Kniha Rozum a cit (Jane Austen)

Kniha Rozum a cit (Jane Austen)

Kniha Rozum a cit (Jane Austen) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Rozum a cit (Jane Austen)
 • Elérhető fájlok: Kniha Rozum a cit (Jane Austen).pdf, Kniha Rozum a cit (Jane Austen).epub, Kniha Rozum a cit (Jane Austen).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Rozum a cit

kniha od: Jane Austen

Rozum a cit – příběh plný lásky, touhy a hledání vlastního štěstí. Vždy jsem tuto knihu měla raději než Pýchu a předsudek. Přijde mi, že Rozum a cit je dlouho ve stínu výše zmíněné knihy. Obě jsou mé srdcové záležitosti, ale tato mi k srdci přirostla více. Mou lásku k tomuto literárnímu dílu jen potvrdilo filmové zpracování z roku 1995, které hodnotím jako vynikající.
Elinor, Mariana & samozřejmě okouzlující plukovník Brandon jsou moji oblíbení hrdinové.
Jane Austenová vytvořila úžasný příběh, ke kterému se ráda a často vracím. Většinou, když hledám nenáročnou a romantickou četbu, u které vždy naleznou to, co hledám – legendární příběh, který i po 200 letech okouzluje čtenáře po celém světě, mezi které se pyšně řadím i já sama 🙂
Pokud jste od autorky ještě nic nečetli, tato kniha je ta správná, kterou byste měli začít. Určitě nebudete zklamáni.

Příběh o hledání rovnováhy mezi rozumem a citem, který nikdy neomrzí. Román starý neuvěřitelných 200 let a pořád tak milovaný, nezapomenutelný. Je tak akorát. Romantický nádech bez přeslazeného, přemrštěného sentimentu, v mnohém snesitelně, nedrásavě realistický, s bezvadně zobrazenými charaktery lidí. Může oslovit různé typy čtenářů, někdo v tom vidí hlavně romantickou linku, jiný společenskou kritiku. I když na happy endy nejsem, do tohoto vyprávění šťastný konec přirozeně a nenuceně patří.
Prostě super knížka, dokonce vydařenější než 100% film z roku 1995, na který nedám dopustit.
Ještě, že jsem se díky čtenářské výzvě k románu konečně dostala, ačkoli příběh znám už z filmového plátna! 🙂 Jane Austenová, ještě že tu s námi Vaše myšlenky, fantazie a talent přetrvávají. Díky.

Myslím, že Pýcha a předsudek je objektivně lepší, ale kupodivu jsem měl vždycky raději Rozum a cit.
Austenová je neuvěřitelně nadčasová spisovatelka, nikdy mi nebylo dost jasné, proč by ji měl někdo srovnávat se sestrami Bronteovými, které jsou co do literárních kvalit (alespoň podle mne) o dost slabší.

krásná klasika asi netřeba více dodávat 🙂

Kniha mě ze začátku velmi zaujala, ale po přečtení pár dalších kapitol mi připadala skoro stejná jako Pýcha a předsudek. V obouch jde o dramatickou lásku a zároveň zklamání. Doufala jsem, že mě zaujme více, protože Jane Austenová je výborná spisovatelka. Nicméně musím uznat, že mě nenatchla natolik, abych jsi pustila i filmové zpracování, které bylo i u Pýchy a předsudku výborné.

Přijde mi, že autorka vykráda sama sebe. Knížka mi přijde hodně podobná Pýše a předsudku. Bojím se číst od autorky její daší knihy, protože si myslím, že zase budou stejné jako tyhle dvě. Pýcha předsudek se mi líbila o trochu více než Rozum a cit už jen kvůli způsobu vyprávění.

Druhý příběh, který následoval ihned po přečtení Pýchy a předsudku. I když jsem prvně viděla filmové zpracování (které je mimochodem výborné a vždy se na něj ráda podívám) musím říct, že za první zminovanou knihou nezaostává. Sice mi postavy nebyly tak blízké jako v Pýše a předsudku, ale ty dramata, zápletky a rozuzlení byly stejně skvělé a pořád žasnu nad tím jak někdo takové skvosty mohl napsat.

Krásné čtení, neboť dramat rozhodně nebylo málo. Člověk se z knihy dozví všechno o každodenním životě normální venkovské rodiny. Matky a starší ženy se snaží provdat mladé sestry Dashwoodovy, které jsou si oporou navzájem, jelikož zklamání z lásky potká každou.
Konec byl trochu zrychlený, ale uspokojivý, oblíbené postavy se totiž dočkaly své svatby a zaopatřeného života.

