Kniha Král Krysa (James Clavell)

Kniha Král Krysa (James Clavell)

Kniha Král Krysa (James Clavell) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Král Krysa (James Clavell)
 • Elérhető fájlok: Kniha Král Krysa (James Clavell).pdf, Kniha Král Krysa (James Clavell).epub, Kniha Král Krysa (James Clavell).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Clavell James (*10.10.1924 – †07.09.1994)

Král Krysa (3)

Hlavní postava, jistý americký desátník King, by byl v civilu naprosto nenápadný člověk, ale tady v táboře mu nikdo neřekne jinak než Král. Nestudoval žádnou prestižní školu, jeho předností je silný obchodní duch, silná osobnost s pevnými nervy (obchod byl v zajateckém táboře přísně zakázán).
Ve vězení tedy rozjíždí řadu obchodních akcí. Obchoduje s dozorci, s lidmi ve vesnici, ale i se zajatci, kteří mají něco cenného a už to nepotřebují. Díky svému umu byl obdivován, ale i nenáviděn. Měl to, o čem se druhým mohlo jen zdát. Vždy chodil v čistém (druzí byli "trhani", štěstím bylo, když měl někdo boty), netrpěl hladem (každá skupinka čtyř lidí měla nárok na jednu slepici, král měl hned čtyři a jednoho kohouta). Líbilo se mu, když ho někdo obdivoval, za každou poklonu či službu dostal dotyčný odměnu v podobě cigarety nebo vajíčka.
Jednoho dne se seznámil s Petrem Marlowem, britským letcem, který byl sestřelen nad Jávou. Tam také strávil pár šťastných dnů svého života. Zamiloval se do místní dívky a naučil se trochu jejich "hatmatilku" (řeč). Tímto se stal pro Krále potřebným a důležitým, stal se jeho prostředníkem v obchodních jednání s místním obyvatelstvem. Často spolu podnikali výlety do vesnice, kde byli čínští partyzáni (všichni se domnívali, že až nastane okamžik americké invaze na ostrov, bude zajatecký tábor pobyt). Jednání mělo prostou náplň, mělo jít o domluvu, aby byl Král spolu s Petrem zachráněn. Vůdce partyzánů chtěl však jen peníze, tudíž byla noční mise neúspěšná.
Strážní tvoří spolu s poručíkem Greyem záporné postavy. Japonce Král přímo nesnášel, ale Grey byl jeho vlastní člověk, Američan. On jediný se pokoušel Krále dopadnout a vybít si na něm svou závist, že on jediný se má dobře. Přistihnutí při činu by znamenalo vězení a tedy jistou smrt, proto si na něho dával pozor, Královi špehové věděli o veškerém jeho pohybu a Král se nemusel ničeho bát.
Jedním z velikých obchodů bylo prodání prstenu, ze kterého Král profitoval obrovské peníze. Celou částku zahrabal Petr Marlowe neznámo kde za plotem tábora. Jednou, když byl ale Petr na směně v prádelně (v táboře se muselo mimo jiné i pracovat), mu stroj poranil skoro celé tělo, ošklivě mu rozdrásal ruku, která mu začala hnisat a chodit už také moc nemohl. Ale co poklad? Král nesmírně naléhal na Petra, ať pro něho jde; pochroumaný Petr nakonec svolil, ale při zpáteční cestě se zachytl o dráty od plotu. Král však přišel a odvlekl ho pryč. Odměnou za splněný úkol byla krádež spousty medikamentů z japonského příbytku (penicilin, utišující látky. ), Petrova ruka byla zachráněna od amputace a jeho zdraví se celkově zlepšilo. Byl zase zdravý.
Poslední Královou akcí byla krysí farma pod jedním americkým barákem. Začali "pěstovat" krysí maso, které potom prodávali Japoncům za ohromné sumy – ti si mysleli, že je to velice vzácné maso ze zvířete žijícího v lese. Všichni z tohoto nápadu profitovali a měli se dobře.
Totální zlom přichází v době americké invaze (po vybuchnutí atomových bomb a následné japonské kapitulaci), nestalo se to, čeho se všichni báli. Japoncům byli zajatci ukradení, nechali je na pokoji, ale v táboře došlo k razantním změnám, co se týče vůdčího postavení. Bývalí generálové si okamžitě vzpomněli na svou hodnost a postavení. Král se stal zase jenom obyčejným článkem v běžící armádní mašinérii. Někdejší jeho přátelé se na něj "vykašlali", odkryli svou pravou tvář, která byla plná nenávisti a odporu. Teď už byl pro ně neškodný, tak proč se k němu neotočit zády.
Tábor se rozdělil na tři skupiny (podle místa deportace) – na Angličany, Američany a Australany. Nebylo možné proniknout na chvíli do jiné skupiny, tak jak se o to pokoušel Petr, aby dokázal Králi, že on je jeho stálým přítelem, jediný, kdo nezapomněl. Král byl zničen lidskou povahou, neviděl nic, ani přátelství, které mu Petr dokazoval. Postupně byli vojáci rozváženi do svých domovů a Král se vrátil na ulici, ze které pocházel.

