Kniha Román pro ženy (Michal Viewegh)

Kniha Román pro ženy (Michal Viewegh)

Kniha Román pro ženy (Michal Viewegh) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Román pro ženy (Michal Viewegh)
 • Elérhető fájlok: Kniha Román pro ženy (Michal Viewegh).pdf, Kniha Román pro ženy (Michal Viewegh).epub, Kniha Román pro ženy (Michal Viewegh).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

Román pro ženy (4)

Nakladatelství Petrov, Brno, 265 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Laura – vypravěčka, mladá žena, redaktorka časopisu Vyrovnaná žena, středně sebevědomá, potrpí si na drahé parfémy a líbí se jí značkové oblečení, výborně vychází s matkou

Lauřina matka Jana – překladatelka do několika jazyků, miluje letadla a cizince, má averzi k Čechům, elegantní žena
Ingrid – nejlepší kamarádka Laury, vypadá jako Julia Roberts, trochu ztřeštěná, často střídá muže
Oliver – vyzrálý čtyřicátník, pracuje jako "kreativec" – tvoří reklamy, obléká se nedbale, někdy nevkusně
Richard – prodavač mobilních telefonů
Jeff – Američan, učitel angličtiny
Hubert – ženatý, ironický intelektuál
Robert – mladý student
pan Žemla – soused Laury, obyčejný český člověk

Laura je jedináček, žije se svojí matkou. Před osmi lety jim o Vánocích zemřel otec. Od té doby neslaví Vánoce. Její matka zanevřela na Čechy a vyhledává pouze partnerské vztahy s cizinci. O Češích si myslí jen ty nejhorší věci. Její první vážná známost byl Pažout, kterého měla sice ráda, ale nechoval se tak, jak by si ona představovala od muže, například si vzal do divadla tenisky. Její druhá česká známost byl Lauřin táta. Po několika letech od jeho smrti si našla přítele v Americe. Měla se vdávat, ale nakonec se spolu rozešli. Lauřinu matku má rád soused Žemla, který má nemocnou manželku.

Laura se po maturitě nedostala na vysokou školu, proto chodila do jazykové školy. Zamilovala se do svého amerického učitele Jeffa. Jeff se velmi zamlouval Lauřině matce jako potenciální zeť, začali například místo Vánoc slavit den díkůvzdání. S Jeffem se Laura rozešla a začala chodit s Richardem přezdívaným Rickie. Na jejich společné dovolené na Korčule se seznámili s Oliverem. Oliver a Laura se do sebe zamilují. Laura podvede Rickieho s Oliverem a po dovolené spolu začnou chodit. Laura opustí Rickieho, který jim spoří na společný byt. Když se Lauřina matka vrací z Ameriky, najde nahého Olivera doma s Laurou. Poznává v něm svého dávného přítele Pažouta, kterého opustila pro jeho absolutní nevkus a zanedbanost. Lauřina matka vztahu vůbec nepřeje, ale Laura s Oliverem jsou celkem šťastní. Oliver ji seznamuje s rodiči a přáteli. Jeho nejlepší přítel se jmenuje Hubert. Laura a Oliver jdou k němu na návštěvu. Laura s sebou bere nejlepší kamarádku Ingrid. Hubert a jeho přátelé si dělají legraci z Laury kvůli jejímu povolání. Po celou dobu všichni Lauru přehlíží, ona se pohádá s Hubertem kvůli jeho neslušnému chování a odchází. Ingrid zůstává. Dává se dohromady s Hubertem, který se kvůli ní rozvede s manželkou. Moc dlouho jim vztah ale nevydrží.
Oliver vezme Lauru na večírek a tam ji podvede s jinou ženou. Laura s ním nemluví, ale nakonec se usmíří a Oliver koupí pro tři lidi zájezd na Kanárské ostrovy. Jedou tedy Oliver, Laura a její matka, i když si většina lidí myslí, že Laura je dcera těchto manželů. Lauřina matka si začíná zvykat, že Laura chodí s Oliverem. Na dovolené se seznámí s šarmantním Němcem Hansem, který pochází z Hamburku. Naváže s ním vztah. Jede za ním do Hamburku, ale po nějaké době se zase rozejdou. Laura s Oliverem už nejsou tak šťastní jako dřív. Koupí si dovolenou na Korčule, kde se seznámili, ale nudí se spolu. Historie se opakuje: Laura se seznámí s mladým, hezkým mužem, se kterým Olivera podvede. Oliver se potom s Laurou rozejde, když zjistí, že mu je nevěrná. Lauře ale tento nový vztah nevyjde, protože se jí ten muž už více neozve. Laura je pořád ale zamilovaná do Olivera a má velké deprese. Píše mu, ale on ji ignoruje. Snaží se s tím vyrovnat, čte psychologické knížky. Když jí Oliver posílá dopisy, pošle mu je zpět nepřečtené. Oliver ale o ni bojuje – píše jí dopisy, které zveřejňuje v metru na reklamních plochách. Je z toho velký rozruch – mnoho lidí o tom mluví a tisk o tom píše. Laura si uvědomí, že ona je adresátkou. Mezitím si našla přítele, studenta Roberta. Laura s Robertem a právníkem, kterého Robert pozval, napíší Oliverovi dopis. Oliver se ale nevzdává a zveřejňuje dopisy dál. Laura ho ale pořád miluje, a proto se s ním dá zase dohromady. Čekají spolu dítě a začnou slavit s matkou Vánoce. Lauřina matka se velmi změnila. Přestala mít averzi vůči Čechům a uvažuje nad tím, že pozve na svátky souseda Žemlu, kterému zemřela manželka na rakovinu.

