Kniha Prázdné místo (J. K. Rowling)

Kniha Prázdné místo (J. K. Rowling)

Kniha Prázdné místo (J. K. Rowling) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Prázdné místo (J. K. Rowling)
  • Elérhető fájlok: Kniha Prázdné místo (J. K. Rowling).pdf, Kniha Prázdné místo (J. K. Rowling).epub, Kniha Prázdné místo (J. K. Rowling).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Kniha Prázdné místo (J. K. Rowling)

Dnes zná jméno J. K. Rowlingové téměř každý. Není divu, podařilo se jí totiž něco nevídaného – v době, kdy knihy sváděly boj se svými multimediálními rivaly v podobě počítačů a televizí, stvořila hrdinu, který děti dokázal vrátit zpět ke čtenému slovu a udělat z nich nadšené čtenáře. Zároveň však oslovila také milovníky příběhů jakéhokoliv věku, kteří stejně jako ti mladší propadli kouzlu knih o Harrym Potterovi.

Joanne RowlingovГЎ se narodila 31. ДЌervence 1965 vВ Yate, mД›steДЌku vВ zГЎpadnГ­ Anglii vВ Gloucestershire. JeЕЎtД› neЕѕ se tato britskГЎ spisovatelka dostala na vГЅslunГ­, musela si projГ­t mnoha nelehkГЅmi ЕѕivotnГ­mi zkuЕЎenostmi. JakГЅmsi pЕ™edznamenГЎnГ­m budoucГ­ho ГєspД›chu byla jejГ­ cesta vlakem zВ Manchesteru do LondГЅna vВ roce 1990, bД›hem kterГ© se jГ­ nГЎhle vynoЕ™il vВ hlavД› kouzelnickГЅ uДЌeЕ€ Harry Potter a jeho pЕ™Г­bД›h. JeЕЎtД› neЕѕ prГЅ dojela do cГ­lovГ© stanice, mД›la vymyЕЎlenГЅ dД›j i vД›tЕЎinu postav prvnГ­ho dГ­lu sГ©rie sВ podtitulem KГЎmen mudrcЕЇ. VВ nГЎsledujГ­cГ­ch sedmi letech jГ­ vЕЎak zemЕ™ela maminka po dlouhГ©m boji sВ roztrouЕЎenou sklerГіzou, rozvedla se po tЕ™Г­letГ©m vztahu se svГЅm prvnГ­m manЕѕelem Jorge Arantesem a stala se svobodnou matkou, kterГЎ nemД›la dostatek penД›z na to, aby mohla zaplatit nГЎjem, a musela proto pobГ­rat sociГЎlnГ­ dГЎvky.

V roce 1997 ale Rowlingová konečně dopsala svou první knihu s názvem Harry Potter a kámen mudrců, která si jen těžko hledala vydavatele. Když ho však konečně našla v podobě nakladatelství Bloomsbury, začaly se dít věci. Kniha se stala bestsellerem, následovalo vydání šesti dalších pokračování s podtituly Tajemná komnata, Vězeň z Azkabanu, Ohnivý pohár, Fénixův řád, Princ dvojí krve a Relikvie smrti, tří doprovodných knih s názvy Famrpál v průběhu věků, Fantastická zvířata a kde je najít a Bajky barda Beedleho. Série o Harrym Potterovi způsobila po světě hotové šílenství, zejména poté, co byly do kin uvedeny filmové adaptace knih, které proslavily představitele Harryho, Rona a Hermiony – Daniela Radcliffa, Ruperta Grinta a Emmu Watsonovou, a ve kterých si zahrály herecké hvězdy Británie jako Alan Rickman, Robbie Coltrane, Maggie Smithová či Kenneth Branath.

