Kniha Jiskra života (Erich Maria Remarque)

Kniha Jiskra života (Erich Maria Remarque)

Kniha Jiskra života (Erich Maria Remarque) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Jiskra života (Erich Maria Remarque)
 • Elérhető fájlok: Kniha Jiskra života (Erich Maria Remarque).pdf, Kniha Jiskra života (Erich Maria Remarque).epub, Kniha Jiskra života (Erich Maria Remarque).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Jiskra života

kniha od: Erich Maria Remarque

Už předtím jsem četla knihy z období 2. světové války, ale nikdy ne z prostředí koncentračního tábora. A myslím, že pro začátek jsem si vybrala dobře. Děj knihy se odehrává ve smyšleném koncentračním táboře, ale to knize neubírá na věrohodnosti a na hrůze.
Příběh je vyprávěný z několika pohledů. Z pohledu vězňů i nacistů. A především kapitoly či úseky vyprávěné nacisty jsou teda síla. Protože číst jejich myšlenky, to jak si ospravedlňovali své činy, bylo neuvěřitelné zvrácené.
Kniha má plno momentů, u kterých mi nějaká ta slza ukápla nebo jsem k slzám neměla daleko.
Příběh vězňů je velmi silný, a to že je kniha vyprávěná z pohledu více vězňů jí dodává ještě více na síle. Jediná věc, které knize trochu musím vytknout je to, že jsem někdy měla problém zorientovat se v postavách. Je jich tady poměrně dost, a když jsem knihu četla poprvé po čtyřech dnech, dělalo mi problém se zorientovat.
Konec knihy je smutný, ale zároveň plný naděje. Škoda, že se už nedozvíme, jak to bylo s některými postavami dál.

Knihu jsem dostala od dědečka se slovy, že jsou věci, které nesmíme zapomínat.
Dodnes je moje nejoblíbenější a taky nejbolestnější kniha vůbec. Pokaždé mě rychle vrátí na zem a připomene mi, co všechno mám a jak jsem šťastný člověk.
Remarque je moje srdcovka, umí tak dobře popsat pocity, situace, místa a povahy, že je bolestné tento příběh dočíst. Cítíte se během čtení skoro až fyzicky špatně, postupně vám dochází, co vám dříve neseplo a zavřete knihu se slzami v očích. Knihy, které budí emoce mají u mne stálé místo. A ty, co navíc popisují hrůzy, které nesmí být zapomenuty, obzvlášť.

Mám přesně tohle vydání, moc jsem si nepočetl – jsou tam bílé dvojstránky

Silná kniha o takové hrůze, že už ji člověk skoro přestává vnímat (musí přestávat vnímat, pokud chce přežít), a opatrné naději. Koncentrační tábor, posledních pár měsíců 2. světové války. Vězni postupně registrují náznaky, že konec války se blíží – ale jejich životy visí na vlásku každou minutu, budou mít dost štěstí, aby přežili až do konce? A přitom si kladou otázku, jestli po těch útrapách vůbec budou schopni žít “normální” život. Remarque vykresluje i pohled z druhé strany, ze strany vedení koncentračního tábora, sadismus, ale i klasické přesvědčení “já nic, já jen plnil příkazy”.
Velmi čtivá kniha, která jde na dřeň.

Erich Maria Remarque dokázal popsat válku a válečné útrapy lidstva skutečně velmi věrohodně a to z nejrůznějších úhlů pohledu. Tentokrát se zaměřil na samotný konec války na jaro roku 1945 na dění v jednom z kocentračních táborů. Nezadržitelně se blíží konec války a lidé začínají věřit, že by mohli to peklo přežít. Ale nacisté nepolevují ve svém běsnění. Silný čtenářský zážitek.

Obsahuje spoilery:
Tak teď, po přečtení Remarquea, mám chuť změnit své hodnocení u některých knih jako je třeba Hana, Nabarvené ptáče, apod.
Počet * mi nestačí na hodnocení Jiskry života.

Začínám mít podezření, že hlavní postavy románů od EMR vždy na konci zahynou.

A co ke knize říct, co už nebylo řečeno.
Přečetla jsem ji bez problémů, ale když jsem ji chtěla vyprávět známému, najednou jsem si uvědomila, že mám nejednu slzu v oku. To myslím, mluví za vše.

Povinná četba na škole do teď si dobře pamatuji

Krutá doba, kde lidský život neznamená nic a o přežití rozhoduje kousek chleba..

