)
  • Elérhető fájlok: Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy (Edgar Allan Poe).pdf, Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy (Edgar Allan Poe).epub, Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy (Edgar Allan Poe).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Jáma & kyvadlo a jiné fantastické příběhy

kniha od: Edgar Allan Poe

Tohle mě moc nenadchlo. Povídky byli zajímavé, ale především díky kontextu k informacím o autorovi, které jsou na začátku knihy. Čekala jsem tajemno, strach, utrpení ale dočkala jsem se jen smutku a absurdit. Celkově to špatné nebylo ale čekala jsem od autora mnohem víc.

Byla jsem zklamaná. Kdysi jsem viděla tři povídky od Poeho: Zánik rodu Usherů, Jáma a kyvadlo a Havran. Bylo to trochu drásající, ale jinak se mi líbily. Proto jsem očekávala, že kniha bude ještě lepší, většinou to tak bývá, ale nebylo. Povídky jsem nepřečetla všechny, a ty, které jsem četla mi nedávaly mnohdy smysl, nedokázala jsem se soustředit a pointa tajemna se vytratila. Víc mě zajímalo, co jsem se dozvěděla v úvodu knihy, o spisovateli. Jeho několikeré obtočení šátku kolem krku si myslím signalizovalo jeho depresivní povahu a taky si myslím, že prokletí, o kterém psal, vycházelo z jeho vlastního života. Celá jeho rodina byla poznamenaná brzkou smrtí, vlastně i sám pisatel zemřel ve středním věku. Jediné, co se mu nedá upřít, byla jeho vytrvalost při psaní. Jeho dílo bylo obsáhlé, ale už si z něj nic nehodlám přečíst.

Nevím, kniha mě nijak moc nenadchla. Vlastně ani nevím čím. Asi sem ji jen četla ve špatnou dobu. Do čtení jsem se musela vyloženě dokopávat.
Třeba ji zkusím ještě někdy jindy.

Moje vydání tu chybí. Dostal jsem snad jako první knihu pro dospělé po operaci nosních mandlí ve 13 letech. Ilustrováno A. Bornem.

Zajímavé čtení, dřív se lidi víc báli.. Ale i tak některé hororové povidky:)

Ehm, ehm, ehm. Nějak jsem z té knihy v rozpacích. Jazykem krásným jsou popisovány úchylné myšlenky, šílení lidé, šílené psychické stavy, absurdity. Kniha mne nenadchla, některé povídky jsem vynechal. V mezičase jsem přečetl Antikrista od Nietzscheho – jeden autor větší magor než ten druhý.

úžasné povídky, které jsem přečetla jedním dechem! Nejednou.

Jáma a kyvadlo a jiné povídky

kniha od: Edgar Allan Poe

V jednom malém antikvariátu jsme společně s přítelkyní narazili na vydání Jámy a kyvadla od Odeonu z roku 1987 s krásnými ilustracemi od Adolfa Borna, okamžitě mi řekla, že si musím doplnit "literání vzdělání" a protože E.A.Poa zbožňuje, bylo mi řečeno, že si to musím koupit a přečíst. Cukal jsem se a nakonec mi byla daná jako předvánoční dárek, ze začátku jsem se k tomu neměl, ale pustil jsem se do čtení a užíval si krásného jazyka, který byl pro mě..no řekněme něco jiného než jsem zvyklý, ale ke knize a povídkám samotným.
Rozhodně víc jak půlka povídek se mi líbila, u některých jsem byl napnutý jak struna na mojí zaprášené baskytaře, u některých jsem se pousmíval, ale bohužel, u některých jsem se nudil, ano některé povídky byly opravdu nemastné, neslané (např. Senzace s balónem, Von Kempelen a jeho objev), ale jinak tuto sbírku hodnotím rozhodně kladně a chtěl bych vyzdvihnout tyto povídky, které se mi opravdu líbily:
Zánik domu Usherů, Maska Červené smrti, Černý kocour, Anděl pitvornosti a Na slovíčko s mumií.

