Kniha Žert (Milan Kundera)

Kniha Žert (Milan Kundera)

Kniha Žert (Milan Kundera) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Žert (Milan Kundera)
  • Elérhető fájlok: Kniha Žert (Milan Kundera).pdf, Kniha Žert (Milan Kundera).epub, Kniha Žert (Milan Kundera).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Kniha Žert (Milan Kundera)

Rozhodně nic lehkého ke čtení, pokud Vám jde o to, vniknout do hloubky autorových vět. Tuhle knížku si jednou časem asi přečtu ještě jedou, což u mě není zvykem. Dílo je velice nadčasové.

Kniha špatná rozhodně není. Díky pohledům více postav se čtenář dobře vžije do doby, v které se děj odehrává.
Tuto knihu jsem si vybrala, protože mě naprosto nadchla Nesnesitelná lehkost bytí. Ovšem v Žertu je na můj vkus moc překomunismováno, takže Žert má ode mě o hvězdu méně.

Čtení bylo pro mě obohacující svým historickým pozadím a pohlcujícím příběhem. Milan Kundera mistrně ztvárnil život vysokoškolského studenta Ludvíka, kterému se kvůli 5minutovému mladickému rozmaru převrátil osud vzhůru nohama. Nejvíce je otřesena jeho mentalita; z komunistického nadšence se po ztracených ideálech stane cynický existencialista, žijící ze zášti ke své minulosti. Proto nebylo nijak překvapující, když se vším co měl, chytl příležitosti pomstít se jednomu z jeho nespravedlivých obviňovatelů.

Kniha byla čtivá pro svou plynulost a dramatičnost. Mnoho dějových zvratů mě překvapilo. Nicméně nutno podotknout, že se mi nejprve ani nechtělo věřit, že celý román bude vlastně jen o následcích jednoho žertu (i když to naznačuje i název knihy), takže moje schopnost očekávat děj byla mizerná. Příběh je podáván vždy z pohledu některých důležitých postav a děj není vyprávěn chronologicky; a opravdu jsem nečekal, že může být čtení tak přehledné, i když se nezachovává časová posloupnost – vždycky jsem se dobře orientoval v tom, co se právě děje.

Nejvíce jsem zbystřil, když se Ludvík ve svých myšlenkách snažil vypořádat se se svým osudem. Nejprve se snažil všechny přesvědčit o své pravdě. Nato musel pokorně uznat, že mu nikdo nevěří nebo věřit nechce a tak svou pravdu schoval hluboko do svého nitra, kde však nezmizela, ale stále byla schovaná a trýznila ho. To dalo vzniku jeho zášti, zničilo přátelství s Jaroslavem a indisponovalo ho milovat Lucii.

“Žít ve světě, v němž není nikomu odpuštěno, kde jsou všichni nevykoupitelní, to je totéž
jako žít v pekle."

Pro mě teda tato kniha byla neskutečným utrpením. Postavy se mi pletly dohromady, děj v podstatě žádný a pasáže o lidové hudbě jsem musela přeskočit, protože to fakt nešlo.

Kunderu jsem zatím asi nečetla. Sáhla jsem po něm díky výzvě a byla to dobrá volba. Podařilo se mu na příbězích několika lidí výborně zachytit to nadšení začátku komunismu u nás, hledání nepřítele i další změny. Nejvíc mě zaujal ten povinný optimismus, který museli všichni ukazovat, aby nebyli podezřelí, že se dostatečně neradují z nových pořádků. A také manipulace vším i sám sebou, kterou si ale nikdo neuvědomoval.

I když jsem měla dobrou půlku knížky pocit, že už jsem ji četla, tak mě to moc bavilo! Samozřejmě se nečetla s takovou lehkostí a rychlostí jako napínavé thrillery nebo romantické oddechovky, ale během pár dní jsem ji zvládla. Nejzajímavější byla první půlka, když byl Ludvík na "vojně". Naopak mě nebavily příběhy Kostky a Jaroslava. Helena mi byla hodně nesympatická a za to, co se jí stalo si mohla vlastní blbostí sama. Chyběl mi tam pohled Lucie. Na vyprávění Ludvíka mi vadilo jen to filosofování, to já nemusím.
Kunderovo zobrazení té doby na mě působí velmi ryze a autenticky, ve srovnání s jinou prózou odehrávající se za komunismu (napadl mě třeba Hotýlek. ) je Žert o třídu výš. Jestli se ke Kunderovi ještě někdy vrátím však nevím. I když třeba Směšné lásky bych kvalitou i tématem přirovnala k Žertu, Kniha smíchu a zapomnění se vůbec nedala číst.