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 – †25.09.1970)

Jiskra života (3)

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Erich Maria Remarque, vlastním jménem Erich Paul Remarque, se narodil 22. června 1898 v Osnabrücku a zemřel 25. září 1970 v Locarnu.
V 18 letech odešel do první světové války na západní frontu a byl zde vážně raněn. Jeho zážitky z války ho později inspirovaly k napsání bestselleru Na západní frontě klid.
Po nástupu nacismu se stal okamžitě zakázaným autorem a jeho knihy byly páleny. V roce 1939 byl zbaven německého občanství a musel emigrovat do Spojených států. Během války jedna z jeho sester zahynula v koncentračním táboře, což ho vedlo k napsání knihy Jiskra života. Po válce žil střídavě v Americe a Švýcarsku a pokračoval v psaní knih, především o hrůzách války.

Dílo:
Žena se zlatýma očima
Domov snů
Stanice na obzoru
Na západní frontě klid
Cesta zpátky
Tři kamarádi
Miluj bližního svého
Vítězný oblouk
Jiskra života
Čas žít, čas umírat
Černý obelisk
Nebe nezná vyvolených
Noc v Lisabonu
Zaslíbená země
Stíny v ráji

Protože se mi knihy tohoto autora velmi líbí, přečetl jsem jich už více (Čas žít, čas umírat; Na západní frontě klid; Jiskra života; Miluj bližního svého a Noc v Lisabonu). Pro referát jsem si vybral tu podle mého názoru nejzajímavější – Jiskra života.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Celá kniha se odehrává v nacistickém Německu za ostnatými dráty koncentračního tábora Mellern. Pouze v krátkých pasážích, které jsou popisovány z pohledu velitele tábora Neubauera se děj dostává do blízkého města.
Děj knihy není úplně specifikován, ale dá se odhadnout, že je to zhruba březen až květen roku 1945, což je na téměř čtyřsetstránkový román poměrně krátká doba.

Námětem knihy se staly osudy vězňů přežívajících v německých koncentračních táborech.

Vězeň číslo 509 přežívá v nacistickém koncentračním táboře už více jak 12 let. Je jaro roku 1945, a tak se už pomalu k vězňům dostávají informace o tom, že fronta a s ní snad i záchrana se blíží.
Z čísla 509 se za ta léta stala troska tolik zeslábl, že musel být přesunut z pracovního tábora do malého “rekonvalescenčního tábora”. V této sekci sice vězni nepracují, ale zároveň nedostávají skoro žádné jídlo, a proto tu málokdo přežívá déle než dva týdny. 509, Berger, Lebenthal, Bucher a pár dalších však vytvořili v malém táboře skupinu veteránů, kteří se společně naučili, jak si sehnat jídlo a přežít. O jídlo se jim stará hlavně Lebenthal, jenž jakožto bývalý obchodník umí v táboře vždy sehnat trochu jídla.
Jednou do tábora přijede doktor smrt Wiese, který si chce vzít několik vězňů na své pokusy. Velitel tábora nařídí, že s ním mají odejít jen dobrovolníci. Esesák Weber se však nařízením neřídí a mimo jiné vybere 509 a Buchera. Ti se jeho vůli protiví a i když se to zdá nemožné, tak díky rozporu mezi Neubauerem a Webrem vyváznou živí. Protože se vzepřeli rozkazu esesáka a přesto přežili, stanou se z nich mezi spoluvězni hrdinové. Díky tomu se s nimi seznámí i organizátor vězeňského odporu Lewinsky.
Mezitím dostává Neubauer strach z blížící se fronty, a proto aby ještě na poslední chvíli vylepšil svůj obraz u vězňů, uvolňuje trochu režim v táboře. Toho využívá Lewinsky s ostatními komunisty a vyzbrojují svou odbojovou skupinu. 509 jim pomáhá tak, že schovává v malém táboře vězně a dokonce i revolver.
Jednoho dne se Američané přiblíží na tolik, že se většina esesáků rozhodne utéct. Zůstává pouze Weber s pár dalšími. Opijí se, a snaží se před útěkem zabít co nejvíce vězňů. 509 společně s komunistickou odbojovou skupinou esesáky postřílí, ale 509 je také zasažen a umírá.
Druhý den tábor osvobozují Američané.

Vězeň číslo 509, Berger, vězeňský obchodník Lebenthal, Bucher, doktor smrt Wiese, velitel tábora Neubauer, důstojník SS Weber, vůdce vzpoury Lewinsky

K napsání této knihy vedl Ericha Remarqua především fakt, že jeho sestra zahynula v německém koncentračním táboře. Ovšem vzhledem k tomu, že se ve svých dílech druhé světové válce věnoval často, si myslím, že by podobnou knihu napsal stejně.

