Kniha Muži, kteří nenávidí ženy (Stieg Larsson)

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy (Stieg Larsson)

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy (Stieg Larsson) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Muži, kteří nenávidí ženy (Stieg Larsson)
 • Elérhető fájlok: Kniha Muži, kteří nenávidí ženy (Stieg Larsson).pdf, Kniha Muži, kteří nenávidí ženy (Stieg Larsson).epub, Kniha Muži, kteří nenávidí ženy (Stieg Larsson).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Muži, ktorí nenáv >

Posledná zmena: 17.02.2020 02:41

Vydavateľ: IKAR
Séria: Millennium (1.diel)
Jazyk: slovenský
Formát: Kniha
Počet strán: 424
Poradie vydania: 1.
Lepšia cena: 14,20 € (vrátane DPH)
Vaša cena: 14,53 € (vrátane DPH)
Bežná cena: 16,90 €
Ušetríte: 2,37 € (zľava 14%)
Lepšia cena

Obsah knihy: Muži, ktorí nenávidia ženy

Novinár MIKAEL BLOMKVIST je odsúdený za ohováranie významného švédskeho podnikateľa a snaží sa uniknúť pozornosti médií hlavného mesta. Priemyselný magnát HENRIK VANGER, žijúci v severnom Švédsku, ho poverí úlohou napísať kroniku svojej rodiny, ktorou v skutočnosti sleduje jediný cieľ: objasniť záhadné zmiznutie svojej netere Harriet v lete 1966. Blomkvist pri písaní kroniky, aj s pomocou geniálnej hackerky LISBETH SALANDEROVEJ, čoraz hlbšie preniká do záhad rodiny a odhaľuje pravdu o mužoch, ktorí nenávidia ženy.

Prvý diel trilógie Millennium Muži, ktorí nenávidia ženy získal hneď po svojom vydaní cenu za najlepší severský kriminálny román roka a v deväťmiliónovom Švédsku sa ho dosiaľ predalo viac než 850 000 výtlačkov. Kniha bola krátko po vydaní preložená do tridsiatich jazykov.

Mrazivé príbehy z drsného severu. Všetko o severských detektívkach nájdete na www.severskekrimi.sk.

Dostupné verzie titulu

Muži, ktorí nenávidia ženy Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Muži, ktorí nenávidia ženy

Originálny názov: Man som hatar kvinnor

Objednávací kód NA200720

Produkt je zaradený do žánrov:

ISBN: 978-80-551-1763-8

EAN: 9788055117638

Rok a mesiac vydania: 2008/10

Počet strán: 424

Väzba: Knihy viazané

Formát, hmotnosť: 155 × 240 mm, 565 g

Recenzie

Autor, ktorý veľa šťastia vlastne nemal

Švédsky autor troch bestsellerov Stieg Larsson veľa šťastia vlastne nemal. Bol komunista. Dvadsať rokov pracoval v grafickom oddelení švédskej tlačovej agentúry T >

Písal sa vtedy november 2004. A keď v roku 2005 vyšiel vo Švédsku prvý diel trilógie Muži, ktorí nenávidia ženy, stal sa bestsellerom.

" Ešte som nezažil, že by knihy autora, ktorému ešte nevyšla jediná kniha, čítalo vo vydavateľstve toľko ľudí. Hovoríme však o debute mimoriadne, vskutku mimoriadne kvalitného autora," povedal vydavateľ Svante Weyler.

" Knihy som písal len pre zábavu. A až v tretej časti sa jednotlivé nitky príbehu pospájajú tak, že čitateľ pochopí všetky súvislosti. Každá kniha zároveň funguje ako samostatný uzavretý príbeh," povedal zase Stieg Larsson v poslednom – a prvom rozhovore. Poskytol ho časopisu Svensk Bokhandeln, ktorý sa venuje knižnej kultúre, pred uvádzaním svojej detektívky na trh.

Vzdušný zámok, ktorý vybuchol, posledná časť trilógie Millenium priamo nadväzuje na druhú časť Dievča, ktoré sa hralo s ohňom.

