Kniha O myších a lidech (John Steinbeck)

Kniha O myších a lidech (John Steinbeck)

Kniha O myších a lidech (John Steinbeck) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha O myších a lidech (John Steinbeck)
 • Elérhető fájlok: Kniha O myších a lidech (John Steinbeck).pdf, Kniha O myších a lidech (John Steinbeck).epub, Kniha O myších a lidech (John Steinbeck).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

O myších a l >John Steinbeck

Mistrovské dílo pana Steinbecka. Na malé ploše krátké novely se mu podařilo rozehrát hluboký příběh o přátelství a samotě, o ztracených snech a zkažené americké společnosti.

Jedna z nejúžasnějších novel 20. století vypráví příběh George Miltona a Lennieho Smalla, dvou přátel putujících společně za prací od farmy k farmě, aby jednoho dne mohli uskutečnit svůj sen o vlastním hospodářstvíčku. Putování za snem je hlavním a emočně velmi silným příběhem knihy, ale není to jediný příběh, který zde najdeme. Ač se jedná o novelu, autor dokázal vyprávět i příběhy vedlejších postav na farmě. Silně na mě zapůsobil příběh starce a jeho starého psa nebo Curlyho a jeho manželky či černocha Crookse. Příběh knihy je nejen zajímavý a bohatý. Dobře se čte, má to spád, ale zároveň nutí k zamyšlení.

Je fascinující, jak čtivě je dílo napsáno. Autor tuto prózu napsal téměř jako drama. Popisné pasáže jsou zde jen krátké, vždy na začátku kapitoly, ale jinak se děj posouvá výhradně skrze dialogy postav. Takže je to neskutečně rychlé čtení.

Knížka na mě ale působila velmi smutně. Smutný byl životní osud mentálně zaostalého Lennieho, ten závěr mě vždycky dostává. I když na úplném konci je cítít i trocha té naděje. Smutný je celý svět Ameriky 20. let 20. století, je plný samoty, nenávisti, sobectví, předsudků, atp. V knize jsem vnímal pouze dvě skutečná přátelství (mezi Georgem a Lenniem a mezi starcem Candym a jeho psem) a obě musela skončit. Takže všichni žili své životy osamoceně.

Doporučuji knihu k přečtení téměř každému. Uspokojí obyčejné i náročné čtenáře.

Povedený, autorovi se na pouhých sto stránkách podařilo rozehrát poměrně silný příběh, který rychle odsejpá, dobře se čte a obsahuje spoustu témat k zamyšlení. Prostředí je vylíčeno barvitě, takže občasné popisné pasáže nejsou nudné, postavy jsou vzhledem k rozsahu díla až překvapivě dobře charakterizovány. Krátká a úderná novela, která rozhodně stojí za přečtení

Velmi krásný, dojemný a přitom krátký (cca 100 stran) příběh o velmi silném přátelství. Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo má rád kvalitní literaturu a krásný příběh. I když je tato kniha řazena do povinné četby, což většinu čtenářů může odradit, čtu tuto knihu již po několikáté a díky čtenářské výzvě jsem se rozhodla o ni rozšířit svoji knihovnu (do teď půjčovaná pouze z knihovny).

Kniha mě nijak zvlášť nezaujala, není to zrovna můj šálek kávy.
I když je pravda, že se mi líbil příběh velkého přátelství George a silného, hodného a svým způsobem ,,hloupého,, Lennieho. Nenaplněné sny obou přátel – domeček, králíčci a být sami sobě vlastními pány.

Přátelství, hospodářská krize v Americe, svérázný svět farmářů. A pocit nespravedlivé společnosti, který po přečtení zůstane. Geniální kniha.

Tato kniha mne prostě očarovala. Zapůjčila jsem si ji v knihovně, ale po přečtení jsem si ji musela koupit. Takovou knihu je nutno míti ve své knihovně.

