Kniha Krakatit (Karel Čapek)

Kniha Krakatit (Karel Čapek)

Kniha Krakatit (Karel Čapek) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Krakatit (Karel Čapek)
  • Elérhető fájlok: Kniha Krakatit (Karel Čapek).pdf, Kniha Krakatit (Karel Čapek).epub, Kniha Krakatit (Karel Čapek).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Karel Čapek

česká, 1890 – 1938 statistiky

Populární knihy

Komentáře (42)

Autor, na kterého bychom neměli nikdy zapomenout. Nadčasová tvorba, krása a rozmanitost českého jazyka, vtip, moudrost,rozhled atd. Při opakovaném čtení stále nacházím něco nového.

Bylo sem napsáno skoro vše, od brilantního jazyka (ovšem pozor, právě Čapkova čeština demaskuje Vančurovo pozérství při jeho samoúčelných hrátkách s jazykem), hloubku myšlenek (ovšem bez oněch pseudo intelektuálských, prázdných a samoúčelných exhibicí), rozhled nejen ve své době, ale schopnost vidět dopředu, snahu věci skutečně chápat až po neskutečnou laskavost a pochopení pro každého jednoho člověka jako neopakovatelnou individualitu. Přesto mi nedá, abych sem nezkopíroval (podle mého názoru) jeho nejdůležitější poselství z konce jeho bohatého a naplněného života, ze kterého si ani po těch osmdesáti letech neumíme vzít poučení, stejně jako jsme si ho neuměli (či spíše i naši předkové) vzít v oněch zlomových okamžicích našich dějin a je jedno, jestli se jedná třeba o osmašedesátý, nebo onu tzv. sametovou revoluci. Tak tedy:

„. Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenom teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo měnil víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.

Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak.

Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnější tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem jichž je a bude třeba.“

Spolu s Jaroslavem Haškem jsou oba dva velikáni naší literatury v období první republiky, navíc oba dva uznávaní ve světě. Hašek jako humorista a Čapek jako spisovatel, který viděl do budoucnosti a viděl hrozbu v hitlerovském Německu, což dokázal svými díly. Navíc Nobelova cena za literaturu mu unikla jen proto, že to nechtěl Adolf Hitler.

Karel Čapek byl můj "hlavní" autor v době končící puberty. S jeho příběhy se začal měnit můj pohled na svět. Byť reality jeho doby je naprosto jiná, než ta naše, přesto jsou mnohé jeho postřehy zatraceně nadčasové. Nad tím vším ční nádherná čeština.

O Čapkovi jsem vždy slýchala, že je skvělý, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Žila jsem v domnění, že povinná literatura prostě musí být nuda.
Když jsem se díky čtenářské výzvě do něj začetla, nestačila jsem se divit. Skvělé nadčasové inteligentní texty, promyšlené postavy. A jak krásně dokáže vystihnout naše čecháčkovské myšlení a chování! Úžasné!
Mám přečtená jen některá jeho díla a rozhodně se chystám na další. Vím, že nebudu litovat.

Karel Čapek je pro mě top v naší literatuře. První jsem přečetl Krakatit, a pak už to šlo ráz na ráz. Bylo období, kdy jsem jiného autora nečetl. Život a dílo skladatele Foltýna, Věc Makropulos, Obyčejný život, Povídky z jedné i druhé kapsy, zmíněný Krakatit, to jsou jen vybrané nej knihy.

Karel Čapek a Jaroslav Foglar, podle mě dva nejnadanější literáti země české. Bez nadsázky! Jak si tihle dva geniové hrají se slovy. slintám.

Jednoznačnej mimozemšťan! Není přece možný, aby byl někdo takhle moudrej, talentovanej, vtipnej a laskavej. Géniů je málo, ale on jím bezesporu byl. I když jedno vysvětlení tu možná je – byl to přece Čech, ne? 😛

