Kniha Bídníci 1 (Victor Hugo)

Kniha Bídníci 1 (Victor Hugo)

Kniha Bídníci 1 (Victor Hugo) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Bídníci 1 (Victor Hugo)
 • Elérhető fájlok: Kniha Bídníci 1 (Victor Hugo).pdf, Kniha Bídníci 1 (Victor Hugo).epub, Kniha Bídníci 1 (Victor Hugo).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Bídníci I.

kniha od: Victor Hugo

Čtivá a poučná klasika. Bídníci jsou knihou o velkém dobru.

S touto knihou jsem měla velmi složitý vztah. Miluji muzikál, takže jsem chtěla vědět, z čeho pánové Schönberg a Boublil vycházeli, nicméně knihu jsem si vybrala na léto a u moře se mi tento žánr číst nechtělo. Po 200 stranách jsem ji tedy odložila a vrátila se k ní v září, kdy nám ji paní profesorka dala do povinné četby. Řekla jsem si, že se hecnu a dočtu ji. Byl to boj, ale asi v polovině prvního svazku jsem si na Hugův styl zvykla a zamilovala si všechny ty mistrně použité umělecké prostředky.
Druhý díl jsem dočetla tematicky v autobuse do Paříže a raději jsem si na sebe vzala sluneční brýle, aby spolužáci neviděli moje vlhké oči.
Nemohu dát jinak než 5 hvězd, Victor Hugo byl prostě Pan spisovatel, který věděl, o čem píše, a dokázal nádherně pracovat s tématikou lásky ve všech podobách.

MILUJU TO
Bídníci jsou kniha, kterou jsem naprosto posedlá. Mám ráda všechny postavy (ano, i Thénardierovy, i když ty spíše v muzikálu), jejich vývoj a psychologie je úžasná. Po dočtení vždy sedím a přemýšlím – proč ten udělal to, a ne to? Jak je tohle možné? Valjean musí být přinejmenším světec!
Bídníci nejsou asi kniha pro každého, a i když hlavní příběh opravdu stojí za to, odbočky a dlouhosáhlé popisy (bitva u Waterloo například) dají opravdu zabrat a mohou nejednoho čtenáře odradit. Já jsem knihu četla dvakrát (poprvé v roce 2017) a rozhodně si to ještě několikrát přečtu.
Hodnocení: 1000* (no, a teď vidíte, jak moc to miluju, heheh)

Dala jsem to ještě na základce, takže vzhledem k rozsahu díla to byl pro mě tenkrát hodně náročný kousek. Dějová linka se střídá s poměrně obsáhlými popisnými pasážemi, což je však pro Huga typické. Naprostá klasika.

Film z roku 1998 s Liamem Neesonem se mi velmi líbil a postupem času mě inspiroval k přečtení této vynikající knihy. Nejprve jsem knihu odložil v okamžiku, kdy jsem se dostal k líčení napoleonských válek, které mě nudilo. Později jsem dal knize opět šanci počítaje s těmito vedlejšími “větvičkami” (byť značně rozsáhlými), které se splétají ve strom přerůstajícími snad všechny jiné. Opravdu, právě tyto různé osudy – ať už země nebo lidí – které vstupují do života Jeana Valjeana jsem si zamiloval a právě to je jedním z důvodů, proč Bídníky považují za jedno z největších děl lidského ducha (i když to je subjektivní, k malování nebo hudbě nemám tak silný vztah jako k literatuře).

Film jsem nikdy neviděla. Řekla jsem si, že se na něj nepodívám, dokud nepřečtu knihu. Překousat pasáže popisu bitev a okolností, které s hlavním dějem nijak zvlášť nesouvisí bylo náročné, nicméně hlavní děj stojí za to.

Počítala jsem, že osudy postav budou probrány podrobněji než ve filmu, ale u některých přespříliš dlouhých popisů jsem opravdu měla chuť knihu nedočítat. Naštěstí jsem vydržela a už se celkem těším na druhý díl, avšak doufám v menší výskyt popisů bitev a kláštěrů.

S Bídníky jsem se setkala poprvé v Londýně v muzikálové podobě a pak přišel čas i na knihu. Nádhera, nádherný příběh, který nás nemůže nechat chladným. Čtení to sice bylo náročné, přece jenom ty dlouhé historické popisy se nečtou jednoduše, ale samotný příběh je síla.

