Kniha Proč bychom se netopili (Zdeněk Šmíd)

Kniha Proč bychom se netopili (Zdeněk Šmíd)

Kniha Proč bychom se netopili (Zdeněk Šmíd) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Proč bychom se netopili (Zdeněk Šmíd)
 • Elérhető fájlok: Kniha Proč bychom se netopili (Zdeněk Šmíd).pdf, Kniha Proč bychom se netopili (Zdeněk Šmíd).epub, Kniha Proč bychom se netopili (Zdeněk Šmíd).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii

kniha od: Zdeněk Šmíd

První díl dnes již kultovní série o partě vodáků.Jedna z mála knih, od kterých se čtenář neodtrhne a nad kterými se od srdce zasměje, neboť i ten, kdo nikdy nejel Lužnici a další toky naší vlasti, o tom něco slyšel a rozhodně byl také mladý jako členové party v těchto příbězích.

Vodáci 1.

Humor, Literatura česká
Vydáno 1997 , Olympia více informací.

Komentáře (65)

Kniha Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii

Není to můj šálek kávy ,ale prokousala jsem se až dokonce .

i já mám z knížky rozporuplné pocity. prostě to nebylo úplně ono, ale nakonec jsem se celou knihou přece jen prokousal.
podle mě byl seriál, ač nemá úplně super hodnocení, lepší než kniha

nejsem vodák, ale hodně jsme se zasmála

Nejsem vodák, takže jsem mnohým výrazům moc nerozuměla, ale přesto jsem se docela dobře pobavila.

Knihu jsem zvolila do výzvy, podle hodnocení jsem čekala, že se zasměju. Asi budu patřit k těm pár lidem, kteří se nejen nezasmáli, ale hlavně nedočetli. Bohužel. Tohle se fakt nedalo.

První, a absolutně nejdokonalejší vyprávění ze Šmídovy série "Proč bychom se . " Celou řadu citátů používám dodnes, na vodě i mimo ni. Druhé pokračování o lezení po horách nebylo špatné, a za zmínku stojí ještě nostalgické "Proč bychom se netěšili", v níž odešel sympaťák Křižák. Potom se ta série bohužel zvrhla na obtížně stravitelnou kombinaci cestopisů, filosofování a mravokárství.

Knihu jsem nedočetl, nebavila mne tak jak jsem si myslel podle hodnocení, a ani těch pár stran jsem se nedonutil dočíst. Písně/říkačky/básně nebo co to v knize bylo jsem přeskakoval. Myslel jsem že bude více vtipná.

Nakonec příjemné překvapení. prvních cca 20 stran mě iritovalo nucenou vtipností snad v každém odstavci a měl jsem chuť to několikrát odložit. Jak se ovšem rozjely historky samotných vodáků, nabralo povídání velmi příjemnou jiskru, která se udržela až do konce.

Kniha Proč bychom se netopili Zdeněk Šmíd

⛔ Zboží bylo prodáno, nyní nejde zakoupit 103000000138323

Tématicky podobné zboží

Upozorním vás, až bude zboží znovu v nabídce

Někdo byl rychlejší. Tenhle kousek už si ode mě bohužel nekoupíte. Ale nic není ztraceno. Můžete mi tu nechat svou e-mailovou adresu a jakmile se ke mě stejný produkt znovu dostane, pošlu Vám upozornění. Nebo si můžete vybrat z podobných produktů.

Proč bychom se nepotili – Šmíd Zdeněk

Druhý díl dnes již kultovní vodácko-horácké trilogie (Proč bychom se netopili. Proč bychom se nepotili. Proč bychom se netěšili. ) nám znovu dovolí prožít nevšední zážitky celá specifikace

V porovnání cen u tohoto produktu již není zařazen žádný obchod.

