Kniha Kladivo na čarodějnice (Václav Kaplický)

Kniha Kladivo na čarodějnice (Václav Kaplický)

Kniha Kladivo na čarodějnice (Václav Kaplický) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Kladivo na čarodějnice (Václav Kaplický)
  • Elérhető fájlok: Kniha Kladivo na čarodějnice (Václav Kaplický).pdf, Kniha Kladivo na čarodějnice (Václav Kaplický).epub, Kniha Kladivo na čarodějnice (Václav Kaplický).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Kladivo na čarodějnice – rozbor díla k maturitě

Kniha: Kladivo na čarodějnice

Autor: Václav Kaplický

Přidal(a): Haidy

Václav Kaplický se narodil 28.8.1895 v Červeném Dvoře a zemřel 4.10.1982 v Praze. Byl to český prozaik a publicista. Byl stoupencem T.G. Masaryka a otevřeně vystupoval proti rozmáhajícím se nacistickým tendencím.

Autor se inspiroval skutečnými událostmi, které se staly na zámku Velké Losiny v 17. Století. Čerpal do dobových dokumentů. Název knihy převzat z názvu knihy, podle níž inkvizitoři soudili.

Dílo Václava Kaplického bylo zfilmováno roku 1969 Otakarem Vávrou.

Literární směr: Česká literatura 2.pol. 20. Stol – období rychlého rozvoje vědy a kultury, z počátku návaznost na demokratické tradice 1.republiky a na dobu předválečnou. V literatuře se psala se především díla s tématikou války, ale také kronikářské,budovatelské,psychologické a historické romány. Na literaturu mělo velký vliv politické dění. Po normalizaci se literatura rozštěpila do tří proudů, a to do oficiální vydávané literatury, samizdatové a exilové literatury.

Historický román – navazuje na předválečný román,dokumentárnost

Většinu děl Václava Kaplického tvoří historické romány, avšak psal i autobiografie a knihy pro mládež.

Železná koruna (1954) – dva díly o utrpení českého lidu po 30.válce

Život alchymistův (1980) – život a pád dvorního alchymisty za Rudolfa II.

Bandita(1969) – kniha pro mládež

Dech beroucí dílo bylo přijato velice kladně. O tom svědčí i to, že sotva šest let po vydání knihy byl natočen podle literární předlohy stejnojmenný film.

Dílo již není aktuální, avšak bereme si z něj neustále poučení o historií.

Motivy: života a smrti, přátelství (věřili v očisťující – zprošťující prostředek)

Téma: Situace v České zemi za vlády Habsburků na konci 17. století a řada absurdních obvinění z čarodějnických praktik.

Autor chtěl vylíčit inkviziční procesy, které se konaly na našem územ v 17.století a poukázat na jejich nesmyslnost. Dále kritizuje rozdělení společnosti do chudých a bohatých řad. V 17.století byla moc šlechty neomezená. Výborně čtenáři přiblížil, jaký strach měli lidé z mučidel, že obviňovali a udávali nevinné lidi.

Kompozice: chronologická (kapitoly,epilog)

Stylistická charakteristika textu: vyprávění,popis, kontrasty

Spisovný jazyk, latinské citáty a slova, vnitřní monology,dialogy ,archaismy, hovorový jazyk (charakterizuje chudou vrstvu)

Jindřich František Boblig z Edelstadtu – inkvizitor, který jde pouze za bohatstvím a to i přes všechny překážky. Je ziskuchtivý , nečestný, nelítostný a zlý.

Kryštof Alois Lautner – šumperský děkan, velmi oblíbený mezi lidmi, vystupuje proti Bobligovi,

je za to obžalován a popraven.

Zuzana Voglicková – děkanova kuchařka, velice krásná, mladá.

Vojtěch Winkler – mohelnický děkan, spolužák Lautnera, který ho zradí, aby se zavděčil biskupovi

Hraběnka Angelika – majitelka sídla Na Velkých Losinách. Sama se Bobliga bojí.

Další: Marina Schuchová, Davidka, Dorota Goerová, lázeňská Tobiášová, Marie a Alžběta Satlerová, Kašpar Satler, posluhovač Ignác…..