Román se mi díky své strohosti zpočátku nelíbil. Nakonec mě děj strhnul díky všem zvratům a provázanosti životů postav. A zároveň svou jednoduchostí, děj byl velmi realistický.

"pozůstatky individualismu", "Ty se usmíváš, jako by sis pro sebe něco myslel."
"Zatrpkl jste do dna duše, přesvědčen o nesmírné křivdě."
"Ale co zplodí nenávist než odvratnou zášť a spoustu dalších záští? Žijete v pekle, Ludvíku, znovu vám to opakuji. Žijete v pekle a já vás lituji."
".. kdy jsou pro něho druzí jen pohyblivými zdracdly, v nichž s úžasem shledává svůj vlastní cit, své vlastní dojetí, svou vlastní cenu."
".. se zřejmě všude vědělo a on se musel všemožně bránit koruně nešťastně zamilovaného, koruně, jak známo, potupné."

Kniha Žert (Milan Kundera)

Kniha ( pevná vazba )

  • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
  • Doručení Doručení domů není možné
  • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

342 Kč s DPH
Ušetříte 40 Kč Běžně 382 Kč

Román Žert postihuje úděl intelektuála v totalitní společnosti. Ironický lístek adresovaný krásné, ale hloupé dívce a zachycený pozornými funkcionáři uvede do pohybu lavinu, která vrhá lidské osudy do nicoty. Svým existenciálním vyzněním však tento zoufalý románový výkřik přesahuje politické souvislosti.

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Román Žert postihuje úděl intelektuála v totalitní společnosti. Ironický lístek adresovaný krásné, ale hloupé dívce a zachycený pozornými funkcionáři uvede do pohybu lavinu, která vrhá lidské osudy do nicoty. Svým existenciálním vyzněním však tento zoufalý románový výkřik přesahuje politické souvislosti.

Bestseller v knihy Dobrovský

5992. v e-shopu | 5694. minulý týden

Hodnocení čtenářů

3.8 z 5 22 hodnocení čtenářů

6× 5 hvězdiček 8× 4 hvězdičky 4× 3 hvězdičky 2× 2 hvězdičky 1× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

4 z 5 hvězdiček Lenka Kyselová 31. srpna 2017

Super čtení, mám od Kundery oblíbenější, ale opět čtivá a něžná a nelituju jediné minuty čtení!

Pomohla vám tato recenze? Ano 67

Kniha, ATLANTIS, 2016, 9788071083597

1 z 5 hvězdiček Aneta S. 28. září 2017

Tohle na mne bylo trochu moc, vubec mne to nebavilo.

Pomohla vám tato recenze? Ano 42

Kniha, ATLANTIS, 2016, 9788071083597

3 z 5 hvězdiček Petra 14. září 2017

Moc hezký román. Od Kundery jsem tedy už četla lepší, ale rozhodně stojí za přečtení.

Pomohla vám tato recenze? Ano 42

Kniha, ATLANTIS, 2016, 9788071083597

2 z 5 hvězdiček Atlantis 24. září 2017

Hlavní postava se chová jako naprostý ignorant. Nade vše povznesený, ten nejchytřejší a nejúžasnější. A mám pocit, že to stejné si o sobě myslí i Kundera. Kniha je hloupá, nudná a trapně arogantní.

Pomohla vám tato recenze? Ano 41

Kniha, ATLANTIS, 2016, 9788071083597

4 z 5 hvězdiček Adéla 16. září 2017

Pomohla vám tato recenze? Ano 40

Kniha, ATLANTIS, 2016, 9788071083597

2 z 5 hvězdiček Jana Novotná 21. září 2017

Kniha mě nějak nedokázala vtáhnout do děje. Jedna z těch slabších, co se týče povinné četby

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, ATLANTIS, 2016, 9788071083597

5 z 5 hvězdiček Michaela Slouková 5. září 2017

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, ATLANTIS, 2016, 9788071083597

4 z 5 hvězdiček Klára Nováková 25. září 2017

Skvělá knížka a skvělý film 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 34

Kniha, ATLANTIS, 2016, 9788071083597

4 z 5 hvězdiček honza 11. května 2018

knihu jsem čet před rokem 1989 kdy nebylo jednoduchý se k ní dostat, tenkrát jste mohli srovnávat co nám říkali a čem Kundera píše že to byli právě komunisti co porušovali a překrucovali ideologii