Rozum a cit – rozbor díla k maturitě

Kniha: Rozum a cit

Přidal(a): sarzah

Jane Austenová

 • narozena: v 2. pol 18. stol. v Hampshire
 • Anglická představitelka rodinného románu
 • studovala v Oxfordu, pak v dívčí internátní škole v Berkshire

Další díla: Watsonovi, Pýcha a předsudek, Emma, Anna Elliotová

DOBA A MÍSTO DĚJE:

 • Elinor Dashwoodová – zdrženlivá, rozumná, neřídí se city, nejstarší ze sester, maluje
 • Mariana Dashwoodová – impulzivní, citlivá, mladší sestra Elinor, hraje a zpívá
 • Edward Ferrars – tichý, zdrženlivý, zásadový, miluje Elinor
 • Willoughby – pohledný, rozmařilý, nečestný – potřebuje peníze
 • plukovník Brandon – tichý, hodný, chápavý, inteligentní, starší muž (okolo 30) miluje Marianu
 • Margaret Dashwoodová – hodná, nejmladší sestra Elinor a Mariany
 • paní Dashwoodová – hodná, chápavá, citlivá, matka Elinor, Mariany a Margaret
 • Middletonovi – společenští, milí, hodní, sousedé, majitelé panství, příbuzní
 • paní Jenningsová – hodná, zvědavá, starostlivá, snaží se provdat všechny dívky, matka lady Middletonové
 • John a Fanny Dashwoodovi – nevlastní bratr a švagrová dívek; John-ovlivnitelný, vcelku hodný; Fanny-zlá, manipulátorka, nechce se dělit o dědictví-peníze
 • Lucy Steelová – mladá, sobecká, zlatokopka, všehoschopná
 • Román (=prozaický žánr)
 • hojně použity dialogy
 • psáno nenáročně
 • zastoupen prvek humoru, ironie
 • v er-formě
 • na hranici romantismu a racionálně založeného klasicismu
 • vykresluje běžný život venkovských vyšších vrstev
 • Jazyk: spisovný, občas hovorový

Kniha vypráví o osudech sester Elinor a Mariany Dashwoodových jejich matce Paní Daswoodové a mladší sestře Margaret. Rodina žila ve výstavném sídle Norland. Ale po smrti otce se odtud museli odstěhovat, protože Norland připadl jejímu nevlastnímu bratrovi (John) s manželkou (Fanny). Než si našli nový domov, pobývali na Norlandu jako hosté. Během této doby se Elinor seznámila s bratrem své švagrové Edwardem Ferrarsem. Zamilovali se do sebe. Nečekaně jim nabídne pomoc bratranec John Middleton a věnuje jim blízký zahradní domek. Tak se celá rodina přestěhuje do Bartonu. Jednoho dne sestry vyrazí na procházku, při které Mariana upadne a vyvrkne si kotník. Objeví se tam neznámý mladík, který ji odnese domů. Jmenuje se pan Willoughby a již po několika návštěvách se do něho Mariana bezhlavě zamiluje. On její náklonnost opětuje. Se vzájemnými sympatiemi se příliš netají, a proto brzy celé jejich okolí spekuluje, zda jsou zasnoubeni a kdy se budou brát. Jediným, koho Marianina láska mrzí, je plukovník Brandon, který je na návštěvě u Middletonových, sousedů a majitelů panství. Připomíná mu totiž jednu ženu z jeho minulosti a také ji miluje. Nic na sobě však nedává znát. Po několika týdnech Willoughby odjíždí. Mariana smutní.
Po nějaké době přijíždí na návštěvu k Middletonovým jejich vzdálené příbuzné, slečny Nancy a Lucy Steelovi. Z různých rozhovorů Lucy vytuší, že Elinor zná Edwarda Ferrarse, a tak jí vyjeví své tajemství, podle kterého je s ním už 3 roky zasnoubená a mají se vzít. Elinor to zdrtí a uvrhne do neštěstí, ale nedává na sobě nic znát.
Počátkem zimy pozve paní Jenningsová Elinor s Marianou do Londýna. Pozvání přijímají a odjíždí. Mariana doufá, že v Londýně opět potká Willoughbyho, a tak mu hned po příjezdu píše dopis.

On ovšem neodpovídá. Jednou se s ním střetne na večírku, ale on tam je s jinou ženou a k ní se chová velmi chladně. Tak mu opět píše dopis, v němž žádá vysvětlení. Odpověď ji zdrtí. Píše, že se s ní rozchází a že se bude zanedlouho ženit s jinou. Tak se nakonec i stane. Mariana propadne žalu. Posléze vyjde najevo, že Willoughby má nemanželské dítě s chovankou plukovníka Brandona. Mariana i Elenor jím proto opovrhují.

Elinor jednou v Londýně potká svého bratra a švagrovou, jimiž je i se sestrou pozvána na oběd. Zde jsou přítomny také slečny Steelovi a Edwardova matka. Ta se dozvěděla cosi o lásce mezi Elinor a Edwardem, a tak Elinor veřejně přehlíží. Naopak velmi vřele se chová k Lucy Steelové, protože nic neví o jejím zasnoubení s Edwardem. To ovšem brzy vyjde najevo a Edward, se radši vzdá majetku než zrušit slib zasnoubení, je vypovězen z rodiny. Má se dát vysvětit na kněze a poté z laskavosti plukovníka Brandona převzít jednu faru a oženit se s Lucy. Všechno je ale nakonec jinak. Zatímco Edward pobývá sám v Oxfordu, jeho bratr se zamiluje a potají ožení Lucy. Tím se Edwardovi velmi uleví. Miluje totiž Elinor, ale kvůli dávnému slibu si měl vzít Lucy. Nakonec požádá Elinor o ruku a vezmou se. Žijí na faře plukovníka Brandona.
Mariana se po nějaké době ze svého zármutku částečně vyléčí. Také díky závažné nemoci, kterou prodělala, zjistí, že ji plukovník ze srdce miluje, a tak se nakonec vezmou. Ještě předtím však zjistí, že ji Willoughby miloval a pořád částečně miluje. Byl ovšem finančně závislý na své tetě a díky svému rozmařilému způsobu života potřeboval peníze. Proto si také zvolil nevěstu pro peníze, i když toho pořád částečně lituje.
Mariana potřebovala zažít obrovskou lásku a ještě větší zklamání proto, aby překonala většinu svých zásad (není možné milovat 2x) a aby dokázala být šťastná.