Četla jsem jenom tři povídky – Jámu a kyvadlo, Vraždy v ulici Morgue a Černého kocoura.
Autorův styl psaní mi moc nesedl, na čtení jsem se musela hodně soustředit a do něj i trochu nutit, abych vůbec ty tři dočetla (celou knížku bych asi nezvládla). Nejméně se mi líbila Jáma a kyvadlo, nejvíc Vraždy.
Čteno jako povinná četba k maturitě.

Některé povídky byly pěkně vypracované, ale většina se mi nelíbila. Asi jsem do nic nich ještě nedospěl a obávám se, že ani nedospěji.

Moje první seznámení s Poem. Už první povídkou mě nadchl, protože to bylo nečekané a napínavé. Pak přišlo menší zklamání. Z čehož vyplívá, že některé povídky jsou naprosto famózní. Některé jsou zajímavé, jiné úsměvné nebo nápadité. Knihu jsem prostě nedokázala odložit. A pak tu jsou ty povídky, které mě moc nebavily, byly neslané nemastné a jejich četba trvala delší dobu. Přesto se na autorovy další knihy těším.

Některé povídky byly skvělé, jiné průměrné. Každopádně jsem ráda, že jsem si tuto klasiku přečetla. Jazyk byl srozumitelný, četlo se to samo 🙂

krásně děsuplná atmosféra. ke knížce se určitě ještě vrátím

Geniální knížka.
Soubor povídek detektivních, hororových, filozofických i humorných.

E. A. Poe (a R. Dahl) jsou pro mě mistry povídky.

(citáty v cizích jazycích by zasloužily překlad pod čarou; googlení vyrušuje ze čtení)

Tyto povídky jsem před lety nedočetl – ani nevím proč. A tak jsem si dal druhý pokus. Ač nejsem „povídkář“ (mám rád větší celky), rád přiznávám, že jsem si to docela užil.
Na Poeovi je nutno ocenit jeho představivost, rozmanitost žánrů, témat a stylů. Je-li někdy Poe označován jako jeden z otců hororu, pak může být stejně dobře označen jako otec detektivních či sci-fi příběhů. Jeho záběr byl opravdu široký.
Ve výběru čítajícím na čtyři desítky povídek je nesnadné udržet čtenářovu pozornost po celou dobu. Ani já jsem neobdivoval vše stejnou měrou a nejvíce mne snad potěšily povídky, které mají blízko právě k tomu, co začalo být později označováno jako vědecká fantastika. Namátkou třeba povídka „Tisící druhý Šeherezádin příběh“ nebo „Rozhovor Eirose s Charmionem“. Věřím, že to v té době – době, kdy jsme si tu „užívali“ Metternicha a mladá Barbora Novotná dováděla se Sultánem a Tyrlem -, nebylo příliš obvyklé zabývat se tím, jak bude vypadat svět v roce 2045.
Oceňuji Poeův smysl pro humor, díky němuž se některé povídky krásně rozvily.
Zanedlouho nás bude od zrodu Poeových povídek oddělovat dvě stě let, ale stále stojí za to.
Pět hvězdiček dávám jak poctu autorovi.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 – †07.10.1849)

Jáma a kyvadlo (14)

Španělské město Toledo v období války za nezávislost

Líčení praktik inkvizice (církve) v tehdejší době a její časté demagogické odsuzování

Odsouzený (vypravěč) je církví zavřen do kobky, aby zde strávil zbytek svého života.
V ní je naprostá tma, a proto se rozhodne změřit její velikost za pomoci kusu látky z kutny, do které byl oblečen. Uklouzne však při tom, díky čemuž zjistí, že je těsně u okraje velké propasti (jámy). Ta by podle něj mohla znamenat vysvobození, ale také smrt.
Když se posléze posilní jídlem a vodou, upadne do hlubokého spánku, neboť se v potravě nejspíš nacházel uspávací prostředek.