V porovnání cen u produktu Proč bychom se nepotili – Šmíd Zdeněk již není zařazen žádný obchod. Doporučujeme Vám tyto podobné produkty:

Krvavé slunce pod gilotinou – Alena Vitásková

Nakladatelství Olympia a. s. Solární baroni – Organizovaný zločin

Rozkazem – Francis Dick

Maturita s Klárou. a tak vůbec

Proč bychom se nepotili – Šmíd Zdeněk – Specifikace

Šmíd Zdeněk

beletrie

Olympia

184

2012

Druhý díl dnes již kultovní vodácko-horácké trilogie (Proč bychom se netopili. Proč bychom se nepotili. Proč bychom se netěšili. ) nám znovu dovolí prožít nevšední zážitky se známými postavami. Parta přátel se tentokrát toulá po tatranských vrcholech a seznamuje čtenáře s krásami a nástrahami vysokohorské turistiky. Ilustroval Adolf Born. Podtitul: aneb Jak se chodí po horách Autor: Zdeněk Šmíd Rok vydání­: 2012 Vazba: Pevná s přebalem matná ISBN: 978-80-7376-323-7 Počet stran: 184 Rozměry: 182,0 x 110,0 x 15,0 .

Recenze Proč bychom se nepotili – Šmíd Zdeněk

MichalM

Přidáno: 21. září 2018

80% Hodnocení produktu: 80%

Dnes už skoro klasické dílko, koupeno jako dar.

Pokud to čtete s odstupem, zjistíte, že autor není příliš literárně nadaný, ale na horách si člověk musí vystačit s tím, co má. 🙂

CardA

Přidáno: 25. dubna 2016

100% Hodnocení produktu: 100%

 • vtipná
 • inspirativní
 • je to Šmíd, tak si to chce zvyknout na jeho zvláštní způsob vyprávění

výborná knížka na dlouhé cesty vlakem(třeba do hor). Kvalitativně o řád výš než Proč bychom se netopili

Ověřený zákazník

Přidáno: 23. března 2015

100% Hodnocení produktu: 100%

Dobré čtení, nejen tato kniha, ale i další od Zdeňka Šmída

Proи bychom se netopili (1/10)

Vyplouvбme

Topte se s nбmi a zaruиenм dostanete chuќ doopravdy vyplout na шeku s vodбckou partou! Seriбl Иeskй televize podle humoristickэch knih Zdeтka Љmнda (2009). Hrajн: T. Kostkovб, Z. Kajnarovб, L. Vaculнk, V. Raљilov, M. Љtechovб, M. Frцsslovб, J. Ployhar, B. Polбk, R. Zima, V. Helљus, V. Zavшel, A. Goldflam, J. Prachaш a dalљн. Scйnбш Z. Љmнd a M. Adamec. Kamera M. Duba. Reћie P. Nikolaev

Vydejte se s nбmi po plynoucн hladinм шeky. Pшiplujte do mнst, kterб jsou na dosah a pшesto exotickб, neboќ tam vodбk dospмl mбvnutнm pбdla. Spatшнte romantickou krбsu! Vdechnмte opojnэ vzduch lesщ a svмћн vщni vody. Je иas zaћнt tolik dobrodruћstvн, kolik se jen do lodnнho pytle vejde!

Parta kolem Kenyho se dбvб dohromady a vyrбћн na vodu. Kenymu se podaшilo rozdмlit posбdky tйmмш do ideбlnнch dvojic, jenom Lucii nмjak nemщћe dostat do svй vlastnн lodi. Muћi se vypravili na nбdraћн pro lodм. Jednu z lodн ale drбhy nedopravily vиas, a tak museli Sumec s Kenym иekat na dalљн vlak a stali se tedy opoћdмnou posбdkou.

