Kniha Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde)

Kniha Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde)

Kniha Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde)
 • Elérhető fájlok: Kniha Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde).pdf, Kniha Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde).epub, Kniha Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Obraz Doriana Graye

kniha od: Oscar Wilde

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je He nry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz. Tím, jak se ocitá plně pod Henryho vlivem a mění se jeho povaha, mění se portrét ve stvůru, která odráží ošklivost Dorianovy duše, avšak sám Dorian Gray nadále září půvabem a pelem mládí. Chová se už jako lord Henry. Pohrdne svou romantickou láskou, nezastaví se ani před zločinem. Nakonec zaútočí na podobiznu ohyzdného starce, ve kterou se původní portrét proměnil… Přeložil J. Z. Novák. . celý text

Literatura světová, Romány
Vydáno 1999 , Mladá fronta Orig. název

The Picture of Dorian Gray , 1891

Komentáře (550)

Kniha Obraz Doriana Graye

Při čtení jsem se musela mnohokrát zastavit a přečíst odstavec ještě alespoň jednou. Až tak neuvěřitelné mi přišly činy, které byl Dorian schopen udělat a to často i s dobrým úmyslem. On je přesně tou postavou, která si nevidí na špičku vlastního nosu a jeho příběh nám na stříbrném podnosu servíruje, že bychom si z jeho chování měli všichni vzít ponaučení.
V knize je krásně ukázáno, jaký vliv můžou mít naše činy na ostatní a ostatní zase na nás.
Líbily se mi nebezpečné myšlenky Henryho, nezkažená povaha Basila a ve výsledku mě dost pobavily naivní, bezvýznamné, hloupé a naprosto zcestné snahy Doriana o polepšení.
Knihu určitě doporučuji. Hlavně kvůli Henryho brilantním idejím, které se dotýkají dost úzkostlivých témat.

Hodnocení: 8/10
Poslední věta: Teprve když si prohlédli jeho prsteny, poznali, kdo to je.

Úžasné dielo !! Na túto knihu som sa chystal už od roku 2017 , ale až nedávno som si ju konečne kúpil a dobre som spravil. Za prvé preto, lebo keby som ju čital pred týmy troma rokmi, tak by ma neoslovila, pretože by som bol na ňu primladý. Za druhé preto lebo je to naozaj užasné a aj dnes stále aktuálne dielo a možno dnes ešte aktálnejšie ako vtedy. Za tretie preto, lebo by som neveril, že dekadencia v próze môže byť taká dobrá. Dej je v podstate veľmi jednoduchý, celé sa to točí hlavne okolo 3 postáv. Ale Dorian Gray nie je postava, ktorá ma najviac zaujala. Najzaujímavejšou postavou je Lord Henry, ktorý práve vysloví asi najznámejší výrok : "Jediný spôsob, ako sa zbaviť pokušenia, je podľahnúť mu."
Na druhú stranu, toto nie je kniha pre každého, pokial uznávate skor tradičné a konzervatívne hodnoty, ani sa do tohto diela nepúšťajte, nebude sa vám páčiť.

Četla jsem na angličtinu do školy, ale nakonec mě kniha opravdu zaujala. Henryho názory jsem si poznamenala, jeho postava děj skutečně oživila. Co se týká Doriana, bylo skutečně vidět, že se snažil bojovat, ale občas člověk podlehne názorům ostatních a odmítá veškerou pomoc. Konec mě nezklamal, vymyšlený byl úžasně.

Jedna z nasich najstahovanejsich knih. Osobne som ju cital aj v cestine aj v anglictine. Milujem ceske knihy, ale bohuzial v anglictine sa mi citala ovela lepsie. Mam pocit, ze v ceskom preklade som sa niekedy stratil a v anglictine to malo vacsi dejovi spad a lepsie popisany celkovy dej knihy.

Stále aktuální knížka. Dnes trochu naruby. Svůj obraz si malujeme sami. Pro ostatní se začínáme stávat pouze tím, co je viditelné na sociálních sítích.
Oscar Wilde ve svém díle věnuje hodně prostoru úvahám o člověku, dalo by se jistě najít spousta citátů, pro které by se často našlo uplatnění. Zásadním bodem je zde dle mého názoru svědomí a jeho vliv na kvalitu života – a to, že pokud svědomí popřeme, stejně mu neutečeme – ať už vedle sebe budeme mít liberálního kamaráda nebo budeme o samotě.
Skvělé dialogy a text klouže k popisům a povrchnosti dle mého názoru hlavně proto, aby ladil s hlavní postavou.

Co se týče děje, tak ten byl skvělý, nápaditý, zajímavý i napínavý. Ale nelíbilo se mi autorovo psaní, zbytečné popisování věcí na několika stranách, kde čtenář přestane vnímat, co čte. Bez toho by kniha ode mě dostala vyšší hodnocení.

Úplný závěr knihy( á la poslední dvě strany) byl úchvatný. Jinak kniha měla spád, až na rozmezí stran 143- první polovinu strany 150, kterou jakoby psal někdo jiný, kde je popis toho, co Dorian Gray začal sbírat a začal se o to zajímat víc(šperky, vůně), aniž by to mělo pro další vývoj příběhu v knize nějaký význam. Je to na můj vkus poměrně hodně nemorální dílo( a to žiji ve 21.století-kniha poprvé vydána v roce 1891 dle knihy), nicméně prvotní nápad s obrazem hodnotím jako neotřelý a velice zajímavý.

