Kniha Svět podle Garpa (John Irving)

Kniha Svět podle Garpa (John Irving)

Kniha Svět podle Garpa (John Irving) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Svět podle Garpa (John Irving)
 • Elérhető fájlok: Kniha Svět podle Garpa (John Irving).pdf, Kniha Svět podle Garpa (John Irving).epub, Kniha Svět podle Garpa (John Irving).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Kniha Svět podle Garpa (John Irving)

InternГ­ chyba systГ©mu

Nenechte si utГ©ct naЕЎe novinky!

PЕ™ejete-li si dostГЎvat naЕЎe kniЕѕnГ­ novinky, staДЌГ­ vyplnit VГЎЕЎ e-mail.

Copyright © 2020 MladГЎ fronta a. s.
PublikovГЎnГ­ nebo dalЕЎГ­ ЕЎГ­Е™enГ­ obsahu serveru je bez pГ­semnГ©ho souhlasu redakce zakГЎzГЎno.

PЕ™ihlГЎЕЎenГ­

OtaznГ­k v kruhu

Е ipka smД›Е™ujГ­cГ­ dolЕЇ z mraku

SdГ­lenГ­ ZГЎchrannГЅ kruh ZГЎmek

MladГЎ fronta – mini

MladГЎ fronta – full

Vaše objednávka se odesílá. Vyčkejte prosím…

Svět podle Garpa – rozbor díla k maturitě (2)

Kniha: Svět podle Garpa

Přidal(a): Klappetra

Irvingův groteskní román Svět podle Garpa se po vydání roku 1978 stal americkým bestsellerem. Přestože je plný komických situací, autor se zde dotýká citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace, jako je otázka individuality, osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti, který je v knize zpodobněn jako „Spodní výr.“

John Irving

John Irving, pravým jménem John Wallace Blunt, Jr. Se narodil 2. března 1942 v Exeteru v New Hampshire jako nemanželské dítě dědičce Helen Whinslow, která si nepřála, aby poznal svého vlastního otce. Johnovým otcem se tedy stal Helenin druhý manžel Collin F. N. Irving po kterém přejal jeho příjmení. V jedenácti letech byl pohlavně zneužit starší ženou, což se projevilo zejména v díle Until I find you.

Studoval na univerzitách v Pittsburghu a ve Vídní, v New Hampshiru a v Iowě. Během studia literatury se také zabýval zápasnictvím. Všechny tyto události měly na Irvingovu tvorbu zásadní vliv. Jedním z nejslavnějších Johnových děl se stal román Svět podle Garpa, jehož hlavní postava se stala jakýmsi „hrdinou své doby“, který oslovil zejména mladší generaci a způsobil tzv. garpománii. Mezi další známá autorova díla patří například Hotel New Hampshire nebo Pravidla moštárny, za jehož scénář k filmovému provedení obdržel Oscara. [1]

Díla:

Jeho první tři romány Svobodu medvědům, Pitná kúra a stopadesátiosmilibrový sňatek prošly bez povšimnutí. Pozornost si získal pátý román Hotel New Hampshire, který je rozpracováním povídky Penzion Grillparzer, fiktivního Garpova dílka. Nejúspešnější a velmi rozsáhlý Irvingův román Pravidla moštárny má velmi naléhavé téma, které je diskutované po celém světě. Vychází z otázky práva na potrat. Podle tohoto románu byl natočen film, který byl oceněn Oskarem za scénář. Zajímavostí je, že scénář napsal sám Irving.

