Kniha Les mytág (Robert Holdstock)

Kniha Les mytág (Robert Holdstock)

Kniha Les mytág (Robert Holdstock) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Les mytág (Robert Holdstock)
  • Elérhető fájlok: Kniha Les mytág (Robert Holdstock).pdf, Kniha Les mytág (Robert Holdstock).epub, Kniha Les mytág (Robert Holdstock).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Les kostí

kniha od: Robert Holdstock

Roberta Holdstocka jsem objevil teprve nedávno a jeho svět mytág mě doslova uhranul, protože lesy a mytologie jsou mi velmi blízká témata. Každá (znovu)vydaná kniha je tak pro mě nevšedním zážitkem. Les kostí se však do lesa mytág vrací jen jednou povídkou, přesto i další povídky byly zajímavé, některé více, některé méně. Nejvíce mě z celé knihy zaujala povídka Trnatec, kterou napsal spolu s Garry Kilworthem a která byla inspirována staroanglickou básní The Dream of the Rood.

Les kostí je sbírka povídek, které až na jednu nemají s původním příběhem mnoho společného. Přesto jsou plné Holdstockova rukopisu, tlejícího listí a starých napůl zapomenutých bohů. Mrazilo mě z nich v zádech. Nejlepší je asi Trnatec, který mě donutil opravdu hodně přemýšlet. Hned po něm nesmím zapomenout na úvodní novelu Les kostí, která se jako jediná odehrává v lese mytág. Dlouho jsem při čtení něčeho necítila takovou hrůzu. I ostatní povídky jsou zajímavé, rozhodně doporučuju.

Tohle bylo pro mne zklamání. Tak jsem se na ni těšila, každý rok si čtu jeden díl, tento je třetí. Knížka je totiž povídková, ale nevyrovnaně – první a nejlepší povídka tvoří snad třetinu knihu. Některé další povídky přitom vůbec neodpovídají původnímu Lesu kostí, nemají s ním nic společného. Jedna povídka je vyloženě moderní, sice se mi líbila, ale sem se vůbec nehodila. Dávám tři hvězdičky za první povídku a do dalších dílů se pustím, až si pořádně zjistím, že je to opět Les kostí.

Naprostá spokojenost. Holdstockův magický prapůvodní les mi přirostl k srdci a dokonale poblouznil mysl. To jsem ale popsal už u předchozích autorových knih, tak to vezmu tentokrát kapku stručněji. Většina povídek v knize byla parádní – nejlepší asi Les kostí, Thorn, Šaman a Trnatec. Čas stromu je hodně zajímavá věc a Bariéra zase dost depresivní záležitost. Povídka, která mě nenadchla a moc mi nesedla je Infantom. Autorova poezie, o kterou je sbírka povídek doplněna, beru jako příjemný bonus navrch.

Povedená sbírka povídek. Ale co mě zklamalo, byla paradoxně obálka knihy. Když se na ní člověk podívá, tak se “těší” až v poslední povídce kostlivci oživnou a ono nakonec nic :D.

,,Obě vyprávění mají v sobě temná božstva, jež podezírám z toho, že se vynořila z hlubokých zákoutí Robovi mysli.” Já bych řekl, nejen ty dvě. Ale pěkně popořádku.

Les mytág byl nový (alespoň pro mě), neotřelý příběh, ze kterého ten les opravdu vystupoval jako by byl živý. Lavondyss šel o krůček dál, a přestože se odvažuji tvrdit, že příběhově za prvním dílem o zaostává, i on vyvolává neopakovatelnou (a o poznání temnější) atmosféru, která si umně zahrává s mýty, jež jsou nám nějakým způsobem povědomé.

Les kostí je sbírka. Na ní oceňuji povídku hlavní, jež se vrací k Lesu mytág a poodhaluje kousek hlavního příběhu. Jako celek. je to až příliš temné a depresivní. Až příliš pohanských bůžků a božstev, které až příliš často do svých osidel lapí bezmocné protagonisty, až začínám mít pochybnosti, zda-li nelapili i autora. Celkem zajímavý je Trnatec, a koneckonců také Infantom, ale zejména díky odlišnému stylu.