Vychází z autorových vlastních otřesných zážitků, když byl za války jako příslušník královského dělostřelectva zatčen a strávil tři roky v japonském zajateckém táboře.
Ukázat lidskou slabost. Podobnost lidské rasy s blechami (v případě potřeby se přisát a využívat hostitele).

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

desátník King (Král) – na začátku knihy působí chladným dojmem, ale je to jen zdání, je to člověk, který má srdce. Nikdo to sice po skončení války nechápal, ale díky komu tolik lidí přežilo? Kdo byl jejich ochranou? Kdo rozdával jídlo? Kdo jediný nepodváděl jiné, protože nemusel, protože byl lepší než ostatní?
Petr Marlowe – pravá ruka Krále, jediný kdo ho obdivoval; ne protože mu naplnil ústa, ale protože ho prostě obdivoval.
Poručík Grey – i když je to záporná osoba, mám před ní respekt. Líbí se mi lidé, kteří se neschovávají za přetvářku a říkají svůj názor naplno. Jak Král řekl: "Je to dobrý chlap," vždy hledal jen pravdu a to se mu taky stalo osudným. Při prohlídce kuchyně zjistil, že se kuchaři spolčili a přidali na váhu závaží – každého vojáka tak okrádali o 5 gramů rýže, což jim potom celkově hodilo 5 kg rýže pro své potřeby. Díky tomuto zjištění byl Grey zavražděn.

Je zvláštní, jaký je minimální rozdíl mezi "bachaři" a vězni, všichni mají všeho stejně, jsou stejně mizerní. Jen Japonci se cítí být něco víc díky mentalitě, díky pocitu, že vyhrají.
Kniha byla naprosto super, zpočátku jsem byla sice na rozpacích, protože autor píše jazykem, který jsem nemohla dlouho překousnout.
Líbila se mi i osoba vypravěče, nikde nemáte napsáno, co je spráné, k čemu se přiklonit. Interpretace je jen na vás. Záleží na čtenáři, jestli bude obdivovat Krále a nebo v něm spatří "vyvrhel" společnosti.

Mám z tohoto díla smíšené pocity, na jednu stanu jsem nadšená ze stylu, jak bylo toto dílo poutavě napsáno, ale také jsem zhnusená lidskou podlostí, krutostí a přetvářkou.
Největší ponaučení je asi takové: člověk má mít vždy přiměřený odstup od ostatních lidí a měl by rozeznávat různé skupiny lidí. Na druhou stranu, když člověk nemá od přírody tento dar, tak je ztracen.

Spisovnou češtinou mluví jen vypravěč, ale jeho poznámek je v textu tak minimálně, že to ani nepostřehnete. V řeči se objevuje v největší míře hovorová čeština a vulgarismy.

Kniha začíná slovy: "Byla kdysi válka, Čangi a vězení v Outram road v Singapuru existují – nebo existovaly. Zbytek této historie je ovšem fikcí a nemá nic společného se skutečnými živými nebo mrtvými osobami." – autor vysvětluje neskutečnost a smyšlenost celého příěhu.

‘. "Jak to," zeptal se trpce Grey a závist, vyvolaná prstenem, hodinkami, cigaretami, zápalkami, penězi, v něm najednou začala vřít, "jak to, že vy máte tolik, a my ostatní nic?"
"Nevím, pane. Asi mám kliku."
"Kde jste sebral ty peníze?"
"Hraju pane." Král byl vždycky zdvořilý. Důstojníkům vždycky říkal "pane" a zdravil je podle předpisu. Anglické a Australské důstojníky. Ale věděl, jak strašně pohrdá tím "pane" a salutováním. Muž je muž, ať má jakýkoliv původ nebo rodinu nebo hodnost. Když si ho vážíte, říkáme mu "pane". Když ne, tak mu tak neříkáte, a jenom kurvám se to nelíbí. Ať jdou do prdele! . ‘

Král Krysa

Na východním cípu ostrova Singapuru, v zajateckém táboře Čangi, jsou vězněni spojenečtí vojáci. Krutí japonští dozorci, nedostatek jídla, malárie, cholera i absence zpráv z domova.

Bežná cena Bežne 9,51 €

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Na východním cípu ostrova Singapuru, v zajateckém táboře Čangi, jsou vězněni spojenečtí vojáci. Krutí japonští dozorci, nedostatek jídla, malárie, cholera i absence zpráv z domova mají za následek, že se z britských a amerických zajatců stávají apatické "chodící mrtvoly". Pouze jediný z nich se nedá připravit o svou vnitřní svobodu – poučen zákony džungle vládne táboru jako Král. Jeho neuvěřitelná vitalita a bezohledná podnikavost se nedají zarazit ani ostnatými dráty, ani nenávistí vlastních spoluvězňů. Protihráčem tohoto sporného hrdiny se v táboře stává anglický pilot Petr Marlowe, potomek staré britské aristokracie. A přestože životní hodnoty obou mužů nemohou být vzdálenější, společně se postaví úsilí svých věznitelů definitivně zlomit důstojnost zajatců.

