Kniha Spolčení hlupců (John Kennedy Toole)

Kniha Spolčení hlupců (John Kennedy Toole)

Kniha Spolčení hlupců (John Kennedy Toole) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Spolčení hlupců (John Kennedy Toole)
 • Elérhető fájlok: Kniha Spolčení hlupců (John Kennedy Toole).pdf, Kniha Spolčení hlupců (John Kennedy Toole).epub, Kniha Spolčení hlupců (John Kennedy Toole).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Spolčení hlupců

kniha od: John Kennedy Toole

Geniální kniha. Jedna z těch, co člověka provází celý život. Já už jí četla asi pětkrát (díky přicházejícímu milosrdnému stáří je to pro mě pořád nové 🙂 ).

Představuji si, jak se mě kamarád táže: “Jaká je dle tebe nejlepší literární postava?” a poté, co odvětím, že jím je Ignácius J. Reilly, se oba zasmějem.

Tlustej intelektuál s doktorátem, jenž není schopnej žít důstojnej život a přesto je schopnej se neustále zaštiťovat svrchovaností své intelektuální úrovně. Ignácius se nechává vyživovat svou matkou, protože on sám je determinován svým neblahým fyzickým stavem a předurčen větším cílům než je průměrné chození do práce. Píše knihu (spíše nesouvislé pojednání) o tom, jak svět jenom morálně hnije a to zhruba od doby středověku.

V příběhu vystupuje několik různě ztřeštěných postav, z nichž každá je chytrá jako rádio, ačkoliv jsou to jen variace hlupců. Jejich životy se protkáváj ve více či méně humoricko-satirických situacích.
Já mám slabost, pro atypické chyraktery a solidní prozaickej sloh, takže jsem se bavil, ale nevěděl jsem, jak si tento román, vyložit/interpretovat. To tenkrát jistě nevěděli ani vydavatelé a Toole byl odmítán. Já bych takovou chybu neudělal, protože román je to čtivej, zábavnej a dostatečně jinej, aby si mezi lidmi našel zalíbení.
Přesto se objeví tací, kteří Spolčení hlupců odhodí kvůli nesympatičnosti postav. Je pravdou, že Toole netlačil na grotesknost tak moc, jak by jistě mohl. Román si totiž stále zachovál míru opravdovosti, v níž lze najít východisko.
Když ignácius v převleku piráta prodává párky na ulici šedesátých let přístavního města New Oreals, tak je člověku evokována jistá karikaturní verze moderního piráta, kterým J. Reilly vskutku je a mě vyloženě bavilo, jak ten tlustý imbecil svým pokrouceným povýšeneckým smyšlením vše převrací ku svému pohodlí.

Román byl vydán až po 11 letech a dnes jsme schopni zpětně reflektovat šedesátky. Román vypovídá o roztříštěnosti doby, období flámu tehdejší Ameriky. Byl to vyostřelý konflikt způsobů života, společenských norem, morálním kódů i obecných světonázorů. V každé oblasti kulturního života byly staré idee zpochybňovány a doba sama o sobě byla schopnější ve zpochybňování starých zásad než ve vytváření nových. Ukazuje to svět poznamenáných bláznivých individuí a já byl jenom rád, že mi próza zábavnou cestou přiblížila jednu z tragikomických skutečností šedesátých let.

„Já si dám kávu,“ řekl velkoryse Ignácius. „Sladovou kávu se svařeným mlékem.“
„Jenom nescafé,“ řekl barman.
„To přece nemůžu pít,“ řekl Ignácius matce. „Takovou ohavnost.“
„Tak si dej pivo, chlapče. Pro jednou tě nezabije.“
„Mohlo by mě nadmout.“

Je s podivem, jak často je v komentářích zmíněna podobnost s pracovních prostředím. A světe div se, i já mám ve svém pracovním okolí člověka, který by výše zmíněná slova o pivu dokázal pronést a myslet je přitom smrtelně vážně. Příběh je tak absurdní jak je vtipný, stejně absurdní jako dialogy, které ho podpírají. Rozhovory mezi Ignáciem a matkou a Ignáciem a zbytkem města jsou naprosto neuvěřitelné. Ignácius je vůbec prapodivný tvor, těžký troll, sociopat, narcis s těžkým Oidipovským komplexem, manipulátor a sebestředný nadutec opovrhující všemi ostatními, nižšími formami života. Vlastně ani jeden charakter v příběhu není vyloženě normální. Dohromady tvoří bizarní mozaiku osudů, kdy čtenář neví, zda se smát nebo kroutit hlavou.

