Kniha Zabiják (Émile Zola)

Kniha Zabiják (Émile Zola)

Kniha Zabiják (Émile Zola) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Zabiják (Émile Zola)
 • Elérhető fájlok: Kniha Zabiják (Émile Zola).pdf, Kniha Zabiják (Émile Zola).epub, Kniha Zabiják (Émile Zola).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Zabiják

kniha od: Émile Zola

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hr omádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé. Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá. Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne… . celý text

Rougon-Macquartové 7.

Literatura světová, Romány
Vydáno 2009 , Československý spisovatel Orig. název

L’Asommoir , 1876

Komentáře (205)

Kniha Zabiják

Kniha na mě velice zapůsobila a je vynikající (četl jsem překlad z r. 1958). Popisuje život mladé rodiny z chudého pařížského předměstí. Gervaisa a Coupeau začínají svůj život jako pracovití a optimističtí lidé, mají ale již své odžito a vědí, že svět není ideální. Přesto svůj život začínají v chudinské čtvrti plné alkoholiků, závistivých jedinců, a bez skutečného zázemí. Děj románu popisuje, jak málo (zde pracovní úraz) může v takovém prostředí odstartovat sestupnou spirálu úpadku, bídy a zmaru. Hlavní roli hraje děsivý vliv alkoholu a špatné společnosti. Zola nepopisuje silné, "nadživotní" hrdiny, ale běžné představitele nižší třídy, které nemají vůli dlouhodobě vzdorovat vlivu zlomyslného okolí (Lorrieuxovi), postavit se sociálním predátorům (Lantier), nebo svépomocně překonat závislost (na alkoholu) – chybí jim dokonce i odstup a schopnost uvědomit si, co vše jim hrozí.
Styl psaní se v průběhu děje nemění (snad ze začátku, během popisu svatby je trochu rozvleklejší), ale atmosféra záhuby, která se nad hlavními hrdiny vznáší, čím dál, tím víc houstne a celý dojem umocňuje čtenářova předtucha, že tento příběh šťastný konec mít nebude. Naturalistické portréty opilců a epizod z jejich života jsou hodnověrné. Autor tyto epizody střídá se stručným popisem průběhu jednotlivých etap pijáckého života, aby měl děj spád, i když se celý román odehrává v průběhu zhruba patnácti let.
Nejsilnějším mementem je, že průběh Coupeaovy životní dráhy lze sledovat i bezmála o 150 let později na současných lidech, a to činí ze Zabijáka relevantní dílo i pro dnešek.

Čistý naturalismus, Zola v nejlepší formě. Přímý pohled bez příkras. Alkohol je zlo.

A to jsem povinnou četbu ve škole nesnášel, zejména na střední byl pěkně pitomý výběr knih. A tahle je jedna z mála, která mě neskutečně zaujala, a to od první do poslední stránky. Líbil se mi děj, postavy, zvraty a celkově střídání chudého a bohatého období hlavní ženské postavy knihy. Než jsem se do čtení pustil, říkal jsem si proč se to nazývá ZABIJÁK – jedním slovem to je zde celým rozsahem děje pěkně vystiženo. Co víc k tomu dodávat? Dá se to číst víckrát a stále je to solidní záležitost. 95%

O knize ZABIJÁK jsem už uvažoval dlouhou dobu, že si ji přečtu, a konečně jsem se dostal k této knize. Je to první kniha, kterou jsem přečetl od Zoly. Během četby jsem si říkal, jak knihu ohodnotím. Viděl jsem to na 4*, ale s blížícím se závěrem jsem se rozhodl, že udělím této knize 5*.

