Kniha Maus II A tady začalo moje trápení (Art Spiegelman)

Kniha Maus II A tady začalo moje trápení (Art Spiegelman)

Kniha Maus II A tady začalo moje trápení (Art Spiegelman) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Maus II A tady začalo moje trápení (Art Spiegelman)
 • Elérhető fájlok: Kniha Maus II A tady začalo moje trápení (Art Spiegelman).pdf, Kniha Maus II A tady začalo moje trápení (Art Spiegelman).epub, Kniha Maus II A tady začalo moje trápení (Art Spiegelman).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Maus – Souborné vydání

kniha od: Art Spiegelman

Komiksy skoro vůbec nečtu, ale tomuhle jsem prostě nemohla odolat. Zajímavý nápad spojit komiks s tématem holocaustu, takhle se dostane k více lidem. Líbilo se mi, jak se děj prolíná i s dobou kdy komiks začal teprve vznikat. Zajímavý je i nápad vyobrazit různé národnosti jako zvířata, zajímalo by mě, co bychom byli my za zvíře.
Jedna z dobrých scén pro mě byla, když Vladek nechtěl svést toho černého stopaře, protože si myslel, že je okrade. Žid, který byl odsuzován kvůli své víře a prošel holocaustem, odsuzuje černocha jenom kvůli jeho barvě.
Doporučuji přečíst.

MAUS.
Originální. Osobitá. Čtivá.
Tato kniha mě lehce stáhla do děje, že jsem se nestihla ani nadát a byla jsem za polovinou a najednou už nebylo co číst.
Osobně se musím přiznat, že když jsem knihu dostala, velmi mě oslovila svým vzhledem, nicméně po otevření jsem byla lehce zklamaná, když sem se dozvěděla, že jde o komiks. Spíše než o děj sem se bála jestli komiksovému vydání budu správně rozumět, jestli je to, tak říkajíc můj šálek “kávy” (konec konců můj první komiks v životě). Byla jsem velice mile překvapená tímto dílem, ale také zklamaná protože toto téma je velmi náročné a očekávala jsem intenzivnější stopu, kterou by ve mě kniha měla zanechat, což se mi úplně nesplnilo a to mě mrzí.
Každopádně doporučuji.

Perfektní kniha s opravdu silným příběhem. Líbilo se mi, že kromě silného samotného příběhu holokaustu je zde načrtnutý i tragický rodinný generační problém přeživších holokaustu. Koncem války nic nekončí a tahle hrozivá zkušenost se promítá až do třetí generace přeživších. Rodiny a jejich členové trpí posttraumatickými stresovými poruchami, depresemi.

Komixové zpracování je naprosto dokonalé. Vše je přesně popisováno a silný příběh zanechává hluboké pocity.

„A jediná cesta odtud pro nás všechny vede … skrz tamty komíny. Abrahama už jsem vícekrát neviděl. Myslím, že odešel komínem.“

Příběhy o přeživších holokaustu jsou na jedné straně strašlivé, na druhé zvláštním způsobem fascinující a podmanivé. Co je za tím, že přežili? Enormní síla vůle, vůle přežít? Umění přežít za drsných podmínek? Nebo jen obyčejné štěstí v neobyčejné situaci? Asi kombinace všeho. Maus je emotivní příběh, trefně karikované šílenství masového vraždění, židé jsou myši, nacisté jsou kočky, Poláci jsou vepři. Hádám, že v Polsku kniha asi zase tak oblíbená nebude, s ohledem na citlivost Poláků na jakékoliv zmínky, že snad pomáhali (nebo nečině přihlíželi) nacistům posílat židy do vyhlazovacích táborů. A že pomáhali, jak dokládá množství historických pramenů. Antisemitismus byl ve střední Evropě zažrán skutečně hluboko. Ne všichni, samozřejmě, přesto jich bylo dost.

Je to drsně, ale výstižně nakreslený komiks. Kresba je ryzí, jednoduchá, bez pozlátka, bez kudrlinek. Atmosféru strachu a krutého vyhlazování utužuje černobílé provedení.

