Kniha Deset malých černoušků (Agatha Christie)

Kniha Deset malých černoušků (Agatha Christie)

Kniha Deset malých černoušků (Agatha Christie) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Deset malých černoušků (Agatha Christie)
 • Elérhető fájlok: Kniha Deset malých černoušků (Agatha Christie).pdf, Kniha Deset malých černoušků (Agatha Christie).epub, Kniha Deset malých černoušků (Agatha Christie).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Deset malých černoušků

And Then There Were None

Na sídlo vybudované na ostrově kdesi v devonském hrabství je pozváno deset lidí, kteří spolu na první pohled nemají naprosto nic společného. Snad kromě toho, kdo je pozval. Hostitel se však zatím neobjevil. Místo toho se při večeři ozve zvláštní hlas z gramofonu, který každého z hostů obviní ze zločinu. Nedlouho poté je první z hostů nalezen mrtev. Napětí začne sílit, neboť začíná být jasné, že vrah je zřejmě na ostrově a chystá se znovu udeřit – přesně podle dětské říkanky.

Kniha Deset malých černoušků završila jedno z nejplodnějšních a nejúspěšnějších období kariéry Agathy Christie, tedy třicátá léta. Říkanka, tvořící základní linii příběhu, je vlastně minstrelským songem Franka Greena, který si rychle získal oblibu, a to především mezi dětmi – proto je tedy poněkud mylně považována za dětskou říkanku. Inspirací byla Greenovi píseň Deset nalých indiánků amerického autora Septima Winnera. Green dodržel strukturu předlohy, ale způsob, jakým jsou černoušci odstraňováni, je odlišný, a to včetně samotného závěru.
V knize se Agatha Christie držela konce vytvořeného Greenem, ale když příběh v roce 1943 adaptovala pro divadlo, rozhodla se pro happy-end z původní verze S. Winnera. Ještě více než závěrů měla kniha anglických názvů: Český název Deset malých černoušků odpovídá titulu Ten Little Niggers, jak byla kniha poprvé publikována ve Velké Británii. V USA byla kniha vydána pod politicky korektním názvem jako And Then There Were None („Až tam nezbyl žádný“), pod kterým v současnosti vychází i v Británii, název se ostatně používá i pro divadelní hru, když se nyní uvádí v České republice. Pro některá vydání byl použit také název Ten Little Indians („Deset malých indánků“) a Nursery Rhyme Murders („Vraždy podle říkanky“).

Pokud jde o dějiště příběhu, tedy ostrov Nigger Island, není jeho reálný předobraz zcela zřejmý. Janet Morgan, autorka životopisu Agathy Christie, předpokládá, že jím byl Burgh Island, nacházející se mezi městy Salcombe a Plymouth. Ten je však na rozdíl od románového ostrova s pevninou spojen pěšinou.

Kniha pravidelně obsazuje první místo mezi nejoblíbenějšími detektivkami Agathy Christie nebo i jako nejlepší detektivka vůbec. Na prvním místě se umístila i v rámci celosvětového hlasování o nejoblíbenější knihu Agathy Christie, které se pořádalo v roce 2015 při příležitosti 125 let od narození Královny detektivek, zvítězila i roku 2002 v hlasování členů Společnosti Agathy Christie.

Američtí bratranci publikující pod pseudonymem Ellery Queen, tvořící ve stejné době jako Agatha Christie, museli po přečtení této knihy kvůli stejnému nápadu zanechat své rozepsané detektivky.

