Kniha Zámek (Franz Kafka)

Kniha Zámek (Franz Kafka)

Kniha Zámek (Franz Kafka) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Zámek (Franz Kafka)
  • Elérhető fájlok: Kniha Zámek (Franz Kafka).pdf, Kniha Zámek (Franz Kafka).epub, Kniha Zámek (Franz Kafka).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Franz Kafka

rakousko-uherská, 1883 – 1924 statistiky

Populární knihy

Komentáře (25)

I kdyby Kafka nenapsal nic víc než Proměnu, byl by jedním z největších prozaiků všech dob. Protože to je tak trefná věc, až z toho mrazí.

"Moudří kráčí vyrovnaným krokem a blázni kolem nich tančí dobové tance."

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Miluju způsob zachycování jeho myšlenek na papír. Nejvíc mě dostala jeho povídka Proměna, která je naprosto fenomenální 😉

Paixan- tak ono je to spekulativní. Je Kafka českým nebo německým spisovatelem? Narodil se v čechách, psal německy.
Je Kundera českým spisovatelem? narodil se v čechách a ted píše jen francouzsky.

a mnoho dalších.
nicméně. "nezáleží na tom umět zařazovat, ale na tom číst a chápat." (Pilátová Jana, v Hnízdě Grotowského, citace po paměti)

Proč je napsáno, že je český autor, jestliže je to německý Žid?

První dvě Kafkova díla, které jsem četl, se jmenovala Rozjímání a Ortel. Ta jsem, abych pravdu řekl, příliš nepochopil. Spíše mě zaujaly až knihy Proměna a Deníky z cest. Nedávno jsem ještě sáhl po povídce V kárném táboře. Mám-li hodnotit Kafkovo dílo, tak musím říct, že z něj skutečně vyzařuje pesimismus a marný boj člověka proti nástrahám života.

Franz Kafka je největší český spisovatel, realista, můj nejoblíbenější autor, nešťastný člověk, opravdový člověk. To je soubor tvrzení, která bych mohl přiřknout Kafkovi a zároveň bych je všechny mohl označit za nepravdivá. Strhl mě Proces, Proměna i Topič ( první kapitola Nezvěstného ) a zklamal Zámek a Ortel. Díla tohoto muže jsou stejně tak podivná a matoucí jako jeho život a já po dočtení většiny jeho dostupných děl ( vyjma dopisů, do kterých se zatím nechci pouštět) pořád nevím kdo to Kafka vlastně byl. Těžko říct jestli je přeceněn nebo nedoceněn, ale určitě by měl být čten, když pro nic jiného tak pro jinakost svých děl.

Ne! A ne a ne a ne, a ještě jednou ne! Nedočetl jsem Proces, nedočetl jsem Zámek. Nudné, nezajímavé, nic mě nenutilo u toho zůstat ani se nad tím zamýšlet. Kafka mi prostě unikl, nečetl jsem ho ve věku, kdy je asi nejpříhodnější ho číst, a teď už to nejspíš nedoženu. A tak mé názory na něho budou navždy oscilovat mezi tím, že je to poněkud přeceňovaný autor, a tím, že všichni, kteří ho tak opěvují, už jen statisticky vzato nemohou být samí snobští pseudointelektuálové, a že na něm tedy něco být musí. Ale já už to asi nepřijdu.

Zámek

kniha od: Franz Kafka

Hlavní roli v románu hraje zeměměřič K., který je zámkem povolán do vesnice, aby zde provedl úřední měření. Už při svém příchodu se setkává se zvláštnostmi zdejšího prostředí, především pak samotných obyvatel, kteří z něj mají strach, straní se ho a bojí. Kvůli úředním nesrovnalostem mu starosta obce nechce dát zeměmě řičskou práci a přiděluje k němu dva otravné pomocníky. Po románku se zdejší vysoce postavenou servírkou Frídou z Panského hostince, která je údajnou milenkou váženého a obávaného zámeckého úředníka Klamma, se K. dostává do nemilosti hostinské, je vyhozen z Hospody u mostu a je mu nabídnuto místo školníka. Zde nalezne útočiště i se svou snoubenkou. Jejich vztah však netrvá dlouho. Po návštěvě zámeckého posla Barnabáše, jehož rodina je ve vesnici nechvalně proslulá kvůli skandálu sestry Amálie, se po debatě s mladší ze sester – Olgou – dovídá mnoho o hierarchii na zámku, o postavení úředníků a pravidlech ve vesnici. . celý text