Clavellův slavný román Král Krysa se stal nejen předlohou úspěšného filmu z roku 1965, ale též inspirací neméně populárních divadelních adaptací.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Král Krysa

Na východním cípu ostrova Singapuru, v zajateckém táboře Čangi, jsou vězněni spojenečtí vojáci. Krutí japonští dozorci, nedostatek jídla, malárie, cholera i absence zpráv z domova.

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

 • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
 • více než 2500 výdejních míst
 • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Na východním cípu ostrova Singapuru, v zajateckém táboře Čangi, jsou vězněni spojenečtí vojáci. Krutí japonští dozorci, nedostatek jídla, malárie, cholera i absence zpráv z domova mají za následek, že se z britských a amerických zajatců stávají apatické "chodící mrtvoly". Pouze jediný z nich se nedá připravit o svou vnitřní svobodu – poučen zákony džungle vládne táboru jako Král. Jeho neuvěřitelná vitalita a bezohledná podnikavost se nedají zarazit ani ostnatými dráty, ani nenávistí vlastních spoluvězňů. Protihráčem tohoto sporného hrdiny se v táboře stává anglický pilot Petr Marlowe, potomek staré britské aristokracie. A přestože životní hodnoty obou mužů nemohou být vzdálenější, společně se postaví úsilí svých věznitelů definitivně zlomit důstojnost zajatců.

Clavellův slavný román Král Krysa se stal nejen předlohou úspěšného filmu z roku 1965, ale též inspirací neméně populárních divadelních adaptací.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Král Krysa

Kniha ( pevná vazba )

Jihovýchodní Asie za japonské invaze za 2. světové války je dějištěm mnoha slavných románů, ať už se jmenují Most přes řeku Kwai nebo Říše slunce. Clavellův román mezinimi rozhodně obstojí. Úspěšně zfilmovaný příběh "silného jedince" bez morálních zábran, který si i v drsném prostředí zajateckého tábora dovede získat blahobyt pomocíobchodu s… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Jihovýchodní Asie za japonské invaze za 2. světové války je dějištěm mnoha slavných románů, ať už se jmenují Most přes řeku Kwai nebo Říše slunce. Clavellův román mezinimi rozhodně obstojí. Úspěšně zfilmovaný příběh "silného jedince" bez morálních zábran, který si i v drsném prostředí zajateckého tábora dovede získat blahobyt pomocíobchodu s krysím masem.

Bestseller v knihy Dobrovský

50214. v e-shopu | 46670. minulý týden

748. v Světové detektivky | 683. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.7 z 5 7 hodnocení čtenářů

6× 5 hvězdiček 1× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.7 z 5

4 z 5 hvězdiček zdazilek 1. září 2017

Tuto knihu mi doporučila naše paní knihovnice a za to jí moc děkuji. Podle názvu knihy a stručného obsahu jsem si myslela že to bude nudné a nezáživné. Ale nebylo tomu tam. Kniha byla čtivá a napínavá. Tento příběh se mi líbil.

Pomohla vám tato recenze? Ano 20

Kniha, Knižní klub, 2008, 9788024221892

5 z 5 hvězdiček 3. září 2017

Super knížka měla jsem možnost vidět i film ale kniha je kniha 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 15

Kniha, Knižní klub, 2008, 9788024221892

5 z 5 hvězdiček Atlantis 4. září 2017

Nečekejte nějaké nechutné popisy života v zajateckém táboře. Tohle je prostě kniha o lidech, lidskosti a jak se každý člověk dokáže různě komplikovat na kruté životní podmínky.

Pomohla vám tato recenze? Ano 14

Kniha, Knižní klub, 2008, 9788024221892

5 z 5 hvězdiček Pavlína 17. února 2019

Opravdu přečteno jedním dechem. Kniha popisuje přežívání vojáků v Japonské zajateckém táboře. Psáno velmi čtivě a v některých momentech jsem prostě nemohla odtrhnout oči a dočíst těch zbývajících 100 stran. Mohu jen a jen doporučit.

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, Knižní klub, 2008, 9788024221892

5 z 5 hvězdiček Kateřina 8. února 2019

Velmi silná kniha o zajateckém táboře. O hierarchii, o tom, jak vlastně nepřátel mohou být naši přátelé a zase naopak. I když jsme mezi svýma, nikdy se nevyplatí ostatním věřit. Kniha jako celek mě velmi zaujala, ale až v momentě, kdy jsem přečetla poslední stránku jsem si řekla: "Sakra". Zanechala ve mě neskutečné pocity.