Hlavní postavou je Gervaise, která přijíždí do Paříže, bere sebou 2 děti a svého přítele Lantiera. Ten ji opouští a po čase Gervaise naváže nový vztah s klempířským dělníkem Coupeauem, s nímž má dceru Nanu. V jejím životě se objevuje ještě jeden muž, který vykonává práci kováře. Postupně se celá rodina rozpadá díky alkoholu.. Knihu jsem četl pomaleji, abych všemu porozuměl a vychutnal si příběh. Zola napsal knihu v roce 1877. Musím říci, že některé popisy byly pro mě zbytečně rozvláčné, například popis svatby nebo popis slavnostní hostiny. Gervaise pracuje jako pradlena, takže Zola také popisuje docela podrobně, jak probíhá praní prádla. Popisuje také postup práce v kovářské dílně, popisuje parní stroj, anebo destilační aparaturu při výrobě lihovin.

Při čtení jsem si říkal, proč Gervaise zůstává s mužem, který propadl alkoholu?! Proč s ním stále zůstává, přestože se nehodlá změnit?! Obhajovala se tím, že ho nemůže opustit, protože má děti. Po čase si řekla, že když se takto k ní špatně chová, bude mu to oplácet jinak.. To podle mě byla chyba. Postupně propadla také alkoholu.. Přitom kdyby si všechno důkladně promyslela a přehodnotila, její život mohl vypadat úplně jinak. V knize se dočteme také o její dceře Naně a jejich eskapádách. Hodně mne dojal jeden příběh o jedné dívence, o které se dočtete v knize. Byl jsem z toho smutný a v očích jsem měl slzy. I na tomto krátkém příběhu děvčátka můžeme vidět, kam to vede, když se člověk utápí v alkoholu, je opilý a ubližuje jiným lidem. V knize se seznamujeme také s Coupeauovou rodinou, jeho kamarády – alkoholiky a také s nájemníky domu. Čím blíže se kniha blížila k závěru, tím to bylo pro mě ponuřejší a smutnější. Závěr knihy byl tragický. Čtenář si může vzít poučení.

Jaké poučení vyplývá z této knihy? Hlavně ženy by si měly uvědomit, že pokud žijí s mužem – alkoholikem, který slibuje, že se změní, bude se léčit a podobné řeči a nic pro to neudělá, tak si mohou být jisté, že jejich manželství bude peklem. Samozřejmě záleží na tom, jak se muž chová, když je v podnapilém stavu. Nejhorší ze všeho je, když ženu fyzicky, anebo psychicky týrá. Podle mého názoru by se žena s tímto mužem měla rozvést, i když s ním má děti. Některé ženy zůstávají s alkoholikem po celý život, znám některé případy z okolí, ale co je to za život?! Žena přijde o nejkrásnější roky svého života, stále předpokládá, že dojde k nějaké změně, že se její život časem zlepší, jenže nakonec to zůstane většinou ve starých kolejích a smíří se s tím. Jsem si vědom, že pro ženu není jednoduché požádat o rozvod, když třeba se svým mužem zažila také pěkné chvíle, mají spolu děti, ale pokud muž nechce podstoupit protialkoholické léčení, nemá podle mého názoru nadále smysl zůstávat v tomto svazku. Žena a děti zbytečně trpí, trápí se, tečou potoky slz.. Je důležité, pokud se muž rozhodne jít na protialkoholické léčení, a pak se vrátí domů, aby se už nikdy nedotkl alkoholu. Myslím si, že pokud se opětovně něčeho napije, tak tím zažehne jiskru a dostane se tam, kde byl v minulosti. I kapka alkoholu může být spouštěčem pro člověka, který opustil léčebnu. Někdy se stane, že žena, která žije s alkoholikem, také přičichne k alkoholu a začne konzumovat alkohol z žalu nad svým životem. Tyto ženy by si měly uvědomit, že pokud mají děti, tak kvůli nim by s pitím alkoholu měly okamžitě přestat! Když pije otec rodiny, je to smutné, ale když začne pít také jejich mamka, je to přímo tragédie! Tyto ženy by měly nalézt sílu a myslet na děti, které je potřebují a věnovat se dětem. Když děti vidí své rodiče v podnapilém stavu, vidí je v hospodách, vidí, že se jim rodiče dostatečně nevěnují, jak to pak může skončit?! Některé děti z rodin alkoholiků pak mohou sklouznout na scestí, jako například Nana, o které se dočtete v knize. Takže svůj díl viny nesou rodiče. Cítím, že jsem se zase rozohnil, ale je to tím, že bych mohl vyprávět plno příběhů z alkoholických rodin, které znám. Je mi líto dětí, které trpí a nemají nikoho, s kým by si mohli popovídat, kdo by byl jejich oporou.

