Kniha Podivný případ se psem (Mark Haddon)

Kniha Podivný případ se psem (Mark Haddon)

Kniha Podivný případ se psem (Mark Haddon) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Podivný případ se psem (Mark Haddon)
 • Elérhető fájlok: Kniha Podivný případ se psem (Mark Haddon).pdf, Kniha Podivný případ se psem (Mark Haddon).epub, Kniha Podivný případ se psem (Mark Haddon).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Haddon Mark (*26.09.1962)

Podivný případ se psem (2)

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2014 (2. vydání). Z anglického originálu The Curious Incident of the Dog in the Night-Time přeložila Kateřina Novotná. Počet stran: 232. ISBN: 978-80-257-1247-4.

Na příběhu patnáctiletého autisty Christophera představuje Mark Haddon čtenářům zvláštní vnímání světa, plného fóbií, nepochopení, neschopnosti komunikovat. Je napsaný ich-formou jako deník, jenž si Christopher vede. Kapitoly jsou číslovány jako prvočísla.

Christopher je výjimečný v matematice, ta jej uklidňuje i v momentech rozrušení. V hlavě si počítá mocniny, kvadratické rovnice či vyjmenovává prvočísla. Matematika mu dává jistotu, protože v ní panuje řád a logika. Christopher chodí do speciální školy mezi děti s jinými poruchami, má se stát prvním maturantem z matematiky.
Snad jedinou bytostí, která s ním umí vhodně komunikovat a rozumí jeho potřebám i neobvyklým reakcím, je jeho učitelka Siobhan.
Christopher žije s tátou sám, maminka mu zemřela na srdeční příhodu.

Jednoho dne nalezne na zahradě sousedky psa probodnutého vidlemi, navíc je sousedkou z tohoto skutku nařčen sám, proto se rozhodne přijít pravdě na kloub a podnikne pátrání po vrahu psa Wellingtona. Vyptává se v sousedství, to se ale vůbec nelíbí jeho otci a podrážděná se zdá být také sousedka, přestože právě ona se k němu a tátovi po smrti matky chovala velice vstřícně a pomáhala jim. Dozvídá se, že manžel této sousedky měl poměr s jeho matkou. Otec navíc najde jeho knihu, schová mu ji a oboří se na něj, aby v pátrání dále nepokračoval a neslídil v osobních záležitostech druhých. Christopher se rozhodne svůj deník najít, což se mu podaří, nalézá však také hromadu dopisů adresovaných právě jemu. Zjistí, že jde o dopisy od mámy, která žije s panem Shearsem v Londýně a prosí jej za odpuštění za to, že od něj a otce odešla. V některých se pokouší vysvětlit, jaký psychický nápor v souvislosti s jeho podivným chováním musela snášet – hysterické záchvaty, panické fóbie, jeho neovladatelnost.
Christopher si s tátou o mámě promluví a táta přiznává nejen tuto lež, ale také to, že sám v afektu zabil psa sousedky Shearsové. To nedokáže Christopher přijmout, má z otce panický strach a rozhodne se utéct do Londýna za matkou.

To však pro autistu představuje neskutečné sebezapření a odvahu. Musí překonat spoustu překážek: strach z množství lidí, z dopravních prostředků, komunikaci s cizími lidmi, vyhledání matčina bytu v Londýně. Podnikne nepředstavitelnou eskapádu, uniká (spíše náhodou než záměně) i policistům, kteří po něm pátrají po otcově ohlášení jeho útěku. Po všech útrapách se s matkou setká a několik dní pobývá s ní a panem Shearsem v jejich bytě, toto soužití se však zdá velmi problematické. Christopher nemá svůj navyklý řád, pan Shears nedokáže přijmout jeho podivínství, dochází také k potyčkám s Christopherovým otcem, který usiluje o jeho návrat. Matka se nakonec rozhodne Shearse opustit a vrátit se do rodného města i s Christopherem. Tomu se povede složit maturitní zkoušku z matematiky, a dokonce se rýsuje i možnost usmíření s otcem, jenž mu koupil štěně a domluvil se na pravidelných návštěvách.

