Kniha To (Stephen King)

Kniha To (Stephen King)

Kniha To (Stephen King) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha To (Stephen King)
  • Elérhető fájlok: Kniha To (Stephen King).pdf, Kniha To (Stephen King).epub, Kniha To (Stephen King).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Stephen King

Vystudoval učitelství (angličtinu) a tvůrčí psaní. Po několika neúspěšných letech prorazil románem Carrie, který jemu a rodině zajistil finanční nezávislost. Patří k velmi plodným autorům, téměř každoročně vychází nový román. Žije s manželkou a třemi dětmi střídavě v Maine a Floridě v USA.

Americký autor hororů, nadpřirozena, beletrie, sci-fi a fantasy. Mnoho z jeho děl bylo adaptováno na filmy, televizní seriály a komiksy.

Vystudoval učitelství (angličtinu) a tvůrčí psaní. Po několika neúspěšných letech prorazil románem Carrie, který jemu a rodině zajistil finanční nezávislost. Patří k velmi plodným autorům, téměř každoročně.

Knihy Zdarma

Děj Kingova prvního románu se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledovaná svými vrstevníky a tyranizovaná matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí.

Někdy je lepší být mrtvý Rodina Creedových se přestěhuje z Chicaga a usadí se v půvabném venkovském domě ve státě Maine. Otec je lékař, má zajímavou práci, krásnou manželku a dvě roztomilé děti. Zdálo by se, že jejich rodinné štěstí nemůže nic překazit. Nedaleko od domu je však podivný hřbitov, kam místní obyvatelé pochovávají své zvířecí miláčky. Panuje tu zvláštní ponurá atmosféra temného tajemství, již nelze přesně definovat. To ale není nic proti indiánskému pohřebišti o pár kilometrů dál… Poté, co Creedovým zemře kocour a otec ho tam tajně pohřbí, začnou se dít šílené, nepředstavitelné věci, které jsou horší než sama smrt…

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Jako dospělí se teď rozprchli do světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Minulost je ale stále živá – živější, než by si přáli. Nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky na ono zvláštní místo jejich dětských let, do městečka Derry, kde se před lety spojili, aby čelili nezvladatelnému zlu. Vracejí se tedy, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a beze jména… Dokážou se jí postavit i dnes? Říká se, že Stephen King se při vytváření děsivého klauna Pennywise, který se stal symbolem tohoto díla, inspiroval skutečným vrahem Johnem Waynem Gacym. Věřte, že po přečtení se budete bát – a nejen klaunů – i vy.

Nová povídková kniha slavného mistra napětí obsahuje i texty, které ještě nikdy knižně nevyšly! Každý příběh je navíc opatřen úvodem o tom, kdy a jak vznikal a co vedlo Stephena Kinga k tomu, aby ho vytvořil. Povídky spojuje téma morálky, viny a posmrtného života – při čtení máme možnost si klást řadu závažných otázek, například co bychom udělali jinak, kdybychom viděli do budoucnosti nebo kdybychom mohli napravit minulost. „Ty povídky jsem napsal pro vás,“ říká King. „Zkoumejte je po libosti, ale buďte opatrní. Ty nejlepší mají zuby.“

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu – syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.

Kniha To (Stephen King)

Posledná zmena: 17.02.2020 02:41

Obsah knihy: To

JÁN GALOVIČ číta z knihy TO:

Ak si nespomenieš, neprežiješ. Ak si spomenieš, zomrieš.

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz?
Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť?
Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.

Z anglického originálu It (Scribner, a Division of Simon & Schuster, New York 2013) preložila Marína Gálisová.

Dostupné verzie titulu

To Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: To

Originálny názov: It

Objednávací kód

Produkt je zaradený do žánrov:

ISBN: 978-80-551-4960-8

EAN: 9788055149608

Rok a mesiac vydania: 2016/12

Počet strán: 1160

Väzba: Knihy viazané

Formát, hmotnosť: 135 × 208 mm, 860 g

Čitateľské recenzie

To vyčkáva. To vás paralyzuje strachom. Strachom, ktorý ste ešte nezažili. Ak sa neradi bojíte, mestečku Derry v štáte Maine sa radšej oblúkom vyhnite. Číha tam príšerné zlo.

