Kniha Utekl jsem z Osvětimi (Rudolf Vrba)

Kniha Utekl jsem z Osvětimi (Rudolf Vrba)

Kniha Utekl jsem z Osvětimi (Rudolf Vrba) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Utekl jsem z Osvětimi (Rudolf Vrba)
  • Elérhető fájlok: Kniha Utekl jsem z Osvětimi (Rudolf Vrba).pdf, Kniha Utekl jsem z Osvětimi (Rudolf Vrba).epub, Kniha Utekl jsem z Osvětimi (Rudolf Vrba).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Utekl jsem z Osvětimi

Anotace

Čtenářské recenze

Strhujúci príbeh,na ktorom je najhoršie to,že sa skutočne udial.Rudolf Vrba je skoro jediný,ktorý nám mohol umožniť vidieť celé to zverstvo’očami z vnútra’. Je to tak moc silná kniha,že som musela viac krát prerušiť čítanie a ísť ‘rozdýchať’ obsah.Myslím,že veľa ľuďom,hlavne mladším,chýba toto kruté poznanie.Kniha mi pomohla priblížiť sa k.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Utekl jsem z Osvětimi

kniha od: Rudolf Vrba

Nejlepší kniha o holokaustu, kterou jsem četl.

S tématikou holokaustu jsem přečetla již mnoho, mnoho knih, počínaje Remarquem, přes Sophiinu volbu až po novodobou Osvětimskou knihovnici, Vypravěčku či Mischling. Musím ale říci, že tato kniha je tak nějak nejucelenější a dává tak nějak nejvíce pocítit skutečné hrůzy, které jsme si jako lidi sami sobě byli schopni udělat. V Osvětimi jsem byla na exkurzi ve svých asi 18 letech, tehdy jsem ještě asi nedokázala vše vstřebat, teď je mi to líto. Pozoruhodná kniha, pozoruhodný život, takové hrůzy si nemohl nikdo vymyslet, ty se opravdu musely stát. (Únor: 438 str.)

Mrazivě pravdivé vyprávění, které vás nepustí. Vždy když si řeknete, že už musíte přestat číst, tak ve vás hlodá myšlenka, co se asi odehrává na další stránce. Povinná četba pro každého. Až po přečtení této knihy jsem získal pravdivý obraz té hrůzy, do té doby jsem byl v představách hodně naivní.

Po přečtení této knihy jsem ztratila iluze o humanitě. Neskutečná kniha!

Ano, toto je kniha, která by měla být povinnou četbou na základních školách. Je až smutné, jak dokáže člověka změnit prožití něčeho tak nepředstavitelného. Občas mi bylo autora neskutečně líto, s jakým despektem a skoro až lhostejností líčí hrůzy naší historie. Nedokážu si představit, možná ani nechci.. tu bolest, utrpení, zoufalství. Dlouho ještě ve mně bude kniha rezonovat.

Silný příběh silného člověka, který se nebojí přiznat, že tu hrůzu kterou prožil mu pomohlo přežít štěstí v tom neštěstí, které mu přálo i díky jeho přičinění. Kniha mě utvrdila v jednom, Walter Rosenberg byl úžasný člověk.

Tato kniha se již nedá skoro nikde sehnat. Neprodává se další vydání, v knihovnách jsem jí také moc neviděla. Potom mi ji sehnal snoubenec a já byla strašně šťastná, chtěla jsem ji mít ve své knihovně. Jedna z těch, které se čtou jedním dechem, moc p. Vrbu obdivuji, že i za takových podmínek sebral tolik síly a odvahy to vše uskutečnit.

Tyto knihy a výpovědi obětí by rozhodně neměly být zapomenuty..