Bídníci (Ubožáci) – rozbor díla k maturitě

Kniha: Bídníci (Ubožáci)

Přidal(a): stark

Životopis autora: Victor Hugo

 • francouzský spisovatel
 • poezie, próza, pokusy o drama – ne příliš úspěšné (Kastelán)
 • angažoval se v politice, republikán, zásady humanismu

Jeden z největších francouzských básníků a spisovatelů 19. století Victor Marie Hugo se narodil roku 1802 v Besanconu. Byl synem generála Napoleonské armády (bonapartisty) a pobožné matky, která byla naopak přívrženkyní krále a monarchie (royalistka). Hugo začal psát již v dětství. S bratrem Abelem založil založil časopis Le Conservateur littéraire (1819). Zde publikoval své články. Od roku 1920 uveřejňoval i své básně tradiční formy monarchisticky inspirované. Roku 1822 debutoval sbírkou Odes poésies diverses (Ódy a rozličné básně). V tomto roce dostal také od Ludvíka XVIII. penzi a oženil se s Adélou Foucherovou. V té době se rozhodl žít pro literaturu.

Roku 1824 navázal spolupráci s časopisem La Muse francaise. Karel X. jej vyznamenal stužkou Čestné legie.
Rok 1827 byl předělem v Hugově životě. Uveřejnil 1. ódu na Napoleona a drama Cromwell, kterým se přihlásil k romantismu. Po revoluci 1830-43 přichází Hugovo literárně nejplodnější období. Dokázal v něm mimo jiné, že byl předním představitelem romantismu. Zároveň se od roku 1831 věnoval i dramatu. Po neúspěchu dramatu Les Burgraves (Kasteláni 1843) přestal však divadelní hry psát a začal se věnovat románu.

V roce 1841 se stal členem Francouzské akademie a v letech 1843-48 jeho literární aktivita ochabla. Hugo se angažoval více politicky. Odměnou mu byla hodnost paira Francie. Po revoluci 1848-51 se stal republikánem a poslancem ústavodárného shromáždění. Stále výrazněji se obracel k republikánské levici.
Po převratu dne 2.12.1851 jako jeden z nejnekompromisnějších odpůrců Napoleona III. odešel do exilu do Belgie, později na anglické ostrovy Jersey a Guernesey. Zde začal v letech 1855-70 opět psát. Po pádu Napoleona III. se po 18letém exilu vrátil do Francie. Jako poslanec a senátor od roku 1876 trval až do své smrti na hodnotách liberálního humanismu. Victor Hugo Zemřel roku 1885 v Paříži jako velký a uznávaný francouzský národní básník. V den jeho pohřbu byl vyhlášen státní smutek. Je pochován v pařížském Panthéonu.
Hugo se zasloužil o obnovu francouzské poezie a stal se zakladatelem romantismu.

Další tvorba:

 • Cromwell – drama, úvod se stal manifestem romantismu ve Francii
 • Legenda věků – třídílný básnický cyklus
 • Dělníci moře, 93, Chrám matky boží v Paříži – romány

Rozbor díla: Bídníci (Ubožáci)

 • společenský román
 • zachycuje život lidí v 1. polovině 19.století, realistický popis i kritika tehdejší společnosti

Literární kontext

Romantismus = umělecký směr, životní pocit a postoj člověka

 • jméno odvozeno od románu (moderní slovesný útvar)
 • obraznost a citovost převládá nad rozumovostí
 • divoké přírodní scenérie, vzdálené krajiny
 • pochopení do té doby “temného” středověku – náměty: gotika, rytíři
 • důraz na národnost, tradice, jazyk
 • doba revoluce – člověk je vůči dějinám bezmocný, představa konfliktu, romantik se pokouší podrobit si svět k obrazu svému revoltou, proti společnosti, zákonům, konvencím, je sám – vzpoura končí nezdarem
 • hrdina: většinou splývá s autorem, je si vědom své výjimečnosti, nemůže ale uskutečnit své záměry. nikdo mu nerozumí, cítí se osamělý, necítí ale potřebu družnosti, indiv >

Francie: Stendhal, George Sandová, Alfred de Musset, Alexander Dumas st.
Anglie: Jane Austenová, William Blake, Sir Walter Scott, Emily Bronteová, Charlotte Brontëová, Robert Burns, John Keats, George Gordon Byron, Percy Bysshe Shelley
Německo: Novalis, Heinrich Heine
Rusko: Nikolaj Vasiljevič Gogol, Alexandr Sergejevič Puškin, Michail Jurievič Lermontov
Polsko: Julius Slovacki, Adam Mickiewicz
Amerika: Edgar Allan Poe, Henry Longfellow, Nathaniel Hawthorn, James Fenimore Cooper