Význam knihy spočívá v originálním způsobu podání příběhu o autistickém chlapci, který svůj příběh sděluje sám ze svého úhlu pohledu, svou optikou, přičemž jsou nenápadně zmíněny i ostatní okolnosti, které obrázek líčené situace dokreslují tak, aby byly pochopitelné i důvody jednání jeho blízkých, kterým on sám není schopen porozumět. Christopherova matka od rodiny utekla. Christopherův otec v afektu zabil psa. Čtenář si domyslí důvod jejich zkratkovitého jednání a dokáže jim odpustit. Christopher ne. Christopherův svět (mikrosvět) se skládá z logicky uspořádaných souvislostí a prav >

Zdroj: Jana T., 15.02.2016

Podivný případ se psem

kniha od: Mark Haddon

Moc chytře napsaný čtivý “prequel Rainmana”. Umožnil mi (samozřejmě v rámci možností) alespoň chvilkový vhled do myšlení autisty. Doporučuji.

Zajímavá knížka. Krásně vysvětlený pohled autisty na svět. Za mě doporučuju.

půjdu proti proudu, ale – dočetla jsem jen s velkým přemáháním;

Knížka předčila má očekávání, vřele doporučuji. Dala mi nahlédnout do světa složitějšího, než je ten běžný. Obzvlášť jsem ocenila, že způsob vyprávění dokázal působivě přiblížit problémy autisty i jeho okolí, současně však na čtenáře nepůsobil depresivně. Nevím, co dalšího říci – prostě si to přečtěte, je to skvělé!

opravdu podivný, divně psané

Knihu jsem si ráda přečetla, téma je mi blízké. Stejně si ale říkám, že když – tedy aspoň podle knihy – se dokáže autista naučit jednat společensky přijatelně, když je schopen se naučit hovořit tak, aby se domluvil, proč by se aspoň částečně nemohl naučit to, že nemusí vše skákat, jak on píská. Naučit se ohleduplnosti alespoň těch nejbližších – i když jí nerozumí. Tolik za mě, v praxi to vyzkouším.

Kniha je psaná jednoduchou formou, díky které nám dá snadno nahlédnout do mysli autistického kluka. Pokouší se přiblížit jeho vnímání světa a sugestivně popisuje realitu, kterou on sám prožívá. Jde o krátký příběh, u kterého se smějete i pláčete zároveň. Pro mě jedna z TOP knížek ever!

Ze začátku mi přišel takový pomalejší rozjezd a nemohla jsem se úplně naladit. Pak ale věci ( i knížka) nabraly spád a ke konci už jsem doslova hltala stránky 🙂 Příběh je dobře vystavěný, a vždy, když máte pocit, že už víte, jak to bude dál, nabere zase jiný směr. Určitě mám pocit, že jejím přečtením lze jen získat. minimálně lekci trpělivosti, pochopení a tolerance.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Haddon Mark (*26.09.1962)