A přestože ten historický příběh přežití a holokaust je sám o sobě strašlivý, daleko víc na mě emocionálně působil vztah autora a jeho otce. Živě vidím ty stařecké manýry, tu umíněnost, smutek, občas manipulaci. Proč? Když ta historická linie je o tolik důležitější, s výraznějším poselstvím? Možná proto, že otce máme téměř každý, vztah s ním je mnohem bližší a uchopitelnější než vzdálený holokaust. Tatínek Arta Spiegelmana mi v mnohém připomíná mého tátu, stará garda, se vší tou umíněností, vše je třeba udělat hned, nic nelze odkládat. Ty situace vyvolávají na rtech úsměv.

4 hvězdičky za nepřesnosti – porcelánová WC mísa apod.

Napsat komiks o holokaustu je opravdu originální nápad. Může se zdát, že se tím může téma zlehčit, ale je to omyl. Naopak, na mne to zapůsobilo ještě více dramaticky než obyčejný text. Je to velice smutné a citlivé.

Komiksová forma mě baví. I když jsem se občas ztrácela ve velkém množství anglického textu a černobílé grafice, nakonec mě to chytlo. Je to skvostně vykresleno a sepsáno. I když je z toho personifikované vyobrazeni, kde z Židů jsou myši a z Nacistů kočky, měla jsem z toho husinu po celou dobu čtení a neubralo to ani trochu na dramatičnosti. Možná ji to ještě více umocnilo.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Spiegelman Art (*15.02.1948)

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami

 • díl v sérii: 1 (následuje: Maus II: A tady začalo moje trápení)
 • podtitul: Příběh očitého svědka

První část světoznámého komiksu o holokaustu v sobě spojuje příběh otce, polského Žida, který přežil, a syna kreslíře, snažícího se s otcem i dějinami vyrovnat.
Mimořádné dílo avantgardního amerického tvůrce komiksů, v němž Židé vystupují jako myši a nacisté jako kočky, je naplněno utrpením, laskavým humorem i řadou běžných událostí ze života východoevropské židovské rodiny. Autor dovádí svého otce až do Osvětimi, během vzpomínání s ním řeší své současné i minulé synovské problémy.
Jedná se o originální a sdělné zachycení tragické historické zkušenosti a její přiblížení mladé generaci.

Vydalo nakladatelství Torst v Praze roku 1997 (1. vydání). Z anglického originálu Maus I: My Father Bleeds History přeložili Jan Macháček a Jiří Zavadil. Počet stran: 159. ISBN: 80-7215-032-4.

Artie a Vladek Spiegelmanovi, Vladkovi bratranci, Anja Spiegelmanová, Mala

 1. Šejk
 2. Líbánky
 3. Válečný zajatec
 4. Oprátka se stahuje
 5. Myší díry
 6. Past na myši

Kniha Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami vypráví dva příběhy najednou, které se úzce prolínají. V jednom se Art Spiegelman v realitě vyptává svého otce Vladka, jaké to bylo za války, aby mohl napsat svou knihu, tedy tuto. Ve druhém příběhu se nám do obrazu převádí vyprávění Vladka Spiegelmana.
Kniha má šest kapitol, vždy s výstižným názvem. Je rovněž velmi zajímavě graficky zpracována, Židé jsou vykresleni jako myši, Němci jako kočky a Poláci jako prasata. Jednou se také objevuje pes, ale není řečeno, jaké je národnosti.

Kapitola I. – Šejk

V této kapitole jde Art navštívit svého otce Vladka, aby se ho zeptal na jeho život v průběhu druhé světové války, protože o něm chce napsat knihu. A tak Vladek začne vyprávět.
Když byl mladý, obchodoval s látkami. Uháněla ho spousta dívek, které ani neznal, byl totiž hezký a opravdu milý mládenec. Jednou mu zavolal jeho kamarád Julek, že by se s ním ráda seznámila jedna jeho známá, Lucie Grünbergová. Pak se Vladek a Lucie stali milenci. Ale jak už to tak bývá, dlouho to nevydrželo. Lucie začala být po třech letech Vladkovi na obtíž, a navíc ho jeho sestřenice Hanna ho seznámí s Anjou Zylberbergovou, která se později stane jeho ženou.

Kapitola 2. – Líbánky
V této kapitole Vladek zjistí, že Anja je zapletená ve spiknutí proti polské vládě. Nejprve chce svatbu zrušit, ale Anja mu slíbí, že už se od takových lidí bude držet dál, a tak se přeci jen vezmou. Zanedlouho se jim narodí syn Ríša, ale Anja je po porodu velmi vyčerpaná a neustále hysterická, tak s ní Vladek odjede do krásného sanatoria v Československu.
Tato kapitola se dějově také výrazně podobá třetí a čtvrté kapitole, takže se o nich zmiňovat nebudu.