Kdysi jsem viděla i divadelní nastudování, ale ke knize jsem se dostala až teď po tolika letech díky čtenářské výzvě. Velmi silný a smutný příběh.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Steinbeck John (*27.02.1902 – †20.12.1968)

O myších a l > Baladická novela z prostředí kočovných zemědělských dělníků v Americe ve třicátých letech 20. století vypráví o touze chudých lidí po domově a stálé práci.
Ústřední postavou novely z prostředí zemědělských dělníků v kalifornském Salinas, je lehce duševně zaostalý mladík, důvěřivý silák Lennie, který věří pohádce svého kamaráda George o možnosti zařídit si vlastní hospodářství. Svou vírou nakazí i ostatní dělníky, sdílející s nimi jejich osud. Jejich společný sen však nemůže mít dlouhého trvání – prosťáčkovou smrtí jsou tři lidé zbaveni představy skromného domova a současně ztrácejí i smysl života.
Příběh je působivý především elegickou tklivostí, která obraz dobových poměrů povyšuje na působivou sociální baladu.

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2004 (2. vydání). Z anglického originálu Of Mice and Men přeložil Vladimír Vendyš. Počet stran: 109. ISBN: 80-7218-497-0.

Režie asi nejznámější filmové adaptace novely O myších a lidech z roku 1992 se ujal známý herec Gary Sinise, který si ve svém filmu rovněž zahrál jednu z hlavních rolí – George. Postavu Lennieho pak ztvárnil (možná v životní roli) John Malkovich. Film má bez pěti minut dvě hodiny.

Prvně byla novela zfilmována již roku 1939 Lewisem Milestonem (106 minut).

DOBA A MÍSTO DĚJE:

30. léta 20. století, farma u obce Soledad (jihovýchodně od amerického města Salinas v západní Kalifornii)

George Milton, Lennie Small, Curley a jeho žena

Autor se snaží zachytit důležitost přátelství a lásky.

Hlavními postavami zde jsou dva kamarádi – George a Lennie.
Lennie Small byl duševně postižený muž, ale zato měl sílu jako medvěd. Jenže měl taky jednu úchylku – miloval všechny hebké věci a rád se jich dotýkal.
Lennieho se ujal kamarád George Milton.

Oba dva se vydávají na farmu, kde se seznamují s ostatními pracovníky. Oba sní o tom, že si jednoho dne pořídí své vlastní hospodářství a budou chovat králíky s heboučkou srstí.

Curley, syn majitele farmy, je ženatý, ale jeho žena s ním není moc šťastná. Proto často vyhledává společnost dělníků. A tak se stalo, že jednoho dne navštívila i Lennieho. Ten se jí svěřil, že má v oblibě hebké věci. Dovolila mu tedy pohladit si její vlasy. Lennie je však tiskl tak silně, až Curleyho žena začala strachy křičet. Lennie, celý vyděšený, ji nechtěně zlomí vaz.

Uteče se schovat k řece, jak mu poradil George. Curley zjistil, co Lennie udělal jeho ženě, a vydal se ho zabít. Avšak George Lennieho vyhledá dříve, chce ho ušetřit od bolesti a krutého zacházení, a tak jej v okamžiku, kdy spolu mluví o svém snu, střelí do hlavy.

Zdroj: Andrea Žitková, 26.04.2011

O myších a lidech – rozbor díla k maturitě

Kniha: O myších a lidech

Přidal(a): Brendy

Zařazení autora (John Steinbeck), znaky období

 • Literatura 1. pol. 20. století
 • Meziválečná literatura, americký realismus, sociálně kritická próza
 • Realismus (z latiny = věčný, skutečný)
 • jedná se o metodu zobrazení skutečnosti a její kritické poznávání, požadavek objektivity, užívají se nové výrazové prostředky (nářečí, archaismy), kladen důraz na přehlednou kompozici, literární hrdina se vyvíjí

Autoři, kteří tvořili ve stejné době

Vlivy na tvorbu

 • Novela vznikla v době, kdy autor působil ve Federální spisovatelské akci
 • Steinbeck strávil většinu života v Kalifornii, vyzkoušel mnoho povolání (poznal chudobu, pracoval na farmě)
 • Název knihy je vlastně odkazem k básni Myška od skotského básníka Roberta Burnse

Společensko-historické pozadí

 • Rozmach a dokončování průmyslové revoluce, hospodářský vzestup (avšak v Americe hospodářská krize), aplikace poznatků v praxi
 • Odraz 1. SV, oslabení Německé moci

Životopis autora: John Steinbeck (1902 – 1968)