Elinor sebou trhla a zalitovalala, že se dala unést, aby o něm promluvila tak vřele. Uvědomovala si, že si Edwarda nesmírně cení. Věřila, že sympatie jsou vzájemné, ale byla by musela mít pevnější jistotu, aby jí Marianniny řeči o jejich lásce byly příjemné. Věděla, že jakmile Marianna stejně jako maminka něco vytuší, už tomu i věří – že u nich se z přání rodí naděje, a z naděje jistota. Pokusila se tedy objasnit sestře, jak se věci mají doopravdy.
“Nechci popírat,” řekla, “že o něm mám velmi dobré mínění- že si ho upřímně vážím, že je mi sympatický.”
Nato Marianna rozhořčeně vybuchla:
“Tak ty si ho vážíš! Je ti sympatický! Jsi chladná jako led, Elinor! A co horšího: hanbíš se za své city! Jestli mi ještě něco takového řekneš, odejdu z tvého pokoje.”


Další podobné materiály na webu:

Rozum a cit

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 5+ ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

223 Kč s DPH
Ušetříte 26 Kč Běžně 249 Kč

Rozum a cit vypráví příběh vdovy po panu Dashwoodovi a jejích tří dcer, které se musí nějak vyrovnat se ztrátou manžela a otce. Jedná se o první publikovaný román světově známé spisovatelky Jane Austenové, která ho pro čtenáře připravovala více než dvacet let.

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

Rozum a cit vypráví příběh vdovy po panu Dashwoodovi a jejích tří dcer, které se musí nějak vyrovnat se ztrátou manžela a otce. Jedná se o první publikovaný román světově známé spisovatelky Jane Austenové, která ho pro čtenáře připravovala více než dvacet let.

Bestseller v knihy Dobrovský

6418. v e-shopu | 4409. minulý týden | 90. nejlepší dosažené 27.07.2017

227. v Světová beletrie | 193. nejlepší dosažené 12.02.2020

198. v Romány pro ženy | 157. nejlepší dosažené 13.02.2020

Hodnocení čtenářů

4.6 z 5 30 hodnocení čtenářů

21× 5 hvězdiček 7× 4 hvězdičky 1× 3 hvězdičky 1× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

5 z 5 hvězdiček 30. srpna 2017

Je to moje nejoblíbenější kniha od Jane. Krásný příběh o síle žen a lásce. Kdo je co ochoten pro lásku obětovat a kdo lásku vymění za peníze.

Pomohla vám tato recenze? Ano 33

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

5 z 5 hvězdiček Lucie Fendrichová 27. září 2017

Snad moje nejoblíbenější kniha od Jane Austenové. Nádherný romantický příběh se skvěle popsanými postavami.

Pomohla vám tato recenze? Ano 27

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

4 z 5 hvězdiček Zuzana Šormová Janoušková 3. září 2017

Velmi pěkně napsaná kniha o ženách, od ženy. Mám ji ráda jako oddechovou četbu.

Pomohla vám tato recenze? Ano 25

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

5 z 5 hvězdiček Dita 26. září 2017

Pro austenofily je tohle povinnost! Skvělé, výstižné. Nejoblíbenější postavou je tichý gentleman Colonel Brandon.

Pomohla vám tato recenze? Ano 24

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

4 z 5 hvězdiček Lathenie 31. srpna 2017

I když si potrpím spíš na jiné žánry, tato kniha mne dostala svojí hloubkou, krásou slov. Každá z postav má svůj příběh, zajímavou a jedinečnou osobnost a také své sny. A i když ne všechny se vyplní tak jak si člověk představuje, dává čtenářům naději.

Pomohla vám tato recenze? Ano 24

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

5 z 5 hvězdiček Petra 23. září 2017

Krásný příběh o lásce, je to taková oddychovka na zimní večery pro ženy.

Pomohla vám tato recenze? Ano 23

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

5 z 5 hvězdiček Ivana 24. září 2017

Krásný romantický příběh z minulé doby a mé milované Anglie

Pomohla vám tato recenze? Ano 22

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

5 z 5 hvězdiček Bára 12. září 2017

Výborná kniha, nádherný příběh. Osudy postav autorky jsou jedny z mých nejoblíbenějších. Její knihy čtu s velkou radostí a nadšením.

