Kniha R. U. R. (Karel Čapek)

Kniha R. U. R. (Karel Čapek)

Kniha R. U. R. (Karel Čapek) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha R. U. R. (Karel Čapek)
 • Elérhető fájlok: Kniha R. U. R. (Karel Čapek).pdf, Kniha R. U. R. (Karel Čapek).epub, Kniha R. U. R. (Karel Čapek).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Kniha: R.U.R. – Karel Čapek

Kniha: R.U.R.
Autor: Karel Čapek

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 18.2.2020
Česká pošta: 18.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 17.2.2020
Ostatní výdejny: 18.2.2020
Uloženka: 18.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


85%
4 hodnocení
0 recenzí
počet hodnocení
85 % celkové hodnocení
4 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Omega
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2013
Počet stran: 123
Rozměr: 155,0×106,0x7,0 mm
Hmotnost: 0,096kg
Jazyk: česky
Vazba: Brožovaná bez přebalu matná
Datum vydání: 201309
Nakladatelské údaje: Praha, Dobrovský, 2013
ISBN: 978-80-7390-062-5
EAN: 9788073900625

Klasické vědeckofantastické drama Karla Čapka se odehrává v blíže neurčené budoucnosti na ostrově, kde se vyrábějí umělé bytosti – roboti, kteří se po čase proti lidem vzbouří.

Slavná antiutopická divadelní hra Karla Čapka z roku 1920, ve které poprvé zaznělo slovo robot, náleží do žánru sci-fi. Ústředním tématem je zkáza lidstva skrze příliš vyspělou techniku, která se vymkla kontrole.

Aby se lidé zbavili nutnosti pracovat, stvoří si umělé sluhy-roboty, kteří se však vzbouří a lidstvo vyhladí. Nakonec ale dvojice těchto umělých stvoření, původně neschopnácitů, mezi sebou objeví lásku a s požehnáním starého vynálezce se stanou novým Adamem a Evou.

(Rossum’s Universal Robots : kolektivní drama o vstupní komedii a třech dějstvích)

Ostatní > Scénáře, divadelní hry > Dramata > Česká dramata

Katalog vybraných autorů > Č > Čapek – Karel Čapek

Katalog nakladatelství > O > Omega

KAREL ČAPEK

Český prozaik, dramatik, novinář a překladatel první poloviny 20. století. Narodil se u Trutnova, do obecné a měšťanské školy však chodil v Úpici, kam se rodina přestěhovala. Roku 1901 nastoupil Čapek do gymnázia v Hradci Králové. Jako student kvarty vstoupil do tajného studentského debatního spolku, což nakonec vedlo k jeho vyloučení ze školy. Odešel tedy do Brna k sestře, posléze do Prahy k rodičům, kde také nakonec maturoval. Po gymnáziu studoval postupně na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, filozofické fakult Univerzity Friedricha Wilhelma v Berlíně, na Sorbonně na Faculté des lettres v Paříži. V Praze nakonec obhájil doktorát a zůstal v Praze se svým bratrem Josefem.

Pro objednávky
– nad 1200Kč – zdarma
– nad 600Kč – od 39Kč –> 39 Kč
– nad 200Kč – od 49 Kč
– do 199Kč – od 74 Kč

Osobní odběr na prodejnách Ostrava, Brno a výdejních místech ČB, Praha 3, Praha 8, Plzeň, Olomouc, Pardubice – zdarma

Zasíláme i na Slovensko a do dalších 27 evropských zemí.

Karel Čapek

česká, 1890 – 1938 statistiky

Populární knihy

Komentáře (42)

Autor, na kterého bychom neměli nikdy zapomenout. Nadčasová tvorba, krása a rozmanitost českého jazyka, vtip, moudrost,rozhled atd. Při opakovaném čtení stále nacházím něco nového.

