Kniha Na cestě (Jack Kerouac)

Kniha Na cestě (Jack Kerouac)

Kniha Na cestě (Jack Kerouac) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Na cestě (Jack Kerouac)
 • Elérhető fájlok: Kniha Na cestě (Jack Kerouac).pdf, Kniha Na cestě (Jack Kerouac).epub, Kniha Na cestě (Jack Kerouac).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Na cestě

kniha od: Jack Kerouac

Naprostá americká klasika. Základ pro všechy budoucí Road movie.

Jedna z nejvýraznějších knih, kterou jsem kdy četl. Těžko se mi popisuje pocit, který jsem měl asi po dvaceti stranách. Pocit, že to je “ono”. Nasednout na korbu náklaďáku a kodrcat se napříč Amerikou. V odlesku cadillaků vidět neony velkoměsta a poslouchat ty nejlepší písničky tehdejší doby, jak vyhrávají z jukeboxů v zapadlých hospodách USA. Atmosféra knihy se mi dostala do každého zákoutí mé čtenářské mysli. Chápu, že se to nelíbí všem. Pro mě je to však jedna z nejzásadnějších knih a jen prohloubila můj zájem o beat generation.

tak kde začít. také mě to úplně nenadchlo. ze začátku dobrý. takový pohodový putování po Americe, ale ke konci knížky to čtení docela ztěžklo a vůbec to neodsýpalo. přišlo mi, že se autor opakuje a celý to přišlo jako deja vú. úplně to nezatracuji, ale ke konci to už nebylo nic moc.

Četl jsem znovu po 30 letech,a musím přiznat že jsem byl zklamán.

Jack Kerouac mi otevřel zcela nový obzor, zcela novou zkušenost a rozšířil mé povědomí a vnímání světa. Sal Paradise alias Jack Kerouac a jeho přátelé v čele s Deanem Moriartym, představitelé “beat generation”, protestního hnutí vůči měšťáckému způsobu života úspěšně se rozvíjející poválečné společnosti v USA, nikam nemířícího, bez snahy jakkoli vývoj změnit, jen před společností prchající, toužící dosáhnout jakési volnosti a blaženosti. Styl života vandráků a tuláků zajišťujících si prostředky na základní životní potřeby krátkodobými námezdními pracemi, krádežemi a žebrotou, stále však ve zvláštním stavu mysli a opojení, ať již pod vlivem alkoholu a tehdy dostupných drog, nebo občas i bez nich.
Moc se mi líbil autorův jazyk, velmi bohatý, květnatý, spontánní, chrlící úchvatná slovní spojení. Ačkoli děj nemá zápletku, vývoj, organizaci ani rozuzlení, je kniha podnětným obrazem autentické části společenského spektra dané doby. Určitě se k této knize po čase opět vrátím.

Román Na cestě nás učí se nebát života. Nebát se žít. Vede nás po nekončící cestě Sala Paradise v doprovodu přátel a milenek, z nichž nejvýznamnější roli hraje Dean Moriarty.
Je to nekončící cesta poznání, života, štěstí a smutku, dobrodružství. Román jakoby neměl začátek ani konec, žene se pořád dál a dál stejně jako život. Popisuje bohatství každého prožitého okamžiku se vším, co onen moment sebou přináší. Neohlíží se za ničím, ale ani nic nehodnotí a nekritizuje. Snaží se dostat až k jádru lidského prožívání a zachází ještě o něco dál. Metodou tryskajících jadrných myšlenek, jež jsou nebývalým pokusem o to, říci vše co lze.
Kerouac nám zanechal čisté umělecké dílo. Poselství a mistrovské líčení své doby, cesty, měst, přírody, lidí (všeho). Slovy lze jen těžko vyjádřit opravdovou poentu extatického románu. Autor na to potřeboval přes 350 stran. Majíc však snahu se o to pokusit napíšu alespoň pár charakteristických vět. Prožít vše a úplně a jet pořád dál, hlavně dál a dopředu.

