Kniha Proces (Franz Kafka)

Kniha Proces (Franz Kafka)

Kniha Proces (Franz Kafka) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Proces (Franz Kafka)
 • Elérhető fájlok: Kniha Proces (Franz Kafka).pdf, Kniha Proces (Franz Kafka).epub, Kniha Proces (Franz Kafka).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Franz Kafka

rakousko-uherská, 1883 – 1924 statistiky

Populární knihy

Komentáře (25)

I kdyby Kafka nenapsal nic víc než Proměnu, byl by jedním z největších prozaiků všech dob. Protože to je tak trefná věc, až z toho mrazí.

"Moudří kráčí vyrovnaným krokem a blázni kolem nich tančí dobové tance."

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Miluju způsob zachycování jeho myšlenek na papír. Nejvíc mě dostala jeho povídka Proměna, která je naprosto fenomenální 😉

Paixan- tak ono je to spekulativní. Je Kafka českým nebo německým spisovatelem? Narodil se v čechách, psal německy.
Je Kundera českým spisovatelem? narodil se v čechách a ted píše jen francouzsky.

a mnoho dalších.
nicméně. "nezáleží na tom umět zařazovat, ale na tom číst a chápat." (Pilátová Jana, v Hnízdě Grotowského, citace po paměti)

Proč je napsáno, že je český autor, jestliže je to německý Žid?

První dvě Kafkova díla, které jsem četl, se jmenovala Rozjímání a Ortel. Ta jsem, abych pravdu řekl, příliš nepochopil. Spíše mě zaujaly až knihy Proměna a Deníky z cest. Nedávno jsem ještě sáhl po povídce V kárném táboře. Mám-li hodnotit Kafkovo dílo, tak musím říct, že z něj skutečně vyzařuje pesimismus a marný boj člověka proti nástrahám života.

Franz Kafka je největší český spisovatel, realista, můj nejoblíbenější autor, nešťastný člověk, opravdový člověk. To je soubor tvrzení, která bych mohl přiřknout Kafkovi a zároveň bych je všechny mohl označit za nepravdivá. Strhl mě Proces, Proměna i Topič ( první kapitola Nezvěstného ) a zklamal Zámek a Ortel. Díla tohoto muže jsou stejně tak podivná a matoucí jako jeho život a já po dočtení většiny jeho dostupných děl ( vyjma dopisů, do kterých se zatím nechci pouštět) pořád nevím kdo to Kafka vlastně byl. Těžko říct jestli je přeceněn nebo nedoceněn, ale určitě by měl být čten, když pro nic jiného tak pro jinakost svých děl.

Ne! A ne a ne a ne, a ještě jednou ne! Nedočetl jsem Proces, nedočetl jsem Zámek. Nudné, nezajímavé, nic mě nenutilo u toho zůstat ani se nad tím zamýšlet. Kafka mi prostě unikl, nečetl jsem ho ve věku, kdy je asi nejpříhodnější ho číst, a teď už to nejspíš nedoženu. A tak mé názory na něho budou navždy oscilovat mezi tím, že je to poněkud přeceňovaný autor, a tím, že všichni, kteří ho tak opěvují, už jen statisticky vzato nemohou být samí snobští pseudointelektuálové, a že na něm tedy něco být musí. Ale já už to asi nepřijdu.

Proces

kniha od: Franz Kafka

V den svých třicátých narozenin se prokurista velké banky Josef K. probudí a ke svému překvapení zjistí, že dva neznámí muži vnikli do jeho bytu, aby jej zatkli, protože je obžalován pro neznámé provinění před záhadným soudem. Začíná rok trvající proces, v němž se průměrný úředníček musí utkat s neviditelným mocenským apar átem, s dusivou byrokracií, z níž pozná jen nejspodnější příčky, s přezíravostí okolí. To vše v něm vzbudí sice nejasný, ale nutkavý pocit vlastní viny. Kdo jej soudí a proč? ptá se čtenář společně s protagonistou románu a přesto – nebo snad právě proto – že tato otázka zůstává až do poslední stránky bez odpovědi, je Kafkův Proces jedním z nejvýznamnějších literárních obrazů odrážejících atmosféru pohnutého dvacátého století. . celý text