" Tri knihy som napísal preto, lebo ma to bavilo. Od počiatku som mal pripravený materiál na päť pokračovaní. Písať detektívny román nie je zložité. Ťažšie sa tvorí článok s rozsahom päťtisíc znakov, kde musí byť každý riadok presný a podložený," pokračoval v rozhovore Larsson.

Trilógiu spája postava novinára Mikaela Blomkvista a postava geniálnej hackerky Lisbeth Saladerovej. Vo Vzdušnom zámku, ktorý vybuchol, si dcéra vyrovnáva účty s otcom, bývalým ruským agentom Alexandrom Zalačenkom.

" Rozvíjal som nápad z deväťdesiatych rokov. S kamarátom Kennethom sme ešte v tlačovej agentúre tvorili príbeh o detektívoch dvojičkách. Hovorili sme o tom, že majú štyridsaťpäť rokov a stoja pred poslednou hádankou. Ale napokon sa celý príbeh rozvíjal iným smerom," povedal Larsson.

" Siahol som po Pippi Dlhej pančuche. Ako by vyzerala dnes? Aká by bola ako dospelá? Ako by ju volali? Sociopat? Na spoločnosť sa pozerá celkom inak ako ostatní. Vytvoril som z nej Lisbeth Salanderovú, dvadsaťpäťročné dievča stojace na okraji spoločnosti. Nikoho nepozná, sociálna kompetencia je pre ňu neznámy pojem," pokračoval.

Stieg Larsson rozpísal aj ďalšie pokračovania. Na konci tretej knihy príbeh zavŕšil, a tak uzavrel úvod diela. Tvrdil, že ďalej môže o postavách písať čokoľvek. Ale sčasti stihol napísať len štvrtú knihu. Piatu mal pripravenú v bodoch. A očakávaný príjem z kníh označil za druh dôchodkového sporenia.

" Písanie detektívok je písaním zábavných textov. Líši sa od písania propagandy či klasickej krásnej literatúry. Neexistuje oddychovejší žáner ako detektívny román. A ak sa autor románu snaží mať čo povedať. ja mám, čo povedať," uviedol autor, ktorý veľa šťastia vlastne nemal.

Zdroj: Pravda; 16/05/2009; s.: 28; Juraj Fellegi ; Zaradenie: knihy

Čo je to dobrý thriller?

Stieg Larsson: Vzdušný zámok, ktorý vybuchol. Ak je dobrý thriller taký, že ho čítate do noci, nemôžete ho odložiť, napokon aj tak zaspíte od únavy z ťažkého dňa, no hneď po prebudení sa tešíte, ako si knihu po návrate z práce opäť otvoríte. tak je L.

Stieg Larsson: Vzdušný zámok, ktorý vybuchol

Škoda, že Stieg Larsson zomrel a nenapíše nič podobné. alebo aj úplne iné. Dokáže totiž vynikajúco rozohrať šachovú partiu, v ktorej každý každého sleduje, jeden skvelý ťah strieda druhý, obe strany sa snažia na seba čosi našiť. Všetko je premyslene a logicky vystavané.
A posledné desiatky strán smerujú k veľkolepému finále, keď s uspokojením sledujete, ako kúsky do seba zapadajú a napĺňajú sa premyslené stratégie, naplánované akcie.

„ Vzdušný zámok, ktorý vybuchol“ je opäť o dvoch hlavných postavách. Vynikajúca hackerka Lisbeth je v nemocnici po tom, čo jej otec-bývalý špión strelil guľku do hlavy. našťastie Lisbeth prežila. Novinár Mikael sa jej snaží pomôcť očistiť meno a vyriešiť hrozivú minulosť.
Larsson je brilantný rozprávač a majster vo vykreslení charakterov postáv. Mikael aj Lisbeth sú postavy plastické, také živé, ako váš sused či predavačka v obchode. Nemáte problém sa s nimi stotožniť, prežívať ich problémy aj úspechy. Strachujete sa, keď ich ohrozujú, keď Lisbeth bojuje o život. A tešíte sa, keď im veci vychádzajú.