Dovolím si vyjádřit jistý nesouhlasné stanovisko vůči anotaci. Ani mezi řádky nedokáži z knihy odvodit, že by lord Henry k něčemu Doriana ponoukal. Lord Henry na mě působil jako intelektuál, jež v hovorech mluví tak, aby šokoval společnost, ve které se nachází a tím to končí. Možná, že pokud bychom Basilla a Henryho brali jako hodnou a zlou část duše “peroucí” se v Dorianovi Grayovi o nadvládu, pak možná. To, co Dorian dělal, činil sám a rozhodně ne na základě nějakých intelektuálních řečí Henryho. Navíc na konci knihy se hlavní protagonista snaží zbavit svých hříchů tím, že svádí vinu na ostatní (ty, kterým údajně ublížil a pak vše přičítá Henrymu).

Nemorálnost, jež obsah knihy provázel, bych sice ráda zohlednila v hodnocení knihy, leč téma knihy je výlučnou záležitostí autora a ne mě. Nejspíš potřeboval “materii“ pro velký kontrast mezi Grayem a obrazem. Kniha byla čtivá a vcelku mě mrzí, že jsem si ji nepřečetla dřív přes výstrahu spolužačky, jež ji četla k maturitě, že mě to bavit nebude, protože kniha je nadmíru popisná (až na stranu 143- první polovinu strany 150 knihu hodnotím jako čtivou).

Přesto jak známý a ve škole chtěný Obraz Doriana Graye je, mě neskutečně překvapilo, jak pesimisticky a nemorálně román působyl. Jazyk a vykreslování prostředí se dají srovnávat s Bulgakovým Mistrem a Markétkou, takže když v úvodní scéně Basil pracuje na Dorianově portrétu v rozkvetlé zahradě svého pozemku, připadáte si, že tu omamující vůni květin cítíte i ve svém pokoji. Děj se točí kolem tří vzájemně velice lišících se přátel. Proto dialogy mezi Basilem (věčným umělcem a ryzím mužem) a Henrym (těžkým hedónistou a filosofem) na mě působily jako nejpříjemnější části románu. Dílo je zaměřeně na vykreslení hnijící duše stárnoucího chlapce a v nekončícím boji sám se sebou. Nereálné prvky byly skvělým dovršením už tak narcistického díla a příjemně hrály ději do karet. Jsem si jistý. že se ke knize v budoucnu vrátím.
Hodnocení 8,5/10

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Wilde Oscar (*16.10.1854 – †30.11.1900)

Obraz Doriana Graye (rozbor)

 • znamená "úpadek"
 • 2. polovina 19. století
 • obrácení hodnot, hnus je nová krása
 • východisko: marnost, prázdnota, nuda, zklamání, beznaděj
 • pesimismus, pocit zmaru, morbidita, mysticismus, erotika, narcismus
 • dekadentní život: satanismus, sex, alkohol, bohémství
 • umění pro umění, ničemu neslouží
 • další dekadenti: Baudelaire, Rimbaud, Verlaine (prokletí básníci); Rainer Maria Rilke, Thomas Mann, Heinrich Mann; Karel Hlaváček, Jiří Karásek ze Lvovic (moderní revue)

STRUČNĚ O AUTOROVI:

OBRAZ DORIANA GRAYE:

Žánr

Román s hororovými prvky a faustovským tématem

Kompozice

20 kapitol, paralelní kompozice, drobné dějové odbočky (Sibylina rodina, Dorianovi opatrovníci)

Čas a místo

Londýn, konec 19. století

Postavy

Basil Hallward – malíř, idealista; ryzí muž
Lord Henry – cynik, bohém, filosof, manipulátor
Dorian Gray – nezletilec, sirotek, nezkažený, narcistický
Sibyla Vaneová – druhořadá herečka

Děj

Basil maluje portrét v rozkvetlé zahradě. Lord Henry ho označí za nejlepší Basilovo dílo a chce jej poslat na prestižní výstavu. Basil odmítá – vložil do něj příliš mnoho ze sebe. Obraz je hold nezletilému a krásnému mládenci – Dorianu Grayovi, jenž je jeho múzou. Lord Henry se tomu vysměje.
Sluha ohlašuje Dorianův příchod, jde stát modelem, dojde i k seznámení s Lordem Henrym. Dorian je okouzlen Henryho nemilosrdným přístupem k životu a svéráznými názory. "Léčení duše skrze smysly, léčení smyslů skrze duši." Okamžitě se stanou přáteli. Henry lichotí, vyzdvihuje jeho krásu, zmiňuje i její pomíjivost, pro tu pomíjivost by si neměl nic odpírat. A Dorian si přeje, aby stárnul obraz místo něj.
Basil upozorňuje na Henryho zkaženost, Dorian tomu nevěnuje pozornost a zamilovaný Basil je tak zatlačen do pozadí.