 • román v ich-formě
 • vyprávění částečně retrospektivní, částečně chronologické
 • humor
 • tento román vznikl proto, že Michal Viewegh v rámci jednoho literárního projektu psal na reklamní plochy milostné dopisy; postavy pro něj ale tak ožily, že o nich začal přemýšlet, až napsal celý román

"Výhodou vyššího věku je vyšší míra sebepoznání. Konkrétně čtyřicítka je nádherná chvíle životní rovnováhy," pravil s úsměvem, jako by mě chtěl o čemsi přesvědčit. "Člověk je už dost stár, aby věděl, co chce, a dosud natolik mlád, aby se toho nezalekl. "

Ale je-li svoboda schopnost odolat pokušení – tahle definice se mi mimochodem velmi líbí – pak jsem poměrně nesvobodnej. Bezmála otrok, řekl bych.

"Člověk je vždycky sám," poznamenal jakoby omluvně. "Možná je lepší si zvykat."

V jakém světě to žijeme? Podvádíme – a jsme podváděni.

Moc se mi román líbil, byl čtivý a vtipný.

Zdroj: Pavla Čermáková, 27.03.2008

Román pro ženy

kniha od: Michal Viewegh

Nový román Michala Viewegha bude možná pro leckoho překvapením: není totiž takřka vůbec autobiografický a především byl prý napsán speciálně pro ženy. Jeho hlavní hrdinkou je dvaadvacetiletá Laura, redaktorka populárního dámského týdeníku Vyrovnaná žena, která se sympatickou upřímností bilancuje svůj dosavadní milostný život. Samozřejmě nechybí obvyklý vieweghovský humor, nejrůznější groteskní situace – a dokonce ani happy end! . celý text

Romány, Literatura česká
Vydáno 2001 , Petrov více informací.

Komentáře (99)

Kniha Román pro ženy

Miluju filmovou verzi a proto jsem si chtěla přečíst i tu knižní. Mnoho dialogů ve filmu je formou ctrl c ctrl v přímo zkopírováno z knihy,což mě trochu mrzelo, nicméně kniha samotná je oddechový román, ve kterém nenajdete zbytečné popisy krajiny, místnosti či osob samotných. Jde zde o vyprávění příběhu a také o dialogy. Přestože vás kniha příjemně vtáhne do děje, nejedná se o naprostou pecku plnou nečekaných zvratů. Je to oddechové čtení. Jsem ráda že jsem knihu četla, ale příště si radši pustím film.

Až takový fanoušek Vieweghových knih nejsem, ale musím říct, že tohle mě bavilo. Předtím jsem četla ještě Biomanželku a Vybíjenou, ale Román pro ženy z toho vychází jednoznačně jako vítěz. Jako oddychovka super.

Fajn oddychovka. neurazí nenadchne

Po několika shlédnutí filmu, který mě hodně baví, jsem se rozhodla přečíst si i knižní předlohu. Bavila mě ještě o něco více, než film.