UMĚLECKÉ A KOMPOZIČNÍ PROSTŘEDKY:

Autor popisuje vše velmi naturalisticky a i v těch nejvíce vyhrocených částech nevyjadřuje skrz text žádný osobní názor na věc, jako by byl pouze zapisovatelem historie. Například nenapíše “Vězně sužoval krutý hlad”, ale “Vězeň cítil, jak se mu bolestivě stahuje žaludek.”
Remarque také dokázal přesně vystihnout myšlenkové pochody vězňů a esesáku. Například sebe ospravedlňování velitele Neubauera.

FORMA A STAVBA JÍDLA:

Děj je sestaven z jednotlivých kapitol, které většinou popisují pouze jednu událost v táboře, jež většinou netrvá déle než hodinu.

509 pomalu zvedl hlavu a otevřel oči. Nevěděl, jestli omdlel, nebo jenom usnul. Mezi jedním a druhým zmizely skoro všechny rozdíly; hlad a vyčerpanost se o to už dávno postaraly. Obojí mu pokaždé připadalo, jako by se potápěl do bahnitých hlubin, odkud se už neměl nikdy vrátit. 509 chvíli tiše ležel a naslouchal. Byla v tom stará táborová zkušenost; člověk nikdy nevěděl, z které strany hrozí nebezpečí, a dokud zůstával nehybný. měl stále naději, že bude přehlédnut nebo považován za mrtvého – prostý přírodní zákon, který zná každý brouk.

Zdroj: Filip Hodys, 10.10.2008

Jiskra života – rozbor díla k maturitě

Kniha: Jiskra života

Přidal(a): ceskaondra

Literární druh:

– próza (řeč nevázaná) vázaná = svázaná do slok

Žánr:

– dílo epické (je zaměřeno na děj), děj se soustřeďuje na koncentrační tábor 2. světové války

Kompozice:

– děj je chronologický bez retrospektivy

– celkem obsahuje 25 kapitol, v každé kapitole je popisována jedna událost z tábora, která netrvá déle než hodinu

– místo děje: celá kniha se odehrává v koncentračním táboře Mellern

– čas děje: není přímo specifikován, ale můžeme odhadnout, že jde o březen až květen roku 1945

– motivy: titul díla Jiskra života – tím je naznačen obsah díla, jiskra znamená víru, že se z utýraných kostlivců stanou opět lidé, kteří touží po domově a lásce, titul vyjadřuje hlavní myšlenku díla a to je naděje na přežití

– námět: osudy vězňů přežívajících v německých koncentračních táborech

– skupina 12 vězňů se snaží přežít koncentrační tábor

Hlavní postavy:

– Remarque dokáže mistrně vykreslit psychologii postav, ukazuje, jak je snadné degradovat člověka (úplně ho zničit a ponížit)

– Hl. postava je novinář, vězeň č. 509 (s největší pravděpodobností sám Remarque), patří mezi výjimky, v táboře je 12 let, neztratil naději

– Neubauer je hlavní velitel tábora, zakládá si na svém titulu, pyšnil se titulem vraha, v době kdy má být tábor osvobozen, přehodnotil celý svůj život, postoj k Hitlerovi i ke své manželce, pomalu ustupuje od svých nacistických zásad, snaží se tábor zvelebnit, dávat vězňům více jídla a chce se vězňům zalíbit, shání alibi, Američanům je to fuk, přitom Neubauer žádného svého činu nelituje, největší ránou pro něj je, když je tábor osvobozen angloamerickými vojáky.

– Lewinsky, Werner – vůdci vzpoury, věří v konec války, pomáhají ostatním vězňům, shánějí jim jídlo, přesvědčují je, že má cenu žít.

– 509, Berger, Lebethal, Bucher, a další (dohromady 12 lidí) vytvoří komunistickou skupinu veteránů, psychicky se podporují, Lebenthal je bývalý obchodník, který i v koncentračním táboře dokáže sehnat jídlo pro všechny a společně se naučilo spolu přežít.