Dorian se chce oženit s mladičkou Sibylou Vaneovou, líbí se mu role, které na divadle hraje. Ona ani nezná jeho jméno ("Princ z pohádky"), rodina ji nepodporuje, James Vane, bratr, tuší zradu a slibuje případnou vraždu z pomsty. Všichni tři se jdou na Sibylu podívat, té se ale zrovna nedaří, neodehraje Julii, protože místo na Romea myslí na Doriana, ten ji zklamán po představení krutě a pohrdavě odmítá.
Doma zjistí, že portrét se začal šklebit, lekne se a uvědomí si špatnost svého chování. Cestu zpět a omluvu mu překazí Lord Henry se zprávou, že se Sibyla zabila. Poté mu vymluví jakýkoli pocit viny, jdou do opery a do klubu šlechticů. Basil je druhého dne zděšen tím vším cynismem.
Dorian si uvědomí pravdu o obrazu a ukryje jej do studovny, aby ho nikdy nikdo neviděl.

Několik let žije Dorian na výsluní, je oblíbený, ale ničí lidi, kteří se k němu dostanou až příliš blízko. Nic mu není odepřeno.
Část společnosti ho začíná nesnášet. On si to nepřipouští.
Basil odjíždí do Paříže a chce s ním naposledy mluvit. Podává mu reálný náhled na jeho společenskou pověst, nechce tomu věřit, Dorian vše popírá. Basil mu věří, protože má upřímnou tvář. Doriana napadne ukázat mu obraz, Basil zděšením vykřikne, pokouší se ho obrátit k dobru, dle Doriana je pozdě, a pak Basila několikrát bodne do krku.

Druhý den píše Dorian dopis bývalému příteli Alanu Campbellovi, ten je chladný, ale dostaví se, odmítne udělat špinavou práci, ale Dorian mu vyhrožuje, a tak je nucen využít svých chemických dovedností a tělo rozpustit.

Večer jde Dorian do společnosti. Léčí duši skrze smysly. Jde pro opium na předměstí. Někdo ho nabaluje a zmíní přezdívku "Princ z pohádky", to zaslechl jeden námořník, James Vane, a vydává se za Dorianem, dostihne ho a míří na něj revolverem, Dorian se vymluví, vypadá mladě na to, aby mohl něco provést před 18 lety.
Místní žena zpět v prodejně opia Jamesovi řekne, že to je on a že prodal duši ďáblu za mladý vzhled, ona je jednou z jeho obětí.

O týden později sedí Dorian s Henrym a další smetánkou v zimní zahradě. Vedou spolu klasické lehce dekadentní řeči tehdejší šlechty. Dorian je stále v šoku ze setkání s Jamesem Vanem, není zábavný, omlouvá se a jde do zahrady, dlouho se nevrací, až se ozve výkřik, všichni se seběhnou a Dorian omdlí, po probuzení si vzpomene na Jamese, kterého viděl venku.
Vychází ven po 3 dnech, jde na lov. Dorianův přítel omylem zastřelí muže místo zajíce. Dorian se bojí, že je to zlé znamení, lord Henry ho uklidní, pak se přijde na to, že mrtvý muž je James Vane, má radost.

Chce se polepšit, věří, že to jde. Opustí vesnickou dívku, aniž by ji zneužil. Snaží se obnovit svou morálku, ale lord Henry mu to znemožňuje. Mluví o Basilově vraždě, ale Henry si nemyslí, že by to Dorian mohl udělat. Domluví si schůzku na další den.
Dorian nesnáší svůj dosavadní život, vše si vyčítá – pokažené osudy ostatních, jejich ztracené životy (Alan Campbell se zastřelil). Jde se podívat na portrét. Ten se dobrým skutkem nezlepšil, ale tváří se vychytrale a pokrytecky.

Veřejné přiznání není cesta, nevěřili by mu. Jediné, co ho může prozradit, je portrét. Probodne obraz několikrát nožem. V místnosti je pak nalezen mrtvý ohyzdný muž a krásný portrét.

Témata

 • duševní souboj sám se sebou – metaforicky realita versus umění
 • narcisismus

Hlavní myšlenka

Trest je očista

Jazyk

 • spisovný
 • archaismy
 • francouzština – moderní jazyk
 • básnické popisy přírody a interiérů, charakteristiky postav
 • poutavé dialogy, mnoho podnětných myšlenek – časté citace

Obraz Doriana Graye – rozbor díla k maturitě

Kniha: Obraz Doriana Graye

Přidal(a): Paja, Vendula Pokorná

Literární druh

Literární forma

 • Výrazovou formou je próza

Literární žánr

 • Román (autor jej označoval jako esej)

Literární kontext

 • Literární moderna:
 • kulturní období závěru 19.století
 • nové směry: impresionismus, dekadence, symbolismus
 • Dekadence: zalíbení v náladách smutků,skepse, deprese, narcismus, mysticismus, čisté umění= lartpourtlartismus (Wilde, Baudelaire, Rimbaud, Whitman)

Autor

 • Oscar Wilde:
 • pocházel z Irska
 • pohotový, výřečný, vše ironizoval
 • velký buřič proti anglickým konvencím (homosexuál)
 • jediný román: Obraz Doriana Graye
 • pohádky: Cantervillské strašidlo, Štastný princ
 • komedie: Jak je důležité míti Filipa, Vějíř lady Windermenové, Ideální manžel

Téma

 • Otázka morálky a svědomí, zkaženost charakteru, lidské sebevědomí

Hlavní myšlenka

 • Krása není vždy to nejdůležitější

Jazyk a styl

 • Filozoficky zaměřené dílo – dlouhé promluvy o pohledu na svět a společnost, kritika společnosti, zesměšnění vyšších členů společnosti
 • Dlouhé popisy interiéru, hororové prvky, ironie, aforismy
 • Spisovný jazyk, občas použité archaismy a zastaralé výrazy – např. údobí, ruměnec, apod.

