Kniha Jurský park (Michael Crichton)

Kniha Jurský park (Michael Crichton)

Kniha Jurský park (Michael Crichton) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Jurský park (Michael Crichton)
  • Elérhető fájlok: Kniha Jurský park (Michael Crichton).pdf, Kniha Jurský park (Michael Crichton).epub, Kniha Jurský park (Michael Crichton).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Jurský park

kniha od: Michael Crichton

Znovuzrození dinosaurů pomocí DNA kvůli zábavnímu parku? Ne vždy jdou věci tak, jak mají a člověk by si neměl hrát na boha. Zfilmováno Stevenem Spielbergem.

Jurský park 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno 1993 , Baronet Orig. název

Jurassic Park , 1990

Komentáře (111)

Kniha Jurský park

Crichton se nerozpakuje psát i sci-fi umístěnou do "současnosti". S technologickými rekvizitami vymazlenými do nádherného detailu. Je tu využití techniky, plus mínus dostupné v době psaní příbehu (s něčim navíc, v Kmeni Andromeda ten cizí organismus, zde zachráněná DNA v takovém rozsahu, že použitelná). Tak se samozřejmě vystavuje velkému riziku, vlastně jistotě, že ty velmi konkrétní reálie, s jejichž detailním vypracováním si dal takovou práci, zastarají. To se stalo Kmeni Andromeda i Jurskému parku. Po pár letech od napsání je potřeba je číst s tolerancí k tomu zastarání konkrétních technických vychytávek poplatných roku napsání.

Laskavému čtenáři doporučuji tuto vstřícnost. Tolerujte zastaralost oněch technických hračiček. Představte si, jak snadno by se dal text upgradovat jejich přepsáním do aktuálních verzí těchto rekvizit. Prostě by se v telefonních linkách už neozývalo pištění signálů modemů, protože éra široce používaného digitálního přenosu naroubovaného na analogové telefonní linky trvala v technických dějinách naší civilizace jen po relativně krátké rozmezí let. Podstata příběhu by se nezměnila. Ten by zůstal.

Co zůstává, je příběh, princip, a ten za to stojí. A pro mě je, vedle v jistém smyslu fundovaného základu, psán strhujícícm způsobem.

Patřím k těm, kteří četli po filmu, kvůli filmu. Nelituji toho pořadí, vizualizace byla ve filmu strhující a bez ní to neni ono. Taky varující . (mimo jiné) od filmu Jurský park neni možno bez otazníku sledovat televizní nebo filmové záběry jako doklad reality. Zemanova Cesta do pravěku, triḱově obdivuhodná ve své době, byla současně trikově úsměvná, i ve své době. Zde i při opakovaném shlédnutí běhaly jakési vlnky vzrušení po kůži. Vizuální podoba. Věrohodnost pohybů. Do určité míry tatáž síla výpočetní techniky, která v autorově podání umožnila fiktivně sestrojit zvířata a řídit fiktivní zábavní a vědecký park, umožnila vznik reálného filmu.

Crichton je zajímavý tím, že neopomíná do technicky dokonalých řešení zakomponovávat chyby, jako podstatnou, neoddělitelnou součást. Neni to jen v této knize.

K výtce, zda by tak chytří lidé dělali některé ty hloupé věci – nezbývá než podotknout, že slavný experiment v Černobylu nařídil provést na místě přítomný šéfinženýr, nebo co to měl za funkci. Můžeme mluvit o stranické zaslepenosti, ale on tomu technicky rozuměl a přesto riziko a výslovné upozornění na nebezpečnou chybu postupu ignoroval. Chování lidí v Jurském parku je mi z toho pohledu docela věrohodné. Do dokonalého systému zasahují kompromisy, sobeckost, hloupé chyby. Chyby kontrolních mechanismů sledujících počet zvířat jsou mrazivě realistické, kdo nedoceňuje, s jakým zápalem se snažili rozlousknout to, proč to počítalo špatně (kniha), nebo proč bylo pro všechny ty odborníky nečekané, ač to "muselo být každému jasné", že systému napájenému ze zálohy došla energie (čteno z logu – kniha), nemá dostatečnou zkušenost s hloupými chybami v dokonalých systémech, se snahou zvládnout chování dokonalých složitých systémů, sražených na kolena hloupými chybami, opomenutími, ignorací základních dobře známých pravidel a zkušeností při jejich vývoji a provozování.