Pomohla vám tato recenze? Ano 14

Kniha, ATLANTIS, 2016, 9788071083597

4 z 5 hvězdiček Kateřina Strýčková 9. února 2019

Kniha není mojí první od Kundery, proto už něco málo vím a chápu styl psaní. Kniha se mi velmi líbila. Trošku obtížněji se mi četli pasáže za Jaroslava, jelikož byt velký folklorista, což mě osobně nic moc neříká, a dokázal se o folkloru rozhovořit přes více stránek. Ludvíkův příběh mi přišel zajímavý, stejně tak jako příběh Lucie. Knížku vřele doporučuji.

Autor – Kundera – Milan Kundera

MILAN KUNDERA

Milan Kundera je bezesporu ve světě nejúspěšnějším, nejpřekládanějším a nejdiskutovanějším českým spisovatelem. Jeho romány jsou nejen mezinárodními bestsellery, ale představují i nepominutelný příspěvek k vývoji románového žánru.

Kundera je synem brněnského muzikologa Ludvíka Kundery. Po maturitě (1948) na brněnském gymnáziu se zapsal na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, ale studium záhy přerušil a studoval hudební skladbu. Absolvoval pak Filmovou fakultu AMU a v letech 1958-70 zde přednášel světovou literaturu. V roce 1975 odešel do Francie, kde mu bylo nabídnuto místo hostujícího profesora na univerzitě v Remeši. V roce 1979 byl zbaven československého občanství. Nyní žije trvale v Paříži, do vlasti se po roce 1989 vrací jen sporadicky stejně jako jeho dílo, jehož pozvolné vydávání sám řídí.

Kundera debutoval básněmi Člověk, zahrada širá (1953), poezií poněkud se vymykající dobovému schematismu. Veleoficiální téma, totiž fučíkovskou legendu, ztvárnil v poémě Poslední máj (1955). Jeho rozloučením s lyrikou – později se polemika s jejím fenoménem stane jedním z Kunderových ústředních témat – představuje sbírka milostně deziluzívní poezie Monology (1957, přepracované 1964). V roce 1960 uveřejnil velmi dobře – i díky výrazně marxistické metodě – hodnocenou studii o V. Vančurovi Umění románu. Již zde se plně projevila Kunderova schopnost přesné, racionální analýzy a striktně vystavěných tezí.

Plody tohoto období stejně jako divadelní hru Majitelé klíčů (1962) sám Kundera odmítá počítat do svého relevantního díla. Jediné, na čem mi záleží z toho, co jsem kdy napsal, jsou mé romány. Počítá sem až první ze tří svazků povídkového souboru Směšných lásek (1963, druhý 1965, třetí 1968). Zde našel svůj tón: ironický, až cynický odstup od světa i od sebe samého, důsledně antilyrický postoj, chirurgicky přesnou fabulační strategii.

Téma reality vymykající se z kontroly, avšak vztažené na generační, politické téma, je osou prvního Kunderova románu Žert (1967). Jde jistě o jednu z nejdůležitějších knih poválečné české literatury. Kundera se zde po svém (eticky diskutabilně) vypořádal s proviněním části své generace loajální se stalinským režimem a projevil trpkou skepsi nad tím, zda je možné promarněné životy zhodnotit a napravit. Často je v souvislosti s Žertem citován výrok Louise Aragona, že jde o jeden z největších románů století.

V prosinci 1968, v čase nastupující plíživé normalizace, Kundera uveřejnil v Listech stať Český úděl, v níž vysoce ocenil statečnost národa a zároveň střízlivost, s níž nese svůj úděl. V. Havel na jeho článek reagoval ostrou polemikou v Tváři, kde Kunderův postoj odmítl jako iluzionismus a provinciální mesiášství. Nato Kundera kontroval článkem Radikalismus a exhibicionismus.