Podivný případ se psem

Jedná se v podstatě o velmi zvláštní detektivní příběh, jehož hlavním hrdinou je autistický chlapec Christopher Boone. Autorovi se podařilo úžasně přesvědčivě zachytit svět takto postiženého člověka, včetně neobvyklých překážek, jež musí překonávat, specifických myšlenkových postupů a zvláštních, pro normální lidi poměrně nepochopitelných averzí a sympatií – tím se kniha stává opravdu výjimečnou. Chlapec je geniální matematik a velký obdivovatel Sherlocka Holmese. Christopher je vlastně autorem knihy, která je jakýmsi záznamem vyšetřování, které sám podnikl ve věci úkladné vraždy černého pudla sousedky paní Shearsové, jehož jednoho dne našel na trávníku před jejím domem probodnutého vidlemi. Při pátrání také bezděky odhalí rodinné tajemství – otec mu namluvil, že matka zemřela, což není pravda.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Christopher Boone
Patnáctiletý geniální autista, je přímo posedlý čísly (například kapitoly jsou číslovány prvočísly), každou chvíli je také v knize nějaký nákres nebo příklad. Christopher nesnáší jakýkoliv kontakt – jediný fyzický kontakt, jenž snese, je dotýkání se prsty na rukou. Má velký smysl pro detaily, je posedlý racionálním zdůvodňováním všeho, co se kolem něj děje, nesnáší jakoukoli změnu ve svém okolí a vždy na ni divoce reaguje; když jej například chytí policista za ruku, praští ho, z čehož samozřejmě plynou nepříjemné důsledky, nikdy nelže a nesnáší lhaní – když mu totiž někdo lže, znamená to pro něj, že ho nemá rád. Svého otce opustí v okamžiku, kdy se dozví, že to byl on, kdo zapíchl vidlemi psa paní Shearsové. Důvod (totiž že otec měl vztek na ni i na jejího manžela, který mu odloudil ženu, Christopherovu matku) pro něj nic neznamená. Jediné, co je pro něj důležité, je logická dedukce: když mu táta lhal, znamená to, že už ho nemá rád a že ho pravděpodobně bude chtít dříve či později zabít, podobně jako Wellingtona. Ze stejného důvodu nepoužívá ve svém vyprávění metafory. Nerozumí přenesenému významu slov, poetická funkce takového vyjádření mu nic neříká. Dalším rysem Christopherova onemocnění je, že se nebojí smrti; ta je pro něj jen dalším z mnoha skutků, co se na světě lidem mohou přihodit. O konci života mluví stejně jako třeba o odchodu do školy. Smrt pro něj začíná být zajímavá v okamžiku, kdy neprobíhá podle pravidel. Když jej málem přejede londýnské metro, ani si to neuvědomí, ale smrt pudla paní Shearsové v něm vyprovokuje pátrání – Christopher prostě potřebuje důvod, nebo alespoň pravidla.

Ed Boone
Christopherův otec, dobrý člověk, pěkně se o Christophera stará, ale nezvládl situaci, když ho opustila žena kvůli sousedovi, panu Shearsovi, a zabil Wellingtona, načež Christopher našel dopisy od matky, o které mu otec řekl, že zemřela. A když zjistil, kdo Wellingtona zabil, rozhodl se žít u matky, protože se otce začal bát.

Judy Boone
Christopherova matka, opustila ho kvůli panu Shearsovi, s nímž se odstěhovala do Londýna. Když Chistopher přijede, tak se k němu neumí chovat, dotýká se ho, křičí – zkrátka dělá věci, které Christopher nesnáší, nakonec spolu ale přece jen začnou vycházet, protože Christopher odmítá být s otcem.

Siobhan
Christopherova učitelka, velmi hodná a chápavá, pomáhá mu s psaním knihy, podporuje ho v přípravách na maturitu.

V této knize, jako jedné z mála, je styl psaní a okolnosti důležitější než samotný příběh. Příběh jako takový je poměrně jednoduchý. Christopher najde u sousedů Shearsových na zahradě zabodnutého psa Wellingtona, jelikož je fascinovaný příběhy Sherlocka Holmese, rozhodne se vypátrat, kdo psa zabil. Dělá si poznámky a pozoruje, to vše si zapisuje a vzniká tím vlastně celá kniha, s jejímž psaní mu pomáhá učitelka Siobhan. Na rozdíl od detektivek je viník odhalen už někdy v polovině knihy – je jím Christopherův otec. Ten jednal ze vzteku, že ho manželka Judy opustila právě s panem Shearsem. Nevěděl tehdy, jak to Christopherovi sdělit, tak mu řekl, že matka umřela a její dopisy tajně schovával. Když Christopher odhalí pravdu, dostane z otce strach, protože mu lhal – podle něj, kdo lže, tak ho nemá rád. Když se před ním schovává, objeví v ložnici matčiny dopisy a rozhodne se bydlet u ní v Londýně.
Poté je popsána složitá Christopherova cesta vlakem do Londýna, jeho strach z nádraží, problémy s koupením samotné jízdenky.
Christopher se k matce dostane, ta je zděšena, že o ní nevěděl, pan Shears je evidentně nešťastný, že s nimi Christopher je. Otec se mu posléze omlouvá, přemlouvá ho, ať se vrátí domů, ale Christopher odmítá komunikovat. Nakonec se dohodnou, že se Christopher pokusí žít s matkou a s otcem se budou navštěvovat, a zpět získávat ztracenou důvěru.