Krakatit

kniha od: Karel Čapek

Čapkův román Krakatit (časop. Lidové noviny, 25. 12. 1923 15. 4. 1924, O. Štorch-Marien 1924) vychází z obdobného vynálezu, jaký autor popsal v Továrně na absolutno. Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou "krakatit&quot ; nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku elektromagnetickými vlnami. Prokop si uvědomí dosah svého objevu vlastník krakatitu by se mohl stát vládcem světa. Uvědomí si to i jiní a pokoušejí se Prokopa o vynález připravit. Část vzorce získá bývalý Prokopův spolupracovník Tomeš a snaží se výbušninu vyrobit také. Prokop svodům odolá, vzorec neprozradí a ke konci je svědkem tragického výbuchu laboratoře, v níž se Tomeš pokoušel výbušninu připravit. Prokop, blouznící v horečkách, se na závěr setkává s pohádkovým stařečkem-bohem a přijímá od něj smiřující poselství o dobru a nutnosti dělat pouze věci prospěšné lidem. . celý text

Romány, Literatura česká
Vydáno 2009 , Millennium Publishing více informací.

Komentáře (142)

Kniha Krakatit

Toto byla katastrofa. vůbec mě to nebavilo a je to jedna z nejhorších knih, které jsem kdy četla. rozhodně vám to nedoporučuji.

Knihu jsem četla kvůli dceři, která ji má v povinné četbě. Prvních 30 stránek byla hrůza, pak se to dalo číst a chvílemi to bylo i zajímavé, ale konec se mi zase nelíbil. Váhala jsem nezi 3 a 4 *, ale protože se mi toto dílo líbilo nejmíň ze všech Čapkových děl, dávám jen 3.

Kniha se mi hodí i do tématu 20. Autor již nežije, tak nemůže mít letos kulatiny, cenu nezískal, jen jsem očekávala, zda tam nebude pohřeb nebo svatba-oboje bylo zmíněno, ale nedošlo k tomu.

Četla jsem jako povinnou četbu, knížka má své poselství, ale čekala jsem od ní víc akce. Jinak jako povinná četba se kniha čte docela dobře.

Musím se přiznat, že mi dalo opravdu dost zabrat knihu dočíst. Před 100 lety muselo jít o nadčasovou tvorbu, ale já byl zklamán, protože jsem nečekal, že budu prakticky neustále číst jen o milostných vzplanutích Ing. Prokopa. Když tento zvláštní človíček neplanul láskou k nějaké ženě, byl dost často nemocný a trápily jej různé přeludy (tyto pasáže jsem opravdu nesnášel). Části, kdy se řeší zneužívání Krakatitu, jeho výroba, mocenské machinace. to bylo přesně to, co jsem od knihy očekával. Bohužel tato dějová linie je v knize popisována maximálně z 10%. Možná jsem nebyl na knihu ještě připravený a nebo jsem čekal naopak moc dlouho a měl jsem si Krakatit přečíst před X lety při přípravě na maturitu 🙂

Tato kniha byla v době jejího vydání zaručeně nadčasová. Velmi se mi líbilo, jak spisovatel Karel Čapek pomocí tohoto díla vyjádřil jeho názor na používání techniky proti lidem. Vlastnosti některých postav vyznačují, jak závistiví a lakomí lidé dokážou být. Jak už jsem zmiňovala, kniha v její době musela být velmi zajímavá, ale osobně mě kniha moc nezaujala, jelikož to není úplně žánr knih, který čtu. Řekla bych, že lidé, kteří si zažili více věcí a mají jiný pohled na svět kniha zaujala více než mě. Místy jsem měla problém se zorientovat v dané situaci. Celkově bych knihu doporučila především lidem, kteří jsou starší, protože pro mě osobně byla kniha zdlouhavá a nijak mě nenadchla. Mám v plánu si tento příběh přečíst znovu až budu starší a zajímá mě, jaký názor na knihu budu mít později. Myslím, že Karel Čapek byl velmi dobrý spisovatel. Už jen díky jeho specifickému stylu psaní knih, které byly nadčasové.

Čapka mám moc rád, ale tenhle román byl pro mě místy utrpení. Nápad s náhodně vynalezenou výbušninou, která se může stát neuvěřitelně mocnou zbraní, a tak se o ní přetahují světové velmoci, je super, ale bohužel je tenhle užvaněný román zaměřený z 90 % na romantické kratochvíle hlavního hrdiny. Inženýr Prokop je mrzout, který se vždy zamiluje do nějaké krásné záhadné dívky, tvrdí, jak ona je ta úplně nej, aby na ni v zápětí zapomněl kvůli jiné holce. Celé mi to připadalo takové uslintané a dětinské.