Pomohla vám tato recenze? Ano 22

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

5 z 5 hvězdiček Yetta 6. září 2017

Jane Austenová dokázala nebývala dobře popsat charaktery svých postav. Kniha je samozřejmě o lásce a to jak té milenecké, tak zejména sesterské. Pokud bych měla nějakou postavu vypíchnout, tak je to plukovník Brandon. Ve filmu ho hrál Alan Rickman a já si jej při čtení této knihy vždy vybavím.

Pomohla vám tato recenze? Ano 22

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

5 z 5 hvězdiček Kristýna Černocká 14. září 2017

Každá knížka od Jane je TOP na mém seznamu romantických pohodových knih. Vždy přečtu jedním dechem. Doporučuji!

Pomohla vám tato recenze? Ano 21

Kniha, Edice Knihy Omega, 2017, 9788073901202

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Austenová Jane (*16.12.1775 – †18.07.1817)

Rozum a cit (2)

Rozum a cit je po Pýše a předsudku asi druhým nejznámějším románem od Jane Austenové. Pojednává o dospívání a hledání životního partnera dvou absolutně odlišných sester. Děj je vyprávěn velmi poutavým, typicky austenovským způsobem, který zaujme i v dnešní době.

Elinor Dashwoodová – citově spíše zdrženlivá dívka; často nedává najevo emoce
Mariana Dashwoodová – mladší sestra Elinor; impulzivní, vše silně prožívá
Edward Ferrars – tichý mladík; miluje Elinor
Willoughby – pohledný, rozmařilý mladík – potřebuje peníze
plukovník Brandon – starší muž (okolo 35), dobrák; miluje Marianu
Margaret Dashwoodová – nejmladší sestra Elinor a Mariany
paní Dashwoodová – matka Elinor, Mariany a Margaret
Middletonovi – sousedé
paní Jenningsová – matka lady Middletonové
John a Fany Dashwoodovi – nevlastní bratr a švagrová Elinor
Lucy Steelová – mladá, sobecká a všehoschopná dívka

Elinor Dashwoodová žila se svou rodinou ve výstavném sídle Norland. Ale po smrti otce se odtud museli odstěhovat, protože Norland připadl jejímu nevlastnímu bratrovi s manželkou. Než si našli nový domov, pobývali na Normandu jako hosté. Během této doby se Elinor seznámila s bratrem své švagrové Edwardem Ferrarsem. Zamilovali se do sebe, ale jejich vztahu nebylo přáno, protože Edward byl finančně závislý na své matce a ta si přála velmi bohatou nevěstu.
Z Normandu se odstěhovali do Bartonu, kde začali žít v zahradním domku na panství vzdáleného příbuzného, který se k nim chová velmi přátelsky a stále je někam zve. Jednoho dne sestry vyrazí na procházku, při které Mariana nešťastnou náhodou upadne a podvrkne si kotník. Objeví se tam však čistě náhodou neznámý mladík, který ji odnese domů. Jmenuje se pan Willoughby a již po několika návštěvách se do něho Mariana bezhlavě zamiluje. On její náklonnost opětuje. Se vzájemnými sympatiemi se příliš netají, a proto brzy celé jejich okolí spekuluje, zda jsou zasnoubeni a kdy se budou brát. Jediným, koho Marianina láska mrzí, je plukovník Brandon, který je na návštěvě u Middletonových, sousedů a majitelů panství. Připomíná mu totiž jednu ženu z jeho minulosti a také ji miluje. Nic na sobě však nedává znát. Po několika týdnech Willoughby odjíždí. Mariana osamní a smutní.
Po nějaké době přijíždí na návštěvu k Middletonovým jejich vzdálené příbuzné, slečny Nancy a Lucy Steelovi. Z různých rozhovorů Lucy vytuší, že Elinor miluje Edwarda Ferrarse, a tak jí vyjeví své tajemství, podle kterého je s ním už 3 roky zasnoubená a chce si ho vzít. Elinor to zdrtí a uvrhne do neštěstí, ale nedává na sobě nic znát. Mělo by jí to vzít všechny naděje, ale to se nestalo.
Počátkem zimy pozve paní Jenningsová Elinor s Marianou do Londýna. Pozvání přijímají a odjíždí. Mariana doufá, že v Londýně opět potká Willoughbyho, a tak mu hned po příjezdu píše dopis. On ovšem neodpovídá. Jednou se s ním střetne na večírku, ale on tam je s jinou ženou a k ní se chová velmi chladně. Tak mu opět píše dopis, v němž žádá vysvětlení. Odpověď ji zdrtí. Píše, že se s ní rozchází a že se bude zanedlouho ženit s jinou. Tak se nakonec i stane. Mariana propadne nekonečnému žalu. Elinor jednou v Londýně potká svého bratra a švagrovou, jimiž je i se sestrou pozvána na oběd. Zde jsou přítomny také slečny Steelovi a Edwardova matka. Ta se dozvěděla cosi o lásce mezi Elinor a Edwardem, a tak Elinor veřejně přehlíží. Naopak velmi vřele se chová k Lucy Steelové, protože nic neví o jejím zasnoubení s Edwardem. To ovšem brzy vyjde najevo a Edward, který se radši vzdá majetku než zasnoubení, je vypovězen z rodiny. Má se dát vysvětit na kněze a poté z laskavosti plukovníka Brandona převzít jednu faru a oženit se s Lucy. Všechno je ale nakonec jinak. Zatímco Edward pobývá sám v Oxfordu, jeho bratr přemlouvá Lucy, aby se ho vzdala. Zamilují se do sebe a potají se vezmou. Tím se Edwardovi velmi uleví. Miluje totiž Elinor, ale kvůli dávnému slibu si měl vzít Lucy. Nakonec požádá Elinor o ruku a vezmou se. Jeho matka se částečně obměkčí a věnuje jim nějaké peníze.
Mariana se po nějaké době ze svého zármutku částečně vyléčí. Také díky závažné nemoci, kterou prodělala, zjistí, že ji plukovník ze srdce miluje, a tak se nakonec vezmou. Ještě předtím však zjistí, že ji Willoughby miloval a pořád částečně miluje. Byl ovšem finančně závislý na své tetě a díky svému rozmařilému způsobu života potřeboval peníze. Proto si také zvolil nevěstu pro peníze, i když toho pořád částečně lituje.
Mariana potřebovala zažít obrovskou lásku a ještě větší zklamání proto, aby překonala většinu svých zásad a aby dokázala být šťastná s dobrotivým a milujícím mužem, jakým je plukovník Brandon. Zato pro Elinor byl sňatek s Edwardem odměnou za dlouhé a dobře nesené utrpení. Ona byla připravena přát Edwardovi sňatek s jinou, pokud by věděla, že je šťastný.