Historický a kulturně společenský kontext

Druhá polovina 70. let je ve vývoji americké prózy poznamenaná hledáním velkého tématu, které hýbou společností jako jsou potraty, feminismus, homosexualita, ale i válka ve Vietnamu. V této době vznikají zásadní americká díla jako Sophiina volba od Williama Styrona nebo Žoldáci od Roberta Stona.[2]

Rozbor díla: Svět podle Garpa

 • Najdeme zde„román v románu“ (v knize najdeme Garpovy romány)
 • Jedná se o tzv. fiktivní biografii fiktivního spisovatele T.S. Garpa
 • Celý příběh směřuje k nějakému neštěstí (lidé zajíždějí do garáží „volnou“ jízdou tj. bez nastartovaného auta), Garp jezdí s urvanou řadící pákou apod.
 • Irving podává neštěstí jakousi zábavnou formou
 • Obsahuje spousty mezidějových příběhů

Postavy:

 • T.S. Garp – nemanželské dítě J. Fieldsové, zápasník, nepříliš dobrý spisovatel, zpočátku sexuchtivý volnomyšlenkář, nakonec je sžírán strachem o svoji rodinu, zejména o svoje děti
 • Jenny Fieldsová – Garpova matka, velmi pragmatická žena trpící averzí proti mužům, její dílo Sexuálně podezřelá se stane symbolem feminismu
 • Helena – cílevědomá žena milující literaturu, později Garpova manželka
 • Roberta Muldoonová – transsexuálka, bývalý ragbyový hráč, přítelkyně Garpa a Jenny
 • Ellen Jamesová – mladá dívka, která byla v dětství znásilněna a následně jí byl vyříznut jazyk. Nesnáší tzv. stoupenkyně Ellen Jamesové, které si ve snaze podpořit jí nechávají dobrovolně vyříznout jazyk, nakonec adoptivní dítě Heleny a Garpa
 • John Wolf – vydavatel románů Jenny a Garpa
 • Duncan, Walt a Jenny Garpovi – vlastní děti Heleny a Garpa
 • Cushie Percyová – starší sestra Plínky Pú a Garpova první přítelkyně
 • Bainbridge – mladší sestra Cushie, přezdívku Plínk Pú dostala, protože nosila pleny až do deseti let, nakonec Garpa zabije

Děj:

Zdravotní sestra Jenny Fieldsová touží po dítěti, avšak nechce mít nic s žádným mužem.

Jednoho dne se seznámí s technickým seržantem Garpem, který je po úrazu mozku mentálně na úrovni nemluvněte a postupně se vrací zpět do embryonálního stavu, jediné čeho je schopen je vyslovit své jméno „Garp“ a erekce. Když Jenny cítí, že se blíží jeho konec, nasedne na něj a nechá se oplodnit. Narodí se jí syn, kterého pojmenuje T.S. Garp.

S dítětem se stěhuje na chlapeckou školu ve Steeringu. Zde Garp vyrůstá a studuje. Také se zde seznamuje s rodinou Percyů, zejména pak s Cuchie a s její mladší sestrou Bainbridge, které ale nikdo neřekne jinak než Plínka Pú. Garp se jednoho dne zamiluje do dcery svého trenéra Heleny. Ta ho ale odmítá s tím, že je ochotna si vzít pouze spisovatele.

Po maturitě se Garp a jeho matka přesunou do Vídně za jediným úmyslem – psát. Jenny se zde věnuje své autobiografii Sexuálně podezřelá a Garp za občasné soulože s prostitutkami zase své povídce Penzión Grillparzer.

Po návratu z Vídně se Garp ožení s Helenou. John Wolf vydává Jennin životopis, který se náhle stane naprostou senzací a vynese tak Jenny do pomyslené síně slávy a navždy se stane symbolem feminismu. Garpovo dílo však takové popularity zdaleka nedosahuje, a tak se snaží psát dál. Stejně tak neustane ani v užívání si s jinými ženami.

Heleně a Garpovi se narodí syn Duncan a později i Walt a z Garpa se stává až příliš starostlivý otec. Díky Jenny se seznamuje s transsexuálkou Robertou Muldoonovou a Ellen Jamesovou. Při automobilové havárii Walt umírá a Duncan přijde o pravé oko. Garp se s takovou ztrátou nemůže vyrovnat a napíše román Svět podle Bensenhavera, kterým se proslaví. Zanedlouho na to při jednom z feministických proslovů je na Jenny spáchán atentát a umírá. Helena znovu otěhotní a narozenou holčičku pojmenují po babičce – Jenny. Na to adoptují i Ellen Jamesovou, která za Garpovy podpory napíše článek do novin, kde sděluje, že nesouhlasí se stoupenci Hnutí Ellen Jamesové.