Dнvky mezitнm uvaшily tradiиnн zahajovacн gulбљ. Jejich osamocenost neunikla pozornosti trojici frajнrkщ, kteшн se s nimi rozhodli za kaћdou cenu seznбmit. Vљe naљtмstн zachrбnil pшнjezd muћщ, zejmйna pak originбlnн pшistбvacн manйvr Bonga, kterэ sedн v lodi poprvй, ale nadљenн a odhodlбnн mu rozhodnм neschбzн…

Pшehrбt v >

V seriбlu Proи bychom se netopili se mщћete tмљit na vodбckou romantiku, lбsky letnн i celoћivotnн, spory nicotnй i zбsadnн, шeku vstшнcnou i nemilosrdnou, pшнrodnн scenйrie i vљednн realitu ћivota naљich hrdinщ. Poznбme se s nimi, kdyћ se poprvй sejdou na vodм, budeme svмdky prvnнch zkuљenostн, ъspмљnэch pokusщ i nezdarщ. Pшekonajн spolu nejednu krizi, nмkteшн navбћou trvalй vztahy, jinн zase na dlouho zmizн vљem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusн podruhй vstoupit do stejnй шeky i do stejnй lodi.

Diskuse divбkщ

iuplnek.eu 21. 6. 2012 19:12

Super

Super, tesim se na tento serial, mam ho rad. chtelo by to dalsi dily. rad bych si v nem zahral.

kammi1203 21. 5. 2016 03:09

kammil1203 30. 7. 2015 04:04

Hm.

Moc dobrэ seriбl a super parta hercщ. 🙂

Tato diskuse je urиena pouze k vэmмnм nбzorщ mezi divбky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo pшipomнnku tvщrcщm poшadu, obraќte se, prosнm, pшнmo na Иeskou televizi.

Tento dнl ve vysнlбnн

Tento dнl poшadu v souиasnosti nevysнlбme. Mщћete si vљak nechat zaslat zprбvu, pokud se objevн v aktuбlnнm vysнlбnн:

Starљн data vysнlбnн najdete kliknutнm na nбsledujнcн odkaz.

Proč bychom se nepotili

44x v oblíbených
234x v přečtených
72x v knihovně
17x k přečtení
2x právě čte
0x si přeje

Všechny obaly

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Stran Poznámka
Olympia (2007) 978-80-7376-028-1 180
Olympia (1997)
Olympia (1984)

Chcete si knihu uložit do některého knižního seznamu?

2. kniha v sérii Proč bychom se. .
O čem je kniha Proč bychom se nepotili?
Druhý díl vodácko-horácké trilogie nám znovu umožní prožít nevšední příběhy čtenářům již známé party kamarádů – Bonga, Kenyho, Sumce, Lucie a dalších, tentokrát na horách.

Kultovní série příběhu a vyprávění o "horácích", o jejich nadšení pro zdolávání tatranských štítů, o nepříjemnostech s pracovníky Horské služby, o na zážitky bohatém cestovaní vlakem na Slovensko a další a další místy až nadčasové příběhy lidí, jež pojí touha po přírodě a sounáležitost s partou.. (Založil/a: vandrak)

Štítky

Zobrazit další díla autora
Další díla

Komentáře

Nové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? – Rychlá registrace

Další ze série Šmídových knih pobaví stejně jako ta předchozí, i když se mění prostředí. Vyprávění o horácích je plné praktických hlášek, které lze využít kdykoliv, ať už lezete na Kilimandžáro nebo zdoláváte významnou dominantu Prahy-východ zvanou Kuchyňka s nadmořskou výškou 242 m.

Moje oblíbená hláška při diskuzi o outdoorovém oblečení:
"Horák volí na svetru barvy střídmé, aby splýval s chrámem přírody a aby ho v případě potřeby nenašli. Horolezec naproti tomu volí barvy nápadné, aby ho v případě potřeby našli. Ženy a dívky se z toho pravidla opět vymykají: chtějí být viděny a nalézány za všech okolností. Názory horaček na barevnost svetrů jsou proto výlučně horolezecké."

nebo (většinou při zápolení s vlastními svršky)

"Horák nikdy nenese svou výstroj pasivně."

a také s oblibou v úzkých průrvách mezi skalami:

"V takových případech se lidé nechávají vyhnít."

Jednu věc však musím všem knihám z této trilogie vytknout – jsou krátké. Možná však má tato skutečnost své opodstatnění. Možná by čtenáři při dalším náporu praskla bránice a obvinil by autora z nemožnosti prožít krásy horáckého života na vlastní kůži. Ne, to si pan Šmíd přece nemohl vzít na svědomí.

