Kniha Dáma s kaméliemi (Alexandre Dumas ml.)

Kniha Dáma s kaméliemi (Alexandre Dumas ml.)

Kniha Dáma s kaméliemi (Alexandre Dumas ml.) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Dáma s kaméliemi (Alexandre Dumas ml.)
 • Elérhető fájlok: Kniha Dáma s kaméliemi (Alexandre Dumas ml.).pdf, Kniha Dáma s kaméliemi (Alexandre Dumas ml.).epub, Kniha Dáma s kaméliemi (Alexandre Dumas ml.).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Alexandre Dumas, ml.

francouzská, 1824 – 1895 statistiky

Komentáře (3)

A toto dílo , které jsem kdysi četla, bude znovu dalším návratem.

Dáma s kaméliemi – je to tak, boj lásky a předsudků – boj reality a smrti.

A kdo koho bude soudit ?

Ovšem – netolerantní společenství rádoby ctnostných.

Když spojíte velkolepou emoční hru s působivým tématem "vyléčené kurtizány", nazvete ji bojem marnivosti a citu, zasadíte ji do vzkvétající Paříže, kam všechny tyhle příběhy patří, dovolíte smrti, aby si vzala za své, zabráníte lichotivému konci a postavíte zeď mezi realitou a předsudky, na které můžete balancovat a stejně si nebudete jisti, možná a pak docela jedině, stvoříte příběh Dámy s kaméliemi a já vám z celého srdce zatleskám.

Co se týká jeho dámy s kaméliemi je to úžasná kniha a tento autor byl velmi zajímavý a jeho styl psaní velmi čtivý.

Dáma s kaméliemi

kniha od: Alexandre Dumas, ml.

Taková krásná klasika kvalitní romantické četby pro všechny citlivé duše!

Nádherná klasika. dojemný příběh lásky , ke kterému jsem se vrátila po 30 letech a za 30 let se k němu zase ráda vrátím

Skvělá kniha o mladé metrese, kterou by chtěl mít pro sebe každý muž. Ale ne všichni snesou fakt, že se o svou dívku musí dělit. doporučuju k přečtení.

K této knížce se moc ráda vracím, i když je příběh strašně smutný a beznadějný.
Není z našeho století, ale bude přitahovat čtenáře i ve století příštím.

Pro mě to prostě bylo “zuviel”. Exaltované je asi to správné slovo. Četla jsem překlad z r. 1924, ale nevím nevím, jestli byl problém v něm (kromě frustrace z chybějících čárek za vloženými vedlejšími větami).

Podstata je samozřejmě krásná a není těžské aktualizovat si ji pro dnešek. Neudržitelnost štěstí ve společnosti, pro niž dojem je vše a vše je dojem. Přesný popis nezralé lásky, která se považuje za úžasnou a nadzemskou, a přitom je bez sebereflexe a sebeovládání vláčena okamžitými emocemi. (“V tomto okamžiku jsem pochopil, jakou bolest jí způsobuji svým smíchem a pět minut jsem ji miloval takovým způsobem, jakým ještě nikdo ženu nemiloval.” – “Nikdy se mi nezdál život tak krásným a účelným. Byl jsem schopen vykonati nejlepší skutky.” – “Dopis jsem nemohl ukončiti bez urážlivého výsměchu. Dokazuje to, že jsem ještě Markétu miloval. Nejméně desetkrát jsem četl tento dopis a myšlenka, že způsobuji Markétě bolest mne poněkud uklidňovala.” – “Vždyť víte, co je to milovati ženu. Vše ostatní, co stojí mimo, ztrácí se, pouze milovaná žena ovládá všechny naše myšlenky. Náš život je pouze vyplňováním touhy, duše je pouze vílou, udržující svatý oheň lásky.” – “Trpěl jsem velice, že Markéta odpovídala klidem a důstojností na podlé útoky a tím mne převyšovala.”)
A konečně to hlavní – žena, která má sice chyb až nad hlavu, ale dokáže být pokorná, dokáže ustoupit z lásky k druhému a zcela se v lásce obětuje. To je příběh, který by měl být vyprávěn v každé době. Jenom by se mě mnohem víc dotkl ve střízlivější formě.

Další z knih, která mě v mládí zasáhla tak hluboce, že dodnes balancuji mezi touhou přečíst si to znova a obavami z toho, jak mě to rozhodí.