 • Deset malých černoušků, 2008 – nezkrácená audiokniha, čte Vladmír Čech, vydalo Tympanum
 • Deset malých černoušků, 1943 – divadelní verze upravená samotnou Agathou Christie, uváděna i v ČR (text publikován v knize Detektivní hry – Deset malých černoušků. Past na myši. Neočekávaný host, Orbis 1965; pod názvem A pak už tam nezbyl ani jeden v souboru Detektivní hry 2, Knižní klub 2018), aktuálně je hra v ČR uváděn už jen pod názvem A pak už tam nezbyl ani jeden
 • And Then There Were None, 2005 – scénář Kevin Elyot
 • And Then There Were None, 1945 – americká filmová adaptace
 • Ten Little Niggers, 1949 – britská živě vysílaná televizní inscenace, vycházející z divadelní verze detektivky
 • Dix petits nègres, 1953 – francouzská televizní adaptace
 • Bylo 10 Murzynków, 1956 – polská televizní verze v rámci cyklu Teatr telewizji
 • O Caso dos Dez Negrinhos, 1957 – brazilská televizní adaptace, epizoda seriálu Teledrama
 • Ten Little Niggers, 1959 – britská televizní adaptace v rámci cyklu Play on the Week
 • Ten Little Indians, 1959 – živě vysílaná americká televizní verze
 • O Caso dos Dez Negrinhos, 1963 – brazilská televizní adaptace, která se vysílala v rámci cyklu Grande Teatro Tupi
 • Deset malých čenoušků, 1965 – britská filmová verze s dějem zasazeným do Alp
 • Zehn kleine Negerlein, 1969 – západoněmecká televizní adaptace
 • Dix petits nègres, 1970 – francouzská televizní verze, natočený záznam divadelní hry, v rámci cyklu Au théâtre ce soir (Divadlo dnes večer)
 • Ten Little Indians, 1974 – koprodučkní filmová verze s dějem zasazeným do Íránu
 • Achra Abid Zghar, 1974 – libanonský televizní seriál, v roce 2014 natočen remake
 • Deka Mikroi Negroi, 1978 – epizoda řecké TV série To theatro tis Defteras
 • Dix petits nègres, 1996 — adaptace François Rivière, ilustrace Frank Leclercq
 • počítačová hra Deset malých černoušků, 2005, hra vyšla i ve verzi v českém jazyce

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Christie Agatha (*15.09.1890 – †12.01.1976)

Deset malých černoušků (5)

Vydalo nakladatelství Euromedia Group – Knižní klub v Praze roku 2009 (v Knižním klubu 3. vydání). Z anglického originálu Ten Little Niggers přeložil J.Z.Novák. Počet stran: 207. ISBN: 978-80-242-2577-7.

Doktor Armstrong zabil jednu pacientku v opilosti.
Slečna Emily Brentová propustila svoji služku, když otěhotněla, a ta pak spáchala sebevraždu.
Pan Blore křivě svědčil proti bankovnímu lupiči, který později zemřel ve vězení.
Vera Claythornová nechala utopit chlapce, o kterého se starala, aby její milenec získal dědictví
Philip Lombard nechal 21 afrických domorodců v buši bez potravin zemřít a sám utekl.
Generál Macarthur poslal na smrt milence své ženy.
Anthony Marston přejel dvě děti, byla to spíše nešťastná náhoda.
Pan a paní Rogersovi nechali zemřít svou zaměstnavatelku, nepodali jí lék
Soudce Wargrave poslal na smrt Edwarda Setona

Příběh se odehrává na konci 30. let 20. století.
Osm lidí dostalo dopis od N.Z.Namyho, který je zval na dovolenou na Černochův ostrov.

Hosté dorazili na ostrov do domu, kde byli pouze pan a paní Rogersovi a obsluha; pan Namy ještě nedorazil. Všichni dostali pokoje, kde nad krbem visela tato básnička:

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.
Devět malých černoušků chtělo sypat kosům,
jeden se včas nevzbudil, zbylo jich jen osm.
Osm malých černoušků vyšlo si hrát před dům,
jeden z nich se potloukl, zbylo jich jen sedm.
Sedm malých černoušků šlo naštípat klest,
jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest.
Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med,
čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět.
Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří,
jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.
Čtyři malí černoušci nechali všech pří,
jeden z nich šel pasti klást, šli do světa tři.
Tři malincí černoušci šli ulovit lva,
medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.
Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny,
jeden klesl na skále, a tak zbyl jen jediný.
Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný,
proto se sám oběsil – a tak nezbyl žádný.