Vytoužená kniha. To čekání při neustálém odkládání nového vydání bylo vážně frustrující. Na druhou stranu bez toho čekání by to asi nebylo ono a má to taky něco do sebe. Toužení, než je touha naplněna. I když v tomto případě i to naplnění touhy a doznívání po dočtení bylo příjemné, bez druhotných nepříjemných pachutí a dozvuků. Ráda bych si přečetla více z Lesa a těším se, že se příběh příště zase rozvine, ale ani ostatní povídky nebyly k zahození. Holdstock vyplňuje mezery mezi žánry fantasy, horor, pohádka a mytologie, od každého něco, od každého to nejlepší. Bez jeho tvorby bych byla fantazijně o hodně chudší. Bez jeho tvorby by byla o hodně chudší literatura jako taková. V tomto případě ta nedokončenost povídek byla jaksi svůdná a mrazící. Čtenář může domýšlet a domýšlí rád. A když to člověk čte, jako by tam byl. Jako by cítil, příběh vyplňuje nejen mozek, ale i dlaně, plíce a prodchne celou bytost. Je to kouzelné. Mohla bych to klidně hned vzít do rukou znova.

Ojojoj, tak čím dál tím lépe, větší a větší úlet. Přemýšlím, jestli ještě jde o fantazii nebo už něco jiného. První část obsahuje povídky, z nichž jsou některé psychedelicky náročné. Například tuleni se mi míhají před očima ještě dávno po dočtení.
Pokračování příběhu Ryhopského lesa. na jedné straně nádherné kouzlo toho místa, na druhou tolik časových rovin a postav, že je téměř nemožné na první dobrou udržet vše v kontextu, chce to opravdu se soustředit a občas se i vrátit v textu zpět. Ale stojí to sakra za to.

Les mytág

kniha od: Robert Holdstock

Vynikající fantasy. Náš svět propojený s mytologickým světem ukrytým a tvořícím se v pralese.

Netradiční fantasy s psychologickou zápletkou. Napínavé, tajemné a zvláštní. Občas příběh příliš neodsýpá, ale není to vždycky na škodu. Možná jsme zhýčkaní neustálým akčním dějem moderní literatury.

Kniha která negraduje. Začátek příběhu jednoznačně 5 hvězd. Příběh je tajemný, až strašidelný. Neotřelé téma. Vyprávění příběhu mě jednoznačně bavilo. Ale postupně tak jak deník odkrývá svá tajemství tak se z knihy vytrácí veškeré tajemno a zůstává pouze dobrodružný příběh. Nejdelší část příběhu nazvaná Vnitřní hvozd, je bohužel zrovna tou nejnudnější částí. Tady je to s bídou na dvě hvězdy. Vzhledem k faktu, že nudná část je opravdu dlouhá, nemohu dát celkově víc než 3 hvězdy. Audioknihu čte pan Jakub Gottwald. Nečte špatně, zhruba lepší průměr.

Krásný mýtický příběh ve velmi originálním světě. Bohužel dost pomalé tempo, které občas nudí.

Téměř archetypální pohádka, mýtický a mystický les v hlavní roli. Les jako pradávný živitel, ale zároveň plný tajemství a nebezpečí. Les, který je s lidskými společnostmi evropského severu spojen od nepaměti. Les, který vzbuzuje strach, úctu a zároveň naději. Les plný mýtů z pradávných dob a hrdina, který v lese hledá spásu v podobě tajemné ženy, keltské princezny – válečnice, lesní inkarnace bohyně Země. Autor vystavěl doslova poetický, ale v zásadě komorní příběh, který chytne za srdce každého fanouška žánru fantasy. Protagonista si mě okamžitě získal, napůl samotář, žijící ve stínu lesa, utopen ve své posedlosti, pátrající ve vlastní tajemné minulosti, po vlastním otci, vše tajemně spojeno s lesem a manifestacemi mýtů. Na knize je fascinující propojení dávné keltské, před-římské, mystiky a mytologie Británie doby bronzové a moderního světa. Kniha rozhodně patří do zlatého fondu světové fantasy.

