Kniha Stepní vlk (Hermann Hesse)

Kniha Stepní vlk (Hermann Hesse)

Kniha Stepní vlk (Hermann Hesse) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Stepní vlk (Hermann Hesse)
 • Elérhető fájlok: Kniha Stepní vlk (Hermann Hesse).pdf, Kniha Stepní vlk (Hermann Hesse).epub, Kniha Stepní vlk (Hermann Hesse).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Stepní vlk

kniha od: Hermann Hesse

Nemohl jsem se dočkat, až knihu dočtu. Měl jsem jí vyhodit z okna po prvních deseti stranách, ale pokračoval jsem kvůli viděně konverzace s kamarádem, kterému se líbila a se kterým se většinou shodnu. Taky jsem měl hrubý ponětí o fantasmagorickém konci magického divadla a doufal jsem, že posledních 50 stran mě nakopne. Nestalo se – jak se po úmorných 100 stránkách neustálého omývání životního rozpoložení pana Harryho Hallera/Stepního Vlka (a dalších 50 stránkách o tom, jak se učí tančit) dalo čekat.

Žadná postava v literatuře mne dosud takto neobtěžovala, jak se to dařilo Stepnímu Vlku. Přemýšlel jsem však a našel tři hlavní důvody, kvůli kterým si tuto knihu tak protivým:

1) Měl jsem chuť na prózu o životní krizi, ve které jsem predikoval precizní psychologický ponor do duševně rozdvojeného muže.
Přitom ponor do Hallerovi duše není tak zajímavý, jak by se mohlo zdát. Jeho světem je prý svět fantazie, ale té očividně moc nemá. Tolik ke krátkozrakosti kterou opovrhuje, ale sám se jí dopouští. Protiví se mu měšťácká pohodlnost, ačkoliv on sám ji využívá. Mluví o nespoutanosti a divokosti vlka v něm, který ho nutí žít mimo komfort a jaksi na hraně utrpení. Radši trýzeň než teplo domova. Přitom extrémem je pro něj naprostá banalita, po níž je schopný hned uvažovat nad sebevraždou. S větší nulou jsem se v knize dlouho nesetkal. Je to slaboch neschopný žít, protože se tak rád utápí v sebelítosti. Přitom je ve svém věku až hanebně nevyspělý. To by však nebyl takový problém, kdyby byl zvolen jiný přístup k tématu a jiná narativní postoupnost.

2) Hesse se rozhodl na prvních 30 stranách popsat Stepního vlka z pohledu měšťáckého synovce jeho bytné. Ten však oplývá jistou prozíravostí a je schopen alespoň hrubě vypozorovat Harryho dvojakost. Následně se popisuje Harry a později se Harrymu dostane do rukou traktát, který esejisticky shrnuje jeho rozpolcenost mezi dvěmi světy. První třetinu knihy jsem byl nucen číst dokola něco, co jsem už předvídal po několika prvních stranách. Fázování mi tedy přišlo zcela mimo. Snad kdyby HH/SV více interakoval se svým okolím a čtenář si sám mohl domýšlet, kým protagonista je a proč se chová tak, jak se chová. Kéž by jemné nuance Hallerových projevů budovaly plnost, jenž by nahradila nahradila táhlost blbých monologů toho nesnesitelného píčuse.

3) Kromě obsahu knihy (toho, co se v ní děje a přístupu k tomu) mě obtěžovala i forma slohu. Tyhle ukňourané hloupé melodramatické výlevy ubohých nul se nedají číst. Nesnáším tuhle stylistiku Bílých Nocí či Něžné od Dostojevského nebo romantismu obecně. Hraje si to na hluboký cit, ale přitom je to tak strojené – až hloupé. Nikdo se takto nevyjadřuje. Je to nepřirozené a nezřím v tom žádnou vzletnost ani hravost. nemluvě o tom, že většina toho, o čem protagonista promlouvá je nuda. Při takových spojení literární špatnostostech jsem se po skončení odstavce přistihl, že mě to kecání natolik nudí, až jsem při čtení přestával vnímat. Jsem však poctivý a tak jsem se vrcel. To jenom pro představu, kam až to zašlo.

Oceňuji jistou snahu o experimentálnost a import psychoanalytiky, jenže obsah a forma dohromady tvoří natolik nesnesitelný zážitek, že nemohu jinak než ku svému přesvědčení považovat Hesseho za špatného spisovatele. Jestli Stepní Vlk má být jeho nejzajímavějším románem, tak si radši ani nebudu představovat, čeho se dopustil v jiných textech.