Sedem detí spojí jedno; zastaviť To a ukončiť aj vraždy, ktoré sa nejako rozmohli. No dokáže Klub smoliarov (tak sa nazývajú) stopnúť udalosti, ktoré nechtiac odštartujú? Mysleli, že To porazili, ale po rokoch sa znovu vracajú domov. Roky sa snažili zatlačiť spomienky na svoje detstvo, až úplne zabudli, aká hrôza sa tam stala. Na všetko si spomenú, keď budú čeliť minulosti – spoločne.

Kniha bola (ak sa nemýlim) v roku 1990 aj sfilmovaná, takže sa určite máte na čo tešiť.

Áno, máte sa na čo tešiť len v tom prípade, ak ste nečítali jeho ďalšie knihy alebo ak máte výpadok pamäte a vôbec si nespomínate, akú kvalitu kníh od Kinga očakávať.

Na tento horor som sa neskutočne tešila a keď som ho už konečne mala doma, bolo to pre mňa 1053–stranové peklo, ktoré nemalo konca kraja. Čo sa stalo s mojím majstrom slova? Kde je jeho šialenstvo? Uznávam, že zvrátený bol sem-tam, no už nie v takej intenzite, ako sme my, skalní fanúšikovia, zvyknutí. Kde sa podel môj kráľ? Mala som pocit, že vôbec nečítam obľúbeného spisovateľa. Aby som to uviedla na pravú mieru, nedáva mi to zmysel. Hneď vám objasním prečo. King vydal Žiarenie v roku 1977 – úžasný horor, Pod Kupolou v 2009 – ten príbeh som „žrala“ a zrazu To – 1986. Poriadne ste si všimli tie čísla? Čo sa to deje? Viem, že autori majú zlé obdobia, ale To je pre mňa čistý „prepadák“ v jeho tvorbe.

Vždy som vám oznamovala, že od neho by som si prečítala všetko. Stále je to pravda – nedám sa odradiť jedným nepodarkom. Zvykla som písať, že vie úžasne vykresliť vnútorný svet postáv a tým si zabezpečí, že človek sa bude báť bez toho, aby sa niečo hrôzostrašné v diele dialo. Pochybujem, že spisovateľ túto recenziu bude čítať, ale ak áno a ešte si ju aj preloží, tu je pre neho malý odkaz: Nikdy nepíšte niečo tak dlhé! Na kolenách Vás prosím, toto už nerobte! Zabilo to celú prvotnú myšlienku.

Stephen sa rozbehol a hneď nabúral do steny. Myšlienka bola super, postavy výborne psychologicky zvládnuté, no čo on dokázal na tých stranách, o tom by som najradšej pomlčala, ale viem, že nemôžem. Omáčky, omáčky a ešte raz omáčky, ktoré ma vonkoncom nezaujímali. Toto dokáže zo seba vysotiť len človek bez talentu. Bože, veď to je King. Prečo sa to stalo? – pýtam sa znova. Roky, v ktorých písal To, museli byť pre neho temným obdobím plným spisovateľských blokov. Dobre, uznávam, už preháňam – trochu som sa rozohnila spravodlivým hnevom skalného fanúšika tohto génia, ktorému táto kniha trošku pokrivkáva – nie, ona je úplne bez nôh!

„Decká, fikcia je pravda v lži a pravda tejto fikcie je veľmi jednoduchá: mágia existuje.“
Stephen King o Tom

Musím uznať jedno; fiktívne mestečko Derry vymyslel bravúrne. Neprestajne ma prekvapuje, ako dokáže svoju predstavivosť vtesnať do reálneho sveta. Nazdávala som sa, že to mesto naozaj existuje. Dokonca som našla aj mapku, ale potom som zistila, že to bol iba fan art. Nechala som sa dobehnúť. Som rada, že aspoň tento aspekt diela odrážal vierohodne spisovateľovu genialitu. Domnievam sa, že príbeh by nebol až taký zlý, keby sa príliš nenaťahoval. Môj záver: nik nedokáže napísať beletriu takýchto ozrutných rozmerov. Na dĺžke si poriadne vybil zuby. Aj kráľ je len človek, a teda to nemal šancu zvládnuť. Nik to nemôže dobojovať do šťastného konca. Mohlo to dopadnúť horšie; mohol sa zapliesť do svojich slov, opakovať sa, vytvoriť umelý koniec, no nič z toho sa nekonalo. Prosto iba písal omáčky, ktoré neboli potrebné. Takéto rozsiahle dielo bolo nad jeho sily. Snažil sa, nepopieram. Zhostil sa toho celkom obstojne, no v tej kope stránok stratil seba.