Tento nevГ­danГЅ ГєspД›ch vynesl Rowlingovou mezi nejlГ©pe placenГ© spisovatele svД›ta, drЕѕitele literГЎrnГ­ch rekordЕЇ a nejbohatЕЎГ­ a nejvlivnД›jЕЎГ­ Еѕeny na svД›tД›. SvГ© zvuДЌnГ© jmГ©no RowlingovГЎ vyuЕѕila zejmГ©na vВ podpoЕ™e charitativnГ­ch ДЌinnostГ­, dodnes spolupracuje sВ organizacemi jako Comic Relief, One Parent Families nebo Lumos. NapЕ™Г­klad vГЅtД›Еѕek zВ prodeje sbГ­rky kouzelnickГЅch pohГЎdek Bajky barda Beedleho vД›novala celГЅ na pomoc dД›tem vВ nouzi.

VВ roce 2012 vydala svou prvnГ­ knihu pro dospД›lГ©, PrГЎzdnГ© mГ­sto, kterГЎ v dubnu vychГЎzГ­ i u nГЎs. Tato politickГЎ tragikomedie byla dlouho oДЌekГЎvanГЎ, a tak nenГ­ divu, Еѕe se stala bestsellerem. VВ souДЌasnosti Еѕije RowlingovГЎ ve Skotsku se svГЅm manЕѕelem a tЕ™emi dД›tmi a chystГЎ prГЅ dalЕЎГ­ knihu.

PrГЎzdnГ© mГ­sto

Dlouho očekávaná kniha jedné z nejúspěšnějších spisovatelek světa J. K. Rowlingové na začátku dubna konečně vychází i u nás. Nečekejte však příběh, na který jsme od autorky Harryho Pottera zvyklí, Prázdné místo je totiž kniha určená pro dospělé a je to na ní znát – co se týče témat, o kterých Rowlingová píše, tak i stylu psaní. Co tedy můžete od této tragikomedie očekávat?

ZГЎpletka zaДЌГ­nГЎ smrtГ­ ДЌlena mД›stskГ© rady Barryho Fairbrothera, kterГЎ rozpoutГЎ neДЌekanГЅ sled udГЎlostГ­ vВ malГ©m fiktivnГ­m mД›steДЌku jmГ©nem Pagford. Toto zdГЎnlivД› idylickГ© malomД›sto brzy zaДЌne ukazovat svГ© trhliny. NejenЕѕe propukne boj o prГЎzdnГ© mГ­sto, kterГ© po sobД› Barry zanechal, ale RowlingovГЎ takГ© dГЎvГЎ ДЌtenГЎЕ™ЕЇm nahlГ©dnout do osudЕЇ jednotlivГЅch obyvatel Pagfordu, jeЕѕ mnohdy bojujГ­ mezi sebou i sami se sebou. Najdete tu teenagery, kteЕ™Г­ hledajГ­ svГ© mГ­sto ve svД›tД›, rodiДЌe, kteЕ™Г­ se jim ДЌasto neГєspД›ЕЎnД› snaЕѕГ­ porozumД›t, chudГ©, kteЕ™Г­ se potГЅkajГ­ sВ ГєplnД› jinГЅmi problГ©my neЕѕ bohatГ­, postavy, kterГ© touЕѕГ­ po tom, co nemohou mГ­t, hrdiny, zbabД›lce i pokrytce. VЕЎichni jsou ale pЕ™edevЕЎГ­m obyДЌejnГ­ lidГ© sВ obyДЌejnГЅmi starostmi.

Prázdné místo je studií osudů postav žijících v malém městě, která se snaží zodpovědět na otázku, jak moc jsme zodpovědní za svůj vlastní život a za životy ostatních. Dotýká se jak politických témat, tak sociálních – od drogové závislosti, šikany, rasismu, xenofobie, chudoby, sikhismu po sebeubližování. Kniha je v podstatě tragédií s jemným nádechem humoru, která vás nadchne svou upřímnosti a fascinující pavučinou lidských příběhů, jež dojmou, pobaví nebo donutí k zamyšlení. J. K. Rowlingové se opět podařilo napsat román, který vás chytí za srdce a má čtenáři rozhodně co říct o stavu dnešní společnosti.

