Kniha Sněhulák (Jo Nesbø)

Kniha Sněhulák (Jo Nesbø)

Kniha Sněhulák (Jo Nesbø) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Sněhulák (Jo Nesbø)
 • Elérhető fájlok: Kniha Sněhulák (Jo Nesbø).pdf, Kniha Sněhulák (Jo Nesbø).epub, Kniha Sněhulák (Jo Nesbø).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Kniha: Sněhulák – Jo Nesbo

Kniha: Sněhulák
Autor: Jo Nesbo

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu

Titul je dostupný ve formě:


92%
11 hodnocení

85%
2 recenze
počet hodnocení
91 % celkové hodnocení
11 hodnocení + 2 recenze
Nakladatelství: » KNIHA ZLÍN
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2017
Počet stran: 520
Rozměr: 130 x 200 mm
Vydání: Vyd. 1.
Název originálu: Snmannen
Spolupracovali: z norského originálu . přeložila Kateřina Krištůfková
Vazba: vázaná s papírovým potahem s laminovaným přebalem
Hodnocení: 145. nejlépe hodnocená kniha
Datum vydání: 1. 2. 2017
Nakladatelské údaje: Zlín, Kniha Zlin, 2012
ISBN: 9788087497456
EAN: 9788087497456
Ukázka: » zobrazit ukázku

Detektivní román drsné severské školy se odehrává koncem 20. století v Norsku a líčí hon na sériového vraha. V Oslu a jeho okolí dochází k častému zmizení žen. Jedná se o mladé vdané ženy s jedním nebo dvěma dětmi. Harry Hole, vrchní komisař z oddělení vražd, je přesvědčen, že se jedná o sériového vraha. Část kolegů, kteří jej mají za paranoidního, mu dá za pravdu ve chvíli, kdy se hlava jedné z pohřešovaných žen stane součástí sněhuláka. Je zapotřebí jednat rychle, aby se vraždy neopakovaly, ale i kvůli médiím. Není to však snadné. Vrah je inteligentní a šíří kolem sebe zkázu. I zkušený komisař Hole se několikrát vydá falešnou stopou, než jej na pokraji svých fyzických i psychických sil dopadne.

7. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je.

Vrchní komisař Harry Hole dostane anonymní dopis s podpisem Sněhulák. Později zjistí, že několik starých případů zmizení nese společné rysy. V den, kdy napadl první sníh, se ztratilo několik vdaných žen. Stejné noci si Sylvia Pedersenová razí cestu prvním sněhem v lese za Oslem. Ví, že běží o život, ale neví, před čím utíká. A naštěstí netuší, co má před sebou.

Sněhulák obdržel roku 2007 Cenu norských knihkupců a rovněž Cenu norských čtenářů za nejlepší román roku.

Próza – beletrie > Romány > Detektivní romány

Próza – beletrie > Detektivky

Próza – beletrie > Romány > Romány dle národů > Norské romány

Katalog předmětový > D > Detektivka

Próza – beletrie > Další formy prózy > Prózy > Detektivka, thriller, světová beletrie

Katalog vybraných autorů > N > Nesbo – Jo Nesbo

Katalog nakladatelství > K > KNIHA ZLÍN

velmi čtivé PK 2014-02-26
více na http://www.pkweb.eu/snehulak/
2013-01-09 Poutavé, jen finální zápletka byla přemrštěná.

Copyright © Jo Nesbø 2007

Published by agreement with Salomonsson Agency

Translation © Kateřina Krištůfková 2012

This translation has been published with the financial

support of NORLA.

Chlapec vzhlédl k muži, který stál vedle něj u kuchyňské linky. Světlo ze zasněžené zahrady se odráželo v bezvousé pleti napjaté na otcově masivní lebce. Máma říkávala, že táta má tak velkou hlavu, protože je takový mozek. Ptával se, proč říká je takový mozek, a ne má takový mozek, a to se pak vždycky zasmála, pohladila ho po čele a prohlásila, že tak to u profesorů fyziky bývá. Právě teď omýval ten mozek ve výlevce brambory a dával je do hrnce.