Kapitola 5. – Myší díry
Součásti této kapitoly je komiks v komiksu, který Artie z Mause kreslil před pěti lety. Je o sebevraždě jeho matky Anjy, tedy Vladkovy manželky. Ze stresu ze skrývání před Němci, kteří mezitím už nastartovali oficiální vyvražďování Židů, se Anja totiž úplně zhroutila – dospěla k závěru, že už nemá pro co žít, tak si podřezala žíly. Artieho otec Vladek se však znovu oženil s Malou, nicméně spolu moc dobře nevycházejí. Ve svém vyprávění se Vladek mezitím dostal až k přestěhování všech Židů ze Sosnovce do nedaleké vesničky Sroduly, která už byla jejich oficiálním doživotním ghettem. Jeden Vladkův příbuzný se nabídl, že odveze aspoň jejich syna Ríšu. Všichni po dlouhém přesvědčování souhlasili, a tak Ríšu odvezli do “bezpečí”, ale stejně válku nepřežil.

Kapitola 6. – Past na myši
Vladek s Anjou už se teď musejí skrývat, převlékat se za Poláky a jídlo si kupovat na černém trhu. Stěhují se z jednoho bytu do druhého, z bytu na statek, ze statku do továrny, zkrátka se pořád stěhují. Ale stejně nikdy nebyli v bezpečí, a tak Vladek začal organizovat “přesun” do Maďarska. Vše už je domluveno, Vladek s Anjou nastoupí do vlaku, vše se zdá být dobré, ale pašeráci, kteří byli zaplaceni, je udali, Němci je našli, odvezli do Osvětimi, kde šel každý na jinou stranu a víckrát se již neviděli.

Mně osobně se kniha četla celkem dobře. Myslím, že komiksové zpracování problému, jakým je je druhá světová válka, je mnohem čtivější než nějaká “bichle”. Kniha se mi celkem líbila a asi si tedy přečtu i druhý díl Maus II: A tady začalo moje trápení (Maus II: And Here My Troubles Began).

Zdroj: Timothy Callens, 08.02.2012

Maus II : A tady začalo moje trápení

Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný – příběh rodičů a dětí. V druhém dílu se pohybujeme mezi osvětimskými vězeňskými baráky a rekreačními bungalovy v pohoří Catskills. Scénář: Art Spiegelman Kresba: Art Spiegelman Lettering: Jana Vahalíková Překlad: Magdaléna Fričová, Jan Macháček, Jiří Zavadil Redakce: Derek Paton, Jan Šulc Grafické úpravy: Jana Vahalíková V USA kniha poprvé vyšla v nakladatelství Pantheon Books v roce 1991. V roce 1992 knihu vydalo nakladatelství Penguin Books. Kapitoly 1 a 4 byly poprvé publikovány v časopisu Raw v letech 1986-1991. Ocenění: Pultzer Prize 1992: Special Awards and Citations–Letters nominace na Jack Kirby Awards 1987: Best Graphic Album

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Nam fuga illum, iusto dolorum sequi placeat sit ab delectus aspernatur hic dolores cumque iste animi incidunt possimus exercitationem earum magnam totam.

Maus II: A tady začalo moje trápení

kniha od: Art Spiegelman

Pozor, možný spojler.
Při čtení knih o holokaustu člověka doslova mrazí. Zde mě, stejně jako u 1. dílu, ovšem mrazilo z chování Vladka. Po oba díly jsem se snažila pochopit jeho chování (hrůzy, které prožil, pokročilý věk, osud manželky. ), omluvit jej, přijmout ho takového, jaký je, ale ve chvíli, kdy se projevil jeho rasismus (u člověka, který přežil holokaust!) jsem to vzdala a nebýt již téměř konec knihy, nedočetla bych. Kruté a beznadějné!