Jak už jsem psala výše, v této knize je obsah druhořadý, nelze tedy vybrat hlavní motiv. Nejdůležitější na celé knize je, jak autor dokázal geniálně nahlédnout do světa malého autisty.

NEJSLABŠÍ A NEJSILNĚJŠÍ MÍSTO KNIHY:

Také nemohu určit, celá kniha je pro mě fascinující, včetně všech Christopherových myšlenkových pochodů. Je zde krásně vidět diametrální rozdíl mezi životem “normálních” lidí a autistů. Obrovské kontrasty Christopherova života, třeba jen v jeho strašné nenávisti k žluté a hnědé barvě, nebo naopak oblíbené červené – má velmi zbystřené vnímání. Věci, kterých si normální lidé ani nevšimnou, Christopher velmi prožívá, nechápe běžné věci. A to, co nechápe a nezná, nemá rád.

“Když jsem jel druhý den ráno autobusem do školy, minuli jsme 4 červená auta v řadě za sebou, což znamenalo, že to je dobrý den. 4 červená auta v řadě za sebou znamenají dobrý den a 3 červená auta v řadě za sebou znamenají celkem dobrý den a 5 červených aut v řadě za sebou znamená super dobrý den. “

S cizími lidmi já obvykle nemluvím. Nerad mluvím s lidmi, které neznám. Není to kvůli cizím lidem, o kterých nás učí ve škole, kvůli těm, co vám nabízejí bonbóny nebo vás chtějí svézt zadarmo autem, protože chtějí mít s vámi sex. To mi starosti nedělá. Kdyby se mě nějaký neznámý člověk dotkl, praštil bych ho, a já dokážu praštit docela silně.

Tohle nebude zábavná knížka. Neumím vyprávět vtipy, protože jim nerozumím. Uvedu jako příklad vtip. Je to jeden z tátových. – Babička s večer ptá dědečka, jestli může zhasnout. “Můžeš odpoví dědeček, “ale lampu nech rozsvícenou.” – Proč to má být vtipné vím. Ale kdybych se já pokusil říct vtip se slovem, které znamená dvě věci zároveň bylo by to jako poslouchat dvě skladby najednou, což je deklinující, zašmodrchané a není to příjemné. Je to jako když se dva lidé snažit mluvit na vás a každý říká něco jiného. A proto v téhle knížce nejsou žádné vtipy.

Toto je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Hned po prvním přečtení jsem si ji zamilovala, četla jsem jedním dechem a neustále mě knížka překvapovala. Autorovi se opravdu úžasně povedlo přiblížit Christopherovy pocity a vnímání světa. Do té doby jsem neměla vůbec představu, jaký má život autista, jak odlišně vnímá pro normálního člověka běžné věc. Zatím jsme ji četla dvakrát a určitě se k ní zase vrátím, je pro mě zkrátka fascinující. Vůbec mě nepřekvapuje, že za ní autor dostal všelijaká ocenění, tato kniha si je totiž bezpochyby právem zaslouží.

Zdroj: Zuzana Holánková, 02.01.2010

Podivný případ se psem

2014 Ihned

Anotace

Je zajímavé, jak nesmírně úspěšný je Podivný případ se psem ve Velké Británii. Ačkoli byl původně zamýšlen jako kniha o světě dětí a pro děti byl také určen, získal prestižní Whitbreadovu cenu a prodej dosahuje statisíců výtisků. Možná nastal čas přestat dělat rozdíl mezi dětskou literaturou a literaturou pro dospělé. Je vcelku pravděpodobné, že Haddonova kniha zůstane stejně výjimečná a osamělá jako její vypravěč, ostatně autisté jsou jedni z nejuzavřenějších a nejkonzervativnějších lidí na světě. Je ale jasné, že před sebou máme jednu z nejoriginálnějších knih, které v poslední době v České republice vyšly, nadto díky překladatelce Kateřině Novotné a nakladatelství Argo pořízenou v rekordně krátké době po prvním vydání ve Velké Británii.