Garp nakonec umírá rukou Bainbridge alias Plenky Pú, která je přesvědčena, že Garp může za smrt její starší sestry Cushie.

Ukázka:

Pro Garpa měla Roberta schovány choulostivé detaily o své adaptaci na novou sexuální identitu, protože Garpa to zajímalo a Roberta věděla, že nejspíš rád poslouchá o záležitosti, která je jeho vlastnímu problému tak vzdálená.

„Já jsem vždycky věděla, že jsem měla být děvče,” vyprávěla Garpovi. „Zdávalo se mi, jak mě miluje muž, a ve svých snech jsem byla vždycky žena; nikdy jsem nebyla muž, kterého miloval jiný muž.” V Robertině narážce na homosexuály bylo daleko víc než jen zdání odporu a Garpovi připadalo divné, že lidé jsou v procesu rozhodování, které je pevně a navždy zakoření mezi nějakou menšinu, možná daleko méně tolerantní vůči jiným menšinám, než bychom předpokládali. Z Roberty šla dokonce až jakási zloba, když si stěžovala na ostatní zkoušené ženy, které se přišly do Dog’s Head Harbor k Jenny Fieldsové vzpamatovat. “Zatracený lesby,” nadávala před Garpem. “Snaží se z tvé matky udělat cosi, co ona vůbec není.”

„Někdy si myslím, že právě na to je matka jako dělaná,“ škádlil Robertu Garp. „Dává lidem pocit štěstí, protože je nechá myslet si o ní, že je něco, co není.”

„Víš, snažili se mě zmást,” líčila mu Roberta, “když jsem se připravovala na operaci, pokoušeli se mi to vymluvit. ,Radši zůstaň jako teplej,’ radili mi. ,Když chceš chlapy, dopřej si je tak, jak jsi. Až se z tebe stane ženská, budou tě jenom zneužívat,’ říkali mi. Všichni to byli zbabělci,” uzavřela Roberta, i když Garp si se smutkem uvědomoval, že Robertu skutečně ,znovu a znovu’ zneužívají.[3]

Charakteristika ukázky:

Ukázku najdeme přibližně ve středu knihy, kde se transsexuálka Roberta Moldoonová svěřuje Garpovi se svými pocity v mládí a s reakcemi ostatních, když jim oznámila, že půjde na operaci. Ukázka je psaná er-formou a je zde užívána přímá řeč. Autor užívá hovorovou češtinu.

Neumělecký text

Nová thajská aerolinka přijala na místo letušek transsexuály

1. února 2011 6:00

Cestující s novou thajskou aerolinkou P.C. Air čeká na palubě letadla překvapení. Obsluhovat je budou kromě klasického personálu i tři transsexuálové, které letecká společnost přijala na místa letušek. Počin P.C. Air je průlomem do zaběhnutých konvencí, napsal britský list Telegraph.

Záměrem nedávno vzniklé letecké společnosti P.C. Air, která přijala na místo letušek tři transsexuály, je podpořit rovnocenné pracovní příležitosti v Thajsku i pro tzv. třetí pohlaví. Tímto termínem se v Thajsku označuje velmi početná komunita transsexuálů, kterým se tu běžně říká katoey (anglicky ladyboy).

“Domnívám se, že tito lidé se mohou dobře uplatnit i v mnoha jiných oborech než jen v zábavním průmyslu, a že mnozí z nich mají třeba sen stát se letuškou,” uvedl ředitel aerolinky Peter Chan pro deník Telegraph. “Jen jsem jim pomohl jejich sen uskutečnit. Je to přirozený vývoj. V tomto směru jsem průkopníkem a doufám, že moji myšlenku budou následovat i další organizace,” upřesnil.

Ze 100 transsexuálních uchazečů na pozici letušky vybrala P.C. Air nakonec tři kandidátky. Ty budou mít na uniformě speciální zlaté odznaky, takže je cestující, ale imigrační úředníci na letištích snadno rozeznají. Jednou ze tří úspěšných kandidátek se stala i Thanyarat Jiraphatpakorn, která vyhrála populární každoroční soutěž krásy pro katoey “Miss Tiffany” v roce 2007.

