Kniha Matka (Karel Čapek)

Kniha Matka (Karel Čapek) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Matka (Karel Čapek)
 • Elérhető fájlok: Kniha Matka (Karel Čapek).pdf, Kniha Matka (Karel Čapek).epub, Kniha Matka (Karel Čapek).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Karel Čapek

česká, 1890 – 1938 statistiky

Populární knihy

Komentáře (42)

Autor, na kterého bychom neměli nikdy zapomenout. Nadčasová tvorba, krása a rozmanitost českého jazyka, vtip, moudrost,rozhled atd. Při opakovaném čtení stále nacházím něco nového.

Bylo sem napsáno skoro vše, od brilantního jazyka (ovšem pozor, právě Čapkova čeština demaskuje Vančurovo pozérství při jeho samoúčelných hrátkách s jazykem), hloubku myšlenek (ovšem bez oněch pseudo intelektuálských, prázdných a samoúčelných exhibicí), rozhled nejen ve své době, ale schopnost vidět dopředu, snahu věci skutečně chápat až po neskutečnou laskavost a pochopení pro každého jednoho člověka jako neopakovatelnou individualitu. Přesto mi nedá, abych sem nezkopíroval (podle mého názoru) jeho nejdůležitější poselství z konce jeho bohatého a naplněného života, ze kterého si ani po těch osmdesáti letech neumíme vzít poučení, stejně jako jsme si ho neuměli (či spíše i naši předkové) vzít v oněch zlomových okamžicích našich dějin a je jedno, jestli se jedná třeba o osmašedesátý, nebo onu tzv. sametovou revoluci. Tak tedy:

„. Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenom teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo měnil víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.

Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak.

Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnější tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem jichž je a bude třeba.“

Spolu s Jaroslavem Haškem jsou oba dva velikáni naší literatury v období první republiky, navíc oba dva uznávaní ve světě. Hašek jako humorista a Čapek jako spisovatel, který viděl do budoucnosti a viděl hrozbu v hitlerovském Německu, což dokázal svými díly. Navíc Nobelova cena za literaturu mu unikla jen proto, že to nechtěl Adolf Hitler.

Karel Čapek byl můj "hlavní" autor v době končící puberty. S jeho příběhy se začal měnit můj pohled na svět. Byť reality jeho doby je naprosto jiná, než ta naše, přesto jsou mnohé jeho postřehy zatraceně nadčasové. Nad tím vším ční nádherná čeština.

O Čapkovi jsem vždy slýchala, že je skvělý, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Žila jsem v domnění, že povinná literatura prostě musí být nuda.
Když jsem se díky čtenářské výzvě do něj začetla, nestačila jsem se divit. Skvělé nadčasové inteligentní texty, promyšlené postavy. A jak krásně dokáže vystihnout naše čecháčkovské myšlení a chování! Úžasné!
Mám přečtená jen některá jeho díla a rozhodně se chystám na další. Vím, že nebudu litovat.

Karel Čapek je pro mě top v naší literatuře. První jsem přečetl Krakatit, a pak už to šlo ráz na ráz. Bylo období, kdy jsem jiného autora nečetl. Život a dílo skladatele Foltýna, Věc Makropulos, Obyčejný život, Povídky z jedné i druhé kapsy, zmíněný Krakatit, to jsou jen vybrané nej knihy.

Karel Čapek a Jaroslav Foglar, podle mě dva nejnadanější literáti země české. Bez nadsázky! Jak si tihle dva geniové hrají se slovy. slintám.

Jednoznačnej mimozemšťan! Není přece možný, aby byl někdo takhle moudrej, talentovanej, vtipnej a laskavej. Géniů je málo, ale on jím bezesporu byl. I když jedno vysvětlení tu možná je – byl to přece Čech, ne? 😛

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Čapek Karel (*09.01.1890 – †25.12.1938)

Matka (4)

Ani jedno není zmíněno přesně; hra se odehrává ve 20. století v období války.

1. dějství
Matka Dolores má čtyři syny – Jirku, Toniho a dvojčata Petra a Kornela. Když jsou děti pryč, rozmlouvá o samotě se svým mrtvým manželem Richardem, vojenským důstojníkem, který zemřel již před sedmnácti lety, a také se svým synem Ondřejem, lékařem, který odjel na rovník léčit žlutou zimnici a tam zemřel. Oba muži s Dolores hovoří o smrti, ale také o jejích problémech. Najednou do místnosti vstoupí syn Jiří a také s otcem a bratrem mluví. Byl letcem a pokusil se svým letadlem překonat výškový rekord, ale zřítil se a zahynul.
Matce tedy zbyli už jen tři synové.

2. dějství
V zemi zuřila občanská válka a Petr s Kornelem v ní stáli proti sobě, neboť měli rozdílné politické názory. Petr představoval "černé", kteří chtěli změnu, pacifismus a rovnost. Protože se postavil proti "bílým", byl zatčen. Kornel sice matku utěšoval, že se bratrovi nic nestane, ale když odešel do boje, přišel za matkou duch zastřeleného Petra. Matka zoufalstvím omdlela. Ostatní mrtví si s Petrem povídali o jeho hrdinské smrti a také o tom, proč musí někdo zemřít tak zbytečně. Z rádia se dozvěděli, že se k moci dostala strana "bílých".