Dnes již dinosaury v lidovém podání tolik nepodceňujeme. To, že k této druhdy dominantní skupině (dnes již jen menšinové, přesto významné – bereme -li tak ptáky) nepřistupujeme v našem antropocentrickém (nebo savco-centrickém??) náhledu s takovým despektem (to víte, neohrabaní neinteligentní plazi), je částěčně zásluhou i Jurského parku.

Pro milovníky dinosaurů jako jsem já je to jednoznačně povinná četba ! 🙂 Četla jsem až po miliontém shlédnutí filmu Jurský park a kniha mě opravdu mile překvapila. Je samozřejmě obsáhlejší než film, děj je trochu jiný a více rozvedený. Troufnu si říct, že pokud máte fantazii a představivost, je to opravdu zážitek.

Crichtona mám rád. Jako scénáristu i jako spisovatele. Jurský park jsem nejprve viděl jako film a teprve o mnoho let později četl tuto knihu. Takže se neubráním srovnání. Kniha je samozřejmě bohatší co se týče příběhu a postav. Velice oceňuji aplikaci a explanaci teorie chaosu. Další věcí, kterou bych chtěl vyzdvihnout, je Crichtonova znalost biologie a zejména aplikace tehdy progresivního pohledu na dinosaury. Film je zase brilantní po audiovizuální stránce. S napětím pracují dobře jak kniha, tak film. Sečteno a podtrženo, obojí je skvělé. Nutnost pro každého milovníka dinosaurů.

Pan Crichton neskonale lepší pana Spielberga.

Bůh stvořil dinosaury.
Bůh zničil dinosaury.
Bůh stvořil člověka.
Člověk zničil Boha a stvořil dinosaury.
Dinosauři sežrali muže a Zemi zdědila žena.

Pro me jedna z nejoblibenejsich knih celkove..asi takova ta top20..Veda, fantazie, uvahy, pribeh, co ma spad. lahudka:)

Je to zajimave, ve druhe polovine napinave jak ksandy, sem tam i poucne. Crichton proste umi. Subjektivne bych rekl, ze lepsi nez Kmen andromenda a stejne dobre jako Piratska odyssea. Precetl jsem to jednim dechem a ted se konecne po letech muzu podivat na film, abych pak mohl rict „hmm, knizka byla mnohem lepsi“. 🙂 Libi se mi na tom, jak to ilustruje rychlost vyvoje (ne)znalosti o praveke faune, kdyz se podivam jak treba velociraptora popisuje Crichton tehdy a jak dnesni veda, je to uplne jiny obrazek. Jak to asi bude vypadat za dalsich 30 let…

Jurský park jsem četl jako kluk nadšený z filmu. Zpočátku zklamaný, poté nadšený.
V dospělosti jsem si už pustil jako audioknihu.
Kniha o lidech, kteří v dobré víře/v očekávání zisku stvoří monstra.

Jurský park

Není v prodeji

Anotace

„Mláďata skotačila a honila se mezi shovívavými a ospalými dospělými… Byla to roztomilá malá zvířátka. Jenže dospělý velociraptor byl něco úplně jiného. Představoval nejdravějšího dinosaura, který kdy žil. Ačkoli byl poměrně drobný – vážil kolem sta kilo a velký byl přibližně jako leopard – byl rychlý, inteligentní a útočný. Napadal oběti ostrými zuby, silnými předními končetinami s drápy a strašlivým osamoceným drápem na zadní noze.“

">Jurský park, jenž patří k nejslavnějším knihám žánru sci-fi, nás vtahuje do ztraceného světa pradávných živočichů, který na zeměkouli kdysi skutečně existoval. V napínavém příběhu sledujeme dobrodružství, u jehož počátků stála odvěká lidská pýcha toužící ovládat živly mocnější než člověk. Příběh je vyprávěn z pohledu zúčastněných postav: protiváhou.