Richard Olehla, vyšlo též v Literárních novinách č. 22/2004

">Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele, a mimovolně vyřeší.

Podivný případ se psem audiokniha (CD)

 • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
 • Doručení Doručení domů není možné
 • Osobní odběr ZDARMA, zítra po 15:00 ( Vyberte prodejnu )

312 Kč s DPH
Ušetříte 37 Kč Běžně 349 Kč

 • Kniha ( pevná vazba ) 241 Kč s DPH Skladem

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele, a mimovolně vyřeší zdánlivě neřešitelnou krizi manželství svých rodičů. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny. Tentokrat jako audioverze.

Bestseller v knihy Dobrovský

89046. v e-shopu | 87143. minulý týden | 4025. nejlepší dosažené 19.11.2017

245. v Světová beletrie na CD | 244. minulý týden | 231. nejlepší dosažené 24.01.2020

Hodnocení čtenářů

4.6 z 5 18 hodnocení čtenářů

12× 5 hvězdiček 5× 4 hvězdičky 1× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

4 z 5 hvězdiček Luboš Šlapanský 30. srpna 2017

Detektivní příběh z pohledu autisty, výborná kniha.

Pomohla vám tato recenze? Ano 64

Kniha, Tympanum, 2014, 9788025712474

4 z 5 hvězdiček Klára Nováková 14. září 2017

Má první knížka o autiststickem člověku, velmi zajímavé.

Pomohla vám tato recenze? Ano 57

Kniha, Tympanum, 2014, 9788025712474

5 z 5 hvězdiček 31. srpna 2017

Podivný případ se psem je krásná, milá knížka o autistickém chlapci, kterou doporučuji si přečíst. Pomáhá lépe pochopit, že přestože někdo trpí autismem, neznamená to, že nemůže být matematický génius nebo prožívat to, co klasické děti/lidé. Moc se mi líbily kapitoly, ve kterých Christopher popisuje blíže např. co šechno nemá rád, co ho uklidňuje a naopak vytáčí nebo jak se učí rozeznávat, co cítí jiní díky "smajlíkům".

Pomohla vám tato recenze? Ano 57

Kniha, Tympanum, 2014, 9788025712474

4 z 5 hvězdiček 6. září 2017

Velmi milá knížka, přiznám se, že takový typ jsem ještě nečetla, je zde realisticky znázorněn život malého chlapce autisty a opravdu se mi líbila svou jednoduchostí.

Pomohla vám tato recenze? Ano 56

Kniha, Tympanum, 2014, 9788025712474

4 z 5 hvězdiček Bára 27. září 2017

Naprosto úchvatný příběh, který mohu jen doporučit. Nic podobného jsem ještě nečetla a kniha mě úplně "dostala".

Pomohla vám tato recenze? Ano 55

Kniha, Tympanum, 2014, 9788025712474

5 z 5 hvězdiček Jana H. 21. září 2017

Krásná knížka,která nám ukazuje jak pochopit autismus.Doporučuji.

Pomohla vám tato recenze? Ano 55

Kniha, Tympanum, 2014, 9788025712474

5 z 5 hvězdiček Dita 26. září 2017

Perfektně napsaný detektivní příběh z pohledu autisty.

Pomohla vám tato recenze? Ano 53

Kniha, Tympanum, 2014, 9788025712474

5 z 5 hvězdiček Monika 14. září 2017

Tuto knížku jsem si koupila na doporučení jednoho webu, takže jsem vůbec nevěděla do čeho jdu. A byla jsem nadšená. Hlavní postava lehce autistického chlapce vás uchvátí a vy se ho celou knížku budete snažit pochopit. Vřele doporučuji!

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, Tympanum, 2004, 9788072035410

3 z 5 hvězdiček Vaclava Bartova 9. února 2019

Po pár přečtených stránek jsem měla chuť knížku zavřít. Potom mi to nedalo a knížku jsem dočetla. Děti a celkově lidé autisté mají těžký život a to je v knížce krásně vidět. Nic méně knížku bych si už po druhé neotevřela.