Místo a čas díla

Kompozice

 • Chronologická kompozice
 • Rozdělení na kapitoly
 • Předmluva- autor zde objasňuje svůj záměr, předmluva vyvolala bouřlivé reakce

Postavy

 • Wilde postavil dílo na kontrastu tří hlavních postav, každá z nich nabízí jiný pohled na to, co je morální, a co už ne

Dorian Gray

 • na počátku nezkušený mladík
 • neobyčejně krásný (modré oči, zlaté vlasy)
 • postupem času je pro něj velkou autoritou Henry, jeho jediného uznává
 • zamiluje se do své krásy, vysloví přání zůstat navždy mladý
 • v díle dokonalý mravní přechod hrdiny – z mravně čistého chlapce se stává zvrhlík

Lord Henry Wotton

 • dekadentní aristokrat
 • jeho mluva sestává ze sarkasmů, paradoxů, aforismů
 • podle něj není nic důležitější než krása a mládí

Basil Halward

 • malíř, romantik
 • naprosto učarován krásou Doriana Graye (pravděpodobně je do něj zamilovaný)

Sibyla Vane

 • mladá, nadaná herečka
 • velmi naivní, romantická, velmi zamilovaná do Doriana
 • spáchá kvůli Dorianovi sebevraždu

James Vane

 • bratr Sibyly, lehce neotesaný dobrodruh, námořník

Děj

Dorian Gray je pozoruhodně krásný mladík, který upoutává každého svým nevšedním zjevem. Setkáváme se s ním ve chvíli, kdy jeho dobrý přítel – malíř Basil Hallward, právě dokončuje jeho velký a zdařilý portrét. Do ateliéru zároveň přichází světácký aristokrat lord Henry Wottton. Dorian ho ihned zaujme natolik, že se rozhodne vynutit si jeho přátelství, zvlášť když ihned poté vypátrá informace o jeho osudu.

Dorian patří k aristokracii, i když ve společnosti zatím není příliš známý. Byl vychován svým dědečkem, lordem Kelso, když Dorianova neobyčejně krásná matka Margaret po porodu zemřela. Právě po matce zdědil Dorian svou krásnou tvář. Dorián příliš podléhá zásadám od Henryho, protože ten mu imponuje, zvlášť když hlásané zásady poněkud odbočují od obecně zavedených. („Dochvilnost je zlodějem času, „nádherné“ hříchy neplacení dluhů“). Brzy oba patří ke hvězdám společenských večírků, pořádaných nudící se aristokracií. Henry zbožňuje pošetilost, výstřelky a také požitkářství.