Jurský park

vázaná
1. vydání, Rozebráno

Anotace

„Mláďata skotačila a honila se mezi shovívavými a ospalými dospělými… Byla to roztomilá malá zvířátka. Jenže dospělý velociraptor byl něco úplně jiného. Představoval nejdravějšího dinosaura, který kdy žil. Ačkoli byl poměrně drobný – vážil kolem sta kilo a velký byl přibližně jako leopard – byl rychlý, inteligentní a útočný. Napadal oběti ostrými zuby, silnými předními končetinami s drápy a strašlivým osamoceným drápem na zadní noze.“

">Jurský park, jenž patří k nejslavnějším knihám žánru sci-fi, nás vtahuje do ztraceného světa pradávných živočichů, který na zeměkouli kdysi skutečně existoval. V napínavém příběhu sledujeme dobrodružství, u jehož počátků stála odvěká lidská pýcha toužící ovládat živly mocnější než člověk. Příběh je vyprávěn z pohledu zúčastněných postav: protiváhou.

Čtenářské recenze

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Jurský park

Kniha ( pevná vazba )

Jurský park, jenž patří k nejslavnějším knihám žánru sci-fi, nás vtahuje do ztraceného světa pradávných živočichů, který na zeměkouli kdysi skutečně existoval. V napínavém příběhu sledujeme dobrodružství, u jehož počátků stála odvěká lidská pýcha toužící ovládat živly mocnější než člověk. Příběh je vyprávěn z pohledu zúčastněných postav:… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Jurský park, jenž patří k nejslavnějším knihám žánru sci-fi, nás vtahuje do ztraceného světa pradávných živočichů, který na zeměkouli kdysi skutečně existoval. V napínavém příběhu sledujeme dobrodružství, u jehož počátků stála odvěká lidská pýcha toužící ovládat živly mocnější než člověk. Příběh je vyprávěn z pohledu zúčastněných postav: protiváhou chamtivých sobců je paleontolog Grant, na kterého by se hodila přezdívka Indiana Bones, a také Tim a Lex – vnuk a vnučka miliardáře, který chce na riskantním projektu znovuzrození dinosaurů velkolepě vydělat. Jenže „život je ve skutečnosti celou řadou náhod, z nichž každá událost může změnit všechny následující zcela nepředvídatelným až zničujícím způsobem“. „Mláďata skotačila a honila se mezi shovívavými a ospalými dospělými… Byla to roztomilá malá zvířátka. Jenže dospělý velociraptor byl něco úplně jiného. Představoval nejdravějšího dinosaura, který kdy žil. Ačkoli byl poměrně drobný – vážil kolem sta kilo a velký byl přibližně jako leopard – byl rychlý, inteligentní a útočný. Napadal oběti ostrými zuby, silnými předními končetinami s drápy a strašlivým osamoceným drápem na zadní noze.“

Bestseller v knihy Dobrovský

31472. v e-shopu | 30887. minulý týden

283. v Světová sci-fi | 282. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.5 z 5 6 hodnocení čtenářů

4× 5 hvězdiček 1× 4 hvězdičky 1× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

4 z 5 hvězdiček Dee 2. září 2017

Na filmové trilogii Jurský park jsem v podstatě vyrostla, proto bych se možná měla stydět, že jsem donedávna netušila, že existuje knižní předloha. Koupila jsem si ji na popud sestřenice a jsem jí za to opravdu vděčná. Filmy jsou úžasné, ale kniha je zkrátka něco úplně jiného 😀 Každá postava měla v příběhu dostatek prostoru a čtenář má široký výběr pro zvolení oblíbenců. Kniha mě navíc obohatila i o pár filozofických a světonázorových myšlenek, což by člověk od sci-fi románu plného naklonovaných dinosaurů dost možná nečekal. Doporučuji všem milovníkům sci-fi, dinosaurů a vědy, ale hlavně kolegům z fanklubu Jurského parku 😀