James Clavell

spisovatel

10 se líbí, 2 se nelíbí

James Clavell byl anglický a australský spisovatel, scénárista, filmový producent a režisér. Clavell se narodil v Sydney, Austrálii jako anglický občan a byl pokřtěn Charles Edmund DuMaresq de Clavelle. Jeho otec byl důstojníkem britského Královského námořnictva, a tak Clavell vyrůstal na mnoha různých místech Britského impéria. Po vypuknutí druhé světové války se Clavell v 16 letech (1940) přihlásil do britské armády a v řadách Královského dělostřelectva byl poslán do Malajsie bojovat proti Japoncům. Tam byl zraněn kulometnou palbou, zajat a poslán do japonského zajateckého tábora na ostrově Jáva. Později byl přemístěn do nechvalně proslulého vězení Changi poblíž Singapuru. Stejně jako ostatní váleční zajatci i Clavell velmi trpěl špatným zacházením ze strany japonských stráží (ve skutečnosti většina z nich byli Korejci). Jeho zážitky ze zajateckého tábora se staly základem pro jeho první román Král krysa (vydaný v roce 1962). Je nutné podotknout, že Clavellova vlastní válečná zkušenost nijak záporně neovlivnila jeho vztah k japonské kultuře. Ve svém románu Šógun ji naopak líčí ve velmi příznivém světle. V roce 1946 byl Clavell povýšen do hodnosti kapitána, ale nehoda na motocyklu ukončila jeho vojenskou kariéru. Poté studoval v Anglii na univerzitě v Birminghamu, kde potkal April Strideovou, herečku, s kterou se v roce 1951 oženil. Díky své ženě se začal zajímat o svět filmu a v roce 1953 se i s rodinou přestěhoval do New Yorku, kde pracoval pro televizi a později do Hollywoodu. Tam nakonec uspěl jako scénárista s filmy Moucha (The Fly) a Watusi. Také spolunapsal klasický film Velký útěk (The Great Escape). Od roku 1959 produkoval a režíroval i své vlastní filmy. V roce 1963 se stal naturalizovaným občanem Spojených států amerických. James Clavell zemřel v roce 1994 ve Švýcarsku na mozkovou mrtvici v době, kdy se léčil z rakoviny. Dílo Jamese ClavellaJeho dílo je velmi ovlivněno jeho pobytem v japonském zajateckém táboře, často využívá rozdílu mezi britskou a americkou kulturou. – Král krysa (King Rat) – 1962, jeho nejlepší a nejvýznamnější dílo. Pojednává o zajatcích tábora Čangi, kde je velká většina britských a australských zajatců. Králem tábora se, ale stává americký desátník King, který začne prodávat krys stehýnka. Kniha je fikce s reálnými skutečnostmi a stojí na konfrontaci amerického a britského stylu života, jejich morálních hodnot. – Šógun (Shogun) – zfilmováno – Smršť (Whirlwind) – Tchaj-pan (Tai-pan) – zfilmováno – Panský dům (Noble House) – zfilmováno – Gaidžin (Gai-jin) …zobrazit celý životopis

Životopis

James Clavell byl anglický a australský spisovatel, scénárista, filmový producent a režisér.
Clavell se narodil v Sydney, Austrálii jako anglický občan a byl pokřtěn Charles Edmund DuMaresq de Clavelle.
Jeho otec byl důstojníkem britského Královského námořnictva, a tak Clavell vyrůstal na mnoha různých místech Britského impéria.

Po vypuknutí druhé světové války se Clavell v 16 letech (1940) přihlásil do britské armády a v řadách Královského dělostřelectva byl poslán do Malajsie bojovat proti Japoncům. Tam byl zraněn kulometnou palbou, zajat a poslán do japonského zajateckého tábora na ostrově Jáva. Později byl přemístěn do nechvalně proslulého vězení Changi poblíž Singapuru.
Stejně jako ostatní váleční zajatci i Clavell velmi trpěl špatným zacházením ze strany japonských stráží (ve skutečnosti většina z nich byli Korejci). Jeho zážitky ze zajateckého tábora se staly základem pro jeho první román Král krysa (vydaný v roce 1962). Je nutné podotknout, že Clavellova vlastní válečná zkušenost nijak záporně neovlivnila jeho vztah k japonské kultuře. Ve svém románu Šógun ji naopak líčí ve velmi příznivém světle.
V roce 1946 byl Clavell povýšen do hodnosti kapitána, ale nehoda na motocyklu ukončila jeho vojenskou kariéru. Poté studoval v Anglii na univerzitě v Birminghamu, kde potkal April Strideovou, herečku, s kterou se v roce 1951 oženil. Díky své ženě se začal zajímat o svět filmu a v roce 1953 se i s rodinou přestěhoval do New Yorku, kde pracoval pro televizi a později do Hollywoodu. Tam nakonec uspěl jako scénárista s filmy Moucha (The Fly) a Watusi. Také spolunapsal klasický film Velký útěk (The Great Escape). Od roku 1959 produkoval a režíroval i své vlastní filmy.