Pět otravně zamilovaných chlapů z deseti.

Nak sem se pro to nedokázal nadchnout.

Musím přiznat že Vávrův film mě bavil mnohem víc. Pasáž ve vojenském komplexu v Balltinu je hodně roztahaná. Jinak typický humanistický a pacifistický Čapek.

Kniha: Krakatit — Továrna na absolutno – Karel Čapek

Kniha: Krakatit
Autor: Karel Čapek
Podtitul: Továrna na absolutno

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


80%
2 hodnocení
0 recenzí
počet hodnocení
80 % celkové hodnocení
2 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Omega
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2017
Počet stran: 219
Rozměr: 202,0×135,0x22,0 mm
Skupina třídění: Česká próza
Hmotnost: 0,259kg
Jazyk: česky
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Datum vydání: 201702
ISBN: 978-80-7390-668-9
EAN: 9788073906689

Dramatický, umělecky sugestivní román líčí životní souboj geniálního českého vynálezce ing. Prokopa s mezinárodními zbrojařskými monopoly o využití nebezpečné trhaviny, která sice může někdy lidstvu pomáhat, ale ve špatných rukách také způsobit nedozírnou katastrofu. Autor nejenže vytušil tehdy ještě vzdálenou éru rozvoje atomové fyziky, ale také umělecky působivě vyjádřil závažný problém odpovědnosti vědce za to, jakým způsobem bude jeho objevů využito v budoucnosti. Fantastický román o mladém inženýrovi, který se snaží zabránit zneužití svého nebezpečného vynálezu.

Krakatit je utopický román Karla Čapka z roku 1922 (vyšel r. 1924 ) na téma nebezpečí zneužití vědy. Čapek román napsal za svého pobytu v Jindřichově Hradci ve výletní restauraci Rudolfův dvůr.
Kniha patří k vrcholným vědecko-fantastickým dílům Karla Čapka. Ačkoliv jej napsal na počátku dvacátých let minulého století, je i pro dnešního čtenáře jeho odkaz a jazyk dokonale srozumitelný. V románu se autor, mnoho let před vynálezem a vyzkoušením atomové bomby, zamýšlí nad odpovědností vědce za objev schopný zničit svět.

Předobrazem románu byla patrně tzv. Bolevecká katastrofa,při které 25. května 1917 vybuchlo skladiště trhavin v muniční továrně Škodových závodů v Bolevci u Plzně. Zahynulo při něm okolo 150 lidí a život v okolí byl na několik dnů ochromen. Sedmadvacetiletý Čapek toto vše pozoroval ze 40 km vzdáleného zámku Chyše . Byl zde zaměstnán jako vychovatel třináctiletého Prokopa Lažanského, syna hraběte Jana Lažanského.

Čapkův román Krakatit vychází z obdobného vynálezu, jaký autor popsal v Továrně na absolutno. Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou "krakatit" – nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku elektromagnetickými vlnami. Prokop si uvědomí dosah svého objevu – vlastník krakatitu by se mohl stát vládcem světa. Uvědomí si to i jiní a pokoušejí se Prokopa o vynález připravit. Část vzorce získá bývalý Prokopův spolupracovník Tomeš a snaží se výbušninu vyrobit také. Prokop svodům odolá, vzorec neprozradí a ke konci je svědkem tragického výbuchu laboratoře, v níž se Tomeš pokoušel výbušninu připravit. Prokop, blouznící v horečkách, se na závěr setkává s pohádkovým stařečkem-bohem a přijímá od něj smiřující poselství o dobru a nutnosti dělat pouze věci prospěšné lidem.

Čapkův román Krakatit vychází z obdobného vynálezu, jaký autor popsal v Továrně na absolutno. Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou „krakatit“ – nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku elektromagnetickými vlnami. Prokop si uvědomí dosah svého objevu – vlastník krakatitu by se mohl stát vládcem světa. Uvědomí si to i jiní a pokoušejí se Prokopa o vynález připravit. Část vzorce získá bývalý Prokopův spolupracovník Tomeš a snaží se výbušninu vyrobit také. Prokop svodům odolá, vzorec neprozradí a ke konci je svědkem tragického výbuchu laboratoře, v níž se Tomeš pokoušel výbušninu připravit. Prokop, blouznící v horečkách, se na závěr setkává s pohádkovým stařečkem-bohem a přijímá od něj smiřující poselství o dobru a nutnosti dělat pouze věci prospěšné lidem.