Kamélie jsou květiny, které nemají žádnou specifickou vůni, dokud nepřičichneme k této knize. Jsou naivní, vzácně krásné a přes svou moc oslnit, prakticky bezmocné. Je složité hodnotit romance, ale v případě Dumase ml. je nutné přiznat emoční zásah.

Opět, láska až za hrob, ale moc hezky zpracované. Asi lepší číst v -nácti letech, kdy je člověk podobným tématům otevřen, ale stejně. doporučuji.

Dáma s kaméliemi – rozbor díla k maturitě

Kniha: Dáma s kaméliemi

Autor: Alexandre Dumas mladší

Přidal(a): Dominika

Alexandre Dumas mladší (1824-1895)

Francouzský spisovatel a nemanželský syn Alexandra Dumase staršího. Bohémský způsob života, po neúspěchu s poezií začal tvořit dramata, posílil tak realismus ve franc. divadlech. Člen Francouzské akademie, obdržel Řád čestné legie, o rok později zemřel.

Díla: Poezie: Hříchy mládí
Próza: Doktor Servans, Jindřich Navarský
Drama: Atala, Otázka peněz

Kontext autorovy tvorby: vydáno r. 1848, rané období autorovy tvorby- jedno z jeho prvních děl, romantismus (rozvoj v 1. pol. 19. stol. a pravděpodobně vznikl v Anglii; rozvíjela se zejména lyrická (nedějová) poezie, lyrickoepické žánry, ale také román, aj.; ZNAKY: konflikt mezi vnitřním a vnějším (reálným) světem; pocit vnitřní rozervanosti hlavního hrdiny, který se vzpírá společenským konvencím)

Dáma s kaméliemi

I.Část

Téma a motiv: odsuzovaná láska mezi kurtizánou a mladíkem, kamélie, divadlo, venkov, obětování, láska, bohatství, smrt
Časoprostor: Francie (venkov, Paříž), 1. polovina 19. století
Kompoziční výstavba: na začátku díla retrospektivní (Armand se ve svém vyprávění vrací do minulosti)
Literární druh a žánr: romantický společenský román (próza, epika)

II.Část

Vypravěč/lyrický subjekt: na začátku vypravěč autor- vypráví svůj vlastní zážitek ze setkání s Armandem (-ich forma), později líčí příběh sám Armand (-ich forma)

 • Armand Duval- miluje Markétu, chytrý, žárlivý a zároveň citlivý mladík
 • Markéta Gautierová- žádaná kurtizána, zná svoji cenu a podle toho se tak chová, ale nechybí jí pravé city, snaží se se svým nelichotivým povoláním skoncovat a ochotna obětovat vše pro lásku k Armandovi
 • Pan Duval- otec Armanda, čestný a správný muž, odmítá falešné city
 • Hrabě a Vévoda- čestní staří muži, oba si Markétu oblíbí
 • Prudence- starší kurtizána, přítelkyně Markéty, podporuje ji

Vyprávěcí způsoby: vyprávění, přímá řeč
Typy promluv: dialogy, monology Armanda
Veršová výstavba: není

III.Část

Jazykové prostředky: spisovný jazyk bez výraznějších zastaralých prvků

Literární/obecně kulturní kontext: vlivy na dané dílo: skutečná postava Marie Duplessis, kurtizány, se kterou se autor osobně znal- autobiografické prvky
Realismus v lit. začínal sílit a postupně vytlačoval romantismus, který se však stále prosazoval – v Anglii tvořily sestry Brontëovy (Na Větrné hůrce, Jana Eyrová), ve Francii Honoré de Balzac (Otec Goriot), Victor Hugo (Bídníci) nebo Alexandre Dumas st. (Tři mušketýři, Hrabě Monte Christo)

Děj:

Autor – vypravěč líčí dražbu majetku zemřelé kurtizány (prostitutky) Markéty Gautierové, kterou osobně znal → vzpomíná, že ji vídával s jejími zákazníky, vždy ozdobenou kaméliemi (květinami) → na dražbě si koupil z její pozůstalosti knihu Manon Lescaut (Abbé Prévost) → v knize našel věnování jistého Armanda Duvala, s kterým se poté spřátelil → Armand autorovi vypravuje svůj příběh → do Markéty se kdysi zamiloval, stejně jako ona do něj → ke společnému vztahu svolila rychle, protože kvůli pokročilé tuberkulóze ji zbývalo jen pár let života → i přes nesouhlas Armandova otce si slíbili věrnost → jednoho dne se s ním však Markéta bez udání důvodu rozešla a odjela do Paříže → Armand rezignoval, ale láska k Markétě ho brzy donutila k cestě do Paříže → zde však našel Markétu ve společnosti hraběte, a tak se naschvál začal ucházet o jinou kurtizánu, Olympii → Markéta, která si toho všimla, k němu však přišla, prosila ho, aby ji už netrápil a strávila s ním noc → Armand však došel k názoru, že se mu Markéta onou nocí pouze vysmívala → když se ji snažil vyhledat, dozvěděl se, že prý odcestovala do Anglie → rozhodl se, že odjede do Orientu → po cestě se dozvěděl, že Markéta umírá, že by ho ještě ráda naposledy viděla a že píše deník, ve kterém obhajuje své chování → když se Armand vrátil do Paříže, Markéta již byla mrtvá → byl mu předán její deník, z kterého zjistil, že jejich rozchod způsobil jeho otec, který se za Markétou vydal a přesvědčil ji, aby se s ním rozešla → z deníku bylo patrné, že Markéta až do konce myslela pouze na něj → příběh končí úvahou na téma kurtizán a možnosti jejich návratu do normálního života (názor, že pokud tyto ženy poznají pravou lásku a chtějí se změnit, neměly by se setkávat s předsudky ohledně jejich minulosti).


Další podobné materiály na webu:

Alexandre Dumas ml. – Dáma s kaméliemi

Postava Armanda Duvala nás provází celým příběhem a vypráví nám o románku se svou životní láskou – Markétou. Zpočátku si tuto šarmantní ženu zidealizuje, později sebere odvahu a gentlemansky se jí představí. Markéta jako mnohem zkušenější žena si však z mladíkovy nejistoty spíše jen utahuje. Nedlouho na to Markéta těžce onemocní. Naivně zamilovaný Armand se chodí denně přeptat na její zdravotní stav, nikdy však neudá své jméno, je velmi stydlivý.
Nějaký čas poté navštíví Armand se svým přítelem Gastonem Prudencii, Markétinu známou. Znovu se pak setkává s Markétou, která je ve společnosti nudného hraběte. Markéta však první setkání s mladým nejistým mužem již vypustila z paměti, a možná proto se tentokrát v jeho společnosti dobře baví. Možnost navázání intimnějšího rozhovoru se naskytne nedlouho poté, co Markéta dostane prudký záchvat kašle a je nucena odběhnout do vedlejší místnosti. Armand se o ni strachuje a běží za ním, což vznešenou kurtizánu mile překvapí. Možná také proto částečně povolí stavidla a začne se mladíkovi svěřovat se svým trápením. To dvojici sblíží a Armand vysloví své tajné přání – aby byla Markéta jeho metresou. Vše se snaží ženě nabídnout co nejzdvořileji a velmi láskyplně. Vyzná se jí ze svých citů, ovšem Markéta ho odrazuje. Ne že by si mladík nezískal její srdce. Snaží se držet si Armanda od těla v jeho vlastním zájmu, protože pařížským městským životem ošlehaná žena ví, jaká úskalí takový život přináší: „… nervózní a nemocná žena, ať smutná nebo veselá, žena, která vykašlává krev a spotřebuje sto tisíc franků ročně, se hodí pro starého boháče, jako je vévoda, ale pro mladého muže, jako jste vy, je přítěží…“ (str. 56)
Nakonec však s jeho nabídkou souhlasí, protože tuší, že už jí moc života nezbývá, a také proto, že Armand je ochoten přistoupit na její podmínku. Armand slibuje, že ji nebude nutit skládat účty ze svého hříšného života a že ji bude milovat upřímně a bez žárlivosti.

Po jejich první společně prožité noci je Armand absolutně šťastný, ale začíná mu docházet, že aby Markétu finančně zajistil, peníze zasílané otcem stačit nebudou. A tak začíná s hazardem: „… kdyby mne byla požádala, abych spáchal zločin, byl bych jí vyhověl…“ (str. 80).
Štěstěna mu naštěstí přeje, ale vše se dozví jeho vysoce postavený otec a vyzývá Armanda, aby se s Markétou rozešel. Armand odmítá, ovšem s hazardními hrami přestává.