Michal Viewegh není právě můj nejoblíbenější autor, ale musím uznat, že tohle byla nejlepší a nejvtipnější kniha, které jsem od něho dosud četla. Možná i proto, že máme s hlavní hrdinkou slabost pro Pažouty, taky jsem s jedním takovým byla (naštěstí s mojí maminou jen kamarádil) 😀

Celkem dobrá oddechovka, když člověk potřebuje vypnout. Nenáročné dovolenkové čtení.

Knihy od tohoto autora mám ráda a tak ani tahle nezklamala. =)

Román pro ženy – rozbor díla k maturitě

Kniha: Román pro ženy

Přidal(a): zat.marie

Román pro ženy (2001)

Jeden z posledních románů současného českého spisovatele Michala Viewegha popisuje životní příběh mladé energické redaktorky časopisu Vyrovnaná žena Laury, její matky Jany a dalších postav. Román je retrospektivní, to znamená, že hlavní hrdinka vzpomíná na události, které se již staly, je psán moderní spisovnou češtinou, najdeme zde však i vulgarismy a slova hanlivá. Dále autor používá metafory, přirovnání a prvky ironie, najdeme zde motivy milenecké a mateřské lásky. Dílo je psané střídavě er- a ich-formou, je to dílo vtipné, veselé, často cynické a ironické.

Obsahem románu je život mladé redaktorky Laury, která v raném dětství ztratila otce a žije se svou matkou. Laura každé ráno cestou do práce čte milostné dopisy v zasklených rámečcích v pražském metru. Tyto dopisy píše její bývalý přítel Oliver, neboli Pažout, a jsou určeny právě jí. Laura má v té době jiného přítele a těmto dopisům vlastně nevěnuje mnoho pozornosti. V průběhu celého románu Laura vzpomíná na svou „milostnou kariéru“, na své partnery, od Američana Jeffa, se kterým slavili Den díkuvzdání a její matka ho naprosto zbožňovala, přes odborníka na mobilní telefony Richarda „Rickieho“ Kabíčka až po Olivera. Seznamujeme se také s Lauřinou matkou Janou, která je překladatelka angličtiny a francouzštiny, nesnáší všechny české muže a ráda cestuje letadlem. Hlavní zápletkou románu je fakt, je „Oliver je Pažout“, to znamená že jakmile Laura přivede Olivera domů a ten se potká s Janou, zjistí, že spolu v mládí chodili. To je pro všechny velký šok a je potřeba se s tím vyrovnat.

Oliver se na vánočním večírku líbá se svou bývalou partnerkou, Laura to uvidí, a následuje dočasný rozchod. Jako odpustek Oliver zakoupí tři letenky na Kanárské ostrovy. Tady se Jana seznamuje s německým architektem Hanzem a pobyt na Kanárských ostrovech si o týden prodlouží. Jana Hanze nakonec opouští, protože pro ni není dost dobrý.

V knize se seznámíme také s Lauřinou energickou kamarádkou Ingrid, která Lauře v různých situacích radí.

Laura s Oliverem odjíždí na dovolenou k moři. Zde se Laura seznamuje s Oliverovým krásným a přitažlivým kamarádem s jachtou. Vztah Laury a Olivera opět ztroskotá. Jachtaře však Laura přestane brzy bavit, a proto jejich letní vztah také dlouho nevydrží. Kniha končí o několik měsíců později, kdy jsou Laura a Oliver opět spolu a Laura je těhotná.

Laura veselá, vtipná, krásná, plná energie, často lehkovážná a nezodpovědná, náročná, někdy pomstychtivá a škodolibá.

Oliver starší než Laura, uklidněný, není nijak zvlášť bohatý a pro Lauru často není dost dobrý, trochu sobecký, nedbalá elegance často přechází spíš v ošuntělost a zanedbanost.

Ingrid mladá, krásná, plná energie a elánu do života, často nevyrovnaná, propadá vzteku z nepovedeného vztahu, který vybíjí boxem.

Jana zkušená žena středního věku, náročná, nesnáší české muže a jejich zlozvyky, má ráda cizince, zdvořilé a vychované muže, ráda si hraje na cizinku, potrpí si na luxus a krásné věci.