 • prozaik, dramatik, NC
 • zobrazuje dobu hospodářské krize, konflikt dobra a zla
 • v závěru svého života vyvolal rozruch svým článkem o Vietnamské válce (jeho syn se účastnil bojů ve Vietnamu)
 • ve svých dílech líčí život amerických nižších vrstev, jeho díla jsou jak humorná (Pláň Tortilla), tak i tragická
 • studoval historii, anglickou literaturu a biologii, pocházel z chudých poměrů, takže musel studium několikrát přerušit
 • pracoval na farmách, v cukrovarech, na rančích
 • školu nakonec definitivně opustil a stal se spisovatelem (nejprve pracoval jako novinář)

Další významná díla:

 • Neznámému bohu, Ryzáček, Pláň Tortilla, Hrozny hněvu, Na Plechárně, Toulavý autobus, Na východ od ráje, Perla

O myších a lidech – rozbor knihy

 • Obecná charakteristika -> próza
 • druh: epika
 • žánr: novela – alegorie, prvky balady (pochmurný děj, tragický závěr)

Tematická výstavba

  námět: kritika a odsouzení násilí, rasismu a vykořisťování l >

Motiv:

 • přátelství, duševní zaostalost, cesta za snem, život na farmě, touha po štěstí, chudoba, rasismus, násilí, podlost, nenaplněný život, oběť, zklamání

Postavy

a) Hlavní:

 • George Milton – hodný, obětavý, toužící po spokojeném životě. I když se na Lennieho často zlobí a vyčítá mu, že se o něho musí starat, má ho ve skutečnosti velice rád.
 • Lennie Small – působí dobráckým dojmem, je velmi pracovitý – “udělá, co se mu řekne”. Je bohužel hodně naivní a hloupý, chová se jako malé dítě a ze spousty věcí nemá rozum. Mám svůj sen o šťastném životě, ale ten se bohužel nevyplní. Ačkoliv to asi není jeho záměr, chová se místy docela sobecky a také umí citově vydírat. To se ale asi dá přičíst jeho mentálnímu postižení.
 • Curley – žárlivý, zakomplexovaný, agresivní mladý muž, snažící se vynutit si autoritu
 • Curleyova žena – krásná, vyzývavá, nepříliš inteligentní, pod slupkou svůdné ženy se však skrývá osamělá bytost, které chybí láska a která musí žít život, o jaký nestojí
 • Crooks – důležitá postava, černoch, který stojí až na úplném okraji společnosti, člověk přirozené inteligence
 • Carlson -tlustý, vtipný, jeho názor=zákon, nepřesvědčitelný, nesoucitný
 • Whit – mladý nádeník, šikmá ramena skloněná dopředu, došlapuje ztěžka na paty, výbušný
 • Candy – uklízeč, vysoký, přihrbený stařec, bezruký
 • Slim – kočí, dlouhé černé vlasy, ostře řezaný obličej, minimální známky stáří, velké hubené ruce, přemýšlivý, chápavý, dobrý člověk, habán, kníže ranče, velká autorita

Myšlenky

 • příběh plný přátelství mezi Georgem a duševně zaostalým Lenniem a jejich těžkém životě
 • tématem jsou společenské poměry v prostředí venkova tehdejší Ameriky
 • autor zachycuje, jak se lidský sen může v okamžiku rozpadnout
 • píše o důležitosti přátelství, o samotě a také o lásce
 • v této novele velmi dobře zachytil Ameriku třicátých let, například rasismus a odměřené vztahy bílých k černochům

Jazyková výstavba

 • Jazyk je nespisovný, pouze vypravěč mluví spisovným jazykem. Text je založen hlavně na dialozích, proto má rychlý spád. Je zde věrně nastíněna atmosféra scén a popisy prostředí, nevyskytují se zde úvahy. Jednoduchý, obecný a hovorový, slang.
 • Příběh je postavený na dialozích (má blízko k dramatu)
 • Přehledná stavba větných celků
 • Kontrast mezi příjmením Lennieho – Small x jeho velké tělesné síle
 • Nespisovný jazyk: Mrštnej si bejt může, ale proto ještě nemusí rejpat do Lennieho. Zdál se slušnej.
 • Vulgární výrazy: sakra, rajda, kurva, magor
 • Zdrobněliny: sboreček, čumáček, vrbičky, zrníčko
 • Epiteton: křivka zlatých svahů
 • Přirovnání: Králíci seděli nehnutě jako šedé valouny opracované sochařem. Lennie vypadal jako přišlápnutý červ.
 • Inverze: Pár mil na jih od Soledadu zařezává se řeka Salinas až pod samý svah kopce a je tam hluboká a zelená.
 • Vsuvky: Co to na něj, prosím vás, sedlo? A co vy se do toho, sakra, máte co plíst!
 • Neukončená výpověď: Víte… No, když je to takový… Hezká… ale…
 • Oslovení: Koukni, Georgi, co jsem udělal. Byl tady, Curley, před malou chviličkou. Víte Slime, já tím nic nemyslel.
 • Metafora: volavky stojící na svých chůdách,
 • Řečnické otázky: Víte, co já si myslím?