V knize se vyskytují také ilustrace, které se mi líbily.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Co má dělník ze života, když pracuje do úpadu, přitom nemá v kapse krejcar a boháč na něj ještě pohlíží skrz prsty? Kdo mu pak může zazlívat, že se někdy trochu napije, aby přece jednou viděl svět v lepších barvách?

Když cítím k někomu přátelství, nemohu tu osobu vidět s jinými.

Kniha diky ktere jsem se kdysi davno zamilovala do cteni. Skvele napsano, strhujici pribeh. Rada si prectu znovu i po nekolikate.

Kniha: Zabiják – Émile Zola

Kniha: Zabiják
Autor: Émile Zola

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


93% 3 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
93 % celkové hodnocení
3 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Omega
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2015
Počet stran: 451
Rozměr: 200,0×130,0x0,0 mm
Úprava: ilustrace
Spolupracovali: přeložil Jiří Guth
upravil Jan Srb
ilustroval A. Wierer
Skupina třídění: Francouzská próza
Hmotnost: 0,623kg
Jazyk: česky
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Datum vydání: 201502
Nakladatelské údaje: Praha, Dobrovský, 2015
ISBN: 978-80-7390-180-6
EAN: 9788073901806

Román Zabiják se odehrává v temných krčmách Paříže druhé poloviny devatenáctého století. Čtenář v něm sleduje osudy mladé Gervaisy Macquartové, která se provdá za pařížského pokrývače Coupeaua. Rodinné štěstí netrvá příliš dlouho. Manžel se při práci zraní a během rekonvalescence ho posedne démon alkoholu, který po čase ovládne i Gervaisu.

V době vydání bylo dílo většinou francouzské veřejnosti odmítnuto. Ta se cítila pobouřena autorovým drsným realismem a popisem chudoby, která přece do jejich salónů nepatřila. Čas dal za pravdu Zolovi. Román Zabiják je dnes považován za jedno z jeho nejlepších děl.

Zabiják

Émile Zola (* 2. apríl 1840, Paríž – † 29. september 1902, tamže) bol francúzsky spisovateľ, najvýznamnejší predstaviteľ naturalizmu. Zohral veľkú úlohu v Dreyfusovej afére.

Román Zabiják se odehrává v temných krčmách Paříže druhé poloviny devatenáctého století. Čtenář v něm sleduje osudy mladé Gervaisy Macquartové, která se provdá za pařížského pokrývače Coupeaua. Rodinné štěstí netrvá příliš dlouho.

Bežná cena Bežne 11,70 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Zabiják. Dala jsem si ho do maturitního seznamu, protože to znělo docela slibně. Očekávala jsem od toho strašně moc akce, spoustu sexy ninjů a tak dál. Nakonec jsem se ke knížce dostala a zjistila (ne)krutou pravdu. Žádný akční příběh. A žádní sexy hrdinové. Ozval se školní zákon schválnosti – nic, co se téhle instituce týká, zkrátka nemůže splnit naše očekávání.

Jak jsem zjistila, hlavním zabijákem je zde alkohol, který jde ruku v ruce s bídou. Můžete zchudnout, protože začnete pít, nebo můžete začít pít a kvůli tomu zchudnout. Tak jako tak vás to nakonec zabije. Docela nepříjemným způsobem.

Ačkoli jsem byla zprvu rozladěna tím, že nešlo o žádný akční příběh, a místy se mi chtělo hrozně brečet z roztahaných popisů (paradoxně mě ani tak nerozčiloval popis Coupeaových konečných záchvatů – jistě, je to nechutné, ale k životu to patří a je lepší vědět, jak je to doopravdy, než dál žít v tom, že alkoholik zemře tak, že do sebe nalije flašku a prostě padne –, jako spíš třeba popis hostiny, protože jsem to četla ve škole a rozhodně to nijak neumírnilo můj hlad), jsem nakonec docela ráda, že jsem si to vybrala a přečetla.