Obsah:

– Do tábora přijede doktor SMRT, který se jmenuje Wiese a chce několik vězňů na své pokusy. Neubauer nařídí, aby si vybral dobrovolníky, ale SSák Weber se nařízením neřídí a vybere 509 a Buchera. Mezi Neubauerem a Weberem dojde ke sporu a díky tomu 509 a Bucher přežijí. Pak jsou považováni svými spoluvězni za hrdiny. Když Američané přijdou osvobodit koncentrační tábor, před tím ale mnoho SSáků uteklo a ti co zůstali, tak se snažili zabít co nejvíce vězňů, postavila se proti nim odbojová skupina, všechny je postřílela a při tom byl zastřelen i 509.

Jazyk:

– Objevují se i některá německá slova, hodně dialogů a krátkých vět, které způsobují velmi dobrou čtivost románu, zvyšují jeho spád a napětí.

Okolnosti vzniku díla:

– Remarqua inspirovala skutečná událost smrt jeho sestry v koncentračním táboře a také hrůzy koncentračních táborů a vůbec 2 světové války

Zařazení do kontextu děl autora

– Zpočátku psal Remarque díla o první světové válce, např.: Na Západní frontě klid, Volné pokračování, Cesta zpátky – o návratu z 1 světové války, Tři kamarádi, dále píše romány o nebezpečí fašismu: Vítězný oblouk, Černý obelisk a dále o druhé světové válce, např.: Jiskra života

Vliv na jiná umění

– Dílo ovlivnilo řadu dalších autorů této doby a také filmových režisérů

Autoři této doby:

– Zpracovávaly toto téma Rolland, Barbusse, u nás Pavel Ota, Fuks, Hrabal, Drda

Politika:

– 1914-1918 První světová válka

– 1918 vznik České republiky

– 1917 revoluce v Rusku – VŘSR – Velká říjnová socialistická revoluce

– 1933 Hitler se dostává k moci

– 1939-1945 Druhá světová válka

– Viz umělecké směry: civilismus, vitalismus


Další podobné materiály na webu:

Kniha: Jiskra života – Erich Maria Remarque

Kniha: Jiskra života
Autor: Erich Maria Remarque

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


94% 10 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
94 % celkové hodnocení
10 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Ikar
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2015
Počet stran: 368
Rozměr: 206 x 135 x 27 mm
Vydání: Vydání v Euromedia Group třetí
Spolupracovali: z německého originálu Der Funke Leben . přeložila Věra Houbová
Skupina třídění: Německá próza
Vazba: Vázaný
Datum vydání: 1. 3. 2015
ISBN: 978-80-249-2682-7
EAN: 9788024926827

Autorův pohled za dráty této továrny smrti nic nezakrývá, nezatajuje, netlumí. Děj se odehrává na počátku jara 1945, kde již ani vězňům nezůstávají utajeny příznaky blížícího se konce války. Nacisté se stávají ještě bezcitnějšími, člověk je v těchto podmínkách pouhou lovnou zvěří, ale všichni vězňové přesto do poslední vteřiny svého života doufají, že toto peklo nakonec přežijí. Silné dílo končí osvobozením tábora. Román líčí poslední dny v koncentračním táboře, kde vězňové bojují o záchranu svého života až do příchodu osvoboditelů.

Koncentrační tábor Mellern slouží jako odkladiště vězňů – převážně Židů, kteří v důsledku tělesné slabosti již nejsou schopni práce. V nelidských podmínkách, špíně a o hladu, navíc pod kuratelou bezcitných fašistických katanů tady na sklonku války „přežívá“ dvanáct „veteránů“, obklopených řadou nově příchozích zbídačelých kostlivců. Téměř všichni již ztratili svou osobnost, minulost a individuální lidské rysy, jejich ponížené lidství se omezuje jen na základní živočišné potřeby. Stali se pouhými vězeňskými čísly s koncentráčnickými mimikry. Přesto se mezi nimi najdou i tací, kteří si dokázali zachovat své „já“…

Kniha Jiskra života (Erich Maria Remarque)

Společnost EUROMEDIA GROUP, a. s., IČO: 497 09 895, se sídlem Nádražní 896/30, 150 00, Praha 5 – Smíchov (dále jen „my“), chrání veškeré osobní údaje poskytnuté členy Knižního klubu (jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail, rok narození) před zneužitím a zpracovává je v souladu s aktuální legislativou. Rádi bychom vás touto formou seznámili s některými novými pravidly a informacemi v souvislosti s novou evropskou legislativou na ochranu osobních údajů (nařízení GDPR, které bude v Evropské unii, tudíž i v České republice, účinné od 25. května 2018), neboť bezpečnost vašich osobních údajů je naše priorita a zároveň chceme, abyste mohli i nadále využívat všechny výhody, slevy a akční nabídky Knižního klubu bez jakýchkoli omezení.

