Kniha Pán much (William Golding)

Kniha Pán much (William Golding)

Kniha Pán much (William Golding) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Pán much (William Golding)
 • Elérhető fájlok: Kniha Pán much (William Golding).pdf, Kniha Pán much (William Golding).epub, Kniha Pán much (William Golding).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Pán much

kniha od: William Golding

Vynikající příběh o dobru a zlu v každém z nás, a to nejen když nám bylo dvanáct. Poměrně útlá kniha na maximálně dva večery čtení a minimálně měsíc přemýšlení.

Prvně jsem viděla film v rámci předmětu psychologie. Líbil se mi, viděla jsem v tom něco vyššího. Po nějakém čas jsem sáhla po knize. Nezaujala mě. Musela jsem se nutit k dočtení.

Knihu se mi četla celkem těžko, psychologicky zajímavá, ale pro mne nic uchvacujícího

Skvělý psychologicky příběh o tom, jak dobro a rozum v jednom diteti na pustem ostrově, nedokáže zastavit skupinu děti, jenž se v davovem šílenství zcela odvrátí od možnosti záchrany, a vytvoří si vlastní brutální pravidla, kde násilí a vrazda neni nic neobvyklého.

Pán much je naprosto skvělý příběh. Ukazuje totiž, že člověk je fakt jenom zvíře. A tak to má být. A tak to je..

Pro mě dost těžké čtení, při představě, že mám doma dva stejně staré kluky, jako jsou kluci v knize mi občas tuhla krev v žilách. Další krásná sonda do lidské duše, kdo si zachová zdravý rozum a bude se chovat alespoň trochu civilizovaně a kdo se nechá strhnout silnějším jedincem, za cenu páchání hrůzných věcí, aby měl plné břicho a přežil. Děkuji čtenářské výzvě.

Doplnila jsem si mezeru ve vzdělání a Čtenářskou výzvu, ale kniha mě neoslovila – ten námět a děj byl dost možná věrohodný, ale zvíře v nás je dost hrozné.

Jedna z nejsilnějších a nejnapínavějších knih, jakou jsem kdy četl. Zpočátku je to celkem klidné, ale už i tam jsem z knihy cítil takový zvláštní pocit, který jako by našeptával, že přijde něco zlého. Ani v téhle části jsem se však nenudil a když na ostrově přišla změna režimu, nemohl jsem od toho odtrhnout oči a prostě jsem to potřeboval dočíst co nejdřív, jinak bych byl nervní, jak to celé dopadne. A ten závěr. nevěřil bych, že bych při čtení knihy byl tak strašně v napětí. Celá ta kniha je o tom, co se stane, když větší skupinu začne řídit charakterní šílenec. A když řídí větší skupinu, klidně se přestanete řídit rozumem, jenom abyste zapadli do většiny. Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy v životě četl. 5*

Pán much – rozbor díla k maturitě

Kniha: Pán much

Autor: William Golding

Přidal(a): Mikee

Neznámý tichomořský ostrov

Blízká budoucnost – William Golding žil v letech 1911-1993 a bojoval v druhé světové válce. Kniha vyla vydána v roce 1954. Dle všech okolností, které jsou v knize uvedeny (letadlová bitva vysoko nad ostrovem aj.) jsem došel k závěru, že nejpravděpodobnější možná doba, kdy se děj mohl odehrávat je druhá světová válka (poznámka návštěvníka).

LITERÁRNÍ DRUH, ŽÁNR

epika, próza, román

Román je kombinací robinsonády a vědecko-fantastického žánru.

Podobenství o dobru a zlu. Ukazuje, že děti jsou schopné rafinovaného zla a varuje před degradací lidských vztahů, mravů a hodnot. Ukazuje, jak se člověk ve vypjaté životní situaci vrací ke svým živočišným pudům spojených se snahou o přežití a vítězstvím silnějšího. Varuje před zničením civilizace.

tři roviny románu :

 • příběhová – realisticky ztvárněný pobyt trosečníků – vlastní děj,
 • nábožensko-morální rovina – člověk v důsledku izolace a pod vlivem strachu propadá skrytým barbarským půdům, uvolňuje v sobě zlo, chlapci si kladou otázku, zda budou spaseni ( autor tím myslí, že budou zachráněni z ostrova nebo jim budou odpuštěny jejich hříchy) – změna lidského chování pod vlivem izolace, snaha přežít,
 • alegorická rovina – varuje před krizí civilizace, jejím rozpadem, ukazuje společenské problémy 20.století – ostrov představuje model celého světa a civilizace

psáno er-formou, použití nespisovných výrazů (a voheň), personifikace (kmen pomalovaných divochů se zahihňal), metonymie (skupina divochů – chlapců), metafory (smích vytryskl), prostý styl s bohatým slovníkem