Zdroj: sasanka, 03.06.2007

Kniha Rozum a cit (Jane Austen)

Společnost EUROMEDIA GROUP, a. s., IČO: 497 09 895, se sídlem Nádražní 896/30, 150 00, Praha 5 – Smíchov (dále jen „my“), chrání veškeré osobní údaje poskytnuté členy Knižního klubu (jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail, rok narození) před zneužitím a zpracovává je v souladu s aktuální legislativou. Rádi bychom vás touto formou seznámili s některými novými pravidly a informacemi v souvislosti s novou evropskou legislativou na ochranu osobních údajů (nařízení GDPR, které bude v Evropské unii, tudíž i v České republice, účinné od 25. května 2018), neboť bezpečnost vašich osobních údajů je naše priorita a zároveň chceme, abyste mohli i nadále využívat všechny výhody, slevy a akční nabídky Knižního klubu bez jakýchkoli omezení.

V tomto dokumentu naleznete informace o tom, jaké osobní údaje zpracováváme o našich zákaznících pro potřeby přípravy nabídek, na základě jakého právního důvodu údaje zpracováváme, k jakým konkrétním účelům je používáme, komu je můžeme předávat a jaká máte v souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů práva.

A. Jaké osobní údaje zpracováváme?

Zpracováváme následující osobní údaje:

a) identifikační údaje, kterými se rozumí zejména jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo;
b) kontaktní údaje, jimiž se rozumí osobní údaje, které nám umožňují kontakt s vámi, zejména e-mailová adresa, telefonní číslo, poštovní adresa a váš profil na sociálních sítích;
c) vaše nastavení, kterými se rozumí údaje ve vašem účtu, zejména uložené adresy a profily, nastavení newsletterů, druh členství ve věrnostním programu a vaše hodnocení produktů a služeb;
d) údaje o vašich objednávkách, kterými jsou zejména údaje o zboží a službách, které jste si objednali, způsobu doručení a platby včetně čísla platebního účtu, údaje o reklamacích;
e) údaje o vašem chování na webu, zejména zboží a služby, které si zobrazujete, odkazy, na které klikáte, způsob pohybu po našem webu a posouvání obrazovky a také údaje o zařízení, ze kterého si náš web prohlížíte jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií pro identifikaci zařízení;
f) údaje o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme, zejména časy otevření zpráv a také údaje o zařízení, na kterém zprávy čtete, jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií;
g) odvozené údaje, kterými se rozumí osobní údaje odvozené z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme; zejména se jedná o údaje o vašem pohlaví, věku, finanční situaci, nákupním chování a vztahu k různému zboží a službám.

A.1 Pokud navštívíte náš web

Pokud navštívíte náš web, do vašeho zařízení ukládáme a následně z něj čteme malé soubory jako cookies. Cookie je malý soubor písmen a čísel, který ukládáme ve vašem internetovém prohlížeči nebo pevném disku vašeho počítače. Některé cookies nám umožňují propojit vaše aktivity během prohlížení našich stránek od chvíle, kdy otevřete okno webového prohlížeče, do okamžiku, kdy jej zavřete. Ve chvíli, kdy zavřete okno internetového prohlížeče se tyto cookies vymažou. Jiné zůstávají v zařízení po nastavenou dobu a aktivují se pokaždé, když navštívíte webovou stránku, která konkrétní cookie vytvořila. Dále používáme pixelové značky (také známé jako web beacons), což jsou malé obrázky, které mají podobnou funkci jako cookies. Oproti cookies, které jsou ukládány na pevném disku vašeho počítače, jsou pixelové značky pevnou součástí webových stránek. O všech těchto technologiích budeme pro zjednodušení v tomto dokumentu dále mluvit jako o cookies. Cookies do vašeho zařízení nejen ukládáme, ale také čteme cookies, které do vašeho zařízení uložil náš web. Dále v tomto dokumentu budeme pro jednoduchost mluvit pouze o ukládání.