Literatura světová, Romány
Vydáno 1989 , Odeon Orig. název

Das Schloss , 1926

Komentáře (119)

Kniha Zámek

"Bylo už pozdě večer,když K.dorazil na místo".Magická první věta,která uvádí,
podle mého názoru,největší dílo světové literatury.Zámek jsem četl poprvé jako
středoškolák,od té doby vícekrát a stále mě překvapuje a fascinuje.Časem se
měnily interpretace.Nejprve jsem viděl v úsilí K. snahu stát se součástí zámeckého
establishmentu,tedy snahu pochybnou,byla doba normalizace.Později se mi už
zeměměřičův boj jevil jako metafora touhy poznat podstatu života,to co ho
ovlivňuje a řídí.Zároveň jsem stále víc vnímal jemný humor,takže bych tehdy román
charakterizoval nejspíše jako"existenciální tragikomický thriller".Dnes si myslím,
že žádná jediná správná interpretace neexistuje,záleží jen na čtenáři,co v knize
najde.Na jeho životní zkušenosti,rozpoložení,vnímavosti,koncentraci,sečtělosti.
Nejprve ale musí,spolu se zeměměřičem K.,přejít dřevěný most a vstoupit do vesnice.

Moderní člověk a jeho putování, jeho život. V civilizovaném světě již nelze z pohledu jednotlivce registrovat všechno dění, jeví se nám jen stereotypně se opakující části. Jelikož jsme ale lidé a zvyk je železná košile, máme tendence dávat si vše dohromady (jinými slovy, chceme ten neviditelný celek vidět na vlastní oči, jako jsme ho měli možnost vidět vždy), z toho nám vyklíčí degenerovaná realita plná abstraktních záhybů, ve které nelze pokračovat v přirozeném existování.
Dílo tak obecné, že si ho přivlastnili všichni.

Zajímavá kniha, která ukazuje, že úřednická byrokracie ničila obyčejné lidi i před sto lety. Bohužel se mi ale četla velmi špatně, hlavně ty dlouhé rozpravy a někdy i obšírné popisy, takže nemůžu dát víc než 3*.

Bezprostredne po prečítaní poslednej strany cítim bolesť a triašku. Ešte žiadna kniha na mňa nezapôsobila tak fyzicky. Som z toho šokovaný.

Odporúčam čítať na jeden – dva dúšky.

Osobně se přikláním k názoru, že se v knize jedná především o kritiku a o zvěčnělou absurdnost až nesmyslnost byrokracie v negativním smyslu slova. A o bezmoci jedince s touto skutečností něco udělat a věci změnit, pohnout s nimi, lehce je vyřešit. Tato nejednoduchá kniha má samozřejmě více interpretací, ale tato mi osobně sedí nejlépe.
Byla napsána takřka před sto lety, již v roce 1922, a mnoho se od té doby bohužel nezměnilo.
Klasický román ze života o zdlouhavosti a komplikovanosti tam, kde by zkostnatělost být vážně nemusela. Ach jo. (Taky vás ty poměry ve vesnici tak štvaly?) 🙂
Přesto se chystám k Zámku vrátit a tentokrát číst pečlivěji. Kniha, u níž jedno přečtení nestačí.

Tato kniha byla pro mě náročná na četbu. Upřímně řečeno se vůbec nedivím, když čtenáři knihu nedočtou do úplného závěru, anebo četbu třeba prokládají jinými knihami. Knihu jsem přečetl za 2 dny. Kafkův styl psaní není asi určený pro každého čtenáře, často je těžkopádný, čtenář se musí hodně zamyslet nad smyslem jeho vět a častokrát se bude navracet k částem, které už přečetl. Určitě to není kniha odpočinková a oddechová, spíše naopak. Tato kniha klade na čtenáře vysoké požadavky. Knihu hodnotím na 3,5*. Časem si plánuji přečíst knihu AMERIKA.