Stieg Larsson výborne pracuje so strihom.
Je neuveriteľné, ako šikovne dokáže zamotať, či skôr zauzliť príbeh a potom postupne, logicky ho rozmotáva. Všetko je uveriteľné, premyslené, žiadne skoky, primitívne náhody, keď si autor nevie rady s ďalším vývojom.

Prezrádzať viac z deja by bol „zločin“ spáchaný na čitateľovi, tak len dodám: trilógia Millennium je vynikajúce čítanie, ktoré vás nepustí. Aj napriek tomu, že každá z kníh má približne 500 strán, navyše vo formáte blížiacom sa k A4. Je to však knižka ako stvorená na dovolenku – Larsson sa totiž nedá čítať na etapy, na to je pridobrý.

Kniha: Muži, kteří nenávidí ženy – Stieg Larsson

Kniha: Muži, kteří nenávidí ženy
Autor: Stieg Larsson

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


92%
16 hodnocení

80%
2 recenze
počet hodnocení
91 % celkové hodnocení
16 hodnocení + 2 recenze
Nakladatelství: » HOST
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2011
Počet stran: 528
Rozměr: 201,0×127,0x37,0 mm
Vydání: 3., brož. vyd. s filmovou obálkou
Název originálu: Män som hatar kvinnor
Spolupracovali: přeložila Azita Haidarová
Hmotnost: 0,376kg
Jazyk: česky
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Hodnocení: 126. nejlépe hodnocená kniha
Datum vydání: 201112
Nakladatelské údaje: Brno, Host, 2011
ISBN: 978-80-7294-605-1
EAN: 9788072946051

Detektivní román, jehož zápletku tvoří již čtyřicet let starý kriminální případ. Vnučka průmyslníka Vangera se před mnoha lety beze stopy ztratila. Možná právě nastal čas na objasnění celého záhadného případu. Nyní přichází na řadu aktivní novinář Mikael Blonkvist a neohrožená hackerka Lisbeth. Autor ovšem nevypráví "pouze" kdysi nevyšetřený případ. Prozkoumává též společenské vztahy v postmoderní společnosti. Polemizuje se současným pojetím morálky či etiky a současně zvažuje, jakou míru zodpovědnosti by měl člověk mít vůči druhým i sobě samému. A téma násilí na ženách se přitom prolíná každou kapitolou. Vzniká obžaloba společnosti postižené slepotou. Na pozadí klidných dní se odehrávají zvěrstva nejhoršího kalibru. Část z nich navíc deformovaným způsobem odkazuje k bibli. Ostatně, na počátku knihy jsme konfrontováni s nemalým procentem švédských žen, které byly někdy napadeny mužem.

První díl série Milénium, které už se ve světě prodalo více než 6 miliónů výtisků, nyní v brožované verzi s filmovou obálkou.

Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety.

Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou.

Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. (Milénium 1)

Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. První díl (Muž, který nenáviděl ženy) dostal v roce 2005 cenu za nejlepší skandinávský kriminální román, druhý díl (Dívka, která si hrála s ohněm) byl oceněn jako nejlepší švédský kriminální román roku 2006, a poslední (Ztracené vzdušné zámky) získal cenu Kniha roku. Larsson není autorem, který by se spokojil s naplněním žánrových konvencí, píše se silným zanícením pro problémy současnosti, uvažuje o vztahu politiky a morálky, klade otázky a hledá zodpovědnost. Šíře jeho znalostí odpovídá hloubce pohledu na věc, což činí příběh velmi věrohodným. Má fantastickou schopnost udržet napětí v mnoha komplikovaných paralelně se odvíjejících zápletkách a současně je brilantně propojovat. Svým bohatým jazykem a stylem navazuje na tu nejlepší severskou vypravěčskou tradici.