Další postavy románu:

Hubert kamarád Olivera, Laura ho nesnáší, je namyšlený, sobecký, cynický, urýpaný.

Robert rovněž Oliverův kamarád, bohatý, má vlastní jachtu, přitažlivý, okouzlující, ale brzo jej přestane Laura bavit a touží po jiném rozptýlení

Žemla Lauřin soused, je tajně zamilovaný do Lauřiné matky, hodný dobrák, pořád tajně čeká na Janu.

Michal Viewegh je narodil 31.3.1962 v Praze. Odmalička měl vztah k divadlu, herectví a filmu díky své matce. Byl vynikajícím studentem, vystudoval gymnázium v Benešově, poté se dal na studium politické ekonomie. Tohoto studia zanechal a po čase přešel na filozofii s rozhodnutím stát se spisovatelem. Chvíli pracoval jako noční vrátný, chvíli jako učitel. Od roku 1995 je Michal Viewegh spisovatelem na volné noze.

Názory na vraždu (1990)
Báječná léta pod psa (1992)
– zfilmováno (1998; režie: Petr Nikolaev)
Nápady laskavého čtenáře (1993)
Výchova dívek v Čechách (1994) –
zfilmováno (1998; režie: Petr Koliha)
Účastníci zájezdu (1996) – zfilmováno (2006; režie: Jiří Vejdělek)
Zapisovatelé otcovské lásky (1998)
Švédské stoly aneb Jací jsme (2000)
Román pro ženy (2001) –
zfilmováno (2004; režie: Filip Renč)
Případ nevěrné Kláry (2003)
Vybíjená (2004)
Lekce tvůrčího psaní (2005)
Andělé všedního dne (2007)
Román pro muže (2008)
Povídky o lásce (2009)

Růže pro Markétu aneb Večírky revolucionářů (2004)

RomГЎn pro Еѕeny

RomГЎn Michala Viewegha bude moЕѕnГЎ pro leckoho pЕ™ekvapenГ­m: nenГ­ totiЕѕ takЕ™ka vЕЇbec autobiografickГЅ a pЕ™edevЕЎГ­m byl prГЅ napsГЎn speciГЎlnД› pro Еѕeny. Jeho hlavnГ­ hrdinka, dvaadvacetiletГЎ Laura, je redaktorkou populГЎrnГ­ho. VГ­ce

 • NenГ­ skladem
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

RomГЎn Michala Viewegha bude moЕѕnГЎ pro leckoho pЕ™ekvapenГ­m: nenГ­ totiЕѕ takЕ™ka vЕЇbec autobiografickГЅ a pЕ™edevЕЎГ­m byl prГЅ napsГЎn speciГЎlnД› pro Еѕeny. Jeho hlavnГ­ hrdinka, dvaadvacetiletГЎ Laura, je redaktorkou populГЎrnГ­ho dГЎmskГ©ho tГЅdenГ­ku. VyrovnanГЎ Еѕena, kterГЎ se sympatickou upЕ™Г­mnostГ­ bilancuje svЕЇj dosavadnГ­ milostnГЅ Еѕivot. SamozЕ™ejmД› nechybГ­ obvyklГЅ vieweghovskГЅ humor, nejrЕЇznД›jЕЎГ­ grotesknГ­ situace – a dokonce ani happy end!

Román pro ženy

Kniha ( pevná vazba )

 • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
 • Doručení Doručení domů není možné
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

49 Kč s DPH

 • Audiokniha ( CD ) 268 Kč s DPH Skladem

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Román Michala Viewegha bude možná pro leckoho překvapením: není totiž takřka vůbec autobiografický a především byl prý napsán speciálně pro ženy. Jeho hlavní hrdinka, dvaadvacetiletá Laura, je redaktorkou populárního dámského týdeníku. Vyrovnaná žena, která se sympatickou upřímností bilancuje svůj dosavadní milostný život. Samozřejmě nechybí obvyklý vieweghovský humor, nejrůznější groteskní situace – a dokonce ani happy end!

Bestseller v knihy Dobrovský

7098. v e-shopu | 14706. minulý týden

Hodnocení čtenářů

3.7 z 5 18 hodnocení čtenářů

4× 5 hvězdiček 5× 4 hvězdičky 3× 3 hvězdičky 4× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 3.6 z 5

5 z 5 hvězdiček Petra 5. září 2017

Krásná romantická kniha. Četla jsem už několikrát a pokaždé ukápne slzička. Miluju Lauru, ale Oliver se mi k ní moc nehodí.

