Kniha 1984 (George Orwell)

Kniha 1984 (George Orwell)

Kniha 1984 (George Orwell) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha 1984 (George Orwell)
 • Elérhető fájlok: Kniha 1984 (George Orwell).pdf, Kniha 1984 (George Orwell).epub, Kniha 1984 (George Orwell).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Kniha 1984 (George Orwell)

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 5+ ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

249 Kč s DPH

Jedno z nejznámějších děl světové literatury v sobě pojí prvky společensko-politického a vědecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistické diktatury, která v roce1984 všechno ovládala. Čtenář se ponoří do osudů čestného, citlivého a uvažujícího Winstona Smitha, který se vzepře systému, za což zaplatí krutou daň. Orwell touto knihou… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Bestseller v knihy Dobrovský

151. v e-shopu | 135. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.7 z 5 138 hodnocení čtenářů

110× 5 hvězdiček 24× 4 hvězdičky 10× 3 hvězdičky 2× 2 hvězdičky 1× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.7 z 5

5 z 5 hvězdiček K. 19. prosince 2016

Povinná četba. V roce 1984 byl příběh této knihy realitou ve "východním bloku", o dvacet let později v zemi svého vzniku – Velké Británii.

Pomohla vám tato recenze? Ano 419

Kniha, ProART, 9788073098087

5 z 5 hvězdiček Peťa 24. února 2017

Pomohla vám tato recenze? Ano 99

Kniha, ProART, 9788073098087

5 z 5 hvězdiček 30. srpna 2017

Strhující dílo se závanem minulosti, přítomnosti nebo dokonce budoucnosti? Záleží na tom, kdo jsme a kde jsme. Kdo je kdo? Přítel či nepřítel. Koho z nich jde milovat víc? Takovou knihu nestačí číst jen jednou. Doporučuji.

Pomohla vám tato recenze? Ano 93

Kniha, ProART, 9788073098087

5 z 5 hvězdiček Petra Coufalová 31. srpna 2017

Knihu jsem poprvé četla, když jsme ve škole rozebírali totalitní formu vlády. Spoustu myšlenek jsem ještě nechápala, ale později jsem cítila nutkání se ke knize vrátit. Myšlenky, které jsem dřív nechápala, mi začaly dávat smysl a kniha pro mě dostala zcela nový a zásadní rozměr. Další z knih, které jsou desítky let staré, ale jejich význam je neustále aktuální.

Pomohla vám tato recenze? Ano 92

Kniha, ProART, 9788073098087

3 z 5 hvězdiček 31. srpna 2017

Na tuto klasiku jsem se opravdu těšila, protože Farma zvířat patří mezi moje oblíbené knihy. Bohužel z této knihy jsem byla docela zklamaná – přišla mi zdlouhavá a byli zde nudné pasáže, které jsem měla nutkání místy přeskakovat. Celé zakončení knihy mě, ale fascinovalo a nakonec jsem ráda, že jsem se touto knihou prokousala.

Pomohla vám tato recenze? Ano 91

Kniha, ProART, 9788073098087

5 z 5 hvězdiček B.P. 23. července 2017

Knihu jsem začala číst někdy po maturitě, ale po prvních stránkách mne moc neoslovila. Po asi pěti letech jsem se k ní vrátila a zcela mne uchvátila. Jsem ráda, že jsem ji mohla přečíst a určitě doporučuji ostatním čtenářům!

Pomohla vám tato recenze? Ano 88

Kniha, ProART, 9788073098087

5 z 5 hvězdiček Lucie Fendrichová 11. září 2017

Poprvé jsem knihu přečetla někdy na střední škole a od té doby ji přelouskala nesčetněkrát. Přestože od jejího vydání uplynulo mnoho vody, je její téma stále velmi aktuální, o to více nyní v době internetu a sdílení všemožných osobních údajů na sociálních sítích. Výborně napsáno, úžasná knížka, podle mě povinná četba pro každého.