Muži, kteří nenávidí ženy

Kniha ( pevná vazba )

 • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
 • Doručení Doručení domů není možné
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

349 Kč s DPH

 • Kniha ( měkká vazba ) 205 Kč s DPH Skladem
 • Kniha ( měkká vazba ) 205 Kč s DPH Skladem
 • Film ( DVD ) 119 Kč s DPH Skladem
 • Kniha ( pevná vazba ) 199 Kč s DPH Skladem (vybrané prodejny)
 • Audiokniha ( CD/DVD ) 294 Kč s DPH Skladem u dodavatele
 • Kniha ( měkká vazba ) 119 Kč s DPH Nedostupné

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. První díl (Muž, který nenáviděl ženy) dostal v roce 2005 cenu za nejlepší skandinávský kriminální román, druhý díl (Dívka, která si hrála s ohněm) byl oceněn jako nejlepší švédský kriminální román roku 2006, a poslední (Ztracené vzdušné zámky) získal cenu Kniha roku. Larsson není autorem, který by se spokojil s naplněním žánrových konvencí, píše se silným zanícením pro problémy současnosti, uvažuje o vztahu politiky a morálky, klade otázky a hledá zodpovědnost. Šíře jeho znalostí odpovídá hloubce pohledu na věc, což činí příběh velmi věrohodným. Má fantastickou schopnost udržet napětí v mnoha komplikovaných paralelně se odvíjejících zápletkách a současně je brilantně propojovat. Svým bohatým jazykem a stylem navazuje na tu nejlepší severskou vypravěčskou tradici.

Bestseller v knihy Dobrovský

1930. v e-shopu | 2073. minulý týden

25. v Severské detektivky | 21. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.8 z 5 110 hodnocení čtenářů

98× 5 hvězdiček 15× 4 hvězdičky 4× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 1× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

5 z 5 hvězdiček Misha 8. ledna 2017

Super cteni, jako cela trilogie Milenium. Napinavy, prekvapivy pribeh.

Pomohla vám tato recenze? Ano 155

Kniha, HOST, 2015, 9788074915772

4 z 5 hvězdiček Michaela 7. září 2017

Začátek knihy byl trochu zdlouhavý, už už jsem to chtěla odložit , ale nakonec jsem se zacetla a kniha se mi líbila, dávám 4 hvězdičky

Pomohla vám tato recenze? Ano 105

Kniha, HOST, 2015, 9788074915789

5 z 5 hvězdiček ondaboss 5. září 2017

Parádní detektivka a sqěle se četla. Přelouskáno na jeden zátah. Nikdy bych si nemyslel, že budu fandit hrdince, která je totálně ulítlá 🙂 Viděno v kině v US verzi i švédské a obě jsou velmi příjemným překvapením.

Pomohla vám tato recenze? Ano 97

Kniha, HOST, 2015, 9788074915789

5 z 5 hvězdiček Kris 22. září 2017

Jedna z knih, která bude možná jednou patřit ke klasice dnešní doby. Plně chápu proč se stala bestsellerem, strhující, napínavý příběh, neobvyklé hlavní postavy, paráda.

Pomohla vám tato recenze? Ano 96

Kniha, HOST, 2015, 9788074915772

4 z 5 hvězdiček 1. září 2017

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla přes popis politických a mocenských věcí, ale jsem ráda, že jsem knihu neodložila.

Pomohla vám tato recenze? Ano 91

Kniha, HOST, 2015, 9788074915772

4 z 5 hvězdiček Veronika 3. září 2017

Knize jsem se dlouho bránila a vlastně nevím proč. Najdete tam vše – drama, napětí, vztahy. Četla se sama.

Pomohla vám tato recenze? Ano 81

Kniha, HOST, 2015, 9788074915772

5 z 5 hvězdiček Ela 5. září 2017

Tuto knihu považuji za svoji nejoblíbenější. A jinak tomu není ani u autora, který předčil veškerá má očekávání. Při čtení jsem už jen čekala, kdy ucítím chladný švédský vzduch a vůni čerstvé kávy. Přesně tak skvěle umí autor vystihnout všechny maličkosti, které pak utvoří ohromné dílo! Opravdu dokonalá práce. Chystám se i na další knihy ze série Milénium.

Pomohla vám tato recenze? Ano 78

Kniha, HOST, 2015, 9788074915789

5 z 5 hvězdiček Veron 10. září 2017

Napínavé až do poslednej stránky. Larson vie ako dávkovať napätie a držať čiťateľa v príbehu až po poslednú bodku.