Joanne Kathleen Rowling

Kennilworthy Whisp, Mlok Scamander, Robert Galbraith, J. K. Rowling pseudonymy

britská, 1965 statistiky · web

Nová kniha

Smrtící bílá – Joanne Kathleen Rowling

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana St. detail knihy

Populární knihy

Komentáře (189)

Skvelá autorka napadnutá slniečkárskou LGBTI mafiou..nedajte sa. zdravý rozum raz zvíťazí !

Stvorila neco genialniho. Vymyslela dokonaly svet kde vse zapada jak ma a to je u sedmi dilne serie dost tezky orisek ale ona to zvladla! Zajiste timto svetem musela nekolik let zit!

Její série Cormoran Strike se mi moc líbí. Jsou to skvělé detektivky.

Proslavila se napsáním podprůměrné literární série pro děti. Nahrabala prachy, vybodla se na psaní a začala ze sebe dělat spravedlivou a svatou. Nelze vyjádřit, jak moc touto ženou pohrdám.

Přestože po přečtení Školy černé magie, která prý poprvé vyšla před Harry Potterem, upadl trochu punc dokonalosti autorky, neboť zde se nejspíš hodně inspirovala, pořád ji ráda čtu. Píše komplexní příběhy, nikoli knihy. Humor snoubí s napětím, milostné linky s kriminální zápletkou. To není žánr, ale život. Barvitě, čtivě a detailně. A mě se to líbí. Nic z toho neříkám pod vlivem mediální masáže. Poprvé jsem četla sérii o kouzelnících ze zvědavosti, bez očekávání. A ejhle, strhlo mě to. Tak jako to ke čtení přivedlo miliony jiných dětí, což je dokázané a prověřené časem.

Bez ohledu na jiné autorčiny aktivity. Zas tolik ji nežeru, aby mě to zajímalo. Hlavní je, jak zvládá své povolaní a mě její elaboráty textu baví. 🙂 Tečka.

Kdyby nic jiného, tato spisovatelka přivedla k četbě více čtenářů, než kterýkoli jiný spisovatel. Přečetl jsem tisíce knih, než přišla se svými čaroději a nebyl jsem zklamán. Knihy s Cormoranem Strikem považuji za velice dobré detektivky, ve kterých autorka neprolévá potoky krve

Pravděpodobně nejpřeceňovanější spisovatelka a největší úspěch marketingu konce 20. a začátku 21. století

Knihy Harryho Pottera mě přivedli opravdu ke čtení. Byla jsem jak šílená – pořád jsem je četla dokola. A stále jsem je tahala s sebou. Rowlingová přivedla ke čtení knih spoustu dětí včetně mě.

Prázdné místo

kniha od: Joanne Kathleen Rowling

Smutný příběh, výborně vykreslené postavy, za mě rozhodně ano!

Kniha me naprosto nadchla. Nic moc jsem od ni necekal, ale o to vice jsem se nechal pohltit. Vyborne detailne vykreslene postavy, uveritelna jednani, verohodne (i kdyz necekane) zapletky – podle me paradni dilo, ktere bude casem zarazeno v povinne cetbe pro stredoskolaky. Tak, jako jsem ja mel povinne cist Steinbecka, Parala, Stendhala, Merleho, Huga. – proste pekny pribeh o obycejnych lidech.

Strašně peknej příběh. Kniha mě moc bavila. Film také nezklamal.

Jedna hvězda za to, že napsala HP. Další hvězda za dobře napsanou knihu. Třetí hvězda za nápad, prostředí a propletené osudy. Občas jsem se ke čtení musela nutit. Musela jsem dát knížce i druhou šanci. Ležela mi rozečtená na 41. straně od roku 2015.