Postavy

 • Jean Valjean – galejník, společností opovrhován, mění se v poctivého člověka (za přispění biskupa Myriela)
 • Javert – opak, protivník Jeana Valjeana, policejní vyšetřovatel, který ho neustále pronásleduje
 • Marius, Cosetta, Fantina, Thenardierovi

Jazyk, kompozice

 • 5 dílů: Fantina, Cosetta, Marius, Idyla Plumetovy ulice a epopej ulice Saint-Denis, Jean Valjean
 • propojeny postavou Jeana Valjeana
 • ve vypravování se objevují úvahové, popisné pasáže
 • postavy odlišeny jazykem (z různých společenských vrstev – slang, nářečí, historismy)
 • 1815 – 1833 – doba francouzské rastaurace a červnové monarchie

Děj

Valjean propuštěn po 19 letech z galejí, kde byl pro krádež chleba, ale pokusy o útěk si vězení prodlužoval. Vyloučen ze společnosti, ubytuje se u biskupa Myriela. Ukradne mu stříbrné příbory a uteče, je chycen, biskup ho zachrání, řekne, že mu příbory dal a přidá mu i svícny. Stává se čestným člověkem, má možnost začít nový život po dzměněným jménem Madeleine, stává se starostou města, bohatý, oblíbený.
Fantina – svobodná matka, vrací se do rodného města pracovat v továrně, kvůli pověsti nechá dceru u rodiny Thenardierových, kteří se mají o ni starat, platí jim. Ztratí ale 1 z dopisů, město odhalí, že je svobodná matka, vyhozena z továrny, nucena prodat nejdřív vše co má, zuby, stává se prostitutkou. Onemocní, umírá, v nemocnici se seznamuje s Madeleinem, ten slibuje, že se o její dceru postará. Do města je převelej Javert, pozná Valjeana z galejí, jeho postavení je ohroženo, díky podobnosti s jiným vězněm je ale sproštěn viny, nedokáže unést, že za něj jiný pyká, udá se, utíká. Spolu s Cosettou (dcerou Fantiny) odchází do Paříže, žijí v kláštěře, pak se přetěhují a změní si jméno. Potkávají studenta Maria, s Cosettou se do sebe zamilují. V Paříži probíhá revoluce, Marius se jí akticně účastní, zachráněn z barikády Valjeanem. Valjean se tam taky znovu setkává s Javertem, kterého revolucionáři zajali jako špeha a chtějí ho popravit, Valjean ho osvobodí. Marius je postřelen, Valjean ho odnáší, prchá stokou, na konci zamčená mříž. Potkává Thenardiera, který je na útěku z vězení před Javertem. Thenardier chce zaplatit, pak ho pustí, mizí ve stoce. Javierem zatčen Valjean, má poslední přání – zachránit Maria, nemůže ho ale najít. Javert ví, že by měl Valjeana zatknout, aleten mu zachránil život – spáchá sebevraždu skokem do Seiny). Cosetta si vezme Maria. Valjean se Mariovi přizná, že je galejník na útěku (neřekne mu ale tu část o starostovi a že mu zachránil život), odchází, nechává Maria a Cosettu spolu. Znovu se objevuje Thenardier s kusem látky z Mariova kabátu. Veljean si uvědomuje, že nemůže bez Cosetty žít, vrací se, umírá.

Podrobný děj

Děj se odehrává v Paříži a jejím okolí ve 30. letech 19. století.

Bývalý trestanec Jean Valjean se vrací po 19 letech z galejí. Nevěří společnosti, která ho odsoudila pro krádež chleba, který chtěl donést hladovým dětem. V Digne hledá nocleh, ale všichni jej jako bývalého galejníka odmítnou přijmout. Až místní biskup “Lidumil” Myriel mu poskytne přístřeší a jídlo. Valjean večer prchne s biskupovým stříbrem, když jej na druhý den policie chytí a dovede k Myrielovi, biskup tvrdí, že mu stříbro dal. Na Valjeana tento čin tak silně zapůsobí a ze zatvrzelého galejníka se pomalu stává dobrý člověk. Biskup mu své stříbro dá pod podmínkou, že ho využije ke zlepšení života chudých. Valjean přichází pod jménem Madeleine do Montreuil-sur-Mer, výrazně podpoří místní průmyslovou výrobu objevem černého skla, založí nemocnici a nakonec ho obyvatelé po počáteční nedůvěře zvolí starostou.