Kniha Proč bychom se netopili (Zdeněk Šmíd)

Velký výprodej! Kalendáře a diáře 2020 již od 41 Kč. Vyberte si.

 • Zákaznická linka 597 490 490
 • KNIHCENTRUM revue
 • Novinky e-mailem
 • Home
 • Menu
 • Search
 • Knihy
 • Knihy v angličtině
 • Předprodej
 • AKCE
 • Kouzelné čtení
 • Dětská encyklopedie
 • Břicháč Tom
 • Český Bestseller 2019
 • Knižní bestsellery
 • NOVINKY
 • PŘIPRAVUJEME
 • Beletrie pro dospělé
 • Populárně naučná pro dospělé
 • Učebnice, odborná literatura
 • Beletrie pro děti a mládež
 • Populárně naučná pro děti a mládež
 • Hračky
  • AKCE
  • Kouzelné čtení
  • Znáte z TV
  • NOVINKY
  • PŘIPRAVUJEME
  • Hračky, hry, karty
  • Knižní bazar
   • Knihy v angličtině
   • Beletrie pro dospělé
   • Populárně naučná pro dospělé
   • Učebnice, odborná literatura
   • Beletrie pro děti a mládež
   • Populárně naučná pro děti a mládež
   • Kalendáře
   • Média
   • Hračky, hry, karty
   • Mapa, atlas, průvodce
   • Papírenské zboží
   • Tipy na dárky
   • Kalendáře
    • AKCE
    • Diář
    • Kalendáře
    • Další
     • Papírnictví
     • Mapy
     • E-Knihy
     • Filmy
     • AudioCD
     • Tipy na dárky
     • Ostatní
      • Dárkové poukazy
      • Novinky
      • Nejprodávanější
      • Předprodej
      • Přejít do e-shopu
      • Zákaznická linka 597 490 490

      2020 | Provozovatel: KNIHCENTRUM.CZ s.r.o., Smetanovo náměstí 222/8, 702 00 Ostrava

      Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

      Proи bychom se netopili

      Dumб-li po deљti osamмlэ muћ nad struћkou vody mizнcн v kanбle, je to vodбk. Pшemэљlн, kudy by to jel. Automaticky si svou loп, hбka i sebe dvмstмkrбt zmenљuje. Vн, ћe napшed by musel pekelnм pшitahovat, aby nenarazil na vajgl, krбsnм by se provlйkl mezi zbytkem housky a obrubnнkem chodnнku a pak by musel ostшe zatoиit vlevo, aby ho to nevcuclo do kanбlu.

      Mezi vodбky, ale nejen mezi nimi, jsou oblнbenй knihy autora Zdeтka Љmнda. Tituly Proи bychom se netopili aneb Vodбckэ prщvodce pro Ofйlii a Proи bychom se netмљili aneb Jak se drћet nad vodou patшн mezi stoupenci vodбckй romantiky k jakйsi povinnй literatuшe. Tato literбrnн inspirace vedla ke vzniku novйho televiznнho seriбlu.

      Centrum dramatickй tvorby Televiznнho studia Ostrava dalo dohromady partu sympatickэch nadљencщ a v prщbмhu pшechozнch dvou let posklбdalo vљechny jejich zбћitky do desitidнlnйho seriбlu. Naљi hrdinovй se jmenujн Keny a Lucka, Sumec a Lнda, Otouљ a Gбbina, Bongo a Maruљka, Kшiћбk a Dana. Svй tvбшe i nadљenн pro vodu jim propщjиili Vбclav Raљilov, Markйta Љtechovб, Radek Zima, Tereza Kostkovб, Jiшн Ployhar, Zuzana Kajnarovб, Branislav Polбk, Kateшina Janeиkovб, Lukбљ Vaculнk a Markйta Frцsslovб.