3. dějství
Země byla oslabena občanskou válkou a toho využil nepřítel a napadl ji. Hlas z rádia vybízel mladé muže, aby chránili vlast a Toni chtěl jít bojovat. Matka ho za žádnou cenu nechtěla pustit. Měla už jen jeho, Kornel padl v bitvě.
Když Toni odešel, v místnosti se opět shromáždili všichni mrtví, navíc i s dědečkem, a hovořili s Dolores o tom, zda má svého posledního syna poslat do války. V zásadě všichni souhlasili, aby šel bojovat, ale matka byla rozhodnutá ho nikam nepustit.
Když ale žena v rádiu, která podávala zprávy o válce, řekla, že jí v ní zahynul syn, matka k ní pocítila soucit. Po zprávě hlasatelky, že puma, která byla svržena na obecnou školu, zabila mnoho dětí, vzala matka pušku, podala ji Tonimu a řekla mu, aby šel bojovat!

matka Dolores – silná, citlivá a milující žena, která se musela poprat se smrtí manžela a postarat se sama o rodinu. Její děti jsou jí vším, nenávidí válku a boj.
Toni – citlivý, jemný a trochu bázlivý. Když vidí, že vlast je ohrožena, cítí svou povinnost jít bojovat.
otec Richard – elegantní muž, kterému je líto, že předčasně zemřel a nemůže žít. Přesto považuje za povinnost, aby jeho syn šel chránit vlast.

Válka ničí životy obyčejným lidem.
Nejsilnější a nejhlubší cit na světě je mateřská láska.
Má smysl zemřít ve jménu něčeho?

"Tak vidíš, v tom je cena života: že se za něj platí. třeba i životem. To je taky . ženská záležitost, holčičko. A to máš tak se vším, rozumíš? Kdyby se za vlast neplatilo životem . kdyby se za čest, za pravdu, za svobodu neplatilo životem, neměly by tu ohromnou, tu strašnou cenu, víš? Jen ho nech jít, toho svého synka. Je to tak . v pořádku."
– tento citát mě zaujal. Musím souhlasit s tím, že v životě se za všechno platí. Každá pěkná věc, která se stane, je vyvážena něčím nepříjemným nebo smutným. A tak to má asi být.

"ŽENSKÝ HLAS V AMPLIONU: Slyšte, slyšte, slyšte! Voláme k amplionu celý svět! Voláme lidi! Nepřátelská letadla napadla dnes ráno vesnici Borgo a svrhla pumy na obecnou školu. Do prchajících dětí střílela ze strojních pušek. Osmdesát dětí bylo raněno. Devatenáct dětí postříleno. Třicet pět dětí bylo výbuchem . roztrháno.
MATKA: Co říkáš? Děti? Copak někdo zabíjí děti?
TONI hledá na mapě: Kde to je . kde to je .
MATKA stojí jako zkamenělá: Děti! Malé, usmrkané děti!

MATKA strhne se stěny pušku a podává ji oběma rukama TONIMU. S velkým gestem : Jdi!"
– toto jsou závěrečné věty hry a hodně mě zaujaly, protože v sobě mají velkou sílu. Matka "obětuje" své poslední dítě, protože vidí, že válce se musí zabránit!

Tuto hru jsem přečetl poměrně rychle, není totiž moc dlouhá. Určitě je hodně zajímavá jak literárně, tak svou myšlenkou. Zaujalo mě třeba to, že si hlavní postava povídá s duchy mrtvých a oni jí odpovídají.
Naprosto chápu pocity matky, která nechce obětovat své poslední dítě. Kdybych byl na jejím místě, určitě bych svého posledního syna nenechal odejít do války, protože musí být strašné, když člověk přežije své děti a zůstane na světě úplně sám.
Myslím, že tato divadelní hra je napsána velmi dobře, jenom se mi nelíbily popisy válečných událostí, padá z nich na mě smutek a deprese.

Matka

kniha od: Karel Čapek

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno 2004 , Artur více informací.

Komentáře (145)

Kniha Matka

S hrůzou jsem zjistil, že z dob mých školních let jsem měl tuto knihu ne zrovna valně ohodnocenou. Musel jsem Matku přečíst znovu a již naplno si čtenářsky vychutnat tento naprostý skvost. Tímto bych se chtěl autorovi omluvit a zcela podtrhávám a s čistým svědomím se podepisuji pod zdejší popis, že drama "patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby". Kniha je neuvěřitelně silná, nejednou mi v jejím průběhu přejel mráz po zádech, a plná hlubokých myšlenek. A to to popisuji coby muž. Pro ženy bude mít Matka ještě úplně jiný nádech.
"My matky, synáčku, jsme nikdy žádnou válku nevedly; my jsme na ni jen doplácely svými dětmi."