„Jen pro pomatené.“
Citát z knihy

Až tak bych to nehrotil. Je ale fakt, že je to kniha bezpohlavní, antikomerční, hutná a pikantní.
Spoiler!
Zpočátku to vypadalo jen na Platóna, ale později došlo i na sex a vraždění pro zábavu v Pekle magického divadla. Ti, kdož jsou chytří tvrdí, že jde především o víru. Horší než trpaslík je zrcadlo, zvlášť, když si ho nasměrujete proti vám samotným. Osobně bych doporučil se v sobě moc nepitvat, že Harry.

Kniha: Stepní vlk – Hermann Hesse

Kniha: Stepní vlk
Autor: Hermann Hesse

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


93% 7 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
93 % celkové hodnocení
7 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » ARGO
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2006
Počet stran: 249
Rozměr: 18 cm
Vydání: Samost. vyd. v Argu 1.
Spolupracovali: z německého originálu . přeložil Vratislav Slezák
Jazyk: česky
Vazba: kniha, vazba není určena
Datum vydání: 09.02.2006
Nakladatelské údaje: Praha, Argo, 2006
ISBN: 8072037587
EAN: 9788072037582

Stepní vlk je skrytou autobiografií a vnitřním monologem člověka, odchovaného v jistotách měšťácké společnosti na přelomu století, jehož dosavadní hodnoty drsně narušila 2. světová válka.

Samostatné vydání světově proslulého románu z roku 1927. Hesse v něm bilancuje krize uplynulého desetiletí a pokouší se formulovat východiska z nich. Poučen psychoanalýzou odhaluje ponor ke kořenům vlastní osobnosti i snahu o překonání sváru ducha a pudů. Román vyniká neobvyklou strukturou, poetickou hrou fantazie i působivým prolínáním snu a skutečnosti.

Stepní vlk

Kniha ( měkká vazba )

 • Skladem 2 ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr ZDARMA, zítra po 15:00 ( Vyberte prodejnu )

204 Kč s DPH
Ušetříte 24 Kč Běžně 228 Kč

Samostatné vydání světově proslulého románu z roku 1927. Hesse v něm bilancuje krize uplynulého desetiletí a pokouší se formulovat východiska z nich. Poučen psychoanalýzou odhaluje ponor ke kořenům vlastní osobnosti i snahu o překonání sváru ducha a pudů. Román vyniká neobvyklou strukturou, poetickou hrou fantazie i působivým prolínáním snu a… Přejít na celý popis

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

Stepní Vlk – rozbor díla k maturitě

Kniha: Stepní Vlk (Der Steppenwolf)

Přidal(a): Zeez

Literární druh: střední epika

Literární žánr: román

Literární směr: psychologicko-filozofická próza

Rok vzniku díla: 1927

Rok vydání: Surhkamp Verlag v roce 1961

Překladatel: Vlastislav Slezák

Autor -Herman Hesse (1877 – 1962)

 • Německý básník, prozaik a esejista
 • Nositel Nobelovy ceny za literaturu (1946)
 • I když byl Němec, tak byl proti válce – 1914 antimilitaristický článek Ó bratři, pryč s tóny těmi
 • Kritika, označován za vlastizrádce
 • Schizofrenie jeho ženy, rozpadá se mu manželství
 • Podrobil se psychoanalytické léčbě

Díla:

 • Stepní vlk, Narcis a Goldmund, Siddhártha

Okolnosti vzniku děl:

 • První světová válka za sebou zanechává rozpolcený svět, ve kterém byli otřeseny všechny lidské hodnoty. Ústředním tématem je „jak žít“ v tomto rozpadlém světě a neztratit sama sebe.

Téma:

Herman Hesse se v tomto díle vtěluje do postavy stepního vlka, jež nese jméno Harry Haller. Ztotožnění s hlavní postavou si můžeme všimnout například v úryvku, kde se H. Haller baví s Hermínou o novinovém článku, který autor skutečně napsal. Dílo zpracovává Hessovi úvahy o lidské duši a její rozpolcenosti. Autor popisuje základy osobnosti a souboj uvnitř člověka mezi pudy (stepním vlkem) a duchem (Harry). Současně se autor zabývá i otázkou jak žít v dnešním světě a jestli má vůbec dál pokračovat s tímto životem.