Druhý román Život je jinde dopsal Kundera roku 1970, francouzsky vydal roku 1973 a česky – stejně jako následující romány – v Torontu 1978. Kundera zde nelítostně analyzuje "lyrický" postoj jak k životu, tak k politice a umění. "Lyrický věk" charakterizoval v rozhovoru s A. J. Liehmem takto: To je ten věk mladosti, kdy je člověk ještě sám sobě záhadou, a proto se zcela vyčerpává tím, že se zabývá sám sebou. Druzí jsou pro něho zrcadla, v nichž hledá vlastní význam a cenu. V románě Valčík na rozloučenou (francouzsky 1976, česky 1979), zobrazil život jako černou frašku, připomínající komediální hříčku 18. století, avšak hravost zápletky v sobě obsahuje i svědectví o všestranném útlaku v totalitním státě. V románu-variaci nazvaném Kniha smíchu a zapomnění (francouzsky 1979, česky 1981) Kundera rozvíjí další své základní téma: zapomnění. Sedm příběhů této knihy tvoří "polyfonii", v níž se obměňují a prohlubují motivy znicotnění života ve světě, jenž zapomíná na své oběti, propadá se do dětského stavu nevědomosti a postrádá jakoukoli pevnější stupnici hodnot.

Shrnutím Kunderových dosavadních témat i vyprávěcích postupů je nejspíš jeho nejslavnější román (zfilmovaný Philem Kaufmanem) Nesnesitelná lehkost bytí (francouzsky 1984, česky 1985). Jde o mnohovýznamové dílo, neskrývající filosofické ambice, v němž na osudu lékaře Tomáše, jeho ženy Terezy a malířky Sabiny vytvořil jednak reflexi bezútěšného života ve znormalizovaném Československu, tak i podobenství depresívní existenciální situace člověka obecně. Kundera vychází z protikladu lehkosti a tíhy řeckého filosofa Parmenida a nietzscheovské ideje věčného návratu. Z nutnosti žít načisto, rozhodovat se bez zkušeností vyplývá pocit tíže, jehož protikladem je nesnesitelná lehkost prázdnoty a absurdity bytí.

Zatím posledním česky vydaným románem M. Kundery je Nesmrtelnost. Psal ho celý francouzsky (vyšel 1989, česky v Brně 1993) a odpoutal se tu již zcela od českého prostředí. V opět složitě koncipovaném románovém celku, v němž dějovou ústřední linii střídají esejistické úseky, meditace a variace motivů, Kundera vytvořil alegorii lidského údělu, jeho konečnosti i nesmrtelnosti. Francouzsky napsal Kundera i romány Pomalost (1995) a Totožnost (1998).

Významné jsou i Kunderovy eseje: L’Art du roman (francouzsky 1986) o literatuře a tradici románu v evropské kultuře a Zrazené testamenty (1983, rovněž francouzsky).

Žert – rozbor knihy

Kniha: Žert

Spisovatel(ka): Milan Kundera

Přidal(a): Al

Výrazová forma: epika, próza
Literární žánr: protirežimní román
Rozvržení díla: 4 dílčí příběhy, které se prolínají
Zařazení díla do literárního kontextu/doby:

Vytvořeno r. 1965 (poprvé vydáno 1967) – rané období autorovy tvorby (jde o jeho první román); česká poválečná próza

Politická situace (mocenské konflikty, aj.):

tzv. studená válka – napjatý stav mezi socialistickými a demokratickými mocnostmi (1947-1991); komunistický převrat v Československu – tzv. Vítězný únor (1948); Izrael vyhlásil nezávislost – začátek první arabsko-izraelské války (1948); Německo se rozděluje na komunistickou (NDR) a demokratickou

část (SRN) (1949); v Československu popravena Milada Horáková (1950); smrt J.V. Stalina – vůdce SSSR (1953); zemřel československý komunistický prezident Klement Gottwald (1953); vznik Varšavské smlouvy – vojenský pakt socialistických zemí (1955); potlačeno Maďarské povstání (1956); vzniklo EHS (Evropské hospodářské společenství), předchůdce Evropské unie (1957); zahájení stavby Berlínské zdi (1961)
po r. 1948 začínající nesvoboda projevu a potlačování politických odpůrců komunistickým režimem
_______________________________________________
Poznámky o autorovi:

Je světově nejúspěšnějším a nejpřekládanějším autorem českého původu.
Milan Kundera se narodil v Brně v rodině hudebního pedagoga Ludvíka Kundery. Po maturitě na gymnáziu a dvou semestrech na FF UK vystudoval FAMU v Praze, kde také po ukončení studia vyučoval světovou literaturu.

V Kunderových dílech se postupně mění styl vypravěče, téma a více se objevují žertovné úryvky plné ironie a skrytých významů.

