Kniha Pravidla moštárny (John Irving)

Kniha Pravidla moštárny (John Irving)

Kniha Pravidla moštárny (John Irving) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Pravidla moštárny (John Irving)
 • Elérhető fájlok: Kniha Pravidla moštárny (John Irving).pdf, Kniha Pravidla moštárny (John Irving).epub, Kniha Pravidla moštárny (John Irving).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Irving John (*02.03.1942)

Prav > Příběh Homera Wellse, který se po hrůzných zážitcích stane natrvalo součástí sirotčince. Jeho "učitelem" je Wilbur Larch, lékař, jenž vede své soukromé tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem.

Homer Wells, Sestra Angela, sestra Edna, Wilbur Larch, Candy Kendallová, Wally Waringhton, Melony, Angel Wells

Příběh se odehrává ve 40. letech minulého století v americkém státě Maine – v malém městečku jménem St. Cloud’s. Stejně tak se jmenuje sirotčinec, kde jednoho dne porodí neznámá žena chlapce – Homera Wellse.
Po čtyřech nezdařených pokusech umístit Homera do rodiny se ředitel sirotčince, Wilbur Larch, rozhoduje zasvětit Homera do tajů medicíny. Po několika letech se z Wellse stává vyškolený porodník. Jednu věc však přece odmítá dělat, a to potraty, díky nimž je městečko St. Cloud’s tak známé.

Jednoho dne do St. Cloud’s přijíždí mladý pár – Candy Kendallová a Wally Worthington – oba z velmi vážených rodin v pobřežním městečku Cape Kenneth. Candy je ve druhém měsíci, ale nechce si dítě nechat, a proto jí doktor Larch provádí potrat.
Wilbur chce, aby se Homer dostal za hranice malého městečka, a proto Homer odjíždí s mladou dvojicí. Začíná pracovat v Cape Kennethu v moštárně, kterou vlastní Wallyho rodina. Z mladé trojice se stávají nejlepší přátelé.
Začíná válka. Wally touží po dobrodružství. Odjíždí tedy jako dobrovolník do Barmy. Tam se jeho letadlo zřítí a Wally je už několik měsíců pohřešovaný.
Mezitím mezi Homerem a Candy vzniknou nové city. Candy opět přichází do jiného stavu, tentokrát ale s Homerem. Oba proto odjíždějí do sirotčince, kde Candy porodí a domů potom píšou, že si Homer adoptoval chlapečka – Angela. Ve skutečnosti je to však jejich společné dítě.
Když se vrací zpět do Cape Kennethu, dovídají se, že Wally je naživu. A tak přestože Candy má dítě s Homerem, vdává se za ochrnutého a impotentního Wallyho, a tak všichni – Homer, Angel, Candy a Wally – žijí v jednom domě jako jedna velká rodina.
Přestože se Homer zapřisáhl, že nikdy nebude provádět potraty, přece to poruší. Již patnáct let uběhlo od narození Angela. Jako každý rok přijíždí parta česačů, které velí pan Rose. Tentokrát přijíždí se svoji dcerou Rose. Zanedlouho je však odhalen Rosův incest s dcerou Rose, jež otěhotní a Homer provede potrat.
Zároveň se dovídá, že Wilbur Larch umírá, a proto odjíždí do St. Cloud’s, aby se stal novým ředitelem sirotčince, avšak ještě před odjezdem spolu s Candy svěřují Wallymu a Angelovi své tajemství.

Knihou jsem byla přímo nadšena a přečetla jsem ji během několika dní.
John Irving má velmi specifický styl psaní. Velkou část knihy zaujímá vypravování o hlavních postavách a o tom, co se až do daného okamžiku v jejich životech odehrálo, a proto děj začíná asi až ve třetině knihy.
Velice se mi líbil styl, jakým tento příběh byl vypravován. Bylo zde taky hodně přímě řeči, což dodávalo ději spád. Kniha členěna do kapitol.
Kladně bych taky hodnotila až detailnost, se kterou dokáže Irving popsat danou dobu, prostředí, postavy. Tímto dokáže čtenáře absolutně vtáhnout do děje a ten má potom pocit, jako by na daném místě všechno zblízka sledoval.
Určitě bych tuto knihu každému doporučila, stejně jako film The C >