Společenský román jsem od této autorky ještě nečetl a myslím, že po letech se bude tato kniha číst jako svědectví o této době podobně jako dnes čteme romány třeba mistra Balzaca nebo Huga nebo Tolstého. Tak dobré to je. Samozřejmě také hodně smutné, tolik zoufalců a postav bloudících svým životem. V malém městě zemře jeden spravedlivý a vše se pomalu hroutí pod přívalem ambicí, nevědomosti a nezájmu. Vše vykresleno živě bez náznaku zjednodušení. Náročné čtení rozhodně ne na chvilky pohody.

Zklamání. Opravdu nejhorší kniha, co jsem od Rpwlingové četla. Autorku mám moc ráda, hlavně jako osobnost, chápu, že cílem díla mělo býd předvedení britského maloměšťáctví, ale takový účel by splnila mnohem kratší kniha.
První scéna se mi líbila. Navodila napětí, popsala atmosféru, chtěla jsem číst dál. Zbytek první třetiny, možná celou první polovinu knihy jsem strávila zmatená ve jménech, odkládala jsem ji, protože se nic nedělo a vůbec mě nebavila. Pak se objevila nějaká zmínka tajemství a dalších několik stran jsem hltala, protože jsem čekala, že se teda konečně začne něco dít. Nestalo se nic. Autorka se zoufale snaží udržet čtenářovu pozornost a zájem přívalem sexuálních scén, většina z nich úplně zbytečná. Polovina postav opravdu jenom vykresluje typické maloměšťáky, ale neplní žádnou funkci pro děj.
No, a pak asi autorce došlo, že už má moc dlouhou knihu a ukončila celou frašku po Shakespearovsku, pozabíjela si většinu postav. Pohřeb, konec knihy, jediné, co ve mě zanechala je znechucení a touha po pochopení nějakého smyslu celé knihy, co vlastně bylo děj, zápletka, prostě a jednoduše, vo co tady de?

velmi velmi velmi se mi to líbilo. nechápu některé vlažné či negativní komentáře zde. přišlo mi to jako neuvěřitelně poutavé čtení, taková sociální sonda. malá vesnice a co dům to jiný osud jeho obyvatel. no bezvadné. jak popisovali jiní níže – mozaika domácího násilí, psychiatrického onemocenění, krize středního věku, nevěra, vyhořelost, drogová závislost, šikana, nepochopení, zoufalé hledání partnera a další. husí kůže mi naskakovala z rodiny Terri, bylo mi jich tak neskutečně líto. člověk takových “socek” kolem sebe vidí plno a v reálu si neuvědomuje jak jsou ti lidé a jejich potomci vláčení životem a kolik věcí ovlivnili sami. uf. navíc mám doma dítě ve věku Robiho. neumím
si představit, že by můj syn měl žít bez péče, bez zájmu, bez jídla. strašné. Kniha podle mého gusta.

Stejně jako většina starších fanoušků Harryho Pottera jsem byla zvědavá co přinese atorčina první dopělácká kniha. Čekala jsem cokoliv ale ne tenhle deprimující pohled na jedno malé městečko.
Náhlé úmrtí Barryho Fairbrothera, člena městské rady, způsobí pozdvižení. Jenže tato událost je jen zlomkem toho co se v tomto, na první pohled, idylickém městě děje. Při čtené se setkáte s pestrou mozaikou lidských povah a osudů. Nechybí zde týrané a zneužívané děti, indická menšina, psychicky nemocný člověk, drogově závislí, puberťáci, oběť šikany, snobové i lesba. Kniha je silnou psychologickou sondou do života lidí a vy, chtíc nechtíc, začnete přemýšlet nad hromadou otázek.

Prázdné místo

vázaná
1. vydání, 2013 Skladem

The Casual Vacancy

vázaná
anglicky, 2012

Skladem

Anotace

Čtenářské recenze

To, co knihu táhne dopředu a co ji dává úroveň je vypravěčský um J. K. Rowlingové. Vlastně, měl bych říct spíše mistrovství. Rowlingová v mých očích stoupá výš a výš. To, jak dovedla proplést osudy obyvatel Pagfordu a na jejich životy navěsit několik důležitých témat mě fascinuje. To, jak dovedla čtenáře vést příběhem mě fascinuje neméně.