Mezitím se v Paříži odehrává příběh mladé krásky Fantiny, která se zaplete s jedním s místních bohatých studentů. Když ji tento “Don Juan” opustí, zbudou ji jen oči pro pláč a v náručí malá Cosetta (Eufrasie). Odchází z Paříže zpět do svého rodiště Montreuil-sur-Mer, aby si vydělala, ale uvědomuje si, že s Cosettou se tam objevit nemůže. Proto Cosettu nechá v Montfermeil u Thénardierových s tím, že jim bude posílat peníze, aby se měla Cosetta dobře. Po příjezdu do rodného města začne Fantina vydělávat a posílá peníze Thénardierovým. Ti ale vypočítavě žádají stále více peněz a všechny Fantininy peníze dávají na své děti, zatímco Cosetta žije v bídě. Když jedna z montreuilských “vážených dam” zjistí, že má Fantina dítě, vyhodí ji z práce pod záminkou, že si to přeje pan Madeleine. Fantina začne

Madeleina nenávidět, šije po nocích a nakonec si musí vydělávat prostitucí, aby mohla dál posílat peníze pro Cosettu. Po potyčce s jedním měšťákem se Fantina dostává do vězení a pan Madeleine ji nejenom udělí milost, ale začne se o ni starat a snaží se dostat Cosettu zpátky k matce. Přes všechny snahy umírá Fantina, aniž by Cosettu zase spatřila.

Jean Valjean se dozví, že ze zločinu, který kdysi spáchal, je obviněn nevinný člověk. Ukryje své úspory, udá se na policii a je opět uvězněn. Z galejí se mu podaří uprchnout a navíc si všichni myslí, že zahynul při práci. Když se vrací pro své ukryté peníze potká malou dívenku, kterou doprovodí do místního hostince. Ubytuje se zde a brzy mu dojde, že malá zbídačená dívenka je Cosetta a její opatrovníci jsou manželé Thénardierové. Vyplatí malou Cosettu, odvede ji z Montfermeil a věnuje se jí s obrovskou péčí. Teprve tehdy – ve svých 50ti letech – poznává poprvé lásku, lásku ke Cosettě, lásku děda a vnučky. Stálé musí prchat před policií a zvláště před montreuilským policejním inspektorem Javertem, který je mezitím přeložen do Paříže. Klid nachází Valjean až v pařížském klášteře Petit Picpus, kde pracuje jako zahradník a kde je Cosetta přijata jako chovanka.

V dalším díle se seznamujeme s Mariem Pontmercym. Tento student práv vyrůstal u dědečka a tety. Matka mu zemřela a jeho otec, poručík v bitvě u Waterloo, měl zakázáno se s ním stýkat pod pohrůžkou vydědění jeho syna. Marius je vychováván v nenávisti ke svému otci, jinak hodnému a vlídnému člověku, který svého syna velice miloval. Po smrti Mariova otce se o něm dovídá pravdu a mění radikálně své politické přesvědčení. Zároveň dostává do rukou otcovu závěť se vzkazem, aby se odvděčil panu Thénardierovi, který mu zachránil život u Waterloo. Když se Mariův dědeček dozví o vnukově lásce k otci, rozzuří a vyžene Maria z domu. Ten musí ukončit studium pro nedostatek peněz a pracuje dočasně jako překladatel. Jednou při procházce Marius potká v Lucemburských zahradách dívku v doprovodu staršího pána a rázem se do ní zamiluje. Dívka není nikdo jiný než Cosetta, která dospěla ve velmi krásnou mladou ženu. Když si Jean Valjean povšimne milostných náznaků ze strany neznámého mladíka, navíc Cosettou opětovaných, ze strachu před ztrátou milované dívenky se rozhodne náhle odstěhovat.