„Neoloupeš je, tati? Máma je vždycky. “

„Tvoje máma tady není, Jonasi. Takže to uděláme podle mého.“

Nezvýšil hlas, přesto v něm zaznělo podráždění, které Jonase přimělo se přikrčit. Nikdy mu nebylo úplně jasné, co otce tak rozčiluje. A občas ani to, zda je vůbec rozčilený. Alespoň dokud nezahlédl, že mámin obličej získal v koutcích úst úzkostné rysy, což, jak se zdálo, otce iritovalo ještě víc. Doufal, že máma brzy přijde.

„Tydlety talíře nepoužíváme, tati!“

Otec zprudka přirazil dvířka skříňky a Jonas se kousl do rtu. Otcův obličej se k němu sklonil. V tenoučkých čtverhranných sklech brýlí se zablesklo.

„Neříká se tydlety, říká se tyto,“ opravil ho otec. „Kolikrát ti to budu opakovat, Jonasi?“

„Máma nemluví pořádně. Chápeš? Máma pochází z takového místa a z takové rodiny, kde jim na jazyce moc nezáleží.“ Otcův dech byl cítit mořskou solí, hnijícími chaluhami.

Otevřely se vchodové dveře.

„Ahoj,“ ozvalo se zpěvavě z chodby. Jonas se k ní chtěl rozběhnout, avšak otec ho chytil za rameno, zadržel ho a ukázal na neprostřený stůl.

„Vy jste ale šikovní!“

Jonas slyšel smích v jejím udýchaném hlase, stála na prahu za jeho zády a on přitom rozdával co možná nejrychleji příbory a hrnky.

„A jakého jste postavili krásného velkého sněhuláka!“

Jonas se tázavě otočil k matce, která si právě rozepínala kabát. Byla tak hezká. Měla tmavou pleť i vlasy stejně jako on sám, a k tomu měkkost v očích, jež z nich téměř nikdy nemizela. Téměř nikdy. Nebyla tak štíhlá jako na fotografiích z doby, kdy si brala tátu, přesto si všiml, že kdykoli si vyrazili do města, muži se za ní otáčeli.

„My jsme žádného sněhuláka nepostavili,“ namítl Jonas.

„Že ne?“ Matka svraštila čelo, přitom si rozmotávala dlouhou růžovou šálu, kterou od syna dostala k Vánocům.

Otec přistoupil ke kuchyňskému oknu. „To museli být kluci od sousedů,“ prohlásil.

Jonas si vylezl na kuchyňskou židli a vyhlédl ven. Tam, na trávníku, přímo před domem, opravdu stál sněhulák. Byl, přesně jak matka tvrdila, velký. Oči měl ze štěrkových kamínků, ústa z kousků uhlí a nos tvořila mrkev. Neměl klobouk, čepici ani šálu a měl jen jednu ruku, větvičku, která, jak Jonas odhadoval, pocházela ze živého plotu. Ovšem na tom sněhulákovi bylo něco zvláštního. Stál obráceně. Jonas nevěděl proč, ale sněhulák by se přece měl dívat na cestu, do otevřeného prostoru.

„Proč. “ začal Jonas, otec ho však přerušil:

„Promluvím si s nimi.“

„Pročpak?“ zavolala máma z chodby, kde si právě, jak Jonas slyšel, rozepínala zip vysokých černých kozaček. „To přece nevadí.“

„Nechci, aby nám na pozemek někdo lezl. Až se vrátím, vyřídím to.“

„Proč se nedívá na druhou stranu?“ zeptal se Jonas.

Matka v chodbě vzdychla. „A kdy se vrátíš, zlato?“

„Někdy během zítřka.“

„Proč se ptáš? Máš něco domluveného?“ V otcově tónu zazněla lehkost, která Jonase přiměla se otřást.

„Jen abych měla připravenou večeři,“ vysvětlila máma a současně vešla do kuchyně, přistoupila ke sporáku, zkontrolovala hrnce a u dvou plotýnek snížila teplotu.

„Prostě ji uvař,“ řekl otec a otočil se ke stohu novin na kuchyňské lince. „A já pak nějak dorazím.“

„Dobře.“ Matka došla k otcovým zádům a přitiskla se k nim. „Vážně musíš jet do Bergenu už dneska večer?“

„Mám tam přednášku zítra ráno v osm,“ odpověděl otec. „Od přistání letadla to trvá ještě hodinu, než se dostanu na univerzitu, takže bych to nestihl, ani kdybych letěl zítřejším prvním spojem.“

Jonas poznal podle svalů na otcově zátylku, že se otec poněkud uvolnil, že máma opět dokázala zvolit správná slova.