Pomohla vám tato recenze? Ano 86

Kniha, ProART, 9788073098087

3 z 5 hvězdiček 31. srpna 2017

Myšlenka knihy je perfektní. Bohužel pro mě nebyla kniha příliš čtivá.

Pomohla vám tato recenze? Ano 85

Kniha, ProART, 9788073098087

5 z 5 hvězdiček polarfox 30. srpna 2017

Tato kniha mě velmi překvapila. Jelikož je to povinná četba, tak jsem ji s jistým odporem začala číst. Nakonec mě úplně dostala. Není to lehké čtení a člověk se nad tím musí trošku zamyslet, ale podle mě pro člověka, který něco ví o historii, to nebude zas tak těžké. Mrazivé ovšem je, že když se zamyslíte, kdy toto dílo autor napsal, a jak situace vypadala v roce 1984, tak vám dojde, že se autor docela trefil.

Pomohla vám tato recenze? Ano 81

Kniha, ProART, 9788073098087

5 z 5 hvězdiček Veronika V. 11. září 2017

Keď sme mali knihu ako povinné čítanie, vôbec ma nezaujala. Teraz po rokoch mi prišla fascinujúca. Až desivo odráža alarmujúci stav našej spoločnosti, kam by sme sa veľmi ľahko mohli dostať.

1984 – rozbor díla k maturitě

Kniha: 1984

Přidal(a): Kate

Literární druh

 • epika, antiutopistický román
 • utopický román (epika) – sci-fi – vědeckofantastická lit., rozmach po r. 1945
 • podávají obraz toho, jaký by mohl být dopad obrovského rozmachu technických vymožeností na osobní život člověka, neohrozí-li ho, nezničí-li se lidstvo samo …přenášejí své vize v oblasti politické

Doba vzniku díla

Stylistická charakteristika textu

 • Společenskopolitický až vědeckofantastický román
 • Chronologický fiktivní příběh
 • Antiutopie–myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem
 • Spisovný jazyk; nespisovný jazyk v řeči proletátů
 • Vymyšlené výrazy

Newspeak

 • speciální jazyk
 • cíl – ukázat odl >

Motivy:

 • obava z techniky, sociální nespravedlnost
 • dílo obsahuje ekonomické principy, principy rozložení vlády
 • měnění minulosti (Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost)
 • doublethink, newspeak, thoughtcrime, facecrime, crimestop
 • beznaděj a bezvýchodná situace

OBSAH

a) Děj

Hlavním hrdinou tohoto sci-fi románu, který popisuje fiktivní svět v budoucnosti, je úředník Winston Smith. Winston žije v Londýně. Ten se v té době nachází v zemi zvané Oceánie. Celý svět je rozdělen na tři obrovské velmoci – Oceánie, Eurasie a Eastasie – které spolu neustále válčí. V Oceánii vládne hluboká diktatura a takřka totalitní režim, který je založený na uctívání tzv. Velkého bratra. Jejich oficiální ideologie se nazývá Angsoc (původně anglický socialismus) a její ústřední hesla zní: Válka je mír; Svoboda je otroctví; Nevědomost je síla. Díky neustálé válce je životní úroveň lidí dost otřesná a všude vládne velká bída a nedostatek. Jedinou politickou stranou v zemi je tzv. Strana, jejímž hlavním reprezentantem je právě Velký bratr. Toho musí každý její příslušník bezmezně milovat a ctít. Strana neustále kontroluje a ovládá celou společnost. Všude jsou zabudované mikrofony a v každém bytě a kanceláři jsou velké obrazovky. Ty slouží jako kamery a nikdo je nesmí vypnout, díky nim mohou být lidé sledování dvacet čtyři hodin denně. Žádnou věc nesmějí udělat z vlastní vůle. Za jakýkoli přestupek anebo jen neobvyklý čin mohou být vaporizováni, tedy zatčeni Ideopolicií a vymazáni ze společnosti i z dějin, jakoby nikdy neexistovali. Každý člen Strany pracuje na některém z hlavních ministerstev (lásky, hojnosti nebo míru), ale náplň jejich práce je skoro stejná. Buď mají za úkol měnit minulost podle toho, jak se vyvíjí přítomnost a jak to vyhovuje Straně anebo přizpůsobují literaturu, filmy a prostě celou kulturu učení strany. City jako láska, náklonnost nebo přátelství jsou buď zakázané, nebo silně pod kontrolou Strany. Všude vládne strach, nenávist a udavačství. Udavači jsou často i malé děti, které donášejí na vlastní rodiče.