Kompoziční výstavba

 • er-forma
 • dílo má formu vyprávění
 • stavba textu je jednoduchá a přehledná, neobsahuje úvahy
 • nejdůležitější je maximální sevřenost (logická výstavba zápletky, zúžené spektrum postav)
 • 6 kapitol
 • chronologicky (o minulosti postav se dozvídáme z jejich dialogů)

Obsah

Hlavními postavami zde jsou dva kamarádi – George a Lennie.

Lennie Small byl duševně postižený muž, ale zato měl sílu jako medvěd. Jenže měl taky jednu úchylku – miloval všechny hebké věci a rád se jich dotýkal.

Lennieho se ujal kamarád George Milton. Oba dva se vydávají na farmu, kde se seznamují s ostatními pracovníky. Oba sní o tom, že si jednoho dne pořídí své vlastní hospodářství a budou chovat králíky s heboučkou srstí. Curley, syn majitele farmy, je ženatý, ale jeho žena s ním není moc šťastná. Proto často vyhledává společnost dělníků. A tak se stalo, že jednoho dne navštívila i Lennieho. Ten se jí svěřil, že má v oblibě hebké věci. Dovolila mu tedy pohladit si její vlasy. Lennie je však tiskl tak silně, až Curleyho žena začala strachy křičet. Lennie, celý vyděšený, ji nechtěně zlomí vaz. Uteče se schovat k řece, jak mu poradil George. Curley zjistil, co Lennie udělal jeho ženě, a vydal se ho zabít. Avšak George Lennieho vyhledá dříve, chce ho ušetřit od bolesti a krutého zacházení, a tak jej v okamžiku, kdy spolu mluví o svém snu, střelí do hlavy.

Kritika a vliv díla

 • Filmová adaptace z roku 1992: Gary Sinise (Kriminálka NY) – George a režie, John Malkovich (Velmi nebezpečné známosti) – Lennie
 • První film však pochází z roku 1939
 • Spolu s Hemingwayem a Faulknerem tvoří velkou trojku americké literatury 1. poloviny 20. století (Steinbeckovi prózy nejméně lákaly k napodobování – nevynikaly po formální stránce)
 • Z českých autorů obdivován např.: V. Vančurou, F. Halasem

Srovnání

 • Postavení černochů ve společnosti: W. Faulkner: Absolone, Absolone!

Můj názor

Velice působivý příběh, jenž opravdu dokáže zapůsobit na city člověka, i přestože ho nezajímá Amerika 30. let a život v ní. John Steinbeck opravdu věděl jak na své čtenáře. Nejvíce mě dojímala postava Lennieho, který byl mentálně postižený a kterého nám je celý příběh líto, i když dokázal zabít. Zastřelením Lennieho Georgem dokazuje velké přátelství, jež k němu choval.


Další podobné materiály na webu:

O myších a lidech

 • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
 • Doručení Doručení domů není možné
 • Osobní odběr ZDARMA, zítra po 15:00 ( Vyberte prodejnu )

205 Kč s DPH
Ušetříte 24 Kč Běžně 229 Kč

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do Salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá – a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do Salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá – a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu… Světoznámá novela přináší působivý příběh, v němž osudové zlo nenávratně zničí idylickou touhu po klidném životě. O myších a lidech patří k nejhodnotnějším prózám Johna Steinbecka. Toto dílo bylo úspěšně zfilmováno a odneslo si řadu nejvyšších ocenění.

Bestseller v knihy Dobrovský

2108. v e-shopu | 3405. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.4 z 5 29 hodnocení čtenářů

21× 5 hvězdiček 11× 4 hvězdičky 2× 3 hvězdičky 1× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.4 z 5

5 z 5 hvězdiček 7. září 2017

Úžasná kniha. Měla jsem ji v maturitní četbě a klidně bych ji přečetla znovu.