Literatura světová, Romány
Vydáno 2005 , Euromedia Orig. název

Der Process , 1925

Komentáře (201)

Kniha Proces

Proces má svojí atmosféru. Je to divné svým vlastním kouzelným způsobem. V mysli se mi to dění v textu krásně vizualizovalo. Občas lituji, že nemohu projektovat své představy druhým jako film.
Josef K. častokrát reaguje zvláštně a pokládá nesprávné otázky, ale to jen tvoří dojem jisté komplexnosti spiknutí okolí, jenž je šito přesně na míru toho ubohého človíčka.
Věděl jsem, že protagonista v závěru přijme vinu, ale těn dějový oblouk, v němž k tomu dojde není dle mého tak propracovaný a kniha tedy neřízla tak hluboko. Zdálo se mi to jenom ajko takový náčrt. Kéž by to mělo silnejší psychologickou rovinu.

Během těch let, co jsem o Procesu věděl, se mi v představách vytvořila jistá představa. Říkal jsem si, že pujde o projekce Kafkovi sebelítosti. Ví se, že byl velmi senzitivní. Okolí Josefu K. bude dávat najevo, že udělal něco špatně a je vinen. Vzdor se pozvolna mění do úvah a relevantnosti své viny právě skrz lítost nad sebou samým, kterou v něm vyvolají ostatní tím, jak dobře na něj hrají (viz. spiknutí).
Teď po skončení knihy spíš tvrdím, že jde hlavně o projekci té byrokratické tahanice, kterou si prožil, když byl proces věděl proti němu jeho bývalou snoubenkou.

To nešlo, nesedlo mi to.

Kafkova neodbytná touha vykřičet do světa trýzeň predátora moderní doby opanované stádem byrokratických antilop, mezi nimiž se fatálním nedopatřením souhlasně nalézá, je nápadně podobná možným problémům introvertů hledajících autentické bytí v současnosti. Ne náhodou je proto román "Proces" považován soudobou inteligencí za dílo geniální a stále platné. Ba co víc, je svědectvím toho, že postmoderna tak úplně modernu nezabila, že vytvořila pro dnešek něco strašlivého, co se bláznivým způsobem vyvíjí, co však stojí na již v daleké minulosti položených základech. Snová a magicky-realistická forma díla zajišťuje, že zveřejněný celek v podstatě vůbec netrpí svou publikační nedokončeností. Ještěže "Proces" krásný introvert Kafka před smrtí nespálil, jak měl opravdu velkou chuť učinit!

Opravdu je tu víc než 2,5 tisíce lidí, co tu knihu přečetli? Jako že opravdu přečetli? Od začátku do konce? Nemám slov 🙂 . Já to jen zkusila, ale ne moc usilovně a ne moc dlouho

Můj nejoblíbenější Kafka

Moje první od Kafky a jsem nadšená. Určitě není jednoduché ji přečíst a člověk se někdy musí trochu donutit ale stojí to za to!

Pro mě hrozné čtení, modlila jsem se, aby už byl konec. Asi to má být hlavně kritika byrokratického zřízení, ale mě knihy o ničem prostě nic neříkají.

Boj se systémem napsaný velmi svérázným stylem a četlo se mi to dost těžce, hlavně se nutit dočíst až do konce.