Podivný případ se psem

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 1 ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

241 Kč s DPH
Ušetříte 28 Kč Běžně 269 Kč

 • Audiokniha ( CD ) 312 Kč s DPH Skladem (vybrané prodejny)

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele, a mimovolně vyřeší zdánlivě neřešitelnou krizi manželství svých rodičů. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.

Bestseller v knihy Dobrovský

9061. v e-shopu | 9792. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.5 z 5 18 hodnocení čtenářů

12× 5 hvězdiček 5× 4 hvězdičky 1× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.4 z 5

4 z 5 hvězdiček Luboš Šlapanský 30. srpna 2017

Detektivní příběh z pohledu autisty, výborná kniha.

Pomohla vám tato recenze? Ano 64

Kniha, Argo, 2014, 9788025712474

4 z 5 hvězdiček Klára Nováková 14. září 2017

Má první knížka o autiststickem člověku, velmi zajímavé.

Pomohla vám tato recenze? Ano 57

Kniha, Argo, 2014, 9788025712474

5 z 5 hvězdiček 31. srpna 2017

Podivný případ se psem je krásná, milá knížka o autistickém chlapci, kterou doporučuji si přečíst. Pomáhá lépe pochopit, že přestože někdo trpí autismem, neznamená to, že nemůže být matematický génius nebo prožívat to, co klasické děti/lidé. Moc se mi líbily kapitoly, ve kterých Christopher popisuje blíže např. co šechno nemá rád, co ho uklidňuje a naopak vytáčí nebo jak se učí rozeznávat, co cítí jiní díky "smajlíkům".

Pomohla vám tato recenze? Ano 57

Kniha, Argo, 2014, 9788025712474

4 z 5 hvězdiček 6. září 2017

Velmi milá knížka, přiznám se, že takový typ jsem ještě nečetla, je zde realisticky znázorněn život malého chlapce autisty a opravdu se mi líbila svou jednoduchostí.

Pomohla vám tato recenze? Ano 56

Kniha, Argo, 2014, 9788025712474

4 z 5 hvězdiček Bára 27. září 2017

Naprosto úchvatný příběh, který mohu jen doporučit. Nic podobného jsem ještě nečetla a kniha mě úplně "dostala".

Pomohla vám tato recenze? Ano 55

Kniha, Argo, 2014, 9788025712474

5 z 5 hvězdiček Jana H. 21. září 2017

Krásná knížka,která nám ukazuje jak pochopit autismus.Doporučuji.

Pomohla vám tato recenze? Ano 55

Kniha, Argo, 2014, 9788025712474

5 z 5 hvězdiček Dita 26. září 2017

Perfektně napsaný detektivní příběh z pohledu autisty.

Pomohla vám tato recenze? Ano 53

Kniha, Argo, 2014, 9788025712474

5 z 5 hvězdiček Monika 14. září 2017

Tuto knížku jsem si koupila na doporučení jednoho webu, takže jsem vůbec nevěděla do čeho jdu. A byla jsem nadšená. Hlavní postava lehce autistického chlapce vás uchvátí a vy se ho celou knížku budete snažit pochopit. Vřele doporučuji!

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, Argo, 2004, 9788072035410

3 z 5 hvězdiček Vaclava Bartova 9. února 2019

Po pár přečtených stránek jsem měla chuť knížku zavřít. Potom mi to nedalo a knížku jsem dočetla. Děti a celkově lidé autisté mají těžký život a to je v knížce krásně vidět. Nic méně knížku bych si už po druhé neotevřela.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Haddon Mark (*26.09.1962)

Podivný případ se psem (2)

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2014 (2. vydání). Z anglického originálu The Curious Incident of the Dog in the Night-Time přeložila Kateřina Novotná. Počet stran: 232. ISBN: 978-80-257-1247-4.

Na příběhu patnáctiletého autisty Christophera představuje Mark Haddon čtenářům zvláštní vnímání světa, plného fóbií, nepochopení, neschopnosti komunikovat. Je napsaný ich-formou jako deník, jenž si Christopher vede. Kapitoly jsou číslovány jako prvočísla.