Prav >John Irving

Kniha, která nejde přečíst, nebo poslechnout na jeden zátah.
Množství detailů je až neuvěřitelné, ale ty se ztrácejí ve zbytečně nataženém příběhu. Trochu to unavuje, otravuje a ruší. Někdy jo.
Některé dialogy mi přišly až za vlasy přitažené, dělaly z lidí blbce. Ale u jiných, detailně popsaných situací, jako když šli dva sirotci na nádraží oznámit smrt, jsem se fakt zasmála.
Většina postav sympatická v tom smyslu, že byste je v jednu chvíli propleskli a pak jim odpustili i vraždu :).
Jen Melony (nevím, jestli to píšu správně), tu bych vyškrtla.

Morální výhrady k tomu nemám, lékařsky zajímavé popisy potratu mě spíš zaujaly. Připomněly mi jedno video, které jsem kdysi na tohle téma viděla.

Stejnojmenný film se mi docela líbil, i když zdaleka neobsáhnul děj knihy, určitě nastínil její nejdůležitější poselství, která kniha tak věcně rozvinula.

Byla jsem nemile prekvapena detailnim popisem potratu a vsemoznych postupu pri nich. Normalne mi to nevadi, ale ted v tehotenstvi bych se tomu radsi vyhnula. Jinak knizka pekna, mozna bych jen cekala vice rozebrat konec a vsechna ta odhaleni, jak se s tim kdo popasoval. Na to, ze se tomu tak dlouho vyhybali a bylo to velke tema pribehu, to bylo dost odbito (kdyz uz to ma 600 stran).

Pohádka pro dospělé, která ale vůbec nefunguje. I místy vtipná nadsázka se utápí v banalitách a nesmyslných zvratech.

Jedna hvězdička za získání přehledu o gynekologických nástrojích a postupech, ta druhá za odrůdy jablek; na víc to ale není.

Poslední dobou vždy nevím, co o knize napsat resp., co si o knize myslet. Buď je to znamení, že si vybírám všeobecně špatné knihy (špatné ve smyslu; né mého stylu) nebo, že jsem unavena čtením a měla bych si dát pauzu.
Po dvou nadprůměrných knihách (Svět podle Garpa a Dokud tě nenajdu) a dvou, které jsem nepochopila (Imaginární přítelkyně a Manželství do 158 liber) jsem si řekla, že Pravidla moštárny by každý knihomol měl mít na svém seznamu přečtených knih.
Prvních cca 200 stran jsem se na to fakt chtěla vybodnou, rozvláčný děj, zbytečně dlouhé popisy nezajímavých postav nebo událostí, pak jakžtakž nějaký spád. Potom trochu naprosto nereálných situací (fakt si nedokážu představit, že by tohle někdo ve skutečném životě zkousl) a pak rychlý (v jedné poslední krátké kapitole) konec.
Nevím, jestli má Irving nějaké lépe hodnocené knihy, ale myslím, že ho pár let; možná navždy, nechám spát.

Ó jé.
“. jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince “svatý” Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. ”
No, nebudu asi víc rozebírat, abych nebyla v očích zdejších nadšených komentářů označena za prudérní.
Už žijeme v jiné době.
Vypůjčím si slova Jardík50 ‘rozvleklé erotično jako vždy’
A Belatris ‘přeceňovaný schematik’ v hodnocení Irvinga jako autora.
Jsou zkrátka autoři, kteří se při tvorbě bez pohlavních orgánů a sexu neobejdou. Od Irvinga až po Kosińského.
Bohužel.
Je pravda, že na střední škole bych tam byla schopná nějakou myšlenku najít. Dnes už je to jen účelová směska na hranici propagování práva na potrat, které vystřídalo dnešní právo na dítě. A nejvíc šílená je ta rozvleklost, která zabije cokoli dobrého! Lákavý styl, nepatrná hodnota.
Ani v podání Ladislava Mrkvičky to nešlo. Utápěla jsem se v nadsázkách.

Další zajímavé čtení plné napětí zajímavých osudů lidských přání.