Kniha: Proces – Franz Kafka

Kniha: Proces
Autor: Franz Kafka

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


85% 2 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
85 % celkové hodnocení
2 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Omega
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2014
Počet stran: 266
Rozměr: 21 cm
Spolupracovali: přeložil Pavel Eisner
Skupina třídění: Německá próza
Jazyk: česky
Vazba: vázaná
Nakladatelské údaje: Praha, Dobrovský, 2014
ISBN: 978-80-7390-127-1
EAN: 9788073901271

Hrdinou je mladý prokurista pražské banky, nenadále obžalovaný z neznámého přečinu u neznámého soudu. Této situaci se marně snaží čelit normálními prostředky. Dostává se do styku s advokáty neviditelné instituce, ale zahájený proces probíhá nezadržitelně dál a zcela ochromí jeho život. Rok po zahájení procesu je hrdina odsouzen a popraven, aniž by do poslední chvíle věděl proč. Jeho případ je tragédií člověka, který žil bez kontaktu se životem a bez užšího vztahu ke společnosti, jež nemá ve svém systému pochopení pro individualitu jednotlivce. Román je uměleckým vyjádřením ústředního motivu Kafkovy tvorby, pocitu odcizení a absurdity osamělého jedince uprostřed odlidštěné společnosti.

Život se může někdy změnit doslovně z minuty na minutu. Tento pocit musel asi mít i velmi slušný a spořádaný bankovní úředník Josef K. Místo kuchařky se snídaní do jeho pokoje vstoupil úplně cizí muž a z místnosti vedle uslyšel neznámé hlasy. Když se rozhodl s nečekanou situací něco udělat, uslyšel šokující slova. „Jste přece zatčen.“

Proces je často označován za vrcholné dílo Franze Kafky. V tomto absurdním románu čtenář může prožít postupnou psychickou změnu člověka, který je drcen nemilosrdným soukolím státní mašinérie. Z dnešního pohledu vnímáme knihu nejen jako prorockou, ale i jednoznačně nadčasovou.

Proces

**Proces**. Slovo, kterГ© sekne, udeЕ™Г­. BЕ™ink. Hned v nГЎzvu pЕ™edtucha nД›ДЌeho zlГ©ho, podivnГ©ho. NenГ­ to ani SpravedlivГЅ, TЕ™etГ­, MalГЅ, ДЌi VelkГЅ proces. Je to zkrГЎtka jen Proces. Slovo jako vГЅkЕ™ik, kterГ© nГЎs probudГ­. Jak pГ­ЕЎe v. VГ­ce

 • NenГ­ skladem
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

**Proces**. Slovo, které sekne, udeří. Břink. Hned v názvu předtucha něčeho zlého, podivného. Není to ani Spravedlivý, Třetí, Malý, či Velký proces. Je to zkrátka jen Proces. Slovo jako výkřik, které nás probudí. Jak píše v jednom dopise** Franz Kafka**. Měly by se vůbec číst jen takové knihy, které koušou a bodají. Jestliže nás kniha, kterou čteme, neprobudí ranou pěstí do lebky, k čemu pak tu knihu čteme. Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás. Text Procesu tnout dokáže. Patří k nejznámějším Kafkovým textům. Je nejčtenější, nejpřekládanější a nejvíce adaptovaný. Kafka na něm pracoval pouze čtyři měsíce. Nejdříve napsal začátek a konec, potom dopisoval volně kapitoly do sešitu s jinými texty. Proces pak vytrhal a sestavil. Někdo musel Josefa K. pomluvit, neboť byl, ač neprovedl nic zlého, jednou ráno zatčen, zní první věta románu. Josefa K. zatýkají cizí muži. Nevědí z čeho je obviněn, to není jejich práce. Josef K. tomu nerozumí. Těšil se na snídani, a zatím musí ve slavnostním obleku převzít zatykač. Čeká ho absurdní proces bez soudce a soudu, na jehož konci je v pustém kamenolomu podivně a krutě popraven, aniž se dobral své viny. Kdo nezná Kafkův život, je románem vtažen do nepochopitelného soukolí byrokracie, v němž má vše svůj řád, ale ničeho se nelze dobrat, a zvláště ne spravedlnosti; do tolik známých praktik totalitních režimů, kde genocida a zvůle soudnictví jdou ruku v ruce. Cílem je ponížení člověka. Vzít mu důstojnost a dohnat ho k vlastnímu obvinění, v němž je smrt úlevou a vysvobozením. Tím je zachycen obecně platný princip a tím je také román nadčasový. Kdo však životopis Franze Kafky zná, vidí zde další paralelu – ženu. Šest let trýznivé lásky Franze Kafky s Felice Bauerovou, německou dívkou, se kterou byl Kafka dvakrát zasnouben. První zásnuby byly zrušeny sice na Kafkovo přání v Berlíně roku 1914 v hotelu Askánský dvůr, ale snoubenec se přesto cítil nesmírně ponížen, protože se vše odehrálo veřejně. Byl vystaven „soudu“ před celou rodinou Felice, a to nečekal. Krátce na to, začal psát Proces, svůj první román, který končí větou „Jako pes,“ pravil, bylo to, jako by ho stud měl přežít. Manželství vnímal Kafka jako konvenci – být dobrý, správný muž. Takové pojetí se ovšem vůbec neslučovalo s psaním. Mou jedinou vášní jsou ty moje noční škrabanice, napsal v dopise. Proces je vedle Zámku a Ameriky Kafkovým třetím románem. Ani jeden z nich ovšem nebyl dokončen. Předem je tedy dáno, že hledání významu bude i touto fragmentárností znesnadněno. Nakonec však nezáleží na tom, proč Kafka román napsal, ale jaké osobní poselství nám, každému jedinému čtenáři, předává. Nahrávka je na CD ve formátu mp3, trvá 4 hodiny 59 minut a čte Jiří Ornest.