I přes neustále vymývání mozků se ve společnosti najdou i tací, kteří si uvědomují, že učení Strany a její podání dějin je jen velká snůška lží. Mezi ně patří také Winston. Ví sice, že pokud se dopustí jakéhokoli ideozločinu, čeká ho jedině smrt. Nedokáže si ale pomoct a potajmu vyhledává jakýkoli důkaz o lživé propagandě Strany. Jako první krok ve své soukromé vzpouře si začne vést deník, což se v době, kdy se lidé zatýkají i za podezřelý výraz ve tváři, rovná téměř sebevraždě.
V práci se Winston seznámí s mladou dívkou Julií. Winston nejdříve Julií opovrhuje a nenávidí ji, protože ji považuje ze ukázkového člena Strany. Brzy ale zjistí, že i Julie opovrhuje režimem a dokonce se do sebe zamilují. Láska a sexuální touha jsou ideozločiny, proto se musí oba pečlivě skrývat, i když jsou si vědomi, že je brzy čeká jistá smrt. Dokonce si u jednoho starého starožitníka najmou soukromý pokoj, kde nejsou sledováni a mohou dělat, co chtějí. Jejich soukromé štěstí ale netrvá nijak dlouho. Náhle zjistí, že vlastně byli celou dobu pečlivě sledováni. Oba jsou zatčeni a odvedeni do cel Ministerstva lásky. Tam na ně čekají nesnesitelná muka, hladovění a hrozný psychický teror. Winston při těžkém mučení prozradí vše, co ví a mnohem víc. Přeje si zemřít, ale nemá možnost. Cílem jeho mučitelů totiž není zabít ho, ale zlomit jeho vůli a donutit ho dobrovolně přijmout jejich učení a upřímně milovat Velkého bratra. Winston do poslední chvíle odolává, stejně ale jako všichni ostatní nakonec podlehne. V okamžicích vrcholné hrůzy přestane dokonce i milovat Julii a je zcela pokořen. Poté se vězeň překvapivě ocitá zpátky na svobodě. Ale už to není ten samý člověk. Setká se ještě jednou s Julií, která se mu přizná, že jej také zradila. Vrcholem knihy je okamžik, kdy Winston pochopí, že navzdory všemu teď Velkého bratra doopravdy miluje. Zanedlouho po tomto setkání je Winston vaporizován.

V první části autor charakterizuje totalitní režim, v druhé části se pak Winston setkává s Julií a ve třetí části je Winston na Ministerstvu lásky a je mučen

b) Vypravěč– er-forma

c) Postavy – Orwell se věnuje hodně myšlenkovým pochodům jednotlivých postav, jejich charakter se vyvíjí – hlavně u Winstona – z odpůrce režimu se vlivem fyzické i psychického týrání na Ministerstvu lásky stává milovník Velkého Bratra

Winston Smith– pracuje na Ministerstvu pravdy, které se zabývá falšováním historie, sám historii falšuje, ale snaží se uchovat si pravdu ve vlastních myšlenkách, snaží se o odboj, zamiluje se do Julie, ale pak je chycen Ideopolicií a psychicky i fyzicky týrán, což vede k naprostému obratu -> začne milovat Velkého Bratra a zradí Julii.