Onehdy jsem tu četl něčí komentář, že se mu kniha nelíbila, onen člověk odsoudila pana Vrbu z cynismu, který ho zastihnul v Osvětimi. (Že byl rád za více místa v koji, protože člověk vedle něj umřel.)
Ale udělal i mnoho dobrého, snažil se uspořádat převrat, zachránit transport z Terezína a pokusit se bojovat zpět. Vrbova a Wetzlerova zpráva je považována za jeden z nejdůležitějších dokumentů 20. stol.
Kniha se četla dobře, Vrba vše barvitě popsal a na přeživšího ukázal asi nejlepší náhled na hiearchii KZ Auschwitz. Vyobrazuje, kam až je člověk schopen zajít, když jeho chování není postižitelné. (Neskutečné příběhy řezníků a trapitelských Kápů a dozorců, kteří soutěžili v tom, kdo zabije vězně rychleji, méně ranami pěstí.) Tehdy neexistoval způsob jak se vykoupit, neexistoval univerzální způsob záchrany. Nemohl ses chovat tak, aby tě nezabili. Číhala tam smrt všude a stačilo si prostě jen hledět svého a někdo vás mohl pro potěchu zastřelit. Tohle všechno se podařilo panu Vrbovi skvěle vystihnout, až mi z toho šel mráz po zádech.
Rovněž na knize cením, že obsahuje i závěrečnou zprávu, která nakonec oblétla svět, kde se nachází méně osobní popis fungování lágru a přibližné statistiky úmrtí.
Četl jsem podruhé a ještě si k tomu určitě najdu cestu.

Kniha: Utekl jsem z Osvětimi – Rudolf Vrba

Kniha: Utekl jsem z Osvětimi
Autor: Rudolf Vrba

vázaná
2. vydání,
Rozebráno

94%
12 hodnocení

97%
3 recenze
počet hodnocení
95 % celkové hodnocení
12 hodnocení + 3 recenze
Nakladatelství: Sefer
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2007
Počet stran: 437
Rozměr: 205×135
Vydání: Vyd. 2.
Název originálu: 44070 – the conspiracy of the twentieth century
Spolupracovali: z anglického orignálu . přeložili Iva Hrdličková a Tomáš Pěkný
Jazyk: česky
Vazba: pevná s prebalom
Nakladatelské údaje: Praha, Sefer, 2007
EAN: 9788085924503
Ukázka: » zobrazit ukázku

Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům. Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora.

Autor ve své vzpomínkové knize líčí své zážitky z koncentračních táborů a okolnosti útěku z Osvětimi.

Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům.

Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům.

Kniha Rudolf Vrba: Utekl jsem z Osvětimi

⛔ Zboží bylo prodáno, nyní nejde zakoupit 102000000020089

Tématicky podobné zboží

Upozorním vás, až bude zboží znovu v nabídce

Někdo byl rychlejší. Tenhle kousek už si ode mě bohužel nekoupíte. Ale nic není ztraceno. Můžete mi tu nechat svou e-mailovou adresu a jakmile se ke mě stejný produkt znovu dostane, pošlu Vám upozornění. Nebo si můžete vybrat z podobných produktů.

Útěk Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera z Osvětimi a jejich zpráva (1944)