Postavy:

Harry Haller – hlavní postava

 • osamělý člověk, který uniká před realitou světa na okraj společnosti
 • měl kdysi rodinu, ale teď má jen milenku, se kterou se vidí jednou za půl roku
 • má sebevražedné sklony
 • opovrhuje měšťáctvím
 • je to filozof, miluje Goetha a Mozarta

Hermína (podoba autorova jména)

 • je to lehká dívka, která učí Harryho žít
 • miluje tanec, hudbu a převážně jazz
 • její tvář má mužské rysy

Marie – milenka Harryho

 • lehká dívka, které učí Harryho umění milovat

Pablo

 • milenec jak Hermíny, tak Marie
 • hraje na saxofon
 • snědý muž jihoamerického či španělského původu
 • seznamuje Harryho s drogami

Děj:

Harry Haller je podivný muž, který se pronajme v jednom městě byt. Dostává se na okraj společnosti, je sám a je přesvědčen, že jeho duše je rozpolcená na stepního vlka a Harryho. Přes den nachází zalíbení v četbě a klasické hudbě, v noci se však potuluje po městě a přemýšlí nad životem, nad tím jaký smysl má vést takový život a zda není lepší zemřít. Harry je velmi zdělaný člověk, je velmi duchovně založen, ale všechno nasvědčuje tomu, že trpí poruchou osobnosti, a to schizofrenií. Po bloumání po městě se náhodou dostane ke trakátu o sobě samém. Po tom co způsobí poprask při večeři s jedním profesorem a jeho ženou je rozhodnut jít domů a zabít se. Při cestě domů však zabloudí do hostince, kde se seznámí s Hermínou. Spřátelí se a on tak najde tak nový smysl života. Ona ho učí tančit, poslouchat jazz a ukazuje mu všední život. Hermína mu pak řekne, že v něm chce probudit lásku, ale za tohle chce, aby ji nakonec zabil. Na jednom večírku ho pak seznámí s Pablem a Marií. Marie se pro něj stává ztělesněním rozkoše. I když je to jen prostá dívka, umí něco co Harry ne. Umí milovat a učí to Harryho. Harry tak žije život, který dosud nepoznal. Hermina pak pozve Harryho na ples. Když tam Harry přijde, je nejdříve znechucen, protože je to ples maškarní a on nemůže nikoho najít. Nakonec nejde Hermínu a protančí spolu zbytek noci. Konečně se do ní Harry zamiluje. Román tak putuje to závěru a to vrcholí v Magickém divadle, kde je Harry pozván společně s Hermínou Pablem. Harry se musí nejdříve pomocí zrcátka zbavit vlka a pak putuje po divadle. Divadlo má plno dvěří a každé dveře představují jinou část Harryho osobnosti. V posledních dveřích „Jak se zabíjí láskou“ nachází Harry nahou Hermínu a Pabla spící po milování na zemi. Harry probodává Herminou nožem. Do této místnosti pak vstoupí Mozart, se kterým vede rozhovor o jeho činu. Harry konečně chápe podstatu kouzelného divadla a chce začít „hrát znovu“. Harry si totiž uvědomí, že smrt není jediným řešením a je schopný se léčit, chce doslova „hrát znovu“ a tím končí celá kniha.

Jazyk: spisovný

Forma: ich-forma

Kompozice:

 • Děj začíná předmluvou vydavatele, který je synovcem majitelky domu, kde si Harry pronajme pokoj. Pak začínají samotné zápisky hlavního hrdiny a jsou proloženy traktátem o stepním vlku a básní.
 • Jinak chronologická

Ohlas:

 • Popularita tohoto autora vzrostla převážně mezi skupinami beatnici a hippies, kteří nacházeli v jeho díle své vlastní postoje jako skepsi k civilizaci, oceňování ducha, životní svobodu, kterou člověk získá při útěku do společnosti.