Děj se odehrává především ve Velkých Losinách na konci 17.století

vševědoucí (er forma)

V šumperském děkanství sídlil děkan Kryštof Lautner, který měl za kuchařku mladou dívku Zuzanu Voglickou. Děkan ji měl velmi rád, jako vlastní dceru a bral ji všude s sebou a to později mělo negativní vliv na jeho osud. Vše začalo tím, že žebračka Maryna Schuchová chtěla ukrást svěcenou hostii z místího kostela pro svoji přítelkyni. Ta jí řekla, že potřebuje svěcenou hostii, aby jí kráva dojila. Zato ji slíbila mouku na lívance. Žebračka měla hlad, a proto souhlasila. Nešlo tedy o žádné čarodějnictví, ale nevědomost a snaha najíst se. Hostii v kostele nespolkla, což zpozoroval farář Schmidt a žebračka byla uvězněna v losinském zámku.
Farář Schmidt se řadil mezi náboženské fanatiky a ve všem viděl čarodějnictví. Na zámek bylo svoláno panstvo, jež mělo rozhodnout, co se s žebračkou učiní. Schmidt navrhl olomouckého advokáta pana Bobliga, který byl povolán jako inkvizitor v čarodějnických procesech. Ten měl ještě pomocníka, hrbatého Ignáce, který byl všem odporný. Inkvizitor Boblig začal vyslýchat žebračku, která nechtě usvědčila také svoji kamarádku Groerku a Davidovou.
Boblig u nich začal nejprve s výslechy, potom ale přišla na řadu tortůra (mučení), když obžalované neustále tvrdily, že nejsou čarodějnice. Boblig chtěl získat pouze bohatství, nezáleželo mu totiž na spravedlnosti procesu, proto chtěl, aby tyto procesy byly co nejdelší, aby z toho utržila nejvíc jeho kapsa. Proto dával uvrhnout do žaláře další šumperské, losinské a vernířovické občany.
Děkan Lautner viděl, jaké zlo Boblig páchá, a jako jediný měl odvahu zajet za olomouckým biskupem, aby mu řekl, jak si počíná Boblig se svým druhem Ignácem. Nevěděl však, že na biskupství jsou na něj domluvení a že ho chtějí také dostat za mříže. U biskupa Lautner nepořídil, a proto odjel zpět do Šumperka. Mezitím se Bobligovi v mukách tortůry přiznaly obžalované k tomu, že Lautner je jejich druhem v čarodějnictví.

Tyto výpovědi poslal Boblig na biskupství a tam se definitivně rozhodlo o Lautnerově uvěznění. Ještě předtím zavřeli Zuzanu Voglickou se stejným obžalováním. Když to děkan zjistil, onemocněl. Náhle dostal pozvání od svého přítele, mohelnického děkana Winklera na posvícení. Lautner nabídku přijal a jel do Mohelnice. Jenže vše byla léčka. V Mohelnici byl ale zatčen a následně uvězněn.

Mezitím byla provedena exekuce, při níž upálili i Zuzanu Voglickou a jiné měšťanky a měšťany. Lautner byl zdrcen ze zrady svého přítele Winklera, kterého znal už od dětství, ale také ze smrti Zuzany. Boblig začal děkana vyslýchat. Ten však měl silnou vůli a nepřiznal se. Začal jej tedy mučit. Byl mu nakonec sdělen rozsudek – upálení. Ještě před smrtí na Šibeničním vrchu byl světícím biskupem odsvěcen.

Císař nakonec Bobliga odvolal, protože ani on sám nevěřil v pravdivost výpovědí osob přiznaných u mučení.


Další podobné materiály na webu:

Kladivo na čarodějnice

Kniha ( pevná vazba )

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil,… Přejít na celý popis

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.

Bestseller v knihy Dobrovský

35461. v e-shopu | 34061. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.4 z 5 20 hodnocení čtenářů

11× 5 hvězdiček 4× 4 hvězdičky 6× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.6 z 5

5 z 5 hvězdiček Kateřina Dušková 31. srpna 2017

Celým příběhem vás provází pocit nespravedlnosti a zakročení, aby se už všemu udělalo konec. Ovšem ten pořád ne a ne přijít. Pasáže o mučení nejsou pro slabé povahy.