Je to šest let co jsem knihu četla, ale sirotek Homer zůstává jednou z mých nejoblíbenějších knižních postav. To pro mě mluví úplně za vše

Kniha: Pravidla moštárny – John Irving

Kniha: Pravidla moštárny
Autor: John Irving


92% 24 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
92 % celkové hodnocení
24 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: ODEON
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2013
Počet stran: 624
Rozměr: 207 x 135 x 38 mm
Vydání: Vyd. 4.
Název originálu: Cider house rules
Spolupracovali: přeložil Miroslav Košťál
Vazba: Vázaný
Datum vydání: 1. 10. 2013
Nakladatelské údaje: Praha, Odeon, 2013
ISBN: 978-80-207-1525-8
EAN: 9788020715258

Na malebném mainském venkově se nachází zapadlá usedlost St. Clouds. Nikdo by si jí zřejmě příliš nevšímal, kdyby v ní nepostavili sirotčinec. Právě proto do St. Clouds občas přijíždějí zoufalé ženy, které se dostaly do maléru. Některé proto, aby zabránily následkům, jiné proto, aby se následků zbavily. A doktor Larch neodmítá ani jedny ani druhé a sirotčinec nikdy nemá o obyvatele nouzi.

Jedním z nich se stává i Homer. Od malička zvláštní dítě, které po několika pokusech o umístění do adoptivní rodiny zůstává stálým inventářem sirotčince. Doktor Larch má s bystrým a učenlivým chlapcem dalekosáhlé plány, jejichž podpoře zasvětil roky obou jejich životů. Přesto se ale zdá, že osud smýšlí jinak. Do Homerova života vstoupí jednoho dne překrásná mladá žena se svým snoubencem a ukážou mu svět, o kterém se malému sirotkovi mohlo jen zdát. A tak Homer pozná jak fungují věci mimo St. Clouds, pozná svět, lásku i ztrátu, žal i radosti a také jaké to je, když se porušují pravidla.

Zapadlý sirotčinec v St. Clouds zatím čeká na ztraceného syna, který by měl být užitečný všem těm ubohým zoufalým ženám.

Sirotek Homér, neznalý světa normálních lidí, se jednoho dne setká s párem mladých lidí z ovocnářské farmy a spřátelí se s nimi. Odejde na farmu, sklízí jablka, poznává vztahy mezi lidmi i lásku, a nakonec se stane otcem dítěte. Jako muž středních let, prakticky vzdělán v lékařském řemesle svým pěstounem, přebírá jeho funkci v sirotčinci a pokračuje v jeho šlépějích. Zajímavý psychologický román se odehrává v Maine ve Spojených státech v polovině 20. století. Životní příběh sirotka, vychovaného v láskyplné péči starého doktora, zakladatele sirotčince, který provozoval porodnickou a pokoutní interrupční praxi.

Kniha Pravidla moštárny (John Irving)

Společnost EUROMEDIA GROUP, a. s., IČO: 497 09 895, se sídlem Nádražní 896/30, 150 00, Praha 5 – Smíchov (dále jen „my“), chrání veškeré osobní údaje poskytnuté členy Knižního klubu (jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail, rok narození) před zneužitím a zpracovává je v souladu s aktuální legislativou. Rádi bychom vás touto formou seznámili s některými novými pravidly a informacemi v souvislosti s novou evropskou legislativou na ochranu osobních údajů (nařízení GDPR, které bude v Evropské unii, tudíž i v České republice, účinné od 25. května 2018), neboť bezpečnost vašich osobních údajů je naše priorita a zároveň chceme, abyste mohli i nadále využívat všechny výhody, slevy a akční nabídky Knižního klubu bez jakýchkoli omezení.

V tomto dokumentu naleznete informace o tom, jaké osobní údaje zpracováváme o našich zákaznících pro potřeby přípravy nabídek, na základě jakého právního důvodu údaje zpracováváme, k jakým konkrétním účelům je používáme, komu je můžeme předávat a jaká máte v souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů práva.