“Nejdříve jsem si myslela, že si od nás zase jen vezmou naše přihlášky, ale nepřijmou nás, jak se to stalo už mnohokrát předtím,” uvedla 23letá transsexuální kráska s tím, že ji nové místo velmi potěšilo.[4]

Charakteristika neuměleckého textu:

Jedná se o styl publicistický, jelikož text má čtenáře zábavnou formou informovat o aktuálním dění ve světě, nalezneme zde také citaci a poutavý titulek, jde tedy nejspíš o novinový článek. Ten pojednává o zařazení transsexuálů do běžné společnosti.

Srovnání uměleckého a neuměleckého textu:

Oba texty pojednávají o transsexuálech a jejich postavení ve společnosti. V uměleckém textu je naznačeno zneužívání transsexuálů obecně, v neuměleckém textu je zde uveden konkrétní případ a také konkrétní řešení.

[1] IRVING, John. Svět podle Garpa. 5. vyd. Překlad Radoslav Nenadál Praha: Odeon, 2003, s.517- 521. ISBN 80-207-1135-x.

[2] IRVING, John. Svět podle Garpa. 5. vyd. Překlad Jaroslav Nenadál Praha: Odeon, 2003, s.517- 521. ISBN 80-207-1135-x. ; http://www.enotes.com/world-according

[3] IRVING, John. Svět podle Garpa. 5. vyd. Překlad Radoslav Nenadál Praha: Odeon, 2003, s.320-321. ISBN 80-207-1135-x.


Další podobné materiály na webu:

Kniha Svět podle Garpa (John Irving)

Společnost EUROMEDIA GROUP, a. s., IČO: 497 09 895, se sídlem Nádražní 896/30, 150 00, Praha 5 – Smíchov (dále jen „my“), chrání veškeré osobní údaje poskytnuté členy Knižního klubu (jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail, rok narození) před zneužitím a zpracovává je v souladu s aktuální legislativou. Rádi bychom vás touto formou seznámili s některými novými pravidly a informacemi v souvislosti s novou evropskou legislativou na ochranu osobních údajů (nařízení GDPR, které bude v Evropské unii, tudíž i v České republice, účinné od 25. května 2018), neboť bezpečnost vašich osobních údajů je naše priorita a zároveň chceme, abyste mohli i nadále využívat všechny výhody, slevy a akční nabídky Knižního klubu bez jakýchkoli omezení.

V tomto dokumentu naleznete informace o tom, jaké osobní údaje zpracováváme o našich zákaznících pro potřeby přípravy nabídek, na základě jakého právního důvodu údaje zpracováváme, k jakým konkrétním účelům je používáme, komu je můžeme předávat a jaká máte v souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů práva.

A. Jaké osobní údaje zpracováváme?

Zpracováváme následující osobní údaje:

a) identifikační údaje, kterými se rozumí zejména jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo;
b) kontaktní údaje, jimiž se rozumí osobní údaje, které nám umožňují kontakt s vámi, zejména e-mailová adresa, telefonní číslo, poštovní adresa a váš profil na sociálních sítích;
c) vaše nastavení, kterými se rozumí údaje ve vašem účtu, zejména uložené adresy a profily, nastavení newsletterů, druh členství ve věrnostním programu a vaše hodnocení produktů a služeb;
d) údaje o vašich objednávkách, kterými jsou zejména údaje o zboží a službách, které jste si objednali, způsobu doručení a platby včetně čísla platebního účtu, údaje o reklamacích;
e) údaje o vašem chování na webu, zejména zboží a služby, které si zobrazujete, odkazy, na které klikáte, způsob pohybu po našem webu a posouvání obrazovky a také údaje o zařízení, ze kterého si náš web prohlížíte jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií pro identifikaci zařízení;
f) údaje o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme, zejména časy otevření zpráv a také údaje o zařízení, na kterém zprávy čtete, jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií;
g) odvozené údaje, kterými se rozumí osobní údaje odvozené z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme; zejména se jedná o údaje o vašem pohlaví, věku, finanční situaci, nákupním chování a vztahu k různému zboží a službám.