Bylo sem napsáno skoro vše, od brilantního jazyka (ovšem pozor, právě Čapkova čeština demaskuje Vančurovo pozérství při jeho samoúčelných hrátkách s jazykem), hloubku myšlenek (ovšem bez oněch pseudo intelektuálských, prázdných a samoúčelných exhibicí), rozhled nejen ve své době, ale schopnost vidět dopředu, snahu věci skutečně chápat až po neskutečnou laskavost a pochopení pro každého jednoho člověka jako neopakovatelnou individualitu. Přesto mi nedá, abych sem nezkopíroval (podle mého názoru) jeho nejdůležitější poselství z konce jeho bohatého a naplněného života, ze kterého si ani po těch osmdesáti letech neumíme vzít poučení, stejně jako jsme si ho neuměli (či spíše i naši předkové) vzít v oněch zlomových okamžicích našich dějin a je jedno, jestli se jedná třeba o osmašedesátý, nebo onu tzv. sametovou revoluci. Tak tedy:

„. Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenom teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo měnil víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.

Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak.

Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnější tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem jichž je a bude třeba.“

Spolu s Jaroslavem Haškem jsou oba dva velikáni naší literatury v období první republiky, navíc oba dva uznávaní ve světě. Hašek jako humorista a Čapek jako spisovatel, který viděl do budoucnosti a viděl hrozbu v hitlerovském Německu, což dokázal svými díly. Navíc Nobelova cena za literaturu mu unikla jen proto, že to nechtěl Adolf Hitler.

Karel Čapek byl můj "hlavní" autor v době končící puberty. S jeho příběhy se začal měnit můj pohled na svět. Byť reality jeho doby je naprosto jiná, než ta naše, přesto jsou mnohé jeho postřehy zatraceně nadčasové. Nad tím vším ční nádherná čeština.

O Čapkovi jsem vždy slýchala, že je skvělý, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Žila jsem v domnění, že povinná literatura prostě musí být nuda.
Když jsem se díky čtenářské výzvě do něj začetla, nestačila jsem se divit. Skvělé nadčasové inteligentní texty, promyšlené postavy. A jak krásně dokáže vystihnout naše čecháčkovské myšlení a chování! Úžasné!
Mám přečtená jen některá jeho díla a rozhodně se chystám na další. Vím, že nebudu litovat.

Karel Čapek je pro mě top v naší literatuře. První jsem přečetl Krakatit, a pak už to šlo ráz na ráz. Bylo období, kdy jsem jiného autora nečetl. Život a dílo skladatele Foltýna, Věc Makropulos, Obyčejný život, Povídky z jedné i druhé kapsy, zmíněný Krakatit, to jsou jen vybrané nej knihy.

Karel Čapek a Jaroslav Foglar, podle mě dva nejnadanější literáti země české. Bez nadsázky! Jak si tihle dva geniové hrají se slovy. slintám.

Jednoznačnej mimozemšťan! Není přece možný, aby byl někdo takhle moudrej, talentovanej, vtipnej a laskavej. Géniů je málo, ale on jím bezesporu byl. I když jedno vysvětlení tu možná je – byl to přece Čech, ne? 😛

Kniha R. U. R. (Karel Čapek)

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS.
Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

Divadelní hry, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno 2004 , Artur více informací.

Komentáře (350)

Kniha R.U.R.

Musím uznat, že R.U.R. je drama, které ve své době bylo poměrně nadčasové. Samotná myšlenka, že se může člověk snadno zničit sám, sice není zcela originální, ale samotné provedení (v duchu sci-fi žánru, prostředí, atd. ) se mi vskutku zalíbilo. Není to však dílo, jež bych považoval za nejlepší od Čapka (tím je pro mne zatím román fejeton Továrna na Absolutno). PS. Je strašná škoda, že Čapek i přes sedm nominací neobdržel Nobelovu cenu za literaturu. 4/5

Dílo, které se bude navždy připomínat díky slovu, které zná celý svět, robot. R. U. R by se ale mělo připomínat i díky jiným svým kvalitám, třeba předznamenáním celé tématiky robotů, nadčasovou myšlenkou nebo neduhům lidské rasy, které byly popsány až děsivě realisticky. Kniha jen potvrzuje, že Čapek byl geniální. Zcela výjimečné dílo, které přesto, že vypadá jednoduše, je velmi komplexní a silné.

Nikdo nedokáže nenávidet tak jako člověk.Udělej kámen člověkem a ukamenuje tě.