Pomohla vám tato recenze? Ano 76

Kniha, HOST, 2015, 9788074915789

5 z 5 hvězdiček 31. srpna 2017

Celou sérii Millénia hodnotím 5ti hvědičkami! SUPER!!

Pomohla vám tato recenze? Ano 73

Kniha, HOST, 2015, 9788074915789

5 z 5 hvězdiček Bára 9. září 2017

Jedna z nejpoutavějších knih, které jsem kdy přečetla, druhý díl dobrý, třetí díl už mne moc nezaujal.

MuЕѕi, kteЕ™Г­ nenГЎv > Stieg Larsson

BroЕѕovanГ© vydГЎnГ­ prvnГ­ho dГ­lu trilogie MilГ©nium v novГ©m designu. NovinГЎЕ™ Mikael Blomkvist mГЎ za Гєkol vyЕЎetЕ™it starГЅ kriminГЎlnГ­ pЕ™Г­pad: Harriet VangerovГЎ, vnuДЌka prЕЇmyslnГ­ka Vangera, zmizela beze stopy tГ©mД›Е™ pЕ™ed. VГ­ce

 • Skladem > 5 ks
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

BroЕѕovanГ© vydГЎnГ­ prvnГ­ho dГ­lu trilogie MilГ©nium v novГ©m designu. NovinГЎЕ™ Mikael Blomkvist mГЎ za Гєkol vyЕЎetЕ™it starГЅ kriminГЎlnГ­ pЕ™Г­pad: Harriet VangerovГЎ, vnuДЌka prЕЇmyslnГ­ka Vangera, zmizela beze stopy tГ©mД›Е™ pЕ™ed ДЌtyЕ™iceti lety. Blomkvist se seznГЎmГ­ s Lisbeth Salanderovou, mladou svГ©hlavou Еѕenou, nepЕ™ekonatelnou hackerkou, kterГЎ se stane pro jeho pГЎtrГЎnГ­ nepostradatelnou. Blomkvist a SalanderovГЎ tvoЕ™Г­ neobvyklГЅ pГЎr, ale dokonalГЅ tГЅm. SpoleДЌnД› zaДЌnou brzy rozkrГЅvat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie MilГ©nium novГ© hvД›zdy ЕЎvГ©dskГ© kriminГЎlnГ­ literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svГ©m vydГЎnГ­ mimoЕ™ГЎdnГЅ ГєspД›ch u ДЌtenГЎЕ™ЕЇ i kritiky. PrvnГ­ dГ­l (MuЕѕ, kterГЅ nenГЎvidГ­ Еѕeny) dostal v roce 2005 cenu za nejlepЕЎГ­ skandinГЎvskГЅ kriminГЎlnГ­ romГЎn, druhГЅ dГ­l (DГ­vka, kterГЎ si hrГЎla s ohnД›m) byl ocenД›n jako nejlepЕЎГ­ ЕЎvГ©dskГЅ kriminГЎlnГ­ romГЎn roku 2006, a poslednГ­ (ZtracenГ© vzduЕЎnГ© zГЎmky) zГ­skal cenu Kniha roku. Larsson nenГ­ autorem, kterГЅ by se spokojil s naplnД›nГ­m ЕѕГЎnrovГЅch konvencГ­, pГ­ЕЎe se silnГЅm zanГ­cenГ­m pro problГ©my souДЌasnosti, uvaЕѕuje o vztahu politiky a morГЎlky, klade otГЎzky a hledГЎ zodpovД›dnost. Е Г­Е™e jeho znalostГ­ odpovГ­dГЎ hloubce pohledu na vД›c, coЕѕ ДЌinГ­ pЕ™Г­bД›h velmi vД›rohodnГЅm. MГЎ fantastickou schopnost udrЕѕet napД›tГ­ v mnoha komplikovanГЅch paralelnД› se odvГ­jejГ­cГ­ch zГЎpletkГЎch a souДЌasnД› je brilantnД› propojovat. SvГЅm bohatГЅm jazykem a stylem navazuje na tu nejlepЕЎГ­ severskou vypravД›ДЌskou tradici.