„Navzdory všemu co museli podstoupit, jsou černoši převážně příjemní lidé. Měl jsem s nimi prozatím málo do činění, neboť se stýkám pouze se sobě rovnými či s nikým, a ježto sobě rovných nemám, nestýkám se s nikým.“

Knihu jsem přečetl na základě tipu v jednom internetovém seznamu doporučené četby. Je to seznam sestavený psychologem a již po pár stranách mi bylo jasné, proč právě tato kniha na tom seznamu je. Absolutně nic jsem od toho nečekal, autora ani knihu jsem neznal, knihy podobného žánru příliš nečtu a tohle jsem tedy rozhodně neočekával, možná právě proto jsem se královsky bavil. Mnohé větné kompozice jsou odzbrojujícím způsobem geniální.

„Vaše naprostá nevědomost v oboru, který předstíráte vyučovat, zasluhuje trest smrti.“

Text neskutečně často připomíná zoufalost běžných denních interakcí a sociálních patologií. Ať jde o zmíněné trolly, sněhové vločky, osoby se spasitelským komplexem, neústupné extrémisty všeho druhu a mnohé další. Knihu rozhodně doporučuji.

Urputně dlouhá groteska. “Vtipné” komentáře mistra Ignácia mě minuly hned po pár stránkách, příběh se vyvíjel odnikud nikam a výpovědní hodnotu o době a lidech té doby jsem také nezaregistroval.
Grandiózní obálka, následně i popis románu a autora mě navnadili, tentokrát jsem ovšem tvrdě narazil a knihu dočítal jen ze zvědavosti, jestli přece jen nakonec něco . a ono stejně nic!
Škoda.

Děj knihy naprosto šílený, snažil jsem se to přečíst co nejrychleji a pořád čekal že už mu konečně někdo rozbije hubu. Bohužel sem se nedočkal, a i před tím blázincem se mu podařilo zdrhout. To mě teda naštvalo.

Spousta přemoudřelých blbců. Všichni chytrý jak rádio. Občas jsem si připadal jak u nás v práci. Vrcholem absurdnosti bylo, když jsem si Spolčení hlupců v práci opravdu četl. To se mi postavy z knihy leckdy prolínaly s realitou a to už bylo fakt na hlavu. Ačkoliv přiznávám, že hňupa úrovně Ignácius ještě v práci nemáme.

Nejdriv jsem myslela, ze knihu odlozim. Hlavniho hrdinu bych musela totiz “proplesknout” jaky je to sobec a pokrytec, ale pak me zajimalo, jak to vlastne vsechno dopadne a ke konci uz jsem jsem se smala jeho pohledu na svet a vcelku se to podoba nasi situaci doma s mladsim bratrem, takze za me povedena kniha, ac trosku zvlastni co se tematu tyce. Podobnou jsem jeste necetla.

Ignácius je něco mezi neskutečným trollem a nepříčetným magorem. Už tolikrát jsem od různých lidí slyšela, že to je kniha jejich života, ba přímo bible. V tom případě mám pocit, že mi něco uniká. Ignáciovo tažení, když ho matka konečně vykope do práce, je geniálně popsané, matky mi ale bylo dost líto, ač si ten nevděk svojí výchovou do velké míry zavinila sama. A sama je taky pěkně potrhlá. Umím si představit, že ten bezohlednej blázen Ignácius po svém úniku světu nakonec ještě pěkně zavařil.

Spolčení hlupců

Spolčení hlupců

flexi
5. vydání, 2019 Skladem vázaná
3. upravené vydání, Rozebráno

Anotace

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci. Třetí upravené vydání – dotisk.

DALŠÍ TITULY V SÉRII: John Kennedy Toole – jeho knihy

Čtenářské recenze

Zamiloval jsem se do Ignáciových řečí a celkově jeho chování. Stojí za to překousat se první polovinou. Pak už nebudete chtít knihu odložit a rozloučit se s tím chlapíkem Ignáciem.

P.S. Nikdy se nenajde lepší prodejce párků, než byl Ignácius.

Mám vydání z r. 1985 s překladem J. Kořána, co víc si přát? Ještě tak párek v rohlíku! Přečetli jsme to s kolegou o nočních směnách a váleli jsme se smíchy. Není to ovšem pro toho, kdo si ždá kladného, průhledného hrdinu + happyend :-))).

Tato kniha se mi dostala do rokou letos, když o ní měla má spolužačka referát. Skvěle ji popsala a ja jí neodolala i přesto, že mám spoustu jiné povinné četby. Zkrátka tato kniha byla výborná, snad ještě lépe napsaná (hlavně ty popisky), ale nejlepší ze všeho je prostě ten humor, hlavně Igny v kině 😀 Všem vřele doporučuji 🙂

Jedina kniha, ktera mi pomohla, kdyz jsem byla na dne. Skoda, ze se nemuzu s Ignaciem a spol. seznamit osobne.

