Kniha Nadace (Isaac Asimov)

Kniha Nadace (Isaac Asimov)

Kniha Nadace (Isaac Asimov) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Nadace (Isaac Asimov)
 • Elérhető fájlok: Kniha Nadace (Isaac Asimov).pdf, Kniha Nadace (Isaac Asimov).epub, Kniha Nadace (Isaac Asimov).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Nadace

kniha od: Isaac Asimov

Ačkoliv je Issac Asimov považován za jednoho z největších sci-fi klasiků, já mu nikdy úplně na chuť nepřišla a asi už nepřijdu. U Nadace, kterou jsem konečně (na třetí pokus) dočetla celou, jsem se často dost nudila. Další díly už si odpustím, stejně jako jiná díla IA.

Výborná kniha, dnes již klasika žánru! Určitě si přečtu další díly.

Některé věci v Nadaci dnes působí úsměvně: například že za tisíce let, až se bude lidstvo přemisťovat mezi galaxiemi vesmírnými loděmi, si budou lidé stále píchat inzulín či platit mincemi. Na druhou stranu bychom neměli literární dílo posuzovat tak přísně: na začátku padesátých let, kdy kniha vznikalo, byl přeci nepředstavitelný i internet, což je při čtení poměrně patrné. Knihu osobně vnímám jako svědectví toho, jak velký technický krok kupředu lidstvo v posledních desetiletích udělalo. Jinak je Nadace čtivý, nepříliš náročný a nijak hloupý román. Další pokračování jsou již slabší, tam Asimovi podle mého uškodil bacil grafomanství.

Legendární dílo světové sci-fi. Poprvé jsem četl sérii “Nadace” na počátku devadesátých let a už tehdy mě uchvátila, byť to nebylo zrovna v nejlepším překladu, ale protože jsem tehdy zrovna jakž takž odmaturoval z AJ, zase tolik mě to nebolelo. Jsem ale rád, že v posledních letech série vyšla znovu a to v novém překladu a v knihách s pevnou vazbou. Na prvním díle je asi nejvíce znát, že vznikl jako kompilát časopiseckých povídek, ve kterých hlavním hrdinou není jedna osoba, ale společenství vědců, které na periferii naší galaxie má zkrátit dobu úpadku galaktického impéria. Ani po více jak sedmdesáti letech od publikování prvních povídek nepůsobí z velké většiny zastarale, protože všechny ty boje o moc, peníze, hromadění majetku, politické intriky jsou pro lidstvo stejné již od starověku, mění se jen prostředí a technické prostředky, ale zbytek se zřejmě moc nezmění ani v daleké budoucnosti, pokud se jí lidstvo vůbec dočká. Podobnost pádem říše římské je jasná, i tehdy nejspíše běžní smrtelníci během svého života ten pád ani nezaregistrovali, proto autor chytře volil jako “hlavní postavu” celou organizaci, na které se na pozadí jejích dějin dal celý pád a následný vzestup mnohem lépe znázornit. Po dočtení mě napadá, neprobíhá náhodou podobný pád i nyní u naší civilizace? Jsme schopni jej okolo sebe vnímat? Jak se mu postavit v době, kdy povrchní skutky celebrit a prázdná slova politiků mají větší váhu než skutečné objevy současných vědců?

V mém životě se díky změně zaměstnání objevila novinka: audioknihy. Tělo vykonává pracovní povinnosti a mozek se zatím může zatoulat kamkoliv, třeba do vzdálené budoucnosti. V uplynulých dnech jsem se doslechla o předpovědi úpadku civilizace a stala se svědkem pletichaření různých osobností, více či méně oddaných myšlence uchovat si vědění, překonat období temna.
“Nadaci” jsem si odjakživa měřila s podezřením, že by mohla na mé lenivé cerebrum vznášet příliš vysoké nároky, případně knihu možná pochopím, ovšem nebude mě bavit kvůli přemíře politiky, dlouhým časovým úsekům (desítky i stovky let přeskakování), měnícím se postavám, zkrátka pro tu formu povídek svázaných ústředním motivem. Zbytečné obavy, tohle musela být ve své době pecka a jakkoliv trochu zestárla, stále nabízí dostatek zajímavých myšlenek. Idea precizního výpočtu vývoje celé galaktické civilizace na tisíciletí dopředu je sice silně přitažená za všechny tři vlasy na pleši děda Vševěda, mnoho situací a jejich řešení se prohýbá pod nánosy naivity, přesto jsem při poslechu příjemně zaměstnala hlavu nenáročným filozofováním i starosvětskou atmosférou Zlatého věku sci-fi.
Nejsem si jistá, jestli budu pokračovat dalšími díly série, rozhodně však nelituji doplnění významné mezery ve svém literárním vzdělání. 70-75%
Audioknihu načetl Vladimír Fišer a jeho intonace pro mě nebyla úplně libozvučná: často zaznělo váhavé protažení, obvykle když narazil na cizí či neznámé slovo, také dialogy sklouzávaly k afektovanosti. Snad to příště bude lepší, nebo jde jen o otázku zvyku.