Pomohla vám tato recenze? Ano 33

Kniha, Alpress, 2004, 9788072184972

5 z 5 hvězdiček Kristýna Černocká 18. září 2017

Výtečná kniha se skvělým příběhem.

Pomohla vám tato recenze? Ano 31

Kniha, Alpress, 2004, 9788072184972

4 z 5 hvězdiček Atlantis 24. září 2017

Knížku jsem četl v rámci povinné četby a moc se mi líbila, i když nekončí tak, jak bych si představoval. Doporučuji zkusit, je to krátká knížka, takže na setkání s “klasikou” ideální.

Pomohla vám tato recenze? Ano 30

Kniha, Alpress, 2004, 9788072184972

4 z 5 hvězdiček Klárka 25. září 2017

Až do poslední chvíle zatajujete dech v očekávání jak kniha skončí, a to i přes to, že přesně víte jak to skončí a že jinak už to ani nejde. Krásná kniha která donutí k zamyšlení.

Pomohla vám tato recenze? Ano 29

Kniha, Alpress, 2004, 9788072184972

5 z 5 hvězdiček wnikisek 27. září 2017

Maturitní četba. Tahle knížka mě hodně bavila. Stojí za přečtení.

Pomohla vám tato recenze? Ano 27

Kniha, Alpress, 2004, 9788072184972

5 z 5 hvězdiček Anonym 27. září 2017

Konec mě naprosto zničil. Doufala jsem, že se to nestane. Rozhodně doporučuji i pro člověka, co moc nečte.. je krátké a odnesete si silný zážitek.

Pomohla vám tato recenze? Ano 27

Kniha, Alpress, 2004, 9788072184972

4 z 5 hvězdiček Pchasí 25. září 2017

Skvěle napsáno. Doporučuji přečíst.

Pomohla vám tato recenze? Ano 26

Kniha, Alpress, 2004, 9788072184972

4 z 5 hvězdiček Monika 14. září 2017

Moje první maturitní knížka a hned skvělá volba. Dobře se to četlo, nebylo to kostrbaté a děj snadno pochopitelný. Všem doporučuji do svého seznamu k maturitě zařadit! A nebo si to přečtěte jen tak!!

Pomohla vám tato recenze? Ano 25

Kniha, Alpress, 2004, 9788072184972

4 z 5 hvězdiček Bára 26. září 2017

Hrozně se mi líbila kombinace různorodosti postav, jejích rozdílnost a tím pádem odlišnost v přístupu a celkové kvalitě života. Určitě doporučuji. Kniha mě přiměla hodně věcí přehodnotit a zamyslet se o nich.

Pomohla vám tato recenze? Ano 24

Kniha, Alpress, 2004, 9788072184972

3 z 5 hvězdiček Petra B. 22. září 2017

Krátké, pěkné, smutné. I když bych se k ní už znovu nevracela, rozhodně stojí za přečtení.

O myЕЎГ­ch a l > John Steinbeck

SvД›toznГЎmГЎ novela pЕ™inГЎЕЎГ­ pЕЇsobivГЅ pЕ™Г­bД›h, vystavД›nГЅ na dialozГ­ch hrdinЕЇ, v nД›mЕѕ osudovГ© zlo nenГЎvratnД› zniДЌГ­ > VГ­ce

 • Skladem 2 ks
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

SvД›toznГЎmГЎ novela pЕ™inГЎЕЎГ­ pЕЇsobivГЅ pЕ™Г­bД›h, vystavД›nГЅ na dialozГ­ch hrdinЕЇ, v nД›mЕѕ osudovГ© zlo nenГЎvratnД› zniДЌГ­ idylickou touhu po klidnГ©m ЕѕivotД›.

O myších a lidech

Kniha ( měkká vazba )

 • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
 • Doručení Doručení domů není možné
 • Osobní odběr ZDARMA, zítra po 15:00 ( Vyberte prodejnu )

99 Kč s DPH

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do Salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá – a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do Salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá – a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu… Světoznámá novela přináší působivý příběh, v němž osudové zlo nenávratně zničí idylickou touhu po klidném životě. O myších a lidech patří k nejhodnotnějším prózám Johna Steinbecka. Toto dílo bylo úspěšně zfilmováno a odneslo si řadu nejvyšších ocenění.