Thénardierovi zkrachují a odchází do Paříže, nastěhují se do domu, kde bydlí i Marius a živí se žebráním almužen od zámožných lidí. Jednou Marius uvidí dírkou ve zdi, která odděluje jeho pokoj

od Thénardierova, jak do vedlejšího bytu přijde Cosetta s Valjeanem, kam jsou zavoláni kvůli své dobročinnosti. Poté, co Cosseta s Valjeanem odjedou, vyslechne Marius plány na připravovaný zločin, který chystá jeho soused s bandou zlodějů a vrahů a při němž chtějí oloupit Jeana Valjeana, který přislíbil, že se večer vrátí s větší sumou peněz. Policejní důstojník Javert přislíbí Mariovi pomoc. Marius se toho večera

dovídá, že jeho ničemný soused je Thénardier, kterému byl tolik zavázán Mariův otec. Váhá tedy, jestli má dát smluvené znamení policii a udat tak muže, který zachránil jeho otci život. Javert, který zatím čeká venku, je však netrpělivý a vtrhne do bytu i bez znamení a překvapí bandu uprostřed akce. Při zatýkání zlodějů ale uteče oběť přepadení, Valjean. Je docela pochopitelné, že se nechce setkat s Javertem. Svým útěkem tak bere Mariovi poslední šanci najít jeho milovanou Cosettu a ten upadá do bídy a dluhů, pro samé soužení neschopen se soustředit na práci. Z jeho trápení mu pomůže Eponina, Thénardierova dcera, která nalezla Cosettin dům. Tak se díky Eponině začali scházet dva milenci v zahradě domu ulice Plumet. Jean Valjean o tom všem neměl ani tušení a žil v domnění, že jeho malou Cosettu mu nikdo nevezme. Atmosféra v Paříži houstne a Valjean se rozhodne odjet s Cosettou do Anglie. Zoufalý Marius jde za dědečkem, aby dostal povolení ke svatbě, ale nedopatřením se spolu opět pohádají a Marius odchází rozzloben z rodinného domu. Dědeček se opět velice trápí pro svého vnuka, ale hrdost mu to nedovolí dát najevo. Marius jde vše sdělit Cosettě, ale dům nachází opuštěný a bez jediného vzkazu.

Domnívá se, že se již odstěhovali, propadá novému zoufalství a rozhodne se zemřít na barikádě. Zde se objevuje mladík, který mu zachrání život. Později se ukáže, že mladíkem byla Eponina, která na následky zranění umírá. Ještě před smrtí mu ale vyzná lásku a předá dopis od Cosetty, napsaný ještě před jejím odstěhováním. Je v něm její nynější adresa. Marius napíše odpověď, ve které jí sděluje, že už nechce žít, protože se nemohou vzít. Dopis pošle po malém Gavrochovi, synovi Thénardiera, kterého tak chce zachránit před jistou smrtí na barikádě. Zatím se Valjean dozví obsah dopisu, který psala Cosetta Mariovi a pochopí, že musí přenechat Cosettinu lásku jemu. Gavroche, pospíchající zpátky na barikádu, dopis od Maria chvatně odevzdá Valjeanovi. Po jeho přečtení se Valjean vydává na barikádu, aniž by přesně věděl, proč to dělá – vždyť Mariova smrt by mu přinesla jen užitek. Na barikádě potkává Javerta, zajatce povstalců. Zachrání mu život a pustí ho na svobodu. Po několika hodinovém bránění je barikáda dobyta vojskem a všichni povstalci zabiti. Zachrání se pouze Jean Valjean s raněným Mariem v náručí, když uprchne stokou. Po dlouhých hodinách bezmocného bloudění nekonečnými kilometry pařížských stok narazí na mříž přehrazující východ. U ní potká Thénardiera, který se zde schovává před policií čekající venku. Thénardier Valjeana nepoznává a za peníze mu odemkne stoku, i když si myslí, že Marius byl zavražděn a Valjean je jeho vrah. Ostatně ví, že na druhé straně mříže čeká policie. Valjean vyjde ze stoky, kde číhá Javert. Okamžitě ho zatkne, ale na Valjeanovu prosbu s ním zajede do domu Mariova dědečka, kde o něj bude dobře postaráno. Ještě zajedou k Valjeanovi domů, aby se mohl rozloučit s Cosettou. Zatímco je Valjean uvnitř, Javert odejde a Valjeana neudá. Tento čin se však natolik lišil od jeho přesvědčení, že krátce nato spáchal sebevraždu.