Probouzí se spoutaný pod kyvadlem, které se nad ním na provaze houpe a stále se přibližuje blíž a blíž k jeho tělu.
Začne proto přemýšlet, jak by se z této prekérní situace dostal, ale kvůli psychické nestabilitě se mu to příliš nedaří. Na poslední okamžik se zachrání, neboť se mu podaří přijít na plán, v němž využije žravosti hlodavců.
Bohužel poté, co je kyvadlo vyzdviženo z místnosti stropem, stěny kobky se nejprve rozpálí a následně se sunou tak, aby donutily odsouzence spadnout do jámy.
Těsně u okraje se nakonec zastaví, a proto je hlavní postava zachráněna. Povídka končí tím, že mu generál Lasalle podává ruku, aby jej mohl vytáhnout. Toledo je dobyto francouzskou armádou a inkvizice je roztroušena.

odsouzenec – smělý muž, jenž i přesto, že je podrážděn natolik, aby zešílel, si zachovává chladnou hlavu a čistou mysl; odvážný, racionálně uvažuje, vždy hledá ve všem jakékoliv východisko

I přestože je člověk na dně a v koncích, měl by se postavit a stavět se čelem překážkám ve snaze je za každou cenu překonat.

Církev, Španělsko, fanatičnost, odvaha, racionalita

Povídka je psána spisovným jazykem v ich-formě. Často se v ní objevují monology, převážně pak myšlenkové pochody.

Příběh se mi velice líbil, a to díky mírně hororovému nádechu, který se mísil s rysy tehdejšího období, kdy o všem rozhodovala inkvizice. Zároveň vše bylo napsané velice pěkně, čtivě a nápaditě. Čtenář se mohl vžít do role odsouzeného, neboť mu autor dával k tomu příležitosti.

Zdroj: Pavel Dovhanič, 06.10.2013

Edgar Allan Poe – Povídky

Charakteristika díla

Kniha „Jáma & kyvadlo a jiné fantastické příběhy“ je souborem čtrnácti povídek amerického spisovatele Edgara Allana Poea (1809-1849). Poe je v literatuře označován za tzv. prokletého básníka. Byl převážně spisovatelem fantastickým a je považován za zakladatele žánru detektivního a hororového. Jeho dílo inspirovalo mnoho pozdějších autorů, zejména pak Charlese Bodelaira, Arthura Conana Doyla, či Julia Verna.

Poe svými povídkami vyvolává ve čtenářovi silné pocity; strach, hrůzu, ale i humor a překvapení. Umí dobře popsat stav vypravující bytosti a nezdráhá se používat odpudivé až ohavné motivy (vraždy, smrt, zvrácenost).

Sud vína Amontilladského

Vypravěčem je pán z rodu Montresore. Je uražen chováním Fortunatovým a přísahá mu pomstu za všechna jeho provinění vůči jemu samému. Lstí ho naláká do rozsáhlého sklepení svého paláce. Tvrdí mu, že má sud, o kterém mu prodejce tvrdil, že je pln vína Amontilladského. Není si tím však jist a tak by rád, aby mu Fortunato, známý znalec vína, poradil. Opakuje mu sice, že pokud nemá čas, půjde za Luchesim, jiným znalcem, ale hrdý Fortunato to odmítá se slovy „Luchesi nerozezná ani sherry od Amontilladského“. Jdou vlhkými prostorami sklepení, míjí místnosti s uloženým vínem, vypijí několik lahví a Fortunato již značně podnapilý stále věří, že jdou k sudu Amontilladského vína. Když dojdou k nejzazšímu výklenku sklepení do hrobky rodiny Montresore, kde je vzduch silně zkažený a louče nemohou osvítit všechny kouty, pán náhle připoutá Fortunata připravenými okovy ke kamenné klenbě sklepení. V překvapení se Fortunato ani nebrání a pán počne z kolem se povalujících kamenů zdít zídku, za kterou Fortunata zanechá.