      V seriбlu Proи bychom se netopili se mщћete tмљit na vodбckou romantiku, lбsky letnн i celoћivotnн, spory nicotnй i zбsadnн, шeku vstшнcnou i nemilosrdnou, pшнrodnн scenйrie i vљednн realitu ћivota naљich hrdinщ. Poznбme se s nimi, kdyћ se poprvй sejdou na vodм, budeme svмdky prvnнch zkuљenostн, ъspмљnэch pokusщ i nezdarщ. Pшekonajн spolu nejednu krizi, nмkteшн navбћou trvalй vztahy, jinн zase na dlouho zmizн vљem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusн podruhй vstoupit do stejnй шeky i do stejnй lodi.

      Diskuse divбkщ

      iuplnek.eu 21. 6. 2012 19:12

      Super

      Super, tesim se na tento serial, mam ho rad. chtelo by to dalsi dily. rad bych si v nem zahral.

      kammi1203 21. 5. 2016 03:09

      kammil1203 30. 7. 2015 04:04

      Hm.

      Moc dobrэ seriбl a super parta hercщ. 🙂

      Tato diskuse je urиena pouze k vэmмnм nбzorщ mezi divбky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo pшipomнnku tvщrcщm poшadu, obraќte se, prosнm, pшнmo na Иeskou televizi.

      Vysнlбnн poшadu

      Tento poшad v souиasnosti nevysнlбme. Mщћete si vљak nechat zaslat zprбvu, pokud se objevн v aktuбlnнm vysнlбnн:

      Starљн data vysнlбnн vљech dнlщ najdete kliknutнm na nбsledujнcн odkaz.

      Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce po Ofélii

      Kniha ( pevná vazba )

      První díl volné vodácko-horácké trilogie (Proč bychom se netopili. Proč bychom se nepotili. Proč bychom se netěšili) je jednou z mála knih, od kterých se čtenář neodtrhne a nad kterými se od srdce zasměje, neboť i ten, kdo nikdy nejel Lužnici a další toky naší vlasti, o tom něco slyšel a rozhodně byl také mladý jako členové party ( Sumec,… Přejít na celý popis

      Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

      První díl volné vodácko-horácké trilogie (Proč bychom se netopili. Proč bychom se nepotili. Proč bychom se netěšili) je jednou z mála knih, od kterých se čtenář neodtrhne a nad kterými se od srdce zasměje, neboť i ten, kdo nikdy nejel Lužnici a další toky naší vlasti, o tom něco slyšel a rozhodně byl také mladý jako členové party ( Sumec, Keny, Lída, Křižák a další) v příbězích tvořících průvodce pro dívku Ofélii. Knížka se stala "kultovní" pro všechny vyznavače vodáckého sportu, pro všechny, kteří tento sport provozují, i pro ty starší, kteří už na časy strávené u vody jen vzpomínají, ale kteří zůstávají duchem stále mladí a přátelství, humor a láska pro ně nejsou jen prázdnými pojmy. Ilustroval Adolf Born.

      Bestseller v knihy Dobrovský

      54439. v e-shopu | 57021. minulý týden

      Hodnocení čtenářů

      4.3 z 5 0 hodnocení čtenářů

      0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

      Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

      Šmíd Zdeněk (*17.05.1937 – †09.04.2011)

      Cejch

      Vydalo nakladatelství Knižní klub v Praze roku 1993. Počet stran: 308. ISBN: 80-85634-32-5.

      Zdeněk Šmíd je znám nejvíce jako autor scénáře k televiznímu seriálu Proč bychom se netopili z roku 2008 (předlohou se stala kniha Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii z roku 1978). Je také autorem dalších humorně laděných próz se sportovní tematikou (např. Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách – 1984; Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou – 1998) a próz inspirovaných vlastními cestami, například do Skandinávie, Ameriky, Afriky.
      Působil také jako učitel a redaktor. Část života prožil v Karlových Varech, dobře poznal krušnohorský region a své znalosti historie, tradic a pověstí kraje svým osobitým stylem zaznamenal v dalších prózách (např. parafráze krajových pověstí Strašidla a krásné panny – 1984; román Cejch – 1992).