Dorian ve společnosti poznává i ženy. Zamiluje se do herečky Sybily Vaneové. Navštěvuje všechna její představení a je půvabem Sybily uchvácen. Brzy jí nabídne zasnoubení a jeho okouzlení je opětováno horoucí láskou, kdy Sybila ho jako svého vyvoleného nazývá Princem Zlatohlávkem a vkládá do něho veškeré naděje. Zlom ovšem nastává ve chvíli, kdy Dorian přivede na Sybilino představení Romeo a Julie své přátele. Sybila svou roli pokazí, hlavně proto, že z výšin její lásky jí připadají všechny dialogy plytké. Dorian je tak po představení velmi zklamán a zdrcující je i osouzení přátel – obzvláště Henryho. V afektu zruší Dorian své zasnoubení a zoufalá Sybila hned onen večer spáchá sebevraždu. Dorian, který o sebevraždě neví, má ráno výčitky a uvažuje o omluvě. Zlou zprávu mu přináší Henry, který to dokládá svými argumenty, a ty na Doriana velmi zabírají – Dorian začne na tuto záležitost pohlížet jako na „podivuhodný zážitek“, tedy pod vlivem Henryho velice chladně. Pomalu ale začíná chápat vztah mezi sebou samým a obrazem. Vybavuje svůj pošetilý slib z chvíle, kdy svou tvář na podobizně poprvé spatřil. Ovlivněn Henryho promluvami o krátkém mládí a ošklivosti staroby v duchu nabízí cokoliv za to, aby zůstal stále mladým a krásným, tedy takovým, jakým je zobrazen. Jeho tvář je teď ale na obrazu změněna – nabývá rysu krutosti. Dorian se tím však nenechá vyvést z míry. „Nechť se mění. On sám bude uchráněn.“Ale svůj obraz už nechce nikomu ukazovat, proto ho schovává v podkroví. Ochladne i jeho přátelství s Basilem, který vinu přikládá vlivu Henryho. Dorian se plně vrhá do všech požitkářských dobrodružství, kdy motivaci shledává v knize, kterou dostal jako dárek od Henryho. Hrdinu této knihy – hrdinu „veškerých vášní století“, ztotožňuje sám se sebou. Jeho pověst v okolí se tímto však kazí, ale on všechny nakonec odzbrojí svým mladistvým úsměvem, který není poznamenán žádnými stopami jeho hýření. Z nudy se oddává také studiu – jednou je jeho zájmem hudba, podruhé vůně, drahokamy, výšivky nebo luxusní oděvy a to vše je provázeno sběratelskou vášní. Čas plyne, a když je Dorianovi 38 let, po dlouhé době se setkává s Basilem. Rozhodne se ukázat mu obraz, který před lety namaloval a Basil je zděšen – své dílo málem nepoznává a nechce uvěřit takové proměně. Dorian se s Basilem pohádá a nakonec dojde k vraždě, kdy Dorian Basila zabije. Pečlivě si začně zajišťovat alibi – vydírá vědce a chemika Alana Campbella a ten nakonec mrtvolu z podkrovního pokoje beze zbytku odstraní. Malíř Basil měl v této době odjet do Paříže, ale nikdo se po něm neshání. Dorian opět vyvázně bez podezření. Ale na obraze se vše odráží – k odporným rysům obličeje se navíc na rukou objevuje i krev. Dorian svůj obraz ale utajeně skrývá a je stále hvězdou společnosti. Chvílemi ale Dorian začíná pociťovat strach. Setkává se také s prostitutkou, která zná jeho příběh a nazve ho „princem Zlatohlávkem“, což zaslechne námořník – bratr Sybily, který celý život pátrá po původci její smrti. Chce Doriana zabít, ale Dorianova vizáž ho zmate – 18 let uplynulo od Sybiliny smrti a Dorian má stále tvář mladíka. Tak Dorian opět vyvázne, ale námořník se nakonec dozvídá pravdu. Doriana ochromuje strach a bojí se vycházet z domu, protože ho pronásleduje představa číhajícího vraha. Podivuhodná režie náhod opět zasáhne v Dorianův prospěch, protože námořník je v jedné potyčce zastřelen. Dorian se tak začíná domnívat, že v jeho životě nástává pozitivní obrat a jakési polepšení. Dorian začíná konat i ušlechtilé skutky a zadívá se do venkovské dívky Hetty. Dorianovi začíná být jeho stále krásná a mladá tvář odporná a chce začít žít nový život. Myslí si, že i na jeho obraze se už něco změnilo k lepšímu – opak je však pravdou. Dorian dostane nápad zničit svou podobiznu a nadobro se tak zbavit důkazu svých předešlých činů. Vezme proto nůž – ten samý, kterým zabil Basila, a chce obraz zničit. To se mu ale stává osudným. Kolemjdoucí uslyší jen strašný výkřik. Když služebnictvo s policií proniknou do zamčeného pokoje v podkroví, spatří obraz Doriana Graye v plné mladistvé kráse, ale na zemi vidí mrtvolu ohyzdného starce. Nemohou poznat, o koho se jedná, ale podle prstenu identifikují, že se jedná o Doriana. Tím příběh končí a v Dorianově trestu je očištění od všeho zlého.

Inspirace, zdroje autora, okolnosti vzniku díla

 • Vlastní život a názory, hedonismus (slast je nejvyšší dobro)
 • Poprvé uvedeno v časopise v roce 1890, ihned vyvolal odmítavé reakce

Inspirace dílem

 • Řada děl o Oscaru Wildovi
 • Řada divadelních zpracování
 • 2006 – český muzikál
 • 2009 a 2004 – filmová zpracování


Další podobné materiály na webu:

Obraz Doriana Graye – rozbor díla k maturitě (7)

Kniha: Obraz Doriana Graye

Přidal(a): Buše, Vendula Pokorná

OSCAR WILDE

 • Irský dramatik, prozaik, básník a esejista působící především v Anglii.
 • Narodil se 6.října 1854 v Dublinu do rodiny chirurga Williama a spisovatelky Jane.
 • Studoval filologii v Dublinu a na Oxfordu, kde začínal se psaním a seznámil se s dekadentními názory, které ho velmi ovlivnily. Nehleděl na názory a morálku vyšších vrstev, žil svobodně a také šokoval prudérní společnost (svými díly). Žil bohémským životem,který můžeme přirovnat k životu hl. hrdiny Doriana Graye
 • Tvrdil,že každý člověk by měl svým životem vytvořit jedinečné umělecké dílo
 • Jeho manželka byla Constance Lloydová, kterou si vzal pouze kvůli finančnímu zabezpečení, které mu umožnilo žít v luxusu.
 • Měl dva syny – Cyrila a Vyvyana, o které ale pečoval s láskou. Udržoval blízký vztah s lordem Alfredem Douglasem, což se ale nelíbilo Alfredovi otci, markýzovi Queensberrymu.
 • Na premiéře hry Jak je důležité míti Filipa vyvolal markýz skandál, po kterém Alfred přesvědčil Wildea, aby markýze žaloval. Soudní proces se ale obrátil proti Wildeovi, byl zatčen pro přečin proti mravopočestnosti a odsouzen na dva roky vězení a nucených prací. Uvězněn byl ve Wandsworthu a poté v Readingu, který ho inspiroval v díle Balada o žaláři v Readingu.
 • Po návratu z vězení se přejmenoval na Sebastiana Melmotha a putoval po Evropě, nejvíce se zdržoval ve Francii. Zemřel na meningitidu v hotelu ve Francii.