Pomohla vám tato recenze? Ano 79

Kniha, PETROV, 2005, 9788072272228

4 z 5 hvězdiček Kateřina Dušková 31. srpna 2017

Skvělý příběh z moderní doby. Ukazuje jak se vše dokáže prolínat.

Pomohla vám tato recenze? Ano 79

Kniha, PETROV, 2005, 9788072272228

2 z 5 hvězdiček Jadunka 26. září 2017

Pro mě je Viewegh strašně přeceňovaný spisovatel a tato knížka můj pocit z něj opět jenom potvrdila. Román pro ženy mi připadá moc prvoplánový.

Pomohla vám tato recenze? Ano 76

Kniha, PETROV, 2005, 9788072272228

4 z 5 hvězdiček Iva PS 21. září 2017

Bavilo mě to. Je to příjemné čtení.

Pomohla vám tato recenze? Ano 70

Kniha, PETROV, 2005, 9788072272228

2 z 5 hvězdiček Kristýna Černocká 14. září 2017

Za mě jedna velká nuda, nezáživný, byla jsem ráda, že jsem ji dočetla do konce.

Pomohla vám tato recenze? Ano 65

Kniha, PETROV, 2005, 9788072272228

5 z 5 hvězdiček Michaela Slouková 5. září 2017

Neoblíbenější od Viewegha 🙂 Jeho styl psaní mně nikdy neomrzí

Pomohla vám tato recenze? Ano 64

Kniha, PETROV, 2005, 9788072272228

5 z 5 hvězdiček Alena 3. září 2017

Miluji i film, prostě Pažout! Kniha dojala, srdíčko klimbalo.. prostě ceska romantika. Nechápu kdo nemá rád Viewegha!!

Pomohla vám tato recenze? Ano 63

Kniha, PETROV, 2005, 9788072272228

4 z 5 hvězdiček Bára 25. září 2017

Jedna z mých nejoblíbenějších. Kniha mě hodně pobavila komickou situací do které se pokaždé postavy dostanu. Výborně napsané, čtivé a má to "šťávu".

Pomohla vám tato recenze? Ano 58

Kniha, PETROV, 2005, 9788072272228

4 z 5 hvězdiček Aneta S. 21. září 2017

Příběh mám velmi ráda, vtipné, ironické, prostě povedené.

Pomohla vám tato recenze? Ano 54

Kniha, PETROV, 2005, 9788072272228

3 z 5 hvězdiček Martina B. 24. února 2019

Ale jo, dalo se číst. Jen mám pocit, že vždy od tohoto autora čekám víc,podle toho jak je propagován a žádné víc tam nenacházím. Jinak čtivé.

Michal Viewegh

Michal Viewegh je mistrem svého řemesla. Patří k nejplodnějším a nejprodávanějším českým autorům. Jeho knihy jsou úspěšné i v zahraničí. Vyšly už ve dvaceti jazycích. Výchova dívek v Čechách či Báječná léta pod psa díky filmovým adaptacím téměř zlidověly. Milostné pletky, ironické glosování rozdílů mezi muži a ženami i běžné životní trable jsou témata, která baví každého.

Zvlášť když je někdo umí podat tak čtivě jako Viewegh. Rád se inspiruje vlastním životem a není těžké odhalit, kdy se v knihách objeví spisovatelovo alter ego. Viewegh se sice těší veliké oblibě čtenářů. Ti ho cení pro precizní a vytříbený styl, který by mu mohl kdekdo závidět.