Winston je úředníkem na Ministerstvu pravdy, která spravuje informace, zábavu, školství a umění

Velký bratr – v čele Strany, vládne velmi tvrdou diktaturou Oceánii, nikdy nemění svá rozhodnutí, neomylný, všemocný, není jisté, zda existuje

Julie – 26 let, pracuje na výrobě románů v Oddělení literatury, zamiluje se do Winstona, ale zradí ho, jsou chyceni v úkrytu, dokáže se výborně přetvařovat, aby nevzbudila podezření

O´Brien– člen Vnitřní strany, Winstonovi se zdá, že smýšlí stejně jako on, přijde ho navštívit se záminkou vypůjčení si nové verze slovníku Newspeak, zprostředkovává oběma milencům přístup k Bratrstvu, ale zradí je, v samotném závěru Winstona mučí

Charrington – majitel obchodu s veteší, pronajímá Winstonovi pokoj, ale je členem Ideopolicie, právě díky němu jsou lapeni

EmanuelGoldstein – nepřítel lidu, hlavní osoba Dvou minut nenávisti, původně čelní představitel Strany, dnes členem Bratrstva

Syme – pracovník Výzkumného oddělení, přepracovává Newspeak, moc mluví, je vaporizován

Parsons – Winstonův soused, hloupý, páchne potem, naprosto oddaný Straně, ale je také vaporizován – udá ho vlastní dcera, když ze spánku křičí Pryč s Velkým Bratrem

Členi Vnitřní Strany (2%, 6 mil.ob.)

Velký bratr – v čele Strany, vládne velmi tvrdou diktaturou Oceánii, nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu, není jisté, zda existuje

 • i. Angsoc – oficiální ideologie (anglický socialismus)
 • ii. hesla – Válka je mír, Svoboda je otroctví, Nevědomost je síla
 • iii. Strana – Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost; kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost

Ideopolicie – vládní aparát, obviňuje z ideožločinu, sledování obyvatel obrazovkami na každém kroku a odposlechy, povinné manifestace pro členy Strany, výchova dětí podle Angsocu (udávají své rodiče z ideozločinu)

Emanuel Goldstein (Bratrstvo) – odpůrce režimu, kniha Teorie a praxe oligarchického kolektivismu (z ní se Winston dozví jak svět funguje, ale ne PROČ – zůstává nezodpovězeno v celém románu)

Promyšlené dílo Strany – past ideopolicie (odstranění myslících lidí)

 • soudruh O´Brien – údajný vyzvědač Bratrstva ve Vnitřní Straně, předá Winstonovi Goldsteinovu knihu, poté ho vyslýchá a mučí
 • členi Vnější Strany – dále soudruzi Syme a Parsons (obviněn vlastní dcerou)
 • soudruh Winston Smith – 40 let, pracuje na Ministerstvu pravdy (manipulování minulosti a úprava dokumentů), upravuje stará čísla novin, nedokáže se ubránit myšlenkám na minulost (co bylo před vládou Strany), jediný kdo neztratil rozum (fakt jsou fakta – 2+2=4), nevzdává se myšlenek na aktivní odboj
 • soudružka Julie – mladá členka Antisexuální ligy, tvoří mileneckou dvojici s Winstonem, „umí v tom chodit“- přístup k zásobám Vnitřní Strany, prosazuje trvalou přetvářku
 • oba si uvědomují, že jsou mrtvý; zatčeni a mučeni (vymývání mozků) – zradí se navzájem, pokořeni, obrátí své smýšlení o 180 stupňů, propuštěni a milují a ctí Velkého bratra, nemyslí!
 • Proletariát (85 %) – proléti= méněcenní, chudé poměry, život=sex, pivo, státní loterie

  d) Čas a prostor– celý rok 1984, začátek v dubnu, Londýn (Oceánie)