7. dubna 1944 uprchli dva vězni, dvacetiletý Rudolf Vrba a o šest let starší Alfred Wetzler, z koncentračního tábora v Osvětimi -Birkenau. Dvojice slovenských Židů patřila k těm nemnohým vězňům Osvětimi, jejichž pokus o útěk z tohoto dokonale střeženého táborového komplexu skončil úspěšně. Výjimečný byl však ještě v dalším ohledu. Svým útěkem se totiž pokusili nejen zachránit vlastní život, ale též informovat světovou veřejnost a především budoucí židovské oběti a představitele spojeneckých vlád o probíhající likvidaci evropských Židů. Jen několik dní po svém úspěšném útěku sepsali v Žilině, kam se uchýlili, přibližně šedesátistránkovou detailní zprávu o fungování největšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Podařilo se ji propašovat do Švýcarska, dostala se mj. na britskou ambasádu v Bernu, do Spojených států a do Vatikánu. Odvysílalo ji BBC a publikoval západní tisk. V době, kdy plynové komory v Birkenau běžely na plné obrátky a kdy začínaly deportace maďarských Židů do Osvětimi, chtěli Wetzler s Vrbou varovat, co ve skutečnosti znamená přesídlení na východ , jehož pravý smysl se nacistům v té době stále dařilo do značné míry držet v tajnosti. Věřili, že se jim tak podaří podnítit přijetí opatření, která by nacistický plán zmařila. Ani jedné z těchto tragických událostí se bohužel zabránit nepodařilo. Bez jednoznačné odpovědi zůstává otázka, proč ti, kteří byli s obsahem zprávy seznámeni, zejména pak představitelé maďarských Židů a spojenci, zatajili pravdu před oběťmi či nepodnikli dostatečné kroky k zastavení probíhající genocidy. Zpráva Wetzlera a Vrby se ale každopádně stala jedním z prvních podrobných písemných dokumentů očitých svědků o holocaustu. Potvrdila autentičnost dosavadních zpráv o nacistických koncentračních táborech, jimž se často přisuzovala malá důvěryhodnost, protože popisovaly skutečnosti natolik hrůzné, že překračovaly představivost veřejnosti. Po válce byla využita v tzv. norimberském procesu a dnes je považována za jeden z nejdůležitějších dokumentů 20. století.

Walter Rosenberg (později si změnil jméno na Rudolf Vrba) se narodil v roce 1924 v Topoľčanech na Slovensku. V patnácti letech byl po zavedení tzv. židovského kodexu vyloučen z bratislavského gymnázia. Dvakrát se neúspěšně pokusil utéct ze Slovenska přes Maďarsko, po druhém pokusu byl deportován do Majdanku a odtud po dvou týdnech, koncem června 1942, do Osvětimi. Tam byl, podobně jako Alfred Wetzler, vězněn bezmála dva roky. Zpráva, kterou spolu s Alfredem Wetzlerem po jejich útěku, koncem dubna 1944, sepsali, přinesla podrobné informace o geografické poloze vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau, o způsobu masového vraždění v osvětimských plynových komorách, praktikovaného v té době po téměř dva roky, přehled nejdůležitějších událostí tábora od dubna 1942 (mezi nimi také vytvoření terezínského rodinného tábora a březnovou likvidaci zářijových transportů) a číselný odhad dosavadních obětí nacistického vraždění v Osvětimi. Popisuje se v ní klasifikace vězňů podle jejich provinění , pracovní a životní podmínky v táboře, selekce i systém ostrahy tábora. Do rukou spojeneckých vlád se zpráva dostala v červnu 1944. Vrba se v září 1944 přidal k partyzánskému hnutí. Po válce vystudoval v Praze Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství a později proslul po celém světě jako odborník na biochemii mozku a výzkum cukrovky a rakoviny. V roce 1958 opustil komunistické Československo, dva roky působil jako specialista na biochemii na ministerstvu zemědělství v Izraeli. V šedesátých a sedmdesátých letech se věnoval výzkumu a přednášel na univerzitách v Anglii, Kanadě a v USA. Od roku 1976 byl profesorem farmakologie na lékařské fakultě University of British Columbia ve Vancouveru. Zemřel 26. ledna 2006.

Jako výjimečný svědek holocaustu vystoupil ve čtyřech klíčových dokumentárních filmech na dané téma: Genocide (součást seriálu World at War , režie Jeremy Isaacs, BBC, Londýn 1973), Auschwitz and the Allies (režie Rex Bloomstein, spolupráce Martin Gilbert, BBC, Londýn 1982), Shoah (režie Claude Lanzmann, Paříž 1985), Witness to Auschwitz (režie Robert Taylor, CBC, Toronto 1990). Publikoval řadu článků a studií o různých aspektech šoa a především autobiografickou knihu I cannot forgive, která poprvé vyšla v roce 1964 v Londýně a New Yorku a později také v Německu, Francii, Holandsku a Izraeli. U nás se objevila v roce 1998 pod titulem Vrba , Rudolf. Utekl jsem z Osvětimi (Ich entkam Auschwitz). Praha: Sefer, 1998, s. 438., druhého vydání se dočkala v roce 2007.