A.1 Pokud navštívíte náš web

Pokud navštívíte náš web, do vašeho zařízení ukládáme a následně z něj čteme malé soubory jako cookies. Cookie je malý soubor písmen a čísel, který ukládáme ve vašem internetovém prohlížeči nebo pevném disku vašeho počítače. Některé cookies nám umožňují propojit vaše aktivity během prohlížení našich stránek od chvíle, kdy otevřete okno webového prohlížeče, do okamžiku, kdy jej zavřete. Ve chvíli, kdy zavřete okno internetového prohlížeče se tyto cookies vymažou. Jiné zůstávají v zařízení po nastavenou dobu a aktivují se pokaždé, když navštívíte webovou stránku, která konkrétní cookie vytvořila. Dále používáme pixelové značky (také známé jako web beacons), což jsou malé obrázky, které mají podobnou funkci jako cookies. Oproti cookies, které jsou ukládány na pevném disku vašeho počítače, jsou pixelové značky pevnou součástí webových stránek. O všech těchto technologiích budeme pro zjednodušení v tomto dokumentu dále mluvit jako o cookies. Cookies do vašeho zařízení nejen ukládáme, ale také čteme cookies, které do vašeho zařízení uložil náš web. Dále v tomto dokumentu budeme pro jednoduchost mluvit pouze o ukládání.

Některé cookies do vašeho zařízení ukládá přímo náš web. Tyto cookies nám pomáhají

 • identifikovat vás při přecházení mezi jednotlivými stránkami našeho webu a opětovných návštěvách, například aby se vám při nákupu nesmazal košík, abychom si mohli zapamatovat vaše přihlášení z konkrétního zařízení a nežádat vás opakovaně o e-mail a heslo, nebo abychom si uložili, kterou verzi našeho webu vám máme zobrazit, pokud web nabízí v danou chvíli více variant;
 • zaznamenat si, že jste nám udělili souhlas dle tohoto dokumentu, popř. zda jste např. nabídli účast v určitém průzkumu;
 • se zajištěním bezpečnosti, například abychom zkoumali, zda někdo nezneužil vaše připojení k našemu webu a nejedná místo vás;
 • evidovat, zkoumat a odstraňovat poruchy a nefunkční součásti našeho webu.

Takové cookies a další soubory jsou nezbytné pro fungování naší webové stránky. Pokud ve svém prohlížeči zablokujete tyto cookies, naše webová stránka nemusí fungovat správně a my vám nemusíme být schopní poskytovat naše produkty a služby.

Dále do vašeho zařízení:

 • ukládáme cookies z našeho webu, které nám umožňují
 • sledovat návštěvnost našeho webu, jeho jednotlivých stránek, vytvářet statistiky a přehledy a měřit účinnost reklamy;
 • zobrazovat vám různé varianty našeho webu, pokud testujeme nové funkcionality;
 • přizpůsobovat pro vás obsah našeho webu, například vám zobrazit přednostně produkty, které jste si již prohlédli, a zobrazovat vám další nabídky na míru na našem webu;
 • umožňujeme uložit cookies třetím stranám, které je mohou použít
  • ke sběru údajů o vašem chování na našem webu a dalších webových stránkách;
  • pro zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy v rámci reklamních sítí na jiných webových stránkách, než je náš web;
  • k propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook, včetně automatického přihlášení, zajištění funkcí, jako je tlačítko „To se mi líbí“, a zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy na těchto sociálních sítích a jiných webových stránkách, než je náš web.
  • Ukládání těchto informací můžete odmítnout přímo na internetových stránkách www.knizniklub.cz po kliknutí na odkaz „Nastavení cookies“ v patičce stránky.