  • Londýn je hlavním městem Územní oblasti jedna, třetí nejlidnatější provincie Oceánie
  • 3 superstáty (Oceánie, Eurasie,Estasie) – neustále vedou válku
  • Angsoc – oligarchický systém, pomocí kterého strana vládne, k dosažení nadvlády používá nové techniky a vlastního nového jazyka
  • toto mocenské rozdělení vzniklo po zničující jaderné válce v 50. letech
  • společnosti v Oceánii vládne Strana – cokoliv proti kolektivnímu smýšlení Strany je krutě trestáno (lidská individualita se stává zločinem)

  e) Hlavní myšlenka

  • Brilantní analýza všech politických systémů
  • Reaguje především na stalinismus v SSSR + válečná realita ve Velké Británii
  • Lidská individualita se stává zločinem
  • Hlavní téma románu – manipulace, kontrola
  • varování
  • kritika totalitních režimů
  • varování před totalitní nadvládou
  • potlačení svobody jedince
  • hodnota lidského života

  f) Speciální teorie a principy

  • Manipulace
  • Totalitní systém potřebuje měnit minulost (hmatatelné dokumenty i l > Doublethink
  • Dvojité myšlení = udržení dvou protikladných informací a zároveň jim pevně věřit
  • Ministerstvo lásky – jsou zde mučírny pro politické vězně
  • Ministerstvo pravdy – zabývá se lhaním
  • Ministerstvo míru – řídí válku
  • Ministerstvo hojnosti – má za následek hladomor

   Jásání nad prací Strany, nenáv > Ideozločin

  • Může být spáchán jak činy, tak i pouhými myšlenkami
  • Jakýkoli zločin proti Straně
  • Může být trestán i smrtí
  • Válka není proto, aby se vyhrála, ale aby se stále udržovala
  • Proti bohatnutí a myšlení lidí
  • Válka lidi udržuje ve strachu a odrazuje od emocí radosti

  g) Citát

  „VÁLKA JE MÍR, SVOBODA JE OTROCTVÍ, NEVĚDOMOST JE SÍLA“

  Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost; kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost

  h) Další adaptace

  – 1954 – první filmové zpracování

  – 1984 – Velká Británie, režie Michal Radford

  HISTORICKÉ POZADÍ

  a) Politická situace

  – Po druhé světové válce

  – Studená válka mezi USA a SSSR

  – Totalitní režimy (fašismus, komunismus)

  Životopis autora: George Orwell

  a) Život

  • *1903, †1950
  • Vlastním jménem Eric Arthur Blair
  • Esejista, novinář
  • Narozen v Indii, v 1 roce se přestěhoval s matkou do Anglie – městečko Oxfordshir – zde říčka Orwell – pseudonym
  • Odpůrce imperialismu (dobyvačná politika) – odklon k levici
  • Boje ve španělské občanské válce, druhé světové války se nezúčastnil
  • Pohyby mezi spodinou jako tulák
  • Zemřel na tuberkulosu
  • Ačkoliv psal knihy o diktaturách komunistického typu, sám se cítil být socialistou, což dokazuje jeho citát: „Každou řádku, kterou jsem od roku 1936 napsal a která stojí za zmínku, jsem přímo či nepřímo psal proti totalitarismu a pro demokratický socialismus, jak jej chápu.“
  • Orwellovy knihy a eseje se netýkají jen politiky, ale komentují život své doby a zabývají se sociálními tématy. Všeobecně je považován za jednoho z nejlepších anglických esejistů.

  b) Vlivy na jeho tvorbu

  • Odsouzení fašismu
  • Tulácký způsob života
  • Vzrůst vyspělosti techniky – hrozba
  • Válka (2 světové války)
  • Stalinismus v SSSR
  • Chudinské prostředí (Proléti) – jako mladý se G. Orwell pochyboval v chudých poměrech, Indie, Barma, soukromá škola
  • Politické tendence v Evropě

  c) Další autorova tvorba

  • Na dně v Paříži a Londýně – zážitky z doby, kdy se pohyboval jako tulák mezi spodinou
  • Hold Katalánsku – působení ve Španělské válce
  • Farma zvířat – forma bajky, ukazuje politické vztahy a vztahy mezi l >Inspirace daným dílem– podobné téma: My (1920 – JevgenijemZamjatine, Konec civilizace (1931 – Aldouse Huxleyho), 451 Stupňů Fahrenheita (Ray Bradbury)