Hlavní postavou je zeměměřič K., který jednoho dne přijíždí do vesnice, aby vykonal práci, na kterou byl povolán. Seznamuje se s jednotlivými obyvateli vesnice, zamiluje se do jedné dívky, chce se sejít s panem Klammem, o kterém hodně slyšel, a který pobývá na zámku.. Líbil se mi také příběh Amálie, který mu vyprávěla Olga.. Některé části na mne působily absurdně a přistihl jsem se, jak jsem se u jednoho popisu zasmál, i když v daném kontextu tomu tak nemělo být, zasmál jsem se asi pro tu absurdnost. Kafka chtěl poukázat na práci úředníků a úřadů, a ač některé scény působily směšně, smyl toho všeho lze asi do určité míry pochopit. Pokud se nad tím zamyslím a zevšeobecním to, tak většinou záleží na tom, jaký úředník je nám přidělený, když s ním jednáme o úředních záležitostech. S některým úředníkem je to složité a absolutně ničeho nedosáhneme, i když máme pravdu, a naopak s jiným úředníkem to jde jako po másle a bez problémů. Je to všechno o lidech. Někdy se může stát nějaká administrativní chyba a člověk se pak nestačí divit, kam až to může dojít.. Nad prací úředníků můžeme kroutit hlavami, když se začteme do této knihy, ale nicméně v realitě to může probíhat obdobně v jiných situacích. Asi je lépe, jak píše autor předmluvy, nechat působit atmosféru Kafkova světa než se snažit za každou cenu proniknout a pochopit do detailu všechno, co Kafka napsal.

Líbila se mi PŘEMLUVA, kterou napsal Jan Srb. Vybírám některé pasáže:

„Před pár lety jsem se však obrátil ke Kafkově tvorbě znovu a myslím, že už to bylo podstatně lepší. Lépe řečeno, já sám jsem byl v konfrontaci s jeho světem jiný, alespoň myslím. Snad moudřejší… Kdybyste se mě však tehdy zeptali, o čem to bylo, nebo spíš, co mi autor sděloval, těžko bych to dokázal vyjádřit. Přesto jsem už ale cítil jakousi neodbytnou blízkost silných myšlenek, kterou jsem při svém prvním setkání s Kafkou nevnímal..“

"Pochopit Franze Kafku je, jak se zdá, úkol poněkud bohorovný. Avšak trošku přiblížit se jeho myšlenkovým pochodům přesto můžeme, v to věřím. Kafka alespoň mně ukázal cestu. Cestu, která je cílem. Nechtějme za každou cenu nacházet. Důležité je hledat! Po mé první rozporuplné zkušenosti s Kafkovými myšlenkami, nebo spíš s vlastním nitrem postaveným proti nim, jsem při svých dalších pokusech na sebe nechal především působit atmosféru jeho světa, a hlavně, jak už jsem naznačil, nesnažil jsem se za každou cenu nacházet odpovědi. Velice záhy jsem totiž zjistil, že pokud jsem se soustředil na jasné odpovědi, vyvstávaly mi před očima místo nich pouze další otázky. V Kafkově psaní totiž přímo žádná odpověď neleží. Skutečné odpovědi jsou v nás samých.“

Byla to dřina dočíst Zámek a trvalo mi to čtyři roky. Vždycky jsem začala číst a po nějaké době jsem Zámek odložila (abych si odpočinula), vrátila jsem se k němu, ale už jsem nevěděla, jak to začínalo. Začala jsem tedy od začátku, odložila, zapomněla a tak pořád dokola. Naposledy jsem si ale koupila komiksovou verzi pro efektivnější rekapitulaci zapomenutého textu. Docela to pomohlo.
Podle mě je Zámek geniálni v tom, že čtenář trpí a zažívá stejné frustrace jako zažíval hlavní hrdina, ztrácí se v množství zdánlivě banálních informací a iracionálně se chovajicích postav a ke konci čtenáři i K ze všecho už pěkně hrabe.