   Údaje o vašem chování na webu nezískáváme pouze z cookies. Doplňujeme je také o údaje jako je

   • IP adresa vašeho zařízení (adresa vašeho zařízení pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v síti internet),
   • MAC adresa (adresa zařízení, pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v místní síti),
   • operační systém vašeho zařízení, jeho verze a jazykové nastavení;
   • prohlížeč, který na svém zařízení používáte, jeho verze a jazykové nastavení;
   • adresa webové stránky (URL adresa), ze které přicházíte na náš web.

   Tyto údaje o vašem chování na webu zpracováváme na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) za účelem:

   • získání informací, na základě kterých pro vás budeme moci web v budoucnu vylepšit; naším oprávněným zájmem je zde zlepšování našich služeb pro vás;
   • vytváření statistik a přehledů, zejména sledování návštěvnosti našeho webu, jeho jednotlivých stránek a měření účinnosti reklamy; naším oprávněným zájmem je zde měření efektivity našeho webu a výdajů na reklamu; pro tento účel můžeme z vašeho chování na webu získávat další odvozené údaje a k tomuto účelu je použít;
   • testování nových funkcí a aplikací před nasazením, zejména abychom předešli problémům s funkčností těchto novinek ve skutečném provozu, které by mohly zhoršit Váš zážitek z využívání našich služeb; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás;
   • předcházení útoků na náš web a ohrožení jeho funkčnosti i bezpečnosti vašich dat; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás a bezpečnost vašich dat.

   Pro tyto účely osobní údaje používáme po dobu nezbytně nutnou. Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   Pokud nám při návštěvě webu udělíte svůj souhlas, můžeme údaje o vašem chování na webu použít také k přizpůsobení našich webových stránek a zobrazení cílené reklamy, jak je popsáno v části Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy, a předávat je pro účely zobrazení cílené reklamy také provozovatelům sociálních a reklamních sítí, jak je popsáno v části Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních a reklamních sítích.

   A.1.1 Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.2 Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních sítích

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.3 S kým data sdílíme

   Pokud nám udělíte svůj souhlas, vaše údaje o chování na webu případně vaše osobní údaje budeme sdílet se společnostmi:
   RTB House S.A., ul. Złota 61 lok. 101, 00-819 Warsaw, Poland
   Quartic sp. z o.o., Al. Aleje Jerozolimskie 123A, 02-017 Warsaw, Poland
   Seznam.cz, a.s., Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, Česká republika
   Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, CA 94043 Mountain View
   Facebook Ireland Limited, se sídlem 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, D2 Dublin, Irsko.

   B. Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje?

   Pro přípravu nabídek v souvislosti s vaším členstvím v Knižním klubu zpracováváme osobní údaje v různém rozsahu bez vašeho souhlasu na základě našeho oprávněného zájmu. Nicméně máte právo zasílání odmítnout.

   B.1.1 Pokud se u nás zaregistrujete

   Pokud se stanete členem Knižního klubu, zpracováváme vaše identifikační a kontaktní údaje, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem nastavení, údaje o vašem chování na webu a chování při čtení zpráv na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu), a to za účelem vytváření přizpůsobených nabídek a cílených reklam, které vám zobrazíme na webu. Stejným způsobem můžeme přizpůsobit nabídky a reklamy, které vám zasíláme (viz část B.1.2 Zasílání nabídek). Naším oprávněným zájmem je zde maximálně personalizovaná a efektivní nabídka pro vás, členy Knižního klubu.
   Jmenované údaje pro tento účel také obohacujeme pomocí analýzy a získáváme odvozené údaje z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv. K tomu můžeme použít rovněž údaje o vašem chování na webu, které jsme oprávněně získali před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali a můžeme pro něj sbírat údaje o vašem chování na webu, i když se nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Podle těchto údajů také rozčleňujeme naše uživatele do různých skupin, které obdrží zvláštní nabídky.
   Pokud jste si tedy na našem webu prohlédli nabídku detektivek, nebo ji rozklikli v e-mailu, který jsme vám poslali, tento typ beletrie vám můžeme při příští návštěvě zobrazit na první stránce našeho webu nebo vám e-mailem, pokud neodmítnete zasílání nabídek, poslat slevový poukaz na tento literární žánr. Podle toho, jaký druh literatury jste si prohlédli, můžeme také usoudit, do jaké skupiny zákazníků patříte, a podle toho vám na webu nebo třeba e-mailem výhodně nabídnout další produkty, které by vás podle našeho posouzení mohly zajímat.
   Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   B.1.2 Zasílání nabídek