V tomto dokumentu naleznete informace o tom, jaké osobní údaje zpracováváme o našich zákaznících pro potřeby přípravy nabídek, na základě jakého právního důvodu údaje zpracováváme, k jakým konkrétním účelům je používáme, komu je můžeme předávat a jaká máte v souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů práva.

A. Jaké osobní údaje zpracováváme?

Zpracováváme následující osobní údaje:

a) identifikační údaje, kterými se rozumí zejména jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo;
b) kontaktní údaje, jimiž se rozumí osobní údaje, které nám umožňují kontakt s vámi, zejména e-mailová adresa, telefonní číslo, poštovní adresa a váš profil na sociálních sítích;
c) vaše nastavení, kterými se rozumí údaje ve vašem účtu, zejména uložené adresy a profily, nastavení newsletterů, druh členství ve věrnostním programu a vaše hodnocení produktů a služeb;
d) údaje o vašich objednávkách, kterými jsou zejména údaje o zboží a službách, které jste si objednali, způsobu doručení a platby včetně čísla platebního účtu, údaje o reklamacích;
e) údaje o vašem chování na webu, zejména zboží a služby, které si zobrazujete, odkazy, na které klikáte, způsob pohybu po našem webu a posouvání obrazovky a také údaje o zařízení, ze kterého si náš web prohlížíte jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií pro identifikaci zařízení;
f) údaje o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme, zejména časy otevření zpráv a také údaje o zařízení, na kterém zprávy čtete, jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií;
g) odvozené údaje, kterými se rozumí osobní údaje odvozené z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme; zejména se jedná o údaje o vašem pohlaví, věku, finanční situaci, nákupním chování a vztahu k různému zboží a službám.

A.1 Pokud navštívíte náš web

Pokud navštívíte náš web, do vašeho zařízení ukládáme a následně z něj čteme malé soubory jako cookies. Cookie je malý soubor písmen a čísel, který ukládáme ve vašem internetovém prohlížeči nebo pevném disku vašeho počítače. Některé cookies nám umožňují propojit vaše aktivity během prohlížení našich stránek od chvíle, kdy otevřete okno webového prohlížeče, do okamžiku, kdy jej zavřete. Ve chvíli, kdy zavřete okno internetového prohlížeče se tyto cookies vymažou. Jiné zůstávají v zařízení po nastavenou dobu a aktivují se pokaždé, když navštívíte webovou stránku, která konkrétní cookie vytvořila. Dále používáme pixelové značky (také známé jako web beacons), což jsou malé obrázky, které mají podobnou funkci jako cookies. Oproti cookies, které jsou ukládány na pevném disku vašeho počítače, jsou pixelové značky pevnou součástí webových stránek. O všech těchto technologiích budeme pro zjednodušení v tomto dokumentu dále mluvit jako o cookies. Cookies do vašeho zařízení nejen ukládáme, ale také čteme cookies, které do vašeho zařízení uložil náš web. Dále v tomto dokumentu budeme pro jednoduchost mluvit pouze o ukládání.

Některé cookies do vašeho zařízení ukládá přímo náš web. Tyto cookies nám pomáhají

 • identifikovat vás při přecházení mezi jednotlivými stránkami našeho webu a opětovných návštěvách, například aby se vám při nákupu nesmazal košík, abychom si mohli zapamatovat vaše přihlášení z konkrétního zařízení a nežádat vás opakovaně o e-mail a heslo, nebo abychom si uložili, kterou verzi našeho webu vám máme zobrazit, pokud web nabízí v danou chvíli více variant;
 • zaznamenat si, že jste nám udělili souhlas dle tohoto dokumentu, popř. zda jste např. nabídli účast v určitém průzkumu;
 • se zajištěním bezpečnosti, například abychom zkoumali, zda někdo nezneužil vaše připojení k našemu webu a nejedná místo vás;
 • evidovat, zkoumat a odstraňovat poruchy a nefunkční součásti našeho webu.

Takové cookies a další soubory jsou nezbytné pro fungování naší webové stránky. Pokud ve svém prohlížeči zablokujete tyto cookies, naše webová stránka nemusí fungovat správně a my vám nemusíme být schopní poskytovat naše produkty a služby.