Jáma a kyvadlo

Odsouzenec na smrt, který je v povídce vypravěčem popisuje strašlivé hrůzy svého zajetí inkvizitory. Nejprve děs, který ho popadl při vyslovení rozsudku a po kterém ztratil veškerou moc ovládat jakékoliv smysly a upadl do bezvědomí, poté líčí bezmoc a úmorně mučivé okolnosti v cele, do které byl uvržen. Nejprve je mučen bezednou tmou, nemá ponětí kde je, jak velká je kobka, ve které leží, ani jaké má stěny. Snaží se odhadnout obvod a tvar místnosti, ale neúspěšně. Chce tedy přejít kobku napříč, ale náhodou upadne těsně na okraj hluboké jámy – studny. Na jejím dně by na něho čekala jistá smrt. Když je mu podáno chlebu a vody, usne, protože do vody je přimíchán jakýsi lektvar. Probudí se připoután a v kobce je již trochu vidět. Nad sebou spatří obrovské kyvadlo, jež je na konci zaostřeno. Kýve se rychle, čepel sviští vzduchem, ale pohyb kyvadla směrem k jeho tělu je mučivě pomalý. Vězeň šílí při pomyšlení na neodvratnou smrt, ale v poslední chvíli snad z pudu sebezáchovy pomaže provazy, které ho poutají posledním zbytkem jídla, na ně se zběhnuvší krysy je přehryžou a odsouzenec tak unikne pomalé trýznivé smrti. Brzy však sezná, že stěny vězení, které jsou zhotoveny ze železných plátů, jsou rozžhavené a přibližují se směrem k jámě. Pomalu ustupuje žhavým stěnám, a když je na okraji propasti a již padá dolů, je zachycen generálem Lasallou, který právě osvobodil s francouzskou armádou Toledo.

Kniha: Jáma a kyvadlo

Kniha: Jáma a kyvadlo


96% 9 hodnocení
100% 1 recenze počet hodnocení
96 % celkové hodnocení
9 hodnocení + 1 recenze
Nakladatelství: XYZ
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2010-01-01
Počet stran: 208
Rozměr: 105 x 175 mm
Úprava: 207 stran
Téma: americká literatura, povídky
ISBN: 9788073880231
EAN: 9788073880231

Ve výboru čtrnácti povídek nás Edgar Allan Poe, mistr hrůzostrašných historek a tajemných příběhů, opět vede do pochmurného světa své originální obrazotvornosti. Působivost jeho děl čas nezmenšil, i po dvou stech letech od autorova narození se nám nad povídkami tají dech a naskakuje nám hrůzou husí kůže. Napětí, strach a pocit zmaru, zšeřelé světy rozpolcených postav, pološílených vypravěčů a hroutících se bytostí nás stále děsí i lákají, odpuzují i neodolatelně přitahují, takže po večerech znovu usedáme po (a jiné fantastické příběhy)

V díle Jáma a kyvadlo Poe uchvacuje mnohotvárností a nápaditostí svého talentu, jehož se čas ani v nejmenším nedotkl. Často je dosti nevypočitatelný a nemilosrdný. Dovede nahnat strach a držet čtenáře v napětí jako málokdo, když vypráví o smrtonosné síle mořských proudů, o tajemstvích záhadné bedny. Když v přestrojení za nervního, pološíleného vypravěče s chorobně citlivou obrazotvorností líčí hrůzostrašné historie o předčasných pohřbech. Husí kůži nahánějí příběhy rozpolcených postav, pronásledovaných svým svědomím a pocitem viny, nebo když se satanickým úšklebkem píše baladicky laděné grotesky o lidské mstě.

Povídkový soubor předního romantika, mistra mystifikací, hororu i hlubin lidské psychiky. Poe v něm uchvacuje mnohotvárností a nápaditostí svého talentu, jehož se čas ani v nejmenším nedotkl.

V díle Jáma a kyvadlo Poe uchvacuje mnohotvárností a nápaditostí svého talentu, jehož se čas ani v nejmenším nedotkl. Často je dosti nevypočitatelný a nemilosrdný. Dovede nahnat strach a držet čtenáře v napětí jako málokdo, když vypráví o smrtonosné síle mořských proudů, o tajemstvích záhadné bedny. Když v přestrojení za nervního, pološíleného vypravěče s chorobně citlivou obrazotvorností líčí hrůzostrašné historie o předčasných pohřbech. Husí kůži nahánějí příběhy rozpolcených postav, pronásledovaných svým svědomím a pocitem viny, nebo když se satanickým úšklebkem píše baladicky laděné grotesky o lidské mstě.

Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Kniha ( pevná vazba )

  • Skladem 5+ ks
  • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
  • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

250 Kč s DPH
Ušetříte 29 Kč Běžně 279 Kč

  • Audiokniha ( CD ) 199 Kč s DPH Nedostupné

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Titulní povídka Jáma a kyvadlo vypráví v první osobě příběh nevinného vězně, který je bezdůvodně španělskou inkvizicí podrobován těm nejkrutějším formám mučení, při kterých ale netrpí tolik jeho tělo, jako jeho psychika.

Bestseller v knihy Dobrovský

1129. v e-shopu | 950. minulý týden

11. v Světový horor | 8. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.6 z 5 61 hodnocení čtenářů

45× 5 hvězdiček 10× 4 hvězdičky 6× 3 hvězdičky 2× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

5 z 5 hvězdiček Lucie Fendrichová 27. září 2017

Hororová klasika, která by neměla chybět v knihovničce žádného milovníka tohoto žánru. Z některých povídek mi šel mráz po zádech a to je přesně to, co u tohoto autora hledám.

Pomohla vám tato recenze? Ano 52

Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073903053

5 z 5 hvězdiček Zuzana Šormová Janoušková 3. září 2017

Jáma a kyvaldo, moje nejoblíbenější povídka od velkého autora.

Pomohla vám tato recenze? Ano 51

Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073903053

5 z 5 hvězdiček Bozkobob 25. září 2017

Moc rá se bojím, takže tato kniha pro mě byla správná volba 🙂 Nejlepší asi Zánik domu Usherů a Černý kocour.

Pomohla vám tato recenze? Ano 49

Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073903053

5 z 5 hvězdiček 1. září 2017

Poe je zkrátka jedinečný spisovatel, který má svůj osobitý styl a témata, o kterých píše. Některé povídky jsou napínavé, jiné méně, ale ze všech vás bude mrazit.

Pomohla vám tato recenze? Ano 49

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900113

5 z 5 hvězdiček Petra Gadlenová 25. září 2017

Tuhle knihu musíte mít doma. A až uvidíte knihou inspirovaný film, můžete porovnat vlastní představy o napětí a strachu se scénami z filmu..

Pomohla vám tato recenze? Ano 48

Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073903053

2 z 5 hvězdiček 31. srpna 2017

No co na tuhle knížku napsat. Rozhodně je napínavá, každá povídka mě něčím zaujala, ale některé jsou na mě až příliš morbidní. Vypíchnout kočce oči je na mě fakt moc. K některým povídkám mám fakt odpor, ale některé jsou dobré.

Pomohla vám tato recenze? Ano 48

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900113

3 z 5 hvězdiček 30. srpna 2017

Některé povídky se mi celkem líbily, jiné zase ne.

Pomohla vám tato recenze? Ano 48

Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073903053

5 z 5 hvězdiček Klárka 25. září 2017

Přestože neholduju hororům, měla jsem knihu v mžiku přečtenou. Z povídek opravdu mrazí a člověk při jejich čtení ztrácí dech.

Pomohla vám tato recenze? Ano 47

Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073903053

5 z 5 hvězdiček Aríka 27. září 2017

Edgar Allan Poe je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Je sice faktem, že jeho biografie je poněkud pochmurná, což bylo zapříčeněno pitím (opil se a následně umrzl), a také jeho psychickou nemocí (trpěl schizofrenií). Tohle všechno mu ale nezabránilo v tom, sepsat tyto úžasné povídky, které, ač jsou vyprávěny v ich- formě, jsou velice strašidelné, napínavé a nikdy nevíte jak skončí. Prakticky v žádné povídce se nedozvíte jméno vypravěče, což na strašidelnosti jistě přidává. Všechna díla z pera tohoto spisovatele mám ráda a doporučuji je.

Pomohla vám tato recenze? Ano 45

Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073903053

3 z 5 hvězdiček 4. září 2017

Nezáleží na době vzniku, z Poových hororových povídek dodnes mrazí. Autorovou předností je především vykreslení psychologie postav. Je spousta příběhů, ke kterým se ráda vrátím, na druhou stranu jsou i takové, které moc nezaujmou.