Když vidím na lavičce rozplácnutého opilého chlapíka, nenaskočí mi automaticky představa celoživotně líného, neschopného a ztraceného jedince. Když z paní, která se na mě tlačí v autobusu, cítím alkoholové výpary, nevidím jen chuligánku. Vím, že za každým takovým člověkem může být dříve pilně pracující a veselý klempíř nebo dobrosrdečná a stejně pracovitá žena, do jejichž životů zasáhla spousta nehod, smůly, špatného prostředí a lidí. Sice z toho pohledu mám pak ještě horší pocit a drtí mě, že jim neumím pomoct, ale je dobré vědět, že všechno není jen černé a bílé, že se to může změnit rychleji, než stačíme říct famfrpál.

Znám hodně lidí, kteří by po dočtení přestali pít (alespoň naoko, protože jsou to hérečky). Možná by ani nebylo tak úplně od věci dát to povinně přečíst lidem, co mají s alkoholem problém. Nejsem si jistá, jestli by jim to pomohlo – ani já neplánuju být abstinentem (a to mě z jedné párty vezla rychlá, takže bych měla být poučena i vlastní kůží). Určitě je ale dobré vědět, jak to může dopadnout. A že v životě nakonec vůbec nic není jisté.
Možná já sama za dva roky nebudu studovat vysokou, ale prát prádlo ve své extrémně úspěšné prádelně. Anebo budu žebrat u popelnic před svou vysněnou školou, kde mi jedinou oporou bude kořalka. Kdoví.

Jasná je jedna věc – Zabiják vás určitě obohatí. Já osobně tu knížku rozhodně neřadím mezi své nejoblíbenější, ale nelituju toho, že jsem ji přečetla. A ukamenujte mě všichni, co teď vzdycháte nad tím, že četba k maturitě je ztráta času. Čítaj viac

Zabiják

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 5+ ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ( Vyberte prodejnu )

229 Kč s DPH

Zabiják Sedmý román z cyklu Rougon-Macquartové vycházel původně na pokračování v letech 1876-1877 a šokoval svým naturalismem. Zabijákem, o kterém román pojednává, je alkoholismus. V románu sledujeme sestupný vývoj rodiny kdysi úspěšných a pracovitých lidí, které závislost na alkoholu dostane do bídy, šílenství, vězení a smrti v osamění.

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Sedmý román z cyklu Rougon-Macquartové vycházel původně na pokračování v letech 1876-1877 a šokoval svým naturalismem. Zabijákem, o kterém román pojednává, je alkoholismus. V románu sledujeme sestupný vývoj rodiny kdysi úspěšných a pracovitých lidí, které závislost na alkoholu dostane do bídy, šílenství, vězení a smrti v osamění.

Bestseller v knihy Dobrovský

13066. v e-shopu | 8807. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.4 z 5 29 hodnocení čtenářů

17× 5 hvězdiček 6× 4 hvězdičky 4× 3 hvězdičky 1× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.4 z 5

5 z 5 hvězdiček Markéta Němcová 8. září 2017

Naprosto úžasná kniha. Děj vás pohltí a vtáhne do prostého francouzského prostředí a do životů lidí, kteří tak snadno spadnou na společenské dno. Zabiják-tedy alkohol v této knize poukazuje na svoji sílu a vliv na spokojený život. Konec příběhu je velmi smutný, avšak plyne z toho hodně ponaučení, ve kterých si každý najde, to svoje

Pomohla vám tato recenze? Ano 19

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

5 z 5 hvězdiček Kateřina Dušková 31. srpna 2017

Ačkoliv je román dlouhý, je plný všemožných zvratů, lákadel ale především jak se člověk díky okolnostem dokáže úplně změnit a stát se skoro naprosto někým jiným. Srovnání postav na začátku a na konci je tak odlišné, jako by to nikdy nemohl být jeden stejný člověk.