Proces E-kniha

  Ihned ke stažení

Kniha je ve formátech ePUB PDF mobi (Kindle)

199 Kč s DPH

 • Kniha ( pevná vazba ) 223 Kč s DPH Skladem

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Život se může někdy změnit doslovně z minuty na minutu. Tento pocit musel asi mít i velmi slušný a spořádaný bankovní úředník Josef K. Místo kuchařky se snídaní do jeho pokoje vstoupil úplně cizí muž a z místnosti vedle uslyšel neznámé hlasy. Když se rozhodl s nečekanou situací něco udělat, uslyšel šokující slova. „Jste přece zatčen.“Proces je často označován za vrcholné dílo Franze Kafky. V tomto absurdním románu čtenář může prožít postupnou psychickou změnu člověka, který je drcen nemilosrdným soukolím státní mašinérie. Z dnešního pohledu vnímáme knihu nejen jako prorockou, ale i jednoznačně nadčasovou.

Bestseller v knihy Dobrovský

119548. v e-shopu | 115296. minulý týden

Hodnocení čtenářů

3.5 z 5 35 hodnocení čtenářů

8× 5 hvězdiček 9× 4 hvězdičky 11× 3 hvězdičky 7× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

2 z 5 hvězdiček Vojtěch 1. září 2017

Celou knihu jsem marně čekal na nějaké rozuzlení, které nepřišlo. Je to špatně napsané, špatně naformátované, nemá to uchopitelné postavy, nemá to nic, co by kniha měla mít. A přesto je Kafka považován za klasika – jen proto, že lidé se dokáži ztotožnit s pocitem beznaděje, který z jeho knih srší.

Pomohla vám tato recenze? Ano 42

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

5 z 5 hvězdiček MoniKa K. 15. září 2017

Pokud se rozhodnete číst toto dílo, je třeba se připravit na Kafkův specifický styl. Každý v ní objeví možná něco jiného, pro mě je to obraz dnešní společnosti – jako by byla psána ne před téměř stoletím, ale dnes.