Děj se odehrává během jaderné války na tichomořském ostrově, kam se zřítí letadlo letící z Anglie plné dětí ve věku mezi 7 a 12 roky. Chlapci se stávají robinsony, na shromáždění je zvolen náčelník – Ralph, jeho pomocníkem se stává tlouštík Piggy (Čuňas). Ralph je urostlý mladík, který se snaží pomocí mušle sjednat klid a pořádek mezi všemi dětmi. Chce nastínit určitý řád, který by měli všichni dodržovat, aby se dostali z ostrova. Patřil mezi ně lov a oheň. Lastura, na kterou se dalo troubit, znázorňovala sešlost celého kmenu. Díky Čuňasovým brýlím oheň zapálili a určili pár lidí na jeho udržování. Dále určili další lidi na stavění přístřešků, aby měli kde spát. .První dny na ostrově uplynou celkem poklidně, až se tu objeví strach chlapců z čehosi neznámého – obzvláště nejmenší chlapci se děsí tajemné obludy. Právě strach zapříčiní rozpory v táboře. Každý má jiný názor na to jak se s obludou vypořádat, ale pro Ralpha, který to vše považuje za nesmysl, je nejdůležitější oheň na hoře představující jejich záchranu. Jack sebere svou skupinu lovců a založí nový tábor, kde provozují divošské tance a prasečí hody a kašlou na udržování ohně. K usmíření imaginární obludy nechávají na kůlu připíchnutou oběť – prasečí hlavu okolo které létá hejno hmyzu. Časem se k Jackově skupině přidají skoro všichni chlapci. Zůstanou pouze Ralph, Čuňas, dvojčata Sam a Eric považovaná za jediného člověka a podivínský Simon. Simona nakonec Jackův kmen zabije při jednom ze svých zvířecích tanců. Později lovci napadnou Ralphovu skupinu, ukradnou Čuňasovi brýle – zdroj ohně a jeden z lovců zabíjí Čuňase shozením do moře, zničena je i lastura, kterou Ralph svolával své stoupence. Kniha končí tak, že Ralph utíká před davem šílených dětí, házejících po něm oštěpy, až přiběhne na pláž, kde znenadání stojí zakotvená loď, která spatřila požár na ostrově. Kapitán pak všechny odveze domů.

Nejdůležitější je zejména trojice Ralph, Jack a Čuňas.

RALPH – pro něho je život na ostrově splněním odvěkého snu, do něhož se ponořil zatím pouze při čtení dobrodružných knížek. Svoboda, svět bez dospělých a lákavá dobrodružství. Přestože k tomu Ralph nemá patřičné předpoklady, stává se vůdcem celé skupiny. Brzy se však prokáže jeho absolutní neschopnost čelit nekázni, z níž pramení první vzájemné spory mezi hrdiny.

JACK – jenž je svou zřejmou přísností a autoritativním vystupováním přímo předurčený k vedení. Jack svou podřadnou pozici pouhého lovce bere jako obrovskou osobní prohru a zášť vůči Ralphovi v průběhu knihy nabírá na intenzitě. Snad ve snaze uhasit svou žízeň po moci nachází zalíbení v lovu a krvi, což výrazně posílí jeho pozici v rámci skupiny.

ČUŇAS – se potlouká zcela na okraji zájmu většiny, obtloustlý obrýlený kluk s astmatem, jenž je vděčným terčem posměchu i těch nejmenších chlapců. Přestože se Čuňas projeví výborným intelektem, jeho šance prosadit se proti otevřenému opovržení Jacka a shovívavému úsměvu Ralpha připomíná naděje jepice dožít se dvou úplňků.

– anglický prozaik literatury 20. a začátku 21.století, nositel Nobelovy ceny za literaturu, zpracovává hlavně problematiku morálky, polaritu dobra a zla, jeho texty jsou prostoupeny křesťanským myšlením – člověk je podle něj prostoupen zlem, pýchou a zatížen dědičným hříchem. Svá díla označuje za fables (báje, legendy, pověsti) či myths (mýty).


Další podobné materiály na webu:

Pán much

vázaná Rozebráno

Pán much

vázaná
2. vydání,

Rozebráno

Anotace

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?