Ukázka z díla

“Jsem stepní vlk a stepí pobíhám,
zasypán sněhem leží svět,
z břízy odlétá havran a jsem sám,
zajíčka, srnky nikde nevidět.
A srnky já mám tolik rád,
kdybych jen dostal jednu!
Vezmu ji do rukou, k tlamě ji zvednu,
to je to nejhezčí na světě snad.
Jak bych si ze srdce dopřál té spanilosti,
hluboko hryzal v tom něžném těle,
její rudé krve se napil do sytosti
a pak celou noc vyl osaměle.
I zajíček by pro mě dost už bylo,
tak sladce chutná to teplé maso v nočním lese –
ach, copak už mě všecko opustilo,
co do života trochu radosti nese?
Pořádně vidím už stěží
i ohon šediví mi,
dávno má žena v hrobě leží.
A tak se toulám se sny svými,
o srnkách, zajících si nechám zdát,
zimní nocí slyším vítr vát,
ani sníh mou palčivou žízeň neukojí,
ďáblu vstříc nesu ubohou duši svoji.”


Další podobné materiály na webu:

Kniha Stepní vlk (Hermann Hesse)

Jako tйmмш kaћdб kniha Hermanna Hesseho, je i tato pшedevљнm o nмm samotnйm, o jeho celoћivotnнm vnitшnнm konfliktu. Nenн to – jako u Narcise a Goldmunda – rozpor mezi intelektuбlem a umмlcem, ale spнљe mezi ћivotem plnэm vzneљenэch myљlenek a vzhlнћenн k transcendentnu a divokэm, pudovэm ћivotem stepnнho vlka.

„ Nenн љkoda niиeho, co uћ je pryи. Љkoda je nynмjљka a dneљka, vљech tмch nesинslnэch hodin a dnн, kterй jsem ztratil, kterй jsem jen strpмl, kterй mi nic nedarovaly, ani mnou neotшбsly. Buп vљak Bohu chvбla, byly i vэjimky, иasem, zшнdka, pшiљly i jinй hodiny, obdarovбvaly mм, dojнmaly, lбmaly hradby a dovбdмly mм, zbloudilйho, znovu zpмt k ћivoucнmu srdci svмta. “ (Str. 154)

Jenћe i to, jako kaћdй velkй zjednoduљenн, je iluze. A redukovat celou obrovskou komplexnost lidskй duљe jen na dva aspekty, divokйho stepnнho vlka a po opravdovosti touћнcнho bбsnнka a intelektuбla Harry Hallera, je zjednoduљenн drastickй. Hesse si je toho vмdom a do knihy zakomponoval „ Traktбt o stepnнm vlku “, takшka vмdeckй pojednбnн a zбroveт ironickou studii, komentujнcн iluzivnost takovйho nazнrбnн.

„ Rozdvojenн ve vlka a иlovмka, v pudy a ducha, jнmћ se Harry snaћн svщj osud uиinit pochopitelnмjљнm, je velmi hrubй zjednoduљenн, znбsilnмnн skuteиnosti ve prospмch pшijatelnйho, avљak klamnйho objasnмnн rozporщ, jeћ v sobм tento иlovмk nalйzб a kterй se mu jevн jako zdroj jeho nikterak malэch strastн. Harry v sobм shledбvб ‘иlovмka’, to jest svмt myљlenek, citщ, kultury, zkrocenй a sublimovanй pшнrody, a vedle toho v sobм shledбvб i ‘vlka’, to jest temnэ svмt pudщ, dravosti, krutosti, pшнrody nesublimovanй, drsnй. Vzdor tomuto zdбnlivм tak zшejmйmu rozdмlenн svй bytosti do dvou vzбjemnм si nepшбtelskбch sfйr zaћнvб vћdy tu a tam, ћe se vlk a иlovмk na chvнli, na jeden љќastnэ okamћik spolu snбљejн. Kdyby se chtмl Harry pokusit v kaћdйm jednotlivйm okamћiku ћivota, v kaћdйm ze svэch иinщ, v kaћdйm ze svэch pocitщ stanovit, jakэ podнl na nмm mб иlovмk a jakэ vlk, ihned by se ocitl v ъzkэch a celб jeho krбsnб vlин teorie by se zhroutila. (. )
vysvмtlovat dokonce i tak diferencovanйho иlovмka jako Harryho naivnнm dмlenнm na vlka a иlovмka je beznadмjnм dмtinskэ pokus. Harry se nesklбdб ze dvou bytostн, nэbrћ ze sta, z tisнcщ. Jeho ћivot (jako ћivot kaћdйho иlovмka) nekmitб pouze mezi dvмma pуly, napшнklad pudy a duchem иi svмtcem a zpustlнkem, nэbrћ mezi tisнci, mezi nesинslnэmi protiklady. “ (Str. 173)

Tady je na mнstм struиnм shrnout dмj, protoћe pro rozbor knihy je to dщleћitй. Pokud si tedy nмkdy v budoucnu chcete celэ pшнbмh vychutnat, v иlбnku uћ nepokraиujte.