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

3 z 5 hvězdiček Ondřej Černoch 28. září 2017

Asi prostě nemám moc rád Kafkův styl psaní. Všechno se tak nějak vleče a nic nedává smysl.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

5 z 5 hvězdiček Jaroslav Nedavaška 25. září 2017

Rozhodně o hodně lepší dílo než Proměna.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

2 z 5 hvězdiček Anonym 3. září 2017

Kniha mě příliš nezaujala. Ze začátku to vypadalo na celkem zajímavou myšlenku, ale chyběl mi dějový spád, nedozvěděla jsem se nic o postavách a nejvíc mě zklamalo, že kniha má otevřený konec.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

4 z 5 hvězdiček Lucie Fendrichová 15. září 2017

Nervy drásající čtení, na konci spousta otázek. Rozhodně jedno z děl, které by měl každý přečíst.

Pomohla vám tato recenze? Ano 32

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

2 z 5 hvězdiček Petra 14. září 2017

Povinná četba. Bohužel mě kniha ale vůbec nezaujala ani se mi dobře nečetla.

Pomohla vám tato recenze? Ano 31

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

2 z 5 hvězdiček Dee 2. září 2017

Do Procesu jsem se pustila kvůli povinné četbě, takže se mi do čtení – jako již tradičně – nechtělo. Postupně mě příběh celkem chytl a zajímalo mě finále, které se zdálo být stále vzdálenější. Kniha zkrátka ubíhala pomalu a závěr nepřinesl žádné kloudné rozuzlení (alespoň já ten konec moc nepochopila). Nezbývá než doufat, že si toto dílo u maturity nevytáhnu. Abych ale nebyla úplný škarohlíd, musím uznat, že mě četba často nutila vžívat se do hrdinovy svízelné situace, což by měla každá kniha. Zkrátka ve mně po přečtení něco zůstalo.

Pomohla vám tato recenze? Ano 31

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

4 z 5 hvězdiček Petra B. 22. září 2017

Těžké čtení plné absurdity a těžké atmosféry. Přesto se mi kniha líbila a doporučila bych ji i ostatním.

Pomohla vám tato recenze? Ano 29

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

3 z 5 hvězdiček Jana Novotná 21. září 2017

Kniha se mi četla trochu těžce, ale myšlenka je skvělá. Skvěle ukazuje na společnost

Pomohla vám tato recenze? Ano 28

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

Proces

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 5+ ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

223 Kč s DPH
Ušetříte 26 Kč Běžně 249 Kč

 • E-kniha PDF ePUB mobi (Kindle) 199 Kč s DPH Ihned ke stažení

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Bestseller v knihy Dobrovský

6578. v e-shopu | 4840. minulý týden

Hodnocení čtenářů

3.7 z 5 35 hodnocení čtenářů

8× 5 hvězdiček 9× 4 hvězdičky 11× 3 hvězdičky 7× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.2 z 5

2 z 5 hvězdiček Vojtěch 1. září 2017

Celou knihu jsem marně čekal na nějaké rozuzlení, které nepřišlo. Je to špatně napsané, špatně naformátované, nemá to uchopitelné postavy, nemá to nic, co by kniha měla mít. A přesto je Kafka považován za klasika – jen proto, že lidé se dokáži ztotožnit s pocitem beznaděje, který z jeho knih srší.

Pomohla vám tato recenze? Ano 42

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

5 z 5 hvězdiček MoniKa K. 15. září 2017

Pokud se rozhodnete číst toto dílo, je třeba se připravit na Kafkův specifický styl. Každý v ní objeví možná něco jiného, pro mě je to obraz dnešní společnosti – jako by byla psána ne před téměř stoletím, ale dnes.

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

3 z 5 hvězdiček Ondřej Černoch 28. září 2017

Asi prostě nemám moc rád Kafkův styl psaní. Všechno se tak nějak vleče a nic nedává smysl.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

5 z 5 hvězdiček Jaroslav Nedavaška 25. září 2017

Rozhodně o hodně lepší dílo než Proměna.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

2 z 5 hvězdiček Anonym 3. září 2017

Kniha mě příliš nezaujala. Ze začátku to vypadalo na celkem zajímavou myšlenku, ale chyběl mi dějový spád, nedozvěděla jsem se nic o postavách a nejvíc mě zklamalo, že kniha má otevřený konec.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

4 z 5 hvězdiček Lucie Fendrichová 15. září 2017

Nervy drásající čtení, na konci spousta otázek. Rozhodně jedno z děl, které by měl každý přečíst.