Čtenářské recenze

Zvláštností Goldingova příběhu je fakt, že jeho hrdinům je pouze něco mezi 6 až 12 lety. Jejich jednání vůči sobě navzájem je korigováno pouze uvadající vzpomínkou na jakási civilizační pravidla vštěpovaná rodiči, školou a bezprostředním okolím vzdáleného domova. Tento nedostatek na ostrově postupně konfrontuje čtenáře s narůstajícím násilím uvnitř rozpadajícího se společenstva chlapců, odpoutáním se od principu racionálního uvažování a přijetím nepsaných zákonů džungle. Závěr knížky je naprosto strhující a čtenář běží s tím malým hlavním hrdinou doslova o život. Ještě nikdy jsem neběžel tak rychle.

Jako úleva po probuzení ze zlého snu, jako lék, který Vám zabere a zažene bolest, působí samotné rozuzlení a poslední scéna příběhu.

Myslím, že každý, kdo četl, např. Robinsona Crusoe nebo viděl, např. film Trosečník, si celkem snadno dokáže představit situaci ztroskotání na civilizací opomenutém ostrově, a měl by tisíc nápadů a návodů, jak by se v dané situaci mělo jednat. Nutno vzít na vědomí, že zmínění hrdinové byli vhozeni do svého dobrodružství jako dospělí.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Kniha: Pán much – NV – William Golding

Kniha: Pán much – NV
Autor: William Golding

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


85% 8 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
85 % celkové hodnocení
8 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Naše vojsko
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2010
Počet stran: 256
Rozměr: 21 cm
Spolupracovali: z anglického originálu přeložila Heda Kovályová
Datum vydání: 1. 2. 2010
Nakladatelské údaje: Praha, Naše vojsko, 2010
ISBN: 978-80-206-1095-9
EAN: 9788020610959

Příběh dětských trosečníků na pustém ostrově, pro které se boj o přežití stane bojem na život a na smrt.

Letadlo s civilisty, kteří utíkají z Anglie před druhou světovou válkou, se zřítí na tropický ostrov. Přežije jen několik chlapců, z nichž nejmladšímu je 6 a nejstaršímu 12 let. Zpočátku jsou ze své situace nadšeni, je teplé počasí, mají co jíst, nemusí chodit do školy a celý den se můžou koupat v laguně. Zvolí si svého vůdce a ten své zástupce a vše funguje jak má. Podaří se jim rozdělat oheň a postaví signální hranici pro záchránce. Ovšem záhy se začnou objevovat neshody a komplikace, jeden z vůdců začne být nespokojený a vyvolává anarchii. Dějí se nepěkné věci a původní komunita se dokonce posléze rozpadne na dvě skupiny. Ty ovšem ani tak nejsou schopny spolu koexistovat a vypuká boj doslova na život a na smrt.

Pán much

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?

Bestseller v knihy Dobrovský

47634. v e-shopu | 49581. minulý týden

Hodnocení čtenářů

3.5 z 5 14 hodnocení čtenářů

3× 5 hvězdiček 5× 4 hvězdičky 3× 3 hvězdičky 2× 2 hvězdičky 1× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

3 z 5 hvězdiček Michaela Komárková 1. září 2017

Podle hodnocení jsou od knihy očekávala něco víc. Nebylo to úplné zklamání ale kniha mě nijak nepřekvapila. Možná že kdyby mi bylo o pár let méně měl by na mě příběh jiný účinek.

Pomohla vám tato recenze? Ano 22

Kniha, MAŤA, 2014, 9788072871940

4 z 5 hvězdiček Ondřej Černoch 27. září 2017

Podle mě úžasná kniha, která popisuje psychiku člověka. Je to kniha, u které člověk musí přemýšlet trochu jinak.

Pomohla vám tato recenze? Ano 17

Kniha, MAŤA, 2014, 9788072871940

2 z 5 hvězdiček Wajny 18. září 2017

Tato kniha mě nezaujala – příběh mi přišel takový zmatený; hlavní postavy mi přišli až moc nereálné – tuto knihu jsem četla jen díky tomu, že jsem ji měla v povinné četbě.

Pomohla vám tato recenze? Ano 16

Kniha, MAŤA, 2014, 9788072871940

4 z 5 hvězdiček Veronika B. 14. září 2017

Zajímavý psychologický román, který celkem obratně ukazuje, že dětství je pojem, který pěstujeme. V případě potřeby reagujeme všichni stejně temně, pudově.