V roce 1963 se stal naturalizovaným občanem Spojených států amerických.
James Clavell zemřel v roce 1994 ve Švýcarsku na mozkovou mrtvici v době, kdy se léčil z rakoviny.

Jeho dílo je velmi ovlivněno jeho pobytem v japonském zajateckém táboře, často využívá rozdílu mezi britskou a americkou kulturou.

– Král krysa (King Rat) – 1962, jeho nejlepší a nejvýznamnější dílo. Pojednává o zajatcích tábora Čangi, kde je velká většina britských a australských zajatců. Králem tábora se, ale stává americký desátník King, který začne prodávat krys stehýnka. Kniha je fikce s reálnými skutečnostmi a stojí na konfrontaci amerického a britského stylu života, jejich morálních hodnot.
– Šógun (Shogun) – zfilmováno
– Smršť (Whirlwind)
– Tchaj-pan (Tai-pan) – zfilmováno
– Panský dům (Noble House) – zfilmováno
– Gaidžin (Gai-jin)

Kniha Král Krysa (James Clavell)

Společnost EUROMEDIA GROUP, a. s., IČO: 497 09 895, se sídlem Nádražní 896/30, 150 00, Praha 5 – Smíchov (dále jen „my“), chrání veškeré osobní údaje poskytnuté členy Knižního klubu (jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail, rok narození) před zneužitím a zpracovává je v souladu s aktuální legislativou. Rádi bychom vás touto formou seznámili s některými novými pravidly a informacemi v souvislosti s novou evropskou legislativou na ochranu osobních údajů (nařízení GDPR, které bude v Evropské unii, tudíž i v České republice, účinné od 25. května 2018), neboť bezpečnost vašich osobních údajů je naše priorita a zároveň chceme, abyste mohli i nadále využívat všechny výhody, slevy a akční nabídky Knižního klubu bez jakýchkoli omezení.

V tomto dokumentu naleznete informace o tom, jaké osobní údaje zpracováváme o našich zákaznících pro potřeby přípravy nabídek, na základě jakého právního důvodu údaje zpracováváme, k jakým konkrétním účelům je používáme, komu je můžeme předávat a jaká máte v souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů práva.

A. Jaké osobní údaje zpracováváme?

Zpracováváme následující osobní údaje:

a) identifikační údaje, kterými se rozumí zejména jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo;
b) kontaktní údaje, jimiž se rozumí osobní údaje, které nám umožňují kontakt s vámi, zejména e-mailová adresa, telefonní číslo, poštovní adresa a váš profil na sociálních sítích;
c) vaše nastavení, kterými se rozumí údaje ve vašem účtu, zejména uložené adresy a profily, nastavení newsletterů, druh členství ve věrnostním programu a vaše hodnocení produktů a služeb;
d) údaje o vašich objednávkách, kterými jsou zejména údaje o zboží a službách, které jste si objednali, způsobu doručení a platby včetně čísla platebního účtu, údaje o reklamacích;
e) údaje o vašem chování na webu, zejména zboží a služby, které si zobrazujete, odkazy, na které klikáte, způsob pohybu po našem webu a posouvání obrazovky a také údaje o zařízení, ze kterého si náš web prohlížíte jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií pro identifikaci zařízení;
f) údaje o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme, zejména časy otevření zpráv a také údaje o zařízení, na kterém zprávy čtete, jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií;
g) odvozené údaje, kterými se rozumí osobní údaje odvozené z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme; zejména se jedná o údaje o vašem pohlaví, věku, finanční situaci, nákupním chování a vztahu k různému zboží a službám.

A.1 Pokud navštívíte náš web

Pokud navštívíte náš web, do vašeho zařízení ukládáme a následně z něj čteme malé soubory jako cookies. Cookie je malý soubor písmen a čísel, který ukládáme ve vašem internetovém prohlížeči nebo pevném disku vašeho počítače. Některé cookies nám umožňují propojit vaše aktivity během prohlížení našich stránek od chvíle, kdy otevřete okno webového prohlížeče, do okamžiku, kdy jej zavřete. Ve chvíli, kdy zavřete okno internetového prohlížeče se tyto cookies vymažou. Jiné zůstávají v zařízení po nastavenou dobu a aktivují se pokaždé, když navštívíte webovou stránku, která konkrétní cookie vytvořila. Dále používáme pixelové značky (také známé jako web beacons), což jsou malé obrázky, které mají podobnou funkci jako cookies. Oproti cookies, které jsou ukládány na pevném disku vašeho počítače, jsou pixelové značky pevnou součástí webových stránek. O všech těchto technologiích budeme pro zjednodušení v tomto dokumentu dále mluvit jako o cookies. Cookies do vašeho zařízení nejen ukládáme, ale také čteme cookies, které do vašeho zařízení uložil náš web. Dále v tomto dokumentu budeme pro jednoduchost mluvit pouze o ukládání.