      Román Cejch bývá označován jako kronikářské vyprávění nebo rodinná sága. Na osudech rodin v krušnohorské osadě Bach se ukazuje složitost německo-českých vztahů v průběhu několika století. Smutné i veselé lidské příběhy jsou kořeněny trefnými i vtipnými komentáři autora, jenž zobrazuje perný život těch neobyčejnějších obyvatel tohoto krušného kraje.
      Autor si nastudoval historii kraje, ale také slyšel spoustu lidských příběhů od místních. Sám zakoupil pozemek po slepém Němci, román je však čistou fikcí a autobiografické prvky jsou v něm zanedbatelné.

      Vyprávění začíná na místě zvaném Štajn, Polední kámen, ze kterého postavy příběhu v průběhu času rozhlížejí po rodném údolí. V úvodu je zmíněn člověk, obnovující rozpadlou usedlost a její zpustlé okolí, nacházející předměty, jež patřily jeho předkům a vzpomínající na časy, kdy toto místo patřilo lidem, kteří ho nazývali domovem. Jde o Josefa Koudelu, potomka rodu Schmelzerů, jimž usedlost před odsunem Němců patřila.

      Historie severozápadního Krušnohoří se podle autora začala psát před 600 lety příchodem prvního muže, který ale v divoké krajině nepřežil ani týden. Po sto letech se sem dostali hledači cínu, ale až rodina Jáchyma Smolaře dokázala v neúrodné bašské stráni přežít a založit základy vesnické společnosti. Již tito Němci ze severu se špatně snášeli s nově příchozími, s Němci z Bavorska, ale třeba i s Benátčany, kteří sem přicházeli těžit cín a stříbro. Tato nesnášenlivost se nejkrutěji podepsala na Markétě Smolařové, krásné, ale prosté a naivní dívce, jež byla svedena jedním Benátčanem. Protože se doma ihned přiznala, byla potrestána bitím až do bezvědomí, horší trest se na ni ale chystal ze strany vesničanů, kteří plánovali zlynčovat nejen ji, ale také celou rodinu za to, že se hříšně spojila se samým ďáblem. Plán překazila krutá zima, která odřízla Smolařovy od vsi, takže až když se v květnu lidé ze vsi vypravili dokonat svůj záměr, Markéta právě rodila. Sousedé požadovali smrt dítěte, nechali se však udobřit zprávou, že při porodu zemřela sama Markéta. Spatřili v tom vůli boží a nechali Smolařovy být.

      Bach potom na chvíli přestal existovat za třicetileté války, kdy byl vypálen, lidé však útok švédských vojsk přečkali v zatarasených štolách a vybudovali novou ves. Po válce se kvůli rekatolizaci mnoho z nich rozhodlo odejít do Saska, někteří však zůstali, přivedli do vsi nové lidi a naučili je řemeslům tohoto horského kraje – hornictví, tavení, drátenictví. Při nepřízni počasí se lidé věnovali paličkování krajek a knoflíkářství.

      Jakob z rodu Smolařů, novými osadníky přezdívaný Schmelzer – tavič, byl synem nespoutaného Matyáše, pijana, sukničkáře a rváče, a zbožné, přísné Barbory. Při hospodské šarvátce o cizí dívku opilý Matyáš v obraně bodl jiného muže, Kašpara Vogela, a to tak, že při cestě domů vykrvácel a zemřel. Matyáš oznámil ženě, že zkusí najít štěstí v Americe, aby lépe zabezpečil rodinu, místo toho si však přivázal ke krku kámen a skočil do rybníka. Barbora zůstala s malým Jakobem a dcerou Rózou sama. Na příbězích mladého Jakoba Schmelzera poznáváme období kolem 1. světové války. Jakobovy zážitky poukazují na charaktery sousedů, které má později prověřit čas. Mládenecké soupeření o něžnou a ctnostnou Veroniku s podlým a záludným Franzem Vogelem přerostlo v celoživotní nenávist. Jakob se později oženil s jinou dívkou, Annou, sestrou spravedlivého siláka Horsta Heidlera. Jakob byl jako spousta jiných povolán do války, a tak zůstala Anna se synem Lotharem, Jakobovou matkou a sestrou Rózou sama. Doba byla zlá, Róza byla nucena postupně rozprodat své věno, aby bylo na chleba, cestou domů navíc musela volit mezi znásilněním, nebo zabavením nakoupeného jídla. I přesto našla muže, jenž byl ochoten si ji z pravé lásky vzít, přestože v něm zuřila zloba a touha se pomstít za toto zhanobení. Anně se narodila dcera Hildegarda, jež se později stala velkou otcovou oporou, vrátil se totiž z války slepý. Rodina se s jeho handicapem naučila žít a zanedlouho se narodil ještě bázlivý a nesmělý Ernest.