A. Jaké osobní údaje zpracováváme?

Zpracováváme následující osobní údaje:

a) identifikační údaje, kterými se rozumí zejména jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo;
b) kontaktní údaje, jimiž se rozumí osobní údaje, které nám umožňují kontakt s vámi, zejména e-mailová adresa, telefonní číslo, poštovní adresa a váš profil na sociálních sítích;
c) vaše nastavení, kterými se rozumí údaje ve vašem účtu, zejména uložené adresy a profily, nastavení newsletterů, druh členství ve věrnostním programu a vaše hodnocení produktů a služeb;
d) údaje o vašich objednávkách, kterými jsou zejména údaje o zboží a službách, které jste si objednali, způsobu doručení a platby včetně čísla platebního účtu, údaje o reklamacích;
e) údaje o vašem chování na webu, zejména zboží a služby, které si zobrazujete, odkazy, na které klikáte, způsob pohybu po našem webu a posouvání obrazovky a také údaje o zařízení, ze kterého si náš web prohlížíte jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií pro identifikaci zařízení;
f) údaje o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme, zejména časy otevření zpráv a také údaje o zařízení, na kterém zprávy čtete, jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií;
g) odvozené údaje, kterými se rozumí osobní údaje odvozené z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme; zejména se jedná o údaje o vašem pohlaví, věku, finanční situaci, nákupním chování a vztahu k různému zboží a službám.

A.1 Pokud navštívíte náš web

Pokud navštívíte náš web, do vašeho zařízení ukládáme a následně z něj čteme malé soubory jako cookies. Cookie je malý soubor písmen a čísel, který ukládáme ve vašem internetovém prohlížeči nebo pevném disku vašeho počítače. Některé cookies nám umožňují propojit vaše aktivity během prohlížení našich stránek od chvíle, kdy otevřete okno webového prohlížeče, do okamžiku, kdy jej zavřete. Ve chvíli, kdy zavřete okno internetového prohlížeče se tyto cookies vymažou. Jiné zůstávají v zařízení po nastavenou dobu a aktivují se pokaždé, když navštívíte webovou stránku, která konkrétní cookie vytvořila. Dále používáme pixelové značky (také známé jako web beacons), což jsou malé obrázky, které mají podobnou funkci jako cookies. Oproti cookies, které jsou ukládány na pevném disku vašeho počítače, jsou pixelové značky pevnou součástí webových stránek. O všech těchto technologiích budeme pro zjednodušení v tomto dokumentu dále mluvit jako o cookies. Cookies do vašeho zařízení nejen ukládáme, ale také čteme cookies, které do vašeho zařízení uložil náš web. Dále v tomto dokumentu budeme pro jednoduchost mluvit pouze o ukládání.

Některé cookies do vašeho zařízení ukládá přímo náš web. Tyto cookies nám pomáhají

 • identifikovat vás při přecházení mezi jednotlivými stránkami našeho webu a opětovných návštěvách, například aby se vám při nákupu nesmazal košík, abychom si mohli zapamatovat vaše přihlášení z konkrétního zařízení a nežádat vás opakovaně o e-mail a heslo, nebo abychom si uložili, kterou verzi našeho webu vám máme zobrazit, pokud web nabízí v danou chvíli více variant;
 • zaznamenat si, že jste nám udělili souhlas dle tohoto dokumentu, popř. zda jste např. nabídli účast v určitém průzkumu;
 • se zajištěním bezpečnosti, například abychom zkoumali, zda někdo nezneužil vaše připojení k našemu webu a nejedná místo vás;
 • evidovat, zkoumat a odstraňovat poruchy a nefunkční součásti našeho webu.

Takové cookies a další soubory jsou nezbytné pro fungování naší webové stránky. Pokud ve svém prohlížeči zablokujete tyto cookies, naše webová stránka nemusí fungovat správně a my vám nemusíme být schopní poskytovat naše produkty a služby.

Dále do vašeho zařízení:

 • ukládáme cookies z našeho webu, které nám umožňují
 • sledovat návštěvnost našeho webu, jeho jednotlivých stránek, vytvářet statistiky a přehledy a měřit účinnost reklamy;
 • zobrazovat vám různé varianty našeho webu, pokud testujeme nové funkcionality;
 • přizpůsobovat pro vás obsah našeho webu, například vám zobrazit přednostně produkty, které jste si již prohlédli, a zobrazovat vám další nabídky na míru na našem webu;
 • umožňujeme uložit cookies třetím stranám, které je mohou použít
  • ke sběru údajů o vašem chování na našem webu a dalších webových stránkách;
  • pro zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy v rámci reklamních sítí na jiných webových stránkách, než je náš web;
  • k propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook, včetně automatického přihlášení, zajištění funkcí, jako je tlačítko „To se mi líbí“, a zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy na těchto sociálních sítích a jiných webových stránkách, než je náš web.
  • Ukládání těchto informací můžete odmítnout přímo na internetových stránkách www.knizniklub.cz po kliknutí na odkaz „Nastavení cookies“ v patičce stránky.