„Proč se ten sněhulák dívá na náš dům?“ zeptal se Jonas.

„Jdi si umýt ruce,“ vyzvala ho matka. Jedli mlčky, ticho přerušovalo jen matčino vyptávání, jak bylo ve škole, a Jonasovy krátké chvějivé odpovědi. Jonas věděl, že příliš detailní líčení by mohlo vyvolat nepříjemné dotazy z otcovy strany, co se v té „mizerné škole“ zase učili nebo neučili. Či bleskový výslech týkající se někoho, o kom by se Jonas zmínil, že si s ním hrál – co dělají jeho rodiče a odkud je. Na což Jonas k otcově zlosti nikdy nedokázal uspokojivě odpovědět.

Už ležel v posteli, když zaslechl, jak se otec o patro níž loučí s matkou, zvuk zabouchávaných dveří a auta startujícího venku a mizícího v dáli. Jsou tu zase sami. Matka zapnula televizi. Jonas myslel na to, na co se ho máma zeptala. Proč si skoro nikdy nevodí domů kamarády. Nevěděl, co by na to měl odpovědět, nechtěl, aby byla smutná. Jenže teď byl místo ní smutný on. Kousl se do tváře, cítil, jak mu příjemná bolest proudí do uší, a zíral na kovové trubičky zvonkohry chvějící se pod stropem. Vstal z postele a docapkal k oknu.

Sníh v zahradě odrážel dostatek světla na to, aby mohl zahlédnout sněhuláka stojícího tam dole. Vypadal tak osaměle. Někdo by mu měl dát čepici a šálu. A možná do ruky koště. V téže chvíli se zpoza mraku vynořil měsíc. Objevila se černá řada zubů. A oči. Jonas se polekaně nadechl a ucouvl o dva kroky. Štěrkové oči se slabě zatřpytily. Nezíraly přímo do domovní zdi. Zíraly vzhůru. Sem nahoru. Jonas zatáhl závěsy a vlezl si zpátky do postele.

JO NESBO

Jo Nesbo je norský spisovatel, publicista a rocker.

Narodil se a vyrůstal v Molde, pobřežním městě v Norsku. Jako malý byl velkým fanouškem a vynikajícím hráčem fotbalu, pomýšlel i na profesionální sportovní kariéru. Tento sen ukončilo zranění kolene a Nesbo se obrátil k další své velké zálibě a tou je hudba. Zpočátku se věnoval skládání písní a hře na kytaru. Po komplikovaných počátcích založil skupinu Di Derre (s mladším bratrem) a dostavil se značný úspěch.

Sněhulák

Kniha ( měkká vazba )

 • Skladem 3 ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

241 Kč s DPH
Ušetříte 28 Kč Běžně 269 Kč

 • Kniha ( pevná vazba ) 399 Kč s DPH Skladem
 • Kniha ( pevná vazba ) 268 Kč s DPH Skladem
 • Film ( DVD ) 239 Kč s DPH Skladem (vybrané prodejny)

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je.

Bestseller v knihy Dobrovský

992. v e-shopu | 1369. minulý týden

13. v Severské detektivky | 14. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.8 z 5 188 hodnocení čtenářů

166× 5 hvězdiček 18× 4 hvězdičky 5× 3 hvězdičky 2× 2 hvězdičky 1× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.6 z 5

5 z 5 hvězdiček Iva 27. prosince 2016

Nejlepší z celé HH serie!

Pomohla vám tato recenze? Ano 364

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Klára 7. prosince 2016

Napínavý příběh! Supr!! Muzu jen doporučit..

Pomohla vám tato recenze? Ano 283

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Anonym 23. listopadu 2016

Skvělá kniha. Nelze přestat číst.

Pomohla vám tato recenze? Ano 260

Kniha, Kniha Zlín, 2013, 9788074730863

4 z 5 hvězdiček 6. září 2017

Tak a konečně jsem se dočetla až ke Sněhulákovi. Což mě zase úplně odrovnalo odkrytí vraha, tradičně bych ho v životě netipla. Opravdu výborný díl, kde se mi vyplatilo číst předchozí díly abych byla v obraze jak vznikal vztah Harryho a Ráchel.