   Pokud při poskytnutí kontaktních údajů nebo kdykoli později neodmítnete zasílání nabídek, můžeme vaše kontaktní údaje použít pro zasílání nabídek e-mailem, textovou zprávou, pomocí sociálních sítí, jejich sdělování po telefonu nebo jinými elektronickými prostředky, popř. vám je můžeme zaslat poštou. Tyto nabídky se budou týkat našich produktů a služeb.
   Vaše osobní údaje, které nám poskytnete v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem webovém profilu, pohybu na webu či čtení newsletterů, jsou na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) zpracovávány za účelem vytvoření nejvhodnějších zpráv o slevových akcích či jiných nabídkách, zprávách a reklamách, které vám jako členům Knižního klubu zasíláme či které se vám zobrazují na www.knizniklub.cz.
   Kontaktní údaje pro tento účel dále doplňujeme o údaje o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou. Použít můžeme rovněž údaje o vašem pohybu na webu, které jsme od vás obdrželi před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali, a sbírat můžeme také údaje o vašem pohybu na webu, i když se přes svůj klubový profil nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Také tyto údaje nám umožňují vás zařadit do správné profilové skupiny při zasílání našich speciálních akčních nabídek. Pokud si například na našem webu či pomocí newsletteru prohlédnete nabídku našich detektivek, zobrazíme vám nejnovější tituly z toho žánru při vaší příští návštěvě našich webových stránek.
   Využití této personalizované služby máte samozřejmě právo odmítnout na našem webu v sekci „Můj profil”.

   C. Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?

   Všechny zmíněné osobní údaje zpracováváme my jako správce. To znamená, že my stanovujeme shora vymezené účely, pro které vaše osobní údaje shromažďujeme, určujeme prostředky zpracování a odpovídáme za jeho řádné provedení.
   Pro zpracování osobních údajů rovněž využíváme služeb dalších zpracovatelů, kteří osobní údaje zpracovávají pouze podle našich pokynů a pro účely, které jsou popsány v části B.
   Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje? Takovými zpracovateli jsou:
   a) poskytovatelé cloudových služeb a další dodavatelé technologií a podpory;
   b) provozovatelé marketingových nástrojů, kteří nám pomáhají s optimalizací webu a personalizací obsahu a nabídek pro vás;
   c) poskytovatelé SMS komunikačních a chatovacích nástrojů, v případě, kdy zpracovávají osobní údaje pro zprostředkování naší komunikace s vámi;
   d) poskytovatelé služeb v souvislosti se zpracováním zásilek (katalogu a jiných sdělení), včetně zejména jejich doručovatelů.

   D. Z jakých zdrojů osobní údaje získáváme?

   Ve většině případů zpracováváme osobní údaje, které nám poskytnete přímo vy v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru. Osobní údaje přímo od vás získáváme také sledováním vašeho chování na našem webu a při čtení zpráv.

   E. Předávání údajů mimo EU

   V rámci předání údajů příjemcům, uvedeným v části C. „Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?“ můžeme vaše údaje předat také do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor, včetně zemí, které nezajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů. Veškeré takové předávání budeme uskutečňovat pouze v případě, že se příslušný příjemce zaváže dodržovat standardních smluvní doložky vydané Evropskou komisí, dostupné na adrese http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A32010D0087.