Keď mi konečne prišlo To, mala som výraz ako Grinch, keď ukradol všetkým darčeky, no moje nadšenie sa zmenilo na číre zúfalstvo a to pomerne skoro – asi po strane tristo. Išlo to pekne-krásne dolu vodou a mne nezostalo nič iné len oči pre plač. Jeho opisy a rozprávanie, ktoré tak milujem, pochoval. Neviem vám vysvetliť ako, (mala som iba divný vnútorný pocit) no celkom ich „zabil“ a ja som sa nudila. Nudiť sa pri Kingovi? Vylúčené! Na moje veľké zdesenie; aj to sa môže stať. Mala som pocit, že si možno raz dal novoročné predsavzatie (ktoré väčšina z nás nesplní), že napíše najdlhší príbeh všetkých čias. Podarilo sa mu to, uznávam, ale na úkor kvality. Niektoré vsuvky do príbehu boli zbytočné, rozťahané, nemali tam čo robiť, zavadzali, skrátka, ich vyškrtnutím by sa nič nezmenilo. Áno, kniha by mala menej strán, ale aspoň by sa podobala na klasickú „Kingovku“.

Vraždy? Tie ma mali nejako nastrašiť? Mala mi stuhnúť krv v žilách? Nemala by som v noci dobre spať? Toto sa stávalo, keď som čítala Žiarenie a Kupolu, ani náhodou nie teraz. Skôr som sa smiala. Celý príbeh bol taký.. nemastný-neslaný, priam.. detský, to je to správne slovo. Môžete ma napadnúť a argumentovať tým, že to je predsa o deťoch. Aj Žiarenie je o chlapčekovi, ale nie je na tom nič, na čom by sa bolo dalo zasmiať. Celé hororové scény boli na zaplakanie, pretože boli smiešne, a to je postavené na hlavu. Teraz si nemyslite, že boli vtipné – nie, boli len naivné, no napísané s toľkou vážnosťou, že vám svitne v hlave, že toto asi ten King myslel skutočne a bude vám do popuku. Samozrejme, v diele boli jeho typické „scény zabíjania“ a držal sa stále motta: „Hlavne veľa krvi a hnusu.“, ale pre mňa to nemalo žiadne grády. Akoby sa vypísal – čo nie je pravda, lebo v roku 2009 vydáva ďalší dychberúci počin.

Knihu som úspešne dočítala – každé jedno slovo a som na seba hrdá. Najprv to vyzeralo kriticky – keď to pôsobí nešťastne od strany tristo z 1053-stranového diela je to tragické. No ešte väčšou tragédiou je, ak váš zbožňovaný autor napíše niečo, na čom necítite jeho rukopis, jeho neopakovateľný štýl a už nedokážete, tak presvedčivo tvrdiť ako kedysi, že ste jeho skalný fanúšik a dokázali by ste zistiť, že daný úryvok napísal on. Nevedela by som, že čítam niečo od Stephena, ak by to nebolo veľkými písmenami napísané na obálke. Som neskutočne sklamaná. Ešte ma to drží dodnes. Asi najviac zo všetkého ma mrzí, že sa mi to nepáčilo, lebo každému oddanému fanúšikovi sa to páčilo. Zaleziem niekde do kúta a idem si spytovať svedomie. Takto očierniť Kinga? To sa veru nedá ospravedlniť!

Táto recenzia je môj subjektívny názor. Stále nechápem, čo sa to so mnou stalo, a teda vám nedokážem konkrétnejšie popísať, prečo sa mi kniha zdala zlá. Jedno je ale isté – s Kingom rozhodne nekončím, už sa teším na jeho ďalšie výmysly a pevne verím, že nabudúce budem mať z toho také pocity, aké pri „majstrovi slova“ vždy mám.