Dále do vašeho zařízení:

 • ukládáme cookies z našeho webu, které nám umožňují
 • sledovat návštěvnost našeho webu, jeho jednotlivých stránek, vytvářet statistiky a přehledy a měřit účinnost reklamy;
 • zobrazovat vám různé varianty našeho webu, pokud testujeme nové funkcionality;
 • přizpůsobovat pro vás obsah našeho webu, například vám zobrazit přednostně produkty, které jste si již prohlédli, a zobrazovat vám další nabídky na míru na našem webu;
 • umožňujeme uložit cookies třetím stranám, které je mohou použít
  • ke sběru údajů o vašem chování na našem webu a dalších webových stránkách;
  • pro zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy v rámci reklamních sítí na jiných webových stránkách, než je náš web;
  • k propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook, včetně automatického přihlášení, zajištění funkcí, jako je tlačítko „To se mi líbí“, a zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy na těchto sociálních sítích a jiných webových stránkách, než je náš web.
  • Ukládání těchto informací můžete odmítnout přímo na internetových stránkách www.knizniklub.cz po kliknutí na odkaz „Nastavení cookies“ v patičce stránky.

   Údaje o vašem chování na webu nezískáváme pouze z cookies. Doplňujeme je také o údaje jako je

   • IP adresa vašeho zařízení (adresa vašeho zařízení pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v síti internet),
   • MAC adresa (adresa zařízení, pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v místní síti),
   • operační systém vašeho zařízení, jeho verze a jazykové nastavení;
   • prohlížeč, který na svém zařízení používáte, jeho verze a jazykové nastavení;
   • adresa webové stránky (URL adresa), ze které přicházíte na náš web.

   Tyto údaje o vašem chování na webu zpracováváme na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) za účelem:

   • získání informací, na základě kterých pro vás budeme moci web v budoucnu vylepšit; naším oprávněným zájmem je zde zlepšování našich služeb pro vás;
   • vytváření statistik a přehledů, zejména sledování návštěvnosti našeho webu, jeho jednotlivých stránek a měření účinnosti reklamy; naším oprávněným zájmem je zde měření efektivity našeho webu a výdajů na reklamu; pro tento účel můžeme z vašeho chování na webu získávat další odvozené údaje a k tomuto účelu je použít;
   • testování nových funkcí a aplikací před nasazením, zejména abychom předešli problémům s funkčností těchto novinek ve skutečném provozu, které by mohly zhoršit Váš zážitek z využívání našich služeb; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás;
   • předcházení útoků na náš web a ohrožení jeho funkčnosti i bezpečnosti vašich dat; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás a bezpečnost vašich dat.

   Pro tyto účely osobní údaje používáme po dobu nezbytně nutnou. Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   Pokud nám při návštěvě webu udělíte svůj souhlas, můžeme údaje o vašem chování na webu použít také k přizpůsobení našich webových stránek a zobrazení cílené reklamy, jak je popsáno v části Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy, a předávat je pro účely zobrazení cílené reklamy také provozovatelům sociálních a reklamních sítí, jak je popsáno v části Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních a reklamních sítích.

   A.1.1 Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.2 Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních sítích

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.3 S kým data sdílíme

   Pokud nám udělíte svůj souhlas, vaše údaje o chování na webu případně vaše osobní údaje budeme sdílet se společnostmi:
   RTB House S.A., ul. Złota 61 lok. 101, 00-819 Warsaw, Poland
   Quartic sp. z o.o., Al. Aleje Jerozolimskie 123A, 02-017 Warsaw, Poland
   Seznam.cz, a.s., Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, Česká republika
   Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, CA 94043 Mountain View
   Facebook Ireland Limited, se sídlem 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, D2 Dublin, Irsko.

   B. Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje?

   Pro přípravu nabídek v souvislosti s vaším členstvím v Knižním klubu zpracováváme osobní údaje v různém rozsahu bez vašeho souhlasu na základě našeho oprávněného zájmu. Nicméně máte právo zasílání odmítnout.