Bestseller v knihy Dobrovský

711. v e-shopu | 592. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.6 z 5 62 hodnocení čtenářů

44× 5 hvězdiček 16× 4 hvězdičky 4× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.4 z 5

5 z 5 hvězdiček 30. srpna 2017

Krásný příběh.. dojemný. Tato kniha by měla být ve škole doopravdy povinná a ne jen doporučena

Pomohla vám tato recenze? Ano 52

Kniha, Alpress, 2013, 9788074662164

4 z 5 hvězdiček Yetta 31. srpna 2017

Světová hospodářská krize, americký jih to jsou kulisy, kde se odehrává příběh George a Lennieho dvou přátel, kteří touží po lepším životě. Steinbeck dokonale vystihl charaktery jednotlivých postav, které nám čtenářům dokázal velmi dobře popsat. Spousta čtenářů se zmiňuje o konci knihy, který pro ně byl šokující, pro mě byla spíš zajímavá cesta, která k tomuto konci vedla.

Pomohla vám tato recenze? Ano 51

Kniha, Alpress, 2013, 9788074662164

5 z 5 hvězdiček Lucie Pelčáková 13. září 2017

Knihu jsem si prvně přečetla především kvůli názvu, který mě velmi zaujal. Kniha na svých sto stranách drží příběh dvou mužů, kteří hledají své vlastní štěstí. Nakonec se však stane velká tragédie, která jejich životy navždy změní – především jeden život. Pro mě je tato kniha překrásně symbolická – ukazuje, že ne vždy se honění za vlastním štěstím může podařit, a také, že musíme pomáhat a starat se o druhé. Knihu doporučuji, nejen maturantům.

Pomohla vám tato recenze? Ano 50

Kniha, Alpress, 2013, 9788074662164

5 z 5 hvězdiček Anonym 31. srpna 2017

Jsem ráda, že jsem knihu musela povinně přečíst kvůli škole. Opravdu nadčasové dílo, které je v některých ohledech aktuální i dnes.

Pomohla vám tato recenze? Ano 50

Kniha, Alpress, 2013, 9788074662164

4 z 5 hvězdiček Pchasí 25. září 2017

Čtivý příběh, který má bohužel smutný konec.

Pomohla vám tato recenze? Ano 47

Kniha, Alpress, 2013, 9788074662164

5 z 5 hvězdiček Šárka 3. září 2017

Moc hezká knížka, která zobrazuje opravdové přátelství, i přes hospodářskou krizi a nedostatek financí. Čtivá, kniha, lehká na pochopení, postavy Lennieho mi bylo velice líto, ale George udělal všechno jen pro jeho dobro.

Pomohla vám tato recenze? Ano 46

Kniha, Alpress, 2013, 9788074662164

3 z 5 hvězdiček Petra B. 22. září 2017

Krátké, pěkné, smutné. I když bych se k ní už znovu nevracela, rozhodně stojí za přečtení.

Pomohla vám tato recenze? Ano 41

Kniha, Alpress, 2013, 9788074662164

5 z 5 hvězdiček Li 2. září 2017

Jedna z nejlepší knih, které jsem kdy četla a za to vděčím jenom povinné četbě, protože jinak bych po ní určitě nesáhla. Přátelství Lennieho a George bylo tak silné, že mi na konci vehnalo slzy do očí. Příběh byl neuvěřitelně silný a emotivní. Nejkrásnější a zároveň nejsmutnější příběh, jaký jen někdo mohl napsat. John Steinbeck si tímhle ode mě vysloužil obrovskou poklonu a respekt. Jedna z knih, které se neomrzí.

Pomohla vám tato recenze? Ano 41

Kniha, Alpress, 2013, 9788074662164

5 z 5 hvězdiček Monika 21. září 2017

Fantastická kniha, oslovila mě jako málokterá. Na konci jsem si i zaplakala.

Pomohla vám tato recenze? Ano 39

Kniha, Alpress, 2013, 9788074662164

5 z 5 hvězdiček Lenka Karabášová 25. září 2017

Krátký, dojemný příběh o silném přátelství. Oba hrdiny si nelze nezamilovat.

EP86 john steinbeck – o myších a lidech

Popis:
Čau! Dneska se podíváme na prózu Johna Steinbecka O myších a lidech. Zařídíme si ji do dobového kontextu, stručně shrneme děj …

“>

Leave a Reply