Soudobí spisovatelé: viz. Směšné lásky
Další díla: tvořil zejména prózu a různé eseje; méně také divadelní hry a poezii; ROMÁNY; Směšné
lásky (1970); Nesmrtelnost (1987-88); Nesnesitelná lehkost bytí; POEZIE: Monology;
DRAMA: Majitelé klíčů; Ptákovina
_______________________________________________

Místo děje: Československo, Praha, Morava, Brno, …
Doba děje: 40., 50. a 60. léta 20. Století (1948 – 1965)

Hlavní postavy + charakteristika:

Ludvík – Ústřední postava románu, Ludvík Jahn, je intelektuál, pracuje jako vědec a kolegové ho
nazývají „filozofem ústavu“, protože se oddává radosti z přemýšlení, ale proto je pro
tehdejší režim podezřelý. Jeho druhou radostí jsou ženy – rád si s nimi zahrává a v životě
jich potkal už mnoho.

Helena – Helena lpí na komunismu. Láska a věrnost komunistické straně však způsobují odcizení lidí z
jejího okolí. Pro Helenu je ale strana se svou ideologií to jediné, co jí v životě zbylo. Nemá
pro co jiného žít, manžel si našel mladší ženu a práce v rozhlase se pro ni stala stereotypní.
Jen kvůli vzpomínkám na radostné mládí se snaží zachránit upadající manželství.

Jaroslav – Jaroslav je snílek, který stále lpí na lidových tradicích jeho domova – Slovácka. Hraje
v souboru, který mu skýtá poslední radost. Je to Ludvíkův přítel z mládí.

Kostka – Doktor Kostka je Ludvíkovým přítelem, ale přesto nesdílejí stejné názory. Je věřící a to mu
v komunistické době přináší potíže v jeho práci, ze které musí nakonec odejít. Pomocí
náboženství se snaží pomoci i Lucii.

Lucie – Lucie je dívka plná tajemství. Dozvídáme se o ní pouze z vyprávění Ludvíka a Kostky, kteří se
s ní v různých momentech jejího života setkali, ale každý zná jiný konec vyprávění z jejího
života. Lucie byla Ludvíkovou jedinou a skutečnou láskou.

Zemánek – Ludvíkův úhlavní nepřítel, Pavel Zemánek stál za jeho vyloučením ze strany a ze studia.
Pro Úspěch v komunistické straně je ochotný udělat cokoliv. Miluje obdiv ostatních, jeho
postavení je pro něho to jediné, na čem mu záleží.

Charakteristika: V Žertu dochází ke střídání vypravěčských pásem a prolíná se v něm i více časů,
nejvíce retrospektivní a závěru knihy se časy protínají, dojde k jejich splynutí.

Žert je docela pesimistické dílo, postavy se snaží najít nový smysl života v těžké době a hlavně
po hořkých životních zkušenostech.

Román se svým ironickým námětem žertu připomíná až grotesku – celou dobu se hlavní
hrdina snaží o pomstu, která se nakonec obrátí proti němu.

Kunderův styl je střízlivý, ale přesto barvitý a dobře vystihuje nálady postav.

Jazyk:
Jazyk je spisovný. Vyjadřování je pestré a barvité. Kniha je vyprávěna v ich-formě, kapitoly
jsou monology.
Román je dílo mezi groteskou a drsnou fraškou a jeho děj bývá proložen úvahami postav,
úvahami nad vznikem lidových písní i úryvky z písní.

Jazykové prostředky:
Milan Kundera ve svém díle hojně používá vojenský slang a slovácké nářečí.

Vyskytují se i různé metafory, především při zdůraznění mezních situací lidské existence.


Hlavní téma:
absurdita doby komunismu v ČSR a její dopad a vliv na okolí
Postihnut úděl intelektuála v totalitní společnosti.
Vedlejší téma:
Osudy zbylých vypravěčů.
Motiv:
žert, který se proměňuje, symbol pomsty, rituálů – Jízda králů, …
Hlavní myšlenka:
rozpad (krach) iluzí při kontaktu s tvrdou realitou; kritika komunistického režimu

Autorův postoj:
V knize žert dával Kundera znát svůj postoj k tehdejší době, ale když volil uvedené formulace,
věděl, co dělá a co sleduje. Tímto románem se chtěl zásadně distancovat od komunistického
režimu. Žert je pro něj dílo prozření – ze začátku byl socialistický básník a dramatik. Už
tomuto románu dal Kundera dosti přesné charakterové rysy hrdinovi svých pozdějších
románů: muž, který vyhledává společnost žen, ale jde mu jen o erotické potěšení.