Tak konečně "těžký Čapek", kterýmu můžu dát dobré hodnocení. Nečekala jsem, že to bude právě Matka – už jen proto, že jsem tvor naprosto bez mateřských sklonů a těžko se vciťuju do dramat, stavících na mateřské lásce. Ale dopadlo to tak a jsem za to ráda.
Poslouchala jsem rozhlasovou hru a líbila se mi. Narozdíl od Bílé nemoci, kde mi "daně divadelní formě" totálně vše zkazily, tady dramatická forma děj výrazně obohacuje. Snad nejvíc se mi líbily právě části, kde Matka rozmlouvá se svými mrtvými, diskutuje, uvažuje nad smyslem umírání, obětování se a válek. Mnohokrát jsem měla potřebu zastavit přehrávání rozhlasové hry a vypsat si ten či onen úryvek, což je příznak díla, které mě oslovilo. Budu si to muset poslechnout znovu a výpisky pořídit.
Abych jen nechválila, na Matce mě samozřejmě spousta věcí štvala. Jako obvykle u Čapka mě štve určitá jednoduchost postav, unáhlené, schematické, předvídatelné. Ale tady se to ještě dalo snést. Matka je stará žena staré školy a té člověk tu schematičnost a zaseknutost tak nějak promine. Vynahrazuje to její rostoucí zoufalství z postupného ztrácení všech synů a hrůza, že přijde i o toho posledního. Velice mě štvali i mužové – štvala mě prvotní Tonyho poddajnost a pak i jeho dětinské nadšení pro válku, štval mě otec Richard a snad nejčastější fráze celé knihy – "tomu, maminko, nerozumíš". Maminka je holt poddajná ženička ze staré školy, že si tento argument nechá opakovaně potupně líbit. V něčem je to naopak slušná manipulátorka, viz to její neustálé uňahňávání Tonyho a dělání z něj poslušné domácí holčičky. Ale asi holt takovéhle ženy bývaly – doslova ty krky, co hýbou hlavami. Já ale tento typ lidí a postav ráda nemám. Naopak na mužích se mi líbila jejich rozmanitost, co do osobností, tak do zájmů. Definitivně k dobrému celé hodnocení strhl ten závěr, kde Matka debatuje se svými mrtvými včetně svého otce o válce, tam se objevilo plno zajímavých a dobrých myšlenek. Mrtví jdou do války i se svými živými, národ dělá to, co mu už lidé v minulosti obětovali a co pro něj dokázali přinést. Jo, nakonec to bylo dobré. K Matce se ještě určitě vrátím.
"Vám připadá hrozně čestné za něco umřít; ale na to, že umřete někomu, na to už nemyslíte."

Co dodat? Sgjoli řekla a napsala vše. Akorát já jsem matka dvou dětí a nedovedu si představit, že bych své děti pohřbila.
Zasloužilo by si zfilmování.

Čapkovo strhující drama popisující odlišné pohledy na svět, hodnoty i smrt. Pro mě, jakožto pro muže, velmi neobvyklý pohled na celou věc z hlediska matky, ale zároveň zcela logický a ,,normálnější" než pohled kohokoli jiného.

,,Kdyby se za čest, za pravdu, za svobodu neplatilo životem, neměly by tu ohromnou, tu strašnou cenu."

Velmi dojemná knížka. Jsem ráda, že se mi dostala do rukou. Je zvláštní vidět válku z úplně jiného pohledu. Obdivujeme hrdiny, ale už nevíme, kdo na ně doma čekal.

Toto dielo by si zaslúžilo kvalitné, filmové spracovanie, aj keď len krátkometrážne.

tak tohle drama bylo dech beroucí . mělo to silný příběh, který hned vtáhl do děje .. rozhodně doporučuji .

Napadá mě jen to, co již napsala Inga Ābele: Kdo neporodil a nepohřbil, nepochopí.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Čapek Karel (*09.01.1890 – †25.12.1938)

Matka (5)

Státní pedagogické nakladatelství Praha, 1966, 71 stran

Ve státě, ve kterém zuří občanská válka, v pokoji Richarda, ve kterém je spousta jeho věcí jako vzpomínka

matka – vlastním jménem Dolores, citlivá, starostlivá, smyslem jejího života bylo jejích 5 dětí, neoblomná, nejdůležitější je pro ni rodina a láska, nenávidí válku
otec – vlastním jménem Richard, zahynul ve válce v Africe
Ondra – syn, lékař, zahynul v Africe při léčbě žluté zimnice
Jiří – syn, letec, zemřel při pokusu o rekord v létání
Petr – syn, dvojče Kornela, zajímá se o politiku, je v jiné politické straně než Kornel
Kornel – dvojče Petra
Toni – nejmladší syn, nejcitlivější, nejjemnější, nejvnímavější