Jako mladého na gymplu, kdy jsem četl sci-fi, mě to minulo. Četl to tehdy jen jeden spolužák. Pak jsem sci-fi 20 let nečetl. Teď jsem na to narazil v podobě audioknihy (bohužel čtenou ze starého mizerného překladu z r. 1991) a celkem mě to překvapilo, takže poslouchám aktuálně třetí díl.
No ona to není vize budoucnosti a nějaké galaktické říše, ona je to Římská říše na svém konci (kterou naopak čtu posledních 20 let). Ostatně se tím prý Asimov inspiroval a i díky tomu nepůsobí román ani po 70ti letech zastarale.

1) Prolog a Hari Seldon, to může být paralelně někdo, kdo v průběhu 4. století n.l. vykládá řekněme římskému císaři Constantiovi II. (337-361) či Valantiniánovi (364-375), že říše se chýlí k zániku, byť tomu tehdy zevnitř ještě nemuselo vůbec nic nasvědčovat. A zakládá Nadaci, která ponese kulturu a vzdělání. V tom Římě ji pak nesla např. církev, která se s říší také rozešla, ale vzdělání jaksi uchovala.

2) První a druhá krize Nadace a hrozící válka s barbarskými sousedním státy na troskách okrajových římských provincií – to může být nějaká Afrika, Kartágo sv. Augustina cca roku 430 a města, která si musejí před barbarskými Vandaly pomoci samy, i když na severu ještě Římská říše stále existuje, ale už nemá sílu nijak zasahovat. Na Nadaci se s tím vypořádává bravůrně Salvor Hardin. Jeho působení na Anakreónského vládce mi tak trochu připomnělo středověký poj o investituru, resp. tehdejší církev, která byla rovněž státem ve státě.

3) Další z krizí rozpadající se říše (to už je tedy ve 2. dílu Nadace a Říše ale pro tu podobnost s pozdněantickým Římem píšu sem). Poslední silný generál říše Bell Rioso versus poslední silný galaktický císař, kteří se střetávají mezi sebou a nemůžou tudíž ohrozit Seldonovu Nadaci. To zas vypadá velmi podobně jako střet římského císaře Valentiniána III. (425-455), který po vítězství svého vojevůdce Aetia nad Huny tohoto posledního velkého vojevůdce raději vlastnoručně zavraždil. Říkalo se tehdy, že si císař svou levicí uťal vlastní pravici.

Díky těmto paralelám se dalo v Nadaci celkem orientovat a i přes horší překlad se mi líbila.

Po Nadaci jsem sáhl, aniž bych věděl, o co se jedná. Jméno Asimov je neodmyslitelně spjato se sci-fi a Nadace je jedna z největších klasik žánru, a tak jsem se rozhodl tento půl století starý kousek prozkoumat.

Tento žánr má obecně tendenci knihy vystavovat zkoušce času, neboť čím více se autor pouští do sáho dlouhých popisů technologií a fungování celého světa, tím více hrozí, že za půl století se dílo bude jevit jako jeden velký nonsense. Nutno podotknout, že u Nadace jsem neměl tento pocit a může za to především fakt, že se jedná o dílo především politické.