Pomohla vám tato recenze? Ano 19

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

3 z 5 hvězdiček Nela 4. září 2017

Četla jsem kdysi k maturitě a pamatuji si, že mě to bavilo 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 18

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

4 z 5 hvězdiček Lucie Fendrichová 27. září 2017

Kniha mi na vícero místech přivodila mrazení v zádech, oceňuji dobře popsaný naturalismus. Musela jsem se při čtení zastavit a rozmyslet si, zda mi bude Gervaisy líto, ale nakonec ne. Výborná kniha.

Pomohla vám tato recenze? Ano 17

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

4 z 5 hvězdiček Anonym 26. září 2017

Knihu jsem si zvolila u maturity, protože mě zaujal příběh. S knihou jsem byla velice spokojena, bohužel jsem u ní strávila až zbytečně moc času. Rozhodně se najdou i čtivější knihy.

Pomohla vám tato recenze? Ano 16

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

5 z 5 hvězdiček Barbora 25. září 2017

Krutý příběh o alkoholu, co dokáže provést ve spořádané rodině za paseku.

Pomohla vám tato recenze? Ano 14

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

5 z 5 hvězdiček Lenka Karabášová 27. září 2017

Alkohol je metla lidstva. O tom, jak bych nepřála nikomu skončit. Výborné a tak trochu poučné čtení nejen v rámci povinné četby.

Pomohla vám tato recenze? Ano 13

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

5 z 5 hvězdiček Lucie K. 22. září 2017

Knížku jsem četla jedním dechem a čekala jsem kdy tam koho kdo zabije. Ale název vypovídá o alkoholu jako zabíjákovi.

Pomohla vám tato recenze? Ano 13

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

3 z 5 hvězdiček Jarmila 21. září 2017

Musím říct, že ačkoli obsahově nebyla kniha můj šálek čaje, tak ve mě zanechala hlubokou stopu. I když nemůžu říct, že s láskou, tak na ní často vzpomínám. Autor vás naprosto vtáhne do příběhu, ve kterém sledujete osudy lidí, které se výrazně proměňují a nenávratně a nevědomky se řítí do zkázy.

Pomohla vám tato recenze? Ano 13

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

4 z 5 hvězdiček Vendy 22. září 2017

Je opravdu smutné co s vámi dokáže alkohol.

Pomohla vám tato recenze? Ano 12

Kniha, Edice Knihy Omega, 2013, 9788073900533

Zabiják – rozbor díla k maturitě

Kniha: Zabiják

Autor: Émile Zola

Přidal(a): Loves

Literární druh: epika

Literární žánr:román

Literární směr: naturalismus

– Mluvčí školy naturalismu´, který se snažil člověka zachytit v jeho přirozeném chování se všemi pudy, vrozenými sklony a dispozicemi

– Nejvýznamnější představitel naturalismu

– Svými názory měl vliv na politický život ve Francii

– Zemřel náhle na otravu kouřem z kamen

– Díla: Nana, Germinal, Břicho Paříže

ZABIJÁK

DOBA A MÍSTO DĚJE

19. století Francie , (pařížské krčmy a životní prostředí nejnižších vrstev)

CHARAKTERISTIKA POSTAV

Gervaisa– skromná, zpočátku pracovitá, příliš tolerantní ke svému muži

Lantier- bývalý milenec, příživník a povaleč, snaží se zalíbit lidem a pak utrácí jejich peníze

Coupeau– zprvu se zdá ideálním mužem, vydělává, stará se o rodinu. Pracuje jako klempíř – opravuje střechu a když na něj zavolá malá Nana, spadne. Všechny peníze jsou investovány do jeho léčby. Po uzdravení se mu už nechce pracovat. Seznámí se s Lantierem a nabídne mu u nich ubytování. Několikrát mají dokonce snahu jít pracovat, ale vždy raději stráví den v hospodě. Alkohol mu zničil mozek, chová se agresivně, umírá v léčebně.

Goujet- bývalý soused Gervaisy, beznadějně do ní zamilovaný, půjčuje jí peníze a vše jí odpouští, nabízí dokonce, aby spolu někam odjeli. Odmítla ho.

