Kniha Všechny řitě světa i ta má (Charles Bukowski)

Kniha Všechny řitě světa i ta má (Charles Bukowski)

Kniha Všechny řitě světa i ta má (Charles Bukowski) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Všechny řitě světa i ta má (Charles Bukowski)
  • Elérhető fájlok: Kniha Všechny řitě světa i ta má (Charles Bukowski).pdf, Kniha Všechny řitě světa i ta má (Charles Bukowski).epub, Kniha Všechny řitě světa i ta má (Charles Bukowski).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Bukowski, Charles – Všechny řitě světa i ta má

Všechny řitě světa i ta má

Ch.B. se narodil roku 16.8.1920 v Andernachu v Německu jako Heinrich Karl Bukowski, ale ve třech letech se kvůli zhroucení německé ekonomiky jeho rodina přestěhovala do USA, do Los Angeles, kterému zůstal věrný víc jak padesát let. Po příjezdu se z malého Heinricha stal američtější Henry. Dětství bylo velmi problematické, zejména vztah s otcem, který ho často bil. V roce 1936 nastoupil na vyšší střední školu, začal navštěvovat místní knihovnu, ale hlavně také místní bary a restaurační zařízení. Během svého života se aktivně věnoval pití piva, vína a podobného alkoholu, sázení na koňské dostihy a souložení se ženami. Kromě toho prošel velký kus Států a vystřídal spoustu zaměstnání před tím, než se stal alespoň trochu slavným coby spisovatel hlavně poezie, ale i povídek.
Časově sice patří ke generaci beatníků, ale ve skutečnosti s nimi neměl nic společného. Jeho přístup k životu a cíle byly zcela odlišné a do podvědomí veřejnosti se jako spisovatel výrazně zapsal až v osmdesátých letech.
U nás jeho dílo vydává nakladatelství Pragma, přičemž mezi přeloženými texty převládají povídky. Téměř všechny jeho básně, povídky i romány vycházejí ze skutečného života, autor se v nich ukrývá pod pseudonymem Henry Chinaski. Jeho asi nejslavnější kniha je Poštovní úřad, v které celé autobiografické. Popisuje zde období, kdy pracoval na poštovním úřadě. Dalším dílem je Hollywood, u nás velice známé. Nějaká další díla jsou například Paměti starého chlapáka, Ženy, Tvrdí hoši píšou básně a Všechny řitě světa i ta má. Bukowski začal být více znám až po promítání filmu Štamgast(Barfly), o kterém bohužel u nás není vidu ani slechu. Sám autor se podílel na scénáři.
Charles Bukowski zemřel 9.3.1994 v San Pedru v Kalifornii, krátce potom co dokončil svoji poslední novelu. Na to jaký vedl život, plný alkoholu i drog, žil poměrně dlouho 74 let.

Kniha Všechny řitě světa i ta má byla vydána roku 1973 nakladatelstvím Black Sparrow Press v Kalifornii v originále pod názvem South of No North. U nás byla kniha vydána nakladatelstvím Pragma. Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné a spodní stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“. Kniha se jmenuje podle stejnojmenné povídky.
Charakteristika povídek v této knize je podobná jako u jeho ostatních děl. Vše je psané jednoduše a téměř na každé druhé řádce najdeme nějaké nespisovné, spíše vulgární slova. Povídky se týkají denního rutinního života hlavního hrdiny, který se setkává se stejně pochybnými a stejně se bavícími lidmi. Zasazení