Nadace je unikátní počin. Jelikož se nejedná o příběh jedinců, nýbrž celé Základny (což je druhý možný překlad díla), jež se má stát jádrem nové civilizace, tak se tu setkáváme s různými postavami, které následně opouštíme, neboť se příběh posouvá v čase. Tento aspekt knihy ji činí unikátní a nacházel jsem opravdové potěšení ze sledování vývoje celé této společnosti napříč 70 lety a z pozic různých hráču. Na druhou stranu mne mrzí, že už se nesetkám s charismatickým Hardinem či se samotným otcem Nadace Hari Seldonem. A to jsem ještě nijak více nezmínil sociálně-politické problémy, které tu Asimov zpracovává a řeší skvělými intrikami a jak už to u takových problémů bývá, podobné tu máme i dnes.

Nezbývá než dodat to, že jsem byl Nadací příjemně překvapen a určitě se k ní vrátím v dalších dílech a také to, že tato klasika opravdu nepodléhá nekompromisnímu zubu času.

Klasika všech klasik. Není to novinka, někomu se to může zdát málo akční a vlastně všechny příběhy mají podobné schéma. Ale je to skvělé. A teprve jako součást cyklu Nadace to čtenář pořádně docení. A když se zapojí knížky o robotech, máme vizi budoucnosti lidstva, která začíná někdy v naší současnosti.

Kniha: Nadace – Isaac Asimov

Kniha: Nadace
Autor: Isaac Asimov

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


85% 6 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
85 % celkové hodnocení
6 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: TRITON
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2019
Počet stran: 204
Rozměr: 217,0×157,0x30,0 mm
Vydání: Vydání čtvrté, v nakladatelstvích Argo a Triton druhé
Spolupracovali: přeložil Viktor Janiš
Skupina třídění: Americká próza
Hmotnost: 0,386kg
Jazyk: česky
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Novinka týdne: 2019-34
Datum vydání: 201908
ISBN: 978-80-257-2880-2
EAN: 9788025728802

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie.

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie…

Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milion let v době, kdy jsou planety v celé Mléčné dráze spojené do obrovské galaktické Říše.

Nadace na hranicích

 • Vydání této Knihy se připravuje
 • Předpokládané datum vydání je 17.2.2020
  Až Kniha vyjde, pošleme Vám upozornění

Předpokládaná cena
53 Kč s DPH
Ušetříte 6 Kč Běžně 59 Kč

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

Bestseller v knihy Dobrovský

48702. v e-shopu | 49192. minulý týden | 35757. nejlepší dosažené 27.07.2018

2423. v Sci-fi, Fantasy a Komiksy | 2430. minulý týden | 2268. nejlepší dosažené 15.02.2020

Hodnocení čtenářů

4.6 z 5 0 hodnocení čtenářů

0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.6 z 5

Další knihy autora

Isaac Asimov

Isaac Asimov patří k nejvýznamějším autorům sci-fi literatury. Pochází z Ruska, ale celý život pobýval v USA, kam jeho rodina emigrovala. Je autorem tří zakonů robotiky. Jeho nejznámějším díle je série Nadace.

Nadace

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 4 ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

240 Kč s DPH
Ušetříte 28 Kč Běžně 268 Kč

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra… Přejít na celý popis

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie… Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milion let v době, kdy jsou planety v celé Mléčné dráze spojené do obrovské galaktické Říše.

Bestseller v knihy Dobrovský

2370. v e-shopu | 2898. minulý týden | 2182. nejlepší dosažené 14.09.2019

32. v Světová sci-fi | 35. minulý týden | 25. nejlepší dosažené 02.02.2020

Hodnocení čtenářů

0.0 z 5 0 hodnocení čtenářů

0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Asimov Isaac (*02.01.1920 – †06.04.1992)

Série knih o Nadaci

Nadace se původně měla skládat pouze z prvních třech knih. Ty ale měly takový úspěch, že na naléhání čtenářů a nakladatele se Asimov rozhodl přidat další dvě pokračování.