rozhodně stojí za přečtení

Podobně jako jsem komentovala Maus I., i zde musím pochválit autorův přístup ke svému dílu. Nebojí se dát nám vědět, jaké měl pochybnosti o této své tvorbě, stejně jako se nebojí bez jakýchkoli eufemismů zachytit svůj vztah k otci. Oproti prvnímu dílu nám tu přibylo několik různých národů a tedy i zvířat. Zkoušela jsem si představit, jaká zvířata bych zvolila já, kdybych tedy něco takového měla sama sepsat – a jakým bych vykreslila sama sebe? Ale stěžejní jsou zde beztak hlavně kočky a myši. =)
Na závěr si dovolím zkopírovat to, co už jsem zmínila u Maus I.: Vím, že mnoho lidí se tématu války, koncentračních táborů a holokaustu v knihách vyhýbá, ale tohle je možná cesta, jak jim to naservírovat ve značně stravitelnějším a přitom velmi osobním provedení.

Druhý díl tohoto skvěle udělaného a napsaného komiksu mě snad oslovil ještě o trošku více než díl první. Tady už otec se synem probírá přímo jeho pobyt v Osvětimi a následné ukončení války a návrat "domů". Celkově komiksová forma sdělené útrap, bolesti a úskalí holocaustu a 2. SV je zde bravurně vykreslena a alegorie na myši a kočky je velmi zdařilá. Mě osobně se líbilo i prolínání příběhu do přítomnosti, jak to otec svému synovi vypráví a jak je nelehké s ním někdy vyjít (s otcem). Za mě výborná věc a rozhodně doporučuji k přečtení.

Jestli jste četli jedničku, víte, co čekat. Čtěte to.

Předtím, když se řeklo "komiksy" představila jsem si marvelovky tj. Batman, Superman, nevímcoještěman . nic pro mě. K Maus jsem se dostala náhodou a nic jsem si od toho neslibovala. O to větší pak bylo příjemné překvapení, kniha mě naprosto uchvátila. První i druhý díl jsem přečetla na jeden zátah a v budoucnu došlo i na další přečtení. Prostě jednou nestačí.

Kniha formou komiksu a já komiksy nečtu, ale toto mě nadchlo.

Lepší než první díl. Stejně jako kdysi u Sofiiny volby se mi více líbila linie ze "současnosti".

Maus II: A tady zaиalo moje trбpenн

Maus je pшнbмh Vladka Spiegelmana, Ћida, kterэ pшeћil holocaust, a jeho syna, kreslншe, kterэ se snaћн vyrovnat s otcem, jeho hrozivэm pшнbмhem i dмjinami jako takovэmi. Knihu spojuje dva pшнbмhy: jeden se odehrбvб v Polsku, druhэ v Rego Parku v New Yorku. V prvnнm Spiegelmanщv otec vyprбvн o tom, jak se svou ћenou pшeћili Hitlerovu vlбdu v Evropм. Je to pшнbмh plnэ smrti, neuvмшitelnэch ъnikщ, vмzeтskй krutosti i lidskй zrady. V druhйm pшнbмhu sledujeme autorщv muиivэ vztah k stбrnoucнmu otci. Obиas se navљtмvujн, vedou malichernй hбdky a v pozadн vљeho jsou dмjiny, pшнliљ krutй na to, aby je bylo moћno utiљit. Obм pшнbмhy se tak pшed nбmi spojujн v pшнbмh jedinэ – pшнbмh rodiищ a dмtн. V druhйm dнlu se pohybujeme mezi osvмtimskэmi vмzeтskэmi barбky a rekreaиnнmi bungalovy v pohoшн Catskills.

V USA kniha poprvй vyљla v nakladatelstvн Pantheon Books v roce 1991. V roce 1992 knihu vydalo nakladatelstvн Penguin Books. Kapitoly 1 a 4 byly poprvй publikovбny v иasopisu Raw v letech 1986-1991.

Ocenмnн:
Pultzer Prize 1992: Special Awards and Citations–Letters
nominace na Jack Kirby Awards 1987: Best Graphic Album

Rok a mмsнc vydбnн: 1998 | ISBN: 80-7215-064-2 | Vydбnн: 1. | Vazba: lepenб v mмkkэch deskбch | Formбt: 160 x 232 mm | Poиet stran: 140 | Tisk: иernobнlэ | Cena v dobм vydбnн: 245 Kи | Nбzev originбlu: Maus II | Vydavatel originбlu: Pantheon Books, 1991

Popis:
In which Matt reviews the second part of

“>

Leave a Reply