Harry Haller, spisovatel, bojovnнk proti vбleиnйmu bмsnмnн, ale takй vбљnivэ obdivovatel vzneљenэch myљlenek, chvilek a zбbleskщ kdy se duљe chvмje, pшijнћdн do malйho mмsteиka, kde si pronajнmб pokoj v krбsnм mмљќбckйm prostшedн. Je to nмco, co je mu cizн, ale moћnб prбvм proto jej klid a иistota mмљќбckй domбcnosti tak pшitahuje. Ћije svэm rozervanэm ћivotem, иte knihy, bбsnм, pije vнno a utмљuje se myљlenkou, ћe aћ dosбhne urиitйho vмku, zbavн se svэch potнћн, svйho drбsavйho ћivota, vlastnн rukou.

Jednou, znaven toulбnнm a duљevnн bolestн, zajde do podniku, kde se tanин, a usedne vedle neznбmй dнvky. Seznбmн se tak s Hermнnou, kterб mu postupnм zaинnб ukazovat dalљн aspekt ћivota, kterйmu se vyhэbal – modernн hudbu, tanec. Harry s nн cнtн ohromnou spшнznмnost. Nenн divu; i kdyћ se to nezdб, ona je stejnб jako on:

„ Myslнљ, ћe nedovedu pochopit tvщj strach z foxtrotu, tvou nechuќ k barщm a tanинrnбm, tvщj odpor k jazzu a celйmu tomu harampбdн? Aћ moc dobшe to chбpu a zrovna tak i tvщj odpor k politice a smutek ze ћvбstбnн a neodpovмdnэch иachrщ politickэch stran, tisku, tvй zoufalstvн z vбlky, z minulй i z tмch budoucнch, z toho, jak se dnes myslн, иte, stavн, jak se dмlб hudba, co se oslavuje a иemu vyuиuje! Mбљ pravdu, stepnн vlku, tisнckrбt mбљ pravdu, a pшesto musнљ podlehnout. Pro tenhle jednoduchэ, pohodlnэ dneљnн svмt, kterэ se spokojн s takovэm mбlem, jsi moc nбroиnэ a hladovэ, svмt tм vyvrhne, pro nмj mбљ o rozmмr vнc. Kdo dnes chce ћнt a radovat se ze ћivota, ten nesmн bэt jako ty a jб. Kdo ћбdб mнsto fidlбnн hudbu, mнsto zбbavy radost, mнsto penмz duљi, mнsto patlбnн opravdovou prбci, mнsto hшниek opravdovou vбљeт, pro toho tenhle hezouиkэ svмt nenн ћбdnэ domov. “ (str. 241)

Na rozdнl od Harryho si ale Hermнna umн uћнvat okamћiku, drobnэch radostн ћivota:

„ Tato ћena, kterб mм tak dokonale prohlйdla, kterб o ћivotм patrnм vмdмla vнc neћ vљichni mudrci, oddбvala se svй dмtskosti, svй skromnй ћivotnн hшe okamћikщ s dovednostн, jeћ si mм ihned zнskala za svйho ћбka. Aќ uћ to byla vyљљн moudrost nebo nejprostљн naivita: kdo umмl tak ћнt pro okamћik, kdo ћil tolik pro pшнtomnost a s takovou vlнdnostн a pйин dokбzal ocenit kaћdou kvмtinku u cesty, kaћdou hravou hodnotu okamћiku, tomu ћivot nemohl nijak ublнћit. “ (Str. 213)

Je o tolik dбl, ale pшitom se sama chce od nмj uиit:

„ Divнљ se, ћe nejsem љќastnб, kdyћ umнm tanиit a dobшe se vyznбm na povrchu ћivota. Pшнteli, jб se zas divнm, ћe jsi ћivotem zklamбn ty, kterйmu jsou vlastnн prбvм ty nejkrбsnмjљн a nejhlubљн vмci, vмci ducha, umмnн, myљlenн! Proto jsme se navzбjem pшitahovali, proto jsme sourozenci. Nauинm tм tanиit, hrбt si a usmнvat se a pшesto nebэt spokojen. Od tebe se nauинm myslet a vмdмt a pшesto nebэt spokojena. Vнљ, ћe jsme oba dмtmi пбblovэmi? “ (Str. 223)