Je to vlastně několik příběhů v jedné knize. Příběh o rozpadu rodiny a její proměně. Příběh o skrytých tajemstvích ve městě, kde si všichni zdánlivě vidí do talíře (a do postele). Příběh o střetu dvou neslučitelných světů. Každý z těch příběhů by patrně vystačil na samostatnou knihu, JKR ale umě tyto tři příběhy svedla do jedné, skvělé fresky.

Prázdné místo je skvělá kniha. Váhám nad hodnocení a hledám argumenty, proč nehodnotit výše, než jak jsem se nakonec rozhodl. Jediná výtka, která by tu zaznít měla je ta, že bych ocenil, kdyby tempo děje bylo více plynulé. To podstatné se vlastně odehraje na posledních cca 100 stranách. Pravda je, že zatímco první polovinu knihy jsem četl pět dní, tu druhou polovinu jsem dal během jednoho sobotního dopoledne (a to mi ještě z odpoledne hodně zbylo). Není to ale tak, že by čtyři pětiny knihy byla nuda a zbytek jízda. Rowlingová ani nudné knihy psát neumí.

Prázdné místo hodnotím hodně vysoko, protože mi po dlouhé době přinesla nečekané pocity ze čtení. Nejdříve jsem se obával, že se budu muset do čtení nutit. Brzo se to ale zlomilo a já se začal těšit na chvíle v Pagfordu.”>Takže po několika letech jsem se odhodlal číst (a hlavně přečíst) Prázdné místo. Tu knihu předchází nedobrá pověst knihy, která je komplikovaná, nudná a je v ní tolik postav, že není snadné se v nich vyznat. Komplikovaná je, nudná rozhodně ne. A postav je v ní opravdu hodně, to je pravda. Ale chci říct, že to vnímám jako výhodu a klad.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Přidat vlastní recenzi

Recenze z medií

Rowling, Joanne K.: Prázdné místo

Nelítostné a úspěšné zrcadlo J. K. Rowlingové

(. ) V případě Prázdného místa překladů určitě přibude, protože jde o mimořádné dílo. Název souvisí s tím, že se po smrti bohabojného, dobrého člověka středního věku, pana Barryho Fairbrothera, uvolní v Pagfordu místo radního a lidé se začnou projevovat. Autorka si vybrala pět rodin z různého sociálního prostředí, s různými problémy, a že její pohled nehýří optimismem, je vliv zrcadla, do něhož nám dává nahlédnout. Od nafrněných paniček boháčů po spodinu z okraje městečka i místní společnosti, hledající si vlastní důstojnost. Do toho arogantní "zlatá mládež", drzost, cynismus, drogy… Různá prostředí dokázaly Rowlingová i Zahradníková působivě odlišit.

Prázdné místo (české vydání)

Joanne Rowlingová, píšící pod jménem J. K. Rowlingová (J. K. Rowling) či pseudonymem Robert Galbraith je britská spisovatelka, známá zejména díky řadě knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi, ale i novele pro dospělé – Prázdné místo. Tato knižní série získala celosvětový úspěch včetně řady.

Rowlingová vytvořila fascinující svět, v jehož postavách zaručeně rozpoznáte své vlastní sousedy. Šarvátky i divoké střety, jež otřásají životem lidí v Pagfordu, jsou plné vášní, které zasahují i každého z nás.