Pomohla vám tato recenze? Ano 15

Kniha, MAŤA, 2014, 9788072871940

1 z 5 hvězdiček lennysl 10. září 2017

Uf, tak když sledujeme trapné televizní seriály ostrov apod., tak přesně takhle to funguje i v knize, jen tady "naostro" a bez tajných zásob potravin a pomoci televizního štábu. Z chlapců (v civilizaci se jim říká děti) se na ostrově stávají dospěláci a někdy i krutí zabijáci. Žádná pohádková kniha plná zábavného dobrodružství, ale drsný thriller. V románu je skvěle vidět, že i malé děti umí jednat a přemýšlet jako dospělí.

Pomohla vám tato recenze? Ano 15

Kniha, MAŤA, 2014, 9788072871940

5 z 5 hvězdiček Kateřina 9. února 2019

Skvělé dílo, na které se dá pohlížet z více úhlů. I dítěti se může tato kniha líbit, příběh na způsob Robinsona se líbí snad všem. Uvíznout na ostrově, vrátit se v čase a užívat si svobody. Další pohled je ten na psychiku hlavních postav, který mají především dospělí. Je to velmi děsivé takový příběh číst ale na druhou stranu i pravdivé.

William Golding: PГЎn much, 1952

ДЌeskГЅ pЕ™eklad

I. ДЌГЎst

ZasazenГ­ vГЅЕ€atku do kontextu dГ­la

Letadlo letГ­cГ­ z Anglie plnГ© dД›tГ­ ve vД›ku mezi 7 a 12 roky se zЕ™Г­tГ­ u neznГЎmГ©ho ostrova. Chlapci se stГЎvajГ­ robinzony, na shromГЎЕѕdД›nГ­ je zvolen nГЎДЌelnГ­k (Ralph), jeho pomocnГ­kem se stГЎvГЎ tlouЕЎtГ­k ДЊuЕ€as.

Ralph je urostlГЅ mladГ­k, kterГЅ se snaЕѕГ­ pomocГ­ muЕЎle sjednat klid a poЕ™ГЎdek mezi vЕЎemi dД›tmi. Chce nastГ­nit urДЌitГЅ Е™ГЎd, kterГЅ by mД›li vЕЎichni dodrЕѕovat, aby se dostali z ostrova. PatЕ™il mezi nД› lov a oheЕ€.

Lastura, na kterou se dalo troubit svolГЎvala celГЅ kmen. DГ­ky ДЊuЕ€asovГЅm brГЅlГ­m oheЕ€ zapГЎlili a urДЌili pГЎr lidГ­ na jeho udrЕѕovГЎnГ­. DГЎle urДЌili dalЕЎГ­ lidi na stavД›nГ­ pЕ™Г­stЕ™eЕЎkЕЇ, aby mД›li kde spГЎt.

PrvnГ­ dny na ostrovД› uplynou celkem poklidnД›, ale pak se objevГ­ strach z nД›ДЌeho neznГЎmГ©ho (z neznГЎmГ© obludy ЕѕijГ­cГ­ ve tmД›). PrГЎvД› strach zapЕ™Г­ДЌinГ­ rozpory v tГЎboЕ™e. KaЕѕdГЅ mГЎ jinГЅ nГЎzor na to jak se s obludou vypoЕ™ГЎdat. Ralph vЕЎe povaЕѕuje za nesmysl. NejdЕЇleЕѕitД›jЕЎГ­ je pro nД›j oheЕ€ na hoЕ™e pЕ™edstavujГ­cГ­ jejich zГЎchranu.

Jack sebere svou skupinu lovcЕЇ a zaloЕѕГ­ novГЅ tГЎbor, kde provozujГ­ divoЕЎskГ© tance a praseДЌГ­ hody a kaЕЎlou na udrЕѕovГЎnГ­ ohnД›. K usmГ­Е™enГ­ imaginГЎrnГ­ obludy nechГЎvajГ­ na kЕЇlu pЕ™ipГ­chnutou praseДЌГ­ hlavu jako obД›ЕҐ. ДЊasem se k JackovД› skupinД› pЕ™idajГ­ skoro vЕЎichni chlapci. ZЕЇstanou pouze Ralph, ДЊuЕ€as, dvojДЌata Sam a Eric povaЕѕovanГЎ za jedinГ©ho ДЌlovД›ka a podivГ­nskГЅ Simon. Simona nakonec JackЕЇv kmen zabije pЕ™i jednom ze svГЅch zvГ­Е™ecГ­ch tancЕЇ.