Stejnм jako on je odhodlanб svщj ћivot ukonиit – a chce, aby to byl on, kdo ji zabije. Na to je ale dost иasu, nejdшнv jej chce nauиit tanиit, ћнt, dokonce mu poљle Marii, neobyиejnou a krбsnou milenku:

„ Nikdy jsem ten charakteristickэ pocit onмch dnн, to prazvlбљtnн, sladkohoшkй, dvojakй rozpoloћenн nevnнmal silnмji neћ onй noci pшed plesem. Cнtil jsem љtмstн: Mariinu krбsu a odevzdanost, to dotэkбnн, vdechovбnн a proћнvбnн sterй jemnй a lнbeznй smyslnosti, kterou jsem poznal aћ tak pozdм, jako stбrnoucн иlovмk, houpбnн na nмћnй, kolйbavй vlnм poћitku. A pшece to byla jen pouhб skoшбpka: vљechno uvnitш bylo plno vэznamu, napмtн, osudu, a kdyћ jsem se lбskyplnм a nмћnм obнral sladkэmi, dojemnэmi drobnostmi lбsky a zdбnlivм plul v samйm vlahйm љtмstн, cнtil jsem v srdci, jak se mщj osud dere stшemhlav kupшedu, jak se ћene a prodнrб jako plachэ oш ku propasti, vstшнc pбdu, pln ъzkosti, pln touhy, plnм oddбn smrti. “ (Str. 246)

Harry koneиnм ћije, pokouљн se diskutovat s krбsnэm a povznesenэm Pablem o hudbм, ten mu ale stбle unikб a jen se ve svйm hranн utбpн, krom toho disponuje spoustou opojnэch cigaret a tajemnэch lйkщ na bolesti reality. Bмh udбlostн se zrychluje, otбиenн svмta spмje k vyvrcholenн. V realitм je to maљkarnн ples, na duљevnн ъrovni pak Pablovo pozvбnн do Magickйho divadla, ne pro kaћdйho, vstupnй stojн rozum.

„ Ale sotva jsem ho poznal, rozpadl se, oddмlila se od nмho druhб postava, pak tшetн, desбtб, dvacбtб, a celй obrovskй zrcadlo bylo plnй samэch Harryщ иi ибstн Harryho, bezpoиetnэch Harryщ, a kaћdйho z nich jsem spatшil a rozpoznal jen na chvilku, krбtkou jako zбblesk. Nмkteшн z tйto spousty Harryщ byli staшн jako jб, nмkteшн starљн, jinн prastaшн, jinн docela mladн, jinoљi, chlapci, љkolбci, uliиnнci, dмti. Padesбtiletн a dvacetiletн Harryovй tu pobнhali a poskakovali, tшicetiletн i pмtiletн, vбћnн a veselн, dщstojnн a smмљnн, dobшe obleиenн i v cбrech a docela nazн, holohlavci i vlasatн, a vљichni byli jako jб, vљechny jsem spatшil a poznal rychlostн blesku, a uћ zase zmizeli, rozbнhali se na vљechny strany, vlevo, vpravo, dovnitш hluboko do zrcadla a ze zrcadla ven. “ (Str. 262)

Tady, potй co obraznм rozbije svou iluzi stepnнho vlka, vidн Haller tisнce a tisнce dveшн, v kaћdэch z nich se ukrэvб role nebo pшнbмh. „ Veselэ hon na automobily “, „ Zбnik zбpadu “, „ Poustevnickй hry “, „ Mutabor (promмna v libovolnб zvншata a rostliny) “, „ Ъvod do vytvбшenн osobnosti “, „ Sebevraћda poћitkem (usmмjeљ se k smrti) “, „ Vљechny dнvky jsou tvй “, „ Divuplnб drezura stepnнho vlka “… Harry do nмkolika z nich vstoupн a pшнsluљnou roli proћije a odehraje. A pak koneиnм narazн na dveшe „ Jak se zabнjн lбskou “, za nimiћ po rozmluvм s nevбћnэm nesmrtelnэm, jasnм, divoce a nezemsky se smмjнcнm Mozartem, najde Hermнnu s Pablem. A skuteиnм ji zabije. Teprve pak ho polije hrщza, kdyћ se mu nesmrtelnэ vysmмje, kdyћ pochopн, ћe to on sбm do Heremнny projikoval svй sebezniиenн. Nбsledujн dveшe „ Harryho poprava “, kde soudce vynese rozsudek – odsouzen k trestu vмиnйho ћivota.