Pomohla vám tato recenze? Ano 202

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Klára 31. srpna 2017

Velmi napínavá kniha Vraždy jsou opravdu promyšlené a občas popsány tak, že jsem knihu musela na chvíli odložit.

Pomohla vám tato recenze? Ano 168

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Adéla 31. srpna 2017

Za mě asi nejlepší ze série o HH. Můžu jenom vřele doporučit 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 168

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček 14. dubna 2017

Pomohla vám tato recenze? Ano 166

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Pavlína 31. srpna 2017

Moje první knížka s HH a plně jsem propadla celé serii. Harry je svérázný sympaťák a autor je mistr svého řemesla. Kromě vyšetřování spolu s kriminalistou nás nechá nahlédnout i do jeho osobního života, což mi u ostatních autorů stejného žánru dost chybí. Za mě Sněhulák odstartoval tu lepší část HH série a jsem ráda, že jsem začala právě jím

Pomohla vám tato recenze? Ano 161

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

3 z 5 hvězdiček Gigy 31. srpna 2017

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, abych splnila položku – kniha od severského autora. Od tohoto spisovatele jsem si chtěla už dlouho něco přečíst, Sněhuláka jsem si vybrala na základě čtenářského hodnocení na jednom webu. Těch 91% co kniha měla slibovalo hodně, ale navzdory tomu jsem byla poměrně zklamaná. Kniha mi přišla záživná, napínavá a čtivá pouze v pasážích, kde autor líčil Sněhulákovo řádění, jinak to byla celkem nuda a celý příběh se tak nějak vlekl. Kladně by se ještě dalo hodnotit poměrně úspěšné maskování osoby vraha až do konce knihy. Tak jako tak, Nesbø nejspíš nebude můj šálek kávy, ale za zkoušku stál.

Pomohla vám tato recenze? Ano 160

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Aneta S. 2. září 2017

Snad nejlepší kniha ze série. Moc mě to bavilo, i když chvílemi velmi děsilo. DOPORUČUJI!!

Sněhulák

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 5+ ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

399 Kč s DPH

 • Kniha ( měkká vazba ) 241 Kč s DPH Skladem
 • Kniha ( pevná vazba ) 268 Kč s DPH Skladem
 • Film ( DVD ) 239 Kč s DPH Skladem (vybrané prodejny)

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Je listopad a v Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí sněhuláka, kterého na zahradě postavili její manžel a syn. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. V úžasu stojí celá rodina u okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen čelem k domu a jeho černé oči hledí přímo na okno, na ně. Vrchní komisař Harry Hole dostane anonymní dopis s podpisem Sněhulák. Později zjistí, že několik starých případů zmizení nese společné rysy. V den, kdy napadl první sníh, se ztratilo několik vdaných žen. Stejné noci si Sylvia Pedersenová razí cestu prvním sněhem v lese za Oslem. Ví, že běží o život, ale neví, před čím utíká. A naštěstí netuší, co má před sebou. Sněhulák obdržel roku 2007 Cenu norských knihkupců a rovněž Cenu norských čtenářů za nejlepší román roku.

Bestseller v knihy Dobrovský

2514. v e-shopu | 4009. minulý týden

34. v Severské detektivky | 56. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.8 z 5 188 hodnocení čtenářů

166× 5 hvězdiček 18× 4 hvězdičky 5× 3 hvězdičky 2× 2 hvězdičky 1× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.6 z 5

5 z 5 hvězdiček Iva 27. prosince 2016

Nejlepší z celé HH serie!

Pomohla vám tato recenze? Ano 364

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Klára 7. prosince 2016

Napínavý příběh! Supr!! Muzu jen doporučit..

Pomohla vám tato recenze? Ano 283

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Anonym 23. listopadu 2016

Skvělá kniha. Nelze přestat číst.

Pomohla vám tato recenze? Ano 260

Kniha, Kniha Zlín, 2013, 9788074730863

4 z 5 hvězdiček 6. září 2017

Tak a konečně jsem se dočetla až ke Sněhulákovi. Což mě zase úplně odrovnalo odkrytí vraha, tradičně bych ho v životě netipla. Opravdu výborný díl, kde se mi vyplatilo číst předchozí díly abych byla v obraze jak vznikal vztah Harryho a Ráchel.