Celá série je neobyčejně rozsáhlá a kdybych k ní přičetl ještě další dvě knihy (Předehra k Nadaci a A zrodí se Nadace), které autor přidal jakoby navíc, měla by celkem asi 2200 stran. Úctyhodné číslo, že? Důležitý však není počet stran, ale spíše to, že se při jejich pročítání čtenář nenudí. Všechny knihy mají opravdu spád, pořád vyvstávají nové a nové problémy, další zápletky. Nejvíce ze všeho mě však zaujalo to, jak umí Asimov překvapit. Pokud v jedné či dvou knihách popisoval, jak je něco všemocné, takřka nezranitelné a nedotknutelné, v další knize se to stane podřízené něčemu zcela jinému, novému a silnějšímu. Právě tyto šoky a nenadále převraty v ději příběhu jsou to, co mě donutilo celou tuto sérii přečíst do posledního písmenka.

Teď bych rád popsal alespoň stručně děj všech pěti knih.

1. Nadace
Mladý a nadějný matematik Gaal Dornick přiletěl na pozvání Hariho Seldona do centra upadající Galaktické říše – na planetu Trantor. Tady se dozvěděl, co je to psychohistorie, jaký má účel a co to má co dělat s ním. Toto všechno však není až zas tak důležité, protože celá první část je myšlena pouze jako úvod k tomu, co bude následovat dále. Celá Nadace totiž přesídlila na opuštěnou planetu na samém okraji galaxie – Teminus. Tady mohla nerušeně pokračovat ve své práci.
Postupem času se však změnila politická situace, periferie Galaktické říše se osamostatnily a začaly Terminus ohrožovat. To byla první z celé série krizí, které měly Nadaci potkat předtím, než nastolí novou říši. Zbytek knihy je pak popisem řešení tří takových krizí. Rozhodně to ale není nudné čtení. Pokaždé jde totiž o něco jiného a Asimov si umí vymyslet opravdu úžasné politické intriky, takže čtenář opravdu často neví, na čem je a co může od dalšího průběhu očekávat.

2. Nadace a Říše
Celý děj je v podstatě zaměřen jen na dvě "Seldonovy krize" (jak se jim začalo říkat). Ta první spočívá v boji proti zbytku Galaktické říše, která se dozvěděla o "kouzelnících". Lidé z Nadace totiž měli naprostou technologickou převahu nad upadajícími troskami bývalého Impéria. Císař se tedy rozhodl, že by bylo moudré je zničit. To se však nakonec nepovedlo.
Druhá krize bylo ale něco jiného. Všechny předchozí byly totiž psychohistorií předpovězeny a bylo taktéž zjištěno, že Nadace je překoná. Teď se však objevil Mezek – mutant netušených schopností – který mohl měnit lidskou mysl. S tím Seldonův plán nemohl počítat, bylo tedy na lidech z Nadace, jak si s tím poradí. No a ti to nakonec zvládli. Ke konci této knihy se objevila první zmínka o Druhé Nadaci, o které bude celé příští kniha.

3. Druhá Nadace
Stále ještě přetrvával vliv Mezka, ten však byl ukončen díky zásahu Druhé Nadace. Její členové byli pravým opakem technologicky vyspělé Nadace. Byli to psychologové, kteří mohli, stejně jako Mezek, ovlivňovat lidskou mysl, ne však tak silně.
Právě tady Asimov zcela změnil pohled čtenáře na celý příběh. Doteď byla hlavní silou ve vesmíru Nadace a její obchodní impérium, pravda však byla taková, že v pozadí za nitky tahala Druhá Nadace a vše v poklidu řídila.
Po Mezkově smrti se vše mělo vrátit do původních kolejí, jenže tak tomu nebylo. Druhá Nadace, jež měla zůstat skryta a nepoznána, se kvůli Mezkovi prozradila a to se nemělo stát. Nadace po ní začala pátrat, proto Preem Palver (První mluvčí Druhé Nadace) musel uvést vše do pořádku. Díky jeho schopnostem se mu to nakonec podařilo.

4. Nadace na hranicích
Na Terminu převládá názor, že Druhá Nadace byla zničena a že se tedy není čeho bát. Jeden člověk, Golan Trevize, tomu však nevěřil. Protivil se starostce Brannové a ta se ho chtěla nějak zbavit. Dala mu nejmodernější vesmírnou loď a společně s historikem Janovem Peloratem se vydali hledat každý něco jiného. Trevize chtěl najít Druhou Nadaci, Pelorat zase toužil objevit původní planetu lidstva – Zemi.
Procestovali spoustu světů, poznali hromadu lidí, až nakonec dospěli k planetě Gaia. Byl to svět obklopený legendami a závojem strachu. Trevize a Pelorat tady zjistili, že celá planeta – lidé, zvířata, rostliny, dokonce i skály a vlastní skalnatá planeta – je spojena jedním kolektivním vědomím a že tedy všichni rozhodují o všem.
Tady přišel další zlom. Doteď Druhá Nadace byla tím nejdůležitějším. Tuto úlohu ale na základě rozhodnutí Golana Trevizeho převzala Gaia a celá galaxie se za nějaký čas měla stát jednou velkou Gaiou.