      I po válce byla doba krutá, potravin bylo nedostatek. Pohraničí bylo téměř zcela německé a Češi zde neměli dobrou pověst. Někteří vyprávěli o jejich slabošství za války, jiní se obávali, jaké změny přinese vznik Československa. Do pohraničí byli vysíláni čeští vojáci a často vznikaly konflikty mezi nimi a domorodci. Někteří lidé hledali obživu až v Karlových Varech, aby zaopatřili rodinu, mezi nimi také Horst Heidler s bratrem. Připletli se tam do vzpoury Němců proti Čechům, při níž davy útočily na kasárny a byly rozehnáni střelbou, při které byl Rudi zraněn, takže na Čechy zanevřel i spravedlivý Horst.

      Obdobím před 2. světovou válkou a během ní nás provází postava Jana Koudely, Čecha, jenž hledal práci v Nejdku a okolí. Tady se seznámil s krásnou Hildegardou a nabídl pomoc rodině, která mezitím zůstala bez pomoci mužské ruky; Lothar, obdivující Hitlerovskou politiku, se totiž rozhodl odejít do Německa a Ernst byl ještě malý. Jan si Hildegardu vzal za ženu. Oba se museli potýkat s pohrdáním a nesouhlasem okolí, lidé se k nim v lepším případě chovali jako k "nemocným, kteří za svou chorobu nemůžou a navíc jí statečně čelí", v horším případě jimi neskrytě pohrdali.

      Těsně před válkou ožila nová vlna protičešství, v jejímž čele stáli lidé jako Lothar Schmelzer nebo Franz Vogel. Němci napadali české četnictvo, někteří Češi odjížděli ze strachu před Němci a někteří Němci zase odcházeli do Říše z odporu vůči Čechům.
      Koudelovi se rozhodli poslat syna Josefa do Bachu k prarodičům, Josef mluvil oběma jazyky a v čistě německém prostředí tak byl relativně v bezpečí.

      Válečné osudy rodin Schmelzerových, Heidlerových a Koudelových jsou zřejmě nejsilnějšími příběhy v knize. Ernst padl na ruské frontě, Koudelovy šikanovalo gestapo v čele s Horstem Vogelem do té míry, že přiměli strýce Havla, právníka a vzdělance, k sebevraždě. Vogel později vyprovokoval také Janova bratra Štěpána a zastřelil jej. Nato steskem zemřeli oba Janovi rodiče. Sousedé připisovali vinu Janovi, neboť si vzal Němku. Po válce Jan vyhledal Vogela skrývajícího se v domě své matky a zastřelil ho. O této pomstě se nikdo nikdy nedozvěděl.