Pomohla vám tato recenze? Ano 32

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

2 z 5 hvězdiček Petra 14. září 2017

Povinná četba. Bohužel mě kniha ale vůbec nezaujala ani se mi dobře nečetla.

Pomohla vám tato recenze? Ano 31

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

2 z 5 hvězdiček Dee 2. září 2017

Do Procesu jsem se pustila kvůli povinné četbě, takže se mi do čtení – jako již tradičně – nechtělo. Postupně mě příběh celkem chytl a zajímalo mě finále, které se zdálo být stále vzdálenější. Kniha zkrátka ubíhala pomalu a závěr nepřinesl žádné kloudné rozuzlení (alespoň já ten konec moc nepochopila). Nezbývá než doufat, že si toto dílo u maturity nevytáhnu. Abych ale nebyla úplný škarohlíd, musím uznat, že mě četba často nutila vžívat se do hrdinovy svízelné situace, což by měla každá kniha. Zkrátka ve mně po přečtení něco zůstalo.

Pomohla vám tato recenze? Ano 31

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

4 z 5 hvězdiček Petra B. 22. září 2017

Těžké čtení plné absurdity a těžké atmosféry. Přesto se mi kniha líbila a doporučila bych ji i ostatním.

Pomohla vám tato recenze? Ano 29

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

3 z 5 hvězdiček Jana Novotná 21. září 2017

Kniha se mi četla trochu těžce, ale myšlenka je skvělá. Skvěle ukazuje na společnost

Pomohla vám tato recenze? Ano 28

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073901271

Proces

Franz Kafka sa narodil 3. júla 1883 v Starom meste v Prahe židovským rodičom. Prežil osamelé detstvo. Vyštudoval nemecké gymnázium, ale zároveň navštevoval nepovinné hodiny češtiny, po maturite sa dal na právo. Po vyštudovaní práv na pražskej nemeckej univerzite pracoval v rokoch 1907 – 1922 ako.

Dejová línia prózy udržiava čitateľa v neustálom napätí a neistote. Veď akoby ste sa cítili, keby vás, tak ako protagonistu Jozefa K., v jedno ráno zobudili neznámi muži a odviedli nasledujúci deň na výsluch? V prípade Jozefa K. však nejde o nijaký žart

Bežná cena Bežne 7,90 €

Vypredané , sú však dostupné iné vydania.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Dielo veľkolepo kombinuje napätie s absurditou, vyzdvihuje autoritu spoločnosti nad morálku jedinca, ktorý je proti nej bezradný.

Nemôžem povedať, že je to zlá/zle písaná knižka. Veď je úspešná ako doma, tak aj v zahraničí. No musím spomenúť, že mne osobne príde ako narýchlo zlepená zo zápiskov, čo vlastne aj je. Kafka nechcel, aby boli tieto zápisky zverejnené; možno že sa bál kritiky alebo ďalšej vlny odvrhnutia, ktorým si prechádzal aj protagonista Jozef K.
Mal som príjemnú príležitosť porovnať toto dielo s Camusovým Cudzincom. Treba ale povedať, že je tu jeden zásadný rozdiel – Meursault (z Cudzinca) mal problém so spoločnosťou, no s K.-om (z Procesu) má problém spoločnosť. Odcudzuje ho, podozrieva ho, navonok sa chová milo, no zvnútra je priam až paranoidná. Celá prvá polovica pôsobí ako jedno veľké spiknutie a chvíľami máte pocit, že sa protagonista dopustil závažného, až ohavného previnenia, no vzápätí je to celé len nejaký komplexný vtip. K. je ale udatný a vytrvalý, s intelektom bojuje proti nejasným obvineniam, avšak.
Som iba študent literatúry, no aj tak plánujem svoje budúce práce smerovať na Kafku. A toto dielo je aj podľa historikov fantastickým odtlačkom fragmentov autorovho života. Nečakajte, že Vám zdvihne náladu. Nečakajte, že Vás povzbudí. Dystopicky Vám zaostrí na perspektívu nešťastného života šikovného ducha v nevhodnej ľudskej schránke.