Pomohla vám tato recenze? Ano 202

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Klára 31. srpna 2017

Velmi napínavá kniha Vraždy jsou opravdu promyšlené a občas popsány tak, že jsem knihu musela na chvíli odložit.

Pomohla vám tato recenze? Ano 168

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Adéla 31. srpna 2017

Za mě asi nejlepší ze série o HH. Můžu jenom vřele doporučit 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 168

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček 14. dubna 2017

Pomohla vám tato recenze? Ano 166

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Pavlína 31. srpna 2017

Moje první knížka s HH a plně jsem propadla celé serii. Harry je svérázný sympaťák a autor je mistr svého řemesla. Kromě vyšetřování spolu s kriminalistou nás nechá nahlédnout i do jeho osobního života, což mi u ostatních autorů stejného žánru dost chybí. Za mě Sněhulák odstartoval tu lepší část HH série a jsem ráda, že jsem začala právě jím

Pomohla vám tato recenze? Ano 161

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

3 z 5 hvězdiček Gigy 31. srpna 2017

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, abych splnila položku – kniha od severského autora. Od tohoto spisovatele jsem si chtěla už dlouho něco přečíst, Sněhuláka jsem si vybrala na základě čtenářského hodnocení na jednom webu. Těch 91% co kniha měla slibovalo hodně, ale navzdory tomu jsem byla poměrně zklamaná. Kniha mi přišla záživná, napínavá a čtivá pouze v pasážích, kde autor líčil Sněhulákovo řádění, jinak to byla celkem nuda a celý příběh se tak nějak vlekl. Kladně by se ještě dalo hodnotit poměrně úspěšné maskování osoby vraha až do konce knihy. Tak jako tak, Nesbø nejspíš nebude můj šálek kávy, ale za zkoušku stál.

Pomohla vám tato recenze? Ano 160

Kniha, Kniha Zlín, 2012, 9788087497456

5 z 5 hvězdiček Aneta S. 2. září 2017

Snad nejlepší kniha ze série. Moc mě to bavilo, i když chvílemi velmi děsilo. DOPORUČUJI!!

Kniha: Sněhulák – Jo Nesbo

Kniha: Sněhulák
Autor: Jo Nesbo

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu

Titul je dostupný ve formě:


92% 11 hodnocení
85% 2 recenze počet hodnocení
91 % celkové hodnocení
11 hodnocení + 2 recenze
Nakladatelství: » KNIHA ZLÍN
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2017
Počet stran: 520
Rozměr: 130 x 200 mm
Vydání: Vyd. 1.
Název originálu: Snmannen
Spolupracovali: z norského originálu . přeložila Kateřina Krištůfková
Vazba: vázaná s papírovým potahem s laminovaným přebalem
Hodnocení: 145. nejlépe hodnocená kniha
Datum vydání: 1. 2. 2017
Nakladatelské údaje: Zlín, Kniha Zlin, 2012
ISBN: 9788087497456
EAN: 9788087497456
Ukázka: » zobrazit ukázku

Detektivní román drsné severské školy se odehrává koncem 20. století v Norsku a líčí hon na sériového vraha. V Oslu a jeho okolí dochází k častému zmizení žen. Jedná se o mladé vdané ženy s jedním nebo dvěma dětmi. Harry Hole, vrchní komisař z oddělení vražd, je přesvědčen, že se jedná o sériového vraha. Část kolegů, kteří jej mají za paranoidního, mu dá za pravdu ve chvíli, kdy se hlava jedné z pohřešovaných žen stane součástí sněhuláka. Je zapotřebí jednat rychle, aby se vraždy neopakovaly, ale i kvůli médiím. Není to však snadné. Vrah je inteligentní a šíří kolem sebe zkázu. I zkušený komisař Hole se několikrát vydá falešnou stopou, než jej na pokraji svých fyzických i psychických sil dopadne.

7. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je.

Vrchní komisař Harry Hole dostane anonymní dopis s podpisem Sněhulák. Později zjistí, že několik starých případů zmizení nese společné rysy. V den, kdy napadl první sníh, se ztratilo několik vdaných žen. Stejné noci si Sylvia Pedersenová razí cestu prvním sněhem v lese za Oslem. Ví, že běží o život, ale neví, před čím utíká. A naštěstí netuší, co má před sebou.

Sněhulák obdržel roku 2007 Cenu norských knihkupců a rovněž Cenu norských čtenářů za nejlepší román roku.