Recenzovala: Natália Kapustová

King Stephen : To

Keby sa Stephenovi Kingovi niekedy v roku 1978 nepokazilo auto a on nemusel pešo prechádzať cez most, možno by mu nenapadol príbeh, ktorý sa stal základom k románu To. Nič by sa však nestalo. Ak by sa o pár rokov neskôr k tomu príbehu nevrátil a nezačal písať knihu, ktorá sa stane jednou z najlepších hororových príbehov vo svojej kategórii, tiež by sa nič nestalo. Len svet by prišiel o jedno vynikajúce dielo a čitatelia by nikdy nespoznali To. Derry je malé pokojné mesto v štáte Maine na severovýchode USA. Je to tiché mesto s knižnicou, lekármi a lekárňami, s obchodmi, školou a bežnými obyvateľmi úplne bežného amerického mesta.

Píše sa rok 1958, deťom sa začínajú prázdniny, na ktoré sa tešia. Aj partia hlavných postáv (jedno dievča a šesť chlapcov) je na tom podobne. Trápi ich však pár vecí. V prvom rade je to banda chuligánov, ktorá šikanuje každého v okolí. Sedemčlenná skupina je nepríjemnému tyranovi a jeho skupine naozaj tŕňom v oku. Veď jeden z nich je černoch, druhý sa zajakáva, tretí je tučko, ona je z chudobnej rodiny, ďalší Žid, hypochonder a „kecal“, ktorému sa ústa nikdy nezastavia. A tieto jedenásťročné deti majú problémy nielen s týmito vagabundmi ale aj s rodičmi a aj so zlom.

Zlo, ktoré sa zakráda mestskými kanálmi, zabíja deti a dospelí sú voči nemu akosi apatickí nielen v spomínanom roku 1958, ale aj o dvadsaťsedem rokov neskôr, kedy sa do Derry táto skupina vracia, aby konečne TO porazila. Ako sa ale To dá poraziť, keď si ani poriadne nespomínajú, čo v detstve zažili? Ako poraziť To, čo dokáže meniť podobu, väčšinou na seba berie podobu klauna a vidia ho len deti?

Príbeh je jednoduchý, čo ale nemožno povedať o forme rozprávania. Väčšia časť deja je prerozprávaná pomocou spomienok. Dokonca sa v texte nachádza retrospektíva retrospektívy (napríklad, keď si chlapec spomína, ako mu otec rozprával o svojich spomienkach z mladosti). Fabula deja je podaná z viacerých pohľadov. Každá postava podáva svoje zážitky, ktoré prežila či už v roku 1958 alebo vo vtedajšej prítomnosti. Napriek tejto štylistickej komplikovanosti sa však kniha dobre číta a čitateľ nie je v deji. Celá kniha je založená na krátkych príbehoch, ktoré partia prežíva až dôjde k monštruóznemu finále.

Na každé zlo existuje dobro. To môže byť hlavnou myšlienkou diela. Dobrom je tu úprimné priateľstvo školopovinných detí, dobrom sú detskí hrdinovia, ktorí vnímajú svet ináč, než dospelí. Ich svet je krajší, fantastickejší, jednoduchší a pre starších často nepochopiteľný. Autor tento svet podal naozaj bravúrne, psychika detských postáv je napísaná skutočne dokonale. Mostom medzi svetom dospelých a svetom detí je sila ich priateľstva, ich odvaha čeliť zlu, aj keď vedia, že im žiaden iný obyvateľ mesta Derry nepomôže. O to ťažšie sa potom ako tridsaťosemroční vracajú späť snažiac sa dokončiť to, čo nedokázali dokončiť v mladosti.

Stephen King čitateľom nič nezatajuje. Nepotrebuje šokovať. Často dopredu povie, čo sa udeje a tým v čitateľovi navodí hrôzu, ktorú potom očakáva. Každé slovo tu má význam, každá kurzívou napísaná veta je dôležitá. Preto sa text nedá zhltnúť na jeden šup, treba si vychutnávať slovo po slove.

Celému dielu sa nedá skoro nič vytknúť. Možno však niektorí ťažko rozdýchajú skupinový milostný akt mladých detí. Na vtedajšiu dobu, keď sa kniha prvýkrát objavila v obchodoch (1986) to musela byť pre konzervatívnu Ameriku naozaj sila.