Matka ztratila manžela, který zemřel jako hrdina ve válce, i syna Ondru, jenž zemřel při objevování léku proti žluté zimnici. Také jako hrdina. Oba se jí zjevují v Richardově pokoji a povídají si s ní, jen ona je vidí. Říkají jí, že je nechápe. Oni jsou hrdí na to, že měli pro co umřít a že zemřeli jako hrdinové. Také Jiří zemře a opět obviňuje matku, že nechápe, že zemřel pro dobrou věc. Otec i Ondra se zdají být na Jiřího hrdí, že zemřel pro pokrok techniky. Umírají i Petr a Kornel (dvojčata, která zastupují každý jinou politickou stranu) v občanské válce. Zabili se skoro vzájemně. I oni tvrdí, že jim matka nerozumí. Zemi přepadne cizí stát a nastává válka. Všichni muži mají jít do války, i Toni chce jít. Matka ho nechce pustit, protože nechce ztratit posledního syna. Všichni mrtví příslušníci rodiny by Toniho do války poslali. Když si mrtví mezi sebou povídají, přiznají si, že ani jeden nezemřel hrdinskou smrtí, jak si myslí matka. Většina z nich měla úplně zbytečnou smrt. Mrtví se shodují, že by bylo dobré, kdyby žili a něco dokázali. K čemu jim je "hrdinství"?
Z rozhlasu se ozývá ženský hlas, který navádí muže do války. Matka nenávidí tento ženský hlas, protože si myslí, že ta žena nemá děti a opovažuje se lákat do války ty cizí. Ovšem potom se matka dozví, že ta žena má syna a že je na tom podobně jako ona. Když se matka dozví, že ve válce umírají nevinné děti, řekne Tonimu, aby je šel bránit a zachránit.

 • drama o 3 dějstvích
 • dlouhé pasáže, ve kterých matka náruživě líčí svoje pocity, válka bere matkám děti a matky trpí; kontrast mužské a ženské mentality (muži touží po hrdinství, ale ženy si uvědomují důležité hodnoty)

Varování před fašismem. Totální nesmyslnost válek, války berou děti matkám, je hloupost snažit se být hrdina. Stupidita občanských válek, kdy bratr vraždí bratra (v tomto dramatu dvojče dvojče!). Válka má smysl pouze tehdy, když bráníme nevinné lidi.

Tak mě vyložte, proč zrovna já, proč jsem to vždycky já, proč celé dějiny světa jsem to jenom já, já máma, já ženská, kdo musí tak hrozně platit za vaše veliké věci!

Moc se mi to líbilo, bylo to velmi emotivní a působivé. Obdivuji Čapka, jak se dokázal vžít do myšlení ženy a ztotožnil se s ní.

Zdroj: Pavla Čermáková, 23.09.2007

Matka – rozbor díla k maturitě

Kniha: Matka

Přidal(a): Tina

Autor

Český prozaik, dramatik, básník, publicista, překladatel, tvůrce sloupku, představitel pragmatismu (filozofický směr – absolutní pravda). Redaktor Národních listů a Lidových novin. Rád cestoval. Přítel T. G. Masaryka, mluvčí Hradu – „Hovory s TGM“.

Směr

Demokratický proud české literatury v 20. – 30. letech 20. století (meziválečná literatura). Próza mohla vznikat bez cenzury, svobodně.

Literární skupina

Klub demokratický, skupina literátů kolem lidových novin – generace pragmatiků (autoři demokratického proudu byli tzv. pragmatisté).

Kontext autorovy tvorby

Mezi jeho nejslavnější díla patří:

 • dramata – R.U.R.,Věc Makropulos, Matka, Bílá nemoc
 • o romány – Krakatit, Válka s mloky
 • povídky – Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy
 • pohádky – Dášeňka čili život štěněte
 • politická díla – Hovory s T.G. Masarykem
 • cestopisy – Italské listy, Anglické listy

Literární druh a žánr

Literární druh – protifašistické a protiválečné drama o 3 jednáních. Literární žánr – tragédie.

Místo a doba děje

Blíže neurčené místo a doba – pravděpodobně Španělsko a občanská válka ve 20. století. Prostředí měšťanské rodiny – v pokoji otce Richarda, ve kterém je spousta jeho věcí jako vzpomínka.

Téma

Tématem je dilema matky. Výzva k boji proti fašismu a válce. Mateřská láska, ochrana vlasti. Téma ženského a mužského pohledu na svět (muži touží po hrdinství, ale ženy si uvědomují důležité hodnoty).

Obsah

Hlavní postava této hry je matka 5 synů. Její manžel zemřel jako hrdina ve válce v Africe. Nejstarší syn Ondra – lékař zemřel v Africe při výzkumu žluté zimnice, které podlehl. Syn Jiří zemřel při letu, při kterém chtěl dosáhnout výškového rekordu, avšak letadlo se zřítilo. Petr byl vezněn a zastřelen při občanské válce, v těchto bojích padlo i jeho dvojče Kornel. Matka často rozmlouvá se svými mrtvými syny a mužem v jeho pokoji. Nyní jí zbyl jen nejmladší Toni, který se dobrovolně přihlásil bránit vlast ohroženou nepřáteli. Nejdříve ho matka nechtěla pustit, ale z rádia se matka dozvěděla, jak nepřátelé plení jejich zem a vraždí bezbranné děti, a proto prostým heslem Jdi! posílá do boje svého zbývajícího syna Toniho.

Hlavní postavy, vedlejší postavy

Matka Dolores – citlivá, starostlivá, statečná, laskavá, silná unést bolestné ztráty blízkých osob, smyslem jejího života bylo jejích 5 dětí, nejdůležitější je pro ni rodina a láska, nenávidí válku, rozhodné gesto v závěru.

Otec Richard – vojenský důstojník, zahynul v boji s domorodci v koloniální válce v Africe, je mu líto, že předčasně zemřel a nemůže žít, přesto považuje za povinnost, aby jeho syn chránil vlast.