   F. Jaká máte práva při zpracování osobních údajů?

   • Právo na přístup: Máte právo vědět, jaké údaje o vás zpracováváme, za jakým účelem, po jakou dobu, kde vaše osobní údaje získáváme, komu je předáváme, kdo je mimo nás zpracovává a jaká máte další práva související se zpracováním vašich osobních údajů. To vše se můžete dozvědět v tomto dokumentu. Pokud si však nejste jistí, které osobní údaje o vás zpracováváme, můžete nás požádat o potvrzení, zda osobní údaje, které se vás týkají, jsou či nejsou z naší strany zpracovávány, a pokud tomu tak je, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům. V rámci práva na přístup nás můžete požádat o kopii zpracovávaných osobních údajů, přičemž první kopii vám poskytneme bezplatně a další kopie s poplatkem.
   • Právo na opravu: Chybovat je lidské. Pokud zjistíte, že osobní údaje, které o vás zpracováváme, jsou nepřesné nebo neúplné, máte právo na to, abychom je bez zbytečného odkladu opravili, popřípadě doplnili.
   • Právo na výmaz: V některých případech máte právo, abychom vaše osobní údaje vymazali. Vaše osobní údaje bez zbytečného odkladu vymažeme, pokud je splněn některý z následujících důvodů: vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro účely, pro které jsme je zpracovávali; odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů, přičemž se jedná o údaje, k jejichž zpracování je váš souhlas nezbytný a zároveň nemáme jiný důvod, proč tyto údaje potřebujeme nadále zpracovávat; využijete svého práva vznést námitku proti zpracování u osobních údajů, které zpracováváme na základě našich oprávněných zájmů a my shledáme, že již žádné takové oprávněné zájmy, které by toto zpracování opravňovaly, nemáme nebo se domníváte, že námi prováděné zpracování osobních údajů přestalo být v souladu s obecně závaznými předpisy. Toto právo se neuplatní v případě, že zpracování vašich osobních údajů je i nadále nezbytné pro splnění naší právní povinnosti nebo určení, výkon nebo obhajobu našich právních nároků.
   • Právo na omezení zpracování: V některých případech můžete kromě práva na výmaz využít právo na omezení zpracování osobních údajů. Toto právo vám umožňuje v určitých případech požadovat, aby došlo k označení vašich osobních údajů a tyto údaje nebyly předmětem žádných dalších operací zpracování – v tomto případě však nikoliv navždy (jako v případě práva na výmaz), ale po omezenou dobu. Zpracování osobních údajů musíme omezit když: popíráte přesnost osobních údajů, než se dohodneme, jaké údaje jsou správné; vaše osobní údaje zpracováváme bez dostatečného právního základu (např. nad rámec toho, co zpracovávat musíme), ale vy budete před výmazem takových údajů upřednostňovat pouze jejich omezení (např. pokud očekáváte, že byste nám v budoucnu takové údaje stejně poskytli); vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro shora uvedené účely zpracování, ale vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu svých právních nároků, nebo vznesete námitku proti zpracování. Po dobu, po kterou šetříme, je-li vaše námitka oprávněná, jsme povinni zpracování vašich osobních údajů omezit.
   • Právo vznést námitku proti zpracování: Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, k němuž dochází na základě našeho oprávněného zájmu. Jde-li o marketingové aktivity, přestaneme vaše osobní údaje zpracovávat bez dalšího; v ostatních případech tak učiníme, pokud nebudeme mít závažné oprávněné důvody pro to, abychom v takovém zpracování pokračovali.
   • Právo nebýt subjektem automatizovaného rozhodování: Nejste-li aktivním členem Knižního klubu (tedy nezakoupíte-li si alespoň jeden knižní titul v období platnosti každého katalogu) po dobu více než pěti po sobě jdoucích period, pro které jsou platné jednotlivé katalogy Knižního klubu (leden – březen, duben – květen, červen – srpen, září – prosinec), získáváte automaticky status tzv. neaktivního člena, kterému od té doby není zasílán katalog ani další nabídky. K přidělení tohoto statusu dochází automaticky a vy máte právo odmítnout toto automatizované rozhodování.
   • Právo podat stížnost: Uplatněním práv výše uvedeným způsobem není nijak dotčeno vaše právo podat stížnost u příslušného dozorového úřadu. Toto právo můžete uplatnit zejména v případě, že se domníváte, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Stížnost proti námi prováděnému zpracování osobních údajů můžete podat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí na adrese Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7.

   Svá práva můžete také uplatnit pomocí tohoto formuláře.

   Leave a Reply