Nana – dcera zkažená prostředím, v jakém vyrůstala. Stává se z ní prostitutka, několikrát se vrátí domů, ale nic ji tu nedrží.

Štěpán, Klaudius – děti

JAZYK

– Autorská řeč: vulgarismy, argot, rozsáhlé popisy pocitů, míst a vztahů

– Řeč postav: hovorový jazyk, slangové výrazy

– Autor využívá autentický jazyk spodiny společnosti, zdůrazňuje otřesný obraz jejich bídy

– Autor používá jazyk z ulice

CHARAKTERISTIKA NATURALISMU

– Ukazuje stinnou stránku společnosti

– Typ realismu, který ukazuje člověka, jako pasivní produkt vlivů prostředí, dědičnosti, jeho pudů a vášní

– Ukazuje patologické jevy ve společnosti (kriminalita, násilí, prostituci, alkoholismus a nebojí se ukázat i nechutnou stránku lidské existence (nemoci, umírání, výkaly, splašky)

– Zakladatelem je Emil Zola, který zákony dědičnosti zkoumal tak že, vytvořil 20 dílný románový cyklus v němž za předky postav dal nervově vyšinutou ženu a jejího zdravého manžela, zahradníka Roigona a milence Marquarta, alkoholika

– Na manželských a nemanželských dětech pak ukazuje jak z generace na generaci roste počet alkoholiků, zlodějů, tuberáků nebo lidé nervově vyšinutých

– Zolovo dílo má i hodnotu přírodovědného bádání

– Naturalistické knihy jsou pesimistické

– Delirium tremens- nejvyšší stádium nemoci, kdy člověk umírá na následky alkoholismu

HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA

-autor poukazuje na to, jak alkohol = zabiják, ničí člověka a snaží se před ním tímto dílem varovat


Další podobné materiály na webu:

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Zola Emile (*02.04.1840 – †29.09.1902)

Zabiják (rozbor)

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1969 (3. vydání tamtéž). Z francouzského originálu L’Assommoir přeložil Luděk Kárl. Doslov napsal Karel Lívanský. Počet stran: 397.

 • naturalistický román líčící úpadek a zbytečný konec životů v beznadějném prostředí plném bídy, alkoholu a prázdnoty
 • člověk je líčen jako jedinec, jehož chování a činy jsou určovány prostředím a dědičností
 • člověk je snižován alkoholem na úroveň nemyslícího zvířete

STRUKTURA LITERÁRNÍHO DÍLA:

 • celkové téma: zobrazení nízké společenské skupiny v Paříži; zobrazení úpadku člověka nejen kvůli alkoholu
 • hlavní téma: příběh Gervaisy
 • vedlejší téma: morální úpadek jejich dcery Nany
 1. Hlavní postavy
  Gervaisa – zpočátku obětí jiných, snaží se dostat ze srabu a je z ní pracovitá žena; trochu naivní, ale přesto odhodlána dosáhnout svého a založit si vlastní prádelnu; postupem času se však mění její priority, a to i díky alkoholu; můžeme u ní sledovat klasický případ stávání se alkoholikem
  Coupeau – stejně jako Gervaisa je ze začátku pilný a pracovitý, když jí odejde milenec, rád jí pomůže a později k sobě najdou cestu; společně dobře žijí i vycházejí, ale jen dokud Coupeau nemá úraz a nezačne pít alkohol; zahálka mu začíná vyhovovat; finančně i emočně vysává Gervaisu, která nakonec upadne do podobného stavu; umírá v deliriu
  Lantier – má s Gervaisou dvě děti; přesvědčí ji, aby s ním odešla do Paříže, ale brzy potom ji opouští s jinou ženou; hraje si na velkého a bohatého pána, ve skutečnosti je póvl; po nějakém čase se do příběhu vrací a ubytuje se u Gervaisy v krámku, spřátelí se dokonce s Coupeauem; i on na ní začne parazitovat a přispěje k rozpadu manželství, stane se Gervaisiným milencem
  Goujet – opravdu pilný a pracovitý; je zamilovaný do Gervaisy a slepě jí půjčuje peníze i přes odpor svojí matky; možná je mírně naivní nebo hloupý; uchovává si svou dobrou a nezkaženou povahu přes všechny nemilosti
 2. Vedlejší postavy
  Lorilleuxovi – zlí, zapšklí manželé, kteří pracují se zlatem; paní je sestra Coupeaua, ze začátku Gervaisu hodně odsuzují a nechtějí, aby si Coupeaua vzala
  Nana – odmalička jí jdou rodiče špatným příkladem, podle toho to pak také vypadá
  Bochovi – správci bytu, kde bydlí Gervaisa s Coupeauem
  Štěpán a Claudie – Gervaisiny děti, co má s Lantierem
 3. Prostředí
  • reálné; Paříž v době realismu (druhá polovina 19. století)
  • střední vrstva společnosti; později nižší až nejnižší
  • Děj
   Gervaisa, její druh Lantier a jejich dva synové se přistěhují do Paříže za lepším životem. Hned na začátku však Lantier vezme všechny jejich peníze a uteče s jinou ženou, Adélou. Když se to Gervaisa dozví od její sestry Virginie, strhne se bitka a Virginie je veřejně zostuzena. Gervaisa si najde stálou práci v prádelně a nakonec podlehne Coupeauovi a souhlasí se sňatkem. Daří se jim dobře, Coupeau vydělává a všechny peníze nosí domů. Starosti jim přidělávají jen jejich příbuzní Lorilleuxovi, kteří se na ně dívají skrz prsty. Jsou na tom tak dobře, že Gervaisin syn Štěpán odjíždí studovat školu na jih Francie a mladí manželé si zařizují byt. Idylka končí ve chvíli, kdy Coupeu spadne ze střechy a utrpí těžký úraz. Během zotavování přivykne k zahálce a alkoholu. Gervaisin sen byl vždy pořídit si vlastní prádelnu, tenhle sen se jí splní, když jí Goujet, jenž je do ní zamilovaný, půjčí značné množství peněz. Krámek začne prosperovat a vydělávat, ale Gervaisa je stále tolerantnější k Coupoauovu pití, které to vše ruinuje. Pradlena nečekaně potkává Virginii, stanou se i přes minulost přítelkyněmi, přestože Gervaisa tuší, že jí to Virginie ještě tak docela nezapomněla. Po nějaké době se do příběhu vrací Langer, potlouká se kolem krámku a Gervaisa má strach. Nakonec se Coupeau a Lantier spřátelí, dokonce až tak moc, že se po chvíli Lantier k nim nastěhuje. Parazituje na nich. Gervaisa upadá stále hlouběji do dluhů a navíc se spustí s Lantierem. Už není schopna platit nájem a stěhují se do špinavého bytu. Coupeau pije, Gervaisa začíná, ale spíše je závislá na jídle. To, že krámek po ní přebrala Virginie a má tak trumf, je jí jedno. Lantier vyjídá i tento krám. Coupeau umírá v nemocnici v deliriu. Gervaisa z toho trochu zešílí a chce proto od souseda funebráka, aby ji hned odnesl. Lidé ji pozorují, jak sama pro sebe napodobuje Coupeauovy křeče. Umírá v díře pod schody jako naprosté bahno společnosti, všemi zapomenutá a opovrhovaná.
  • spisovný i hovorový jazyk, ale odpovídá společnosti, o které autor píše
  • er-forma (typické pro naturalismus a realismus)
  • nespisovné výrazy, vulgarismy, nadávky
  • hodně přímé řeči, dialogy
  • objevují se přezdívky

  7. román ze série Rougon-Macquartů (= cyklus 20 románů)

  Zdroj: evamoens, 02.01.2014

  Émile Zola: Žaluji | MLUVENÉ SLOVO CZ

  Popis:
  Rozhlasové hry a četba zdarma na: https://dvojka.rozhlas.cz/hry-a-cetba Foto: Henry

  Leave a Reply