5. Nadace a Země
V předešlé knize udělal Golan Trevize rozhodnutí o osudu galaxie, nevěděl však, proč se rozhodl právě takto. Rozhodl se na to přijít a byl přesvědčen, že odpověď se skrývá na Zemi – původní planetě lidstva. Opět začala honička po mnoha planetách. Trevize, Pelorat a Bliss (manželka Pelorata pocházející z Gai) opět zažili nová dobrodružství, poznali mnoho zvláštností a vyhnuli se novým nebezpečím. Nakonec opravdu dorazili k Zemi. Ta byla ale zničena radioaktivitou a nedalo se na ní přistát. Podívali se proto na Měsíc a tam našli tajné sídlo pod jeho povrchem. V něm žili roboti a hlavní z nich – Daneel Olivaw. Vypadal úplně jako člověk, lépe řečeno se nedal najít jakýkoliv rozdíl. Právě on zosobňoval tu sílu, která 20 000 let hýbala galaxií a lidstvem. On byl příčinou všeho – rozvinutí psychohistorie, založení Nadací atd. Tedy žádná Druhá Nadace nebo Gaia, ale nikým nepoznaný robot stojící v pozadí, který byl svázán zákony robotiky, kvůli kterým se musel starat o dobro lidstva.

Z tohoto výčtu jsem záměrně vyloučil Předehru k Nadaci a knihu A zrodí se Nadace. Udělal jsem to z jednoho prostého důvodu. Těchto pět knih bylo napsáno přímo po sobě a tak, že na sebe navazují. Předcházejí dvě byly napsány na závěr a jakoby vyplňují díru před první knihou Nadace. Dohromady na sebe tak trochu navazují, ale už ne na zbývajících pět. Jsou myšleny spíše jako vysvětlení toho, kdo je to Seldon, jak se zrodila psychohistorie a co bylo před tím, než se zhroutila Galaktická říše.

Na těchto knihách mě zaujalo mnoho věcí. Už jsem popisoval to, jak umí Asimov skvěle zkonstruovat politické plány a postupy jak dosáhnout svého. Už v Nadaci se toto jeho nadání projevilo. Při řešení prvních tří krizí se totiž Terminus nemohl spoléhat na svou sílu a vojenskou převahu. Vždyť to byla planeta se skoro nulovými zásobami rud kovů. Proto první dva velcí starostové Terminu sázeli na svou chytrost a do detailu vymyšlený plán, ve kterém nebyla ani ta nejmenší skulina. Právě to je jedna z těch věcí, která mě při čtení bavila skoro nejvíc. Tyto psychologické postupy a slovní přestřelky, které mezi sebou vedli protivníci. Z tohoto pohledu jasně dominuje kniha Nadace na hranicích, protože se v ní jednalo hlavně o Druhou Nadaci, která celá sestávala z psychologů, kteří měli opravdu neobyčejné schopnosti.

Stejně tak zajímavé bylo Peloratovo a Trevizeho pátrání po Zemi. Asimov si totiž nic nevymýšlel a popsal tu naši. Taky proč ne? Když tito dva postupně nacházeli nové a nové indicie o poloze Země a jejích vlastnostech, říkal jsem si: "No jo, to je ono". Z různých legend se tito dva muži dozvídali, že Země je třetí planetou své soustavy (Merkur, Venuše, Země, Mars, . ), že má ohromnou oběžnici (Měsíc), což je velice zvláštní, dále také že šestá planeta soustavy je ozdobena neuvěřitelně velkými a krásnými prstenci (Saturn), což snad ani není možné atd. Další věcí bylo, že blízko Země (čtyři světelné roky) našli trojhvězdný systém s obyvatelnou planetou. Lákavá představa, že by u Alfy Centauri byl nějaký takový svět.