Pomohla vám tato recenze? Ano 42

Kniha, LEDA, 2015, 9788073354022

5 z 5 hvězdiček Jana J. 14. září 2017

čtivá . Četla jsem před tím , než jsem viděla film . Je víc podrobnější

Pomohla vám tato recenze? Ano 33

Kniha, LEDA, 2015, 9788073354022

3 z 5 hvězdiček Marťa 7. září 2017

Kniha je zajímavá, ale musím říct, že mě značně ovlivnil film, který je naprosto úžasný a od knihy se tolik liší. Nejvíc mě překvapilo, že se neshodují přeživší účastníci prvního otevření parku. Kniha je napínavá a nelituji, že jsem ji četla.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Crichton Michael (*23.10.1942 – †04.11.2008)

Jurský park

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 1993. Z anglického originálu Jurassic Park přeložil Zdeněk Volný. Počet stran: 364. ISBN: 80-901068-9-7.

John Hammond, Alan Grant, Ellie Sattlerová, Ian Malcolm, Denis Nedry, Robert Muldon, Donald Gennaro, Alexis Murphy, Tim Murphy.

Alan Grant a Ellie Sattlerová, oba paleontologové, právě pracují na vykopávkách v Snakewater v Montaně. Ve stejné dějové linii je napadena ještěrkou dcera Mikeho Bowmana, Tina. Nikdo jí sice nevěří, že útočníkem nebyla pouhá ještěrka, a proto je obrázek, který nakreslila po napadení, odeslán odborníkům do ZOO. Ti jej posílají panu Sonovi. Nakonec zvíře identifikuje Alice Levinová, jako dinosaura.

Právě když Grant nachází první zachovanou kostru mláděte velociraptora, navštíví jej Bob Morfia z AOŽP a vyptává se na jeho spolupráci s Hammondovou nadací, InGenem , aj.

Zanedlouho Alanovi volá Alice Levinová a žádá jej, zda by mohl identifikovat rentgenový snímek, na němž se, jak se ukáže, nachází procompsognathus. Paleontologům zatelefonuje Hammond, zda by o víkendu nemohli navštívit jeho ostrov Isla Nublar, jenž by je mohl více než zajímat.

Výpravu tvoří ještě matematik Ian Malcolm, tvůrce teorie chaosu, počítačový technik a autor PC programu pro Jurský park, Denis Nedry, právník Donald Gennaro a vnoučata Hammonda, Lex a Tim.

Přesně podle zákona eskalace děje však dojde ke katastrofě, když hlavní počítačový technik Dennis Nedry, jenž chce zbohatnout prodejem embryí dinosaurů konkurenční biotechnologické společnosti Biosyn, vypne proud v ohradách pro dinosaury. Chce se tak dostat z chráněného parku do přístaviště, ale způsobí tím kolaps všech bezpečnostních opatření v parku a všichni dinosauři, včetně nesmírně nebezpečného tyranasoura a vysoce inteligentních velociraptorů se dostanou ven a brzy začnou ohrožovat životy návštěvníků i zaměstnanců parku. Nedry a mnozí další přijdou o život, než se povede přivolat pomoc z venčí (telefony jsou při vypnutí bezpečnostních opatření vyřazeny z provozu, a tak je nakonec nutné použít dosud fungující počítač).

V knize je v závěru ostrov pro jistotu zničen bombovým náletem námořnictva Spojených států (ve filmu nikoliv). Nikdo ale netuší, že ještě předtím překonala skupina vysoce inteligentních a nebezpečných velociraptorů moře směrem k pevnině na plovoucích kmenech stromů a nákladních lodích. V pralesích Střední Ameriky pak založí novou, rychle se šířící populaci chytrých zabijáků, kteří se nerozpakují zaútočit ani na člověka. Film ale končí jinak – v závěrečné epické scéně útočí na Granta, Sattlerovou a obě děti dva velociraptoři v budově pro návštěvníky. V poslední chvíli, kdy se již jeden dravec vymrští do vzduchu, však vnikne dovnitř tyranosaurus a rozdrtí ho v čelistech. Druhý raptor s mohutným odrazem skočí tyranosaurovi na záda, je ale proti němu příliš slabý a brzy je také zabit. Mezitím všichni lidští hrdinové utíkají k džípu a odjedou k heliportu. Odlétají z ostrova a cestou pozorují ptáky letící nad hladinou – jediné skutečně žijící potomky dinosaurů.