Jistý uživatel napsal na tuto stránku recenzi: “Absolutně nezaujalo. Zhulený týpek projíždí Amerikou, plácá nesmysly a vesměs se nic moc neděje.” a dal tomuto dílu nejhorší možné hodnocení. Já souhlasím, ale moje hodnocení je přesně opačné. Na cestě považuji za velmi zajímavé dílo. Kniha nemá příběh ve stylu pěti aktů (expozice, kolize, krize, peripetie, katastrofa), což dělá většině čtenářů problém a potom dávají knize takto nemilá hodnocení. Mě se právě tento styl vyprávění líbí. Příběh nezačíná žádným velikým momentem ani jím nekončí, prostě si začne a skončí, a to je velmi zajímavé, nezvyklé a sympatické. Musím také ocenit velikou realističnost ve vyprávění, Kerouacovy popisy byly velmi povedené a já jako bych se ocitl v autě s Deanem a Salem a drandil si to Amerikou. Skvělé čtení.

Na cestě bych bez nadsázky označil za stěžejní dílo americké literatury 20. století, byť nevznikalo s tímto záměrem. Rovněž je to jedna z mých 20 nejoblíbenějších knih. Divokost a nespoutanost hlavních hrdinů může leckoho odradit a vyvést z míry, jelikož vše v knize uvedené byly skutečné události (někdy jen trochu přibarvené). Beatnická generace vznikala v druhé polovině 50. let, ale její kořeny sahají až do let čtyřicátých. Generace, která nepřímo předznamenala vznik hnutí hippies, bojovníků za lidská práva a její akademická odnož korespondovala s frankfurtskou filozofickou školou. Je to tedy jeden z dílků skládačky obecného fenoménu “liberálů”, jistě v neučesané a roztěkané podobě. Na cestě je zřejmě nejlepší způsob, jak se s kořeny tohoto nesourodého hnutí (zdánlivě bez programu) seznámit. Kniha je unikátní ve všech směrech, ve kterých jen unikátní být může. Styl psání na roly papírů v podobě nepřerušovaného toku myšlenek je přelomovým přístupem, který zajišťuje autentičnost a překvapivě čtivost a spojení reálna a fikce pomocí spojovacích vysvětlujících klíčů (Roman à clef – podobně např. Capote, Hemingway, Orwell) je použito mistrně.
Zároveň se jedná o originální zpracování knižní podoby road movie, které svého času bylo novým, pouhých 10 let starým trendem. Postavy jsou nastíněny bez příkras a se surovou přesností. Drogy, jazz, nevázané vztahy a časté pouhé bloumání světem byly vyjádřením prosté touhy po životě lidmi, kteří by v dané době nemohli žít jinak, než v tristních podmínkách. Byla to ztracená generace díky hospodářské krizy a světové válce, kdy působení těchto faktorů dalo vzniknout zmíněné touze po svobodě (patrné jsou prvky anarchismu či nihilismu). Pro mě inspirativní, nezáměrně silné, působivé a místy úsměvné, přičemž energie z každé příhody jen čiší.

Na cestě – rozbor díla k maturitě

Kniha: Na cestě

Přidal(a): Shady173

Autor:

Jack Kerouac (vlastním jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac) narozen 12. března 1922 byl americký spisovatel, básník a prozaik. Kerouac byl jeden z nejvýznamnějších představitelů americké beatnické generace a jeho román „Na cestě“ se dokonce stal beatnickým manifestem.(Manifest – dílo reprezentující názory a postoje literátů. Vyjadřuje jejich nahlížení na svět, kritizuje a poučuje.)

Hnutí Beatníci vzniklo v 50-tých letech ve Spojených Státech Amerických. Beatníci odmítali ideál mladého úspěšného Američana s jeho nalinkovanou cestou životem. Vysmívají se tradičním hodnotám, zejména penězům a kariéře. Na místo toho poukazují na to že život je třeba prožít a užívat si jej plnými doušky. V jejich literární tvorbě se objevuje bezprostřednost, láska k životu, fascinace světem, vulgarismy a erotická otevřenost. To vše ve snaze šokovat a provokovat.