      V době odsunu Němců poznáváme nové postavy pokřiveného charakteru. Koudelovým škodí záludně a soustavně například jistý Čerňoušek, bývalý nádeník a zloděj kol. Přestože jej sama Hidegarda zachránila před gestapákem, který by ho za urážku jinak na místě zastřelil, oplatil jí po válce její laskavost pohrdáním nad její národností. Ponížil ji tím, že musela jako jiní neodsunutí Němci potupně zametat náměstí. A to jenom neštěstí Janových příbuzných za války ji ušetřilo ještě většího ponížení, jehož se dočkali Němci, kteří byli nuceni opustit rodný kraj, kde se cítili stále doma. Tak začala nová doba Koudelovým i Schmeltzerům. Schmelzerovi byli odsunuti do Německa, Koudelovi se prali se životem v Čechách.
      Syn Josef vystudoval a stal se učitelem, první místo přijal ve vsi poblíž Bachu. Učil zvláštní směsici dětí Čechů, Němců a přistěhovalých Romů, Maďarů a Rumunů.
      Pohraničí přišlo o své obyvatelstvo, první vlna přistěhovalců vyrabovala, co se dalo, kdo byl schopný, utekl do měst. Josef s lítostí sledoval rozklad statku Schmelzerů, který osídlila početná romská rodina. Oženil se s Němkou Erikou, pro kterou si rodiče vysnili lepšího, čistého Němce ze západu. Protože byl její otec velkým odborníkem na válcování plechů, rodina odejít nemusela.

      Josef nijak neodporuje změnám, které přinesla doba, dostává lepší místo, byt v novostavbě, takže i Erika, toužící po blahobytu a přepychu, je spokojena. Motocykl, gramofon, televizor, šaty od tety z Německa, to vše ji udržuje ve stavu spokojenosti až do doby, kdy Koudelovy navštíví strýček Lothar se synem a dědou Jakobem. Děda si přeje dožít u dcery v Čechách, chtěl by ještě navštívit svou rodnou ves. Erika je ohromena světáctvím západních Němců, zatímco Josef žárlí a pohrdá jejich materialismem. Tento rozpor se od této chvíle jeví neúnosným, Erika požádá o rozvod a emigruje za tetou do Německa. Josef ještě dopřává dědovi tu radost navštívit svůj Bach, vyveze ho na Štajn a s těžkým srdcem slepci lže o současné podobě krajiny. Život a duše krušnohorského pohraničí dávno vyhasly, Josef ji proto líčí tak, jak vypadala dříve, aby nezlomil dědovi srdce. Dokonce ze Schmelzerovic stavení zbyly jen tři zdi. Josef, který se nyní živí jako dřevorubec kvůli článku o odsunu Němců, který napsal do novin v 68. roce, se rozhodne pozemek zakoupit a vrátit kraji život.

      Hlavním motivem zápletek, v nichž se ocitají postavy ve všech obdobích, je křivda a konflikt daný národnostní příslušností. Tento cejch je zdrojem mnoha nespravedlností a bezpráví. Nespravedlivé sankce a předsudky trápí hrdiny románu ve všech dobách: osobní čest, odvaha a svědomí činí z osudem zkoušených morálně silné a pevné lidi (Hildegarda, Horst Heidler, Jan Koudela), zatímco příležitost udělá zloděje z mocichtivých a pomstychtivých slabochů (Vogel, Čerňoušek).

      . Šel čas, prázdné domy umíraly a jiné rostly, sem tam blýskla se v divočině čerstvě omítnutá zeď. Ale louky pustly a lesy se dusily mrtvolami stromů rok od roku víc a víc. Na výšinách chátraly rozhledny a nikdo o ně nestál, noví lidé na výšiny nevystupovali. Byli tak málo vychovaní, že cenu života měřili jen jeho užitečností a na rozhledech po kraji nic užitečného neshledávali. Navíc je pořád někdo vybízel k fotogenickému pozvedání očí, shůry prý přichází krásná budoucnost, a oni vždy poslechli, ale nikdy tam nespatřili nic, co by je doopravdy těšilo, a tak se očima vraceli k zemi pořád zklamaněji a shledávali čím dál pohodlnějším, ba zdravějším nedívat se dál než na špičky zablácených gumovek. A že z roviny není nikam vidět, všeho se báli a všecko radši zakazovali, odjakživa.
      (str. 216-217; o době po vysídlení Sudet)

      Zdroj: Jana T., 08.09.2014

      Pár splašenejch akordů 19 – Hurá na vodu!

      Popis:
      Dnešní díl písniček k poslechu jen tak pro radost je letní speciál vhodný na vodu. Zazní písničky z knížky

      Leave a Reply