povídek je většinou do bytu samotného Chinaskiho, nějaké jeho „přítelkyně“, které sám nazýval svými „kurvičkami“ nebo do nějaké hospody, restaurace, nočního baru či klubu. Dá se říci, že třetinu života Chinaski prospal, třetinu prosouložil a poslední třetinu propil a prozvracel. Takto krátkým způsobem se dá krátce charakterizovat hlavní postava. Jeho známí, z kterými se stýkal, byli dosti podobní. Chinaski také rád vsázel na koně, čímž si občas velice vydělával, peníze však stejně skončily někde v obchodě za lahve vína a krabičky cigaret.
V jedné z povídek se dokonce objevuje Ernest Hemingway, s kterým Henry zápasí v ringu. Povídka se nazývá Klasa.
Jedna ze zajímavějších povídek se jmenovala Tudy se nejde do ráje a byla o mladé atraktivní ženě, které si za velký peníz pořídila malé živé figurky, které se chovali uplně stejně jako lidé. V baru se seznámila s Chinaskim a kde jinde by skončil příběh než u ní doma.
UK
Ukončení většiny povídek je uděláno zvláštním způsobem. Většinou nějakou hláškou, která jednoduchá a vystihující.
Kniha se mi celkem líbila i když ze začátku jsem měla problémy se čtením vulgárních slov, která člověk jen tak někde napsané nevidí. Povídky měli děj a celkem i zajímavé zápletky i když se vlastně všude jednalo o sex a alkohol.

Všechny řitě světa i ta má

kniha od: Charles Bukowski

Nové vydání zřejmě nejúspěšnější knihy Bukowského znalému čtenáři připomene autorův styl; čtenář, který se setkává s dílem Bukowského poprvé, pohlédne prostřednictvím sedmadvaceti povídek na Spojené státy americké jiným pohledem, než jaký nabízí líbivé hollywoodské filmy, a ve vyprávění plném sexu, alkoholu a vulgaris mů objeví citlivého a přemýšlivého autora. . celý text

Literatura světová, Povídky
Vydáno 2013 , Argo Orig. název

South of No North , 1973

Komentáře (79)

Kniha Všechny řitě světa i ta má

Bohužel si stále pamatuji poslední řádky. Nebudu je tu opakovat, brání mi v tom vrozený útlocit. Asi tak stejně hodnotné a přínosné jako tvorba jistého P. Manzoniho, který také prodal produkt svého nitra.

Abych parafrázoval slova Papeže Johna Cleevese: Možná nerozumím umění, ale vím, co se mi hnusí.

Mé první seznámení s autorem – musím říci, že nevím, co si mám o této tvorbě myslet. Ano, před samotnou četbou jsem se letmo s autorovým dílem seznámil, tato kniha mě však šokovala.
Proti drsným, syrovým, a bez obalu pojatým popisům života nemám vůbec nic, dokonce často tento typ literatury vyhledávám, zde toho bylo ale přespříliš.
Kniha je rozdělena do krátkých povídek, které často spojuje jen hlavní postava (popřípadě motivy jako alkohol, sex, drogy, prostituce, velkoměsto apod.); pokud bychom knihu brali jen jako jakési vykreslení života americké spodiny, tak splňuje snad všechny parametry, pokud ale hledáte v knize "něco hlubšího", pak vás o tohoto díla odrazuji.
Často jsem měl při čtení chuť několik stran přeskočit, neboť neustálé omílání pokleslých motivů (již výše zmíněných) dokáže člověka snad nadchnout prvoplánově, ale po padesáti stranách těchto výlevů každá lidská bytost (alespoň s nějakým estetickým vnímáním) ztratí chuť nejen do čtení této knihy, ale i chuť do života.
Bohužel jsem hledal víc, a nenašel.

Tak jsem zkusil po dlouhé době, co Bukowski a já. A výsledek? Žádný zázrak, přišel jsem prostě na to, že já autor a já si přestáváme rozumět.

„Z finančního hlediska bylo jasné jak facka,
že prcina je výhodnější než ocas.“
Citát z knihy

Tak jsem si říkal, že musím být tvrdší (co se týká hodnocení knih), protože poslední dobou rozdávám hvězdy jak bývalý prezident GH 28. října. Vezmu do ruky Bukiho a šup, zas je jich tam 5.
Po přečtení jeho „Všech pozadí“:
1. Budou muset někteří jít ke zpovědi skrzevá nemravné myšlenky. To já nemusím, páč to nechávám až na závěrečný zúčtování.
2. Někteří se zlijí jak váza. To já nemusím, páč po šedesátce je to už zbytečná frajeřina.
3. Někteří někoho znásilní. To já nemusím, páč viz bod 2, a taky už jde při tom o život.
Takže jsem si to náležitě užil a tímto zdravím Bukiho do pekla. Drž tam chlape místo, pokecáme!