Některé cookies do vašeho zařízení ukládá přímo náš web. Tyto cookies nám pomáhají

 • identifikovat vás při přecházení mezi jednotlivými stránkami našeho webu a opětovných návštěvách, například aby se vám při nákupu nesmazal košík, abychom si mohli zapamatovat vaše přihlášení z konkrétního zařízení a nežádat vás opakovaně o e-mail a heslo, nebo abychom si uložili, kterou verzi našeho webu vám máme zobrazit, pokud web nabízí v danou chvíli více variant;
 • zaznamenat si, že jste nám udělili souhlas dle tohoto dokumentu, popř. zda jste např. nabídli účast v určitém průzkumu;
 • se zajištěním bezpečnosti, například abychom zkoumali, zda někdo nezneužil vaše připojení k našemu webu a nejedná místo vás;
 • evidovat, zkoumat a odstraňovat poruchy a nefunkční součásti našeho webu.

Takové cookies a další soubory jsou nezbytné pro fungování naší webové stránky. Pokud ve svém prohlížeči zablokujete tyto cookies, naše webová stránka nemusí fungovat správně a my vám nemusíme být schopní poskytovat naše produkty a služby.

Dále do vašeho zařízení:

 • ukládáme cookies z našeho webu, které nám umožňují
 • sledovat návštěvnost našeho webu, jeho jednotlivých stránek, vytvářet statistiky a přehledy a měřit účinnost reklamy;
 • zobrazovat vám různé varianty našeho webu, pokud testujeme nové funkcionality;
 • přizpůsobovat pro vás obsah našeho webu, například vám zobrazit přednostně produkty, které jste si již prohlédli, a zobrazovat vám další nabídky na míru na našem webu;
 • umožňujeme uložit cookies třetím stranám, které je mohou použít
  • ke sběru údajů o vašem chování na našem webu a dalších webových stránkách;
  • pro zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy v rámci reklamních sítí na jiných webových stránkách, než je náš web;
  • k propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook, včetně automatického přihlášení, zajištění funkcí, jako je tlačítko „To se mi líbí“, a zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy na těchto sociálních sítích a jiných webových stránkách, než je náš web.
  • Ukládání těchto informací můžete odmítnout přímo na internetových stránkách www.knizniklub.cz po kliknutí na odkaz „Nastavení cookies“ v patičce stránky.

   Údaje o vašem chování na webu nezískáváme pouze z cookies. Doplňujeme je také o údaje jako je

   • IP adresa vašeho zařízení (adresa vašeho zařízení pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v síti internet),
   • MAC adresa (adresa zařízení, pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v místní síti),
   • operační systém vašeho zařízení, jeho verze a jazykové nastavení;
   • prohlížeč, který na svém zařízení používáte, jeho verze a jazykové nastavení;
   • adresa webové stránky (URL adresa), ze které přicházíte na náš web.

   Tyto údaje o vašem chování na webu zpracováváme na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) za účelem:

   • získání informací, na základě kterých pro vás budeme moci web v budoucnu vylepšit; naším oprávněným zájmem je zde zlepšování našich služeb pro vás;
   • vytváření statistik a přehledů, zejména sledování návštěvnosti našeho webu, jeho jednotlivých stránek a měření účinnosti reklamy; naším oprávněným zájmem je zde měření efektivity našeho webu a výdajů na reklamu; pro tento účel můžeme z vašeho chování na webu získávat další odvozené údaje a k tomuto účelu je použít;
   • testování nových funkcí a aplikací před nasazením, zejména abychom předešli problémům s funkčností těchto novinek ve skutečném provozu, které by mohly zhoršit Váš zážitek z využívání našich služeb; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás;
   • předcházení útoků na náš web a ohrožení jeho funkčnosti i bezpečnosti vašich dat; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás a bezpečnost vašich dat.

   Pro tyto účely osobní údaje používáme po dobu nezbytně nutnou. Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   Pokud nám při návštěvě webu udělíte svůj souhlas, můžeme údaje o vašem chování na webu použít také k přizpůsobení našich webových stránek a zobrazení cílené reklamy, jak je popsáno v části Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy, a předávat je pro účely zobrazení cílené reklamy také provozovatelům sociálních a reklamních sítí, jak je popsáno v části Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních a reklamních sítích.

   A.1.1 Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.2 Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních sítích

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.3 S kým data sdílíme

   Pokud nám udělíte svůj souhlas, vaše údaje o chování na webu případně vaše osobní údaje budeme sdílet se společnostmi:
   RTB House S.A., ul. Złota 61 lok. 101, 00-819 Warsaw, Poland
   Quartic sp. z o.o., Al. Aleje Jerozolimskie 123A, 02-017 Warsaw, Poland
   Seznam.cz, a.s., Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, Česká republika
   Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, CA 94043 Mountain View
   Facebook Ireland Limited, se sídlem 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, D2 Dublin, Irsko.