V souvislostí se Zemí bych ještě uvedl jednu věc. Obyvatelé Galaktické říše se vždy divili, kde se vzali některé jejich zvyklosti. Například proč je zaveden tzv. standardní rok čítající 365 dnů, proč má den 24 hodin, hodina 60 minut atd. Vždyť to ani nevyhovuje astronomickým vlastnostem žádné planety v Říši. Další věc je to, že Pelorat jednou ve starých legendách o Zemi objevil zmínku o tom, že na Zemi se mluvilo velkou spoustou nesrozumitelných jazyků. A právě tomu nemohl uvěřit. Říkal si, jak je možné, že se za takových podmínek vyvinula technicky vyspělá civilizace. Vždyť v celé Galaktické říši se mluví jednotným Galaktickým standardem, který se odlišuje pouze různým, ale srozumitelným, nářečím v rámci celých planet.

Nejvíce mě však zarazilo, že v době, kdy má lidstvo antigravitační výtahy, lodě schopné cestovat hyperprostorem a další neuvěřitelné vymoženosti, panuje v celé galaxii monarchistický systém. V čele kvadriliónů lidí stojí jediný císař sídlící na hlavní planetě Trantoru a pod sebou má hromadu méně důležitých zástupců. Jestliže byla někde v knihách zmínka o demokracii, pak to bylo něco nesmyslného, nefunkčního, zkrátka hloupá představa několika snílků.

Nesmím také zapomenou na jedno zajímavé společenství lidí, na které Trevize a Pelorat při svých cestách vesmírem narazili. Byl to svět, na kterém žilo všehovšudy asi 1600 obyvatel. Byli to geneticky vyšlechtění hermafroditi, kteří uměli ovládat a usměrňovat tepelnou energii Země tak, že bez problému pohybovali předměty bez svého dotyku (něco jako telekineze). Další jejich zvláštností byla jejich vzájemná nesnášenlivost. Považovali totiž své soukromí za něco svatého a pokud se měli s někým stýkat, tak jen prostřednictvím holovize (náš trochu vylepšený telefon), a to ještě ne moc často. Jejich jedinými společníky byli roboti.

Tak a to nejlepší na konec. Asimov si zaslouží pochvalu za to, co stvořil na planetě Gaia. Já jsem si pro to vytvořil svůj vlastní název "Absolutní demokracie". Jak už jsem velice stručně naznačil v popisu děje, je to planeta svázaná kolektivním vědomím. Co to však je? Jde o to, že celá planeta je ve skutečnosti jeden obrovský živoucí tvor. Všechno, z čeho se skládá (lidé, zvířata, rostliny, skály, . ), je propojeno dohromady a tak o všem rozhodují všichni. Samozřejmě nemají stejné schopnosti. Člověk jako tvor stojící nejvýše na žebříčku evoluce je nejdůležitější, naopak ale i ta nejmenší část Gai, jako je malý kamínek v potoce, má určitou míru vědomí, i když velice malou. To je však jen obecný popis této "živé" planety. Jaké z toho ale plynou výhody? Pro mě je zajímavé to, že vědomosti Gai jsou uloženy všude. Ve stromech, v rostlinách. ale hlavně ve skalních masivech. A protože Gaia je jeden celek, má každá její část přístup k čemukoli. Není to tedy tak, že by každý znal všechno. Potřebuje-li ale někdo něco vědět, prostě se jen podívá tam, kde to, co hledá, je, a hned to může mít k dispozici. Přitom se ale nemusí vůbec hnout z místa. Gaia je totiž spojena vědomím, vše tedy funguje na úrovni jakési telepatie.

Co tedy říci na závěr. Nadace je něco, co mě asi na dva měsíce pohltilo a nedalo mi pokoj, dokud jsem všechny knihy o ní nepřečetl. Je to podle mě skvělé dílo Isaaca Asimova, jedné z legend sci-fi literatury. Obsahuje spoustu postřehů o l >

Zdroj: Lingvik, 06.04.2004

DVA | ISAAC ASIMOV

Popis:
Rozhlasová sci-fi hra podle povídky Isaaca

Leave a Reply