Kniha stojí za přečtení. Spisovatel jednoduchou mluvou, všemi stravitelnou, dokázal skvěle popsat život nejchudší spodiny a sociální dno. Zároveň díky jeho knize, vidím, že nic není nemožné a tento člověk byl převelice bystrý a citlivý, když si dokázal všimnout tolika detailů a následně je i tak autenticky rozebrat. Určitě palec nahoru, nedoporučuji snad jen těm, kteří nesnesou pořádnou dávku vulgarismů a oplzlostí.

Ne, ne a ne, Bukowskému prostě nemůžu přijít na chuť. Knihu jsem četla dlouho, většinou jsem nezvládla víc než 2 povídky denně. Já na to syrové vyprávění o sexu a chlastu nejsem.

Neviem, no. Niektoré poviedky sú fajn, iné mi pripadajú bez pointy, akýsi výšplech. Buk má svoj štýl, občas ale unavuje.

Charles Bukowski

americká, 1920 – 1994 statistiky

Populární knihy

Komentáře (33)

Miluji Bukowského.
První nebo poslední nebo jediný americký autor, který dokázal popsat realitu života tak jak je. Se šarmem, elegancí, vtipem a bravurou.
Kdyby natočil americký film, tak by se tam určitě "nešukalo v podprdách" a ženský by nebyly jak po několika letech v koncentráku a chlapi by nevypadali jak fitnes trenéři po několika letech na steroidech.
Howgh!

Jen Bukowksi dokáže psát o svých dlouhých nehtech, kterými zadrháva v noci o prostěradlo. Nejde jeho tvorbu nemilovat!

Myslím, že bol komunista, len o tom nevedel. Mal sa narodiť skorej, mal sa kmarátiť a škriepiť s Leninom. A mal sa poznať s Mináčom.

Jo byl a je svůj a tehdy si vydobyl určitou autoritu a to i přes to že to byl ochlasta, rváč a děvkař, nicméně jeho sarkastická syrovost je právě to kouzelné a je příjemné poznání že tehdy v šedesátých letech pohrdal Hemingweiem i Kerouackem . Nicméně v mým očích je to král , protože přes tu sprostou syrovost se najde ta životní pravda .. koneckonců Henry Chinasky z poštovního úřadu by mohl vyprávět .

Charles Bukowski podruhé.

Nápis na jeho náhrobku sděluje: "Don´t Try"
(Nesnaž se)

Citáty:
"Nemůžeš se pokoušet. Je to důležité, nesnažit se, ale čekat. A když se nic neděje, čekej dál. Je to jako štěnice vysoko na stěně. Čekáš, až přijde k tobě. A když se přiblíží dost blízko, plácneš rukou a máš ji."

"To, co je mimo nás, není zdaleka tak důležité, jako to, co je v nás.
I když s tím, co je mimo nás, musíme pochopitelně také žít."

"Báseň je způsob, jak zachránit duši před explozí."

"Bolesti mám plnou nádrž."

"Čím míň věříš v život, tím míň máš co ztratit."

"Co si takhle konečně přiznat, že nejdůležitější není pravda – mnohdy je důležitější nechat pravdu být."

"Nejlepší člověk je ten, který mně obdaří svojí nepřítomností."

"Přinesla jsi mi to. Až si to budeš brát, udělej to pomalu a hladce.
Udělej to, jako bych umíral ve spánku, místo v životě."

"Ženy odjakživa přitahuje lež. Natolik, že se za ni časem provdají."

"Láska usychá rychleji než sperma."

"Možná největší výdobytek člověka je jeho schopnost umírat."

"Umírám a přitom nemám žádnou nemoc.
Umírám na existenci tak chladnou, že nestojí za námahu."

"Smrt je vítězství.
Jsem mrtvý, mrtvý, MRTVÝ!"