Ondra – syn, lékař, moudrý, zemřel v Africe jako oběť svých pokusů na lék proti žluté zimnici.
Jiří – syn, letec, cílevědomý, zemřel při pokusu o rekord v létání.
Petr – syn, dvojče Kornela, zajímá se o politiku, je v jiné politické straně než Kornel, zahynul v občanské válce (zatčen a popraven).
Kornel – dvojče Petra, zahynul v občanské válce (v bojích v ulicích).
Toni – nejmladší syn, nejcitlivější, nejjemnější, nejvnímavější, píše básně, Válka ho nikdy nezajímala. Ochotně bojuje za vlast v případě nutnosti. Narodil se až po otcově smrti.

Mužský hlas v ampliónu

Ženský hlas v ampliónu

Hlavní myšlenka díla

Varování před fašismem. Totální nesmyslnost válek, války berou děti matkám, je hloupost snažit se být hrdina.

Jazyk

Tato divadelní hra je napsána spisovnou češtinou formou velmi působivých dialogů. Objevují se zde německá (ale i anglická a francouzská) slova. Časté opakování slov. Velká slovní zásoba. Fiktivní rozhovory matky s mrtvými.

Kompozice

Kompozice je chronologická – podle časové posloupnosti. Drama se skládá z 3 jednání.

Význam díla, přínos, ocenění

Odsouzení války (ničí lidské hodnoty a životy, staví proti sobě i nejbližší), výzva k boji proti násilí. Dílo bylo zfilmováno.


Další podobné materiály na webu:

Matka

Kniha ( měkká vazba )

 • Skladem 5+ ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

115 Kč s DPH
Ušetříte 14 Kč Běžně 129 Kč

Druhá protifašistická hra Karla Čapka z roku 1938 ukazuje drama matky, která již ve válce přišla o manžela a téměř všechny syny. Nejmladšímu synovi proto zakazuje narukovat, aby neztratila i jeho. Svůj názor změní, až když v rádiu zaslechne, že se nepřítel nerozpakuje vraždit malé děti a tehdy sama vloží synovi zbraň do ruky a vyšle ho, aby s… Přejít na celý popis

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Kniha Matka (Karel Čapek)

Společnost EUROMEDIA GROUP, a. s., IČO: 497 09 895, se sídlem Nádražní 896/30, 150 00, Praha 5 – Smíchov (dále jen „my“), chrání veškeré osobní údaje poskytnuté členy Knižního klubu (jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail, rok narození) před zneužitím a zpracovává je v souladu s aktuální legislativou. Rádi bychom vás touto formou seznámili s některými novými pravidly a informacemi v souvislosti s novou evropskou legislativou na ochranu osobních údajů (nařízení GDPR, které bude v Evropské unii, tudíž i v České republice, účinné od 25. května 2018), neboť bezpečnost vašich osobních údajů je naše priorita a zároveň chceme, abyste mohli i nadále využívat všechny výhody, slevy a akční nabídky Knižního klubu bez jakýchkoli omezení.

V tomto dokumentu naleznete informace o tom, jaké osobní údaje zpracováváme o našich zákaznících pro potřeby přípravy nabídek, na základě jakého právního důvodu údaje zpracováváme, k jakým konkrétním účelům je používáme, komu je můžeme předávat a jaká máte v souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů práva.

A. Jaké osobní údaje zpracováváme?

Zpracováváme následující osobní údaje:

a) identifikační údaje, kterými se rozumí zejména jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo;
b) kontaktní údaje, jimiž se rozumí osobní údaje, které nám umožňují kontakt s vámi, zejména e-mailová adresa, telefonní číslo, poštovní adresa a váš profil na sociálních sítích;
c) vaše nastavení, kterými se rozumí údaje ve vašem účtu, zejména uložené adresy a profily, nastavení newsletterů, druh členství ve věrnostním programu a vaše hodnocení produktů a služeb;
d) údaje o vašich objednávkách, kterými jsou zejména údaje o zboží a službách, které jste si objednali, způsobu doručení a platby včetně čísla platebního účtu, údaje o reklamacích;
e) údaje o vašem chování na webu, zejména zboží a služby, které si zobrazujete, odkazy, na které klikáte, způsob pohybu po našem webu a posouvání obrazovky a také údaje o zařízení, ze kterého si náš web prohlížíte jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií pro identifikaci zařízení;
f) údaje o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme, zejména časy otevření zpráv a také údaje o zařízení, na kterém zprávy čtete, jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií;
g) odvozené údaje, kterými se rozumí osobní údaje odvozené z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme; zejména se jedná o údaje o vašem pohlaví, věku, finanční situaci, nákupním chování a vztahu k různému zboží a službám.