Po příjezdu na ostrov se hosté ubytují a jdou na večeři, kde je na stole deset figurek černoušků. Náhle se ozval tajemný hlas, který všechny přítomné obvinil z vraždy. Oni se začali ospravedlňovat, ale uvědomovali si svůj zločin. Když už se shodli, že nahrávka je jen nevhodný žert, Anthony Marston zemře udušením.

Jed byl ve sklenici, prohlásil doktor Armstrong. Všichni jsou otřeseni, ale uklidňují se tím, že to byla sebevražda a jdou spát. Ještě předtím si sluha Rogers všiml, že figurka jednoho černouška chybí.

Ráno Rogers probudí doktora Armstronga s tím, že je jeho žena mrtvá. Nepodařilo se mu ji probudit. Dvě úmrtí za dva dny je příliš. Je nepravděpodobné, že by to byly dvě nešťastné náhody nebo sebevraždy. Všichni jsou nervózní, začnou prohledávat ostrov, jestli se zde neukrývá vrah. Ale nikoho nenajdou. Člun, jenž ostrov zásobuje, také nepřijíždí, takže jsou hosté odříznuti od okolí. Pan Namy myslel na všechno. A na stole stojí jen osm černoušků.

A ti stále ubývají. Brzy zemřel i generál Macarthur, někdo ho uhodil. To už hostům dochází, že pan N.Z.Namy (neboli NEZNÁMÝ) vraždí přesně podle říkanky. Jelikož na ostrově nikdo není, zbývá jediná možnost. Pan Namy je jedním z hostů!

Atmosféra houstne, černoušků je stále méně a méně. Sluha Rogers byl zabit sekerou, když šel štípat dříví. Slečna Brentová byla otrávena, vrah jí vpravil jed do těla injekční stříkačkou. Soudce Wargrave byl zastřelen. Doktor Armstrong spadl ze skály. Blora zabil mramorový medvěd, shozený z okna. Nakonec Vera Claythornová zastřelí Philipa Lombarda a oběsí se u sebe v pokoji.

Pro policisty, kteří dorazí na ostrov o několik dní později, je to opravdová záhada. Vera odkopla židli, aby se mohla oběsit, ale kriminalisté zjistili, že ji někdo později postavil ke zdi.

Jednou našel kapitán lodi Emma Jane láhev, v níž bylo psaní, kde se soudce Wargrave ke všemu přiznává. Protože měl velký smysl pro spravedlnost a zároveň jej těšilo zabíjet, rozhodl se, že najde 9 vrahů, na které byl zákon krátký. On sám byl nemocen, ale rozhodl se, že místo pomalého umírání potrestá tyto lidi a nakonec se zabije sám. Zařídil to tak, aby záhada zůstala záhadou i pro policisty na dlouhou dobu a nikdo nepoznal, že on zemřel až jako poslední.

Kniha se mi moc líbila, je napínavá, do poslední chvíle jsem váhala, kdo může být vrahem, až jsem to nakonec vzdala. Soudce mě vůbec nenapadl. Líbí se mi, jak se vše v dopisu z láhve vysvětlí. Knihu všem doporučuji.

Zdroj: kiki979, 10.10.2012

Deset malých černoušků – rozbor díla k maturitě

Kniha: Deset malých černoušků

Přidal(a): Vavrec

Literární druh: Epika

Literární žánr: Román – detektivní

Jazykové prostředky:

– symboly – deseti malými černoušky, je myšleno deset návštěvníků ostrova.

– vyskytuje se zde úsek s poezii (Báseň o černoušcích)

Hlavní postavy:

Soudce Lawrenc Wargrave – nad celou situací má vždy nadhled, kdysi odsoudil “nevinného” vězně k trestu smrti. Na konci knihy se přiznává v dopise, že za vším stojí on a jak vše provedl.

učitelka Vera Claythornová – občas mívá hysterické záchvaty, nestačila zachránit chlapce, kterého měla hlídat a ten se, utopil..

kapitán Philip Lombard – má u sebe zbraň, které se nechce vzdát, nechal napospas osudu na Sahaře 21 mužů afrického kmene.