VЕЎechny Е™itД› svД›ta i ta mГЎ

NovГ© vydГЎnГ­ zЕ™ejmД› nejГєspД›ЕЎnД›jЕЎГ­ knihy BukowskГ©ho znalГ©mu ДЌtenГЎЕ™i pЕ™ipomene autorЕЇv styl; ДЌtenГЎЕ™, kterГЅ se setkГЎvГЎ s dГ­lem BukowskГ©ho poprvГ©, pohlГ©dne prostЕ™ednictvГ­m sedmadvaceti povГ­dek na SpojenГ© stГЎty americkГ© jinГЅm. VГ­ce

  • Skladem > 5 ks
  • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
  • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

NovГ© vydГЎnГ­ zЕ™ejmД› nejГєspД›ЕЎnД›jЕЎГ­ knihy BukowskГ©ho znalГ©mu ДЌtenГЎЕ™i pЕ™ipomene autorЕЇv styl; ДЌtenГЎЕ™, kterГЅ se setkГЎvГЎ s dГ­lem BukowskГ©ho poprvГ©, pohlГ©dne prostЕ™ednictvГ­m sedmadvaceti povГ­dek na SpojenГ© stГЎty americkГ© jinГЅm pohledem, neЕѕ jakГЅ nabГ­zГ­ lГ­bivГ© hollywoodskГ© filmy, a ve vyprГЎvД›nГ­ plnГ©m sexu, alkoholu a vulgarismЕЇ objevГ­ citlivГ©ho a pЕ™emГЅЕЎlivГ©ho autora.

Všechny řitě světa i ta má

Get A Copy

Friend Reviews

Reader Q&A

Be the first to ask a question about Všechny řitě světa i ta má

Lists with This Book

Community Reviews

Greta, help, I can’t stop reading Charles Bukowski! And I’m not a nihilist, though Bukowski very well may be. His only allegiances are to women, booze and (betting on) horses, the backdrop of which is decades of working a lot of terrible jobs he makes us shudder and laugh about. Oh, and Bukowski also at his best has an undying allegiance to great writing, crafting so much more of it than you might expect from his (existential) condition. And sure, Greta, some of them are nasty and difficult, but Greta, help, I can’t stop reading Charles Bukowski! And I’m not a nihilist, though Bukowski very well may be. His only allegiances are to women, booze and (betting on) horses, the backdrop of which is decades of working a lot of terrible jobs he makes us shudder and laugh about. Oh, and Bukowski also at his best has an undying allegiance to great writing, crafting so much more of it than you might expect from his (existential) condition. And sure, Greta, some of them are nasty and difficult, but many of them are flat out gems.

I don’t know, maybe it’s because I read so many tender picture books and thoughtful graphic novels/memoirs, most of them the last few years written by women. Maybe I come back to Buk as an antidote to hope and compassion from time to time. A reverse palate cleanser? I never lived in the gutter, but Buk did, and he shows us what it is like to be there. I can’t really say why I need to read about that. But he makes fun of the rich and pretentious, the arrogant and effete. And then he makes you laugh about it and above all, laugh at him and his friends in their hopeless squalor. Because if you strip away most of what these stories are about, many great ones, they are at base about addiction. About drinking yourself to ruin. Sympathy for the devil?

Maybe I return to Bukowski, Greta, because he writes about whatever he writes about so well.

"An intellectual is a man who says a simple thing in a difficult way; an artist is a man who says a difficult thing in a simple way"―Charles Bukowski, Notes of a Dirty Old Man (1969)

Bukowski sometimes writes badly, but at his best he’s an artist in this collection. In terms of style he is anti-romantic, the opposite of fussy and “literary.” He tells his truth. And entertains in the process. His best stories in this 1973 collection include, “All the Assholes in the World Plus Mine,” a story about his (because his main character, Henry Chinaski, is a stand-in for him) hemorrhoid operation, a topic that is unavoidably funny, and “Confessions of a Man Insane Enough to Live With Beasts.” I also like "Christ on Rollerskates," “What Killed Dylan Thomas,” and the story of Chinaski going into the ring with Hemingway.