ZAŘAZENÍ AUTORA:

 • Doba – Moderní umělecké směry ve světové literatuře
 • 70. až 80.léta 19.století
 • Mezi směry nacházíme :
 • Symbolismus ( J.A. Rimband, S.Mallarmé,M.Maeterlincko,A.A.Block)
 • Impresionismus
 • Dekadence
 • Novoklasicismus( P.Valéry)
 • Unanismus
 • Vitalismus a civilismus ( E. Verhaeren)
 • Skupina Prokletí básníci ( předchůdce Ch. Baudelaire,P.Verlaine,S.Mallarmé)
 • Oscar Wilde byl jediným spisovatelem této doby, který byl takový výrazný dekadent
 • Mírně do dekadence zasáhl R.M.Rilke ( Německo),který psal o motivech utrpení,smrti,… ( meditativní poezie)
 • VÝZNAMNÍ SOUČASNÍCI

  • George Bernard Shaw (1856-1950) – anglický spisovatel irského původu, autor divadelních her s vybroušeným vtipem
  • Robert Louis Stevenson (1850-1894) – anglický vypravěč oblíbený svým Ostrovem pokladů
  • Rudyard Kipling (1856-1936) – autor Knihy džunglí
  • Henty James (1843-1916) – původem, který se usadil v Evropě. Ve svých psychologických románech se kriticky díval na tehdejší společnost
  • Thomas Hardy (1840-1928)
  • Henrik Ibsen (1828-1906) – norský dramatik světového významu, zaobíral se také společenskými a mravními problémy své doby, stavěl se proti předsudkům
  • V Čechách např. Josef Svatopluk Machar (1864-1942) – představitel České moderny

  SPOLEČENSKO-HISTORICKÉ POZADÍ KNIHY

  Na konci 19. století – v letech 1890-1891 se v celé Evropě prosazovaly moderní proudy umění. Prohlubovaly se spory mezi zastánci zakořeněného pojetí společenské odpovědnosti literatury a stoupenci moderních směrů, kteří žádali tvůrčí svobodu a někteří prosazovali koncepci „umění pro umění“. Téměř ve všech evropských zemích souběžně publikovalo několik generací a často docházelo k ostrým generačním sporům. Mladá generace žádala právo mít své přesvědčení a volnost slova.

  Oscar Wilde dozrává v době, kdy „viktoriánská Anglie“, navozující představu úctyhodnosti, zbožnosti, prudérie, pevně semknutého rodinného kruhu opírajícího se o patriarchální základy a bezúhonného podnikavého člověka, se hroutí. Britská královna Viktorie vládne v letech 1837-1901 a během její dlouhé vlády nastal v Anglii rozkvět kapitalismu, zvaný podle ní viktoriánským obdobím. Jenže ve druhé polovině její vlády začaly projevy vrcholného viktorianismu podléhat čím dál tím větší kritice. Síla a ideály viktoriánství se pomalu vytrácely. I pravdivost bible byla zpochybněna po vydání Darwinova Původu druhů. Oslabením role náboženství se začaly objevovat všemožné druhy svobod – morálka byla označena za přetvářku a umělecký vkus za pokleslý. Proměny byly patrné i v sexuální oblasti. Náhle se o sexuální odlišnosti začíná mluvit, co dřív budilo pohoršení, je nyní pikantností a co bylo považováno za neslušné, se teď stává součástí životního stylu intelektuálů. Nové sexuální chování tak tvoří jednu z forem protestu proti tyranskému pojetí viktoriánské rodiny. Do této atmosféry vstupuje v 90. letech 19. století Oscar Wilde, pozoruhodný duch skrývající se za provokativním chováním, oblečením a názory a odpykává si i krutý trest – dva roky vězení a těžkých prací za homosexualitu.

  ROZBOR DÍLA: Obraz Doriana Graye

  • Rok a místo vydání: r. 1958, Státní nakladatelství krásné literatury a umění, Praha
  • Vydání: druhé, přeloženo z anglického originálu The picture of Dorian Gray vydaného nakladatelstvím Collins, London and Galsgow v roce 1952
  • Ilustrátor: Jaroslav Hořánek
  • Počet stran: 272
  • Román s hororovými prvky
  • Kniha je rozdělena do 22 kapitol
  • Drobné dějové odbočky ( vyprávění o rodině Sibyli a Dorianových opatrovnících)
  • Jazyk je spisovný a místy až archaický
  • Básnické popisy přírody
  • Poutavé dialogy,mnoho podnětných otázek a častá přímá řeč

  Rok prvního vydání knihy

  • Časopisecké vydání bylo r. 1890. Knižní pak bylo rozšířeno o šest kapitol a vydáno v roce 1891.