Emily Brentová – starší dáma, náboženská fanatička, vyhnala z domu těhotnou služebnou, která spáchala sebevraždu.

generál John Macarthur – je smířený se smrtí, poslal do války milence své ženy a ten padl. Smrt na ostrově bere jako vysvobození.

doktor Edward Armstrong – klidný a bohatý člověk, opilý operoval ženu a ta zemřela-

Tony Marston – okouzlující mladý muž, který jezdí rychle a jednou přejel dvě děti.

detektiv William Blore – podezřívavý a nervózní jako ostatní, usvědčil muže, jenž byl odsouzen doživotně na nucené práce a ten za rok zemřel.

Thomas Rogers – sluha na Černochově ostrově, stále slouží i po smrti své manželky.

Ethel Rogersová – žena Thomase Rogerse, kdysi oba nepodali léky staré paní, u které pracovali, a ta zemřela.

Děj :

Zhruba ve stejné době( na konci 30 let 20 století) dostalo několik lidí dopis nebo telegram, ve kterém je údajně jejich staří přátelé nebo známí zvali na Černochův ostrov, a tak se tam všichni vypravili – soudce Wargrave, londýnský doktor Armstrong, pan Lombard, učitelka tělocviku Vera Clythornová, generál Macarthur, pan Blore, James Marston a stará panna Emily Brentová. Na ostrově je však přivítalo zatím jen služebnictvo – manželé Ethel a Thomas Rogersovi, kteří měli od pana N.Z.Namyho vyřídit vzkaz, že přijede o den později. Bylo jich tedy na ostrově rovných deset, stejně jako bylo deset malých figurek černoušků v kuchyni na stole, kde všichni jedli. Hosté měli ve svých pokojích nad krbem trochu upravenou starou dětskou básničku o deseti malých černoušcích:

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,

jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.

Devět malých černoušků chtělo sypat kosům,

jeden se včas nevzbudil, zbylo jich jen osm.

Osm malých černoušků vyšlo si hrát před dům,

jeden z nich se potloukal, zbylo jich jen sedm.

Sedm malých černoušků šlo naštípat klest,

jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest.

Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med,

čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět.

Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří,

jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.

Čtyři malí černoušci nechali všech pří,

jeden z nich šel pasti klást, šli do světa tři.

Tři malincí černoušci šli ulovit lva,

medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.

Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny,

jeden klesl na skále, a tak zbyl jen jediný.

Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný,

proto se sám oběsil – a tak nezbyl žádný.

Už první večer se začaly dít divné věci. Když byli všichni po večeři, ozval se najednou tajemný hlas a vznesl nad každým přítomným obžalobu a vinil je z vraždy. Oni se pak snažili obhájit a vysvětlit si navzájem, že ta obvinění jsou naprosto nesmyslná. Začalo je pak ale trápit svědomí, protože si všichni byli svojí viny vědomí.

Potom začali hosté jeden po druhém umírat. První úmrtí brali jako pouhou sebevraždu, ale když umřela brzy nato paní Rogersová – také za záhadných okolností – začaly v kuchyni ze stolu postupně mizet porcelánové figurky černoušků. Za každé mrtvé tělo se jeden ztratil. Hostům i sluhovi Rogersovi začínalo docházet, že je někdo vlákal na ostrov jako do pasti a rozluštili, že jméno jejich hostitele N.Z.Namyho by se v podstatě dalo přečíst i jako NeZNámý. Vera odhalila i to, že se onen neznámý vraždící šílenec pěvně řídí podle zmíněné říkanky, což všechny vyděsilo ještě víc.

Prohledali celý ostrov, ale nikoho nenašli, a tak zbývala jediná možnost: vrahem musel být někdo z nich. Atmosféra houstla, každý podezíral každého a začali být vůči sobě velmi opatrní a odměření. Navíc z pevniny stále nepřiplouvala žádná loď, i když hosté z ostrova vysílali SOS. Pan Namy myslel na všechno, jeho plán byl naprosto dokonalý do toho nejmenšího detailu.

Když za několik dní na ostrov konečně loď připlula, bylo v domě deset mrtvých těl a vrah nikde. Skutečná záhada pro kriminalisty, kteří si to nedokázali vysvětlit.