Velice zvláštní téma i zpracování. Asi ne pro každého, ale určitě zajímavé. Chce to mít připravené i pokračování (Lavondyss), aby člověk neztratil nit a hlavně aby nevyvanul ten nutkavý pocit, že v lese pořád něco číhá.

Miluju lesy. Miluju samovolnému vývoji (zatím) ponechané lesy na Šumavě, miluju lesy, měnící se v hajzlštětky za polárním kruhem, miluju hluboké lesy Rumunska, miluju borovicové lesy u oceánu i himalájskou džungli, ale je mi dobře i v našich hospodářských lesích, pokud z nich nezbyly pouze holiny. Jak bych mohl nemilovat tajemný hvozd, kde funguje jiný čas a prostor, les, kde ožívají prastaré legendy, které nebyly nikdy sepsané a přežily pouze v kolektivním vědomí lidí?

A tato kniha je o takovém hvozdu. Kniha, která tu vyšla už hodně dávno a nikdy se mi nepovedla koupit – až teď. Kniha, která je tak dobře napsaná, že jsem si vše představoval, jak bych byl sám účastníkem výpravy do lesa. Kniha, která odhaluje své tajemství jen pomalu a nerada. Já si čtení užil a až se divím, že jsem se k ní dostal až teď.

Pred dvadsiatimi rokmi som natrafil na knihu Lavondyss a bola to pre mňa pecka. Tajomná, výnimočná, svet, ktorý človek objaví pár krát za život.
Odvtedy prešlo veľa času a bohužiaľ aj zo mňa sa stal konzument komerčnej fantasy. Fantasy, ktorú nám podsúvajú megalomanské filmy nabité digitálnymi technológiami.
Lenže .
Nedávno som siahol po knihe Les mytág, ( mimochodom , chcel som to urobiť dávno) a opäť som zažil ten pocit. Bolo to, ako vrátiť sa v čase. Neviem, či je to štýlom majstra Holdstocka alebo návratom do Ryhopského lesa, ale ten príbeh mi opäť dokorán otvoril dvere do skutočne fantastického sveta.
Kniha bola pre mňa silným zážitkom a vrelo ju odporúčam všetkým, ktorí majú radi pravé fantasy.

Les mytág

vázaná
1. vydání, 2015 Skladem

Anotace

Když se Steven Huxley po válce vrátí do rodného domu na okraji zdánlivě nevelkého lesa uprostřed anglického venkova, zjišťuje, že už nic nebude jako dřív. Otec, který se snažil neprostupný hvozd zkoumat a často do něj odcházel na několikatýdenní výpravy, za podivných okolností zemřel. A bratr Christian, druh z dětských her, jako by jeho posedlost zdědil.

Kdo jsou tajemné postavy, které z lesa vystupují, a jsou vůbec z masa a kostí, nebo spíše z hlíny a větví? Čím víc se les brání Stephena pustit dovnitř, tím víc ho svými tajemstvími přitahuje. Osudově.
Jeden z nejpodmanivějších, nejoriginálnějších románů britské fantastické literatury se po více než dvaceti letech vrací v revidovaném, nově ilustrovaném vydání doplněn předmluvou Neila Gaimana.
„Jedna z nejzvláštnějších, nejpůvabnějších, nejsugestivnějších fantasy, jakou jsem kdy četl.“

„Příběh, který můžete číst opakovaně a vždy se stejným potěšením.“

„Nesmírně poutavý a chytrý román.“

Les mytág (Mythago Wood) byla nejprve fantasy novela britského spisovatele Roberta Holdstocka, publikovaná v britském Magazínu Fantasy&Sci-fi roku 1981. V roce 1984 pak vyšel ve Velké Británii stejnojmenný rozšířený román. Děj románu Les mytág se odehrává v Herefordshiru v Anglii v letech 1946–1948 a sleduje osudy Stevena Huxleyho (a částečně jeho bratra Christiana) při objevování tajemného Ryhopského lesa, v němž se zhmotňují podvědomé lidské představy o starých legendách. Kniha získala cenu World Fantasy Award za nejlepší román roku 1985.