   B. Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje?

   Pro přípravu nabídek v souvislosti s vaším členstvím v Knižním klubu zpracováváme osobní údaje v různém rozsahu bez vašeho souhlasu na základě našeho oprávněného zájmu. Nicméně máte právo zasílání odmítnout.

   B.1.1 Pokud se u nás zaregistrujete

   Pokud se stanete členem Knižního klubu, zpracováváme vaše identifikační a kontaktní údaje, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem nastavení, údaje o vašem chování na webu a chování při čtení zpráv na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu), a to za účelem vytváření přizpůsobených nabídek a cílených reklam, které vám zobrazíme na webu. Stejným způsobem můžeme přizpůsobit nabídky a reklamy, které vám zasíláme (viz část B.1.2 Zasílání nabídek). Naším oprávněným zájmem je zde maximálně personalizovaná a efektivní nabídka pro vás, členy Knižního klubu.
   Jmenované údaje pro tento účel také obohacujeme pomocí analýzy a získáváme odvozené údaje z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv. K tomu můžeme použít rovněž údaje o vašem chování na webu, které jsme oprávněně získali před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali a můžeme pro něj sbírat údaje o vašem chování na webu, i když se nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Podle těchto údajů také rozčleňujeme naše uživatele do různých skupin, které obdrží zvláštní nabídky.
   Pokud jste si tedy na našem webu prohlédli nabídku detektivek, nebo ji rozklikli v e-mailu, který jsme vám poslali, tento typ beletrie vám můžeme při příští návštěvě zobrazit na první stránce našeho webu nebo vám e-mailem, pokud neodmítnete zasílání nabídek, poslat slevový poukaz na tento literární žánr. Podle toho, jaký druh literatury jste si prohlédli, můžeme také usoudit, do jaké skupiny zákazníků patříte, a podle toho vám na webu nebo třeba e-mailem výhodně nabídnout další produkty, které by vás podle našeho posouzení mohly zajímat.
   Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   B.1.2 Zasílání nabídek

   Pokud při poskytnutí kontaktních údajů nebo kdykoli později neodmítnete zasílání nabídek, můžeme vaše kontaktní údaje použít pro zasílání nabídek e-mailem, textovou zprávou, pomocí sociálních sítí, jejich sdělování po telefonu nebo jinými elektronickými prostředky, popř. vám je můžeme zaslat poštou. Tyto nabídky se budou týkat našich produktů a služeb.
   Vaše osobní údaje, které nám poskytnete v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem webovém profilu, pohybu na webu či čtení newsletterů, jsou na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) zpracovávány za účelem vytvoření nejvhodnějších zpráv o slevových akcích či jiných nabídkách, zprávách a reklamách, které vám jako členům Knižního klubu zasíláme či které se vám zobrazují na www.knizniklub.cz.
   Kontaktní údaje pro tento účel dále doplňujeme o údaje o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou. Použít můžeme rovněž údaje o vašem pohybu na webu, které jsme od vás obdrželi před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali, a sbírat můžeme také údaje o vašem pohybu na webu, i když se přes svůj klubový profil nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Také tyto údaje nám umožňují vás zařadit do správné profilové skupiny při zasílání našich speciálních akčních nabídek. Pokud si například na našem webu či pomocí newsletteru prohlédnete nabídku našich detektivek, zobrazíme vám nejnovější tituly z toho žánru při vaší příští návštěvě našich webových stránek.
   Využití této personalizované služby máte samozřejmě právo odmítnout na našem webu v sekci „Můj profil”.

   C. Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?

   Všechny zmíněné osobní údaje zpracováváme my jako správce. To znamená, že my stanovujeme shora vymezené účely, pro které vaše osobní údaje shromažďujeme, určujeme prostředky zpracování a odpovídáme za jeho řádné provedení.
   Pro zpracování osobních údajů rovněž využíváme služeb dalších zpracovatelů, kteří osobní údaje zpracovávají pouze podle našich pokynů a pro účely, které jsou popsány v části B.
   Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje? Takovými zpracovateli jsou:
   a) poskytovatelé cloudových služeb a další dodavatelé technologií a podpory;
   b) provozovatelé marketingových nástrojů, kteří nám pomáhají s optimalizací webu a personalizací obsahu a nabídek pro vás;
   c) poskytovatelé SMS komunikačních a chatovacích nástrojů, v případě, kdy zpracovávají osobní údaje pro zprostředkování naší komunikace s vámi;
   d) poskytovatelé služeb v souvislosti se zpracováním zásilek (katalogu a jiných sdělení), včetně zejména jejich doručovatelů.

   D. Z jakých zdrojů osobní údaje získáváme?

   Ve většině případů zpracováváme osobní údaje, které nám poskytnete přímo vy v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru. Osobní údaje přímo od vás získáváme také sledováním vašeho chování na našem webu a při čtení zpráv.