Také Alfred Wetzler, který zemřel 8. února 1988, sepsal v roce 1964 své vzpomínky. Vydal je však pod pseudonymem Jozef Lánik.

V lednu 2007 obdrželi oba státní vyznamenání Slovenské republiky in memoriam.

Utekl jsem z Osvětimi

Kniha ( pevná vazba )

Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají… Přejít na celý popis

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům.

Bestseller v knihy Dobrovský

23726. v e-shopu | 27044. minulý týden

304. v Osobnosti | 351. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.8 z 5 12 hodnocení čtenářů

9× 5 hvězdiček 2× 4 hvězdičky 1× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.8 z 5

4 z 5 hvězdiček Gigy 31. srpna 2017

Dech beroucí příběh Rudolfa Vrby, kterému se podařilo nemožné, chytí za srdce každého čtenáře.

Pomohla vám tato recenze? Ano 14

Kniha, Sefer, 1999, 9788085924503

5 z 5 hvězdiček Ilona Pavlíková 25. září 2017

Toto by měla být povinná četba.

Pomohla vám tato recenze? Ano 11

Kniha, Sefer, 1999, 9788085924503

5 z 5 hvězdiček Petra 21. září 2017

Mám moc ráda knihy s tématem koncentračních táborů, ač jsou někdy opravdu velmi drastické.

Pomohla vám tato recenze? Ano 11

Kniha, Sefer, 1999, 9788085924503

5 z 5 hvězdiček zdazilek 31. srpna 2017

Jak tohle hodnotit? To snad ani nejde. Perfektní popis. Nedokážu si to představit.

Pomohla vám tato recenze? Ano 10

Kniha, Sefer, 1999, 9788085924503

5 z 5 hvězdiček Jakub 4. března 2018

Skoro až neuvěřitelný příběh Čechoslovaka Rudolfa Vrby, který po svém útěku sepsal zprávu světu o hruzach co viděl a zažil v Osvětimi s relativně přesným odhadem o počtu obětí ve snaze zabránit nadcházejícímu transportu Maďarských židů. knihu jsem přečetl již dvakrát. Skvěle napsaná kniha vás naprosto vtáhne do děje a hrůz páchaných nacistickými zrůdami.

Pomohla vám tato recenze? Ano 8

Kniha, Sefer, 1999, 9788085924503

5 z 5 hvězdiček Jan Hyhlik 12. ledna 2018

Četl jsem několikrát a klidně bych si ji přečetl zase.

Pomohla vám tato recenze? Ano 7

Kniha, Sefer, 1999, 9788085924503

4 z 5 hvězdiček Zuzi 28. září 2017

Skvělá kniha, další z pohledů na koncentrační tábor v Osvětimi. Z knihy opravdu mrazí.

Pomohla vám tato recenze? Ano 7

Kniha, Sefer, 1999, 9788085924503

5 z 5 hvězdiček Michaela Jizbová 25. září 2017

Skvělá kniha plná popisovaných hrůzností té doby, četla jsem na cestě do Osvětimi (exkurze), mráz po zádech

Pomohla vám tato recenze? Ano 7

Kniha, Sefer, 1999, 9788085924503

5 z 5 hvězdiček Kateřina Havlová 25. září 2017

Perfektní kniha!! Člověk musí přečíst aby pochopil.

Pomohla vám tato recenze? Ano 6

Kniha, Sefer, 1999, 9788085924503

5 z 5 hvězdiček Kateřina Součková 15. září 2017

Autentické svědectví jednoho z mála přeživších, kterým se navíc podařilo z tohoto pekla utéct a napsat o tom takhle skvělou knížku.