   B.1.1 Pokud se u nás zaregistrujete

   Pokud se stanete členem Knižního klubu, zpracováváme vaše identifikační a kontaktní údaje, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem nastavení, údaje o vašem chování na webu a chování při čtení zpráv na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu), a to za účelem vytváření přizpůsobených nabídek a cílených reklam, které vám zobrazíme na webu. Stejným způsobem můžeme přizpůsobit nabídky a reklamy, které vám zasíláme (viz část B.1.2 Zasílání nabídek). Naším oprávněným zájmem je zde maximálně personalizovaná a efektivní nabídka pro vás, členy Knižního klubu.
   Jmenované údaje pro tento účel také obohacujeme pomocí analýzy a získáváme odvozené údaje z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv. K tomu můžeme použít rovněž údaje o vašem chování na webu, které jsme oprávněně získali před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali a můžeme pro něj sbírat údaje o vašem chování na webu, i když se nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Podle těchto údajů také rozčleňujeme naše uživatele do různých skupin, které obdrží zvláštní nabídky.
   Pokud jste si tedy na našem webu prohlédli nabídku detektivek, nebo ji rozklikli v e-mailu, který jsme vám poslali, tento typ beletrie vám můžeme při příští návštěvě zobrazit na první stránce našeho webu nebo vám e-mailem, pokud neodmítnete zasílání nabídek, poslat slevový poukaz na tento literární žánr. Podle toho, jaký druh literatury jste si prohlédli, můžeme také usoudit, do jaké skupiny zákazníků patříte, a podle toho vám na webu nebo třeba e-mailem výhodně nabídnout další produkty, které by vás podle našeho posouzení mohly zajímat.
   Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   B.1.2 Zasílání nabídek

   Pokud při poskytnutí kontaktních údajů nebo kdykoli později neodmítnete zasílání nabídek, můžeme vaše kontaktní údaje použít pro zasílání nabídek e-mailem, textovou zprávou, pomocí sociálních sítí, jejich sdělování po telefonu nebo jinými elektronickými prostředky, popř. vám je můžeme zaslat poštou. Tyto nabídky se budou týkat našich produktů a služeb.
   Vaše osobní údaje, které nám poskytnete v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem webovém profilu, pohybu na webu či čtení newsletterů, jsou na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) zpracovávány za účelem vytvoření nejvhodnějších zpráv o slevových akcích či jiných nabídkách, zprávách a reklamách, které vám jako členům Knižního klubu zasíláme či které se vám zobrazují na www.knizniklub.cz.
   Kontaktní údaje pro tento účel dále doplňujeme o údaje o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou. Použít můžeme rovněž údaje o vašem pohybu na webu, které jsme od vás obdrželi před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali, a sbírat můžeme také údaje o vašem pohybu na webu, i když se přes svůj klubový profil nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Také tyto údaje nám umožňují vás zařadit do správné profilové skupiny při zasílání našich speciálních akčních nabídek. Pokud si například na našem webu či pomocí newsletteru prohlédnete nabídku našich detektivek, zobrazíme vám nejnovější tituly z toho žánru při vaší příští návštěvě našich webových stránek.
   Využití této personalizované služby máte samozřejmě právo odmítnout na našem webu v sekci „Můj profil”.

   C. Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?

   Všechny zmíněné osobní údaje zpracováváme my jako správce. To znamená, že my stanovujeme shora vymezené účely, pro které vaše osobní údaje shromažďujeme, určujeme prostředky zpracování a odpovídáme za jeho řádné provedení.
   Pro zpracování osobních údajů rovněž využíváme služeb dalších zpracovatelů, kteří osobní údaje zpracovávají pouze podle našich pokynů a pro účely, které jsou popsány v části B.
   Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje? Takovými zpracovateli jsou:
   a) poskytovatelé cloudových služeb a další dodavatelé technologií a podpory;
   b) provozovatelé marketingových nástrojů, kteří nám pomáhají s optimalizací webu a personalizací obsahu a nabídek pro vás;
   c) poskytovatelé SMS komunikačních a chatovacích nástrojů, v případě, kdy zpracovávají osobní údaje pro zprostředkování naší komunikace s vámi;
   d) poskytovatelé služeb v souvislosti se zpracováním zásilek (katalogu a jiných sdělení), včetně zejména jejich doručovatelů.

   D. Z jakých zdrojů osobní údaje získáváme?

   Ve většině případů zpracováváme osobní údaje, které nám poskytnete přímo vy v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru. Osobní údaje přímo od vás získáváme také sledováním vašeho chování na našem webu a při čtení zpráv.

   E. Předávání údajů mimo EU

   V rámci předání údajů příjemcům, uvedeným v části C. „Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?“ můžeme vaše údaje předat také do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor, včetně zemí, které nezajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů. Veškeré takové předávání budeme uskutečňovat pouze v případě, že se příslušný příjemce zaváže dodržovat standardních smluvní doložky vydané Evropskou komisí, dostupné na adrese http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A32010D0087.