A protoћe stepnн vlk poшбd nechбpe, nakonec mu Mozart vysvмtlн, ћe „ s patetiиnostн a se zabнjenнm se teп uћ musн skoncovat. Vezmмte koneиnм rozum do hrsti! Mбte ћнt a mбte se nauиit smбt. Mбte se nauиit poslouchat prokletou rбdiovou hudbu ћivota, mбte ctнt ducha, kterэ je za nн, mбte se nauиit smбt se jн se vљнm vљudy. A dost, vнc se po vбs neћбdб! “ (Str. 291)

Je to tedy romбn o tom, co Hesse sбm objevil? Moћnб. Pшi zpмtnйm pohledu se vљechny postavy ukбћн jako symbolickй:

 • Harry Haller je autor sбm, nejen iniciбly, ale i zdvojenн pнsmen v kaћdйm jmйnм zachoval. Vљechny ostatnн postavy jsou шekl bych zosobnмnн toho, co Harry postrбdal nebo po иem touћil, co mu chybмlo.
 • Hermнna (od autorova jmйna Hermann) je Harryho ћenskб strбnka, navenek jinб, uvnitш spшнznмnб, vиetnм rozervanosti a touhy po smrti. Jen zpщsob vyrovnбnн s tнm se liљн, na rozdнl od Harryho jsou jejн strбnky v souladu.
 • Marie, иistб radostnб sexualita v kontrastu s provinilostн a komplexy zatнћenou Harryho lбskou nelбskou k jeho dlouhodobй milence Erice.
 • A Pablo? To je zase иirэ umмlec, nalйzajнcн extбzi v hudbм, splэvбnн s nн.

Figur je tedy vнce; ale i kdybychom se drћeli jen dмje a kulis, i z nich vyplэvб, ћe Hallerovo dмlenн na dvм strбnky pokulhбvб. Okouzlenн mмљќбctvнm, kdo byl okouzlen, Harry? Tмћko, ten touћн po vzneљenэch myљlenkбch. Vlk? Kdepak, ten v boudм ћнt nechce. Nebo jazz a hэшenн, to je dalљн vмc, cizн jednomu i druhйmu, pшesto v tom Haller kouzlo nachбzн.

„ Aќ uћ ten kousниek cesty k zбniku promarnнm sebeћalostnмji, jбdro tohoto ћivota bylo uљlechtilй, mмlo tvбш a urozenost, neљlo v nмm o mince, љlo o hvмzdy. “ (Str. 234)

Tuhle knihu jsem иetl nмkolikrбt v rщznэch obdobнch ћivota. Pokaћdй jsem ji chбpal jinak, pokaћdй jsem v nн objevoval nмco jinйho. Dnes vidнm, ћe je mnohem symboliиtмjљн, neћ vypadб. A takй mnohem optimistiиtмjљн. Je to vlastnм zбznam o vylйиenн stepnнho vlka, o rozbitн iluze dvojakosti, pochopenн stovek aspektщ v jedinй osobnosti, pochopenн rolн a pшedevљнm uvмdomмnн si, ћe cesta z utrpenн je nebrat vљe pшнliљ vбћnм.
Nauиit se tu boћskou hru hrбt.

„ Ach, vљechno jsem chбpal, chбpal jsem Pabla, chбpal jsem Mozarta, slyљel jsem kdesi za sebou jeho hroznэ smнch, cнtil jsem vљechny ty statisнce figurek hry ћivota ve svй kapse, otшesen jsem tuљil smysl vљeho, byl jsem hotov zaинt hru znova, znova okusit jejнch strastн, znova se chvмt hrщzou pшed jejн nesmyslnostн, znova a jeљtм иastokrбt proputovat peklo svйho nitra.
Jednou budu hrбt hru s figurkami lйpe. Jednou se nauинm smбt. Иekб na mne Pablo. Иekб na mne Mozart. “ (Str. 291)

Velmi doporuиuji k pшeиtenн.

Soubornй dнlo VII, nakladatelstvн Argo, Praha 2001, ISBN 80-7203-319-0, cena 279 Kи

Leave a Reply