Dielo by som nezaradil medzi tie, ktoré si určite musíte prečítať; nepoložil by som ho na rovnakú poličku sociálnej kritiky ako napr. "Zločin a Trest" alebo "Ako zabiť vtáčka". Namiesto toho by sa krásne vynímalo pri Bukowskom, Sartrovi, Camusovi, avšak stále jedinečne, originálne a výnimočne. Čítaj viac

o Procese sa toho popísalo už veľmi veľa, takže z mojej strany len jednoducho: "Odporúčam!"

podľa mňa sa táto kniha výborne číta hlavne počas pochmúrneho počasia. Čítaj viac

Aj po n rokoch od vyjdenia romanu, nechcem zbytocne tipovat, ale tusim ze 82 rokov tomu už bude, ak nie viac, je roman neustale aktualny, ba si myslim, že sa neustale aktualizuje. Samota, beznadej. Bezna vybava tzv. moderneho cloveka. A takym bol Franz, len my sme stale staromodny.
najkrajsie na nom bolo, ze pisal bez naroku na slavu, uznanie. Pisal preto, ze potreboval. A ja ho potrebujem citat. Potrebujem najst utechu, ukryt. No stale sa vynarajuce chodby a schody mi v tom zabranuju. Zabranuju mi v plnom rozsahu pochopit genialitu jeho trilogie samoty.

Nebudem hodnotit hviezdickovym systemom, lebo ako Kafkovy nezalezalo na uznani, nemalo by jeho citatelom zalezat na pocte hviezdiciek. Čítaj viac