Žert je jeden z nejvýznamnějších českých společenských románů konce 60. let, který získal
uznání i na Západě, zejména ve Francii. Také byl zdařile zfilmován. Román se vyrovnává se
složitým obdobím komunismu 50. let.

Milan Kundera se snaží vystihnou chování lidí v době změny režimů, jestli změní názor
společně s ideologii, nebo si za ním budou stát i nadále.

Kniha Žert (Milan Kundera)

Po zkušenostech s Nesnesitelnou lehkostí bytí jsem k Žertu zpočátku přistupoval trochu skepticky. Ano, i zde se našly chvíle, kdy mě Kunderův styl mírně iritoval, ale ke konci jsem knihu nemohl odložit – komplexnost a mnohovrstevnost příběhu (a šíře témat, ke kterým se Kundera na relativně malém prostoru skrze různorodou směsici postav s podobnými osudy, ale často jinými přístupy, dostává) mě jednoduše ohromila. Některé pasáže, které mi během četby přišly nudné a zbytečné, na konci najednou začaly dávat smysl. Vše se propojilo. (Včetně “přednášky” o folkloru, který v poslední kapitole hraje podstatnou roli; zároveň je nedílnou součástí Jaroslava, jehož postava je ke konci také důležitá) — A přestože se díky pohledům zúčastněných mnohé vyjasní, jedno se nedozvíme: pohled samotné Lucie, kolem které zůstane závoj tajemství. A to je jenom dobře.

Pro mě nejlepší Kunderův román. Dokonalé, totální dílo.

Pamatuji si, jak jsme se o téhle knize učili ve škole. Tehdy to pro mě byla jenom hloupá kniha o hloupém dopise (a to jsem prosím jako asi jediná ze třídy četla povinnou četbu ráda a s nadšením!). Tehdy jsem se nedostala k tomu, abych ji přečetla, takže ve mně zbyla jakási vzpomínka na to, že nám paní učitelka nadiktovala znění onoho dopisu, které jsme museli umět. Dopisu, který je narážkou na tehdejší dobu, ale z nějž ti z nás, kteří měli větší rozhled, pochopili leda narážku na Trockého.
Tahle kniha celkově je vůbec narážkou na tehdejší dobu, na dobu, kdy mladí nadšeně vstupovali do KSČ a chtěli budovat “lepší zítřky”. Na dobu, kdy jedni nadšení vylučovali ze strany jiné nadšené, protože se netvářili dost nadšeně. A na dobu, kdy i ti nadšení, kteří ve straně zůstali, ze svého nadšení vyrostli. A to narážkou velmi povedenou.

Má první, ale jistě ne poslední Kunderova kniha. Jedna z těch, za které bych byla u maturity ráda.

Čtyři nebo pět? Čtyři nebo pět?
Proč váháš, ZuzziŠ, nad pěti hvězdičkami? Copak jsi nezažívala literární nirvánu a osvícení?
Ano, ano, ale.
Čtyři hvězdičky. Za rozvláčnost Ludvíkovu.

Kniha se četla poměrně dobře, stránky se otáčely velice rychle. Avšak občas mi dělalo problém zorientovat se v tom, kdo právě vypráví. Celkově však knihu hodnotím kladně 🙂

Knížky od Kundery můžu, krásně se čtou a úplně vás zevnitř rozeberou, protože se v nich kolikrát najdete.
Žert je kniha, kterou bych doporučila všem, kteří v sobě svádí nějaké vnitřní boje. Já jsem si z ní odnesla, že všechno je třeba řešit hned na místě, nikoliv si křivdy odnášet do budoucna, protože ani čas rány kolikrát nezhojí. A naučit se odpouštět, protože život pak bude rázem lehčí. Je to kniha o lidech, kteří se snaží popasovat se sebou samými a dobou, v níž se narodili.

Žert, který by byl nevinný a vlastně by vůbec nebyl použit nebýt toho blbce komunismu.
Tak tenhle Žert rozehraje příběh, který by byl poloviční, kdyby do něj Kundera nevkládal své vyhraněné názory. A on má názor opravdu na všechno. Od úvahy nad vykání, která mě donutila přehodnotit názory až po rozebírání moravského folklóru, které mi občas vypínalo mozek. (pro mě asi jediný mínus knihy).
Nejvíce na mě ale zapůsobila a v hlavě mi zůstala bezmoc, kdy o vašem osudu rozhodují hlupáci, neuznávající opačný, ba ani mírně odlišný názor, protože socialismus nadevše, o něm se nežertuje!
Skvělá část o žití mezi pétépáky, nepochopení lásky, na hovno vymyšlená pomsta za všechny křivdy, pointa mi též sedí, stejně jako Kunderova neustálá polemika, kterou odráží tehdejší dobu.
Výborný příběh obalený filosofováním, jež ho občas převyšuje.

