Kniha Útěk do divočiny (Jon Krakauer)

Kniha Útěk do divočiny (Jon Krakauer)

Kniha Útěk do divočiny (Jon Krakauer) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Útěk do divočiny (Jon Krakauer)
 • Elérhető fájlok: Kniha Útěk do divočiny (Jon Krakauer).pdf, Kniha Útěk do divočiny (Jon Krakauer).epub, Kniha Útěk do divočiny (Jon Krakauer).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Útěk do divočiny

kniha od: Jon Krakauer

Stejně jako asi většinu současných čtenářů mě ke knize přivedla filmová předloha, a těžko rozhodnout, které zpracování životního příběhu Alexe Supertrampa mě zasáhlo silněji. Soudím, že obzvlášť v moderní době byl Alex vskutku ojediněle uvědomělým jedincem a jeho příběh je velmi inspirativní pro všechny, kteří vnímají každodenní shon s nadhledem. Jednoznačné doporučení pro všechny, kteří mají občas nutkání sbalit si batůžek a utéct trvale mimo civilizaci. “Chris answered that careers were demeaning “twentieth-century inventions,” more of a liability than an asset, and that he would do fine without one, thank you.”

Nebudu hodnit hvězdičkama, protože jsem knihu po pár stránkách odložila. Nebavila mě.

Mám moc ráda knihy z Amerického prostředí, ať už z města nebo z divočiny a přírody.

Četla jsem nedávno podobnou knihu o takové výpravě a tam mě moc zaujala a hltala jsem ji každým slovem, ale tohle mě vůbec nezaujalo a dokonce mě to nudilo. Od začátku stránky přeskakovaly.

Stějně jako u knihy Peklo blízko nebe – nemůžu jinak než, že i tento příběh je neskutečný a od knihy se lze jen těžko odtrhnout. Jediné co bych knize vytkla bylo zasahování autora a vecpávání jeho útržků ze života..ty bych v knize opravdu nepotřebovala a celkově mi to narušovala jinak úžasný příběh.

Knihu jsem si samozřejmě přečetl až po filmu, který jsem viděl kdysi dávno. Obojí je velmi dobré, kniha je však o něco lepší, jelikož je v ní spousta věcí, které se do filmu nevešly.

Tak s touto knihou – s tímto životním příběhem, chcete-li – jsem rozhodně nesáhla vedle.
Mladý Chris McCandless uniká před civilizací do divočiny, kde se živí tím, co mu dává příroda – lovnou zvěří, veverkami, trochou těch ryb a rostlinnou stravou. Ke konci už nachází jakési usmíření, dostává se k určitému kompromisu a je připraven se vrátit do města. A bylo by se mu to i podařilo, nebýt jednoho omylu.
Užívala jsem si při četbě těch pocitů, kterých se mi dostávalo s každým řádkem. Směs klidu a míru, úžasu, ale hlavně pocitu těsného propojení s přírodou, s divočinou. Nejednou jsem zatoužila být na Chrisově místě. Dát sbohem pravidlům a alespoň nějaký čas strávit mimo civilizaci.
Musím ale zmínit, že občas jsem se ztrácela v jednotlivých “výpovědích”. Každou kapitolu jsem se musela zastavit a ujasnit si, do jaké fáze Chrisova příběhu tato část zapadá. Neboť autor nezvolil chronologickou kompozici, nýbrž to tam házel ne vyloženě namátkově, ale na přeskáčku.
To ale způsobilo, že jste se o Chrisovi stále dozvídali něco jiného – dokonce i v úplném závěru knihy. Mysleli jste si, že už jste si o něm udělali obrázek, a najednou přišla další kapitola a náš hlavní hrdina, tento pozoruhodný člověk, nabyl zcela jiných rozměrů.
Příjemná, pamětihodná četba. Doporučuji.