  KRITIKA

  Dobové vnímání díla

  • V ČSR oficiálně zakázán – díla vycházela v exilových nakladatelstvích
  • Považován za jednoho z nejlepších anglických esejistů
  • Kladná kritika, hlavně za to, že předpověděl budoucnost v mnoha ohledech (nové vynálezy – televizní obrazovky) a byl si vědom celosvětových socialistických tendencí
  • V Čechách bylo dílo zakázáno a tak se zprostředkovávalo pomocí kopíráku a psaní přes psací stroje

  PODOBNÉ DÍLO

   451°Fahrenheita (RayBradbury) – svět, kde masmédia ovládají l >


  Další podobné materiály na webu:

  Čtenářské recenze

  Kniha je skvělým obrazem společnosti která nás možná čeká. Totalita myšlení. Brilantně napsané, škoda že kniha nemá nějaký rozbor či komentář. Po agresi USA v Iráku je kniha i dost aktuální. Zájemncům doporučuji ještě přečíst Harníčkovo Maso.

  Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

  Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
  Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

  Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

  George Orwell

  Knihy autora

  Jedno z nejznámějších děl světové literatury v sobě pojí prvky společensko-politického a vědecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistické.

  249 Kč

  Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o.

  169 Kč

  Děsivé proroctví o budoucnosti od George Orwella sepsané v roce 1984. Winston Smith žije ve společnosti, která je neustále sledována vládou, kde.

  Kniha 1984 (George Orwell)

  Posledná zmena: 17.02.2020 02:42

  Lepšia cena: 10,04 € (vrátane DPH)
  Vaša cena: 10,28 € (vrátane DPH)
  Bežná cena: 11,95 €
  Ušetríte: 1,67 € (zľava 14%)
  Lepšia cena

  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa
  • Recenzie (0)
  • Komentáre (9)

  Obsah knihy: 1984

  Nové vydanie románu 1984 – jedného z najznámejších diel svetovej literatúry. Spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. Román opisuje osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jednotlivca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň.
  George Orwell touto knihou už roku 1948 ponúkol víziu, ktorá sa neskôr stala realitou.

  Detaily o knihe

  Názov: 1984

  Objednávací kód NA332591

  Produkt je zaradený do žánrov:

  ISBN: 978-80-556-1083-2

  EAN: 9788055610832

  Rok a mesiac vydania: 2013/07

  Počet strán: 253

  Väzba: Knihy viazané

  Formát, hmotnosť: 135 × 215 mm, 390 g

  George Orwell – 1984

  Ћбnr : utopickэ romбn

  Vбћenн иtenбшi, tentokrбt se vбm pokusнm pшedstavit stмћejnн knihu Orwellovi literбrnн tvorby. Svмtoznбmou antiutopii 1984 napsal иlovмk snad nejpovolanмjљн. Po svйm pщsobenн v Barmм se zaиal ћivit jako novinбш a esejista. V poибtcнch svй spisovatelskй kariйry se takй potloukal v nejchudљнch vrstvбch Paшнћe a Londэna, ћil jako tulбk mezi spodinou a chudobou. V tй dobм Evropou probнhalo intenzivnн politickй i sociбlnн vшenн a tak se postupnм tvaroval Orwellщv pohled na svмt. Stбvб se z nмj vбљnivэ socialista, odpщrce faљismu a zastбnce rovnosti. Nenн divu, ћe se zapojuje jako dobrovolnнk do љpanмlskй obиanskй vбlky, kde bojuje v legiнch љpanмlskйho socialistickйho hnutн, ze kterэch nakonec odchбzн zklamбn љpanмlskou socialistickou doktrнnou. Odmнtб kapitalismus svй doby, ale takй i sovмtskou ideologii. Napsal nemбlo sociбlnм-spoleиenskэch romбnщ a esejщ, celosvмtovм ho vљak proslavilo aћ to, co si po mnoho let pшipravoval a naљtмstн pшed svou smrtн stihl i dokonиit, Farmu zvншat a 1984.