Přestože poměr Markéty a Armanda začal nevinně, snaží si životem zlomená žena zachovat odstup. Je jí to však málo platné, neboť záhy podlehne kouzlu vášnivého mladíka a do Armanda se hluboce zamiluje. Kvůli penězům však musí nadále vykonávat své řemeslo, což jde žárlivému Armandovi proti srsti. Několikrát se jí svými narážkami hluboce dotkne nebo ji dokonce ošklivě urazí, ale Markéta začíná chápat, že to je důkaz jeho hluboké lásky k ní: „… nejsem ani dost bohatý, abych Vás mohl milovat tak, jak bych si přál, ani dost chudý, abych Vás miloval tak, jak byste si přála vy. Zapomeňte proto na jméno, které Vám je jistě lhostejné, a já zapomenu na štěstí, které je pro mne nemožné…“ (str. 82)

Život v Paříži pro ně oba začíná být složitý, zejména kvůli penězům a předsudkům společnosti. Markéta jako řešení žádá starého vévodu o peníze a pronajímá za ně pro sebe a Armanda venkovský domek v Bougivalu, kde chtějí strávit romantické léto. Peníze ale časem docházejí a Markéta se z čisté lásky k Armandovi rozhodne obětovat život v přepychu – začne prodávat a zastavovat všechny své věci. Když se to Armand dozví, nechce pochopitelně toto gesto akceptovat, ale Markéta ho přemluví. „… Kdybys mne miloval, připustil bys, abych tě milovala po svém. Ty naopak ve mně vidíš jen dívku, pro kterou je přepych nezbytný, a jsi přesvědčen, že jí jej musíš stále platit. Ostýcháš se přijmout důkaz mé lásky…“ (str. 111)

Jejich šťastné dny končí ve chvíli, kdy se Armandův otec tajně sejde s Markétou a chce je od sebe rozdělit. Počáteční urážky se mění v náklonnost a upřímné prosby, neboť otec zjistí, že Markéta není taková, za jakou ji považoval, a že jeho syna miluje hluboce a upřímně. Přesto však není jejich vztah možný ve společnosti, ve které všichni žijí: „Milujete Armanda, dokažte to jediným způsobem, který vám zbývá; obětujte svou lásku jeho budoucnosti.“ (str. 146)
Markéta si nakonec, ač nerada, uvědomí, že Armandův otec má naprostou pravdu. Markéta se rozhodne Armanda opustit a zařídit, aby ji začal nenávidět, a tím zachránit budoucnost jeho i jeho rodiny: „… pane, polibte mne jedinkrát tak, jak byste políbil svou dceru, a přísahám vám, že tento polibek, jediný vskutku čistý v mém životě, mne obrní proti mé lásce a že dříve než do týdne se k vám syn vrátí, snad na čas nešťastný, zato navždy vyléčený.“ (str.147)

Po otcově odjezdu napíše Markéta Armandovi dopis na rozloučenou, ve kterém mu děkuje za pěkné léto a svěří se mu se svým rozhodnutím žít svůj život vydržované dámy jako předtím. Poté odjede do Paříže a se sebezapřením přijme nabídku mladého hraběte de N., že se stane jeho metresou. Na čas se tak vrátí ke svému starému životu. Začne opět chodit na večírky a společenské akce a doufá, že se tímto způsobem života brzy sama zahubí, aby nemusela dlouho žít bez Armandovy lásky. Armand zpočátku nechápe Markétino náhlé rozhodnutí a nevěří, že by své city k němu jen hrála, ale postupem času ve své ješitnosti uvěří této „pravdě“ a rozhodne se Markétě mstít pomocí své nové milenky Olympie. Markéta urážky snáší důstojně a se ctí, neboť jsou pro ni ukazatelem Armandovy stálé lásky k ní. Její nemoc se však stále zhoršuje a Markéta postupně přestane chodit do společnosti.