Prečítať túto knihu je ako vrátiť sa do detstva. Do obdobia, keď sme ešte jasne vedeli rozlíšiť čo je dobro a čo zlo. Aj preto sa po dočítaní len ťažko odkladá na poličku medzi ostatné úžasné Kingove romány.

Stephen King: To

Ak by ste meno Stephen King vyslovili pred niekým, kto knihy vôbec nečíta, pravdepodobne by sa mu v hlave rozblikala aspoň nejaká kontrolka. Dnes už žijúca legenda má na konte takmer 50 kníh a podľa nich bolo dokonca natočených niekoľko desiatok filmov.

Vlastne ani neviem, ako je možné, že som sa doteraz k nemu nedostala inak ako práve cez filmy – The Shining nielen že milujem, ale pokladám za asi najlepší horor vôbec, nedávno som videla celkom dobrý seriál 11.22.63 a kto by nepoznal Zelenú míľu?

Preto keď som dostala ponuku zrecenzovať To, váhala som iba chvíľku: neviem, či je to náhoda alebo pomätenie zmyslov, že do 1056-stranového To(ho?) som sa pustila hneď po 916-stranových Pilieroch zeme. Na začiatok roka mám teda 2000-stranový knižný maratón za sebou.

Nechcem sa hrať na literárneho kritika – hoci horory milujem, tie literárne nemám veľmi načítané a neviem posúdiť ani to, aké horory sa písali pred rokom 1986 a ako práve táto kniha zmenila pohľad na tento žáner. Z odstupu 30 rokov a podľa vlastného čitateľského zážitku ju vnímam ako zásadnú, no na 5 hviezdičiek to u mňa určite nie je.

Čo je super prepracované, je najmä kompozícia a samotné postavy. Dalo by sa povedať, že hlavnou postavou tu je samotné (fiktívne) mesto Derry, ktoré sa najskôr zdá byť len dejiskom podozrivého množstva násilia, no ako sa postupne ukazuje, je Tým tak presiaknuté, že sa stáva nie nemým svedkom, ale spoluúčastníkom všetkého, čo sa v ňom deje už stovky rokov.

Potom sú tu dve partie – tzv. Klub smoliarov a o nemenej smoliarskejší klub výrastkov okolo Henryho Bowersa. Ich smola spočíva v tom, že sa im nedarí zlikvidovať zopár malých chlapcov, ktorí nemajú v sebe toľko nenávisti ani fyzickej sily, aby s nimi mohli vôbec bojovať. To, čo na začiatku vyzerá ako tvrdšia detská šikana, má pre slabšie decká postupne až životunebezpečný náboj.

Klub smoliarov je vyskladaný perfektne. 6 chlapcov, 1 dievča. Všetci majú cca 11 rokov a každý má svoje vlastné problémy. Jeden má priveľmi ochranársku mamičku, kvôli ktorej sa bez inhalátora na astmu ani nepohne. Druhý je čierny (a to bol v roku 1958, kedy sa príbeh začína, ešte veľký problém). Tretiemu zomrel mladší brat, atď. Všetci získajú nezávisle od seba nejakú vlastnú strašidelnú skúsenosť a tým aj motiváciu bojovať proti Tomu.

V roku 1958 sa im ako malým deckám takmer podarilo To zneškodniť, no dohodli sa, že ak by sa To opäť objavilo, všetci sa spolu znova stretnú a zabránia Tomu vraždiť raz a navždy. A tak sa po 27 rokoch vracajú do svojho rodného mesta a postupne sa rozpamätávajú na všetko, čo sa v detstve odohralo a na čo medzitým úplne zabudli.

Poslednou dôležitou postavou je samotné To. Na obálke, vo filme a často aj v knihe má podobu klauna, no nejde len o nejakého bububu šaška, ktorý chodí strašiť v kanáloch. To je vlastne zhmotnené zlo a veriaci človek (napr. ja) by ho pokojne mohol nazvať diablom. Neviem, či je to len literárny zámer alebo je Kingov spôsob vyrovnávania sa s tým, čo má vo svete viery dávno konkrétne pomenovanie. V knihe boli zmienky o takej tej tradičnej viere brané skôr len ako kulisa. To sa zjavuje vždy ako niečo, čoho sa človek najviac bojí. Niekto sa bojí vlkolakov, niekto otca (!), niekto má ten strach zakorenený tak hlboko v sebe, že až keď uvidí To zhmotnené, pochopí, čoho sa bojí.