Marius je několik měsíců nemocen a po celou dobu jeho nemoci ho navštěvuje Cosetta s Valjeanem. Když se Marius probere, mladý pár se zasnoubí. Valjean odhaluje Cosettino netušené dědictví, neboť až dosud byla považována za velmi chudou a zanedlouho se Cosetta a Marius vezmou. Krátce po svatbě svede Valjean už několikátý souboj se svým svědomím a přizná Mariovi svou pravou totožnost i minulost galejníka. Marius jej navíc považuje za vraha Javerta a za zloděje Madelainova majetku a proto ho zavrhuje a zakáže Cosettě se s Valjeanem stýkat. Thénardier, jemuž byl Marius vděčný za záchranu svého otce, se domnívá, že Marius o Valjeanově minulosti nic neví. Přijde Maria vydírat a ten se tak náhodou doví, že ho zachránil právě Jean Valjean a že není ani vrahem, ani zlodějem, protože Madelaine a Valjean jsou jedna a tatáž osoba a že daroval barikádníky k smrti odsouzenému špehu Javertovi život, přestože žil celý život s jeho stínem za patami. Marius okamžitě přehodnotí svůj pohled na Jeana Valjeana a jedou jej s Cosettou navštívit. Přijdou však příliš pozdě. Jean, sice stále živý, ale utrápený ztrátou Cosetty, jim zemře v náručí, nyní však šťasten, že je mu odpuštěno a že Cosettu opět vidí.


Další podobné materiály na webu:

PDF knihy

pdfknihy.maxzone.eu

Pdf soubory jsou zabezpeиeny proti “hotlinku” – pшнmйmu staћenн souboru pdf z jinэch webщ. Proto odkazujte na urиitou strбnku, kde se pшнsluљnб kniha nachбzн, nikoliv na soubor pdf! Pro vyhledбnн titulu pouћijte seznam autorщ nebo seznam titulщ, pшнpadnм integrovanэ vyhledбvaи google.

Иtete knihy? Иtмte je v pdf!

V dneљnн dobм, kdy dochбzн k digitalizaci knih, se tмљн stбle vмtљн oblibм eknihy, иi e-booky – chcete-li, kterй mщћou mнt nмkolik forem i formбtщ. Zajнmavэ иlбnek o tom najdete zde.
Formбt PDF (Portable Document Format) patшн k oblнbenйmu formбtu pro uloћenн dokumentщ, mnohй souиasnй prohlнћeиe majн jiћ zabudovй rozљншenн na иtenн souboru PDF, stejnм tak nenн problйm si zdarma stбhnout Acrobat Reader z domovskэch strбnek tйto aplikace, nebo najнt na internetu pшijatelnou alternativu. Dalљн vэhodou PDF je, ћe takto se dб prohlнћet (chcete-li инst) nejen textovэ dokument, tшeba jako jsou bмћnм tvoшenй a objemovм nenбroиnй eknihy, ale i naskenovanй knihy, kdy je zachovanэ celэ vzhled dokumentu tak, jak vypadal pщvodnн originбl.

Tiљtмnб kniha mб svй kouzlo. Mбte-li v dlanнch stoletou knihu, vnнmбte i jejн stoletэ odkaz doby. Avљak mnohб dнla upadla v zapomenutн pro svoji neaktuбlnost, jinй se doиkaly nмkolikaterэch vэtiskщ aћ po souиastnost. Kde takovou knihu najнt, kdyћ nejsou na pultech knihkupectvн иi antikvariбtщ? Mбme pшeci knihovny (a dнky za nм), ale ani to nenн zбrukou, ћe prбvм tu Vaљi knihu zde snad objevнte. Jinou moћnostн je pokusit se vyhledat tuto knihu na internetu.

Mezi volnм (a legбlnм) staћitelnб dнla patшн vэhradnм dнla autorщ, u kterэch pominula doba tzv. majetkovэch prбv, nebo takovб, kdy majitel tмchto autorskэch prбv k takovй volnй distribuci svolil. Majetkovб prбva k dнlu, kterй pak mщћe bэt volnм љншitelnй, je 70 let od smrti autora a 50 let od vydбnн dнla. Tнm vљak nejsou pominuta jinб zбkladnн prбva autorskб, jako je samotnй autorstvн, pшivlastnмnн si dнla jinou osobou nebo zбsah a zmмna v obsahu љншenйho dнla. Viz autorskэ zбkon – majetkovб prбva