A.1 Pokud navštívíte náš web

Pokud navštívíte náš web, do vašeho zařízení ukládáme a následně z něj čteme malé soubory jako cookies. Cookie je malý soubor písmen a čísel, který ukládáme ve vašem internetovém prohlížeči nebo pevném disku vašeho počítače. Některé cookies nám umožňují propojit vaše aktivity během prohlížení našich stránek od chvíle, kdy otevřete okno webového prohlížeče, do okamžiku, kdy jej zavřete. Ve chvíli, kdy zavřete okno internetového prohlížeče se tyto cookies vymažou. Jiné zůstávají v zařízení po nastavenou dobu a aktivují se pokaždé, když navštívíte webovou stránku, která konkrétní cookie vytvořila. Dále používáme pixelové značky (také známé jako web beacons), což jsou malé obrázky, které mají podobnou funkci jako cookies. Oproti cookies, které jsou ukládány na pevném disku vašeho počítače, jsou pixelové značky pevnou součástí webových stránek. O všech těchto technologiích budeme pro zjednodušení v tomto dokumentu dále mluvit jako o cookies. Cookies do vašeho zařízení nejen ukládáme, ale také čteme cookies, které do vašeho zařízení uložil náš web. Dále v tomto dokumentu budeme pro jednoduchost mluvit pouze o ukládání.

Některé cookies do vašeho zařízení ukládá přímo náš web. Tyto cookies nám pomáhají

 • identifikovat vás při přecházení mezi jednotlivými stránkami našeho webu a opětovných návštěvách, například aby se vám při nákupu nesmazal košík, abychom si mohli zapamatovat vaše přihlášení z konkrétního zařízení a nežádat vás opakovaně o e-mail a heslo, nebo abychom si uložili, kterou verzi našeho webu vám máme zobrazit, pokud web nabízí v danou chvíli více variant;
 • zaznamenat si, že jste nám udělili souhlas dle tohoto dokumentu, popř. zda jste např. nabídli účast v určitém průzkumu;
 • se zajištěním bezpečnosti, například abychom zkoumali, zda někdo nezneužil vaše připojení k našemu webu a nejedná místo vás;
 • evidovat, zkoumat a odstraňovat poruchy a nefunkční součásti našeho webu.

Takové cookies a další soubory jsou nezbytné pro fungování naší webové stránky. Pokud ve svém prohlížeči zablokujete tyto cookies, naše webová stránka nemusí fungovat správně a my vám nemusíme být schopní poskytovat naše produkty a služby.

Dále do vašeho zařízení:

 • ukládáme cookies z našeho webu, které nám umožňují
 • sledovat návštěvnost našeho webu, jeho jednotlivých stránek, vytvářet statistiky a přehledy a měřit účinnost reklamy;
 • zobrazovat vám různé varianty našeho webu, pokud testujeme nové funkcionality;
 • přizpůsobovat pro vás obsah našeho webu, například vám zobrazit přednostně produkty, které jste si již prohlédli, a zobrazovat vám další nabídky na míru na našem webu;
 • umožňujeme uložit cookies třetím stranám, které je mohou použít
  • ke sběru údajů o vašem chování na našem webu a dalších webových stránkách;
  • pro zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy v rámci reklamních sítí na jiných webových stránkách, než je náš web;
  • k propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook, včetně automatického přihlášení, zajištění funkcí, jako je tlačítko „To se mi líbí“, a zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy na těchto sociálních sítích a jiných webových stránkách, než je náš web.
  • Ukládání těchto informací můžete odmítnout přímo na internetových stránkách www.knizniklub.cz po kliknutí na odkaz „Nastavení cookies“ v patičce stránky.

   Údaje o vašem chování na webu nezískáváme pouze z cookies. Doplňujeme je také o údaje jako je

   • IP adresa vašeho zařízení (adresa vašeho zařízení pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v síti internet),
   • MAC adresa (adresa zařízení, pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v místní síti),
   • operační systém vašeho zařízení, jeho verze a jazykové nastavení;
   • prohlížeč, který na svém zařízení používáte, jeho verze a jazykové nastavení;
   • adresa webové stránky (URL adresa), ze které přicházíte na náš web.

   Tyto údaje o vašem chování na webu zpracováváme na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) za účelem:

   • získání informací, na základě kterých pro vás budeme moci web v budoucnu vylepšit; naším oprávněným zájmem je zde zlepšování našich služeb pro vás;
   • vytváření statistik a přehledů, zejména sledování návštěvnosti našeho webu, jeho jednotlivých stránek a měření účinnosti reklamy; naším oprávněným zájmem je zde měření efektivity našeho webu a výdajů na reklamu; pro tento účel můžeme z vašeho chování na webu získávat další odvozené údaje a k tomuto účelu je použít;
   • testování nových funkcí a aplikací před nasazením, zejména abychom předešli problémům s funkčností těchto novinek ve skutečném provozu, které by mohly zhoršit Váš zážitek z využívání našich služeb; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás;
   • předcházení útoků na náš web a ohrožení jeho funkčnosti i bezpečnosti vašich dat; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás a bezpečnost vašich dat.

   Pro tyto účely osobní údaje používáme po dobu nezbytně nutnou. Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   Pokud nám při návštěvě webu udělíte svůj souhlas, můžeme údaje o vašem chování na webu použít také k přizpůsobení našich webových stránek a zobrazení cílené reklamy, jak je popsáno v části Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy, a předávat je pro účely zobrazení cílené reklamy také provozovatelům sociálních a reklamních sítí, jak je popsáno v části Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních a reklamních sítích.