   Údaje o vašem chování na webu nezískáváme pouze z cookies. Doplňujeme je také o údaje jako je

   • IP adresa vašeho zařízení (adresa vašeho zařízení pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v síti internet),
   • MAC adresa (adresa zařízení, pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v místní síti),
   • operační systém vašeho zařízení, jeho verze a jazykové nastavení;
   • prohlížeč, který na svém zařízení používáte, jeho verze a jazykové nastavení;
   • adresa webové stránky (URL adresa), ze které přicházíte na náš web.

   Tyto údaje o vašem chování na webu zpracováváme na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) za účelem:

   • získání informací, na základě kterých pro vás budeme moci web v budoucnu vylepšit; naším oprávněným zájmem je zde zlepšování našich služeb pro vás;
   • vytváření statistik a přehledů, zejména sledování návštěvnosti našeho webu, jeho jednotlivých stránek a měření účinnosti reklamy; naším oprávněným zájmem je zde měření efektivity našeho webu a výdajů na reklamu; pro tento účel můžeme z vašeho chování na webu získávat další odvozené údaje a k tomuto účelu je použít;
   • testování nových funkcí a aplikací před nasazením, zejména abychom předešli problémům s funkčností těchto novinek ve skutečném provozu, které by mohly zhoršit Váš zážitek z využívání našich služeb; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás;
   • předcházení útoků na náš web a ohrožení jeho funkčnosti i bezpečnosti vašich dat; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás a bezpečnost vašich dat.

   Pro tyto účely osobní údaje používáme po dobu nezbytně nutnou. Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   Pokud nám při návštěvě webu udělíte svůj souhlas, můžeme údaje o vašem chování na webu použít také k přizpůsobení našich webových stránek a zobrazení cílené reklamy, jak je popsáno v části Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy, a předávat je pro účely zobrazení cílené reklamy také provozovatelům sociálních a reklamních sítí, jak je popsáno v části Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních a reklamních sítích.

   A.1.1 Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.2 Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních sítích

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.3 S kým data sdílíme

   Pokud nám udělíte svůj souhlas, vaše údaje o chování na webu případně vaše osobní údaje budeme sdílet se společnostmi:
   RTB House S.A., ul. Złota 61 lok. 101, 00-819 Warsaw, Poland
   Quartic sp. z o.o., Al. Aleje Jerozolimskie 123A, 02-017 Warsaw, Poland
   Seznam.cz, a.s., Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, Česká republika
   Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, CA 94043 Mountain View
   Facebook Ireland Limited, se sídlem 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, D2 Dublin, Irsko.

   B. Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje?

   Pro přípravu nabídek v souvislosti s vaším členstvím v Knižním klubu zpracováváme osobní údaje v různém rozsahu bez vašeho souhlasu na základě našeho oprávněného zájmu. Nicméně máte právo zasílání odmítnout.

   B.1.1 Pokud se u nás zaregistrujete

   Pokud se stanete členem Knižního klubu, zpracováváme vaše identifikační a kontaktní údaje, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem nastavení, údaje o vašem chování na webu a chování při čtení zpráv na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu), a to za účelem vytváření přizpůsobených nabídek a cílených reklam, které vám zobrazíme na webu. Stejným způsobem můžeme přizpůsobit nabídky a reklamy, které vám zasíláme (viz část B.1.2 Zasílání nabídek). Naším oprávněným zájmem je zde maximálně personalizovaná a efektivní nabídka pro vás, členy Knižního klubu.
   Jmenované údaje pro tento účel také obohacujeme pomocí analýzy a získáváme odvozené údaje z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv. K tomu můžeme použít rovněž údaje o vašem chování na webu, které jsme oprávněně získali před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali a můžeme pro něj sbírat údaje o vašem chování na webu, i když se nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Podle těchto údajů také rozčleňujeme naše uživatele do různých skupin, které obdrží zvláštní nabídky.
   Pokud jste si tedy na našem webu prohlédli nabídku detektivek, nebo ji rozklikli v e-mailu, který jsme vám poslali, tento typ beletrie vám můžeme při příští návštěvě zobrazit na první stránce našeho webu nebo vám e-mailem, pokud neodmítnete zasílání nabídek, poslat slevový poukaz na tento literární žánr. Podle toho, jaký druh literatury jste si prohlédli, můžeme také usoudit, do jaké skupiny zákazníků patříte, a podle toho vám na webu nebo třeba e-mailem výhodně nabídnout další produkty, které by vás podle našeho posouzení mohly zajímat.
   Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   B.1.2 Zasílání nabídek