Těsně po padesátce se spisovatelův život převrátil vzhůru nohama. Nečekaně mu praskla aorta a musel podstoupit těžkou operaci. Tyto krušné momenty svého života popisuje v knize Můj život po životě. Pisatelský elán ho ale neopustil a už je zase ve formě. Důkazem je román Biomanžel či Bůh v Renaultu.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

Román pro ženy (3)

Vypravěčkou příběhu je sympatická dvaadvacetiletá Laura, redaktorka časopisu "Vyrovnaná žena". Retrospektivně vzpomíná na svůj život a hlavně na milostné vztahy, které zažila. Výraznou postavou je Lauřina matka Jana – překladatelka a tlumočnice, která nesnáší Čechy. V prvním ročníku vysoké školy chodila s jakýmsi Pažoutem, který se ale neuměl chovat ve společnosti, chodil nemožně oblečený, byl lakomý a několikrát ji podvedl. Prostě typický Čech! Její druhý osudový muž, za kterého se provdala, měl rovněž vlastnosti typické pro buranské Čechy. Navíc ve dvaatřiceti zemřel na rakovinu a nechal manželku s malou dcerou napospas osudu, což mu Jana nemůže "odpustit". Proto na všechny Čecháčky zanevřela a vyhledává vztahy pouze s cizinci, s nimiž se seznamuje na zahraničních pracovních cestách.
Lauřinou první velkou láskou byl americký lektor Jeff, s nímž se seznámila v jazykové škole. Nějaký čas s ním pak žila v New Yorku. Jeff se zamlouval především Lauřině kosmopolitní matce, Lauře už méně. Vadilo jí, že s ním musí mluvit anglicky – připadala si hloupá – a v Americe se cítila osamělá. Na protest proti matce i Jeffovi si našla jednoduchého prodavače mobilů Richarda Kabíčka přezdívaného Rickie. Rickie vzal Lauru na dovolenou do Chorvatska a plánoval jejich společný život. Laura zde ale poznala téměř čtyřicetiletého Olivera, kreativního pracovníka reklamní agentury. Po návratu z dovolené se s Rickiem rozešla a začala chodit s Oliverem.
Po první společné noci vyšlo najevo, že Oliver je vlastně Pažout – první láska Lauřiny matky.
Na jednom snobském večírku se Oliver líbal s jednou svou bývalou přítelkyní; Laura je přistihla a velmi se rozzlobila. Aby se ji získal zpět, zaplatil Oliver pro ni, pro sebe a pro Janu společnou "vánoční" dovolenou na Kanárských ostrovech. Také Lauře nabídl, aby se k němu nastěhovala.
Lauře se ale po čase vztah začal zajídat. Oliver dost pil a to, co na něm Laura dřív obdivovalo, jí teď šlo na nervy. Začalo to mezi nimi skřípat, ale přesto se spolu v létě vydali do Chorvatska, kde se seznámili.
Zde se Laura zakoukala do atraktivního ředitele pobočky velké reklamní agentury. Po návratu do Česka se s NÍM setkala a v jeho luxusním domě vyspala. On už se jí pak ale neozval.
Laura začala trpět depresemi a zjistila, že jí chybí Oliver, kterého opustila. On ale bohužel ignoroval veškeré pokusy o navázání kontaktu.
V baru se seznámila se studentem pedagogické fakulty Robertem a vznikl mezi nimi vztah. Od ledna 2000 se ale ve vozech metra na místech určených pro reklamní plakáty začaly objevovat milostné dopisy psané Oliverem. V nich Lauru prosil, aby se k němu vrátila. Laura zažívala rozporuplné pocity, ale nakonec se rozhodla, že to s Oliverem ještě jednou zkusí.
Jana porušila své předsevzetí nezačínat si nic s Čechy a pozvala na štědrovečerní večeři souseda Žemlu, kterému zemřela manželka.

Laura – sympatická, milá, vtipná, ironická dívka. Není příliš sebejistá a asi ani moc neví, co od života vlastně chce.
Lauřina matka – sebejistá, samostatná, inteligentní a přitažlivá žena, která se v životě vyzná. Má ráda luxus a miluje cestování letadlem. Pod sarkastickým a někdy i trochu cynickým vystupováním se ale skrývá citlivá a osamělá duše.
Oliver – ironický, sarkastický, zábavný společník. Přesto je to ale trochu buran se sklonem k alkoholismu.

Nedokážu říci, co přesně chtěl autor tímto románem vyjádřit. Možná se kriticky zaměřit na typické české muže, zparodovat ženské romány a rozesmát čtenáře? Buď jak buď, pobavit čtenáře se mu rozhodně povedlo a už jen proto není tato kniha zbytečná!