Běžná cena Běžně 149 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Velký román o malém městě! Po nenadálé smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera zůstane Pagford v šoku. Je to zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným náměstím a starobylým opatstvím, ale za hezkou fasádou zuří tichá válka. Bohatí válčí s chudými, teenageři s rodiči, manželky s manželi, učitelé se žáky. Pagford rozhodně není tím, čím se zprvu zdá. Prázdné místo, které po Barrym zůstane v městské radě, se brzy stane katalyzátorem největší války, jakou město zažilo. Kdo bude triumfovat ve volbách provázených vášněmi, pokrytectvím a nečekanými odhaleními? Brilantně napsaná kniha, která je autorčiným prvním románem pro dospělé čtenáře, zároveň nutí k přemýšlení a na každé své stránce znovu a znovu překvapuje.

Prázdné místo je první román pro dospělé od nepřekonatelné vypravěčky J. K. Rowlingové.

Recenze, kritiky

Prázdné místo je velkolepý a skvěle napsaný román o soudobé společnosti. Rowlingová vytvořila fascinující svět, v jehož postavách zaručeně rozpoznáte své vlastní sousedy. Šarvátky i divoké střety, jež otřásají životem lidí v Pagfordu, jsou plné vášní, které zasahují i každého z nás.
šéfredaktorka Martina Mašínová

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

O autorovi/autorce

Joanne Rowlingová, píšící pod jménem J. K. Rowlingová (J. K. Rowling) či pseudonymem Robert Galbraith je britská spisovatelka, známá zejména díky řadě knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi, ale i novele pro dospělé – Prázdné místo. Tato knižní série získala celosvětový úspěch včetně řady ocenění a prodalo se jí více než 400 milionů kopií. Kromě psaní knih je Rowlingová známá také svým životním příběhem, kdy se z života na sociálních dávkách stala během pěti let multimilionářkou. Nedělník The Sunday Times v roce 2008 odhadl její majetek na 560 milionů liber (1,1 miliard amerických dolarů) a označil ji za 12. nejbohatší ženu v Británii. Forbes ji označil jako 48. nejvlivnější celebritu roku 2007. Stala se filantropkou, podporuje organizace jako Comic Relief, One Parent Families a Multiple Sclerosis Society of Great Britain. Po obrovském úspěchu prvního dílu napsala Rowlingová 6 dalších pokračování a 3 doplňkové knihy, které byly vydány ve prospěch nadace Comic Relief. Prodej knihy udělal z Rowlingové multimilionářku, v roce 2001 si tak mohla koupit luxusní sídlo ve stylu 19. století u břehu řeky Tay ve Skotsku. V tom samém roce se zde vdala za Dr. Neila Murraye. Série o Harry Potterovi má celkem 7 částí. Překladatelem většiny částí je Pavel Medek. Všechny knihy byly přeloženy do mnoha světových jazyků. Nakladatelství Albatros, které má v ČR na tuto sérii exkluzivní práva, vydalo český překlad první knihy 31. ledna 1998. Přes obrovský úspěch knih (nebo snad právě kvůli němu) se Rowlingové nevyhnula ani řada problémů. Vydání pátého dílu (Harry Potter a Fénixův řád) se zdrželo kvůli nařčení z plagiátorství spisovatelkou Nancy Stoufferovou. Soud nakonec rozhodl ve prospěch Joanne Rowlingové. Autorka si také chtěla od psaní na chvíli odpočinout, protože během psaní čtvrtého dílu se cítila přepracovaná. Nakonec však donutila nakladavatelství posunout datum publikace a na pátý díl celé série tak měla celé tři roky klidného psaní. Rowlingová prohlásila, že část tohoto času strávila i na psaní jiných knih než pokračování Harryho Pottera. Na konci roku 2003 dostala Rowlingová nabídku televizního producenta Russella T. Daviese na spolupráci při tvorbě slavného britského sci-fi seriálu Doctor Who. I když byla nabídkou nadšená, musela ji nakonec odmítnout, protože už pracovala na dalším dílu série. Ten nese v originále jméno Harry Potter and the Half-blood Prince (Harry Potter a princ dvojí krve). Těsně před Vánoci 2004 oznámila Rowlingová dokončení knihy, datum vydání bylo stanoveno na polovinu roku 2005, kniha vyšla 16. července 2005, česky vyšla 19. prosince 2005, nelegálně se však začala prodávat už dřív. Rowlingová se – stejně jako řada dalších literárních, hudebních či filmových osobností – krátce objevila jako postavička v americkém kresleném sitcomu Simpsonovi.