Krakatit – rozbor díla k maturitě (4)

Kniha: Krakatit

Přidal(a): Alby

1) ZAŘADIT TITUL DO KONTEXTU

Zařadit dílo a autora časově

– Čapek (1890-1938); konec 1.SV – konec 2.SV (1.pol. 20.st.)

-Dílo vzniklo roku 1924

– Čapek spadá do tzv. demokratického proudu

– Krakatit je z Čapkova 2. období (Čapek se zabývá problémem techniky a jejího zneužití člověkem; románové a dramatické utopie); 2.období: R.U.R, Krakatit, Věc Makropulos, Továrna na absolutno,…

– Čapek psal drobné povídky a divadelní hry

Loupežník, Trapné povídky, Boží muka, Krakonošova zahrada,…

– románové a dramatické utopie (Čapek se zabývá problémem techniky a jejího

– R.U.R, Krakatit, Ze života hmyzu, Věc Makropulos, Továrna na Absolutno,…

  1. období – přelom 20. a 30. let

– je ve znamení prózy psané pro noviny (sloupky, fejetony, drobné prózy)

– Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Zahradníkův rok, Dášeňka čili Život štěněte, Jak se co dělá, Kritika slov, …

– ve znamení noetické trilogie (noetika=teorie poznání); vyvrací zde představu, že je

jen jediná, absolutní pravda

– romány ovlivněny pragmatismem (=nezaujatost, zaměřenost k efektivnosti a

užitečnosti řešení problémů) důležité je to co je to co je prospěšné a užitečné

– Hordubal, Povětroň, Obyčejný život

– období je ovlivněno hrozbou války a diktatury (Čapek se staví na stranu míru a

– Hovory s TGM, Bílá nemoc, Matka, Válka s Mloky, Život a dílo skladatele Foltýna,…

K. Čapek – zemřel mladý, ale napsal mnoho děl

– psal dramata, povídky, romány, knihy pro děti, cestopisy, sloupek (založil ho)

– vystudoval gymnázium a poté filosofii (na UK, na Sorboně, na Humboldtově univerzitě)

Pragmatismus v dílech

– narozen v Malých Svatoňovicích

– demokrat a humanista; psal pro Národní listy i pro Lidové noviny

Zařadit dílo k uměleckému směru

antiutopické drama, vědeckofantastické, utopie, pragmatismus (=věcnost; nezaujatost, zaměřenost k efektivnosti a užitečnosti řešení problému)

utopie (utopické dílo)= popisuje neurčitý svět (svět vznikl ve fantazii autora)

Zařadit konkrétní dílo do kontextu autorovy doby

– Než začal Čapek psát román Krakatit, studoval materiály týkající se odborných termínů z chemie a fyziky.

– Čapek zažil 1.SV a byl si vědom dvojznačné role techniky (lidem pomáhala, ale i je zabíjela) → vše se v Krakatitu objevuje.

-Oslovil ho subjektivismus, relativnost pravdy pragmatismu (dobré je to, co je účelné), evoluce (dobré jsou malé účelné krůčky)

Srovnání autora s jinými autory téhož stylu

Karel Čapek (R.U.R.) + antiutopie, vědecko-fanstastické drama (Krakatit je věd. fan. drama);