  Kdy a kde se odehrává děj knihy

  • Děj tohoto románu se odehrává v Anglii – převážně v Londýně, na konci 19. století, tedy v současnosti života autora.

  Literární směr, kam kniha patří

  • Kniha spadá do romantismu a obsahuje i hororové prvky. Romantické je to, co je nevšední až fantastické a silně působí na city člověka. Autor se inspiruje pohádkami. Děj není reálný, v epizodě najdeme pro romantismus typickou nešťastnou lásku končící smrtí. Romantický je i osud Dorianovy matky, které předčasně zemřela.
  • Na romantické >

  Literární druh

  • Dílo Obraz Doriana Graye je epika. Epické dílo se vyznačuje tím, že autor svůj vztah ke skutečnosti nevyjadřuje přímo a bezprostředně, jako je tomu u děl lyrických. Svůj vztah proto vyjadřuje prostřednictvím příběhu, který čtenáři „sděluje“. Základem epiky je děj a skutečnost je literárně ztvárněna vypravováním příběhu.

  Literární žánr

  • Literárním žánrem tohoto díla je román-horor s pohádkovým až fantastickým námětem. Ve stručných dějinách anglické literatury je dílo charakterizováno jako novela, protože původní novinový rozsah i rozuzlení děje tomu nasvědčovaly. V konečném znění jde však výhradně o román – nejen kvůli rozsahu (s přidanými kapitolami), ale především proto, že postava se postupně vyvíjí a je formována událostmi a cizími názory.

  ZNAKY DÍLA

  • Fantastický příběh
  • Tematizující otázky morálky,osobní zodpovědnosti a zkaženosti
  • Děj je zasazený do Anglie na přelomu 19.století
  • Příběh připomíná díla H.de Balzaca (Šagrénová růže) nebo R.L. Stevensova ( Podivný případ Dr. Jekkyla a pana Hyde)
  • „ dvojnický“ vztah mezi člověkem ( fiktivní románový hrdina) a jeho portrétem ( umělecké dílo)
  • Wilde bral umění za skutečnější než skutečnost samu
  • Není důležitý děj jako takový,ale vývoj hlavního hrdiny

  TÉMA

  • Tématem knihy je pohádkově fantaskní příběh proměny prostého, přirozeného a nevinného člověka i zločince a jeho obraz (podobizna) jako zrcadlo jeho skutků.
  • Podtématy jsou obrazy prázdnoty aristokratické společnosti
  • Epizoda: Dorian Gray miloval herečku Sybilu, ale když ji viděl hrát špatně, uvědomil si, že ji milovat nemůže. Ale Sybilino herectví paradoxně souviselo s Dorianem, neboť dokud ho neznala, s vášní a dobře hrála coby Julie láskyplný vztah k Romeovi. Divadlo pro ni bylo vším. Když se však zamilovala do Doriana, nebyla už schopna hrát a předstírat stejný cit osobě, kterou skutečně nemilovala. „Slova, která musela odříkávat, byla lživá.“ „Skutečnost je něco vyššího, čeho jen odleskem je umění.“ Chladné odmítnutí a nepochopení Doriana ji poté dohnalo k sebevraždě.

  KOMPOZIČNÍ POSTUPY V DÍLE

  • Kompozice díla je chronologická
  • Dějové pasáže – vyprávění jsou prokládány náladovými popisy interiérů i exteriérů, charakteristikami – převážně příslušníků vyšší anglické společnosti a konverzačními pasážemi, z nichž některé lze číst jako aforismy.

  HLAVNÍ MYŠLENKA KNIHY

  • Hlavní myšlenkou knihy je poukázat na to, že pokrytectví se nevyplácí a zlé skutky musí být potrestány. Zdánlivě fantaskní příběh se mění v moralitu o nepodplatitelnosti lidského svědomí. „Platí se i jiným způsobem než penězi – výčitkami svědomí.“

  STRUKTURU DÍLA, HORIZONTÁLNÍ A VERTIKÁLNÍ ČLENĚNÍ

  • Román nemá podtitul ani žádné motto. Předmluva je obsáhlá, je psána autorem a vznikla z tohoto důvodu: Příběh byl otištěn v časopise LIPPINCOT’S MONTLY MAGAZINE v červenci 1890 s vzbudil silnou nevoli anglické kritiky, takže Wildova Předmluva k Dorianu Grayovi otištěná ve FORTNIGHTLY REVIEW jako obrana proti obviněním z něstoudnosti, neřestnosti, morbidnosti apod., je od 1. knižního vydání součástí díla.
  • Zároveň Wilde dílo na základě požadavků nakladatele rozšířil o 6 kapitol, a to: 3., 5., 15., 16., 17. a 18. Podle Slovníku světových literárních děl 2 (Odeon 1988) ale např. pátá kapitola svou sentimentalitou neodpovídá základní stylové rovině celku. I ostatní přidané kapitoly mnohdy rozšiřují příběh o nadbytečné postavy.
  • Vlastní text díla je členěn celkem do 20 kapitol.
  • Dílo neobsahuje doslov.