   A.1.1 Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.2 Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních sítích

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.3 S kým data sdílíme

   Pokud nám udělíte svůj souhlas, vaše údaje o chování na webu případně vaše osobní údaje budeme sdílet se společnostmi:
   RTB House S.A., ul. Złota 61 lok. 101, 00-819 Warsaw, Poland
   Quartic sp. z o.o., Al. Aleje Jerozolimskie 123A, 02-017 Warsaw, Poland
   Seznam.cz, a.s., Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, Česká republika
   Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, CA 94043 Mountain View
   Facebook Ireland Limited, se sídlem 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, D2 Dublin, Irsko.

   B. Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje?

   Pro přípravu nabídek v souvislosti s vaším členstvím v Knižním klubu zpracováváme osobní údaje v různém rozsahu bez vašeho souhlasu na základě našeho oprávněného zájmu. Nicméně máte právo zasílání odmítnout.

   B.1.1 Pokud se u nás zaregistrujete

   Pokud se stanete členem Knižního klubu, zpracováváme vaše identifikační a kontaktní údaje, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem nastavení, údaje o vašem chování na webu a chování při čtení zpráv na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu), a to za účelem vytváření přizpůsobených nabídek a cílených reklam, které vám zobrazíme na webu. Stejným způsobem můžeme přizpůsobit nabídky a reklamy, které vám zasíláme (viz část B.1.2 Zasílání nabídek). Naším oprávněným zájmem je zde maximálně personalizovaná a efektivní nabídka pro vás, členy Knižního klubu.
   Jmenované údaje pro tento účel také obohacujeme pomocí analýzy a získáváme odvozené údaje z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv. K tomu můžeme použít rovněž údaje o vašem chování na webu, které jsme oprávněně získali před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali a můžeme pro něj sbírat údaje o vašem chování na webu, i když se nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Podle těchto údajů také rozčleňujeme naše uživatele do různých skupin, které obdrží zvláštní nabídky.
   Pokud jste si tedy na našem webu prohlédli nabídku detektivek, nebo ji rozklikli v e-mailu, který jsme vám poslali, tento typ beletrie vám můžeme při příští návštěvě zobrazit na první stránce našeho webu nebo vám e-mailem, pokud neodmítnete zasílání nabídek, poslat slevový poukaz na tento literární žánr. Podle toho, jaký druh literatury jste si prohlédli, můžeme také usoudit, do jaké skupiny zákazníků patříte, a podle toho vám na webu nebo třeba e-mailem výhodně nabídnout další produkty, které by vás podle našeho posouzení mohly zajímat.
   Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   B.1.2 Zasílání nabídek

   Pokud při poskytnutí kontaktních údajů nebo kdykoli později neodmítnete zasílání nabídek, můžeme vaše kontaktní údaje použít pro zasílání nabídek e-mailem, textovou zprávou, pomocí sociálních sítí, jejich sdělování po telefonu nebo jinými elektronickými prostředky, popř. vám je můžeme zaslat poštou. Tyto nabídky se budou týkat našich produktů a služeb.
   Vaše osobní údaje, které nám poskytnete v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem webovém profilu, pohybu na webu či čtení newsletterů, jsou na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) zpracovávány za účelem vytvoření nejvhodnějších zpráv o slevových akcích či jiných nabídkách, zprávách a reklamách, které vám jako členům Knižního klubu zasíláme či které se vám zobrazují na www.knizniklub.cz.
   Kontaktní údaje pro tento účel dále doplňujeme o údaje o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou. Použít můžeme rovněž údaje o vašem pohybu na webu, které jsme od vás obdrželi před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali, a sbírat můžeme také údaje o vašem pohybu na webu, i když se přes svůj klubový profil nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Také tyto údaje nám umožňují vás zařadit do správné profilové skupiny při zasílání našich speciálních akčních nabídek. Pokud si například na našem webu či pomocí newsletteru prohlédnete nabídku našich detektivek, zobrazíme vám nejnovější tituly z toho žánru při vaší příští návštěvě našich webových stránek.
   Využití této personalizované služby máte samozřejmě právo odmítnout na našem webu v sekci „Můj profil”.

   C. Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?

   Všechny zmíněné osobní údaje zpracováváme my jako správce. To znamená, že my stanovujeme shora vymezené účely, pro které vaše osobní údaje shromažďujeme, určujeme prostředky zpracování a odpovídáme za jeho řádné provedení.
   Pro zpracování osobních údajů rovněž využíváme služeb dalších zpracovatelů, kteří osobní údaje zpracovávají pouze podle našich pokynů a pro účely, které jsou popsány v části B.
   Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje? Takovými zpracovateli jsou:
   a) poskytovatelé cloudových služeb a další dodavatelé technologií a podpory;
   b) provozovatelé marketingových nástrojů, kteří nám pomáhají s optimalizací webu a personalizací obsahu a nabídek pro vás;
   c) poskytovatelé SMS komunikačních a chatovacích nástrojů, v případě, kdy zpracovávají osobní údaje pro zprostředkování naší komunikace s vámi;
   d) poskytovatelé služeb v souvislosti se zpracováním zásilek (katalogu a jiných sdělení), včetně zejména jejich doručovatelů.

   D. Z jakých zdrojů osobní údaje získáváme?

   Ve většině případů zpracováváme osobní údaje, které nám poskytnete přímo vy v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru. Osobní údaje přímo od vás získáváme také sledováním vašeho chování na našem webu a při čtení zpráv.