+ i zde Čapek varuje před pokrokem vědy a techniky

+ vztah člověka a moderní techniky

George Orwell ( 1984 ) + sci-fi

+ stejná myšlenka: „spíše evoluce než revoluce“

Téma zvolené knihy

Nebezpečí zneužití vědy a techniky vůči lidstvu

Stručný děj

Inženýr Prokop sestrojil nebezpečnou třaskavinu (na princip atomové bomby), ale důsledky jejího působení už nedomyslel. Při vynálezu byl zraněn a v horečce bloudil Prahou (dále i českým venkovem- Týnec). Svému bývalému spolužákovi Tomšovi nevědomky prozradil část složení krakatitu. Setkal se se záhadnou ženou, která mu předala dopis pro Tomše. Na první pohled se do ní zamiluje. Po pár týdnech strávených v Týnci (Tomšův domov), kde ho uzdraví Tomšův otec lékař. Potkává se zde s Anči (dcera lékaře) a má s ní pletky. Vrací se do Prahy, kde ho vyhledá pan Carson ředitel závodu v Balltinu a přemlouvá ho, aby s ním odešel (jsou dva, pouze jeden pravý). Poté odchází do Balltinu (Švýcarsko), kde je nedobrovolně držen a má vydat krakatit k válečným účelům, zde ho hlídá Holz a je zde sluha Paul. Zamiluje se do princezny Wille, která mu pomůže z Balltinu uprchnout a on se ocitá ve společnosti d’Hémona (Deimona), který ho odváží do Itálie (zde je skupina fanatiků) a chce ho přesvědčit k využití krakatitu, ale opět odmítá zneužití svého vynálezu. Prokop chce zjistit jméno záhadné ženy, která mu vydala dopis pro Tomše. Kniha končí výbuchem krakatitu v továrně (ten vybuchne pouze pomocí jistého signálu, který vysíla Deimon), kde právě Tomeš přišel na výrobu krakatitu a střetem Prokopa se symbolickou postavou starce (Boha), který mu promlouvá do duše a tvrdí, že by měl sestrojit vynález užitečný a vhodný pro lidstvo.

Postavy (charakteristika a motivace)

Inženýr Prokop – chemik, vynálezce, génius, romantický snílek, měnil názory, bojuje za svou svobodu, nosatý, muž středního věku

Tomeš – prospěchář, bývalý Prokopův spolužák, pokouší se vyrobit krakatit

Dědeček – stařec, laskavý, znázorňuje Boha

Princezna Wille (něm. der Wille- vůle) – celkem krásná, Prokopova milenka, zpupná, svůdná

Anči – lékařova dcera, sestra Tomeše, vesničanka, symbol čistoty, nevinná, mladá

Carson – ředitel vojenské továrny, humorný

d’Hémon / Daimon (čteno démon) – vědec, fanatik, bohatý

Idea/myšlenka, poselství díla

– Zneužití techniky a moci proti lidstvu není správné a je nebezpečné (zneužití krakatitu pro imperialistické, státní či anarchistické zájmy).

– Člověk je odpovědný za své činy (→ člověk by neměl svými činy ohrozit lidstvo).

Kompozice díla (výstavba)

– děj má minimum odboček a retrospektiv

– mnoho vysvětlivek na konci knihy

Formální členění

Kniha má 54 kapitol

Jazykové a básnické prostředky

Krakatit– název třaskaviny je odvozen od jména indonéské sopky Krakatau

– užity latinské, anglické, řecké, francouzské,… názvy (na konci knížky jsou vysvětlivky)

Jazyk

– Jazyk je spisový, ale má velice blízko hovorové mluvě

-autor užívá vědecké názvy (je to ale ve skutečnosti „hatlapatilka“)

– vnitřní monology ing. Prokopa

Žánr: existenciální próza, utopický a milostný román

Forma: román, utopie


Další podobné materiály na webu:

Krakatit

Kniha ( měkká vazba )

  • Skladem 5+ ks
  • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
  • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

178 Kč s DPH
Ušetříte 21 Kč Běžně 199 Kč

Čapkův román Krakatit vychází z obdobného vynálezu, jaký autor popsal v Továrně na absolutno. Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou „krakatit“ – nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku… Přejít na celý popis

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Čapkův román Krakatit vychází z obdobného vynálezu, jaký autor popsal v Továrně na absolutno. Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou „krakatit“ – nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku elektromagnetickými vlnami. Prokop si uvědomí dosah svého objevu – vlastník krakatitu by se mohl stát vládcem světa. Uvědomí si to i jiní a pokoušejí se Prokopa o vynález připravit. Část vzorce získá bývalý Prokopův spolupracovník Tomeš a snaží se výbušninu vyrobit také. Prokop svodům odolá, vzorec neprozradí a ke konci je svědkem tragického výbuchu laboratoře, v níž se Tomeš pokoušel výbušninu připravit. Prokop, blouznící v horečkách, se na závěr setkává s pohádkovým stařečkem-bohem a přijímá od něj smiřující poselství o dobru a nutnosti dělat pouze věci prospěšné lidem.