Fantasy román, jenž upoutá propleteným příběhem, tvory dávno vyhynulými, napětím, dobrodružstvím a dalšími prvky spojenými se slovním spojením Jurský park. V kombinaci se snímkem Stevena Spielberga vznikl nezapomenutelný dojem, že se kdesi v Kostarice nachází obrovské "zoo", které nemá v historii konkurenci. Jeden fakt lze knize vytknout, a to až příliš zamotaný děj, v němž se čtenář místy ztrácí. Pěkně vylíčený druhohorní příběh zasazený v dvacátém století, který bude přitahovat čtenáře ještě hezkých pár dekád.

V obsahu díla je zčásti použita textová pasáž popisující děj Jurského parku, která byla převzata z české Wikipedie.

Zdroj: Veronika Synková, 03.09.2011

Michael Crichton

Biografie

Jeden zo súčasných najprekladanejších spisovateľov na svete je považovaný za otca techno-thrilleru. Na celom svete bolo predaných viac ako 100 miliónov výtlačkov jeho kníh v tridsiatichšiestich jazykoch a takmer všetky jeho diela boli aj sfilmované. Ako je zrejmé aj z jeho kníh, Crichton sa vždy zaujímal o nové technológie a v 80-tych rokoch založil softwareovú spoločnosť FilmTrack, vďaka čomu sa mu v roku 1995 dostalo uznania v podobe Oscara za technický prínos filmu.V roku 2003 sa mu dostalo veľkej cti, keď bol po ňom pomenovaný novoobjavený druh dinosaura – Crichtonsaurus bohlini. V súkromnom živote sa mu však až tak nedarí, ako v tom pracovnom a už sa stihol štyrikrát rozviesť.

Hoci sa narodil v Chicagu, detstvo strávil v New Yorku. Študoval angličtinu na Harvarde a po roku strávenom v Anglicku sa na Harvard vrátil a vyštudoval tu Lekársku fakultu. Už počas štúdia začal s písaním, aj keď spočiatku písal pod pseudonymom a hneď za svoj prvý román „Naliehavý prípad“ získal v roku 1968 cenu E.A. Poea a vďaka tomu sa začal písaniu venovať naplno. Po tom, čo sa jeho ďalšie dve knihy „Smrť Andromeda“ (sfilmovaná 1971) a „Človek terminál“ (sfilmovaná 1974) stali bestsellermi, dostal možnosť režírovať svoj prvý film – sci-fi WESTWORLD podľa vlastného scenára. Nasledovali ďalšie úspešné romány „Veľká vlaková lúpež“ a „Netvori z hmiel“. Ďalším Crichtonovým režijným počinom bola adaptácia románu „kolegu“ Robina Cooka KÓMA a rok nato režíroval svoju VEĽKÚ VLAKOVÚ LÚPEŽ. No keďže s filmami, ktoré režíroval v 80-tych rokoch nezaznamenal väčší úspech, sústredil sa už len na písanie. Počas ôsmej dekády napísal len dve knihy „Kongo“ a „Sféra“.

Veľké chvíle Michaela Crichtona prišli až v 90-tych rokoch. V roku 1993 boli sfilmované hneď dve jeho diela – VYCHÁDZAJÚCE SLNKO a hlavne Spielbergov megatrhák JURSKÝ PARK, na ktorých sa podieľal aj ako scenárista. Dopyt po sfilmovaní jeho diel závratne stúpol a tak ŠKANDALÓZNE ODHALENIE s Michaelom Douglasom a Demi Moore v hlavných úlohách vzniklo už v tom istom roku, ako vyšla jeho predloha. A prišiel ďalší veľký úspech v podobe seriálu POHOTOVOSŤ, ktorého bol Crichton tvorcom. Po nie príliš úspešnej adaptácii staršieho KONGA nasledovali veľké divácke hity TWISTER, ku ktorému napísal scenár (za honorár 2,5 mil. dolárov) a STRATENÝ SVET: JURSKÝ PARK podľa jeho predlohy.