  Ke konci prvnн poloviny dvacбtйho stoletн bylo jiћ jasnй, kam se bude Evropa nadбle ubнrat. Sбm Orwell mмl ve tшicбtэch letech zlou pшedtuchu z rozmбhajнcнho se nacistickйho Nмmecka, kterou ostatnм prezentoval i v romбnu Nadechnout se. Potй zaиal svou pozornost upнnat jinэm smмrem, komunistickб Инna a Rusko pochodovali pod praporem svobody a vнtмzstvн, bitvu za bitvou upevтovali svou moc nad svobodnэm lidem. V Orwellovэch myљlenkбch se zaиal pomalu formovat obraz temnйho a nepшirozenйho svмta, kterэ nakonec vyъstil v notnм vэstraћnй a realisticky zdokumentovanй varovбnн – 1984. Tйmмш dvouset strбnkovб kniha lнин osudy шadovйho obиana Oceбnie, zamмstnance ministerstva Pravdy. Dшнve neћ иtenбшe seznбmнm s panem Winstonem Smithem, rбd bych osvмtlil podstatu svмta roku 1984. Souиasnй mocenskй rozdмlenн svмta mб za nбsledek zniиujнcн jadernб vбlka, kterб se vedla v padesбtэch letech. Vэsledkem bylo, ћe se vlбdnoucн skupiny vљech zemн pшesvмdиily, ћe nмkolik dalљнch atomovэch ъtokщ by znamenalo konec organizovanй spoleиnosti a tedy i konec jejich moci. Potom uћ ћбdnй bomby svrћeny nebyly. Svмt se rozdмlil na tшi vlбdnoucн mocnosti : Oceбnie (obм Ameriky, atlantskй ostrovy vиetnм Britskэch, Australasie a jiћnн ибst Afriky), Eurasie (severnн ибst evropskйho a asijskйho ъzemн, od Portugalska po Behringovu ъћinu) a Eastasie (Инna a zemм na jih od nн). Tyto tшi superstrбty jsou v tй иi onй kombinaci neustбle ve vбlce a tak to trvб uћ pмtadvacet let. Vбlka se stala bмћnostн a takй nбstrojem propagandy. Mocenskэm a administrativnнm centrem Oceбnie je Londэn.

  Jak uћ bylo шeиeno, Winston Smith ћije v Londэnм, pracuje na ministerstvu pravdy a je plnohodnotnэm иlenem stшednнho proudu. Z Winstonova vyprбvмnн se dozvнdбme o katastrofбlnнm stavu ekonomiky, o hroznй ћivotnн situaci lidн, o vљe prostupujнcнm udavaиstvн, o niиenн lidskйho myљlenн. A takй o pшepisovбnн historie, procesu, kterэ zajiљќuje odvмkou vљevмdoucnost Strany. Pokud byla шeиena nepravda, nebyl problйm dotyиnэ zбznam pшepsat. Heslo Strany znн: Kdo ovlбdб minulost, ovlбdб budoucnost: kdo ovlбdб pшнtomnost, ovlбdб minulost. Winston je jedinэ, kdo neztratil rozum – jedinэ, kdo se (blбhovм) domnнvб, ћe fakta se nedajн zmмnit, ћe slunce je slunce, a dva a dva иtyшi. A tak Winston den ode dne ћije takovэm ћivotem, jakэ mu nбleћн. Rбno vstбvб, povinnм se ъиastnн rozcviиky, kterou rozcviиuje nepшнliљ pшнvмtivб panн v televizi a pak utнkб do prбce, ve kterй trбvн 12 hodin dennм. Pшece jen nмco ho odliљuje od ostatnнch. Uvnitш v mysli tuљн, ћe nмco tady nenн v poшбdku, chбpe na jakэch principech funguje spoleиnost, uvмdomuje si kaћdodennн pшekrucovбnн minulosti, ale nic proti tomu nemщћe, a ani nechce dмlat. Prozatнm …