Kniha mě velice pobavila a rozesmála. Je velmi dobře napsaná, dialogy jsou svižné a vtipné. Přečetl jsem ji v autobuse cestou do Prahy a zpět. Podle mého názoru se Michal Viewegh velmi dobře vcítil do ženské hrdinky a jejího pohledu na svět, což je pro mě hodně překvapivé.
Čekal jsem od knihy, že to bude typická červená knihovna, ale příběh se mi líbil. Jen Oliverovy dopisy mi přišly trochu trapné, kýčovité.
Nejsympatičtější postavou je pro mě Lauřina matka Jana.

Román pro ženy – rozbor díla k maturitě (2)

Kniha: Román pro ženy

Přidal(a): Gábinka

Nakladatelství Petrov, Brno, 265 stran

-vydáno až po revoluci 1989 ( uvolnění poměrů – mohlo se psát cokoliv)

Laura – vypravěčka, mladá žena, redaktorka časopisu Vyrovnaná žena, středně sebevědomá, potrpí si na drahé parfémy a líbí se jí značkové oblečení, výborně vychází s matkou, lehkovážná, nezodpovědná, někdy pomstychtivá

Lauřina matka Jana – překladatelka do několika jazyků, miluje letadla a cizince, má averzi k Čechům, elegantní žena
Ingrid – nejlepší kamarádka Laury, vypadá jako Julia Roberts, trochu ztřeštěná, často střídá muže
Oliver – vyzrálý čtyřicátník, pracuje jako “kreativec” – tvoří reklamy, obléká se nedbale, někdy nevkusně
Richard – prodavač mobilních telefonů
Jeff – Američan, učitel angličtiny
Hubert – ženatý, ironický intelektuál
Robert – přítel Olivera, brzo ho Laura přestane bavit
pan Žemla – soused Laury, obyčejný český člověk, tajně zamilovaný do Jany

Laura je jedináček, žije se svojí matkou. Před osmi lety jim o Vánocích zemřel otec. Od té doby neslaví Vánoce. Její matka zanevřela na Čechy a vyhledává pouze partnerské vztahy s cizinci. O Češích si myslí jen ty nejhorší věci. Její první vážná známost byl Pažout, kterého měla sice ráda, ale nechoval se tak, jak by si ona představovala od muže, například si vzal do divadla tenisky. Její druhá česká známost byl Lauřin táta. Po několika letech od jeho smrti si našla přítele v Americe. Měla se vdávat, ale nakonec se spolu rozešli. Lauřinu matku má rád soused Žemla, který má nemocnou manželku.

Laura se po maturitě nedostala na vysokou školu, proto chodila do jazykové školy. Zamilovala se do svého amerického učitele Jeffa. Jeff se velmi zamlouval Lauřině matce jako potenciální zeť, začali například místo Vánoc slavit den díkůvzdání. S Jeffem se Laura rozešla a začala chodit s Richardem přezdívaným Rickie. Na jejich společné dovolené na Korčule se seznámili s Oliverem. Oliver a Laura se do sebe zamilují. Laura podvede Rickieho s Oliverem a po dovolené spolu začnou chodit. Laura opustí Rickieho, který jim spoří na společný byt. Když se Lauřina matka vrací z Ameriky, najde nahého Olivera doma s Laurou. Poznává v něm svého dávného přítele Pažouta, kterého opustila pro jeho absolutní nevkus a zanedbanost. Lauřina matka vztahu vůbec nepřeje, ale Laura s Oliverem jsou celkem šťastní. Oliver ji seznamuje s rodiči a přáteli. Jeho nejlepší přítel se jmenuje Hubert. Laura a Oliver jdou k němu na návštěvu. Laura s sebou bere nejlepší kamarádku Ingrid. Hubert a jeho přátelé si dělají legraci z Laury kvůli jejímu povolání. Po celou dobu všichni Lauru přehlíží, ona se pohádá s Hubertem kvůli jeho neslušnému chování a odchází. Ingrid zůstává. Dává se dohromady s Hubertem, který se kvůli ní rozvede s manželkou. Moc dlouho jim vztah ale nevydrží.
Oliver vezme Lauru na večírek a tam ji podvede s jinou ženou. Laura s ním nemluví, ale nakonec se usmíří a Oliver koupí pro tři lidi zájezd na Kanárské ostrovy. Jedou tedy Oliver, Laura a její matka, i když si většina lidí myslí, že Laura je dcera těchto manželů. Lauřina matka si začíná zvykat, že Laura chodí s Oliverem. Na dovolené se seznámí s šarmantním Němcem Hansem, který pochází z Hamburku. Naváže s ním vztah. Jede za ním do Hamburku, ale po nějaké době se zase rozejdou. Laura s Oliverem už nejsou tak šťastní jako dřív. Koupí si dovolenou na Korčule, kde se seznámili, ale nudí se spolu. Historie se opakuje: Laura se seznámí s mladým, hezkým mužem, se kterým Olivera podvede. Oliver se potom s Laurou rozejde, když zjistí, že mu je nevěrná. Lauře ale tento nový vztah nevyjde, protože se jí ten muž už více neozve. Laura je pořád ale zamilovaná do Olivera a má velké deprese. Píše mu, ale on ji ignoruje. Snaží se s tím vyrovnat, čte psychologické knížky. Když jí Oliver posílá dopisy, pošle mu je zpět nepřečtené. Oliver ale o ni bojuje – píše jí dopisy, které zveřejňuje v metru na reklamních plochách. Je z toho velký rozruch – mnoho lidí o tom mluví a tisk o tom píše. Laura si uvědomí, že ona je adresátkou. Mezitím si našla přítele, studenta Roberta. Laura s Robertem a právníkem, kterého Robert pozval, napíší Oliverovi dopis. Oliver se ale nevzdává a zveřejňuje dopisy dál. Laura ho ale pořád miluje, a proto se s ním dá zase dohromady. Čekají spolu dítě a začnou slavit s matkou Vánoce. Lauřina matka se velmi změnila. Přestala mít averzi vůči Čechům a uvažuje nad tím, že pozve na svátky souseda Žemlu, kterému zemřela manželka na rakovinu.