Když už není schopna urážky dál snášet, přijde k Armandovi žádat o odpuštění za své předešlé chování, přijde ho poprosit, aby ji nadále ušetřil urážek, které ji ničí. Armand pochopí, že ho stále miluje, a na jednu jedinou noc se z nich stanou opět milenci, jako by se události předchozích dnů nestaly: „Byla to podivná noc. Jako by celý Markétin život přešel do polibků, kterými mne zasypávala, a já jsem ji tak miloval, že jsem se mezi hořečnatými výbuchy lásky ptal sám sebe, zda ji nemám zabít, aby už nikdy nepatřila nikomu jinému.“ (str. 141)

Brzy ráno Markéta odejde. Odpoledne ji jde Armand navštívit, ale Markétina služebná mu vysvětlí, že u Markéty je nyní hrabě de N. – její milenec. V záchvatu žárlivosti napíše Armand Markétě výsměšný dopis a přidá dokonce peníze, které měly zaplatit její služby za předešlou noc.
Druhého rána dostane Armand peníze zpět bez jediného slova. Markéta odjíždí. Armanda v Paříži také nic nedrží, proto odjede na cestu do daleké Indie.

Co se dělo za dobu jeho nepřítomnosti, netušil. Netušil, v jaké osamělosti strávila jeho milovaná Markéta své poslední dny. Netušil, co by dala za jediný dopis od něj. Netušil, s jakým nadšením vítala návštěvy, protože si myslela, že je to on. Netušil, že jeho jméno šeptala až do chvíle, kdy naposledy vydechla. Dostal však dopis od Markéty, kde ho, umírajíc na lůžku, prosila, aby se vrátil a mohli se usmířit. Armand spěchal do Paříže, ale přijel pozdě! Jeho milovaná zemřela dřív, než ji mohl naposled vidět. Zůstalo mu po ní jen pár dopisů, které objasňovaly Markétino chování po odjezdu z Bougivalu. „Nemohla jsem se ubránit touze vysvětlit vám své jednání a napsala vám dopis. Je-li však napsán dívkou, jako jsem já, může být považován za lež, ledaže by jej posvětila svým svědectvím smrt a z pouhého dopisu by se stala zpověď.“ (str. 143).

Po přečtení dopisů a návštěvy Markétina hrobu psychicky onemocněl. Jediné, co ho ještě drželo při životě, bylo vyprávění svého příběhu, příběhu tragické lásky dvou mladých lidí.

Markéta Gautierová – „Dáma s kaméliemi“ – je krásná a velmi obletovaná pařížská kurtizána s pověstí velké dámy. Po celém městě je známá svou láskou k opeře a společenským akcím, a proto bývá často viděna v divadelní lóži, většinou se svými milenci. Pokaždé s sebou nosí kytici kamélií, vždy bílých, jen pětkrát do měsíce jsou to kamélie červené. Pro tuto svoji zvláštnost je nazývána „dámou s kaméliemi“.
Její neskonalý půvab neohrozí ani zákeřná plicní choroba, kterou Markéta podědila po matce a která si pomalu, ale jistě, vybírá svou daň.

Armand Duval je mladý čestný muž ze střední vrstvy, který žije z kapesného, jež mu pravidelně posílá jeho otec. Má velmi šarmantní a zdvořilé chování a jako každý mladý muž té doby sní naivní sen o velké lásce, která zboří všechny překážky.

Prudence je Markétina známá, nikoli však přítelkyně. Využívá Markétina úspěchu u vlivných a bohatých mužů a přiživuje se na něm. K takovému životu samozřejmě patří spousta intrik a lží, které Prudence používá, aby mohla žít svůj život v přepychu.. Tato starší dáma se pohybuje mezi vydržovanými dámami už přes dvacet let, a proto zná všechny slasti i příkoří života kurtizán.

Julie Depratová pracuje jako služebná v domě Markéty Gautierové a jako jedna z mála myslí přátelství s Markétou upřímně. Je její jedinou společnicí v době, kdy je umírající Markéta upoutána na lůžko a všichni takzvaní „přátelé“ na ni zapomněli.

Gaston R. a Ernest jsou Armandovi přátelé, kteří se vyznají v pařížské společnosti mnohem lépe než nezkušený Armand, proto mu pomáhají zapadnout do rušného pařížského života.

Pan hrabě de N. je mladý bohatý muž, jenž je šíleně zamilován do Markéty a snaží se proniknout do její přízně. Jeho neustálé snahy získat tuto krásnou kurtizánu samotnou Markétu velmi otravují a nudí, a tak se hrabě musí smířit jen s několika návštěvami, při kterých je Markétou jen urážen.

Hrabě de G. je Markétin bývalý milenec, velmi bohatý muž, který nadále udržuje s Markétou přátelský vztah. Právě tento vztah je pro žárlivého Armanda jablkem sváru.