Sure, Greta, these stories are unfailingly gritty, sometimes offensive, and they make you feel guilty sometimes when he drags you down into his world with him, invites you to the bar to drink and laugh with him. Am I bad because I stayed with him til the bartender threw us out?! Maybe. Well, I had a few hours in a car and so I admit I enjoyed hearing them. Is he a nihilist with a heart? Maybe. But this guy could, for a long time, really write, and this collection is some of the evidence. . more

South of No North (Short Story Collection), Charles Bukowski
South of No North contains some of Bukowski’s best work. Among the short stories collected in the book are Love for $17.50, about a man named Robert whose infatuation with a mannequin in a junk shop leads him first to buy it, then make love to it, and then eventually fall in love with "her," much to the consternation of his real-life girlfriend; Maja Thurup, about a South American tribesman with an enormous penis who is brought to Los South of No North (Short Story Collection), Charles Bukowski
South of No North contains some of Bukowski’s best work. Among the short stories collected in the book are Love for $17.50, about a man named Robert whose infatuation with a mannequin in a junk shop leads him first to buy it, then make love to it, and then eventually fall in love with "her," much to the consternation of his real-life girlfriend; Maja Thurup, about a South American tribesman with an enormous penis who is brought to Los Angeles by the woman anthropologist who has "discovered" him and become his lover; and The Devil is Hot, about an encounter with Old Nick at an amusement pier in Santa Monica, where Scratch himself is caged and on display, fed only peanut butter and dogfood, exploited by a cynical carnie.
Index of stories: Loneliness; Bop Bop against That Curtain; You and Your Beer and How Great You Are; No Way to Paradise; Politics; Love for $17.50; A Couple of Winos; Maja Thurup; The Killers; A Man; Class; Stop Staring at My Tits, Mister; Something About a Viet Cong Flag; You Can’t Write a Love Story; Remember Pearl Harbor?; Pittsburgh Phil and Co.; Dr. Nazi; Christ on Roller Skates; A Shipping Clerk with a Red Nose; The Devil Was Hot; Guts; Hit Man; This Is What Killed Dylan; Thomas; No Neck and Bad as Hell; The Way the Dead Love; All the Assholes in the World and Mine; Confessions of a Man Insane Enough to Live with Beasts

عنوانها: جنوب بی شمال؛ جنوب بدون شمال: داستان‌های زندگی مدفون؛ نویسنده: چارلز بوکفسکی؛ تاریخ نخستین خوانش: روز چهارم ماه دسامبر سال 2015 میلادی

عنوان: جنوب بی شمال؛ نویسنده: چارلز بوکفسکی؛ مترجم: غلامرضا صراف؛ تهران: نیماژ، ‏‫1393؛ در 350 ص؛ شابک: 9786003672499؛ چاپ دیگر 1395؛ موضوع: داستانهای نویسندگان ایالات متحده آمریکا – سده 20 م
عنوان: جنوب بدون شمال: داستان‌های زندگی مدفون (21 داستان از 27 داستان)؛ نویسنده: چارلز بوکفسکی؛ مترجم: شهرزاد لولاچی؛ تهران: افق‏‫، 1397؛ در 280 ص؛ شابک: 9786003534483؛‬
عنوان: آدمکشها؛ نویسنده: چارلز بوکفسکی؛ مترجم: غلامرضا صراف؛ تهران: نیماژ؛ چاپ سوم 1395؛ در 64 ص؛ شابک: 9786003670655؛

نقل نمونه متن: «- می‌خوای قهرمان باشی، مگه نه پسر کوچولو؟ وقتی همه تشویقت می‌کنند هیجان‌زده می‌شی؟ پرچم آمریکا رو دوست داری؟ آره، مثل بستنی وانیلی؟ هنوز غذای بچه هم می‌زنی، بی‌همه‌ چیز؟‌ – ببین، میسون. ؛ – خفه شو! هفته‌ ای سیصدتا! هفته‌ ای سیصدتا بهت دادم. وقتی تو اون نوشگاه پیدات کردم پول نوشیدنی بعدیت رو نداشتی. ؛ جنون الکل داشتی و با سوپ کلم، خودت رو سر پا نگه می‌داشتی! من از هیچ ساختمت، بی‌شرف و می‌تونم دوباره نابودت کنم. تا اونجا که به تو مربوط می‌شه، من خالق تو ام، خالقی که پدرسوخته‌ بازی‌هات رو هم نمی‌بخشه!» پایان نقل. «چالز بوکوفسکی» که خصلت هنجارشکنی و نوشتن به سبک رئالیسم کثیف را به او نسب داده‌ اند، در این مجموعه داستان نیز همانند سایر آثارش به زندگی طبقه‌ ی فرودست، افراد حاشیه‌ ای جامعه، بیکاری، می‌خوارگی و روابط اجتماعی آدم‌ها در آمریکا می‌پردازند. ا. شربیانی
. more