O autorovi

Franz Kafka sa narodil 3. júla 1883 v Starom meste v Prahe židovským rodičom. Prežil osamelé detstvo. Vyštudoval nemecké gymnázium, ale zároveň navštevoval nepovinné hodiny češtiny, po maturite sa dal na právo. Po vyštudovaní práv na pražskej nemeckej univerzite pracoval v rokoch 1907 – 1922 ako úradník v poisťovníctve, najprv krátko u Assicurazioni Generali a potom 14 rokov, až do svojej penzie v roku 1922 v Robotníckej úrazovej poisťovni. Ako zdatný, výkonný a odborne skvele kvalifikovaný úradník tak dosiahol hodnosť vrchného tajomníka ústavu. Za svoju celoživotnú úlohu však považoval písanie a ťažko ju uvádzal do súladu s prácou v úrade, ktorú svedomito vykonával. Po prepuknutí pľúcnej choroby v roku 1917 sedem rokov márne s chorobou zápasil. Posledné roky svojho života strávil väčšinou v zotavovacích a liečebných ústavoch v Čechách a v zahraničí. Ani v týchto rokoch neúprosného zápasu s chorobou neprestával písať. Jeho komplikovaný postoj k životu, geniálna schopnosť analýzy, problematizujúce a najjednoduchšie veci života, choroba a existencionálne pociťovaná potreba písať kruto poznamenali jeho vzťah k svetu a jeho úsilie o uzavretie manželstva a založenie rodiny. Franz Kafka zomrel 3. júna 1924 v rakúskom sanatóriu v Kierlingu pri Klosterneuburgu. Ku svojej tvorbe bol Kafka neobyčajne kritický. Iba malú jej časť, zväčša pod nátlakom, uvoľnil na knižné vydanie (Rozjímanie, Premena, Ortieľ, cyklus Vidiecky lekár, V trestaneckej kolónii, cyklus Hladujúci umelec). Väčšia časť jeho tvorby, tá, ktorá neskôr vytvorila Kafkovu svetovú slávu, vyšla z pozostalostí (romány Amerika, Proces a Zámok, viac ako 30 poviedok a desiatky fragmentov, Denníky z rokov 1909 – 1923 a cykly korešpondencie Felícii, Milene, Ottle a rodine z rokov 1922 – 1924) vďaka tomu, že jeho najlepší priateľ Max Brod, poslúchnutím vyššieho mravného príkazu nerešpektoval Kafkove prianie, aby jeho rukopisy bez milosti spálil. Kafka vo svojich dielach majstrovsky spájal a prelínal realistický opis detailov so snovosťou a fantastickosťou celkovej situácie a často používal rôzne symboly a nejasné narážky. Jeho tvorba bola námetom niekoľkých filmov a hlboko ovplyvnila svetovú literatúru najmä po 2. svetovej vojne. Kafkove knihy odrážajú rozpory doby, hlavne však odzrkadľujú jeho osobnú duševnú rozpoltenosť, premietajú nad hradbou sociálnej, národnostnej a rasovej odlišnosti, ktorou trpel, ale ktorú nedokázal riešiť. Pocity nesúnáležitosti, vyradenosti a izolovanosti sú základnými motívmi jeho života aj tvorby. Trpel pocitmi vnútorného nepokoja, túžbou po niečom, čo nikdy nebol schopný dosiahnuť. Jeho tvorba predkladá čitateľovi obraz konca, rozpadu a stroskotania, zachytáva krízu spoločnosti. Je zúfalým výkrikom človeka nenachádzajúceho nikde oporu. V tvorbe sa prejavuje odcudzenie človeka, ktoré je zachytené nadčasovo a mimo určitý priestor. Franz Kafka uviedol do literatúry 20. storočia nový literárny smer – existencializmus – myšlienkový, filozofický smer, ktorý sa zaoberá bytím človeka, ľudskou osobnosťou ako takou v buržoáznej spoločnosti. Kafka je prvý z autorov, ktorý odkryl v próze pocity úzkosti, osamotenia, odsúdenia a absurdity. Realitu zamotáva do inotajov, premieňa ju na metaforu a symbol, ale vyjadruje sa precízne, veľa priestoru dáva presnému opisu aj tých najabsurdnejších objektov a udalostí, hovorí všednými slovami bez citového zafarbenia. Vo svojich dielach zachytával vlastné problémy, čo sa odzrkadlilo na jeho postavách (nespavosť, nechuť do jedla).

Vydavateľstvo

Petit Press, a. s., je jedným z najvýznamnejších vydavateľstiev na Slovensku. Poskytuje širokú škálu multimediálnych produktov a služieb. Portfóliá tlačených periodík tvoria denníky SME, ÚJ SZÓ, KORZÁR, regionálne týždenníky MY, týždenníky TV SVET a VASÁRNAP, bezplatné noviny ECHO, dvojtýždenníky THE SLOVAK SPECTATOR , PROFIT a mesačníky LIŠIAK, MAGAZÍN ZDRAVIA a DOMA V ZÁHRADE.

Digitálne médiá sú zastúpené najmä najnavštevovanejším spravodajským portálom sme.sk, ktorý má viac ako 2 milióny návštevníkov mesačne.
Prvou knižnou edíciou vydavateľstva bola v roku 2004 Svetová knižnica SME – 20. storočie, neskôr pribudla edícia 19. storočie. V týchto dvoch edíciách vyšlo spolu 80 titulov. Petit Press vydáva aj autorské knihy svojich novinárov, knižné publikácie určené pre deti a mládež a taktiež knihy z oblastí športu, zdravia a vzdelávania.

Koncom roka 2015 vydavateľstvo uviedlo edíciu s názvom Knižná klasika denníka SME. Čitateľom ponúka výber 12 diel z rôznych literárnych žánrov, ktoré iste zaujmú aj náročnejších čitateľov.

Franz Kafka – Proměna

Popis:
Audiokniha. Příjemný poslech. Dramatizace slavného literárního díla. Příjemný poslech. Pro informace o dalších audioknihách a …

Leave a Reply