Některé cookies do vašeho zařízení ukládá přímo náš web. Tyto cookies nám pomáhají

 • identifikovat vás při přecházení mezi jednotlivými stránkami našeho webu a opětovných návštěvách, například aby se vám při nákupu nesmazal košík, abychom si mohli zapamatovat vaše přihlášení z konkrétního zařízení a nežádat vás opakovaně o e-mail a heslo, nebo abychom si uložili, kterou verzi našeho webu vám máme zobrazit, pokud web nabízí v danou chvíli více variant;
 • zaznamenat si, že jste nám udělili souhlas dle tohoto dokumentu, popř. zda jste např. nabídli účast v určitém průzkumu;
 • se zajištěním bezpečnosti, například abychom zkoumali, zda někdo nezneužil vaše připojení k našemu webu a nejedná místo vás;
 • evidovat, zkoumat a odstraňovat poruchy a nefunkční součásti našeho webu.

Takové cookies a další soubory jsou nezbytné pro fungování naší webové stránky. Pokud ve svém prohlížeči zablokujete tyto cookies, naše webová stránka nemusí fungovat správně a my vám nemusíme být schopní poskytovat naše produkty a služby.

Dále do vašeho zařízení:

 • ukládáme cookies z našeho webu, které nám umožňují
 • sledovat návštěvnost našeho webu, jeho jednotlivých stránek, vytvářet statistiky a přehledy a měřit účinnost reklamy;
 • zobrazovat vám různé varianty našeho webu, pokud testujeme nové funkcionality;
 • přizpůsobovat pro vás obsah našeho webu, například vám zobrazit přednostně produkty, které jste si již prohlédli, a zobrazovat vám další nabídky na míru na našem webu;
 • umožňujeme uložit cookies třetím stranám, které je mohou použít
  • ke sběru údajů o vašem chování na našem webu a dalších webových stránkách;
  • pro zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy v rámci reklamních sítí na jiných webových stránkách, než je náš web;
  • k propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook, včetně automatického přihlášení, zajištění funkcí, jako je tlačítko „To se mi líbí“, a zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy na těchto sociálních sítích a jiných webových stránkách, než je náš web.
  • Ukládání těchto informací můžete odmítnout přímo na internetových stránkách www.knizniklub.cz po kliknutí na odkaz „Nastavení cookies“ v patičce stránky.

   Údaje o vašem chování na webu nezískáváme pouze z cookies. Doplňujeme je také o údaje jako je

   • IP adresa vašeho zařízení (adresa vašeho zařízení pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v síti internet),
   • MAC adresa (adresa zařízení, pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v místní síti),
   • operační systém vašeho zařízení, jeho verze a jazykové nastavení;
   • prohlížeč, který na svém zařízení používáte, jeho verze a jazykové nastavení;
   • adresa webové stránky (URL adresa), ze které přicházíte na náš web.

   Tyto údaje o vašem chování na webu zpracováváme na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) za účelem:

   • získání informací, na základě kterých pro vás budeme moci web v budoucnu vylepšit; naším oprávněným zájmem je zde zlepšování našich služeb pro vás;
   • vytváření statistik a přehledů, zejména sledování návštěvnosti našeho webu, jeho jednotlivých stránek a měření účinnosti reklamy; naším oprávněným zájmem je zde měření efektivity našeho webu a výdajů na reklamu; pro tento účel můžeme z vašeho chování na webu získávat další odvozené údaje a k tomuto účelu je použít;
   • testování nových funkcí a aplikací před nasazením, zejména abychom předešli problémům s funkčností těchto novinek ve skutečném provozu, které by mohly zhoršit Váš zážitek z využívání našich služeb; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás;
   • předcházení útoků na náš web a ohrožení jeho funkčnosti i bezpečnosti vašich dat; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás a bezpečnost vašich dat.

   Pro tyto účely osobní údaje používáme po dobu nezbytně nutnou. Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   Pokud nám při návštěvě webu udělíte svůj souhlas, můžeme údaje o vašem chování na webu použít také k přizpůsobení našich webových stránek a zobrazení cílené reklamy, jak je popsáno v části Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy, a předávat je pro účely zobrazení cílené reklamy také provozovatelům sociálních a reklamních sítí, jak je popsáno v části Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních a reklamních sítích.

   A.1.1 Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.2 Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních sítích

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.3 S kým data sdílíme

   Pokud nám udělíte svůj souhlas, vaše údaje o chování na webu případně vaše osobní údaje budeme sdílet se společnostmi:
   RTB House S.A., ul. Złota 61 lok. 101, 00-819 Warsaw, Poland
   Quartic sp. z o.o., Al. Aleje Jerozolimskie 123A, 02-017 Warsaw, Poland
   Seznam.cz, a.s., Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, Česká republika
   Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, CA 94043 Mountain View
   Facebook Ireland Limited, se sídlem 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, D2 Dublin, Irsko.