Próza – beletrie > Romány > Detektivní romány

Próza – beletrie > Detektivky

Próza – beletrie > Romány > Romány dle národů > Norské romány

Katalog předmětový > D > Detektivka

Próza – beletrie > Další formy prózy > Prózy > Detektivka, thriller, světová beletrie

Katalog vybraných autorů > N > Nesbo – Jo Nesbo

Katalog nakladatelství > K > KNIHA ZLÍN

velmi čtivé PK 2014-02-26
více na http://www.pkweb.eu/snehulak/
2013-01-09 Poutavé, jen finální zápletka byla přemrštěná.

Copyright © Jo Nesbø 2007

Published by agreement with Salomonsson Agency

Translation © Kateřina Krištůfková 2012

This translation has been published with the financial

support of NORLA.

Chlapec vzhlédl k muži, který stál vedle něj u kuchyňské linky. Světlo ze zasněžené zahrady se odráželo v bezvousé pleti napjaté na otcově masivní lebce. Máma říkávala, že táta má tak velkou hlavu, protože je takový mozek. Ptával se, proč říká je takový mozek, a ne má takový mozek, a to se pak vždycky zasmála, pohladila ho po čele a prohlásila, že tak to u profesorů fyziky bývá. Právě teď omýval ten mozek ve výlevce brambory a dával je do hrnce.

„Neoloupeš je, tati? Máma je vždycky. “

„Tvoje máma tady není, Jonasi. Takže to uděláme podle mého.“

Nezvýšil hlas, přesto v něm zaznělo podráždění, které Jonase přimělo se přikrčit. Nikdy mu nebylo úplně jasné, co otce tak rozčiluje. A občas ani to, zda je vůbec rozčilený. Alespoň dokud nezahlédl, že mámin obličej získal v koutcích úst úzkostné rysy, což, jak se zdálo, otce iritovalo ještě víc. Doufal, že máma brzy přijde.

„Tydlety talíře nepoužíváme, tati!“

Otec zprudka přirazil dvířka skříňky a Jonas se kousl do rtu. Otcův obličej se k němu sklonil. V tenoučkých čtverhranných sklech brýlí se zablesklo.

„Neříká se tydlety, říká se tyto,“ opravil ho otec. „Kolikrát ti to budu opakovat, Jonasi?“

„Máma nemluví pořádně. Chápeš? Máma pochází z takového místa a z takové rodiny, kde jim na jazyce moc nezáleží.“ Otcův dech byl cítit mořskou solí, hnijícími chaluhami.

Otevřely se vchodové dveře.

„Ahoj,“ ozvalo se zpěvavě z chodby. Jonas se k ní chtěl rozběhnout, avšak otec ho chytil za rameno, zadržel ho a ukázal na neprostřený stůl.

„Vy jste ale šikovní!“

Jonas slyšel smích v jejím udýchaném hlase, stála na prahu za jeho zády a on přitom rozdával co možná nejrychleji příbory a hrnky.

„A jakého jste postavili krásného velkého sněhuláka!“

Jonas se tázavě otočil k matce, která si právě rozepínala kabát. Byla tak hezká. Měla tmavou pleť i vlasy stejně jako on sám, a k tomu měkkost v očích, jež z nich téměř nikdy nemizela. Téměř nikdy. Nebyla tak štíhlá jako na fotografiích z doby, kdy si brala tátu, přesto si všiml, že kdykoli si vyrazili do města, muži se za ní otáčeli.

„My jsme žádného sněhuláka nepostavili,“ namítl Jonas.

„Že ne?“ Matka svraštila čelo, přitom si rozmotávala dlouhou růžovou šálu, kterou od syna dostala k Vánocům.

Otec přistoupil ke kuchyňskému oknu. „To museli být kluci od sousedů,“ prohlásil.

Jonas si vylezl na kuchyňskou židli a vyhlédl ven. Tam, na trávníku, přímo před domem, opravdu stál sněhulák. Byl, přesně jak matka tvrdila, velký. Oči měl ze štěrkových kamínků, ústa z kousků uhlí a nos tvořila mrkev. Neměl klobouk, čepici ani šálu a měl jen jednu ruku, větvičku, která, jak Jonas odhadoval, pocházela ze živého plotu. Ovšem na tom sněhulákovi bylo něco zvláštního. Stál obráceně. Jonas nevěděl proč, ale sněhulák by se přece měl dívat na cestu, do otevřeného prostoru.

