Kniha Noční směna (Stephen King)

Kniha Noční směna (Stephen King)

Kniha Noční směna (Stephen King) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Noční směna (Stephen King)
  • Elérhető fájlok: Kniha Noční směna (Stephen King).pdf, Kniha Noční směna (Stephen King).epub, Kniha Noční směna (Stephen King).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Noční směna

kniha od: Stephen King

Povídkový King je přímočarý, jazykově jednodušší a často pracující s poměrně pokleslými žánrovými náměty, ale vždy spolehlivě děsivý, zneklidňující, místy vzbuzující odpor a napínavý. V předmluvě vám sdělí, že důležitá není pointa a věci okolo, nýbrž samotné vyprávění příběhu, a toho se drží. Mnoho povídek z této sbírky skončí až nepříjemně “nedořešeně”, ale ten plíživý pocit chladu za zády tam během čtení prostě je, nekompromisně. V podstatě jediný příběh, který z mého pohledu nezafungoval, byl postapo fragment Noční příboj, to šlo odnikud nikam a ani atmosféra patřičně nezapůsobila. Jinak zde King excelentně ždímá hrůzu z profláklých horrorových klišé (Kostlivec, Šroťák, Na dobrou noc, Mrtví se někdy vracejí), více kreativních nadpřirozených námětů (Náklaďáky, Šedá hmota, Trávníkář nebo třeba geniální parafráze na monster movies v podobě Bojiště) i z prostých lidských příběhů, v nichž temnota a zlo nemá nadpřirozený původ (Římsa, Nekuřáci s.r.o., Žena v pokoji). Doporučit jedinou povídku, asi vyberu Kukuřičné děti, v nichž se precizně prolíná ryze světský, hmatatelný a reálný děs s působením něčeho nepochopitelného, co ve světě lidí nemá co pohledávat. Dokonalost.

Tahle kniha se mi líbila více než povídková Mlha, samozřejmě Mlha sama o sobě mě bavila dost ale ty povídky po té už tak moc né, zde byly povídky za mě o dost lepší. Nyní se jdu pustit do povídkové knihy Za soumraku. 🙂

výborná povídková knížka, kdy některé tyto povídky byly uveřejněny v jiných sbírkách, přesto se tu najdou další výborné povídky jako Kukuřičné děti či Trávníkář, ale za mě pořád naprosto nejlepší Poslední příčka žebříku

Ó, tak tohle je moje nejoblíbenější Kingova povídková sbírka. Čtyři hvězdy má jen proto, že to je Pan King, kterej umí takový dechberoucí věci jako To, Řbitov nebo Temná věž. Napsat to kterejkoli jinej autor, je to pětka jako vyšitá, ale na svý nejoblíbenější autory jsem holt drobet přísnější. 🙂
Dobrá povídková sbírka se pozná u mě tak, že se celkově příjemně čte (SPLNĚNO). a je v ní aspoň jedna věc, co mi utkví, nepřestane se vracet a občas se i připomene (SPLNĚNO). U Kinga to znamená, že mi ji občas připomene nějaká obyčejná věc nebo zážitek. a mně vytane ten úžas, podivná hrůza nebo hnus, který jsem při čtení zažila. Obvykle si to pak musím přečíst znovu.
A v týhle sbírce taková “špičatá perla” je. ŠROŤÁK – to je něco, co asi už nikdy nedostanu z hlavy. Hnus, hrůza, bolest a příšernost, nevěřícnost (a úžas, že jako King fakt s naprostou samozřejmostí jde touhle uhozenou a lacinou duchařskou cestou a zcela přirozeně to prodává jako zlatej poklad? Jo! A člověk mu to musí žrát! :))) . špetka naděje, odhodlání a pak zase hrůza a hnus. a beznaděj z konce, pěkně žádný happyendy, pane Kingu. :)))
Noční směna – podivný, ale vtahující. Jo a velice dobré byly i Náklaďáky. Ty narozdíl od ostatních povídek jen neděsí, ale dost důrazně i varují. Dodnes si vzpomínám na jejich zoufalej a přitom jaksi dojemně nadějnej závěr – něco jako “nahoře vidím světla letadel. Strašně si přeju, aby v nich byli lidé.” Uf.
Skoro plná palba a dík.

No nejakeje dobre povídky nějaké špatné co napsat noooo, ale četl sem lepší knihy od kinga. Mě osobně se líbilo šedá hmota, rimsa, srotak, noční směna a nekuřáci ta byla výborná kdyby u nás existovala taková firma věřím že by byl velký pokles tabákových vyrobku.

Bravurně napsaná kniha povídek. Některé byly super jiné méně ale celkově hodnotím velice kladně.

První kniha od Kinga, kterou jsem přečetl. Pokud si chcete přečíst kvalitní hororové povídky, najdete je právě tady. Nejlepší Kostlivec, Na dobrou noc a Náklaďáky.