Na tмchto strбnkбch jsou zastoupeny dvм alternativy knih v PDF formбtu. Prvnн je pouze text na bнlйm pozadн (zdrojem je pшevбћnм Mмstskб knihovna v Praze), druhэ typem je naskenovanэ obraz pщvodnн knihy, zdrojem tмchto je pшedevљнm server Archive.org, pшedevљнm pak uloћenб dнla od sprбvcщ – knihovnнkщ z Bohemian Library.
I kdyћ prvotnн dojem tмchto starэch knih je takovэ, ћe se jednб o sken obrazu uchovanйho ve formбtu pdf, pravda je takovб, ћe pod touto vrstvou je pro oko nerozpoznatelnб textovб vrstva, kterб umoћтuje kopнrovбnн textu z takovйho dokumentu (ne vћdy je to moћnй, proto nмkterй hщшe иitelnй knihy jsou pouze netextovэ naskenovanэ obraz nebo je-li zdrojem Google-books). Je to dнky metodм OCR, kterб byla pшi skenovбnн pouћita. Tato metoda skenovбnн dokumentu mб za ъkol z tiљtмnйho nebo jiћ naskenovanйho obrбzku rozpoznat textovб pole a pшevйst je do prostйho textu tak, aby byla иitelnб i pro “poинtaи”. Ovљem podpora иeљtiny je rщznб, proto je zde tabulka se smajlнkama (nahoшe v hlaviиce strбnky) jako vodнtko pro kaћdou vloћenou knihu.

I kdyћ nenaleznete tu konkrйtnн knihu, co jste hledali, snad naleznete jinou, kterб ji nahradн. Pro nadљence historie je zde spousta materiбlu, stejnм tak pro ty, kteшн je potшebujн ke studiu.
Pro ъиelnэ pшehled je v menu odkaz pro index vљech knih шazenэch dle autorщ i nбzvщ.

Veљkerй zde uloћenй knihy je moћnм volnм stбhnout, jejich љншenн je vљak moћnй pouze nekomerиnм a jsou urиeny k osobnнm nebo studijnнm ъиelщm dle §121/2000 Sb, pшi zveшejnмnн uveпte jmйno autora.

Soubory odkazujнcн na zdroj Bohemian Library budou pшi volbм nabнdky stбhnout (soubor) pшesmмrovбny do knihovny Bohemian Library na tento konkrйtnн soubor. Zde si jej mщћou zбjemci pшed staћenнm pшнmo z tйto knihovny prohlйdnout. Propojenн obou knihoven souvisн se zlepљenнm komfortu naљich nбvљtмvnнkщ.

U nмkterэch pdf souborщ lze zhlйdnout ukбzku z knihy pшi najetн myљн na obrбzek titulu knihy a nбslednйm kliknutн. Tэkб se to pшevбћnм starљнch skenovanэch souborщ.

Obaly knih majн pouze informaиnн charakter, zohledтujн pшedevљнm nбzev knihy a jmйno autora, obal tak nemusн bэt totoћnэ s vydбnнm e-knihy.

Pшeji hezkэ den !

kontakt:

OCR -kopнrovбnн textu :

skvмlб, bez chyby љpatnб, иetnй chyby horљн, drobnй chyby text nelze kopнrovat

Babiиka

autor : Boћena Nмmcovб

Klasickй dнlo znбmй spisovatelky nбs zavede do jejнho dмtstvн prostшednictvнm mladй Barunky, kdy proћнvб nezapomenutelnй chvнle se svoji babiиkou a ostatnнmi lidmi ze svйho okolн. Kniha se stala nejznбmмjљнm dнlem tйto autorky.
Mмstskб knihovna v Praze 2012

Brouиci

autor : Jan Karafiбt

Znбmй dнlo evangelickйho farбшe Jana Karafiбta je protnutй zboћnostн a zбroveт neobyиejnм hlubokou lidskostн, byќ je zasazeno do ћivota rodiny svatojбnskэch svмtluљek. Jedineиnost tohoto dнla je v jeho vэpravnosti a poutavйm pшнbмhu ne mбlo podobnэ tomu lidskйmu se vљemi radostmi i chmury.
Mмstskб knihovna v Praze 2010

Osudy dobrйho vojбka Љvejka za svмtovй vбlky (I. a II.)

autor : Jaroslav Haљek

Nesиetnмkrбt zpracovanэ nбmмt, humoristickэ romбn s nadиasovэm pohledem a humorem, kniha pшeloћenб do desнtek jazykщ.
Mмstskб knihovna v Praze 2011

Osudy dobrйho vojбka Љvejka za svмtovй vбlky (III. a IV.)