Vévoda má Markétu rád, protože mu připomíná jeho mrtvou dceru. Tento starý člověk je pro Markétu velmi důležitý, hlavně však kvůli svým penězům, kterými Markétu zahrnuje, i když není jejím milencem.

Dáma s kaméliemi

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 5+ ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

205 Kč s DPH
Ušetříte 24 Kč Běžně 229 Kč

 • Kniha ( CD ) 249 Kč s DPH Skladem

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Jsme v Paříži devatenáctého století. Krásná a něžná kurtizána Markéta Gautierova se seznámí s Armandem Duvalem, který se do ní beznadějně zamiluje. S postupem času i kněžka lásky otevře své srdce, jenže jejich vztah je pro tehdejší společnost a obzvlášť pro Duvalovu rodinu naprosto nepřijatelný. Dáma s kaméliemi patří mezi nejvýznamnější romantické romány.Příběh nešťastné lásky je částečnou autobiografií Alexandra Dumase mladšího, jenž se s čtenářem podělil o krásu i šílenou bolest, kterou prožil ve vztahu se slavnou hetérou Marií Duplessis.

Bestseller v knihy Dobrovský

32762. v e-shopu | 17461. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.5 z 5 17 hodnocení čtenářů

8× 5 hvězdiček 7× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.4 z 5

5 z 5 hvězdiček Veronika Švendová 30. srpna 2017

Příběh který vás chytne za srdce.

Pomohla vám tato recenze? Ano 48

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073900847

4 z 5 hvězdiček Petra 28. září 2017

Hodně dojemný a romantický příběh.

Pomohla vám tato recenze? Ano 40

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073900847

5 z 5 hvězdiček Anna Hodovská 27. září 2017

Přečteno opravdu najednou. Krásný příběh, který dokáže dojmout.

Pomohla vám tato recenze? Ano 38

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073900847

4 z 5 hvězdiček Aneta S. 6. září 2017

Krásné, romantické, pro dnešní generaci těžko pochopitelné.

Pomohla vám tato recenze? Ano 38

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073900847

5 z 5 hvězdiček Adéla Krejzová 19. března 2018

Byla jsem jí naprosto unešená – je to ten typ knížky, nad kterou ještě dlouho po přečtení uvažujete. 🙂 Mimo jiné jedna z mých maturitních knížek – čte se úplně sama, doporučuji. 😀

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073900847

4 z 5 hvězdiček Dominika V. 5. října 2018

Skvělá kniha o mladé metrese, kterou by chtěl mít pro sebe každý muž. Romantický a dojemný příběh.

Pomohla vám tato recenze? Ano 8

Kniha, Edice Knihy Omega, 2007, 8594072279027

5 z 5 hvězdiček Kristýna 13. února 2019

Jeden z nejnádhernějších skvostů francouzské literatury. Nadčasový příběh lásky, který nenechá jedno oko suché.

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073900847

5 z 5 hvězdiček Adriana Dosedělová 9. února 2019

Velmi pěkná kniha. Příběh se bude líbit především ženám. Čte se jedním dechem.

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, Edice Knihy Omega, 2014, 9788073900847

Dáma s kaméliemi – rozbor díla k maturitě

Kniha: Dáma s kaméliemi

Autor: Alexandre Dumas mladší

Přidal(a): Dominika

Alexandre Dumas mladší (1824-1895)

Francouzský spisovatel a nemanželský syn Alexandra Dumase staršího. Bohémský způsob života, po neúspěchu s poezií začal tvořit dramata, posílil tak realismus ve franc. divadlech. Člen Francouzské akademie, obdržel Řád čestné legie, o rok později zemřel.

Díla: Poezie: Hříchy mládí
Próza: Doktor Servans, Jindřich Navarský
Drama: Atala, Otázka peněz

Kontext autorovy tvorby: vydáno r. 1848, rané období autorovy tvorby- jedno z jeho prvních děl, romantismus (rozvoj v 1. pol. 19. stol. a pravděpodobně vznikl v Anglii; rozvíjela se zejména lyrická (nedějová) poezie, lyrickoepické žánry, ale také román, aj.; ZNAKY: konflikt mezi vnitřním a vnějším (reálným) světem; pocit vnitřní rozervanosti hlavního hrdiny, který se vzpírá společenským konvencím)