Kerouac prožil svůj život ve shodě s postoji beatnického hnutí. Krom toho byl také velmi ovlivněn Buddhismem, jazzem a starou čínskou poezií, především haiku (báseň o 17 slabikách, která obsahuje ucelenou vizi života ve třech krátkých řádcích). Hodně cestoval, živil se příležitostnou prací. Obě jeho manželství měly opravdu krátkou dobu trvání.

Díky dílu „Na cestě“ se stal populárním, což mu značně uškodilo. Nedokázal totiž být vzorem pro jiné lidi. Své utrpení z toho že se před popularitou nedokázal skrýt utápěl v alkoholu, což jej také 21. října 1969 stálo život.

Mezi jeho další díla patří „Maggie Cassidyová“, „Mag“ nebo „Maloměsto, velkoměsto“.

Společensko-historické pozadí:

„Na cestě“ bylo napsáno v roce 1951. V době po druhé světové válce, kdy se celosvětové začaly utvářet dvě soustavy – kapitalistická a socialistická. Kerouac se vysmívá kapitalistické ale i socialistické soustavě a poukazuje na jejich chyby.

Obecná charakteristika díla:

Literární druh: epika(tzv. spontánní próza)

Literární žánr: autobiografický román

Výstavba díla:

Při psaní této knihy využil Kerouac poprvé vlastní experimentální formu, kterou si nazval „spontánní próza“. Nenechal se naprosto ničím omezovat a dílo psal v kuse, bez oprav, podle momentálního proudu jeho vzpomínek a myšlenek.

„Na cestě“ vzniklo v reakci na čtyřicetistránkový dopis který obdržel od Neala Cassadyho(v knize Dean Moriarty). Ten byl napsán de facto jako jedna nepřerušovaná věta. Zde se Kerouac nechal inspirovat nespoutaností formy tohoto dopisu. Obstaral si dlouhou roli papíru a na něj během tří týdnů sepsal v jediném odstavci celé své dílo. To následně odmítl jakkoliv opravovat a chtěl jej takto vydat. Opravování považoval ze jakousi cenzuru jeho proudu myšlenek a vzpomínek. Dalších 6 let po napsání knihy trvalo jeho pření se s vydavatelem o formu knihy a následné její opravování do „čitelné“ podoby (Ovšem jen co se týče interpunkce a členění do kapitol a odstavců).

Román sám o sobě nemá zápletku. Je to spíš soubor vzpomínek, neustálé popisování krajiny, přírody, míst, zážitků, pocitů, emocí vjemů a setkání z Kerouacových cest po Americe (USA a Mexiko). Děj v díle je v nepřetržitém pohybu.

Postavy:

 • Sal Paradise (Paradise = Ráj) – autobiografická postava Jacka Kerouacka a vypravěč děje. Mladý běloch jež bydlí u tety v New Yorku a studuje. Je to poměrně klidná a slušná osobnost. Uvnitř však cítí potřebu po nespoutaném života a jeho užívaní si. Nespoutaný život se v něm probouzí až tehdy, když se dává dohromady s Deanem.
 • Dean Moriarty – postava podle Kerouackova velmi dobrého přítele Neala Cassadyho. Taktéž mladý běloch, pocházející z Denveru, jež měl v mládí problémy se zákonem, zejména kvůli krádežím aut. Syn tuláka(starého Deana Moriartyho), o němž se v knize zmiňuje především v její 3tí třetině (kdysi se mu ztratil a teď se jej snaží najít). Dean je pro Sala vzorem v jeho postoji k životu. V tom jak si dokáže užívat plnými doušky. Je to člověk který je jakýmsi prototypem beatnické povahy a postoje k životu, pro svou povahu je však brzy všemi zatracován (krom Sala který při něm vždy stojí).