Prázdné místo (české vydání)

Joanne Rowling, všeobecne známa ako J.K. Rowling sa narodila 31. júla 1965, v Yate. Rowlingová je známa ako autorka sérií fantasy kníh o Harry Potterovi, ktoré vzbudili medzinárodný záujem a získali množstvo cien.

Rowlingová vytvořila fascinující svět, v jehož postavách zaručeně rozpoznáte své vlastní sousedy. Šarvátky i divoké střety, jež otřásají životem lidí v Pagfordu, jsou plné vášní, které zasahují i každého z nás.

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Velký román o malém městě! Po nenadálé smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera zůstane Pagford v šoku. Je to zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným náměstím a starobylým opatstvím, ale za hezkou fasádou zuří tichá válka. Bohatí válčí s chudými, teenageři s rodiči, manželky s manželi, učitelé se žáky. Pagford rozhodně není tím, čím se zprvu zdá. Prázdné místo, které po Barrym zůstane v městské radě, se brzy stane katalyzátorem největší války, jakou město zažilo. Kdo bude triumfovat ve volbách provázených vášněmi, pokrytectvím a nečekanými odhaleními? Brilantně napsaná kniha, která je autorčiným prvním románem pro dospělé čtenáře, zároveň nutí k přemýšlení a na každé své stránce znovu a znovu překvapuje.

Prázdné místo je první román pro dospělé od nepřekonatelné vypravěčky J. K. Rowlingové.

Kniha Prázdné místo (J. K. Rowling)

Jen mГЎlokterГЎ kniha byla vВ minulГ©m roce tolik oДЌekГЎvanГЎ jako Casual Vacancy (prГЎzdnГ© mГ­sto), od autorky slavnГ© sГЎgy o kouzelnГ­kovi Harry Potterovi, J.K. RowlingovГ©. AЕѕ do jejГ­ho vydГЎnГ­ ve VelkГ© BritГЎnii podlГ©halo vЕЎe tГЅkajГ­cГ­ se tГ©to novely pЕ™Г­snГ©mu informaДЌnГ­mu embargu. TakovГЅ pЕ™Г­stup byl pochopitelnГЅ u knih Harryho Pottera, kterГ© vyvolГЎvaly nadЕЎenГ© aЕѕ fanatickГ© oДЌekГЎvГЎnГ­ a jejichЕѕ fanouЕЎci hltali kaЕѕdГЅ stЕ™Г­pek novГ© informace. OvЕЎem Casual Vacancy mД›lo bГЅt nД›ДЌГ­m jinГЅm. MoЕѕnГЎ vstupem RowlingovГ© do svД›ta dospД›lГЅch, moЕѕnГЎ jen odrazem autorДЌiny touhy odpoДЌinout si od vЕЎech kouzel a dД›tskГ© naivity Harryho Pottera ve svД›tД› plnГ©m lЕѕi a marnosti. Ve svД›tД› lidГ­.