Bestseller v knihy Dobrovský

6617. v e-shopu | 9463. minulý týden | 238. nejlepší dosažené 27.07.2017

192. v Česká a slovenská beletrie | 265. minulý týden | 189. nejlepší dosažené 16.02.2020

Hodnocení čtenářů

4.0 z 5 18 hodnocení čtenářů

5× 5 hvězdiček 8× 4 hvězdičky 4× 3 hvězdičky 2× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

3 z 5 hvězdiček 31. srpna 2017

Nějak vám nevím, co si o tom myslet. Kdykoliv čtu knížky víc jak sto let staré (a tomu se Krakatit rychle přibližuje), jen výjimečně v nich najdu myšlenky nové, které by ve mně rozsekaly ten pomyslný led, jak to někdo tak hezky řekl. Krakatit byl pro mě v tomto případě těsně na rozhraní toho, jestli mi něco nového donesl nebo ne. Ve své době to asi musela být vizionářská bomba (skoro doslova), dnes Čapkova témata možná zůstávají nadále aktuální, zpracováním už ale asi tolik neosloví. Rozhodně to ale není poslední knížka, kterou si od Čapka přečtu, mile mě překvapilo, že knížka nenaplnila moji představu nabubřelého moralizování.

Pomohla vám tato recenze? Ano 37

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

4 z 5 hvězdiček Gigy 1. září 2017

Knihu jsem četla kdysi na základní škole. Zprvu jsem k ní přistupovala skepticky, protože mě v tom věku lákala spíše jiná díla, než "Čapkovská klasika", ale příběh Prokopa mě zaujal natolik, že jsem knihu dočetla a dodnes na ni ráda vzpomínám.

Pomohla vám tato recenze? Ano 29

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

2 z 5 hvězdiček zdazilek 1. září 2017

Bohužel mě se nepovedlo do této knihy začíst. Něco mi tam nesedělo, občas byly některé části nudné. Sem tam se vynořila jiskřička naděje, ale konec mě zklamal. Pan Čapek byl určitě skvělý spisovatel, ale pro jiné čtenáře než jsem já.

Pomohla vám tato recenze? Ano 26

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

2 z 5 hvězdiček Tina 11. září 2017

Dílo mě vůbec nezaujalo. Jedinou zajímavostí je, že K. Čapek předpověděl atomovou bombu už v roce 1924. Myslím si, že kdyby měla kniha tak o 100 stránek méně, dozvíme se stále tu stejnou pointu.

Pomohla vám tato recenze? Ano 25

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

4 z 5 hvězdiček Veronika Bucková 12. září 2017

Opět dílo mnoha rovin, na jednu stranu na svou dobu geniálně rozpracované téma využití (zneužití) atomové energie, na druhou stranu autorovo zamyšlení nad lidskými vlastnostmi v konfrontaci s překotným vědekým pokrokem. Pro fanoušky Sci-fi naprostý základ.

Pomohla vám tato recenze? Ano 24

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

5 z 5 hvězdiček Atlantis 24. září 2017

Výborná kniha, která dokáže až zděsit svojí aktuálností. V Krakatitu jsou navíc výborně rozepsány lidské pohnutky a myšlenkové pochody.

Pomohla vám tato recenze? Ano 22

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

5 z 5 hvězdiček Petra 14. září 2017

Další skvělé Čapkovo scifi o technice a o vědě.

Pomohla vám tato recenze? Ano 22

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

4 z 5 hvězdiček Lenka Karabášová 27. září 2017

Čapek je na svou dobu dost dopředu a ve svém díle (a to není jediné), to dává dost znát. No koho by v té době napadlo psát o výbušnině. 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 19

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

5 z 5 hvězdiček Kristýna 22. září 2017

Za mě nejlepší kniha od Karla Čapka. Nadčasové scifi, s úžasnou zápletkou, napětím. Připomíná mi to bondovku od pana Fleminga, ovšem na úplně jiné téma.

Pomohla vám tato recenze? Ano 19

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

4 z 5 hvězdiček Kateřina Strýčková 9. února 2019

Krakatit bych označila za velmi zvláštní knihu. V některých částech mě příliš nebavila, ale i přesto jsem ji neodložila a četla dál. Hlavním motivem byl zničující vynález, ale přesto se více času hlavní hrdina věnoval ženám. Když o tom ale přemýšlím zpětně, kniha se mi líbila.

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073906689

Leave a Reply