Padesátý léta v Čechách – období kdy naše babičky roztahovaly na vejškách kytáry zapálenejm komunistickejm idealistům, kteří po druhý světový chodili do školy jen aby vedli debaty o budoucnosti národa.

Jeden z těchdle zapálenejch studentů je i Ludvík. Ludvík se snaží vyprcat Markétu. Markéta je krásná studentka, která je bohužel blbá jak banán. Když si s ni Ludvík o prázdninách dopisuje, aby si ji poradně navlhčil na další semestr, napíše ji z prdele, že optimismus je opium lidstva. A za to ho vylejou ze školy, protože je to prej silně proti straně.

Hlavní postava procesu proti Ludvíkovi je spolužák Zemánek. Ludvíkovi tím samozřejmě posere život a ten musí na vojnu, kde se brzo vstává a celý je to tam blbý. Naštěstí Ludvík brzo pozná Lucii a voprcat Lucii se stane jeho hlavním cílem. Cestou do jejího klína se do ni zamiluje, ale to je mu prd platný, protože mu stejně nedá.

Ludvík se zdrcen odvrací od ženského pokolení a rozhodne se nadále jen prcat bez citů. Proto když o několik let později jede domu na Slovácko ukončit svůj masterplán pomsty – voprcat Zemánkovi manželku Helenu – netuší, že ta se do nej zabouchne a Zemánkovi to bude putna, protože už ji stejně nemiluje. Styk se koná, pomsta nikoli. Ludvík je zklamán světem a tak nějak je mu všechno buřt. A Helena se pokusí o sebevraždu projímadlem – LOL, Kundero! Spoiler alert.

Kundera má zvláštní dar přidávat do svých knih pasáže, který mě vyloženě točí. X stran o Moravském folkloru a jeho původu a vlivu na komunismus? I jeden odstavec je na toto téma vyložený plejtvání odstavcema. Tady to jednoznačně přepísk, uvědomil si to a odstěhoval se zpytovat svědomí do Francie.

Opravdu skvostná kniha, která se tak pěkně čte, i když děj je často neveselý. Úplně jsem se tetelil blahem při čtení, maximální zážitek a díky za něj. Samozřejmě se mi do čtení promítal děj stejnojmenného filmu, který postrádá pochopitelně něco z knihy, ale rovněž je výborný.

Romantická duše, nečekej pomsty ve stylu Edmonda Dantese, zde narazíš na žertovnou ironii osudu. Hýlom, hýlom!

Nenene. Tohle není můj šálek. Po přečtení mám chuť se na všechno vykašlat. Všechno je takový šedivý. Kundera jako autor, klobouk dolů.

Asi úplně nejskvostnější Kunderův román. Svými slovy se stydím vyjádřit jakýkoli komentář k něčemu tak úchvatnému! A jakýkoli dodatek by postrádal smysl.

Žert je druhá kniha, kterou jsem četla od Milana Kundery. Dříve jsem četla Nesnesitelnou lehkost bytí a musím uznat, že se mi více líbí Žert. Obě knihy mají však společné, pro mě jsou to náročnější knihy, na které je třeba klid a soustředit se. Nejedná se o knihu, kterou bych přečetla jedním dechem, chce svůj čas.

Ta pasáž o hudbě! Za tu má Kundera ode mně hvězdičku navíc!

Tahle knížka je má oblíbená. Doporučuji vytrvat a knížku dočíst až do konce =D

Musím se přiznat, že jsem měl zpočátku trochu ke Kunderovi odpor. Naše učitelka češtiny z jeho knížek šílí a to mi ho automaticky snižovalo. Směšné lásky mě spíše potvrdily mou averzi, říkal jsem si: “co je na něm tak zajímavého. nechápu”. No a pak jsme měli na výběr Žert v povinné četbě a já si řekl, že dám Kunderovi šanci. A udělal jsem dobře! Žert je skvělá kniha. Líbil se mi dokonce více než 1984 z jednoho důvodu. Žert nebyl pouze o socialismu, byl i o jiných tématech z lidského života a prokládání filozofickými pasážemi mě vůbec nenudilo, ba naopak. Přemýšlel jsem i nad pěti hvězdičkami, ale to dávám spíše výjimečně, třeba až si to přečtu znova, a to určitě udělám. Moc doporučuji.