Další postavy

 • v knize se vyskytuje obrovské množství dalších postav, lidí které Sal (a Dean) potkává na svých cestách. Mnoho z nich je inspirováno skutečnými lidmi s Kerouackova života, často také dalšími představiteli Beatnické generace. Starouš Bull (W. Burroughs), Camilla, Marylou, Carlo Marks a další…

Obsah díla:

Mladý Sal Paradise, bydlící u své tety v New Yorku, je student a mladý spisovatel. Sám o sobě je mírný a klidný člověk zapadající do tehdejší společnosti. To mu ale přijde pro jeho život málo, a tak vyhledává „podivíny“, lidi na okraji společnosti, filozofy a další něčím zajímavé, jak sám říká bláznivé, lidi. Tito převážně mladí lidé tak tvoří naprostou většinu jeho známých.

Jeden z těchto jeho přátel si dopisuje s jakýmsi mladistvým delikventem z Denveru, Deanem Morieatym. Ten tam většinu svého života strávil na ulici a v „pasťácích“ za krádeže aut. Je to však bezesporu zajímavá osoba, toužící po kultuře, vzdělání a užívání si života. Tenhle Dean Moriarty jednoho dne přijíždí do New Yorku a navštěvuje Sala, aby se od něj naučil psát. Nějakou dobu u něj pak bydlí a vlastně jej využívá. Sal si to vše uvědomuje, ale nevadí mu to, protože na oplátku má po svém boku jednoho bezvadného „šílence“, od kterého se nechává inspirovat pro své postoje k životu. Sal Paradise totiž tenhle typ lidí miluje, jelikož mu ukazují něco jiného, zajímavějšího a lepšího než obyčejní Američané jsou. Po nějaké době však Dean New York opouští, také kvůli problémům jež si tam natropil díky jeho neustálému „děvkaření“.

Sal Paradise je už však Deanovým duchem, jeho vyprávěními a jeho postojem k životu fascinován dost na to, aby se rozhodl uvolnit svého vnitřního dobrodruha a vydat se na cestu po Americe. Chce poznat všechny ty úžasné lidi, místa a zážitky o kterých, převážně od Deana, slýchal. Od tohoto okamžiku tak začíná nová etapa jeho života. Etapa jež by se dala nazvat etapou na cestě.

Sal si sbalí některé své věci, vezme nějaké peníze a vyráží za Deanem. Z počátku, jako tulák začátečník, cestuje více autobusem. Časem však hlavně kvůli penězům, ale i touze ukojit chuť po dobrodružném životě, využívá převážně stop. Od tohoto okamžiku je kniha plná popisů krásných míst které navštívil, zajímavých lidí, se kterými se setkal, a pocitů které z toho všeho (cestování, chudoby a lidí) měl. Po této cestě potkává i některé své staré známé a příležitostně pracuje (například na lodi, na polích nebo jako hlídač). Potkává samozřejmě i Deana Moriartyho, který se mezitím oženil a začal pracovat a vést jakžtakž klidný život. Když však vidí Sala, to že se rozhoupal k tuláckému cestování po USA, něco se v něm zlomí a brzy se opět „zblázní“ a vyrazí na další šílenou dobrodružnou jízdu.

Další 2/3tiny knihy jsou o jejich společném cestování, zážitcích a poznávání nových lidí. Během toho se také oba několikrát uklidní a vracejí do svých domovů. Dean se rozvádí, pak zase žení, a tak podobně „šílí“ okolo žen, které všechny miluje a s nimiž má později i několik dětí.

3/3tina knihy už není tolik o cestování samotném nebo poznávání lidí. Spíše pojednává o stále větším „bláznovství“ Deana. O jeho naprosto jedinečném užívání si a vnímání života. Ostatní lidé v okolí Deana a Sala zestárnou a zklidní se. Nedokážou pak pochopit, že Dean zůstává pořád stejný maniak a že Sal to táhne s ním, podporuje jej v tom. V této části knihy je rovněž často popisováno Deanovo a Salovo poflakování se po jazzových klubech, a to, jak čas od času do svého „šíleného“ života vtáhnou nějakou další osobu, kterou pak naprosto vyčerpanou nechávají daleko za sebou. Nejsou zlí nebo nevděční. Prostě s nimi v jejich vstřebávání krás života nikdo nedokáže udržet krok.