Stieg Larsson

švédská, 1954 – 2004 statistiky

Komentáře (32)

Stieg Larsson se v minulosti údajně zapojil do řešení nejzáhadnějšího kriminálního případu ve švédské moderní historii. Podle zpráv švédského tisku poslal policii předpokládané důkazy, které spojují vraždu švédského premiéra Olofa Palmeho z roku 1986 s Jihoafrickou republikou. Spisovatel předal policistům 15 krabic dokumentů. Ty podle něj uvádějí do souvislosti zastřelení premiéra Palmeho s bývalým příslušníkem švédské armády, který byl údajně napojen na jihoafrické bezpečnostní služby. Palme, který byl otevřeným kritikem tehdejšího režimu apartheidu v Jihoafrické republice, byl zastřelen v centru Stockholmu, když se 28. února vracel s manželkou z kina. Za vraždu byl v roce 1989 odsouzen již dříve trestaný alkoholik a narkoman, který ale byl ještě téhož roku po odvolání pro nedostatek důkazů propuštěn. Policie se dočkala silné kritiky, že vyšetřování vedla špatným způsobem.

Autor trilogie, která mě kdysi znovu přitáhla ke čtení a kterou považuji za jednu z nejlepších, možná úplně nejlepší, co jsem kdy četla. Ať je ti země lehká, kamaráde, a děkuji za tak famózní a kvalitní odkaz populaci čtenářů!

Severská ano, ale ona to není až tak úplně "jen" krimi.

Stieg Larsson nezapřel v sobě klasického Švéda, když údajně řekl, že román Muži, kteří nenávidí ženy měl být jako Pipi dlouhá punčocha pro dospělé 🙂

Stieg Larsson začal pomýšlet na napsání detektivního románu už na počátku devadesátých let. Trvalo však dalších deset let, než začal psát beletrii. Larsson byl milovník anglosaské literatury, dobře znal díla Elizabeth Georgeové, Minette Waltersové a Sary Paretskyové. Velmi dobře chápal, jaké ingredience má obsahovat dobrý kriminální příběh, aby byl lákavým soustem pro čtenáře. Noci strávené psaním kriminálních románů byly pro Stiega Larssona relaxací a odreagováním. Bylo zábavné vymýšlet postavy, zápletky, konspirace, protože vše byla jen fikce, která nemohla ohrozit ani jeho, ani jeho přítelkyni Evu. Často pracoval celou noc, což spolu s náročnou prací v Expu, špatnou životosprávou, desítkami vykouřených cigaret a spoustou kávy tvoří obraz klasického workoholika. Protože Stieg Larsson pracoval jako novinář, jeho přípravy k románu byly důkladné. Než začal psát, vypracoval detailní synopsi deseti knih. Psát začal v roce 1997, ale nakladatele kontaktoval až v létě roku 2003, to už měl dokončené dvě knihy a pracoval na třetí. Obrátil se na nakladatelství Piratförlaget, které jeho rukopisy odmítlo hned dvakrát. Na podzim roku 2003 však s Larssonem podepsalo smlouvu na vydání všech tří knih nakladatelství Nordstedts. Už to samo o sobě je v případě začínajícího spisovatele zcela mimořádné. Ještě předtím, než knihy vyšly ve Švédsku, byla práva prodána do Německa a do Norska. Během roku 2004 Larsson provedl menší úpravy prvních dvou knih a dokončil třetí. Stieg Larsson se však celosvětového úspěchu svých knih nedožil. Když na konci roku 2004 zemřel, zbývalo do vydání první knihy jen několik měsíců

Hodně jsem o všem slyšela, dlouho zvažovala a teď konečně četla a je to fakt nádhera .

Slavná trilogie Milénium vyhoupla Stiega Larssona na pomyslný piedestal "severské krimi". Jen škoda, že až po jeho tragické smrti.

Krátce – "je ho škoda". Jeho knížky mě dostaly.

Jardův čtenářský deník #21: Stieg Larsson – Muži, kteří nenávidí ženy

Popis:
Můj úplně první kontakt se severskou krimi. Nutno říct, že počáteční skepse vzala brzy za své. A samozřejmě, že jsem si pro …

Leave a Reply