Neuvěřitelně nadčasová. Vize apokalypsy, ale na konci střípek naděje na znovuzrození.

Nadčasovost s kombinací lehkosti psaní pana Čapka tvoří geniální dílo o moderní technice, ale nejenom o ní. Ta nadčasovost mi nahání husí kůži. Velmi povedené, velmi čtivé.

Tohle byla moje první knížka od Čapka, kterou jsem od něj přečetla. Zajímavostí je, že v této knížce bylo poprvé použito slovo "robot".
Hned po přečtení pár řádků vás vtáhne do děje. Budete otáčet stránky jako diví, abyste se dozvěděli, co se stane dál. Ráda si povinnou četbu beru do tramvaje, abych ji měla rychleji přečtenou. Mnohokrát se mi stalo, že jsem málem přejela zastávku, ale vždycky jsem stihla včas vystoupit. Díky tomuhle můžu říct, že to je fakt chytlavé dílo.
Děj je celkem jednoduchý – jednomu vědci se podařilo vynalézt umělý život. Nepřemýšlí o následcích, pouze o tom, že roboti za něj budou dělat všechnu práci a lidi budou dělat jen to, co je baví. Vidí v tom zjednodušení práce.
Do továrny přijíždí žena Helena, která bojuje za práva robotů. Stroje nemají přirozeně žádné city a ani potřeby, tak jim nezáleží na tom, jestli se nezničí, proto v nich chce probudit touhu k životu. Snaží se přemluvit vědce, aby je vylepšili a zlidštili. Dokáže to? To už si budete muset zjistit sami.
Knížku můžu určitě doporučit všem, kteří váhají, jestli si ji dát do kánonu. Čte se rychle a bude vás určitě bavit 🙂

Tento titul je pro mě překvapením roku. Nečekala jsem, že mne natolik zasáhne, vtáhnul mě do děje okamžitě, na každé straně v každé větě se něco dělo. Nejradši bych si ji přečetla znovu, toto dílo se zcela jistě neomrzí. Uvažovala jsem, zda vůbec číst a dát si ji do maturitního seznamu, ale nyní nelituji a nepochybuji. Více takových titulů by zcela jistě prospělo. Sci-fi drama se opravdu jen tak nenajde, za mě zpravováno jak nejlépe to šlo, Čapek dostal z tématu maximum.

Kniha pro mne byla až dosud neznámá. Moc jsem nechápala co na ní všichni mají. Nevím, moc mě neoslovila, možná se mi časem zalíbí více. Netroufám si říct. Ale líbí se mi ta nadčasovost.

R.U.R. – rozbor díla k maturitě

Kniha: R.U.R.

Přidal(a): Filip Sochor

Autor:

 • 1890 – 1938
 • spisovatel, novinář, politik
 • próza, drama, fejetony…
 • bratr Josef a sestra Helena (podle ní i Helena Gloryová -> Helena robotka)
 • poznamenán 1. sv. válkou 1914 mu bylo 24 (nebyl odveden na frontu) působily na něho hrozivé zprávy z novin oznamující sta tisíce mrtvých, stroze píšící o smrti a hrůze války
 • válka využívala nejmodernější techniku k zabíjení – u Čapka vyvolalo pocit nedůvěry v moderní techniku, odpor
 • Čapek je okouzlen civilismem (pokrokem, tím, co lidstvo dokázalo), ví, že lidské schopnosti mohou jít hodně daleko, začíná přemýšlet, co by se stalo, kdyby lidstvo nedokázalo ovládat své vynálezy → může to znamenat zbraň, která může zničit lidstvo
 • nedůvěra v převratný pokrok
 • nemá rád válku – kde pokrok vede k ničení lidstva (stejně jako v knize)
 • s R.U.R. se stal světově proslulým
 • od války tvpěl poruchou míšních nervů, lekaži mu nedávali šanci na dlouhé dožití → vážil si lidského života a v každém díle jej uctíval a vyzdvihoval nade vše
 • 1938 byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu
 • jeho tvorba v rozmezí 20 let – mezi světovými válkami
 • první prózy vydal společně se starším Josefem (1916) a poslední román těsně před smrtí 1938
 • patří k nejčtenějším autorům v Česku
 • 25.12.1938 Karel Čapek zemřel – NC se nedočkal