Dej rozpráva Mike Hanlon, jeden z členov Klubu smoliarov a prostredníctvom neho sám autor, a striedavo tiež jednotlivé postavy na striedačku v prítomnosti (1985) a v minulosti (1958). Je to taký do seba zapadajúci stroj, kde má každé koliesko svoje miesto a každá udalosť je rozprávaná tou správnou postavou na tom správnom mieste.

Zároveň sa tým príbeh veľmi spomaľuje a naťahuje. 1000+ strán by sa pokojne dalo zoškrtať na polovicu a knihe by to neublížilo, a bez straty pointy pokojne aj na 300 strán. Z toho pramení moje základné rozčarovanie, preto ak sa na To chystáte, zadovážte si skôr e-knihu, inak budete posilovať so skoro kilovou buksou a tých dlhých zimných večerov s dostatkom času na čítanie už tiež nebude veľa.

Ďalšie moje výhrady sa týkajú záveru. Ak čítam horor, chcela by som sa báť. Ak by som sa nechcela, začnem čítať ženské romány. Ak čítam horor, chcem napínavú atmosféru, ktorá bude gradovať a ja sa budem báť ísť v noci spať (ako sa mi to napr. stalo pri Trhline). Ak čítam horor, chcem fantastický záver, z ktorého spadnem na zadok.

Je pravda, že som mala počas čítania To(ho) zopár nepokojných nocí, tie však spôsobili rôzne brutálne scény, ktoré pre mňa úplne strašidelné nie sú, ale pre moje podvedomie asi áno. No finále ma sklamalo – občas som si zívla, občas rátala strany a občas si pomyslela, že King musel šlapať na LSD, keď písal niektoré pasáže. Kingofilci, pustite sa do mňa, ale ja som už skrátka po tých cca 700-800 prečítaných stranách vedela toľko, že som mohla ten koniec dopísať sama (a bez LSD).

Vyhýbajúc sa spoilerom len dodám, že nakoniec to celé nejako skončí a postavy začnú opäť zabúdať. To je nakoniec veľmi čarovné najmä spôsobom, akým sa to deje a ako to knihu rámcuje a uzatvára. Po dočítaní mi teda ostal dobrý pocit, ako keď si po dobrom stejku už nepokazíte chuť teplým pivom ale vychutnávate si ešte dlho chuť šťavnatého (krvavého ;)) mäska.

Outsider

Kniha ( pevná vazba )

  • Skladem 5+ ks
  • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
  • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

469 Kč s DPH

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkazy DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává… Přejít na celý popis

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkazy DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?

Bestseller v knihy Dobrovský

69. v e-shopu | 67. minulý týden | 4. nejlepší dosažené 29.05.2019

2. v Světový horor | 1. minulý týden | 1. nejlepší dosažené 24.01.2020

Hodnocení čtenářů

4.3 z 5 33 hodnocení čtenářů

17× 5 hvězdiček 11× 4 hvězdičky 6× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

5 z 5 hvězdiček Lucie 14. května 2019

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem. King opět předvedl umění napsat knihu, kterou člověk těžko odloží z ruky. Za mě určitě jedno z jeho nejlepších děl:)

Pomohla vám tato recenze? Ano 5

Kniha, BETA Dobrovský, 2019, 9788075930507

4 z 5 hvězdiček Maritin Blažek 7. června 2019

Kniha super, užil jsem si ji a jednoznačně doporučuji, Kingovi palec nahoru. Co ovšem zážitek sráží dolů, je špatný překlad, plný chyb, nelogických vět, atd. Takže Betě naopak palec dolů.

Pomohla vám tato recenze? Ano 3

Kniha, BETA Dobrovský, 2019, 9788075930507

5 z 5 hvězdiček Adéla 28. května 2019

Tato kniha a příběh potvrzuji, že pan King je prostě Mistr. Kniha se krásně čte a díky příběhu jsem měla husí kůži. Určitě stojí za přečtení a zařazení do knihovny mezi knihy ke kterým se budu ráda vracet.