Jednoho dne našel rybář lodi Emma Jane láhev a v ní vzkaz od soudce Wargravea, kde se ke všemu přiznává. Byl tenkrát na Černochově ostrově proto, aby těch 9 dalších lidí usvědčil ze zločinů, na které byl zákon krátký – z toho, že Vera nechala utopit svého malého svěřence pro peníze v dědictví, že Emily Brentová zavinila smrt svojí služky, že manželé Rogersovi schválně nepodali svojí paní léky a ona pak důsledkem toho zemřela … Wargrave měl od malička obrovský smysl pro spravedlnost, ale také potěšení z toho, když někdo spravedlivě trpěl za svoje hříchy. On sám byl těžce nemocný, a tak se rozhodl zahrnout do svého plánu i svoji smrt, aby neumíral pomalu a bolestně. Zastřelil se na ostrově jako poslední.

– Poprvé byl román publikován ve Velké Británii v roce 1939 pod titulem Ten Little Niggers. V USA byl následně (1940) vydán pod názvem And Then There Were None, některá vydání a filmy byly uvedeny pod titulem Ten Little Indians. V roce 1945 vznikl film And then there were none (první filmové zpracování).

Další díla autorky (pouze příklady):

Knihy:

– Vražda v Orient-expresu

-Zločiny pro dva

Divadelní hry:

-1952 Past na myši

Romány vydané pod pseudonymem Mary Westmacott:

-1930 Obrův chléb

-1934 Nedokončený portrét

Další autoři:

Levin Ira – Stepfordské paničky

Rowlingová J.K. – Harry Potter 1.-7. díl

Agatha Christie (Současná světová literatura od poloviny 20.stl.)

Životopis

Získala základní vzdělání od svých rodičů. Roku 1906 odjela do Paříže studovat hudbu a zdokonalit svou francouzštinu. Zde zjistila, že má talent na zpěv a klavír, pro svou ostýchavost před publikem a nedostatečně silný hlas však od kariéry zpěvačky upustila.

V průběhu první světové války A. Christie pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v Ashfieldu. Zkušeností získaných během těchto let při práci s léky, a často i jedy, využila později při psaní svých detektivek.

Roku 1926 se po smrti své matky a kvůli manželské krizi nervově zhroutila. V té době došlo k jejímu slavnému zmizení. Po dobu jedenácti dnů byla nezvěstná a ani po jejím nalezení v hotelu v Harrogate se tento incident nikdy plně nevyjasnil. Na motivy autorčina zmizení vznikl i film Agatha.

I během druhé světové války A. Christie pracovala jako dobrovolnice ve výdejně léků.

V roce 1956 byla jmenována C.B.E. (Velitel britského imperia) a roku 1971 jí královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“.

Hlavní téma:

Dokonalá vražda a jak člověk bere spravedlnost do svých rukou.

Hlavní myšlenka :

Strach deformuje lidskou povahu, podporuje schizofrenii a člověk je ochoten udělat skoro vše, aby přežil.


Další podobné materiály na webu:

Deset malých černoušků – rozbor díla k maturitě (2)

Kniha: Deset malých černoušků

Přidal(a): Andy

1) Základní údaje

Agatha Christie, Deset malých černoušků

Děj románu je umístěn na Černochův ostrov poblíž Devonského pobřeží, odehrává se na konci 30. let 20. století.

Děj:

Zhruba ve stejné době dostalo několik lidí dopis nebo telegram, ve kterém je údajně jejich staří přátelé nebo známí zvali na Černochův ostrov, a tak se tam všichni vypravili – soudce Wargrave, londýnský doktor Armstrong, pan Lombard, učitelka tělocviku Vera Clythornová, generál Macarthur, pan Blore, James Marston a stará panna Emily Brentová. Na ostrově je však přivítalo zatím jen služebnictvo – manželé Ethel a Thomas Rogersovi, kteří měli od pana N.Z.Namyho vyřídit vzkaz, že přijede o den později. Bylo jich tedy na ostrově rovných deset, stejně jako bylo deset malých figurek černoušků v kuchyni na stole, kde všichni jedli. Hosté měli ve svých pokojích nad krbem trochu upravenou starou dětskou básničku o deseti malých černoušcích:

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.
Devět malých černoušků chtělo sypat kosům,
jeden se včas nevzbudil, zbylo jich jen osm.
Osm malých černoušků vyšlo si hrát před dům,
jeden z nich se potloukal, zbylo jich jen sedm.
Sedm malých černoušků šlo naštípat klest,
jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest.
Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med,
čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět.
Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří,
jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.
Čtyři malí černoušci nechali všech pří,
jeden z nich šel pasti klást, šli do světa tři.
Tři malincí černoušci šli ulovit lva,
medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.
Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny,
jeden klesl na skále, a tak zbyl jen jediný.
Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný,
proto se sám oběsil – a tak nezbyl žádný.

Už první večer se začaly dít divné věci. Když byli všichni po večeři, ozval se najednou tajemný hlas a vznesl nad každým přítomným obžalobu a vinil je z vraždy. Oni se pak snažili obhájit a vysvětlit si navzájem, že ta obvinění jsou naprosto nesmyslná. Začalo je pak ale trápit svědomí, protože si všichni byli svojí viny vědomí.

Po všech výpovědích se Anthony Marston napil ze své sklenice, začal se dusit a zemřel. V jeho nápoji totiž bylo cyankáli. Paní Rogersová se nervově zhroutila, a proto ji odnesli do jejího pokoje a doktor Armstrong jí dal prášek na spaní. Ráno ji našli mrtvou. Na stole v jídelně bylo původně deset keramických sošek černoušků. Teď jich ale bylo už jen osm.

Na ostrov jezdil každý den motorový člun. Ráno ale nedorazil. Navíc se zhoršilo počasí, takže přístup k ostrovu byl zcela nemožný.
Zbylí “trosečníci” došli k závěru, že smrt dvou osob tak krátce po sobě nemůže být náhoda. Anthony i Ethel tedy byli zavražděni. Hrdinům došlo, že na ostrově je nebezpečný vrah, který se chystá zabíjet podle básničky. Doktor Armstrong, Philip a detektiv Blore se proto vydali na průzkum. Žádného skrytého vetřelce ale neobjevili. Generál Macarthur rezignoval, posadil se k moři a čekal na smrt. Právě generál byl další obětí. Ďábelský zločinec ho zabil úderem těžkého předmětu do hlavy.
Soudce Wargrave došel k závěru, že vrahem musí být někdo ze sedmi zbývajících osob na ostrově.

Z koupelny se ztratil červený sprchový závěs a slečně Brentové zmizela dvě klubíčka vlny. Nikdo tomu ale nepřikládal důležitost. Další den ráno našli hrdinové mrtvolu Rogerse. Vrah ho zabil sekerou, když sluha štípal dříví. Na stolku zbývalo už jen šest černoušků. Slečně Brentové se po snídani zamotala hlava, a proto zůstala sedět na židli, zatímco ostatní odešli do vedlejší místnosti sklidit nádobí. Na okně zahlédla včelu a v tom k ní zezadu přistoupil vrah a vstříkl jí do krční žíly roztok cyankáli.

Z Philipova pokoje se ztratila jeho pistole a hrdinové se báli jeden druhého a navzájem si nedůvěřovali. Proto se všichni posadili k jídelnímu stolu a navzájem se hlídali. Nefungoval elektrický proud, a tak seděli při svíčkách. Když se Vera vypravila do své ztemnělé ložnice, ucítila na krku dotek studené a slizké ruky. Začala křičet a ostatní se k ní sběhli. To, co ji vylekalo, byly ale jen mořské řasy připevněné na hák u stropu. Mezitím vrah zastřelil pana Wargrava. Přehodil přes něj červený závěs a na hlavu mu dal “paruku” z vlny, takže i ve smrti vypadal jako soudce.
V noci uslyšel pan Blore podezřelý hluk a zahlédl temnou postavu vycházející z domu. Zjistil, že schází doktor Armstrong. Proto se s Philipem vydali lékaře dopadnout. Bohužel neúspěšně – muž prostě zmizel. Další den už zbylí tři hrdinové nechtěli strávit v domě, a proto se vydali na nejvyšší vrchol ostrova, aby zkusili vyslat světelný signál. Pan Blore pak dostal hlad a vydal se k domu. Když Vera s Philipem uslyšeli hluk, vydali se tam. Muže zabila těžká mramorová soška medvěda, kterou po něm vrah hodil z okna.
Vera s Philipem se vydali na skalní útesy, aby byli v bezpečí před Armstrongem. Jeho tělo ale našli v moři. Stáli teď proti sobě sami dva a oba si o tom druhém mysleli, že je vrah. Vera se lstí zmocnila Philipovy pistole a zastřelila ho. Pak se spokojeně vydala do domu.