PЕ™esnД› tam se totiЕѕ ocitГЎme. ZГЎkladnГ­ kostra pЕ™Г­bД›hu nenГ­ nijak sloЕѕitГЎ. MД›steДЌko Pagford leЕѕГ­ na zГЎpadД› BritГЎnie. Na prvnГ­ pohled malebnГЅ venkov sВ robustnГ­mi domy, ve kterГЅch ЕѕijГ­ nemalebnГ­ obyvatelГ© sВ jeЕЎtД› robustnД›jЕЎГ­mi egy. PЕ™Г­bД›h se toДЌГ­ kolem smrti radnГ­ho Barryho Fairbrothera, kterГЅ patЕ™il kВ jednД›m zВ mГЎla lidГ­, kteЕ™Г­ bojovali za zГЎchranu okrajovГ© chudГ© oblasti, kterГ© se chce zbytek mД›sta zbavit. PrГЎzdnГ© mГ­sto vВ radД› musГ­ bГЅt zaplnД›no a tak se rozjГ­ЕѕdГ­ volebnГ­ kolotoДЌ plnГЅ pЕ™ekvapivГЅch odhalenГ­.

Rowlingová si zde rozhodně nebere žádné servítky. Věrní fanoušci knih Harryho Pottera budou možná mírně zaskočeni jazykem postav, které pro sprosté výrazy nejdou daleko. Množství postav je ohromné a rozhodně se nedá říci, že by byly špatně vykreslené. Ale co knize velice chybí je alespoň náznak dobra. Dospělí obyvatelé Pagfordu jsou pokrytečtí, morálně slabí a zkažení. Jejich mladší potomci ovšem nejsou o nic lepší. Drogová závislost, náhodný sex, znásilnění, sebevraždy i násilí. To vše se prolíná celou knihou. A tak poznáte matku, která přesně zná svou dávku, ale neví kolik je jejímu dítěti let. Nebo ženu žijící pod fasádou šťastného manželství, zatímco její postelí procházejí cizí muži. Připočteme – li k tomu ještě mnoho scén domácího násilí a syrové metafory, ocitnete se zhruba v polovině pětisetstránkové knihy.

Postavy se rozvГ­jejГ­ a zГЎpletky nabГ­rajГ­ spГЎd. To ovЕЎem neznamenГЎ, Еѕe se doДЌkГЎme nД›jakГ©ho vysvobozenГ­ ze svД›ta deviace. Naopak. Kniha patЕ™Г­ kВ tД›m, jejichЕѕ realistiДЌnost pЕЇsobГ­ aЕѕ krutД›. NedГЎ se Е™Г­ci, Еѕe by kniha byla vВ kterГ©mkoliv ohledu ЕЎpatnГЎ. OvЕЎem rozhodnД› se nejednГЎ o ДЌtenГ­, u kterГ©ho by se dalo od starostГ­ odpoДЌinout. KaЕѕdГЎ strГЎnka, kaЕѕdГ© slovo vГЎm totiЕѕ vЕЎechny reГЎlnГ© starosti naЕЎeho svД›ta bude sВ posmД›ЕЎnou tvrdostГ­ pЕ™ipomГ­nat.

PЕ™Г­bД›h jako takovГЅ mГЎ pЕ™es nД›kterГЎ kliЕЎГ© solidnГ­ zГЎpletku a postavГЎm nechybГ­ vГЅvoj.

Hodnotit knihu jako je tato patří k úkolům vskutku obtížným. Ať chceme nebo ne, srovnáním s kouzelným světem Bradavic se vyhnout nemůžeme. Ne že by Rowlingová zklamala. Její vyprávěčský um a promyšlenost příběhu se nikam neztratily a jazyk je, i přes jeho občasnou rozutíkanost, stejně hravý a lehký jako dřív. Ovšem je to tón, poselství nebo chcete – li ona katarze, procitnutí, které čtenář v knize hledá. Ani po poslední stránce se nelze zbavit hořké pachuti v ústech. Možná je to pouze naše vlastní ego, které se brání tak zkaženému obrazu lidské rasy. Nebo je pět set stránek plných pokrytectví a sobeckosti bez kapky naděje prostě příliš. Rozhodnutí je na vás. Troufnu si říct, že koupě litovat tak jako tak nebudete.

J. K. Rowlingová: Prázdné místo

Popis:
Po nenadálé smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera zůstane Pagford v šoku. Je to zdánlivě idylické anglické městečko s …

Leave a Reply