Pomohla vám tato recenze? Ano 2

Kniha, BETA Dobrovský, 2019, 9788075930507

4 z 5 hvězdiček Zuzka 27. května 2019

Velmi ctiva knizka, ani me navadilo to nadprirozeno, zadna hlucha mista. Oproti Ruzenkam jsem mela precteno zachvilku.

Pomohla vám tato recenze? Ano 2

Kniha, BETA Dobrovský, 2019, 9788075930507

4 z 5 hvězdiček Karin Novotná 25. května 2019

To, co na prvních sto stranách působí jako detektivní thriller, se postupně proměňuje v pátrání po nadpřirozenu. King pak ústy Holly Gibneyové (ano, je to ta rozpolcená dáma ze série knih o Billu Hodgesovi) nabádá čtenáře, aby přestali spoléhat jen na vlastní rozum a ukazuje jim, jak zdánlivě jasný případ plný jasných důkazů může být propojen se světem mimo naše chápání. Začátek byl pro mě mírně rozpačitý – pořád jsem čekala, kdy už King vytáhne ze skříně toho strašáka. A on ho tam měl celou dobu. Všichni, kdo máte rádi tenhle typ jeho knih (o malém městečku a velkých hrůzách) sáhněte po Outsiderovi bez váhání. Když se asi v polovině příběhu k detektivům (trochu nemastným a neslaným, snad kromě Ralpha) přidá i Holly se svými fóbiemi a bystrými postřehy (ta holka je prostě skvělá!), najednou má vyprávění ten správný šmrnc. Kingova tůň inspirace se zdá být bezedná.

Pomohla vám tato recenze? Ano 2

Kniha, BETA Dobrovský, 2019, 9788075930507

5 z 5 hvězdiček Hana Růžičková 30. května 2019

no copak bychom nic jiného ,než pouze skvělé od pana Kinga neočekávali?Pro mě super počtení na jeden zátah.

Pomohla vám tato recenze? Ano 1

Kniha, BETA Dobrovský, 2019, 9788075930507

4 z 5 hvězdiček Markéta Kubínová 30. května 2019

Kniha je čtivá, výtku mám jedinou, pro mě těžko uvěřitelná brutalita způsobená malému chlapci. Zdála se mi samoúčelná a šlo jen o to čtenáře šokovat. Zkrátka mi nesedla do celkového konceptu pachatele. byla prostě nesmyslná. Jak řekl major Zeman: "Když zabiješ lidi, nebudeš jim pak kácet stromy. 🙂 Myslím si, že King, jako mistr spíše podpovrchové "bestiality" neměl tuhle explicitní manýru zapotřebí. Knihu ale doporučuji, King je ve formě! Jen tak dál, Králi!!

Pomohla vám tato recenze? Ano 1

Kniha, BETA Dobrovský, 2019, 9788075930507

5 z 5 hvězdiček Petra 13. ledna 2020

Další perla MISTRA hororu. U jeho knih nejde "sáhnout vedle", všechny stojí a přečtení – i tahle.

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, BETA Dobrovský, 2019, 9788075930507

4 z 5 hvězdiček ykwia 22. října 2019

Ja som zo skupiny, ktorá Kinga môže. Jeho mnohými kritizované zdĺhavé rozpisovania mi vôbec nevadia. To by bolo ako kritizovať dobrého kuchára, že robí veľké porcie. Toto, hoci je to novšia kniha, by som zaradil štýlom medzi klasické kingovky. Mala všetko, na čo som u Kinga zvyknutý. Teda okrem Castle Rocku. Čo je v jeho nových knihách jav pomerne bežný. Je mi za ním trochu smutno.

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, BETA Dobrovský, 2019, 9788075930507

4 z 5 hvězdiček Peter 9. října 2019

Zajímavá inspirace. Člověk do poslední chvíle čeká, jak to vlastně je. Dotoho napojení na trilogii Pan Mercedes potěší 🙂

Stephen King | Konec hlídky (1/5) audiokniha, mluvené slovo

Popis:

Leave a Reply