  Kniha 1984 na mne zapщsobila. Zapщsobila na mne hlavnм takй proto, neboќ dokud jsem ji neotevшel, netuљil jsem co tam na mne uvnitш иekб. Teprve aћ strбnku po strбnce jsem zaиal vnikat do toho prapodivnйho a smutnйho svмta. V knize byly pasбћe, u nichћ jsem se bavil, u jinэch jsem Winstonovi zбvidмl jeho znovuobjevenэ pocit lбsky. Kniha mi ale takй ukбzala svou dмsivou tvбш a jб jsem pochopil, ћe hlavnнm motivem nebude lбska, ani tichэ vzdor. Kdyћ jsem zaиal psбt tento иlбnek, nebylo mэm zбmмrem tuto knihu dopodrobna rozebнrat, zmiтovat se o kaћdй dщleћitй a zajнmavй maliиkosti (doublething, angsoc, ideopolicie a dalљн.) a polemizovat nad smyslem a odkazem samotnй knihy. Za tмch vнce jak padesбt let toho bylo шeиeno jiћ hodnм a jeљtм vнce napsбno. Tнmto chci hlavnм knihu pшiblнћit tмm,co ji jeљtм neznajн, aќ uћ jejich literбrnн ћбnr je jakkoliv rщznorodэ. Myslнm si, ћe knihu ocenн aћ po pшeиtenн vљech strбnek, vљech slov, byќ jsou mнsty tмћkopбdnб. Na kaћdйho bude pщsobit jinak. Jinak kniha pщsobila na иtenбшe, kteшн ji иetli v letech komunistickйho reћimu a myslнm si ћe se dokбzali ztotoћnit se svмtem 1984, rozdнlnм kniha pщsobн na souиasnй иtenбшe, ale svй kouzlo, svй vizionбшstvн a pravdu stбle neztrбcн. Kaћdopбdnм jsem rбd, ћe jsem ji pшeиetl, urиitм bych ji chtмl doporuиit kaћdйmu.

  Jen doplnнm, ћe иeskэ pшeklad originбlu kterэ jsem drћel v ruce, vydalo v roce 1991 Naљe vojsko. Samotnэ pшeklad mб kolem dvou set stran, po pшнbмhu nбsleduje tйmмш stostrбnkovэ dodatek, jenћ nadбle rozebнrб vљechny aspekty knihy. Dodatek byl napsбn Milanem Љimeиkou roku 1983 a urиitм stojн za pozornost.

  ". Kdyby bohatstvн, ve smyslu osobnнho vlastnictvн a pшepychu, bylo rovnomмrnм rozdмleno, pak by se velkб masa lidн, normбlnм otupenэch bнdou, stala gramotnou a nauиila by se myslet vlastnн hlavou; a jakmile by lidй jednou dospмli aћ sem, uvмdomili by si, dшнve nebo pozdмji, ћe privilegovanб menљina neplnн ћбdnou funkci, a svrhli by ji. Domyљleno do dщsledkщ, hierarchickб spoleиnost mщћe existovat jedinм na zбkladм bнdy a nevмdomosti. "

  Иlбnek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Kvмten 2004

  Kniћnн recenze publikovanб na Иtenбшi – www.ctenar.net – dne 12.05.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

  Иlбnek ohodnocen 155 иtenбшi :

  diskuze – okomentujte tento иlбnek, иi tuto knihu

  Leave a Reply