Les mytág je pozoruhodná kniha, jejíž autor komponuje realitu s legendami, a to jak se starými, tak s vymyšlenými. Má výraznou atmosféru a čtenáři utkví v paměti rovněž ukázkou archaických zvyků a jazyků, jež používají mytága (mytágo = mytické imago).

“>Vstupte do lesa, jenž dokáže zhmotnit postavy z vašich snů, ale i z drsné, dávno zapomenuté minulosti. Do lesa, který je tím větší, čím hlouběji se do něho ponoříte, a z něhož nemusí být návratu…

Když se Steven Huxley po válce vrátí do rodného domu na okraji zdánlivě nevelkého lesa uprostřed anglického venkova, zjišťuje, že už nic nebude jako.

Čtenářské recenze

Ačkoliv někomu se může zdát, že se poněkud "vleče", tak právě to pomalé tempo pomáhá příběhu při nastavování té správné, až strašidelné atmosféry. Upřímně, přesně díky tomuhle si můžete vychutnávat dokonalý popis atmosféry v lese. Stíny stromů, a jejich šeptající koruny, šlápoty v hlíně a vůni tlejícího listí. Autorův styl psaní má nesmírnou hloubku v popise postav a prostředí, a pokud máte rádi Britské ostrovy a jejich všudypřítomné pastviny, potoky a lesy, bude se Vám líbit také!
A právě mýtické postavy z dávných dob náhle ožívají v Ryhopském lese, který se nachází v dnešní Anglii a má zvláštní vlastnosti. Nejen že si les žije vlastním životem a čas v něm plyne tak nějak jinak, ale navíc je uvnitř mnohem větší, než vypadá z venku a není snadné se do něj dostat. Je tím větší, čím hlouběji se do něj dostaneme. Stejně jako lidské podvědomí.
Bravurně napsaný příběh s postavami sahajícími až do dávné minulosti, pohybujícími se v archetypálním lese s pamětí. Tajuplná atmosféra Vás absolutně pohltí, takže až příště půjdete po lese budete sledovat, zda se za Vašimi hranicemi periferního vidění opravdu netvoří mytága..">Jedna z nejpoutavějších knížek, co jsem kdy četla. Bude to jedna z těch, které si tak nějak pořád nosíte v sobě.

Ačkoliv někomu se může zdát, že se poněkud "vleče", tak právě to pomalé tempo pomáhá příběhu při nastavování té správné, až strašidelné atmosféry. Upřímně, přesně díky tomuhle si můžete vychutnávat dokonalý popis.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Kniha: Les kostí – Robert Holdstock

Kniha: Les kostí
Autor: Robert Holdstock

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 18.2.2020
Česká pošta: 18.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 17.2.2020
Ostatní výdejny: 18.2.2020
Uloženka: 18.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


80% 1 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
80 % celkové hodnocení
1 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » ARGO
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2019
Počet stran: 253
Rozměr: 21 cm
Vydání: Vydání druhé, v tomto uspořádání první
Spolupracovali: přeložili Petr Kotrle a Linda Bartošková
Skupina třídění: Anglická próza
Jazyk: česky
Vazba: kniha, vázaná vazba
Datum vydání: 07.03.2019
ISBN: 9788025727508
EAN: 9788025727508

Za jedním domem na anglickém venkově je les, který je plný kostí – ale i mytág, tajemných bytostí stvořených z lidské fantazie, jimž kosti kdysi patřily, než si je les, který je zrodil, zase vzal zpět. Chlapci Christian a Steven Huxleyovi, kteří v tom domě žijí, jsou svědky toho, jak jejich otec, který se snaží les vědecky zkoumat, jeho zhoubnému kouzlu nenávratně propadá a stává se postupně někým, kdo je ochoten přinést své posedlosti na oltář cokoli, včetně své rodiny.