  JAZYK A JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY

  • Autor v tomto díle pracuje se spisovným jazykem a to podle svého uměleckého a často kritického záměru („Její šaty vypadaly, jako by vyly vymyšleny v záchvatu zuřivosti a oblečeny za bouřky.“).
  • Nechybí archaismy, ironie, dlouhé popisy (interiéru) a promluvy, názory na svět a společnost
  • Jazyk díla je také místy básnicky obrazný:„Měsíc tkvěl na obloze, podoben žluté lebce. Občas veliký pitvorný mrak vztáhl přes něj dlouhé paže a zastřel jej. Plynové svítilny řídly…“

  DĚJ

  Příběh o vztahu umění ,morálky a skutečnosti. Malíř Basil Halward maluje obraz svého krásného a bohatého přítele Doriana Graye. Gray v něm brzo nachází přítele, který mu pomáhá vyznat se v Anglické společnosti té doby. Malíř se snaží zabránit setkání Doriana se svým přítelem Henrym Wottonem,protože je ten znám svou špatnou pověstí a odvážnými názory. Po náhodném setkání Doriena a Henryho je však již vše zbytečné. Dorian je Henrym a jeho revolučními názory přímo okouzlen a nechává se velmi ovlivnit. Henryho názory se úplně rozchází s tehdejší dobou. Nabádá Doriana k úplně jinému způsobu života, než se mu snaží vnutit společnost. Dorian se strhává k životu plného erotiky,alkoholu,drog. Lord Henry Wottonen složí Dorianovi poklonu za jeho krásu,mládí a čistotu,ale zároveň mu připomene,že na rozdíl od něj,obraz nebude nikdy stárnout. To Doriana znejistí. Dorian vyřkne přání,aby obraz stárnul za něj a všechny fyzické i duševní změny byly zachyceny na obraze. Nikdo ani sám Dorian netuší,že přání se naplní. Zanedlouho poté se Dorian seznámí a zamiluje do Sibyli Vanové,které kvůli němu později spáchá sebevraždu. Je to první chvíle,kdy se obraz změní a Dorianovi dochází,že se jeho přání plní. Dorianových hříchů přibývá,když zabije stvořitele obrazu a zároveň jeho přítele. Čím více hříchů Dorian páchá,tím více se obraz mění. Doriana začnou trápit halucinace jím zavražděných lidí,jejich hlasy volající ho k nim a výčitky svědomí. Ve vzteku,zoufalství a i díky příteli Henrymu,který již velmi zestárnul, Dorian probodne obraz nožem,je to však on,kdo padá k zemi mrtev. Přání je tímto činem zlomeno a na obraze se opět ukazuje krásný,mladý a čistý Dorian Gray,zatímco k zemi mrtev padá starý,šeredný,zakrvácený stařec.

  HLAVNÍ POSTAVY

  Dorian Gray

  • Nezvykle krásný mladík
  • Před seznámení s Lordem Henrym zcela nezkažený a dá se říci naivní
  • Později velice rozdvojená osobnost
  • Narcistický muž,který chce vše vnímat smysly

  Lord Henry Wotton

  • Muž znalý života
  • Aristokrat ( hledí na společnost s vrhu)
  • Bohém
  • Rád manipuluje společností
  • Filosofuje
  • V díle manipuluje s Dorianem
  • Opovrhuje chudinou,ale i bohatou vrstvou
  • Svoji ženu příliš neuznává
  • Zcela proti maloměšťanství

  Basil Hallward

  • Ceněný malíř
  • Autor obrazu Doriana Graye
  • Nezkažený společností
  • Snaží se do společnosti zapadnout a chovat se podle pravidel
  • Má svůj vlastní svět,kterým je pro něj paleta a jeho ateliér
  • Je naprosto okouzlen krásnou Doriana

  Sibyla Vanová

  • Chudá mladá herečka
  • Zamilovala se do ještě nezkaženého Doriana
  • Ten se do ní zamiloval také
  • Spáchala sebevraždu po hádce s Dorianem ( první změna obrazu)

  Zvláštnosti autorova stylu v tomto díle

  Zvláštnost autorova stylu spočívá ve stylu jazyka, který používá, neboť jazyk zde není pouhým nástrojem věcného sdělování, ale Wilde si pohrává s myšlenkami a dotýká se hlubokých pravd, ovšem bez jakéhokoliv moralizování. Styl jazyka se zdá úsporný a autor byl schopen lehce a s vtipem vyjádřit podstatnou věc i novou myšlenku-jak příznačný je pro přísloví aforismus a sentence, což platí zejména pro dialogy v tomto díle.

  Obdobné fantaskní motivy najdeme v dílech:

  • Šagrénová kůže – Honoré de Balzac (1831) – objevuje se motiv kouzelné kůže zmenšující se s každým mladíkovým splněným přáním a odměřující čas jeho života.
  • Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda – Robert Louis Stevenson (1886) – proměna Jekylla do podoby zločinného, zrůdného Edwarda Hyda.

  Zpracování:


  Další podobné materiály na webu:

  EP36 oscar wilde – obraz doriana graye

  Popis:
  Čau! Dneska se opět na přání podíváme na Oscara Wildea, jeho život a jediný román Obraz Doriana Graye.

  Stránky #napotítku …

  Leave a Reply