Povídky od Kinga jsem si vesměs nechal na konec a musím říct, že jedním dechem. Neskutečná představivost a témata, které prostě nevymyslíš.

Noční směna

104x v oblíbených 907x v přečtených 331x v knihovně 135x k přečtení 14x právě čte 30x si přeje

Všechny obaly

Všechna vydání knihy

Poprvé vydáno celosvětově: 1978

Nakladatelství (rok) ISBN Stran Poznámka
Beta books (2018) 978-80-7306-980-3 470
Beta books (2009) 978-80-7306-408-2 348
Mustang (1996) 80-7191-193-3 399

Chcete si knihu uložit do některého knižního seznamu?

O čem je kniha Noční směna?
Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky.
Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King’s The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého.

Povídky:
– Prokletí jeruzalémské (Jerusalem’s Lot)
– Noční směna (Night Shift)
– Noční příboj (Night Surf)
– Jsem brána (I Am the Doorway)
– Šroťák (The Mangler)
– Kostlivec (The Boogeyman)
– Šedá hmota (Grey Matter)
– Bojiště (Battleground)
– Náklaďáky (Trucks)
– Mrtví se někdy vracejí (Sometimes They Come Back)
– Jahodové jaro (Strawberry Spring)
– Římsa (The Ledge)
– Trávníkář (The Lawnmower Man)
– Nekuřáci, a.s. (Quitters, Inc.)
– Já vím, co potřebuješ (I Know What You Need)
– Děti kukuřice (Children of the Corn)
– Poslední příčka žebříku (The Last Rung on the Ladder)
– Muž, který miloval květiny (The Man Who Loved Flowers)
– Na dobrou noc (One for the Road)
– Žena v pokoji (The Woman in the Room)

Štítky

Zobrazit další díla autora
Další díla

Komentáře

Nové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? – Rychlá registrace

Asi největším kladem této sbírky je fakt, že i přesto že jsou některé povídky nudné, jako celek reprezentují ucelené spektrum tak široké, že si z něj každý vybere své oblíbence. Oceňuji také snahu použít jako ústřední motivy ty nejvšednější věci z běžného života. Záporem ovšem zůstává, že většina povídek je příliš krátká na to, abyste se pořádně začetli.

Nejlepší kousky: Prokletí Jerusalemské (silná inspirace mým oblíbeným Lovecraftem), Jsem brána (kéž by vyšel plánovaný český film), Mrtví se někdy vracejí, Římsa (nádherný příklad toho, že horor nemusí obsahovat nadpřirozeno!), Nekuřáci a.s. (brutální!; povinná četba pro všechny kuřáky!!), Děti kukuřice (dokonalé!, troufám si tvrdit, že téma by vystačilo na román, škoda) a Na dobrou noc (krásná návaznost na jiné dílo – nebudu prozrazovat).

Povedené byly ale také: Šroťák, Kostlivec (hutná atmosféra), Bojiště (geniální nápad i provedení; bohužel příliš krátké), Náklaďáky (na to, jaká je to blbost, mě to vlastně dost bavilo; a taky zmínka o Plymountu Fury – Kingův fanda ví; věděli jste, že existuje film? :D), Jahodové jaro (byla to vlastně celkem nuda, ale konec zamrazil), Já vím co potřebuješ (už jenom za „po shnilé rybě páchnoucí Necronomicon“) a Muž který miloval květiny (po přečtení se už nikdy nebudu dívat na šťastně procházející lidi stejně :D).

Vyloženě zklamání potom: Noční směna, Noční příboj (totální nuda), Šedá hmota (nepijte levné pivo :D), Trávníkář (bylo to správně ujetý, ale stejně mě to nějak nebralo), Poslední příčka žebříku (myšlenka krásná, ale provedení nuda) a Žena v pokoji.

Chtěl jsem dát jen 4*, ale vzhledem k tomu, jak vypadají ostatní sbírky, to risknu s 5 a musím souhlasit, že se jedná o Kingův nejzdařilejší soubor povídek.

PS: Předmluva se vážně povedla! Ne že ji přeskočíte! 😉

Předmluva – 2
Prokletí Jeruzalému – dost připomíná prokletí Salemu – 5
Noční směna – kdo by se bál několika krys – 5
Noční příboj – Super chřipka – 3
Jsem brána – spíše sci-fi jak horor – 2
Šroťák – démonem posedlý stroj – 4
Kostlivec – bubák ve skříni – 5
Šedá hmota – velké šedivé rozkládající se fuj – 4,5
Bojiště – pozor na hračky – 4
Náklaďáky – jednou na to bude stačit počítačový virus – 5
Mrtví se někdy vracejí – kdo a proč je oživil? – 3
Jahodové jaro – kdo je vlastně vrahem – 5
Římsa – mafii je lepší se vyhnout – 5
Trávníkář – ještě že si trávu seču sama – 5
Nekuřáci a.s. – hodně krutý způsob jak přestat kouřit – 5
Já vím, co potřebuješ – co kdyby to někdo opravdu do puntíku věděl a vše vám dal výměnou za lásku – 4, 5
Děti kukuřice – pozor na kukuřičného boha – 5
Poslední příčka žebříku – O co tady vlastně šlo? – 1
Muž který miloval květiny – Tak tuhla jsem také nějak nepobrala – 1
Na dobrou noc – Návrat do Jerusalem’s Lot – 5
Žena v pokoji – klidně by se to mohlo jmenovat Čekání na smrt – 3