Utekl jsem z Osvětimi

Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů.

Vyprodané , jsou však dostupná jiná vydání.

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Přejete si ho zobrazit? „UTIEKOL som z Osviečimu“. Tak sa volá kniha, ktorú napísal Rudolf Vrba. Utiekol v roku 1944 spolu s Alfrédom Wetzlerom. Boli to prví dvaja ľudia, ktorým sa podarilo utiecť z prísne stráženého a asi najstrašnejšieho nemeckého nacistického vyhladzovacieho koncentračného tábora. Z Osvienčimu sa podarilo utiecť len 12 ľuďom. Wetzler a Vrba boli mladí slovenskí Židia. Boli prví, ktorí podali komplexnú správu o hrôzostrašnom, masovom a priemyselnom vyvražďovaní európskych Židov – tzv. „Vrba-Wetzler Report“. V Osvienčime zahynulo 1,1 milióna ľudí. Vrátane starcov a detí. Približne 90% z nich boli Židia z rôznych európskych krajín. V Osvienčime násilne zahynuli aj tisíce Poliakov, Rómov, Rusov. Mnohí trpeli extrémnou podvýživou a boli vystavení dennodennému sadistickému násiliu – fyzickému aj psychickému. Týraniu, ponižovaniu, neznesiteľnému utrpeniu. Vrba (vlastným menom Walter Rosenberg) sa narodil v roku 1924 v Topoľčanoch v rodine živnostníka. Wetzler (narodený v r.1918) bol z pomerne chudobnej židovskej rodiny. Vrba s Wetzlerom sa z videnia poznali z korza v Trnave kde obaja vyrastali v „zlatých časoch“ 1.Československej republiky. Obaja boli na svoj vek mimoriadne vyspelí a zodpovední. Prehľad a podrobnosti o vyvražďovaní nepredstaviteľných rozmerov mali kvôli tomu, že o.i. pracovali ako zapisovatelia. Vrba bol už v 2.koncentračnom tábore a postupne si získal dôveru Wetzlera a ďalších členov „podzemného odboja“ v Osvienčime. Podzemný odboj vybral na túto úlohu úteku a „informovania sveta“ o bezprecedentnej tragédii a šialenstve práve ich dvoch. Boli mladí, pomerne zdraví, pochádzali z blízkeho Slovenska, rozumeli aj poľsky. Mali väčšie šance než iní „prežiť útek“. „Podzemný odboj“ v Osvienčime riadili poľská (nekomunistická) „Armada Krajowa“ a rakúski komunisti. Tí mali svoje spojky aj medzi niektorými dozorcami. Vrba s Wetzlerom ušli z nepriechodnej pevnosti skrytí vo vyhĺbenej jame pod kopou dreva (určeného na stavebný materiál) kde sa krčili potichu dlhé hodiny. Nevypátrali ich ani stopovacie psy. Utiekli na „veľký piatok“ (pesah) 7.4. 1944. Na úteku mali niekoľko krát šťastie. Raz po nich aj strieľali. Postupne sa úplne vyčerpaní dostali k slovensko-poľskej hranici. Tam ich prepašovali na slovenskú stranu. V jednej z prvých dedín našli spojku „podzemia“. Následne sa s pomocou tejto a ďalšej rodiny dostali do Žiliny na severnom Slovensku, kde svoj neuveriteľný príbeh o pekle Osvienčimu vyrozprávali zástupcovi všetkých slovenských Židov Oskarovi Krasňanskému a Dr. Oskarovi Neumannovi, Erwinovi Steinerovi a p.Hexnerovi. Tí im najprv vôbec neverili. Dovtedy sa totiž správy o tom, čo sa ( v r.1942-44) presne deje v nacistických koncentračných táboroch nedostali takmer k nikomu. Bolo to kvôli zvrátenému a presnému plánu nemeckých nacistov. Verejnosť ale ani novinári netušili, že v koncentrákoch zahynulo viac než 6 milónov ľudí, najmä európskych Židov. V Žiline im vystavili falošné doklady. Následne boli informovaní vedúci predstavitelia maďarských Židov. V júni 1944 informovala o tejto správe BBC a New York Times. Prezident USA následne žiadal maďarského vodcu Hortyho o zastavenie deportácii. Tie sa zastavili 9.7. 1944. Takmer 1 milión maďarských židov mal byť totiž v tom čase deportovaný do Osvienčimu a iných koncentračných táborov. Tí vôbec netušili, že nejdú na nútené práce ale na hrôzostrašnú smrť v plynových komorách, kde nacisti neušetrili ani nemluvňatá. Vrba sa postupne zapojil do odzbrojeného Slovenského národného povstania proti domácim a zahraničným nacistom. Bolo to jedno z najväčších hnutí odporu v okupovanej Európe v druhej svetovej vojne. Vrba bojoval pod velením rotmajstra Milana Uhera. Wetzler prežil zvyšok života v zabudnutí, keďže komunistický režim v Československu po roku 1948 tému holocaustu do značnej miery tabuizoval. Po páde komunizmu bolo Wetzlerovi posmrtne udelené prezidentom Slovenskej republiky vysoké štátne vyznamenanie. Prevzala ho jeho dcéra. Vrba žil po vojne v Prahe a v 50.rokoch emigroval z komunistického Československa do Izraela. Neskôr žil v Anglicku, USA a Kanade. Bol neúnavný propagátor myšlienky, aby ďalšie generácie nezabudli na hrôzy nacizmu a holocaustu. Stal sa významným vedcom v oblasti biochémie mozgu. Celý život zhromažďoval dôkazy voči nacistom a viac krát svedčil proti nim na súde. Niektoré židovské organizácie v USA a v Izraeli ho nemali veľmi radi, lebo nepriamo obvinil niektoré židovské rady z „nadpráce“ a kolaborácie s nacistami počas druhej svetovej vojny pred a počas transportov. Zomrel v roku 2006 v Kanade.