 • román v ich-formě a er formě
 • vyprávění částečně retrospektivní, částečně chronologické
 • humor, veselé, vtipné, ironické
 • moderní spisovná čeština ale i vulgarismy a slova hanlivá
 • metafory, přirovnání a prvky ironie
 • motivy milenecké a mateřské lásky
 • tento román vznikl proto, že Michal Viewegh v rámci jednoho literárního projektu psal na reklamní plochy milostné dopisy; postavy pro něj ale tak ožily, že o nich začal přemýšlet, až napsal celý román

“Výhodou vyššího věku je vyšší míra sebepoznání. Konkrétně čtyřicítka je nádherná chvíle životní rovnováhy,” pravil s úsměvem, jako by mě chtěl o čemsi přesvědčit. “Člověk je už dost stár, aby věděl, co chce, a dosud natolik mlád, aby se toho nezalekl…”

Ale je-li svoboda schopnost odolat pokušení – tahle definice se mi mimochodem velmi líbí – pak jsem poměrně nesvobodnej. Bezmála otrok, řekl bych.

“Člověk je vždycky sám,” poznamenal jakoby omluvně. “Možná je lepší si zvykat.”

V jakém světě to žijeme? Podvádíme – a jsme podváděni.

 • Báječná léta pod psa, 1992 – autobiografický román, zachycující atmosféru v Československu od doby normalizace až po pád komunismu; zfilmováno 1997 (režie Petr Nikolaev)
 • Výchova dívek v Čechách, 1994
 • Účastníci zájezdu, 1996 do Itálie; zfilmováno 2006 (režie Jiří Vejdělek)
 • Román pro ženy, 2001
 • Báječná léta s Klausem 2002
 • Případ nevěrné Kláry, 2003
 • Vybíjená, 2004
 • Román pro muže, 2008
 • Báječný rok, 2006 – deník autora za rok 2005, kdy celou dobu nekomunikoval s novináři
 • Další báječný rok, 2011 – deník autora za rok 2010
 • Růže pro Markétu aneb Večírky revolucionářů, 2004 – divadelní hra o Sametové revoluci

-Milan Kundera – Nesnesitelná lehkost bytí, Směšné lásky

-Petr Šabach – Šakalí léta, Opilé banány

-Jáchym Topol – Anděl, Sestra

-Josef Škvorecký – Tankový prapor, Černí baroni

-Jane Katherine Rowlingová


Další podobné materiály na webu:

Muzi jsou z marsu a zeny z venuse

Popis:
Muzi jsou z marsu a zeny z venuse.

Leave a Reply