   Pokud při poskytnutí kontaktních údajů nebo kdykoli později neodmítnete zasílání nabídek, můžeme vaše kontaktní údaje použít pro zasílání nabídek e-mailem, textovou zprávou, pomocí sociálních sítí, jejich sdělování po telefonu nebo jinými elektronickými prostředky, popř. vám je můžeme zaslat poštou. Tyto nabídky se budou týkat našich produktů a služeb.
   Vaše osobní údaje, které nám poskytnete v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem webovém profilu, pohybu na webu či čtení newsletterů, jsou na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) zpracovávány za účelem vytvoření nejvhodnějších zpráv o slevových akcích či jiných nabídkách, zprávách a reklamách, které vám jako členům Knižního klubu zasíláme či které se vám zobrazují na www.knizniklub.cz.
   Kontaktní údaje pro tento účel dále doplňujeme o údaje o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou. Použít můžeme rovněž údaje o vašem pohybu na webu, které jsme od vás obdrželi před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali, a sbírat můžeme také údaje o vašem pohybu na webu, i když se přes svůj klubový profil nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Také tyto údaje nám umožňují vás zařadit do správné profilové skupiny při zasílání našich speciálních akčních nabídek. Pokud si například na našem webu či pomocí newsletteru prohlédnete nabídku našich detektivek, zobrazíme vám nejnovější tituly z toho žánru při vaší příští návštěvě našich webových stránek.
   Využití této personalizované služby máte samozřejmě právo odmítnout na našem webu v sekci „Můj profil”.

   C. Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?

   Všechny zmíněné osobní údaje zpracováváme my jako správce. To znamená, že my stanovujeme shora vymezené účely, pro které vaše osobní údaje shromažďujeme, určujeme prostředky zpracování a odpovídáme za jeho řádné provedení.
   Pro zpracování osobních údajů rovněž využíváme služeb dalších zpracovatelů, kteří osobní údaje zpracovávají pouze podle našich pokynů a pro účely, které jsou popsány v části B.
   Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje? Takovými zpracovateli jsou:
   a) poskytovatelé cloudových služeb a další dodavatelé technologií a podpory;
   b) provozovatelé marketingových nástrojů, kteří nám pomáhají s optimalizací webu a personalizací obsahu a nabídek pro vás;
   c) poskytovatelé SMS komunikačních a chatovacích nástrojů, v případě, kdy zpracovávají osobní údaje pro zprostředkování naší komunikace s vámi;
   d) poskytovatelé služeb v souvislosti se zpracováním zásilek (katalogu a jiných sdělení), včetně zejména jejich doručovatelů.

   D. Z jakých zdrojů osobní údaje získáváme?

   Ve většině případů zpracováváme osobní údaje, které nám poskytnete přímo vy v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru. Osobní údaje přímo od vás získáváme také sledováním vašeho chování na našem webu a při čtení zpráv.

   E. Předávání údajů mimo EU

   V rámci předání údajů příjemcům, uvedeným v části C. „Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?“ můžeme vaše údaje předat také do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor, včetně zemí, které nezajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů. Veškeré takové předávání budeme uskutečňovat pouze v případě, že se příslušný příjemce zaváže dodržovat standardních smluvní doložky vydané Evropskou komisí, dostupné na adrese http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A32010D0087.