Později lovci napadnou Ralphovu skupinu, ukradnou Čuňasovi brýle – zdroj ohně a jeden z lovců zabíje Čuňase shozením do moře. Zničena je i lastura, kterou Ralph svolával své stoupence.

Kniha konДЌГ­ tak, Еѕe Ralph utГ­kГЎ pЕ™ed davem ЕЎГ­lenГЅch dД›tГ­, hГЎzejГ­cГ­ch po nД›m oЕЎtД›py, aЕѕ pЕ™ibД›hne na plГЎЕѕ, kde znenadГЎnГ­ stojГ­ zakotvenГЎ loДЏ, kterГЎ spatЕ™ila poЕѕГЎr na ostrovД›. KapitГЎn pak vЕЎechny odveze domЕЇ.

TГ©ma a motiv

tГ©mata – civilizace vs. divoЕЎstvГ­, ztrГЎta nevinnosti, vrozenost lidskГ©ho zla

motivy – biblickГ© paralely, pЕ™irozenГЎ krГЎsa, ЕЎikanovГЎnГ­ slabЕЎГ­ch, podoby divoЕЎstvГ­ (totemy, ЕЎГ­py, malovГЎnГ­ na tvГЎЕ™)

ДЊasoprostor

neznГЎmГЅ tichomoЕ™skГЅ ostrov bД›hem jadernГ© vГЎlky, asi II. svД›tovГ© vГЎlce

KompoziДЌnГ­ vГЅstavba

12 chronologicky navazujГ­cГ­ch kapitol obДЌas proklГЎdanГЅch vzpomГ­nkami na pЕ™edchozГ­ Еѕivot

LiterГЎrnГ­ druh a ЕѕГЎnr

druh – epika, ЕѕГЎnr – romГЎn, forma – prГіza

II. ДЌГЎst

VypravД›ДЌ

er-forma, mГЎ podobu monologu ve 3. osobД›, role nezaujatГ©ho pozorovatele, autor komentuje, popisuje, ale nezasahuje do dД›je

Postavy

ДЊuЕ€as – zcela na okraji zГЎjmu vД›tЕЎiny, obtloustlГЅ obrГЅlenГЅ kluk s astmatem, jenЕѕ je vdД›ДЌnГЅm terДЌem posmД›chu i tД›ch nejmenЕЎГ­ch chlapcЕЇ. PЕ™estoЕѕe se ДЊuЕ€as projevГ­ vГЅbornГЅm intelektem, jeho ЕЎance prosadit se proti otevЕ™enГ©mu opovrЕѕenГ­ Jacka a shovГ­vavГ©mu ГєsmД›vu Ralpha je malГЎ.

Ralph – Еѕivot na ostrovД› splnД›nГ­m odvД›kГ©ho snu (pЕ™i ДЌtenГ­ dobrodruЕѕnГЅch knГ­Еѕek). Svoboda, svД›t bez dospД›lГЅch a lГЎkavГЎ dobrodruЕѕstvГ­. VЕЇdce celГ© skupiny, i kdyЕѕ k tomu nemГЎ pЕ™edpoklady. AbsolutnГ­ neschopnost ДЌelit nekГЎzni a z toho pramenГ­cГ­ prvnГ­ vzГЎjemnГ© spory mezi hrdiny.

Jack – svou pЕ™Г­snostГ­ a autoritativnГ­m vystupovГЎnГ­m pЕ™edurДЌenГЅ k vedenГ­. Pozici pouhГ©ho lovce bere jako obrovskou osobnГ­ prohru a zГЎЕЎЕҐ vЕЇДЌi Ralphovi v prЕЇbД›hu knihy nabГ­rГЎ na intenzitД›. Svou ЕѕГ­zeЕ€ po moci nachГЎzГ­ zalГ­benГ­ v lovu a krvi, coЕѕ vГЅraznД› posГ­lГ­ jeho pozici v rГЎmci skupiny.

VyprГЎvД›cГ­ zpЕЇsoby (jazyk)

prostГЅ styl s bohatГЅm slovnГ­kem

Typy promluv

VerЕЎovГЎ vГЅstavba

III. ДЌГЎst

JazykovГ© prostЕ™edky a jejich funkce ve vГЅЕ€atku (motivy vГЅЕ€atku ad.)