   B. Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje?

   Pro přípravu nabídek v souvislosti s vaším členstvím v Knižním klubu zpracováváme osobní údaje v různém rozsahu bez vašeho souhlasu na základě našeho oprávněného zájmu. Nicméně máte právo zasílání odmítnout.

   B.1.1 Pokud se u nás zaregistrujete

   Pokud se stanete členem Knižního klubu, zpracováváme vaše identifikační a kontaktní údaje, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem nastavení, údaje o vašem chování na webu a chování při čtení zpráv na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu), a to za účelem vytváření přizpůsobených nabídek a cílených reklam, které vám zobrazíme na webu. Stejným způsobem můžeme přizpůsobit nabídky a reklamy, které vám zasíláme (viz část B.1.2 Zasílání nabídek). Naším oprávněným zájmem je zde maximálně personalizovaná a efektivní nabídka pro vás, členy Knižního klubu.
   Jmenované údaje pro tento účel také obohacujeme pomocí analýzy a získáváme odvozené údaje z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv. K tomu můžeme použít rovněž údaje o vašem chování na webu, které jsme oprávněně získali před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali a můžeme pro něj sbírat údaje o vašem chování na webu, i když se nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Podle těchto údajů také rozčleňujeme naše uživatele do různých skupin, které obdrží zvláštní nabídky.
   Pokud jste si tedy na našem webu prohlédli nabídku detektivek, nebo ji rozklikli v e-mailu, který jsme vám poslali, tento typ beletrie vám můžeme při příští návštěvě zobrazit na první stránce našeho webu nebo vám e-mailem, pokud neodmítnete zasílání nabídek, poslat slevový poukaz na tento literární žánr. Podle toho, jaký druh literatury jste si prohlédli, můžeme také usoudit, do jaké skupiny zákazníků patříte, a podle toho vám na webu nebo třeba e-mailem výhodně nabídnout další produkty, které by vás podle našeho posouzení mohly zajímat.
   Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   B.1.2 Zasílání nabídek

   Pokud při poskytnutí kontaktních údajů nebo kdykoli později neodmítnete zasílání nabídek, můžeme vaše kontaktní údaje použít pro zasílání nabídek e-mailem, textovou zprávou, pomocí sociálních sítí, jejich sdělování po telefonu nebo jinými elektronickými prostředky, popř. vám je můžeme zaslat poštou. Tyto nabídky se budou týkat našich produktů a služeb.
   Vaše osobní údaje, které nám poskytnete v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem webovém profilu, pohybu na webu či čtení newsletterů, jsou na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) zpracovávány za účelem vytvoření nejvhodnějších zpráv o slevových akcích či jiných nabídkách, zprávách a reklamách, které vám jako členům Knižního klubu zasíláme či které se vám zobrazují na www.knizniklub.cz.
   Kontaktní údaje pro tento účel dále doplňujeme o údaje o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou. Použít můžeme rovněž údaje o vašem pohybu na webu, které jsme od vás obdrželi před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali, a sbírat můžeme také údaje o vašem pohybu na webu, i když se přes svůj klubový profil nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Také tyto údaje nám umožňují vás zařadit do správné profilové skupiny při zasílání našich speciálních akčních nabídek. Pokud si například na našem webu či pomocí newsletteru prohlédnete nabídku našich detektivek, zobrazíme vám nejnovější tituly z toho žánru při vaší příští návštěvě našich webových stránek.
   Využití této personalizované služby máte samozřejmě právo odmítnout na našem webu v sekci „Můj profil”.

   C. Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?

   Všechny zmíněné osobní údaje zpracováváme my jako správce. To znamená, že my stanovujeme shora vymezené účely, pro které vaše osobní údaje shromažďujeme, určujeme prostředky zpracování a odpovídáme za jeho řádné provedení.
   Pro zpracování osobních údajů rovněž využíváme služeb dalších zpracovatelů, kteří osobní údaje zpracovávají pouze podle našich pokynů a pro účely, které jsou popsány v části B.
   Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje? Takovými zpracovateli jsou:
   a) poskytovatelé cloudových služeb a další dodavatelé technologií a podpory;
   b) provozovatelé marketingových nástrojů, kteří nám pomáhají s optimalizací webu a personalizací obsahu a nabídek pro vás;
   c) poskytovatelé SMS komunikačních a chatovacích nástrojů, v případě, kdy zpracovávají osobní údaje pro zprostředkování naší komunikace s vámi;
   d) poskytovatelé služeb v souvislosti se zpracováním zásilek (katalogu a jiných sdělení), včetně zejména jejich doručovatelů.

   D. Z jakých zdrojů osobní údaje získáváme?

   Ve většině případů zpracováváme osobní údaje, které nám poskytnete přímo vy v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru. Osobní údaje přímo od vás získáváme také sledováním vašeho chování na našem webu a při čtení zpráv.