Velmi náročné čtení, kor s vykojeným mozkem, ale tak nechci uplně zakrnět v mateřském plurálu "my sme se pokakaly" 😀 Knihu jsem četla dlouho, po troškách, odstavce dlouhý jak tejden před vejplatou, ale stálo to za to! A souhlasím s KapitánSmrt, velmi aktuální dílo o byrokratické mašinérii.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Kafka Franz (*03.07.1883 – †03.06.1924)

Zámek (3)

Zeměměřič K., Frída, Klamm, Olga, Pepina

Fragmentovaný román Zámek je příběhem zeměměřiče K., který jednoho dne přichází do vesnice pod zámkem, kde má přijmout místo. Ale nepřichází žádné zprávy ze zámku o tom, co by měl dělat. Dostává pouze dva pomocníky, kteří ho jenom otravují. K. se sám snaží pokusit navázat spojení se zámkem, odkud přišlo povolání, avšak marně.
Za šest dní strávených ve vesnici se mu podaří získat milenku Frídu, kterou učiní svou snoubenkou, s níž se také však rozchází, přijímá místo školníka, protože jako pro zeměměřiče pro něj nemají žádnou práci a stačí každým dnem ohromovat lidi tím, že se stále pokouší navázat spojení s Klammem – vysoce postaveným úředníkem, nebo kterýmkoliv jiným úředníkem ze zámku.
Závěr zůstává otevřený a mnoho věcí nedořešených: Setká se K. s Klammem? Nebo s někým jiným ze zámku? Existuje vůbec zámek? Zůstává K. ve vesnici?

Tato kniha mě naprosto odpoutala od reality. Ne že by se tak dobře četla, naopak, kniha moc čtivá nebyla, ačkoliv do děje zatáhnout dokázala.
Nesmyslnost celého děje i K-ova počínání odrazila v sobě nesmyslnost celé doby. Kniha byla napsána po 1. světové válce, která byla rovněž nesmyslná. Kafka možná sebe staví do role K. Hodně se zde zmiňuje o úřadech – o nedostupnosti těchto míst, o nedostupnosti úředníků a nakonec i o nedostupnosti zámku – jehož existence nakonec také není dokázána.
Doba, ve které byl tento román napsán, se v díle hodně odráží. Tento úvod ke knize napsal Franz Kafka v roce 1914 – ještě nezačala první světová válka a z úvodu je znát náznak toho, že autor byl ovlivněn ještě pohádkovým zámky, které dobývali princové: "Jednoho letního večera jsem přišel do vesnice, kde jsem do té doby nikdy nebyl. Udivilo mě, jak široké a pěkné cesty tu byly. Všude před selskými dvory rostly vysoké, staré stromy. Bylo po dešti, vzduch svěží, tolik se mi všechno líbilo. Abych to nějak vyjádřil, zdravil jsem lidi před vraty a oni mi přátelsky, i když zdrženlivě odpovídali. Pomyslel jsem si, že by bylo dobré tu přenocovat, jestli najdu hostinec."
A jaký je to rozdíl oproti úvodu, který Kafka napsal v roce 1922 – dva roky před svou smrtí a již po válce: "Bylo už pozdě večer, když K. dorazil na místo. Vesnice ležela pod hlubokým sněhem. Zámecké návrší nebylo vidět, obklopovala je mlha a tma, ani nepatrný záblesk světla nepřipomínal velký zámek. Dlouho stál K. na dřevěném mostě vedoucím do silnice ke vsi a díval se nahoru do zdánlivé prázdnoty."
Jak velký rozdíl je mezi těmito úvody. Stísněnost, pochmurnost, možná taky ale naděje v to, že zítra nastane další den a bude lepší.
Také postavení K. ve vesnici mohlo odrážet postavení Kafky. K. ve vesnici moc nepřijímali a nikdy ho zcela mezi sebe nevzali, stále to byl ten, co sem přišel jako zeměměřič a nic neví o zdejších poměrech. Stejně jako Kafka, Němec mezi Čechy. Ani sebedokonalejší ovládání češtiny a znalost zdejší kultury ho nemohla udělat "zdejším".
Knihu bych doporučila pouze lidem, kteří chtějí poznat v hlubším smyslu Kafku jako osobnost.