a voheЕ€ – pouЕѕitГ­ nespisovnГЅch vГЅrazЕЇ

tropy a figury a jejich funkce ve vГЅЕ€atku

kmen pomalovanГЅch divochЕЇ se zahihЕ€al – personifikace

skupina divochЕЇ – chlapcЕЇ – metonymie

smГ­ch vytryskl – metafory

LiterГЎrnД›-historickГЅ kontext

Kontext autorovy tvorby

 • AnglickГЅ prozaik literatury 20. stoletГ­
 • nositel Nobelovy ceny za literaturu
 • zabГЅval se problematiku morГЎlky, polaritu dobra a zla
 • jeho texty jsou prostoupeny kЕ™esЕҐanskГЅm myЕЎlenГ­m – ДЌlovД›k je podle nД›j prostoupen zlem, pГЅchou a zatГ­Еѕen dД›diДЌnГЅm hЕ™Г­chem. SvГЎ dГ­la oznaДЌuje bГЎje, legendy, povД›sti) nebo mГЅty

DalЕЎГ­ dГ­la: DД›dicovГ©

LiterГЎrnГ­/obecnД› kulturnГ­ kontext

"rozhnД›vanГ­ mladГ­ muЕѕi" – umГ­rnД›nД›jЕЎГ­ podoba beat generation: John Osborne – podle jeho hry OhlГ©dni se k hnД›vu dostali jmГ©no mladГ­ rozhnД›vanГ­ muЕѕi (nesouhlas s tezГ­ neposkvrnД›nГ©ho mladГ©ho Brita), Kingsley Amis – Е ЕҐastnГЅ Jim

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Golding William (*19.09.1911 – †19.06.1993)

Pán much (4)

Dobrodružný alegorický román Pán much – příběh dětí, odehrávající se na neosídleném ostrově. Autorem tohoto příběhu je anglický spisovatel William Golding. První vydání se na pultech objevilo v roce 1954. Na motiv knihy byl natočen film (1. 1963, 2. 1990). Jde zároveň o první a nejznámější román W.Goldinga.

Příběh o chlapcích, kteří ztroskotají na pustém ostrově a snaží se přežít. Rozpor mezi civilizovaností a barbarstvím té doby.

STYL A UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Slohový postup vyprávěcí a popisný, alegorie, symboly, er-forma.

Ralph – vypravěč, je odpovědný, duševně a tělesně čistý, rozumný a hlavně inteligentní, jeho cílem je udržet oheň a dostat se z ostrova zpět do civilizace, symbol demokracie
Čuňas – rozumný, někdy až s dospělými nápady, takový moudrý rádce, zosobňuje intelektuála, symbol logiky, inteligence a vědy
Jack – je posedlý absolutní mocí a diktátorstvím, spokojený je, když může někomu vládnout – slepému davu, který udělá vše, co se mu přikáže, symbol totality
Roger – stává se Jackovým nástrojem, dělá za něj některé špinavosti, maska mu pomůže zakrýt stud
Simon – zasněný filosof, nositel morálních idejí, jeho utkvělou představou je, že povinností každého je odhalovat zlo
Dvojčata – poslední věrní Ralphovi, odcházejí jako poslední, a to z Jackova donucení, snaží se Ralphovi poradit

Na pustém ostrově ztroskotává letadlo převážející britské chlapce. Ti se snaží na ostrově přežít a vybudovat demokracii. Po neúspěšných pokusech se rozdělí na dva tábory, lovci s Jackem a Ralphovi pomocníci při starání se o oheň a demokracii. Celé dílo končí uspořádáním honu na Ralpha s cílem ho zabít, Jack se rozhodne zapálit les a tím umožní blízké lodi je zachránit. Z ostrova jsou zachráněni ale "jiní" chlapci než ti, kteří tam ztroskotali.

Na této knize je asi nejzajímavější, jak čtenář prochází příběhem a zároveň si uvědomuje, že barbarství dříve bylo zcela normální a že se přesně k tomu samému vracíme i my "civilizovaní", dostaneme-li se do svízelné situace. Je zde cítit jakési varování před návratem k barbarství (v každém z nás je ukryt barbar).

Realismus, symboly, alegorie.

Autoři té doby:
"rozhněvaní mladí muži" – umírněnější podoba beat generation, například John Osborne – podle jeho hry Ohlédni se k hněvu dostali jméno mladí rozhněvaní muži
(nesouhlas s tezí neposkvrněného mladého Brita)
Kingsley Amis – Šťastný Jim

Zdroj: Enzymka, 01.09.2009

William Golding – Boh múch (rozhlasová hra / 1996 / slovensky)

Popis:
Dramatizácia: Viliam Sýkora, Spolupráce pri príprave: Miroslav Nemec, Vladimír Mihálek, Emília Miháleková, Alena Vašeková, …

Leave a Reply