   F. Jaká máte práva při zpracování osobních údajů?

   • Právo na přístup: Máte právo vědět, jaké údaje o vás zpracováváme, za jakým účelem, po jakou dobu, kde vaše osobní údaje získáváme, komu je předáváme, kdo je mimo nás zpracovává a jaká máte další práva související se zpracováním vašich osobních údajů. To vše se můžete dozvědět v tomto dokumentu. Pokud si však nejste jistí, které osobní údaje o vás zpracováváme, můžete nás požádat o potvrzení, zda osobní údaje, které se vás týkají, jsou či nejsou z naší strany zpracovávány, a pokud tomu tak je, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům. V rámci práva na přístup nás můžete požádat o kopii zpracovávaných osobních údajů, přičemž první kopii vám poskytneme bezplatně a další kopie s poplatkem.
   • Právo na opravu: Chybovat je lidské. Pokud zjistíte, že osobní údaje, které o vás zpracováváme, jsou nepřesné nebo neúplné, máte právo na to, abychom je bez zbytečného odkladu opravili, popřípadě doplnili.
   • Právo na výmaz: V některých případech máte právo, abychom vaše osobní údaje vymazali. Vaše osobní údaje bez zbytečného odkladu vymažeme, pokud je splněn některý z následujících důvodů: vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro účely, pro které jsme je zpracovávali; odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů, přičemž se jedná o údaje, k jejichž zpracování je váš souhlas nezbytný a zároveň nemáme jiný důvod, proč tyto údaje potřebujeme nadále zpracovávat; využijete svého práva vznést námitku proti zpracování u osobních údajů, které zpracováváme na základě našich oprávněných zájmů a my shledáme, že již žádné takové oprávněné zájmy, které by toto zpracování opravňovaly, nemáme nebo se domníváte, že námi prováděné zpracování osobních údajů přestalo být v souladu s obecně závaznými předpisy. Toto právo se neuplatní v případě, že zpracování vašich osobních údajů je i nadále nezbytné pro splnění naší právní povinnosti nebo určení, výkon nebo obhajobu našich právních nároků.
   • Právo na omezení zpracování: V některých případech můžete kromě práva na výmaz využít právo na omezení zpracování osobních údajů. Toto právo vám umožňuje v určitých případech požadovat, aby došlo k označení vašich osobních údajů a tyto údaje nebyly předmětem žádných dalších operací zpracování – v tomto případě však nikoliv navždy (jako v případě práva na výmaz), ale po omezenou dobu. Zpracování osobních údajů musíme omezit když: popíráte přesnost osobních údajů, než se dohodneme, jaké údaje jsou správné; vaše osobní údaje zpracováváme bez dostatečného právního základu (např. nad rámec toho, co zpracovávat musíme), ale vy budete před výmazem takových údajů upřednostňovat pouze jejich omezení (např. pokud očekáváte, že byste nám v budoucnu takové údaje stejně poskytli); vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro shora uvedené účely zpracování, ale vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu svých právních nároků, nebo vznesete námitku proti zpracování. Po dobu, po kterou šetříme, je-li vaše námitka oprávněná, jsme povinni zpracování vašich osobních údajů omezit.
   • Právo vznést námitku proti zpracování: Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, k němuž dochází na základě našeho oprávněného zájmu. Jde-li o marketingové aktivity, přestaneme vaše osobní údaje zpracovávat bez dalšího; v ostatních případech tak učiníme, pokud nebudeme mít závažné oprávněné důvody pro to, abychom v takovém zpracování pokračovali.
   • Právo nebýt subjektem automatizovaného rozhodování: Nejste-li aktivním členem Knižního klubu (tedy nezakoupíte-li si alespoň jeden knižní titul v období platnosti každého katalogu) po dobu více než pěti po sobě jdoucích period, pro které jsou platné jednotlivé katalogy Knižního klubu (leden – březen, duben – květen, červen – srpen, září – prosinec), získáváte automaticky status tzv. neaktivního člena, kterému od té doby není zasílán katalog ani další nabídky. K přidělení tohoto statusu dochází automaticky a vy máte právo odmítnout toto automatizované rozhodování.
   • Právo podat stížnost: Uplatněním práv výše uvedeným způsobem není nijak dotčeno vaše právo podat stížnost u příslušného dozorového úřadu. Toto právo můžete uplatnit zejména v případě, že se domníváte, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Stížnost proti námi prováděnému zpracování osobních údajů můžete podat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí na adrese Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7.

   Svá práva můžete také uplatnit pomocí tohoto formuláře.

   Leave a Reply