Ona cosi hledala a on cosi hledal, zuřivě, se zkřivenými tvářemi, zarývajíce hlavu jeden druhému do prsou hledali a jejich objetí a vzpínající se těla jim nedávala zapomenout, nýbrž připomínala jim povinnost hledat; jako když psi zoufale ryjí v zemi, tak se oni ryli ve svých tělech; a bezmocně, zklamaně, aby ještě nabrali zbytek štěstí, přejížděly jejich jazyky široce druhovu tvář.

Kniha: Zámek – Franz Kafka

Kniha: Zámek
Autor: Franz Kafka

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


88% 4 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
88 % celkové hodnocení
4 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Omega
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2014
Počet stran: 267
Rozměr: 141,0×207,0x105,0 mm
Spolupracovali: přeložil Vladimír Kafka
Skupina třídění: Německá próza
Hmotnost: 0,416kg
Jazyk: česky
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Datum vydání: 201404
Nakladatelské údaje: Praha, Dobrovský, 2014
ISBN: 978-80-7390-203-2
EAN: 9788073902032

Do zámku se hrdina snaží za každou cenu proniknout a odhalit jeho tajemství. Zde zachytil Kafka pocit ze své nejosobnější životní situace a vylíčil stav, který sám charakterizoval jako "pomezní kraj mezi samotou a společenstvím". Dílo lze chápat jako naléhavé varování před odlidštěným světem a před člověkem, postrádajícím vědomí základních lidských hodnot. Románový fragment je složitou a čtenářsky náročnou historií zeměměřiče K., který přichází do vesnice ovládané ze záhadného zámku.

Hlavním hrdinou románu Zámek je mladý zeměměřič K. Přijíždí neznámo odkud do neznámé vesnice, aby zde provedl geodetické měření.

Brzy si všimne, že mu místní obyvatelé nevěří a bojí se ho. Situaci zpočátku příliš nerozumí, ale postupně pochopí, že celý zdejší život ovlivňuje prostřednictvím různých více či méně významných byrokratů tajuplný zámek nad vesnicí. Proč ten, kdo ho do vesnice povolal, mu najednou začíná házet klacky pod nohy? Absurdně groteskní Kafkův román patří mezi jeho vrcholná díla. Do dnešních dnů má tato kniha stovky, ne-li tisíce fascinujících výkladů a je naprosto jisté, že nenechá v klidu ani současného čtenáře, protože Kafka ve své rozporuplnosti – to je XX. století, kam všichni alespoň jednou nohou patříme.

Zámek E-kniha

    Ihned ke stažení

Kniha je ve formátech ePUB PDF mobi (Kindle)

199 Kč s DPH

  • Kniha ( pevná vazba ) 223 Kč s DPH Skladem

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Hlavním hrdinou románu Zámek je mladý zeměměřič K. Přijíždí neznámo odkud do neznámé vesnice, aby zde provedl geodetické měření. Brzy si všimne, že mu místní obyvatelé nevěří a bojí se ho. Situaci zpočátku příliš nerozumí, ale postupně pochopí, že celý zdejší život ovlivňuje prostřednictvím různých více či méně významných byrokratů tajuplný zámek nad vesnicí. Proč ten, kdo ho do vesnice povolal, mu najednou začíná házet klacky pod nohy? Absurdně groteskní Kafkův román patří mezi jeho vrcholná díla. Do dnešních dnů má tato kniha stovky, ne-li tisíce fascinujících výkladů a je naprosto jisté, že nenechá v klidu ani současného čtenáře, protože Kafka ve své rozporuplnosti – to je XX. století, kam všichni alespoň jednou nohou patříme.

Bestseller v knihy Dobrovský

61193. v e-shopu | 67089. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.3 z 5 16 hodnocení čtenářů

7× 5 hvězdiček 7× 4 hvězdičky 3× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

5 z 5 hvězdiček Lucie Fendrichová 27. září 2017

Těžko popsat tak mnohovrstevnatý a barvitý román, kterým Zámek určitě je. Je to složité čtení, které zasluhuje naši pozornost.