autor : Jaroslav Haљek

Nesиetnмkrбt zpracovanэ nбmмt, humoristickэ romбn s nadиasovэm pohledem a humorem, kniha pшeloћenб do desнtek jazykщ.
Mмstskб knihovna v Praze 2011

Kytice

autor : Karel Jaromнr Erben

Ponмkud chmurnй bбsnickй dнlo, skvмlй vљak svoji lehkostн i skladbou. Nмco, co by nemмlo chybмt v ћбdnй knihovnм. Hitchcock by mмl jistм radost .
Mмstskб knihovna v Praze 2011

autor : Karel Hynek Mбcha

Romantickб bбseт stejnм romatickйho Karla Hynka Mбchy.
Mмstskб knihovna v Praze 2016

Rozmarnй lйto

autor : Vladislav Vanиura

Archaickб a roztomilб mluva Vanиurovэch pшнbмhщ rychle vtбhnou do dмje, naиeћ i jemnэ sarkasmus hrdinщ tмchto si brzy zнskajн srdce иtenбшovo.
Mмstskб knihovna v Praze 2013

Albrecht z Valdљtejna aћ na konec roku 1621

autor : Frantiљek Dvorskэ

Ћivotopis Albrechta z Valdљtejna do roku 1621, detailnн odkrytн jeho ћivota a skutkщ do tohoto data s podrobnэm vylниenнm. Zajнmavэ zdroj informacн z jeho mйnм znбmйho ъseku ћivota, vиetnм zrady a pшebмhnutн k cнsaшskй stranм.
Иeskб akademie v Praze 1892

Bнlб nemoc

autor : Karel Иapek

Drama divadelnн je i dramatem osobnнm hlavnнho hrdiny. Ponмkud odstrиenэ doktor Galйn pшнjde se zбzraиnэm lйkem na nemoci ne mбlo podobnй malomocenstvн. Jeho metoda mб ъspмch, zdб se, ћe lidstvo mщћe bэt zachrбnмno. Jenћe “doktor chudэch” pшнjde s neиekanou podmнnkou.
Mмstskб knihovna v Praze 2018

Cesta pana Lva z Roћmitбlu po zбpadnн Evropм roku 1465-1467

autor : Frantiљek A. Slavнk

Dobovэ cestopis sepsanэ na zбkladм vzpomнnek rytншe Љaљka z Mezihoшн a Gabriela Tetzela z Norimberku je zajнmavou sondou do stшedovмkйho ћivota 15. stoletн. Na tмchto cestбch se dostali nejen do Nizozemн, ale i vzdбlenйho Portugalska иi Benбtek.
nakl. Emil Љolc v Telиi 1890

Sedm let v jiћnн Africe – kniha prvnн

autor : Emil Holub

Jak samotnэ nбzev napovнdб, jednб se o dнlo velkйho иeskйho cestovatele Emila Holuba, kterй popisuje jeho cestu po Africe. V prvnн knize poznбme Kapskй mмsto a navљtнvнme diamantovй doly.
Mмstskб knihovna v Praze 2014

Sedm let v jiћnн Africe – kniha druhб

autor : Emil Holub

Druhб vэprava doktora Holuba z r.1873 mмla vнce vмdeckэ zбmмr a se svoji vэpravou navљtнvil nмkolik domorodэch kmenщ
Mмstskб knihovna v Praze 2014

Sedm let v jiћnн Africe – kniha tшetн

autor : Emil Holub

Pokraиovбnн tйћe vэpravy, nбvљtмva Viktoriinэch jezer a prvй setkбnн s Maљukolumby.
Mмstskб knihovna v Praze 2014

Sedm let v jiћnн Africe – kniha иtvrtб

autor : Emil Holub

Zбvмr prvй cesty po Africe, prщchod domorodэmi шнљemi Matabelщ a Makalakщ.
Mмstskб knihovna v Praze 2014

C >autor : Pierre Corneille

Tragikomickэ pшнbмh rytншe Rodriega, kdy legendбrnн pшнbмh o Cidovi je odsunut na pozadн a vylниen je zde pшнbмh lбsky, cti, rozumu a oddanosti.
Mмstskб knihovna v Praze 2012

Ematurity.cz – Ústní maturitní zkouška z ČJ 2014 – Bídníci

Popis:
vzhledem k změnám pro rok 2015 – nutno doplnit o požadavky pro rok 2014! Více ke změnám na našem webu… více videí zdarma …

“>

Leave a Reply