Pomohla vám tato recenze? Ano 26

Kniha, Český klub, 2011, 9788086922331

5 z 5 hvězdiček Anett 27. září 2017

Tato kniha mě provází dlouhá léta a ráda se k ní vracím, i když to není zrovna nejlehčí čtení

Pomohla vám tato recenze? Ano 23

Kniha, Český klub, 2011, 9788086922331

5 z 5 hvězdiček Tereza Bláhová 15. září 2017

Knížka ukazuje, jak jsou lidé lehce zmanipulovatelní a co dokáže moc v rukách nesprávného člověka. Téma čarodějnických procesů je velmi zajímavé a díky autorově podání a stylu se i velmi dobře čte.

Pomohla vám tato recenze? Ano 20

Kniha, Český klub, 2011, 9788086922331

5 z 5 hvězdiček Veronika 3. září 2017

Dobře napsané a také smutné. Je neuvěřitelné jak jsou někteří lidé hloupí a tak lehce zmanipulovatelný, že dokážou zničit životy nevinných lidí. Podle skutečné události. O to je to možná horší. Čemu všemu byli lidé schopni uvěřit.

Pomohla vám tato recenze? Ano 20

Kniha, Český klub, 2011, 9788086922331

5 z 5 hvězdiček Petra 18. září 2017

Velice zajímavé pojetí čarodějnictví.

Pomohla vám tato recenze? Ano 19

Kniha, Český klub, 2011, 9788086922331

3 z 5 hvězdiček Aneta S. 6. září 2017

Zajímavé čtení, ukazuje, jak jsou lidé snadno ovlivnitelní a nad některými věcmi absolutně nepřemýšlí a jsou jim lhostejné.

Pomohla vám tato recenze? Ano 19

Kniha, Český klub, 2011, 9788086922331

3 z 5 hvězdiček Jana Novotná 11. září 2017

Kniha se mi nečetla zrovna lehce. Hlavní tématem bude asi hloupost lidí kteří se dokážou chovat jako loutky. Mě moc neoslovila

Pomohla vám tato recenze? Ano 18

Kniha, Český klub, 2011, 9788086922331

3 z 5 hvězdiček Natalie Tassanyi 2. září 2017

Téma které neomrzí. Doporučuji

Pomohla vám tato recenze? Ano 17

Kniha, Český klub, 2011, 9788086922331

4 z 5 hvězdiček Adéla 5. května 2018

Je to dobře napsaný kniha o čarodějnických procesech, které se děli v naší zemi v 17. století. Děj je napínavý. Kniha popisuje řádění inkvizitora Bobliga z Edelstadtu, který je schopen obvinit kohokoli, koho si zamane, jen aby z toho měl sám prospěch. Některé momenty v knize jsou dost drastické a nedoporučuji toto číst slabším povahám.

Pomohla vám tato recenze? Ano 15

Kniha, Český klub, 2011, 9788086922331

3 z 5 hvězdiček Adriana Dosedělová 28. února 2019

Klasika, já vím. No, já ji ale nemusela. Kniha o předsudcích.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Kaplický Václav (*28.08.1895 – †04.10.1982)

Kladivo na čarodějnice (10)

Kniha Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice vychází z holé skutečnosti. Smutný příběh začíná roku 1680. Na panství Velké Losiny došlo k činu vyvolanému pověrou. Stará žebračka Maryna Schuchová se chystala odnést hostii získanou v kostele bohaté sousedce, které nedojila kráva. Tím, že by kráva hostii dostala, měla by opět začít dojit. Na tento čin se však přišlo. Žebračka byla uvržena do vězení a obviněna z čarodějnictví. Na panství přijel zanedlouho hlavní činitel, soudce Boblig z Edelstadtu – vůdce čarodějnických procesů. Během krátké doby se mu podařilo uvěznit mnoho lidí, které se nakonec k čarodějnictví po vyčerpávajících výsleších přiznali, přestože obvinění bylo nespravedlivé. Tohle byl teprve začátek.
Ušetřen nebyl ani děkan Kryštof Alois Lautner – člověk moudrý, pracovitý a vzdělaný. Dlouho vzdoroval, ale po těžkém mučení na skřipci se i on přiznal k hrůzným činům, které nikdy neudělal, a byl upálen. ("Z čarodějnictví a ze spojení s ďáblem může být obviněn každý, zproštěn viny nikdo.") Spolu s ním byla obviněna z čarodějnictví také jeho kuchařka Zuzana Voglicková – mladá, krásná a pracovitá dívka i jeho další přátelé. Všichni, kdo se dostali do rukou soudce Bobliga a jeho pomocníka Ignáce, se již domů nevrátili. Našli se i lidé, kteří si soudce nadbíhali, neboť v té době byli upalováni příslušníci mnoha rodin – například byla upálena celá rodina havíře Sattlera. Když byly procesy zastaveny, žil Boblig ještě nějaký čas v Šumperku, ale potom zmizel. Mezi lidmi se říkalo, že ho odnesl sám Belzebub. Jeho pomocník Ignác zahynul nešťastnou náhodou pod koly kočáru. Tento příběh je svědectvím, že ne vždy vítězí lidskost nad nelidskostí a dobro nad zlem.