   E. Předávání údajů mimo EU

   V rámci předání údajů příjemcům, uvedeným v části C. „Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?“ můžeme vaše údaje předat také do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor, včetně zemí, které nezajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů. Veškeré takové předávání budeme uskutečňovat pouze v případě, že se příslušný příjemce zaváže dodržovat standardních smluvní doložky vydané Evropskou komisí, dostupné na adrese http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A32010D0087.

   F. Jaká máte práva při zpracování osobních údajů?

   • Právo na přístup: Máte právo vědět, jaké údaje o vás zpracováváme, za jakým účelem, po jakou dobu, kde vaše osobní údaje získáváme, komu je předáváme, kdo je mimo nás zpracovává a jaká máte další práva související se zpracováním vašich osobních údajů. To vše se můžete dozvědět v tomto dokumentu. Pokud si však nejste jistí, které osobní údaje o vás zpracováváme, můžete nás požádat o potvrzení, zda osobní údaje, které se vás týkají, jsou či nejsou z naší strany zpracovávány, a pokud tomu tak je, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům. V rámci práva na přístup nás můžete požádat o kopii zpracovávaných osobních údajů, přičemž první kopii vám poskytneme bezplatně a další kopie s poplatkem.
   • Právo na opravu: Chybovat je lidské. Pokud zjistíte, že osobní údaje, které o vás zpracováváme, jsou nepřesné nebo neúplné, máte právo na to, abychom je bez zbytečného odkladu opravili, popřípadě doplnili.
   • Právo na výmaz: V některých případech máte právo, abychom vaše osobní údaje vymazali. Vaše osobní údaje bez zbytečného odkladu vymažeme, pokud je splněn některý z následujících důvodů: vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro účely, pro které jsme je zpracovávali; odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů, přičemž se jedná o údaje, k jejichž zpracování je váš souhlas nezbytný a zároveň nemáme jiný důvod, proč tyto údaje potřebujeme nadále zpracovávat; využijete svého práva vznést námitku proti zpracování u osobních údajů, které zpracováváme na základě našich oprávněných zájmů a my shledáme, že již žádné takové oprávněné zájmy, které by toto zpracování opravňovaly, nemáme nebo se domníváte, že námi prováděné zpracování osobních údajů přestalo být v souladu s obecně závaznými předpisy. Toto právo se neuplatní v případě, že zpracování vašich osobních údajů je i nadále nezbytné pro splnění naší právní povinnosti nebo určení, výkon nebo obhajobu našich právních nároků.
   • Právo na omezení zpracování: V některých případech můžete kromě práva na výmaz využít právo na omezení zpracování osobních údajů. Toto právo vám umožňuje v určitých případech požadovat, aby došlo k označení vašich osobních údajů a tyto údaje nebyly předmětem žádných dalších operací zpracování – v tomto případě však nikoliv navždy (jako v případě práva na výmaz), ale po omezenou dobu. Zpracování osobních údajů musíme omezit když: popíráte přesnost osobních údajů, než se dohodneme, jaké údaje jsou správné; vaše osobní údaje zpracováváme bez dostatečného právního základu (např. nad rámec toho, co zpracovávat musíme), ale vy budete před výmazem takových údajů upřednostňovat pouze jejich omezení (např. pokud očekáváte, že byste nám v budoucnu takové údaje stejně poskytli); vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro shora uvedené účely zpracování, ale vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu svých právních nároků, nebo vznesete námitku proti zpracování. Po dobu, po kterou šetříme, je-li vaše námitka oprávněná, jsme povinni zpracování vašich osobních údajů omezit.
   • Právo vznést námitku proti zpracování: Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, k němuž dochází na základě našeho oprávněného zájmu. Jde-li o marketingové aktivity, přestaneme vaše osobní údaje zpracovávat bez dalšího; v ostatních případech tak učiníme, pokud nebudeme mít závažné oprávněné důvody pro to, abychom v takovém zpracování pokračovali.
   • Právo nebýt subjektem automatizovaného rozhodování: Nejste-li aktivním členem Knižního klubu (tedy nezakoupíte-li si alespoň jeden knižní titul v období platnosti každého katalogu) po dobu více než pěti po sobě jdoucích period, pro které jsou platné jednotlivé katalogy Knižního klubu (leden – březen, duben – květen, červen – srpen, září – prosinec), získáváte automaticky status tzv. neaktivního člena, kterému od té doby není zasílán katalog ani další nabídky. K přidělení tohoto statusu dochází automaticky a vy máte právo odmítnout toto automatizované rozhodování.
   • Právo podat stížnost: Uplatněním práv výše uvedeným způsobem není nijak dotčeno vaše právo podat stížnost u příslušného dozorového úřadu. Toto právo můžete uplatnit zejména v případě, že se domníváte, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Stížnost proti námi prováděnému zpracování osobních údajů můžete podat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí na adrese Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7.

   Svá práva můžete také uplatnit pomocí tohoto formuláře.

   HAUL | Knihy k narozeninám !

   Popis:
   Jsem májové dítě, takže i letos v květnu se nadělovali knihy. Takže, které jste už četli, nebo máte doma a nebooo si pořídíte …

   “>

   Leave a Reply