   E. Předávání údajů mimo EU

   V rámci předání údajů příjemcům, uvedeným v části C. „Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?“ můžeme vaše údaje předat také do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor, včetně zemí, které nezajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů. Veškeré takové předávání budeme uskutečňovat pouze v případě, že se příslušný příjemce zaváže dodržovat standardních smluvní doložky vydané Evropskou komisí, dostupné na adrese http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A32010D0087.

   F. Jaká máte práva při zpracování osobních údajů?

   • Právo na přístup: Máte právo vědět, jaké údaje o vás zpracováváme, za jakým účelem, po jakou dobu, kde vaše osobní údaje získáváme, komu je předáváme, kdo je mimo nás zpracovává a jaká máte další práva související se zpracováním vašich osobních údajů. To vše se můžete dozvědět v tomto dokumentu. Pokud si však nejste jistí, které osobní údaje o vás zpracováváme, můžete nás požádat o potvrzení, zda osobní údaje, které se vás týkají, jsou či nejsou z naší strany zpracovávány, a pokud tomu tak je, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům. V rámci práva na přístup nás můžete požádat o kopii zpracovávaných osobních údajů, přičemž první kopii vám poskytneme bezplatně a další kopie s poplatkem.
   • Právo na opravu: Chybovat je lidské. Pokud zjistíte, že osobní údaje, které o vás zpracováváme, jsou nepřesné nebo neúplné, máte právo na to, abychom je bez zbytečného odkladu opravili, popřípadě doplnili.
   • Právo na výmaz: V některých případech máte právo, abychom vaše osobní údaje vymazali. Vaše osobní údaje bez zbytečného odkladu vymažeme, pokud je splněn některý z následujících důvodů: vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro účely, pro které jsme je zpracovávali; odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů, přičemž se jedná o údaje, k jejichž zpracování je váš souhlas nezbytný a zároveň nemáme jiný důvod, proč tyto údaje potřebujeme nadále zpracovávat; využijete svého práva vznést námitku proti zpracování u osobních údajů, které zpracováváme na základě našich oprávněných zájmů a my shledáme, že již žádné takové oprávněné zájmy, které by toto zpracování opravňovaly, nemáme nebo se domníváte, že námi prováděné zpracování osobních údajů přestalo být v souladu s obecně závaznými předpisy. Toto právo se neuplatní v případě, že zpracování vašich osobních údajů je i nadále nezbytné pro splnění naší právní povinnosti nebo určení, výkon nebo obhajobu našich právních nároků.
   • Právo na omezení zpracování: V některých případech můžete kromě práva na výmaz využít právo na omezení zpracování osobních údajů. Toto právo vám umožňuje v určitých případech požadovat, aby došlo k označení vašich osobních údajů a tyto údaje nebyly předmětem žádných dalších operací zpracování – v tomto případě však nikoliv navždy (jako v případě práva na výmaz), ale po omezenou dobu. Zpracování osobních údajů musíme omezit když: popíráte přesnost osobních údajů, než se dohodneme, jaké údaje jsou správné; vaše osobní údaje zpracováváme bez dostatečného právního základu (např. nad rámec toho, co zpracovávat musíme), ale vy budete před výmazem takových údajů upřednostňovat pouze jejich omezení (např. pokud očekáváte, že byste nám v budoucnu takové údaje stejně poskytli); vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro shora uvedené účely zpracování, ale vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu svých právních nároků, nebo vznesete námitku proti zpracování. Po dobu, po kterou šetříme, je-li vaše námitka oprávněná, jsme povinni zpracování vašich osobních údajů omezit.
   • Právo vznést námitku proti zpracování: Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, k němuž dochází na základě našeho oprávněného zájmu. Jde-li o marketingové aktivity, přestaneme vaše osobní údaje zpracovávat bez dalšího; v ostatních případech tak učiníme, pokud nebudeme mít závažné oprávněné důvody pro to, abychom v takovém zpracování pokračovali.
   • Právo nebýt subjektem automatizovaného rozhodování: Nejste-li aktivním členem Knižního klubu (tedy nezakoupíte-li si alespoň jeden knižní titul v období platnosti každého katalogu) po dobu více než pěti po sobě jdoucích period, pro které jsou platné jednotlivé katalogy Knižního klubu (leden – březen, duben – květen, červen – srpen, září – prosinec), získáváte automaticky status tzv. neaktivního člena, kterému od té doby není zasílán katalog ani další nabídky. K přidělení tohoto statusu dochází automaticky a vy máte právo odmítnout toto automatizované rozhodování.
   • Právo podat stížnost: Uplatněním práv výše uvedeným způsobem není nijak dotčeno vaše právo podat stížnost u příslušného dozorového úřadu. Toto právo můžete uplatnit zejména v případě, že se domníváte, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Stížnost proti námi prováděnému zpracování osobních údajů můžete podat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí na adrese Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7.

   Svá práva můžete také uplatnit pomocí tohoto formuláře.

   Věc Makropulos – Karel Čapek – Švorcová, Höger, Nedbal, Kohout… (1975)

   Popis:
   Utopická komedie. Rozhlasová úprava Vladimír Procházka. Hudební improvizace na bicí Zdeněk Musil. Dramaturg

   Leave a Reply