The Buried Life

Charles Bukowski (1920-1994) had a gift for creating evocative titles. The title of this book, "South of No North: Stories of the Buried Life" (1975) captures hauntingly the sense of loneliness, alienation, and aloneness that underlies the 27 short stories in this volume.

Bukowski began writing short stories at an early age while he supported himself doing odd jobs and through work at the Post Office. He then turned to poetry and, eventually, to writing novels at the urging of John The Buried Life

Charles Bukowski (1920-1994) had a gift for creating evocative titles. The title of this book, "South of No North: Stories of the Buried Life" (1975) captures hauntingly the sense of loneliness, alienation, and aloneness that underlies the 27 short stories in this volume.

Bukowski began writing short stories at an early age while he supported himself doing odd jobs and through work at the Post Office. He then turned to poetry and, eventually, to writing novels at the urging of John Martin of Black Sparrow Press. Bukowski continued to write stories and columns for underground newspapers in Los Angeles. Some of the stories are included here.

As are the novels, Bukowski’s stories are raw and gritty. They are filled with life in Los Angeles flophouses and cheap rooming houses. The stories feature chronic alcoholism, crude sexuality, sexual frustration, horseplaying, violence, and joblessness. They are a chronicle of the life of the down-and-outer.

Many of the stories are told in the voice of Henry Chinaski, the autobiographical character that is at the center of Bukowski’s novels. But interestingly, some of the stories in this collection feature other characters and settings. The collection includes, for example a fanciful story set in the old West, "Stop Staring . Mister", and stories with imaginative, if macabre themes, including "No way to Paradise", "Maja Thurup" and "The Devil was Hot".

The dominant impression these stories convey is one of loneliness and isolation. Whether the character is Chinaski or another individual, Bukowski writes of individuals who lack social connectedness and sense of purpose. His characters are perpetual outsiders who mock a world they cannot share and simultaneously tear themselves apart. Dostoevsky’s Underground Man is a distant cousin of most of the characters we meet in Bukowski’s stories. Another book that I find similar in tone, set in New York City rather than the west coast is Hubert Selby’s "Last Exit to Brooklyn" which shares much of the grimness, loneliness, sexual obsession, and search for love that I find in Bukowski.

Some of the works included in this collection are more vignettes than short stories. There is little in the way of development and in some cases the climax of the story is nonexistent or misfires. There are interesting settings, however, in many of these stories and as sketches many of them work well.

The stories that exemplify the theme of loneliness for me include the first one in the collection, titled "Loneliness" and the story "Remember Pearl Harbor?" which tells of Chinaski’s rejection for military service in WW II. These stories are good at sketching the nature of the rootless, lonely individual. Some of the other stories in this collection that I thought good are "Bop Bop against that Curtain", "Christ on Rollerskates", "Hit Man", "Pittsburgh Phil & Co" (a fine story about gambling at the racetrack) and "Confessions of a Man Insane Enough to Live with Beasts."

Bukowski writes simply with short sentences in a style filled with explecatives and references to sexual and excrecatory functions. I became interested in Bukowski’s writings several years ago, put them aside, and then reread some of them after viewing an excellent film on Bukowski’s life: "Bukowski: Born into This". Bukowski is hardly a writer for all times and all seasons. But there is a toughness and raw humor in these books, and a sense of loss and sadness that make Bukowski’s books highly evocative of certain kinds of blue and lonely feelings. The stories are metaphors of a buried life than many people see in themeselves at times in somewhat different ways than the ways presented in Bukowski’s writings. That is why, I think, Bukowski continues to have a following and to be read.

Audio-kniha, Charles Bukowski – Škvár part. 1 – 5

Popis:

Leave a Reply