Zdravím z OSTRAVY! S radostí zjišťuji,že je více lidí, kteří si oblíbili knihu SPOLČENÍ HLUPCŮ. Já ji doslova miluji, četl jsem ji už x-krát. Vždy při čtení této knihy mám hned lepší náladu a pokaždé naleznu něco nového. Ignácius, Myrna, pochůzkář Mancuso a další jsou prostě cool! 🙂 Víte, že vyšla Neonová bible? Četli jste ji už někdo.

Kniha: Spolčení hlupců – John Kennedy Toole

Kniha: Spolčení hlupců
Autor: John Kennedy Toole

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 24.2.2020
Česká pošta: 24.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 21.2.2020
Ostatní výdejny: 24.2.2020
Uloženka: 24.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


87% 18 hodnocení
95% 2 recenze počet hodnocení
88 % celkové hodnocení
18 hodnocení + 2 recenze
Nakladatelství: » ARGO
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 1995
Počet stran: 362
Rozměr: 200×120
Vydání: 3., upr. vyd.
Název originálu: Confederacy of dunces
Spolupracovali: z angličtiny přeložil Jaroslav Kořán
přebal a grafická úprava Libor Batrla
Jazyk: česky
Vazba: pevná
Hodnocení: 219. nejlépe hodnocená kniha
Nakladatelské údaje: Praha, Argo, 1995
EAN: 9788085794588

Hrdinou je třicetiletý muž s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat, leží před televizí a s televizním programem proklíná i celý současný svět, který podle jeho názoru ztratil smysl v pozdním středověku. Jeho partnerkou je věčně přiopilá matka, s níž se hrdina nepřetržitě hádá a řada dalších postav, které karikují typické představitele americké konzumní společnosti. Kniha je výtečně napsaná a přeložená. Satirická groteska z Ameriky 60. let 20. stol. vyniká kritickým postřehem, humorem, ale i výstředností hlavního hrdiny.

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci. Třetí upravené vydání – dotisk.

Spolčení hlupců

Kniha ( pevná vazba )

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí… Přejít na celý popis

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci. Třetí upravené vydání – dotisk.

Bestseller v knihy Dobrovský

38665. v e-shopu | 42019. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.3 z 5 4 hodnocení čtenářů

2× 5 hvězdiček 1× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Spolčení hlupců

 • Skladem 5+ ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr ZDARMA, zítra po 15:00 ( Vyberte prodejnu )

356 Kč s DPH
Ušetříte 42 Kč Běžně 398 Kč

Humoristické veledílo Johna Kennedyho Toola Spolčení hlupců si svůj název i štiplavý humor vypůjčuje u Jonathana Swifta a obohacuje jej o surrealistický rozměr americké grotesky a výraznou neworleanskou příchuť. Protagonista románu Ignácius J. Reilly je zvláštní zjevení, které snad v moderní literatuře nemá obdoby: třicetiletý, vrcholně… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Humoristické veledílo Johna Kennedyho Toola Spolčení hlupců si svůj název i štiplavý humor vypůjčuje u Jonathana Swifta a obohacuje jej o surrealistický rozměr americké grotesky a výraznou neworleanskou příchuť. Protagonista románu Ignácius J. Reilly je zvláštní zjevení, které snad v moderní literatuře nemá obdoby: třicetiletý, vrcholně nepraktický, obtloustlý milovník středověké teologie a geometrie, jenž opovrhuje povrchním moderním světem a vede proti němu svou osobní křížovou výpravu. Jednoho dne mu však jeho matka, u níž bydlí a na níž je existenčně závislý, uchystá strašlivé překvapení – Ignácius si musí najít práci. Ignácius je tak nucen překročit Rubikon, a od té chvíle pro něj není návratu: roztáčí se bláznivý kolotoč událostí a divokých dobrodružství, nezadržitelně směřující k dramatickému vyvrcholení. „Spolčení hlupců je jedna z nejvtipnějších knih všech dob… budete se smát nahlas, až vám potečou slzy a rozbolí vás břicho.“ – New Republic „Mistrovské dílo… Román čtenáře naprosto ohromí svou vynalézavostí a vtipem. Nejedná se o nic menšího než o skvostnou komickou fugu.“ – New York Times „Naprostá paráda, komediální epos, burácející, řvoucí lavina.“ – Washington Post