Christopher je výjimečný v matematice, ta jej uklidňuje i v momentech rozrušení. V hlavě si počítá mocniny, kvadratické rovnice či vyjmenovává prvočísla. Matematika mu dává jistotu, protože v ní panuje řád a logika. Christopher chodí do speciální školy mezi děti s jinými poruchami, má se stát prvním maturantem z matematiky.
Snad jedinou bytostí, která s ním umí vhodně komunikovat a rozumí jeho potřebám i neobvyklým reakcím, je jeho učitelka Siobhan.
Christopher žije s tátou sám, maminka mu zemřela na srdeční příhodu.

Jednoho dne nalezne na zahradě sousedky psa probodnutého vidlemi, navíc je sousedkou z tohoto skutku nařčen sám, proto se rozhodne přijít pravdě na kloub a podnikne pátrání po vrahu psa Wellingtona. Vyptává se v sousedství, to se ale vůbec nelíbí jeho otci a podrážděná se zdá být také sousedka, přestože právě ona se k němu a tátovi po smrti matky chovala velice vstřícně a pomáhala jim. Dozvídá se, že manžel této sousedky měl poměr s jeho matkou. Otec navíc najde jeho knihu, schová mu ji a oboří se na něj, aby v pátrání dále nepokračoval a neslídil v osobních záležitostech druhých. Christopher se rozhodne svůj deník najít, což se mu podaří, nalézá však také hromadu dopisů adresovaných právě jemu. Zjistí, že jde o dopisy od mámy, která žije s panem Shearsem v Londýně a prosí jej za odpuštění za to, že od něj a otce odešla. V některých se pokouší vysvětlit, jaký psychický nápor v souvislosti s jeho podivným chováním musela snášet – hysterické záchvaty, panické fóbie, jeho neovladatelnost.
Christopher si s tátou o mámě promluví a táta přiznává nejen tuto lež, ale také to, že sám v afektu zabil psa sousedky Shearsové. To nedokáže Christopher přijmout, má z otce panický strach a rozhodne se utéct do Londýna za matkou.

To však pro autistu představuje neskutečné sebezapření a odvahu. Musí překonat spoustu překážek: strach z množství lidí, z dopravních prostředků, komunikaci s cizími lidmi, vyhledání matčina bytu v Londýně. Podnikne nepředstavitelnou eskapádu, uniká (spíše náhodou než záměně) i policistům, kteří po něm pátrají po otcově ohlášení jeho útěku. Po všech útrapách se s matkou setká a několik dní pobývá s ní a panem Shearsem v jejich bytě, toto soužití se však zdá velmi problematické. Christopher nemá svůj navyklý řád, pan Shears nedokáže přijmout jeho podivínství, dochází také k potyčkám s Christopherovým otcem, který usiluje o jeho návrat. Matka se nakonec rozhodne Shearse opustit a vrátit se do rodného města i s Christopherem. Tomu se povede složit maturitní zkoušku z matematiky, a dokonce se rýsuje i možnost usmíření s otcem, jenž mu koupil štěně a domluvil se na pravidelných návštěvách.

Význam knihy spočívá v originálním způsobu podání příběhu o autistickém chlapci, který svůj příběh sděluje sám ze svého úhlu pohledu, svou optikou, přičemž jsou nenápadně zmíněny i ostatní okolnosti, které obrázek líčené situace dokreslují tak, aby byly pochopitelné i důvody jednání jeho blízkých, kterým on sám není schopen porozumět. Christopherova matka od rodiny utekla. Christopherův otec v afektu zabil psa. Čtenář si domyslí důvod jejich zkratkovitého jednání a dokáže jim odpustit. Christopher ne. Christopherův svět (mikrosvět) se skládá z logicky uspořádaných souvislostí a prav >

Zdroj: Jana T., 15.02.2016

Mark Haddon – Podivný případ se psem. 1. kapitola ukázka

Popis:
Audio ukázka

Leave a Reply