Pomohla vám tato recenze? Ano 60

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073902032

3 z 5 hvězdiček lennysl 10. září 2017

Ještě kdysi na studiích jsem kdesi četla, že Kafka psal své knihy s tím, že měly být spíše vtipné. Nemyslím si, že by mě přišel Zámek a další jeho příběhy vtipné, naopak mě děsily a děsí ve snech dodnes. Trýznilo mě, že hlavní hrdina chce jít na zámek, ale okolnosti, lidé a další věci jej zdržují a nakonec tam nedojde! Asi jako když se Vám v noci zdá, že musíte jít na autobus, ale nemůžete najít boty, potom zase kabelku, nejdou zamknout dveře.

Pomohla vám tato recenze? Ano 47

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073902032

4 z 5 hvězdiček Petra 28. září 2017

Z této knihy jsem spíše rozpačitá, ale to je prostě Kafkův styl.

Pomohla vám tato recenze? Ano 42

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073902032

4 z 5 hvězdiček Klára Nováková 22. září 2017

Zajímavá, poutavá kniha

Pomohla vám tato recenze? Ano 42

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073902032

5 z 5 hvězdiček Tereza Britta 10. září 2017

Poutavé dílo pro náročného čtenáře. V knize se dá za vším hledat symbolika, ať už je to místo nebo lidé. Hlavní hrdina se nikde neocitne pouhou náhodou nebo díky své svobodné vůli. Autor na čtenáře přenáší jak náladu, tak ho vede myšlenkovým bludištěm, které sestavil velmi důmyslně a poutavě.

Pomohla vám tato recenze? Ano 39

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073902032

4 z 5 hvězdiček D. 20. února 2019

Nebylo to tak hrozné, jako je Proces, ale ani to nebylo tak dobré jako Proměna. čili takový střed u KAfky, jinak nadprůměrné.

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073902032

5 z 5 hvězdiček Adriana Dosedělová 9. února 2019

U Zámku je nutné dávat pozor a vnímat všechny jeho vrstvy. Někdy je zapotřebí číst i mezi řádky. Kafka je tu tajuplný. Možná až děsivý. Působí na naši psychiku.

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073902032

Zámek

Franz Kafka sa narodil 3. júla 1883 v Starom meste v Prahe židovským rodičom. Prežil osamelé detstvo. Vyštudoval nemecké gymnázium, ale zároveň navštevoval nepovinné hodiny češtiny, po maturite sa dal na právo. Po vyštudovaní práv na pražskej nemeckej univerzite pracoval v rokoch 1907 – 1922 ako.

Jeden ze stěžejních Kafkových románů, doplněný o fragmenty, škrty a varianty.

Bežná cena Bežne 17,86 €

Posielame do 11 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Kniha, ktorá Vám nepovie nič, nedá nič do života, len opisuje absurditu úradníckeho konania, ktorá sa dá preniesť aj do dnešnej doby. Siahodlhé dialógy, resp. monológy Vám po určitom čase začnú liezť na nervy a bezvýchodiskovosť hlavných postáv proti "pánom" až smiešna (ale to bolo cieľom knihy).

Pri čítaní tejto knihy som sa trápil od začiatku do konca. S vypätím síl som ju dočítal. Čítaj viac

Moja prva Kafkova kniha rozhodne nesklamala. Pravdupovediac som netusila, do coho idem :-).
Ak tuzite po [ne]zdanlivo neriesitelnych situaciach, absurdnych konverzaciach, dlhych predlhych vetach o nicom, tociacich sa okolo tej istej veci prostrednictvom recnickych kluciek, pocit bezmocnosti a akehosi cohosi "Vyssieho", coho sa vsetci obavaju a maju pred tym respekt, len nik nevie, co to je. vrelo odporucam.

Pre ostatnych, ktori po tomto netuzia a ani nemaju potuchy, o com hovorim, odporucam tiez. Čítaj viac