Ve svém pokoji ale našla provaz se smyčkou a židli. Vybavilo se jí, jak zabila svého svěřence Cyrila a ze zoufalství se oběsila.
Na ostrov se po několika dnech dostal člun a policie zde našla deset mrtvol. Případu se ujal Scotland Yard, ale i ten byl bezmocný. Na celou událost vrhl světlo až vzkaz v láhvi, který našel kapitán rybářské lodi. Autorem výpovědi byl LawrenceWargrave, který celý ďábelský plán vymyslel. Už v dětství rád zabíjel škůdce v podobě vos a dalších živočichů. Rád četl detektivky a kriminální příběhy a nakonec se stal soudcem. Rozhodoval tak o spravedlnosti a bez milosti trestal viníky. Uvnitř snil o nápadité a rafinované vraždě člověka, který se něčím provinil. Jeho přítel ho nevědomky přivedl na nápad potrestat osoby, které unikly spravedlnosti, protože na ně nestačil zákon. Soudce si tedy sehnal informace o deseti osobách a devět z nich pozval na ostrov, jehož koupi mu zprostředkoval podvodník Isaac Morris. Ten byl první obětí – Wargrave mu poslal otrávený lék.
Své oběti soudce odstraňoval postupně podle závažnosti jejich provinění. Paní Rogersové nasypal do ginu na uklidnění smrtelnou dávku chlorohydrátu, který užíval na spaní. Paní Brentovou také omámil chlorohydrátem a pak jí píchl cyankáli.

Za svého spojence si pak vybral doktora Armstronga. Přesvědčil ho, že spolu najdou vraha. Aby mohl bez prozrazení “pátrat po pachateli”, hrál s Armstrongovou pomocí další oběť šíleného vraha… V noci pak doktora pod záminkou vylákal z domu a shodil ho z útesu do moře.
Veře připravil v pokoji smyčku, protože byl přesvědčen, že ji pocit vlastní viny donutí spáchat sebevraždu. Když všechny zabil, vložil záznam o svém činu do láhve a sám se rafinovaně zastřelil, aby to vypadalo jako vražda. Stejně byl vážně nemocný, takže už mu nezbývalo příliš života…

Charakteristika hl. postav:

 • soudce Lawrenc Wargrave – nad celou situací má vždy nadhled, kdysi odsoudil “nevinného” vězně k trestu smrti
 • učitelka Vera Claythornová – občas mívá hysterické záchvaty, nestačila zachránit chlapce, kterého měla hlídat a ten se utopil
 • kapitán Philip Lombard – má u sebe zbraň, které se nechce vzdát, nechal napospas osudu na Sahaře 21 mužů afrického kmene
 • Emily Brentová – starší dáma, náboženská fanatička, vyhnala z domu těhotnou služebnou, která spáchala sebevraždu
 • generál John Macarthur – je smířený se smrtí, poslal do války milence své ženy a ten padl
 • doktor Edward Armstrong – klidný a bohatý člověk, opilý operoval ženu a ta zemřela
 • Tony Marston – okouzlující mladý muž, který jezdí rychle a jednou přejel dvě děti
 • detektiv William Blore – podezřívavý a nervózní jako ostatní, usvědčil muže, jenž byl odsouzen doživotně na nucené práce a ten za rok zemřel
 • Thomas Rogers – sluha na Černochově ostrově
 • Ethel Rogersová – žena Thomase Rogerse, kdysi oba nepodali léky staré paní, u které pracovali, a ta zemřela

Hlavní myšlenka:

Každý člověk v sobě skrývá nějaké tajemství a nikomu se nedá zcela důvěřovat.
Autorka dokonale vystihlacharaktery deseti různých lidí, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově bez možnosti úniku. Když se dozvídají, že jeden z nich je vrahem, probouzí se v nich téměř zvířecí pudy a jejich jediným cílem je přežít.
Děsivá atmosféra postupně graduje až k neodvratnému konci.