V závěru knihy ještě s jedním přítelem podnikají cestu do Mexika (kvůli dalšímu Deanovu rozvodu). Opět potkávají velké množství zajímavých lidí a je zde popsána kráse tamějšího prostředí a života v něm. Zde později nechává Dean Moriarty Sala(který dostal úplavici) a druhého přítele samotné a vrací se zpátky do USA, čelit svým ženám a dalším problémům.

Kniha končí tak, že Sal se bez Deanova vlivu uklidňuje a usazuje se. Jelikož Dean je svým okolím nepochopen a zavrhován, pomalu se proměňuje z bezstarostného, nádherného šílence na zamlklého, nepochopeného, pochmurného člověka, který ztrácí i vůli mluvit.

Hlavní myšlenka:

Deklarace a propagace myšlenek a postojů beatnické generace. Poukázání na to, co je podle jejího autora (jednoho z hlavních představitelů této generace) v životě důležité a to včetně těžkostí, které tento život přináší. Výsměch problémům a „chybám“ obyčejného uspořádaného života.

Kritika a aktuálnost:

Román byl americkým časopisem Time vybrán mezi stovku nejlepších anglicky psaných románů mezi lety 1923 až 2005. Kniha byla také zfilmována a to v roce 2012, v britsko-francouzsko-brazilsko-americké koprodukci.


Další podobné materiály na webu:

Kniha: Na cestě – Jack Kerouac

Kniha: Na cestě
Autor: Jack Kerouac

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 24.2.2020
Česká pošta: 24.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 21.2.2020
Ostatní výdejny: 24.2.2020
Uloženka: 24.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


89% 10 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
89 % celkové hodnocení
10 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » ARGO
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2005
Počet stran: 318
Rozměr: 210×130
Vydání: Vyd. 5., V tomto překladu 1.
Spolupracovali: přeložil Jiří Popel
Jazyk: česky
Vazba: pevná
Nakladatelské údaje: Praha, Argo, 2005
EAN: 9788072037193

Tento román "ze silnice" zachycuje newyorskou a sanfranciskou bohému a autorovy toulky po Americe i Evropě. Je to bezprostřední záznam dojmů, myšlenek a drobných příhod osamělých poutníků, vyznavačů života, kteří v neustálém pohybu unikají konvencím a omezením spotřební společnosti. Kniha se stala v pravém slova smyslu kultovním dílem americké "beat generation". Výpověď příslušníka skupiny poválečné americké generace, která svérázně zareagovala na soudobou společenskou atmosféru a chronické choroby civilizace.

Nový překlad románu z roku 1957, který autorovi přinesl obrovskou popularitu i uznání kritiky a učinil z něj legendu. Kerouac zde nachází své osudové téma i vlastní hlas a metodu: horečně chrlený text odráží autenticitu svobodného života, nesvazovaného konvencemi průměrnosti. Takový život a lidé, kteří jej dovedou žít, jsou pro něj ideálem, jejž se neustále pokouší naplnit a zachytit v postavách svých knih. Na cestě je strhující a přesvědčivý amalgám fikce a autobiografických prvků, dodnes inspirující čtenáře k nalézání vlastní svobodné cesty.

Na cestě

Kniha ( pevná vazba )

 • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
 • Doručení Doručení domů není možné
 • Osobní odběr ZDARMA, zítra po 15:00 ( Vyberte prodejnu )

298 Kč s DPH

 • Kniha ( měkká vazba ) 311 Kč s DPH Skladem
 • Audiokniha ( CD ) 349 Kč s DPH Nedostupné

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Nový překlad románu z roku 1957, který autorovi přinesl obrovskou popularitu i uznání kritiky a učinil z něj legendu. Kerouac zde nachází své osudové téma i vlastní hlas a metodu: horečně chrlený text odráží autenticitu svobodného života, nesvazovaného konvencemi průměrnosti. Takový život a lidé, kteří jej dovedou žít, jsou pro něj ideálem, jejž se neustále pokouší naplnit a zachytit v postavách svých knih. Na cestě je strhující a přesvědčivý amalgám fikce a autobiografických prvků, dodnes inspirující čtenáře k nalézání vlastní svobodné cesty.