Ve chvíli, kdy se mi poslední kniha od tohoto autora dostala do rukou, uchvátila mne svým velmi pěkně graficky zpracovaným vzhledem. Na obálce z lesklého papíru vzhlíží k nebi jakási žena – obraz od Maxe Brokoffa – a nad ním je černě napsán název knihy a autor. V tento okamžik mohu říci, že to bylo vše, co se mi mohlo líbit. Ale abych hned knihu nezavrhla.
Již na první straně, ještě před začátkem příběhu, se objevuje jakási černobílá kresba, která mi připomíná kozla v chatrném rouše se starou dřevěnou holí a pod ním se krčí téměř udušená žena a její dva vrahové. Pomalu jsem začínal tušit, o co půjde.
Kaplický se snaží zapůsobit na čtenáře v různých okamžicích – jsou zde přímo popisovány kruté výslechy a upalování, proto si myslím, že kniha by neměla být určena pro věkovou kategorii alespoň do 13 let, protože je z mého pohledu někdy zacházeno do opravdových nechutností.
V knize se klade otázka: Proč ženy ponejvíce podléhají čarodějnictví a ďáblovi? A zároveň se na ni odpovídá: "Všechno čarodějnictví pochází z tělesného chtíče, který je u žen neukojitelný, proto, aby se uspokojily, spustí se třeba s ďáblem. Čtenář také nesmí ztratit ani na chvíli pozornost, jinak se může stát, že by mu utekl některý ze zajímavých okamžiků, a to by byla přece ohromná škoda. Samotný příběh je napínavý a je založen na latinském podkladu, tudíž jsou do textu vpisovány i latinské věty (s ponaučením). Celá kniha se mi přes počáteční nedůvěru velmi zalíbila. Škoda je, že příběh nekončí zrovna "happy-endem". Zapůsobila na mě jak barvitým líčením krás Jeseníků, tak i osudy jednotlivých postav, jež můžete během četby vnímat mnohem intenzivněji než při sledování filmové inscenace. Bezesporu nejtěžší na zpracovávání této knihy bylo vybrání vhodné ukázky. Nakonec jsem se rozhodla pro líčení přípravy popravy, z níž měl vyplynout značný kontrast v knize.

. Pacholci shodili odsouzence z káry, potom mu pomáhali po několika stupních nahoru na hranici. Tam ho provazy přivázali ke sloupu. Postavili ho tak, že se obličejem díval k severu. Jak jim byl za to vděčen! Jen letmý pohled vrhl na moře zvědavců, ale pak se zahleděl k horám, pod nimiž někde v dálce leží jeho rodné město Šumperk.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

A na závěr pár životopisných informací o autorovi: Kaplický žil v letech 1895-1982. Narodil se v Sezimově ústí. Ve svých dvaceti letech byl odveden na frontu, později působil v nakladatelstvích jako spisovatel. Od padesátých let se středem jeho tvorby stala historická próza. Přesto všechno pocházejí z jeho pera i práce oddechového charakteru a literatura pro děti. Je mi už 17 let, ale i přesto si ráda příště přečtu jednu z jeho dětských knih.

Zdroj: wewerka, 12.01.2008

Kladivo na čarodějnice / Václav Kaplický

Posted in Nejprodávanější v češtině

Leave a Reply