Autorka vymyslela geniálně rafinovaný zločin, který by asi málokdo odhalil, ale kromě toho musela být i vynikajícím znalcem lidské povahy. Dokázala úžasně pravdivě vystihnout charaktery deseti různých hrdinů a také postupnou změnu jejich chování pod vlivem děsivých okolností

2) Charakteristika uměleckého textu

Literární druh :

Literární žánr:

 • Detektivka, psychologický příběh

Jazykové prostředky

Po stylistické stránce se dílo vyhýbá popisnému stylu a k bližšímu poznání postav nám napomáhají dialogy, či úvahové pasáže jednotlivých aktérů. U líčení vražd se objevují prvky naturalismu. Psáno je v er-formě. Dětská říkanka, která tvoří hlavní linii příběhu, pochází z písně Franka Greena.

3) Zasazení díla do kontextu

Dílo do tvorby autora

Světová literatura 2. poloviny 20. století

– 2. polovina 20. století je reakcí na to, co se děje ve světě
– válka, otázka tzv. třetího světa, globalizace, politické rozdělení
– reakce na válku, problém mezilidských vztahů (řeší se tu otázka neschopnosti lidí mezi sebou vzájemně komunikovat, v souvislosti s tím se objevuje deprese, pocity úzkosti)

 • Neorealismus, Existencialismus, ,,Rozhněvaní mladí muži“, Beatnici, Magický realismus, Socialistický realismus

Klasické detektivky

 • dochází tam k postupnému odhalování nějaké záhady, především zločinu

O autorovi: Agatha Christie (1890 -1976)

Agatha Mary Clarissa Christie byla anglická spisovatelka, autorka detektivních románů a povídek. Právem bývá nazývána „Královnou detektivek“. Za svůj život vydala pod svým jménem 80 detektivních románů a povídkových souborů, 15 divadelních her. Mimo to tvořila i pod pseudonymy a to Mary Westmacott, pod kterým vydala 6 romantických románů a další 2 knihy pod jménem Agatha Christie Mallowan.

Pro své detektivní příběhy si vytvořila postavy několika detektivů, z nichž je bezpochyby nejznámější HerculePoirot, belgický detektiv žijící na penzi v Anglii, který řeší případy s chladnou logikou či jeho protipól slečna Marplová, řešící je díky znalosti mezilidských vztahů a intuici. Dalšími detektivy je manželská dvojice Tommy a Pentlička Beresfordovi, kteří bývají považováni za zidealizovanou podobu manželů Christieových. Agatha Christie se svými díly řadí mezi nejprodávanější a nejpřekládanější autory všech dob, přičemž značná část její tvorby byla zdramatizována i zfilmována. Její knihy byly vydány již v 103 jazycích a celkový počet výtisků přesahuje 3 miliardy.

 • Smrt Lorda Edgwarea (1933)
 • Vražda v Orient-expresu (1934)
 • Vraždy podle abecedy (1936)
 • Deset malých černoušků (1939)
 • Mrtvá v knihovně (1942)
 • Není kouře bez ohýnku (1943)
 • Nultá hodina (1944)
 • Smrt staré posluhovačky (1952)
 • Zapomenutá vražda (1976)

Další autoři této doby:

P. D. Jamesová – Zahalte její tvář

William Golding – Pán much – robinsonáda chlapců

ze školy, izolace pudy sílí

James Clavell – Král krysa – válečné


Další podobné materiály na webu:

Agatha Christie – Biografie – Deset malých černoušků

Popis:
Napsala jsem

Leave a Reply