Knížka:

 • Rossum´s Universal Robots
 • vydáno 1920; uvedeno na jeviště 1921
 • během několika let se stalo toto drama hrané nejen u nás, ale i ve světě (1921 Německo, 1922 Polsko, USA,…. Vídeň, Londýn…)
 • 1. mezinárodní úspěch Karla Čapka (úspěch i české literatury, do té doby u nás neznámé)
 • R.U.R. přeloženo do 30 jazyků
 • drama – promluvy a jednání jednotlivých postav, scénář, určeno k hraní v divadle, režijní provedení
 • předehra a 3 dějství
 • bez bližšího místního a časového určení, Rossumův ostrov, budoucnost

Charakteristika díla

 • prvotní myšlenka proč vyrábět roboty – zbavit člověka dřiny
 • utopické drama
 • myšlenka – varování před technickými pokroky (člověk musí stroj řídit, nesmí se mu vymknout z rukou)
 • Rossum´s Univesal Robots – Rossumovi universální roboti
 • lidé ztratili zájem pracovat, lenost
 • výrobci robotů si hrají na Boha – vytváří civilizaci
 • poprvé zde zaznělo slovo robot
 • smysl života – život není o tom, vše si ulehčit (mít mnoho robotů)
 • všechny postavy mluví spisovně kromě služebné Nány str. 48
 • mluva srozumitelná, krátké věty rychlé dialogy str.71 kromě závěrečného Alquistova projevu
 • na konci díla Alquist požehnává robotům (lidem) do společného života str 101
 • Nána – zástupce prostého lidu, věřícího v Boha
 • Čapek staví proti sobě dva postoje lidí:
 • Domin a vedení fabriky – chtějí osvobodit člověka od práce, vyrábí stále víc a víc robotů, zaujímají panský postoj ke světu, k přírodě a ostatním lidem, úsilí vnutit světu svojí pravdu
 • Nána, Alquist, Helena – výroba robotů je proti přírodě, Alquist – zastánce práce – ,,Je správnější položij jednu cihlu, než si kreslit velké plány.“
 • považují za nejvyšší hodnotu lidský život
 • pomocí Alquista promlouvá sám Čapek, práce šlechtí, pokrok v technice nemusí vždy vést ke zlepšení životních podmínek
 • Nána – má strach z troufalosti lidu
 • Symbolika jmen:

  • Domin z latiny pán (ředitel továrny)
  • Helena robotka – krásná, jméno vybrané podle Heleny Gloryové
  • Primus – první => Adam v bibli
  • Fabry – fabrika – továrna
  • Busman – byznysmen (peníze)
  • Alquist – stavitel – zástupce pracujícího lidu
  • Helena – zástupce žen, neplodná, zbytečná
  • Dr. Gall – jako v Bílé nemoci Dr. Gallén – lékař robotů

  Vývoj robotů:

  a) pracovní síly ve službách člověka

  c) organizovaná síla – chtěli vládnout

  c+d neovladatelní , bez kontroly

  Jak vzniklo slovo ROBOT

  Karel napsal knihu – nevěděl jak má pojmenovat stroje, co vypadají jako lidi – šel za bratrem – Josef mu poradil – robot

  Robot = člověk schopný pracovat, nikoliv však myslit

  • děj se odehrává v budoucnosti, ale řeší problémy přítomnosti
  • kritika touhy zbohatnout a zpohodlnět
  • obava o osud lidstva

  Okolnosti vzniku díla

  • rozhodl se varoval lidstvo před technikou, před možností jejího zneužití
  • lidi mají pracovat
  • počátek jeho druhého tvůrčího období (1. období – př. komedie Loupežník – rozloučení s mládím)

  Premiéra u nás

  1921 v Národním divadle

  Jazyk

  • spisovný jazyk
  • nespisovný – služebná Nána
  • mluva srozumitelná
  • krátké věty rychlé dialogy str.71 kromě závěrečného Alquistova projevu
  • chronologický děj

  hlavní postavy:

  • Helena Goryová, manželka Dominova ztělesnění ženského, citového,laskavého přístupu k robotům i lidem, krásná, zástupce žen, neplodná, zbytečná
  • Alquist – stavitel robotů, největší hodnota – práce a lidský život
  • Harry Domin – z latiny PÁN hraje si na boha, chce vytvořil nové bytosti, prvotní myšlenka – dobrá – ulehčit lidem od práce, zrušit otroctví, ředitel továrny
  • Dr. Gall – ředilet fyziologického ústavu robotů – jako Dr. Gallén (Bílá nemoc)

  Hlavní myšlenka:

  • následky sestrojení umělých lidí (nezajímá nás objev)
  • poměr člověka ke světu, vztahy mezi lidmi

  Kompozice:

  • psané epikou
  • drama – promluvy a jednání jednotlivých postav, scénář, určeno k hraní v divadle, režijní provedení
  • tragedie = hra z vážným obsahem, hrdina se ocitá v dramatickém konfliktu, často umírá

  Obsah:

  Za Dominem přijede Helena, dcera prezidenta, a chce vidět závod na výrobu robotů. Přijela sem, aby promluvila k robotům, proč si nechají líbit zacházení, jako by byli stroje. Roboti jsou nerozeznatelní od lidí, ale nemají city a lidské funkce. Proto dojde k záměně, kdy si nejprve Helena myslí o asistentce robotce Sulle, že je žena a následně o skutečných lidech je přesvědčena, že jsou roboti a tedy k nim i promlouvá jako k robotům.

  Helena v továrně zůstane a vezme si Domina a děj se přesune o deset let později.

  Po deseti letech se roboti začínají používat i jako vojáci do válek. Helenu trápí, že nemají vlastní rozum a city , a proto přemluví doktora Galla, aby se pokusil takové roboty vyrobit. Svět začíná být plný robotů, lidem se přestávají rodit děti a roboti se začínají proti lidem bouřit.

  Helena už nechce, aby se roboti vyráběli, a tak spálí plány na jejich výrobu. Mezitím vedoucí fabriky už ví o vzbouření a v den, kdy je to přesně deset let, co Helena přijela na Rossumový ostrov, jí věnují dělovou loď. Bohužel už nikdo nestihne odjet, roboti přicházejí na ostrov, nabírají vše a zabijí všechny lidi kromě Alquista, který jediný pracuje jako robot.

  Po vyvraždění lidstva si roboti uvědomí, že jejich životnost je omezená a bez plánů na výrobu za dvacet let vyhynou. Prosí teda Alquista, aby znova našel plány na jejich výrobu. Alquistovi se to však nepodaří. Najde dva roboty Prima a Helenu, kteří v sobě mají city, lásku a jsou jiní než ostatní. Možná že právě tito dva jsou počátkem nové civilizace.

  další díla

  Loupežník 1920 komedie, plas s J. Čapkem, před válkou, dopsal sám po válce

  Ze života hmyzu – 1921

  Věc Makropulus – 1922

  Továrna na Absolutno – 1922

  Italské listy – 1923 fejeton

  Anglické listy – 1924 fejeton

  Krakatit – 1924 román

  Válka s Mloky – 1936

  Bílá nemoc – 1937, jedno z posledních Čapkových děl, objevuje se tu boj proti fašismu

  historie

  20. století – století techniky (tv, vlaky, auta, rádio,….) člověk se stává na technice závislý

  nový směr v literatuře – civilismus

  u nás se nebojovalo, vznik ČSR, vzrůst hospodářství, lehký průmysl, dva národy Češi a Slováci

  literatura v kontextu historie:

  1938 – Československu hrozila bezprostřední ztráta národní samostatnosti

  blíží se druhá světová válka

  Karel Čapek neustoupil fašistům a dále publikoval do novin, každým článkem připomínal všechny základní hodnoty života – úcta k lidem, práci, lásce, víra v budoucnost, solidarita, soudržnost

  tyto hodnoty stavěl do protikladu s lidským násilím, touhou ovládnout svět, varoval před hrozící katastrofou

  technický rozvoj, civilismus, opěvování techniky

  Josef Čapek – Básně z koncentračního tábora

  Jarmila Glazarová – Vlčí jáma

  Eduard Bass – Klapzubova jedenáctka, Lidé z maringotek, Cirkus Humberto

  Ivan Olbracht – Nikola Šuhaj loupežník


  Další podobné materiály na webu:

  Kniha R. U. R. (Karel Čapek)

  9.1.1890 narozen v Malých Svatoňovicích. Otec Mudr. Antonín Čapek (1855 – 1929), matka Božena, rozená Novotná (1866 – 1924). Sourozenci Helena (1886 – 1961), poprvé provdaná Koželuhová (ovdověla 1926), podruhé Palivcová, a Josef (1887 – 1945). Ještě téhož roku se rodina stěhuje do vlastního domu.

  Kolektivní drama o vstupní komedii a třech dějstvích.

  Bežná cena Bežne 7,69 €

  Vypredané , sú však dostupné iné vydania.

  Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

  Odporúčané tituly a kolekcie

  Viac o knihe

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Recenzie

  O autorovi

  9.1.1890 narozen v Malých Svatoňovicích. Otec Mudr. Antonín Čapek (1855 – 1929), matka Božena, rozená Novotná (1866 – 1924). Sourozenci Helena (1886 – 1961), poprvé provdaná Koželuhová (ovdověla 1926), podruhé Palivcová, a Josef (1887 – 1945). Ještě téhož roku se rodina stěhuje do vlastního domu v Úpici Bratři Čapkové v Paříži roku 1911 F.Peroutka a K.Čapek v zahradě 1937 Při odpočinku 1938 Svatební foto K.Čapka a O.Scheinpflugové z roku 1935 1895 – 1901 navštěvuje obecnou a 1. třídu měšťanské školy v Úpici 1901 – 1905 studuje v Hradci Králové gymnázium 1905 – 1907 přestupuje na První české státní gymnázim v Brně 1907 – 1909 po přestěhování celé rodiny z Úpice do Prahy studuje na Akademickém gymnáziu v Praze 1909 – 1915 studuje na Filozofické fakultě UK filozofii, estetiku, dějiny výtvarného umění, germanistiku, anglistiku a bohemistiku, v listopadu 1915 je promován na doktora filozofie 1917 působí jako domácí učitel Prokopa Lažanského na zámku v Chyších u Žlutic, v říjnu nastupuje jako redaktor do Národních listů 1920 seznamuje se s Olgou Scheinpflugovou, herečkou 1921 – 1938 redaktorem pražské redakce Lidových novin 1921 – 1923 dramaturgem a režisérem v Městském divadle Královských Vinohrad 1922 poprvé představen prezidentu T.G.Masarykovi, s nímž jej poutalo celoživotní přátelství 1923 cesta do Itálie 1924 cesta do Anglie 1925 zakládá československou odbočku mezinárodní spisovatelské organizace Penklub 1929 cesta do Španělska 1931 cesta do Holandska 1935 26.8. se žení s Olgou Scheinpflugovou, novomanželé dostávají od Václava Palivce do doživotního užívání dům ve Staré Huti u Dobříše – Strž 1936 podniká s manželkou cestu do Skandinávie, poprvé navržen na Nobelovu cenu za literaturu 1937 účastní se světového kongresu Penklubů v Paříži 1938 významně se podílí na organizaci světového kongresu Penklubů v Praze. Po mnichovské konferenci je proti němu vedena nenávistná kampaň na stránkách pravicového tisku. Při likvidaci škod na Strži, způsobených povodní, se nachladil a později – 25.12. podlehl zápalu plic. Pohřben byl na Vyšehradě dne 29.12.1938.

  Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde môžete okrem iného zbierať knihomoľské odznaky, či zvyšovať si svoju knihomoľskú úroveň.

  „Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

  ❖ R.U.R. | Karel Čapek | Rozbor knihy | LUKAS IV. HOUSE

  Popis:
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ ❖ Facebook: https://www.facebook.com/YT.lukas.IV.house Instagram: https://www.instagram.com/lukas.iv.cosplay/ …

  Leave a Reply