Příběh, který chytí za srdce a nás lidi, co touží po dobrodružství, poznání a samotě rozhodně zaujme a možná i inspiruje. I když příběh neměl šťastný konec, tak se hlavní hrdina podle všeho díky svému dobrodružství šťastně cítil a to je v téhle době často opravdu těžké. Pořád se za něčím honíme a neuvědomujeme si, že tady vždycky bude něco dalšího, něco lepšího, co budeme chtít příště. Je to začarovaný kruh a pak nezbývá moc času na to si ten život opravdu užívat podle svého uvážení. Myslím, že lidi, kteří takto ,,utíkají” a užívají si samotu mají v hlavě sice většinou bordel, ale rozhodně mají odvahu. Protože být jen sám se sebou je sakra těžký. Tu chuť takto utéct má asi někdy většina z nás, ale kdo to opravdu uskuteční ?

Velmi zajímavá kniha, která je nejen o osudu jednoho mladého muže, ale najdete v ní i další zajímavé informace o Aljašce, o různých dalších dobrodruzích i o autorovi samotném. Pro mě je Chris opravdu zajímavá osoba a vlastně ho chápu, mám k tuláctví a minimalismu obecně kladný postoj. Jen si prostě myslím, že před něčím utíkal a to se autorovi objevit nepodařilo, protože to Chris skrýval sám v sobě, a možná také nechtěl Krakauer zranit jeho rodinu. I když já asi tuším.

Útěk do divočiny je rekonstrukce života jednoho mladého muže, jehož sny a ideály se vymykaly době. Jeho cesta ho stála život, leč něco mi říká, že na tom tragickém konci svého života ničeho nelitoval. Jeho smrt možná byla z pohledu mnoha lidí zbytečná. Pro mě však zemřel během té nejdůležitější aktivity našeho života – během pokusu splnit si sen. To bychom měli respektovat, i když jeho pohnutky nesdílíme a sami jdeme jinou cestou.

Útěk do divočiny

Vydavateľ: Colombus Jazyk: český Formát: Kniha Počet strán: 268 Vydanie: 2008/06 Poradie vydania: 1.

Posledná zmena: 17.02.2020 02:42

 • Sledovať titul
 • Informuj priateľa
 • Recenzie (0)
 • Komentáre (1)

Obsah knihy: Útěk do divočiny

Tragická odysea mladého dobrodruha, putování, na jehož konci čekala smrt… Předloha ke stejnojmennému filmu, který uvedou i česká kina! Přátelé a příbuzní o něm hovořili jako o bystrém, příjemném, inteligentním a citlivém mladém muži, který nezkazil žádnou legraci. Proč se však Chris McCandless krátce po promoci rozhodl dát sbohem civilizaci a vydal se na nebezpečnou cestu napříč divočinou, se dnes už můžeme jen dohadovat. A neprozradí nám to už ani sám mladý dobrodruh. DvaadvacetiletýChristopher se ze svých cest už nikdy nevrátil. Jeho stopy se v devadesátém druhém roce ztratily na Aljašce, kde bylo o čtyři měsíce později, v rozbitém odstaveném autobuse, nalezeno jeho vychrtlé mrtvé tělo. Ležel tam opuštěný, bez dokladů, jen s poničeným deníkem z posledních dnů. Byl Alexander Supertramp, jak si Chris McCandless na svých cestách říkal, naivní snílek, který přečetl příliš mnoho Londonových románů, nebo jej hnala touha po něčem větším, silnějším, neuchopitelnějším? Mužem, jenž je nad jiné povolán zamyslet se nad těmito i dalšími otázkami, je Jon Krakauer, reportér a horolezec, jemuž je riskování života bezmála denním chlebem. Příběh Christophera McCandlesse Krakauera hluboce zaujal, o to víc, že v něm cítí zřetelnou paralelu s vlastními sny, s vlastními touhami a vlastní posedlostí. Fascinující román Útěk do divočiny zdaleka není pouhou rekonstrukcí možných událostí. Je napínavým příběhem, dokládajícím dokonalé vcítění autora, filozofickou rozpravou o lidské touze po riziku, po nebezpečí, po volnosti a po nikdy nekončící pouti – do vlastního nitra.