   E. Předávání údajů mimo EU

   V rámci předání údajů příjemcům, uvedeným v části C. „Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?“ můžeme vaše údaje předat také do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor, včetně zemí, které nezajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů. Veškeré takové předávání budeme uskutečňovat pouze v případě, že se příslušný příjemce zaváže dodržovat standardních smluvní doložky vydané Evropskou komisí, dostupné na adrese http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A32010D0087.

   F. Jaká máte práva při zpracování osobních údajů?

   • Právo na přístup: Máte právo vědět, jaké údaje o vás zpracováváme, za jakým účelem, po jakou dobu, kde vaše osobní údaje získáváme, komu je předáváme, kdo je mimo nás zpracovává a jaká máte další práva související se zpracováním vašich osobních údajů. To vše se můžete dozvědět v tomto dokumentu. Pokud si však nejste jistí, které osobní údaje o vás zpracováváme, můžete nás požádat o potvrzení, zda osobní údaje, které se vás týkají, jsou či nejsou z naší strany zpracovávány, a pokud tomu tak je, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům. V rámci práva na přístup nás můžete požádat o kopii zpracovávaných osobních údajů, přičemž první kopii vám poskytneme bezplatně a další kopie s poplatkem.
   • Právo na opravu: Chybovat je lidské. Pokud zjistíte, že osobní údaje, které o vás zpracováváme, jsou nepřesné nebo neúplné, máte právo na to, abychom je bez zbytečného odkladu opravili, popřípadě doplnili.
   • Právo na výmaz: V některých případech máte právo, abychom vaše osobní údaje vymazali. Vaše osobní údaje bez zbytečného odkladu vymažeme, pokud je splněn některý z následujících důvodů: vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro účely, pro které jsme je zpracovávali; odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů, přičemž se jedná o údaje, k jejichž zpracování je váš souhlas nezbytný a zároveň nemáme jiný důvod, proč tyto údaje potřebujeme nadále zpracovávat; využijete svého práva vznést námitku proti zpracování u osobních údajů, které zpracováváme na základě našich oprávněných zájmů a my shledáme, že již žádné takové oprávněné zájmy, které by toto zpracování opravňovaly, nemáme nebo se domníváte, že námi prováděné zpracování osobních údajů přestalo být v souladu s obecně závaznými předpisy. Toto právo se neuplatní v případě, že zpracování vašich osobních údajů je i nadále nezbytné pro splnění naší právní povinnosti nebo určení, výkon nebo obhajobu našich právních nároků.
   • Právo na omezení zpracování: V některých případech můžete kromě práva na výmaz využít právo na omezení zpracování osobních údajů. Toto právo vám umožňuje v určitých případech požadovat, aby došlo k označení vašich osobních údajů a tyto údaje nebyly předmětem žádných dalších operací zpracování – v tomto případě však nikoliv navždy (jako v případě práva na výmaz), ale po omezenou dobu. Zpracování osobních údajů musíme omezit když: popíráte přesnost osobních údajů, než se dohodneme, jaké údaje jsou správné; vaše osobní údaje zpracováváme bez dostatečného právního základu (např. nad rámec toho, co zpracovávat musíme), ale vy budete před výmazem takových údajů upřednostňovat pouze jejich omezení (např. pokud očekáváte, že byste nám v budoucnu takové údaje stejně poskytli); vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro shora uvedené účely zpracování, ale vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu svých právních nároků, nebo vznesete námitku proti zpracování. Po dobu, po kterou šetříme, je-li vaše námitka oprávněná, jsme povinni zpracování vašich osobních údajů omezit.
   • Právo vznést námitku proti zpracování: Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, k němuž dochází na základě našeho oprávněného zájmu. Jde-li o marketingové aktivity, přestaneme vaše osobní údaje zpracovávat bez dalšího; v ostatních případech tak učiníme, pokud nebudeme mít závažné oprávněné důvody pro to, abychom v takovém zpracování pokračovali.
   • Právo nebýt subjektem automatizovaného rozhodování: Nejste-li aktivním členem Knižního klubu (tedy nezakoupíte-li si alespoň jeden knižní titul v období platnosti každého katalogu) po dobu více než pěti po sobě jdoucích period, pro které jsou platné jednotlivé katalogy Knižního klubu (leden – březen, duben – květen, červen – srpen, září – prosinec), získáváte automaticky status tzv. neaktivního člena, kterému od té doby není zasílán katalog ani další nabídky. K přidělení tohoto statusu dochází automaticky a vy máte právo odmítnout toto automatizované rozhodování.
   • Právo podat stížnost: Uplatněním práv výše uvedeným způsobem není nijak dotčeno vaše právo podat stížnost u příslušného dozorového úřadu. Toto právo můžete uplatnit zejména v případě, že se domníváte, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Stížnost proti námi prováděnému zpracování osobních údajů můžete podat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí na adrese Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7.

   Svá práva můžete také uplatnit pomocí tohoto formuláře.

   Leave a Reply