   F. Jaká máte práva při zpracování osobních údajů?

   • Právo na přístup: Máte právo vědět, jaké údaje o vás zpracováváme, za jakým účelem, po jakou dobu, kde vaše osobní údaje získáváme, komu je předáváme, kdo je mimo nás zpracovává a jaká máte další práva související se zpracováním vašich osobních údajů. To vše se můžete dozvědět v tomto dokumentu. Pokud si však nejste jistí, které osobní údaje o vás zpracováváme, můžete nás požádat o potvrzení, zda osobní údaje, které se vás týkají, jsou či nejsou z naší strany zpracovávány, a pokud tomu tak je, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům. V rámci práva na přístup nás můžete požádat o kopii zpracovávaných osobních údajů, přičemž první kopii vám poskytneme bezplatně a další kopie s poplatkem.
   • Právo na opravu: Chybovat je lidské. Pokud zjistíte, že osobní údaje, které o vás zpracováváme, jsou nepřesné nebo neúplné, máte právo na to, abychom je bez zbytečného odkladu opravili, popřípadě doplnili.
   • Právo na výmaz: V některých případech máte právo, abychom vaše osobní údaje vymazali. Vaše osobní údaje bez zbytečného odkladu vymažeme, pokud je splněn některý z následujících důvodů: vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro účely, pro které jsme je zpracovávali; odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů, přičemž se jedná o údaje, k jejichž zpracování je váš souhlas nezbytný a zároveň nemáme jiný důvod, proč tyto údaje potřebujeme nadále zpracovávat; využijete svého práva vznést námitku proti zpracování u osobních údajů, které zpracováváme na základě našich oprávněných zájmů a my shledáme, že již žádné takové oprávněné zájmy, které by toto zpracování opravňovaly, nemáme nebo se domníváte, že námi prováděné zpracování osobních údajů přestalo být v souladu s obecně závaznými předpisy. Toto právo se neuplatní v případě, že zpracování vašich osobních údajů je i nadále nezbytné pro splnění naší právní povinnosti nebo určení, výkon nebo obhajobu našich právních nároků.
   • Právo na omezení zpracování: V některých případech můžete kromě práva na výmaz využít právo na omezení zpracování osobních údajů. Toto právo vám umožňuje v určitých případech požadovat, aby došlo k označení vašich osobních údajů a tyto údaje nebyly předmětem žádných dalších operací zpracování – v tomto případě však nikoliv navždy (jako v případě práva na výmaz), ale po omezenou dobu. Zpracování osobních údajů musíme omezit když: popíráte přesnost osobních údajů, než se dohodneme, jaké údaje jsou správné; vaše osobní údaje zpracováváme bez dostatečného právního základu (např. nad rámec toho, co zpracovávat musíme), ale vy budete před výmazem takových údajů upřednostňovat pouze jejich omezení (např. pokud očekáváte, že byste nám v budoucnu takové údaje stejně poskytli); vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro shora uvedené účely zpracování, ale vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu svých právních nároků, nebo vznesete námitku proti zpracování. Po dobu, po kterou šetříme, je-li vaše námitka oprávněná, jsme povinni zpracování vašich osobních údajů omezit.
   • Právo vznést námitku proti zpracování: Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, k němuž dochází na základě našeho oprávněného zájmu. Jde-li o marketingové aktivity, přestaneme vaše osobní údaje zpracovávat bez dalšího; v ostatních případech tak učiníme, pokud nebudeme mít závažné oprávněné důvody pro to, abychom v takovém zpracování pokračovali.
   • Právo nebýt subjektem automatizovaného rozhodování: Nejste-li aktivním členem Knižního klubu (tedy nezakoupíte-li si alespoň jeden knižní titul v období platnosti každého katalogu) po dobu více než pěti po sobě jdoucích period, pro které jsou platné jednotlivé katalogy Knižního klubu (leden – březen, duben – květen, červen – srpen, září – prosinec), získáváte automaticky status tzv. neaktivního člena, kterému od té doby není zasílán katalog ani další nabídky. K přidělení tohoto statusu dochází automaticky a vy máte právo odmítnout toto automatizované rozhodování.
   • Právo podat stížnost: Uplatněním práv výše uvedeným způsobem není nijak dotčeno vaše právo podat stížnost u příslušného dozorového úřadu. Toto právo můžete uplatnit zejména v případě, že se domníváte, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Stížnost proti námi prováděnému zpracování osobních údajů můžete podat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí na adrese Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7.

   Svá práva můžete také uplatnit pomocí tohoto formuláře.

   John Irving Wins Adapted Screenplay: 2000 Oscars

   Popis:
   Kevin Spacey presents

   “>

   Leave a Reply