Žert je skvělá kniha a každej by si ji měl přečíst, i kdyby si po přečtení měl myslet, že jde o paintelektuální snůšku sraček. Já měl totiž taky chvilkama pocit. Na druhou stranu, nedá se v žádnym případě upřít, že jako románová prvotina je pro Kunderu Žert sakra silnym kouskem a že dalece přesahuje období vzniku. Je z toho celého cítit, jak autor odmítá za bezpráví na něm spáchané vinit společnost jako takovou, natož současnou, když se zpětně dozví, jak ublížil Lucii, když se mu vydaří nejubožejší vítězství, které se tváří v tvář někdejšímu sokovi promění v situaci tupou jako balvan. Malé křivdy, hořké zášti a osobní tragédie se zdají tím, co vytváří decrescendo jakékoli naší neúnosné přítomnosti. Svět se proti tobě nespiknul, možná tě jen na své eratické jízdě náhodou přejel. Žert je komplexním obrazem o realitě – bez vítězů či zloduchů, bez přímočarého morálního poselství. Žádá od čtenáře trochu sebereflexe a zároveň trpělivé empatie. Je teď taky jednou z mých nejoblíbenějších českých knih.

Začátek knihy mne bavil. Příběh Ludvíka, který laškuje s názory za hranicí tolerance, což se mu pěkně vymstilo. Bylo to zajímavé. Dobu komunismu jsem nezažila, takže strana a vyloučení ze strany mi nic neříkalo. Až díky této knize chápu, proč to bylo tehdy tak hrozné.

Horší už byl zbytek knihy, kde se popisovala historie, tónina atd.. lidové hudby. To jsem se opravdu těžce nudila a knihou se horko těžko prokousávala.

Některá pozdější odhalení uměla zase na chvíli přinutit k pozornosti, ale Helena a msta po letech mi neseděla ani trochu. Horko těžko dočteno a dobrý dojem ze začátku je pryč.

Chápu, proč je kniha opěvovanou a hodnotnou četbou. Ale to neznamená, že se proto dobře čte. Filozofie v knihách mi nikdy neseděla, proto tak nízké hodnocení.

Báječná knížka o tom, jak jeden hloupý žert dokáže změnit život spoustě lidem.

Kniha, kterou jsem začala číst jen díky povinné četbě. Po dočtení se stala knihou, díky které jsem zjistila, že i v povinné četbě jsou perfektní čtivé knihy a hlavně, že mě čtení baví! Kniha, ke které se budu určitě vracet. Perfektní!

Existují dva druhy knih. Jedničky se čtou jen jednou. K těm druhým se člověk vrací. Žert je kniha první jakosti druhé kategorie, kterou jsem nečetla naposledy.

Po knížce jsem sáhla znovu po třiceti letech. A znovu bomba. Znovu jsem pochopila proč je Milan Kundera tak oceňovaný spisovatel. Možná pro dnešní generaci trochu těžší na pochopení, určitě bych tuto knihu nedávala maturantům jako povinnou, pro ně bych vybrala nejdříve směšné lásky. Jinak znovu opakuji úžasná knížka, i když mi při ní mrazí, možná teď víc než tehdy.

Ačkoliv jsou kritikou výše hodnocené jiné Kunderovy romány, mým favoritem je Žert, a tomu se podle mého názoru vyrovná už jen Nevědomost, která bohužel zatím nevyšla česky.
V obou je knihách je cynicky nahlížena směšnost téměř veškerého lidského počínání. Ona je vůbec směšnost přítomná skoro ve všech jeho dílech, ale v těchto dvou hraje skoro hlavní roli.
I za Nevědomost plný počet hvězd.

Kniha není mojí první od Kundery, proto už něco málo vím a chápu styl psaní. Kniha se mi velmi líbila. Trošku obtížněji se mi četli pasáže za Jaroslava, jelikož byt velký folklorista, což mě osobně nic moc něříká, a dokázal se o folkloru rozhovořit přes více stránek. Ludvíkův příběh mi přišel zajímavý, stejně tak jako příběh Lucie. Knížku vřele doporučuji.

EP51 milan kundera

Popis:
Čau! Dnes probereme život a dílo francouzského spisovatele českého původu Milana Kundery. Zajímat nás bude především jeho …

“>

Leave a Reply