„Proč. “ začal Jonas, otec ho však přerušil:

„Promluvím si s nimi.“

„Pročpak?“ zavolala máma z chodby, kde si právě, jak Jonas slyšel, rozepínala zip vysokých černých kozaček. „To přece nevadí.“

„Nechci, aby nám na pozemek někdo lezl. Až se vrátím, vyřídím to.“

„Proč se nedívá na druhou stranu?“ zeptal se Jonas.

Matka v chodbě vzdychla. „A kdy se vrátíš, zlato?“

„Někdy během zítřka.“

„Proč se ptáš? Máš něco domluveného?“ V otcově tónu zazněla lehkost, která Jonase přiměla se otřást.

„Jen abych měla připravenou večeři,“ vysvětlila máma a současně vešla do kuchyně, přistoupila ke sporáku, zkontrolovala hrnce a u dvou plotýnek snížila teplotu.

„Prostě ji uvař,“ řekl otec a otočil se ke stohu novin na kuchyňské lince. „A já pak nějak dorazím.“

„Dobře.“ Matka došla k otcovým zádům a přitiskla se k nim. „Vážně musíš jet do Bergenu už dneska večer?“

„Mám tam přednášku zítra ráno v osm,“ odpověděl otec. „Od přistání letadla to trvá ještě hodinu, než se dostanu na univerzitu, takže bych to nestihl, ani kdybych letěl zítřejším prvním spojem.“

Jonas poznal podle svalů na otcově zátylku, že se otec poněkud uvolnil, že máma opět dokázala zvolit správná slova.

„Proč se ten sněhulák dívá na náš dům?“ zeptal se Jonas.

„Jdi si umýt ruce,“ vyzvala ho matka. Jedli mlčky, ticho přerušovalo jen matčino vyptávání, jak bylo ve škole, a Jonasovy krátké chvějivé odpovědi. Jonas věděl, že příliš detailní líčení by mohlo vyvolat nepříjemné dotazy z otcovy strany, co se v té „mizerné škole“ zase učili nebo neučili. Či bleskový výslech týkající se někoho, o kom by se Jonas zmínil, že si s ním hrál – co dělají jeho rodiče a odkud je. Na což Jonas k otcově zlosti nikdy nedokázal uspokojivě odpovědět.

Už ležel v posteli, když zaslechl, jak se otec o patro níž loučí s matkou, zvuk zabouchávaných dveří a auta startujícího venku a mizícího v dáli. Jsou tu zase sami. Matka zapnula televizi. Jonas myslel na to, na co se ho máma zeptala. Proč si skoro nikdy nevodí domů kamarády. Nevěděl, co by na to měl odpovědět, nechtěl, aby byla smutná. Jenže teď byl místo ní smutný on. Kousl se do tváře, cítil, jak mu příjemná bolest proudí do uší, a zíral na kovové trubičky zvonkohry chvějící se pod stropem. Vstal z postele a docapkal k oknu.

Sníh v zahradě odrážel dostatek světla na to, aby mohl zahlédnout sněhuláka stojícího tam dole. Vypadal tak osaměle. Někdo by mu měl dát čepici a šálu. A možná do ruky koště. V téže chvíli se zpoza mraku vynořil měsíc. Objevila se černá řada zubů. A oči. Jonas se polekaně nadechl a ucouvl o dva kroky. Štěrkové oči se slabě zatřpytily. Nezíraly přímo do domovní zdi. Zíraly vzhůru. Sem nahoru. Jonas zatáhl závěsy a vlezl si zpátky do postele.

JO NESBO

Jo Nesbo je norský spisovatel, publicista a rocker.

Narodil se a vyrůstal v Molde, pobřežním městě v Norsku. Jako malý byl velkým fanouškem a vynikajícím hráčem fotbalu, pomýšlel i na profesionální sportovní kariéru. Tento sen ukončilo zranění kolene a Nesbo se obrátil k další své velké zálibě a tou je hudba. Zpočátku se věnoval skládání písní a hře na kytaru. Po komplikovaných počátcích založil skupinu Di Derre (s mladším bratrem) a dostavil se značný úspěch.

Jo Nesbø: Sněhulák

Popis:
Kniha

Leave a Reply