průměr 4,14 hvězdičky

“Pojďme si povídat. Jen vy a já. Pojďme si povídat o strachu.”

Táákže. Na paškál som si zobral Kingovú poviedkovú zbierku, ktorá číta 19! hororových poviedok a jednu nehororovú. Zo začiatku sa kniha rozbieha, nevidíme tu žiadne skvosty, no od Šroťáka to začne byť zaujímavé a posledné tri poviedky sú zase taký dojazd o ničom. Najviac sa mi páčila poviedka “Šroťák”(100%), ďalej to boli “Bojiště”(90%), “Římsa”(90%) a “Poslední příčka žebříku”(90%), nasledujú “Noční směna”(80%), “Kostlivec”(80%), “Šedá hmota”(80%), “Náklaďáky”(80%), “Mrtví se někdy vracejí”(80%) a “Děti kukuřice”(80%), ešte sa mi páčili poviedky “Nekuřáci, a. s.”(70%) a “Já vím, co potřebuješ”(70%). Ďalšie poviedky boli ľahký nadpriemer, priemer alebo ľahký podpriemer a tie, ktoré ma sklamali alebo mi nič nedali a nepovedali sú nasledujúce: “Jsem brána”(30%), “Noční příboj”(20%), “Muž, který miloval květiny”(20%) a “Žena v pokoji”(brak), ktorá sa ani nedá považovať za horor.

King sa tu veľmi venuje strachu, nechá vás veľakrát ukonejšiť pohodou a bezpečím, aby vás v ďalších riadkoch naplnil úzkosťou a strachom, ktorý sa vám bude vpíjať do kože ako ten najlepší piják na tuš, ktorý by ste väčšinou našli na poslednej strane starého komunistického zošita pre základné školy. Kingova predmluva sa mi páčila viac než niektoré jeho poviedky, on jednoducho vie písať, narodil sa pre to, aby nám, jednoduchým čitateľom, ktorí sa chcú zabaviť a niečo zmysluplné si prečítať(nie niektoré nudné braky, ktoré niektorí ľudia považujú za skvostné diela), ponúkol zážitok hodný ľudskej existencie – pre to máme predsa city, všakže. Dokážeme sa vcítiť do trápenia druhých ľudí. Takmer každá Kingová poviedka končí čiernohumorne s vystrihnutým koncom, takže autor chce a má rád aj sám, aby sme rozmýšlali, premieľali si v mozgu svoje pocity, ktoré sme po prečítaní dosiahli. Aj keď mi celkové hodnotenie po priemere vyšlo na 64%, tie horšie poviedky neboli zas až také dlhé, aby mi znepríjemnili život a čítanie, takže musím z celkového pocitového odhadu dať o jednu hviezdičku viac. Bol to dlhý a príjemný odpočinok pri krátkych hororových poviedkach, kedy som zistil o Kingovi, že nielenže vie písať tlusté tisícstranové knihy, on vie písať aj krátke a niekedy aj krásne poviedky.

“Kdyby sedm set opic tlouklo sedm set let do psacích strojů, jedna z nich by napsala Shakerspearovy sebraný spisy.”

PROKLETÍ JERUZALÉMSKÉ: Povídka metodou dopisů a zápisků z deníků, proto se to čte docela blbě. Myšlenka je dobrá o prokleté vesnici s prokletým kostelem, kde se nachází satanova bible. Ale ty deníkové zápisy to fakt pokazily. DVĚ HVĚZDY

NOČNÍ SMĚNA: Jednoduchá povídka o tom, jak pár chlapů o noční směně čistí nějaké kancly v nějaké staré textilaně. Všude bordel a všude krysy. A na konci všeho metrové krysy, beznohé krysy a obrovští netopýři. PĚT HVĚZD

NOČNÍ PŘÍBOJ: Téměř celé lidstvo podlehlo nějaké chřipce A6. Pár lidí přežilo a teď zevlují na pláži. Nic extra povídka, horor rozhodně v žádném případě. DVĚ HVĚZDY