Vedle novely, která předchází ději jedinečné románové série o Ryhopském lese, přináší sbírka Les kostí další příběhy prostoupené jedinečnou atmosférou a poetikou, kterou dokázal Robert Holdstock svým příběhům vdechnout. Opět v nich ožívají prastaré rituály, čímsi povědomé a zároveň děsivé vším, co bylo dávno zapomenuto. Nové české vydání uvozuje předmluva anglického spisovatele Garryho Kilwortha a těšit se můžete rovněž na česky dosud nevydanou Holdstockovu povídku, ukázky jeho básnické tvorby a na závěr také na fascinující novelu Trnatec.

Sbírku povídek doplňuje novela Trnatec, další bonusy a doslov Františka Novotného.

Kniha: Les mytág – Robert Holdstock

Kniha: Les mytág
Autor: Robert Holdstock

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


90%
1 hodnocení
0 recenzí
počet hodnocení
90 % celkové hodnocení
1 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » ARGO
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2015
Počet stran: 249
Rozměr: 22 cm
Úprava: ilustrace
Vydání: Vydání druhé, v nakladatelství Argo první
Spolupracovali: přeložil Petr Kotrle
Skupina třídění: Anglická próza
Jazyk: česky
Vazba: kniha, vázaná vazba
Datum vydání: 18.08.2015
ISBN: 9788025714744
EAN: 9788025714744

Příběh mladého muže, který po návratu z války poznává hrůzostrašné tajemství tajuplného lesa, na jehož okraji prožil své dětsví. V lese se hrdina setkává s bratrem, který stejně jako kdysi jejich otec propadl kouzlu prastarého lesa obývaného prapodivnými tvory. Tyto postavy – mytága – vznikají vzájemným působením energetické aury lesa a podvědomí hrdinů příběhu. Mladý muž mezi postavami ze starých legend prožije lásku ke krásné dívce a v zápase o její lásku a její život prožije řadu hrůzostrašných a nebezpečných dobrodružství.

Vstupte do lesa, jenž dokáže zhmotnit postavy z vašich snů, ale i z drsné, dávno zapomenuté minulosti. Do lesa, který je tím větší, čím hlouběji se do něho ponoříte, a z něhož nemusí být návratu.

Když se Steven Huxley po válce vrátí do rodného domu na okraji zdánlivě nevelkého lesa uprostřed anglického venkova, zjišťuje, že už nic nebude jako dřív. Otec, který se snažil neprostupný hvozd zkoumat a často do něj odcházel na několikatýdenní výpravy, za podivných okolností zemřel. A bratr Christian, druh z dětských her, jako by jeho posedlost zdědil.

Kdo jsou tajemné postavy, které z lesa vystupují, a jsou vůbec z masa a kostí, nebo spíše z hlíny a větví? Čím víc se les brání Stephena pustit dovnitř, tím víc ho svými tajemstvími přitahuje. Osudově.

Jeden z nejpodmanivějších, nejoriginálnějších románů britské fantastické literatury se po více než dvaceti letech vrací v revidovaném, nově ilustrovaném vydání doplněn předmluvou Neila Gaimana.

"Jedna z nejzvláštnějších, nejpůvabnějších, nejsugestivnějších fantasy, jakou jsem kdy četl."

– Keith Roberts "Příběh, který můžete číst opakovaně a vždy se stejným potěšením."

– Michael Moorcock "Nesmírně poutavý a chytrý román." – Brian W. Aldiss

Les mytág (Mythago Wood) byla nejprve fantasy novela britského spisovatele Roberta Holdstocka, publikovaná v britském Magazínu Fantasy&Sci-fi roku 1981. V roce 1984 pak vyšel ve Velké Británii stejnojmenný rozšířený román. Děj románu Les mytág se odehrává v Herefordshiru v Anglii v letech 1946-1948 a sleduje osudy Stevena Huxleyho (a částečně jeho bratra Christiana) při objevování tajemného Ryhopského lesa, v němž se zhmotňují podvědomé l >

Jardův čtenářský deník #74: Robert Holdstock – Les mytág

Popis:
Kniha

Leave a Reply