Chcete vedieť viac ako sa im podarilo utiecť? Ako im v tom pomohli ich znalosti jazykov A podarilo sa im zachrániť maďarských Židov? Prečítajte si knihu Rudolfa Vrbu: „Utekl jsem z Osvětimi“ a Alfréda Wetzlera: „Čo Dante nevidel“. Viaceré informácie sú aj na internete a wikipédii. Knihy boli preložené do viacerých svetových jazykov. Ich príbeh zatiaľ nebol sfilmovaný.

Táto tabuľa je na pripomenutie miliónov nevinných obetí (Židov, Poliakov, Rómov, Rusov a iných), a aby ďalšie generácie nikdy nezabudli.

Informácie o ďalších hrdinoch a postavách týchto 2 kníh hľadaj aj na internete pod heslami: Fero Langer (Telgárt), Oto Presburger (Trnava), Ipi a Filip Mueller, Ernst Burger, Laco Fischer, Josef Farber, Andrej Milar, David Schmulewski, Lubomír Bastar (Brno), Alice Munková, Fredy Hirsch, Helena a Věra Rezkové, Dimitrij Volkov, Sándor Eisenbach, Ondrej Čanecký. Podobne zachránil mnohých švédsky diplomat v Budapešti Raoul Wallenberg. V nacistických koncentračných táboroch zahynula väčšina slovenských Židov. Viac než 65 000 nevinných ľudí.

Vrba mal veľký obdiv k ľuďom, ktorí si aj v abnormálnych podmienkach a prostredí osvienčimskej degradácie zachovali ľudskosť, dôstojnosť a česť. Čti víc

Neznámí hrdinové-Rudolf Vrba-Útěk z Osvětimi

Popis:

“>

Leave a Reply