Krátko nato sa uvedenia na veľké plátno dočkali aj ďalšie staršie kúsky SFÉRA a VIKINGOVIA. No práve sfilmovanie Netvorov z hmiel s Banderasom v hlavnej úlohe sa neobišlo bez problémov a po tom, čo John McTiernan po nezhodách s Crichtonom odstúpil z režisérskeho postu, sám Crichton musel film dokončiť. Z jeho posledných štyroch kníh bola zatiaľ sfilmovaná len HRANICA ČASU, ktorá však skončila podobným neúspechom ako Vikingovia, no ani to už nič nezmení na tom, že patrí medzi najväčšie osobnosti (a nielen kvôli svojej výške 208 cm) tak súčasnej literatúry, ako aj filmu.

Jurskэ park

Michael Crichton

Kniha je ve vэbornйm stavu.

Autor: Michael Crichton Nakladatel: Baronet Rok vydбnн: 1993 Poшadн vydбnн: 1. Jazyk: Иesky Poиet stran: 364 Ilustrace: Ne Vazba: Pevnб / Pщvodnн Stav: 2-bezvadnб Rozmмr: 140 mm Ч 205 mm Poиet:

Prodбno

Dostupnost: Vyprodбno
Kуd: 10001835

Popis

Jurskэ park, jenѕ patшн k nejslavnмj№нm knihбm ѕбnru sci-fi, nбs vtahuje do ztracenйho svмta pradбvnэch ѕivoиichщ, kterэ na zemмkouli kdysi skuteиnм existoval. V napнnavйm pшнbмhu sledujeme dobrodruѕstvн, u jehoѕ poибtkщ stбla odvмkб lidskб pэcha touѕнcн ovlбdat ѕivly mocnмj№н neѕ иlovмk.

Ke staѕenн

Mohlo by vбs zajнmat takй:

Jestшбb a Rybбшka
Autor: Simon R. Green
Rok vydбnн: 1999

Kniha je v pмknйm stavu, vazba drѕн pevnм.

Dostupnost: Skladem
Kуd: 10001616 100 Kи Koupit Poznanэ пбbel
Autor: Mike Carey
Rok vydбnн: 2007

Knнѕka je neиtenб, jako novб.

Dostupnost: Skladem
Kуd: 10001469 110 Kи Koupit Vlk ve stнnu – Jon Shannow 1
Autor: David Gemmell
Rok vydбnн: 1998

Kniha je ve velmi pмknйm stavu.

Dostupnost: Skladem
Kуd: 10001441 125 Kи Koupit Dolщ k Zemi – Kolonizace
Autor: Harry Turtledove
Rok vydбnн: 2002

Kniha je v pмknйm stavu, vazba drѕн.

Dostupnost: Skladem
Kуd: 10001632 125 Kи Koupit Hostina pro vrбny 1 – kniha иtvrtб
Autor: George R. R. Martin
Rok vydбnн: 2006

Kniha je ve velmi pмknйm stavu, vazba drѕн pevnм.

Dostupnost: Skladem
Kуd: 10001932 180 Kи Koupit Vнtмz bere v№e
Autor: Simon R. Green
Rok vydбnн: 1999

Velmi dobrэ stav, vazba drѕн pevnм.

Dostupnost: Skladem
Kуd: 10001615 100 Kи Koupit Jumper
Autor: Steven Gould
Rok vydбnн: 2008

Kniha je neиtenб, jako novб, s pшebalem.

Dostupnost: Skladem
Kуd: 10001301 100 Kи Koupit Kaleidoskop
Autor: Harry Turtledove
Rok vydбnн: 2002

Kniha je ve velmi pмknйm stavu, jako neиtenб.

Dostupnost: Skladem
Kуd: 10001633 100 Kи Koupit Polskб ruleta 2
Autor: Kolektiv autorщ
Rok vydбnн: 2005

Kniha je ve velmi pмknйm stavu, skoro jako neиtenб.

MICHAEL CRICHTON. JURSKÝ PARK. AUDIOKNIHA. ČÁST 1/2

Popis:
Velký výběr sluchátek a headsetů ➥ http://bit.ly/2XtQxDs.

Leave a Reply