Pomohla vám tato recenze? Ano 44

Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073903053

Edgar Allan Poe – Povídky

Charakteristika díla

Kniha „Jáma & kyvadlo a jiné fantastické příběhy“ je souborem čtrnácti povídek amerického spisovatele Edgara Allana Poea (1809-1849). Poe je v literatuře označován za tzv. prokletého básníka. Byl převážně spisovatelem fantastickým a je považován za zakladatele žánru detektivního a hororového. Jeho dílo inspirovalo mnoho pozdějších autorů, zejména pak Charlese Bodelaira, Arthura Conana Doyla, či Julia Verna.

Poe svými povídkami vyvolává ve čtenářovi silné pocity; strach, hrůzu, ale i humor a překvapení. Umí dobře popsat stav vypravující bytosti a nezdráhá se používat odpudivé až ohavné motivy (vraždy, smrt, zvrácenost).

Sud vína Amontilladského

Vypravěčem je pán z rodu Montresore. Je uražen chováním Fortunatovým a přísahá mu pomstu za všechna jeho provinění vůči jemu samému. Lstí ho naláká do rozsáhlého sklepení svého paláce. Tvrdí mu, že má sud, o kterém mu prodejce tvrdil, že je pln vína Amontilladského. Není si tím však jist a tak by rád, aby mu Fortunato, známý znalec vína, poradil. Opakuje mu sice, že pokud nemá čas, půjde za Luchesim, jiným znalcem, ale hrdý Fortunato to odmítá se slovy „Luchesi nerozezná ani sherry od Amontilladského“. Jdou vlhkými prostorami sklepení, míjí místnosti s uloženým vínem, vypijí několik lahví a Fortunato již značně podnapilý stále věří, že jdou k sudu Amontilladského vína. Když dojdou k nejzazšímu výklenku sklepení do hrobky rodiny Montresore, kde je vzduch silně zkažený a louče nemohou osvítit všechny kouty, pán náhle připoutá Fortunata připravenými okovy ke kamenné klenbě sklepení. V překvapení se Fortunato ani nebrání a pán počne z kolem se povalujících kamenů zdít zídku, za kterou Fortunata zanechá.

Jáma a kyvadlo

Odsouzenec na smrt, který je v povídce vypravěčem popisuje strašlivé hrůzy svého zajetí inkvizitory. Nejprve děs, který ho popadl při vyslovení rozsudku a po kterém ztratil veškerou moc ovládat jakékoliv smysly a upadl do bezvědomí, poté líčí bezmoc a úmorně mučivé okolnosti v cele, do které byl uvržen. Nejprve je mučen bezednou tmou, nemá ponětí kde je, jak velká je kobka, ve které leží, ani jaké má stěny. Snaží se odhadnout obvod a tvar místnosti, ale neúspěšně. Chce tedy přejít kobku napříč, ale náhodou upadne těsně na okraj hluboké jámy – studny. Na jejím dně by na něho čekala jistá smrt. Když je mu podáno chlebu a vody, usne, protože do vody je přimíchán jakýsi lektvar. Probudí se připoután a v kobce je již trochu vidět. Nad sebou spatří obrovské kyvadlo, jež je na konci zaostřeno. Kýve se rychle, čepel sviští vzduchem, ale pohyb kyvadla směrem k jeho tělu je mučivě pomalý. Vězeň šílí při pomyšlení na neodvratnou smrt, ale v poslední chvíli snad z pudu sebezáchovy pomaže provazy, které ho poutají posledním zbytkem jídla, na ně se zběhnuvší krysy je přehryžou a odsouzenec tak unikne pomalé trýznivé smrti. Brzy však sezná, že stěny vězení, které jsou zhotoveny ze železných plátů, jsou rozžhavené a přibližují se směrem k jámě. Pomalu ustupuje žhavým stěnám, a když je na okraji propasti a již padá dolů, je zachycen generálem Lasallou, který právě osvobodil s francouzskou armádou Toledo.

Edgar Allan Poe – Jáma a kyvadlo / Muvené slovo CZ

Popis:
Podporte nás: https://www.patreon.com/PovinneCitanie
Povídka Jáma a kyvadlo vypráví v první osobě příběh nevinného vězně …

Leave a Reply