Dáma s kaméliemi

I.Část

Téma a motiv: odsuzovaná láska mezi kurtizánou a mladíkem, kamélie, divadlo, venkov, obětování, láska, bohatství, smrt
Časoprostor: Francie (venkov, Paříž), 1. polovina 19. století
Kompoziční výstavba: na začátku díla retrospektivní (Armand se ve svém vyprávění vrací do minulosti)
Literární druh a žánr: romantický společenský román (próza, epika)

II.Část

Vypravěč/lyrický subjekt: na začátku vypravěč autor- vypráví svůj vlastní zážitek ze setkání s Armandem (-ich forma), později líčí příběh sám Armand (-ich forma)

 • Armand Duval- miluje Markétu, chytrý, žárlivý a zároveň citlivý mladík
 • Markéta Gautierová- žádaná kurtizána, zná svoji cenu a podle toho se tak chová, ale nechybí jí pravé city, snaží se se svým nelichotivým povoláním skoncovat a ochotna obětovat vše pro lásku k Armandovi
 • Pan Duval- otec Armanda, čestný a správný muž, odmítá falešné city
 • Hrabě a Vévoda- čestní staří muži, oba si Markétu oblíbí
 • Prudence- starší kurtizána, přítelkyně Markéty, podporuje ji

Vyprávěcí způsoby: vyprávění, přímá řeč
Typy promluv: dialogy, monology Armanda
Veršová výstavba: není

III.Část

Jazykové prostředky: spisovný jazyk bez výraznějších zastaralých prvků

Literární/obecně kulturní kontext: vlivy na dané dílo: skutečná postava Marie Duplessis, kurtizány, se kterou se autor osobně znal- autobiografické prvky
Realismus v lit. začínal sílit a postupně vytlačoval romantismus, který se však stále prosazoval – v Anglii tvořily sestry Brontëovy (Na Větrné hůrce, Jana Eyrová), ve Francii Honoré de Balzac (Otec Goriot), Victor Hugo (Bídníci) nebo Alexandre Dumas st. (Tři mušketýři, Hrabě Monte Christo)

Děj:

Autor – vypravěč líčí dražbu majetku zemřelé kurtizány (prostitutky) Markéty Gautierové, kterou osobně znal → vzpomíná, že ji vídával s jejími zákazníky, vždy ozdobenou kaméliemi (květinami) → na dražbě si koupil z její pozůstalosti knihu Manon Lescaut (Abbé Prévost) → v knize našel věnování jistého Armanda Duvala, s kterým se poté spřátelil → Armand autorovi vypravuje svůj příběh → do Markéty se kdysi zamiloval, stejně jako ona do něj → ke společnému vztahu svolila rychle, protože kvůli pokročilé tuberkulóze ji zbývalo jen pár let života → i přes nesouhlas Armandova otce si slíbili věrnost → jednoho dne se s ním však Markéta bez udání důvodu rozešla a odjela do Paříže → Armand rezignoval, ale láska k Markétě ho brzy donutila k cestě do Paříže → zde však našel Markétu ve společnosti hraběte, a tak se naschvál začal ucházet o jinou kurtizánu, Olympii → Markéta, která si toho všimla, k němu však přišla, prosila ho, aby ji už netrápil a strávila s ním noc → Armand však došel k názoru, že se mu Markéta onou nocí pouze vysmívala → když se ji snažil vyhledat, dozvěděl se, že prý odcestovala do Anglie → rozhodl se, že odjede do Orientu → po cestě se dozvěděl, že Markéta umírá, že by ho ještě ráda naposledy viděla a že píše deník, ve kterém obhajuje své chování → když se Armand vrátil do Paříže, Markéta již byla mrtvá → byl mu předán její deník, z kterého zjistil, že jejich rozchod způsobil jeho otec, který se za Markétou vydal a přesvědčil ji, aby se s ním rozešla → z deníku bylo patrné, že Markéta až do konce myslela pouze na něj → příběh končí úvahou na téma kurtizán a možnosti jejich návratu do normálního života (názor, že pokud tyto ženy poznají pravou lásku a chtějí se změnit, neměly by se setkávat s předsudky ohledně jejich minulosti).


Další podobné materiály na webu:

SOUHRN PŘEČTENÝCH KNIH ZA ROK 2018 /1. pololetí: leden – červen/

Popis:
Celkově jsem přečetl 88

“>

Leave a Reply