JSEM BRÁNA: Delirium tremens Isaac Asimov nebo o co tady šlo? JEDNA HVĚZDA

ŠROŤÁK: Je to něco jako film Vraždící buldozer. Jenže tady je ďáblem posedlý mandl a celá ta povídka je stokrát lepší než ten film. PĚT HVĚZD

KOSTLIVEC: Povídka odehrávající se v křesle cvokaře a hlavní téma sezení je strašidýlko z šatníku. ČTYŘI HVĚZDY

ŠEDÁ HMOTA: Tahle povídka o slizu, který vraždí lidi, mi dost připomínala knížečku Krev příšery ze série Stopy hrůzy. Jenže na rozdíl od nejslavnějšího autora literárních kýčů, Stineho, se Kingovi tahle povídka nepovedla. A tak Stine pro mne jednoznačně vyhrál co se týče slizských povídek. DVĚ HVĚZDY

BOJIŠTĚ: Hráli jste si někdy s vojáčky a chtěli jste, aby ožili? Tak tady se aspoň dozvíte, jak by to mohlo dopadnout, kdyby vaši oblíbení vojáčci ožili. ČTYŘI HVĚZDY

NÁKLAĎÁKY: Všechno co má čtyři kola najednou oživne a nastolí vládu nad světem. Co bude s lidma? Jak před autama utečeme? A jak dlouho nás budou ovládat? Docela slabá povídka na Kinga. Až ta poslední strana stála za to, kdy nutí čtenáře se zamyslet nad tím, že nás technika ovládne. DVĚ HVĚZDY

MRTVÍ SE NĚKDY VRACEJÍ: Nejdelší povídka o učitelovi, kterýmu před několika lety zavraždili bratra. Teď na jeho střední školu přichází studenti, kteří jsou hodně povědomí těm vrahům. Téma parádní, ale těch postav tam bylo tolik, že jsem se v nich ztrácel. A hlavně ten konec byl takový rituálně divnej. Proto jen ČTYŘI HVĚZDY.

JAHODOVÉ JARO: Moderní Jack Rozparovač z univerzitního prostředí. A ani jsme se nedozvěděli, kdo je vrah. DVĚ HVĚZDY

ŘÍMSA: Tenisový profesionál doplatí na nevěru s manželkou mocného gangstera. Je mu nastražen do auta heroin a aby gangster to neohlásil, tak musí tenista obejít mrakodrap po římse ve výšce 120 metrů. Tím získá i jeho manželku, která je zřejmě už ale mrtvá. ČTYŘI HVĚZDY

TRÁVNÍKÁŘ: Povídka o tom, když vám trávník seká pošahanej trávníkář. Na Kinga nic moc, ale taky to nebyl propadák. TŘI HVĚZDY

NEKUŘÁCI, a. s.: Jak odnaučit zarytého kuřáka kouřit. Stačí pár drastických způsobů jedné utajené firmy. PĚT HVĚZD

JÁ VÍM, CO POTŘEBUJEŠ: Mě připadaly divný ty dvě vysokoškolačky. Ta hlavní Elizabeth už jen tím, jaká to byla šprtka a že uvěřila všecko té své spolubydlící, která nebyla nic jiného než stalker. Ten chlap byl podle mě úplně normální zamilovanej chlap, kterej pro Elizabeth by udělal první – poslední. PĚT HVĚZD

DĚTI KUKUŘICE: Opravdu jedna z nejlepších povídek, co kdy King napsal. Náboženské fanatičko znásobené tím, že všichni fanatici jsou vlastně děti. A všude kolem jen samá kukuřice a pár ukřižovaných. PĚT HVĚZD

POSLEDNÍ PŘÍČKA ŽEBŘÍKU: Celou dobu na Kinga slabší povídka, kdy se psalo, jak kluk s holkou skáčou z trámu do sena a pak holka zůstane viset na trámu a hrozí ji pád z osmi metrů. Ale ten konec to celý změnil. PĚT HVĚZD

MUŽ, KTERÝ MILOVAL KVĚTINY: Chlap co miluje květiny, je zamilovanej a pak bum bum a DVĚ HVĚZDY.

NA DOBROU NOC: Kvůli sněhové bouři nechá chlap ženu s dítětem v autě v nějakém zapadákově a jde hledat pomoc. Jenže ten zapadákov je plnej upírů. Krátká povídka, která mrazí a dobře se čte. PĚT HVĚZD

ŽENA V POKOJI: Stará žena umírá na rakovinu v nemocnici. Syn se na to už nemůže dívat a chce jí pomoci jakýmkoliv způsobem od bolesti. PĚT HVĚZD

[631. přečtení, 376. hodnocení, 33. komentář, 85%]

STEPHEN KING. NESPAVOST. AUDIOKNIHA. ČÁST 1/3

Popis:
Velký výběr sluchátek a headsetů ➥ http://bit.ly/2XtQxDs.

“>

Leave a Reply