Bestseller v knihy Dobrovský

14030. v e-shopu | 22180. minulý týden

Hodnocení čtenářů

3.7 z 5 16 hodnocení čtenářů

3× 5 hvězdiček 4× 4 hvězdičky 5× 3 hvězdičky 4× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.0 z 5

4 z 5 hvězdiček Markéta Němcová 8. září 2017

Kniha, od které strašně čtenářů hodně očekává a poté je zklamáno. Mám pocit, že možná tuhle knihu nedokážou správně ocenit. Ano, není tam žádný dechberoucí příběh a velká dějová linka, je to trocho, jako by kniha byla z jiného světa. Ale úžasná právě svou jinakostí a myslím, že dokáže v mnohé inspirovat.

Pomohla vám tato recenze? Ano 52

Kniha, Argo, 2005, 9788072037193

4 z 5 hvězdiček Anonym 27. září 2017

Nezapomenutelná kniha plná naděje, dobrodružství, ale hlavně svobody. Není bezchybná a to ji dělá ještě lepší.

Pomohla vám tato recenze? Ano 37

Kniha, Argo, 2005, 9788072037193

2 z 5 hvězdiček Bára 26. září 2017

O knize jsem toho spoustu slyšela a hodně na ní různě "narážela". Všude byla chválena. Musím, ale říci, že mě se moc nelíbila. Nijak mě nezaujala a od poloviny jsem dočítala opravdu jen z "donucení", protože jsem už jednou číst začala.

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, Argo, 2005, 9788072037193

2 z 5 hvězdiček Jana Novotná 21. září 2017

Bohužel jsem asi nepochopila hlavní myšlenku díla, ale za mě nic moc..

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, Argo, 2005, 9788072037193

3 z 5 hvězdiček Klára Nováková 23. září 2017

Kniha mě příliš nezaujala, není to můj šálek čaje.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Argo, 2005, 9788072037193

3 z 5 hvězdiček Wajny 21. září 2017

Tuto knihu jsem četla jako povinnou četbu – bohužel mě děj moc nezaujal, přišel mi až moc jednotvárný a jednoduchý, hlavní hrdina mi přišel nudný a až moc zahleděný do sebe.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Argo, 2005, 9788072037193

2 z 5 hvězdiček Petra 21. září 2017

Knihu jsem přelouskala z donucení. Opakuje se stále jeden děj dokola.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Argo, 2005, 9788072037193

4 z 5 hvězdiček Jaroslav Nedavaška 20. září 2017

Mé očekávání bylo, opravdu veliké a přemrštěné. Avšak ve výsledku dobrá kniha. Mít menší očekávání, tak jsem nadmíru spokojen. Přečtení rozhodně doporučuji, jen od toho nechtějte bůhvíco. A pak vás to příjemně překvapí.

Pomohla vám tato recenze? Ano 35

Kniha, Argo, 2005, 9788072037193

3 z 5 hvězdiček Atlantis 23. září 2017

Nechápu kultovní status této knihy. Nerozumím tomu, že dokázala ovlivnit minimálně jednu generaci lidí. Hlavní postava se chová sobecky, pitomě a kniha sama o sobě nemá větší hloubku.

Pomohla vám tato recenze? Ano 29

Kniha, Argo, 2005, 9788072037193

5 z 5 hvězdiček V.S. 11. února 2019

Ke knize mě dovedl útržek ve školní čítance, který mě zaujal. Když jsem si knihu přečetla, měla jsem chuť sbalit si saky-paky a vypadnout někam do neznáma. Podle mě kniha není ani tak o nekonečným cárání autem, užívání drog a vymetání postelí, ale spíše o hledání sebe sama. Kerouac román napsal spontánní prózou, která mě neskutečně baví a i když v knize byly nějaké nudnější pasáže, musím hodnotit plným počtem hvězd.

Jack Kerouac: Osamělý poutník? | MLUVENÉ SLOVO CZ

Popis:
Rozhlasové hry a četba zdarma na: http://www.rozhlas.cz/dvojka/stream/ Foto: Tom Palumbo (Wikimedia Commons, CC BY-SA …

Leave a Reply