O autorovi

Franz Kafka sa narodil 3. júla 1883 v Starom meste v Prahe židovským rodičom. Prežil osamelé detstvo. Vyštudoval nemecké gymnázium, ale zároveň navštevoval nepovinné hodiny češtiny, po maturite sa dal na právo. Po vyštudovaní práv na pražskej nemeckej univerzite pracoval v rokoch 1907 – 1922 ako úradník v poisťovníctve, najprv krátko u Assicurazioni Generali a potom 14 rokov, až do svojej penzie v roku 1922 v Robotníckej úrazovej poisťovni. Ako zdatný, výkonný a odborne skvele kvalifikovaný úradník tak dosiahol hodnosť vrchného tajomníka ústavu. Za svoju celoživotnú úlohu však považoval písanie a ťažko ju uvádzal do súladu s prácou v úrade, ktorú svedomito vykonával. Po prepuknutí pľúcnej choroby v roku 1917 sedem rokov márne s chorobou zápasil. Posledné roky svojho života strávil väčšinou v zotavovacích a liečebných ústavoch v Čechách a v zahraničí. Ani v týchto rokoch neúprosného zápasu s chorobou neprestával písať. Jeho komplikovaný postoj k životu, geniálna schopnosť analýzy, problematizujúce a najjednoduchšie veci života, choroba a existencionálne pociťovaná potreba písať kruto poznamenali jeho vzťah k svetu a jeho úsilie o uzavretie manželstva a založenie rodiny. Franz Kafka zomrel 3. júna 1924 v rakúskom sanatóriu v Kierlingu pri Klosterneuburgu. Ku svojej tvorbe bol Kafka neobyčajne kritický. Iba malú jej časť, zväčša pod nátlakom, uvoľnil na knižné vydanie (Rozjímanie, Premena, Ortieľ, cyklus Vidiecky lekár, V trestaneckej kolónii, cyklus Hladujúci umelec). Väčšia časť jeho tvorby, tá, ktorá neskôr vytvorila Kafkovu svetovú slávu, vyšla z pozostalostí (romány Amerika, Proces a Zámok, viac ako 30 poviedok a desiatky fragmentov, Denníky z rokov 1909 – 1923 a cykly korešpondencie Felícii, Milene, Ottle a rodine z rokov 1922 – 1924) vďaka tomu, že jeho najlepší priateľ Max Brod, poslúchnutím vyššieho mravného príkazu nerešpektoval Kafkove prianie, aby jeho rukopisy bez milosti spálil. Kafka vo svojich dielach majstrovsky spájal a prelínal realistický opis detailov so snovosťou a fantastickosťou celkovej situácie a často používal rôzne symboly a nejasné narážky. Jeho tvorba bola námetom niekoľkých filmov a hlboko ovplyvnila svetovú literatúru najmä po 2. svetovej vojne. Kafkove knihy odrážajú rozpory doby, hlavne však odzrkadľujú jeho osobnú duševnú rozpoltenosť, premietajú nad hradbou sociálnej, národnostnej a rasovej odlišnosti, ktorou trpel, ale ktorú nedokázal riešiť. Pocity nesúnáležitosti, vyradenosti a izolovanosti sú základnými motívmi jeho života aj tvorby. Trpel pocitmi vnútorného nepokoja, túžbou po niečom, čo nikdy nebol schopný dosiahnuť. Jeho tvorba predkladá čitateľovi obraz konca, rozpadu a stroskotania, zachytáva krízu spoločnosti. Je zúfalým výkrikom človeka nenachádzajúceho nikde oporu. V tvorbe sa prejavuje odcudzenie človeka, ktoré je zachytené nadčasovo a mimo určitý priestor. Franz Kafka uviedol do literatúry 20. storočia nový literárny smer – existencializmus – myšlienkový, filozofický smer, ktorý sa zaoberá bytím človeka, ľudskou osobnosťou ako takou v buržoáznej spoločnosti. Kafka je prvý z autorov, ktorý odkryl v próze pocity úzkosti, osamotenia, odsúdenia a absurdity. Realitu zamotáva do inotajov, premieňa ju na metaforu a symbol, ale vyjadruje sa precízne, veľa priestoru dáva presnému opisu aj tých najabsurdnejších objektov a udalostí, hovorí všednými slovami bez citového zafarbenia. Vo svojich dielach zachytával vlastné problémy, čo sa odzrkadlilo na jeho postavách (nespavosť, nechuť do jedla).

Dobro.žáci I Franz Kafka a jeho legenda z pohledu naší Karin

Popis:
Klasika nemusí být nudná. Dokonce může být vzrušující, aktuální a neuvěřitelně lákavá. Naše úžasná Karin vám dnes představí …

Leave a Reply