Bestseller v knihy Dobrovský

13775. v e-shopu | 26746. minulý týden | 3486. nejlepší dosažené 07.01.2020

468. v Světová beletrie | 468. nejlepší dosažené 16.02.2020

Hodnocení čtenářů

0.0 z 5 0 hodnocení čtenářů

0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

SpolДЌenГ­ hlupcЕЇ

HumoristickГ© veledГ­lo Johna Kennedyho Toola SpolДЌenГ­ hlupcЕЇ si svЕЇj nГЎzev i ЕЎtiplavГЅ humor vypЕЇjДЌuje u Jonathana Swifta a obohacuje jej o surrealistickГЅ rozmД›r americkГ© grotesky a vГЅraznou neworleanskou pЕ™Г­chuЕҐ. Protagonista. VГ­ce

 • Skladem > 5 ks
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

Humoristické veledílo Johna Kennedyho Toola Spolčení hlupců si svůj název i štiplavý humor vypůjčuje u Jonathana Swifta a obohacuje jej o surrealistický rozměr americké grotesky a výraznou neworleanskou příchuť. Protagonista románu Ignácius J. Reilly je zvláštní zjevení, které snad v moderní literatuře nemá obdoby: třicetiletý, vrcholně nepraktický, obtloustlý milovník středověké teologie a geometrie, jenž opovrhuje povrchním moderním světem a vede proti němu svou osobní křížovou výpravu. Jednoho dne mu však jeho matka, u níž bydlí a na níž je existenčně závislý, uchystá strašlivé překvapení – Ignácius si musí najít práci. Ignácius je tak nucen překročit Rubikon, a od té chvíle pro něj není návratu: roztáčí se bláznivý kolotoč událostí a divokých dobrodružství, nezadržitelně směřující k dramatickému vyvrcholení.

SpolДЌenГ­ hlupcЕЇ

Pulitzerovou cenou ocenД›nГЅ, dnes jiЕѕ kultovnГ­, humoristicko-satirickГЅ romГЎn z barvitГ©ho prostЕ™edГ­ New Orleansu. HlavnГ­m hrdinou je IgnГЎcius Reilly, dnes uЕѕ legendГЎrnГ­ postava, vГЅstЕ™ednГ­ tЕ™icГЎtnГ­k s akademickГЅm vzdД›lГЎnГ­m, kterГЅ. VГ­ce

 • NenГ­ skladem
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

Pulitzerovou cenou ocenД›nГЅ, dnes jiЕѕ kultovnГ­, humoristicko-satirickГЅ romГЎn z barvitГ©ho prostЕ™edГ­ New Orleansu. HlavnГ­m hrdinou je IgnГЎcius Reilly, dnes uЕѕ legendГЎrnГ­ postava, vГЅstЕ™ednГ­ tЕ™icГЎtnГ­k s akademickГЅm vzdД›lГЎnГ­m, kterГЅ odmГ­tГЎ pracovat a Еѕije se svou ovdovД›lou matkou aЕѕ do dne, kdy se jeho matka rozhodne, Еѕe IgnГЎcius si prostД› musГ­ najГ­t prГЎci. TЕ™etГ­ upravenГ© vydГЎnГ­ – dotisk.

Spolčení hlupců

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu.

Vypredané , sú však dostupné iné vydania.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

O autorovi

Vydavateľstvo

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou naší práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snažíme se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku (kompletní seznam našich úspěchů zde). Žánrové spektrum jsme v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde môžete okrem iného zbierať knihomoľské odznaky, či zvyšovať si svoju knihomoľskú úroveň.

Kniha Spolčení hlupců (John Kennedy Toole)

Popis: 1× kniha, vázaná, 362 stran, 12 × 20 cm, česky

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci. Třetí upravené vydání – dotisk.

Více o knize

 • Nakladatel:Argo
 • ISBN: 80-85794-58-6
 • EAN: 9788085794588
 • Originál:
 • Autor:Toole, John Kennedy
 • Překlad:Kořán, Jaroslav
 • Popis: 1× kniha, vázaná, 362 stran, 12 × 20 cm, česky
 • Rok vydání: 1995 (3.upravené vydání)

beletrie světová

Kniha: Spolčení hlupců John Kennedy Toole

⛔ Zboží bylo prodáno, nyní nejde zakoupit 103000000222551

Tématicky podobné zboží

Upozorním vás, až bude zboží znovu v nabídce

Někdo byl rychlejší. Tenhle kousek už si ode mě bohužel nekoupíte. Ale nic není ztraceno. Můžete mi tu nechat svou e-mailovou adresu a jakmile se ke mě stejný produkt znovu dostane, pošlu Vám upozornění. Nebo si můžete vybrat z podobných produktů.

John Kennedy Toole – Spolčení hlupců

Popis:
www.tympanum.cz/cs/e-shop/516-spolceni-hlupcu

Leave a Reply