Detaily o knihe

Názov: Útěk do divočiny

Originálny názov: Into de wild

Objednávací kód

Produkt je zaradený do žánrov:

ISBN: 80-7249-234-3

EAN: 9788072492343

Rok a mesiac vydania: 2008/06

Počet strán: 268

Väzba: Knihy viazané

Formát, hmotnosť: 158 × 216 mm, 380 g

Útěk do divočiny

Kniha ( pevná vazba )

Přátelé a příbuzní o něm hovořili jako o bystrém, příjemném, inteligentním a citlivém mladém muži, který nezkazil žádnou legraci. Proč se však Chris McCandless krátce po promoci rozhodl dát sbohem civilizaci a vydal se na nebezpečnou cestu napříč divočinou, se dnes už můžeme jen dohadovat. A neprozradí nám to už ani sám mladý dobrodruh.… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Přátelé a příbuzní o něm hovořili jako o bystrém, příjemném, inteligentním a citlivém mladém muži, který nezkazil žádnou legraci. Proč se však Chris McCandless krátce po promoci rozhodl dát sbohem civilizaci a vydal se na nebezpečnou cestu napříč divočinou, se dnes už můžeme jen dohadovat. A neprozradí nám to už ani sám mladý dobrodruh. DvaadvacetiletýChristopher se ze svých cest už nikdy nevrátil. Jeho stopy se v devadesátém druhém roce ztratily na Aljašce, kde bylo o čtyři měsíce později, v rozbitém odstaveném autobuse, nalezeno jeho vychrtlé mrtvé tělo. Ležel tam opuštěný, bez dokladů, jen s poničeným deníkem z posledních dnů. Byl Alexander Supertramp, jak si Chris McCandless na svých cestách říkal, naivní snílek, který přečetl příliš mnoho Londonových románů, nebo jej hnala touha po něčem větším, silnějším, neuchopitelnějším?Mužem, jenž je nad jiné povolán zamyslet se nad těmito i dalšími otázkami, je Jon Krakauer, reportér a horolezec, jemuž je riskování života bezmála denním chlebem. Příběh Christophera McCandlesse Krakauera hluboce zaujal, o to víc, že v něm cítí zřetelnou paralelu s vlastními sny, s vlastními touhami a vlastní posedlostí. Fascinující román Útěk do divočiny zdaleka není pouhou rekonstrukcí možných událostí. Je napínavým příběhem, dokládajícím dokonalé vcítění autora, filozofickou rozpravou o lidské touze po riziku, po nebezpečí, po volnosti a po nikdy nekončící pouti – do vlastního nitra.

Bestseller v knihy Dobrovský

41448. v e-shopu | 39307. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.4 z 5 3 hodnocení čtenářů

2× 5 hvězdiček 1× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Útěk do divočiny

Tragická odysea mladého dobrodruha, putování, na jehož konci čekala smrt…

Přátelé a příbuzní o něm hovořili jako o bystrém, příjemném, inteligentním a citlivém mladém muži, který nezkazil žádnou legraci. Proč se však Chris McCandless krátce po promoci rozhodl dát sbohem civilizaci a vydal se na nebezpečnou cestu.

Vyprodané , jsou však dostupná jiná vydání.

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

 • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
 • více než 2500 výdejních míst
 • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Přejete si ho zobrazit? Nedá mi to, ešte musím uviesť jeden príklad – úryvok zo slovenského prekladu:

"Po krátkej ceste na juh sa vybral na pláž, kanoe zakotvil na piesčine ďaleko od brehu a išiel si pozrieť silné prúdy. Za hodinu začal fúkať poriadny vietor z púšte. Vetrisko a podvodné prúdy sa proti nemu sprisahali a tiahli ho ďalej do mora."

K tomuto odstavci som sa vrátila niekoľkokrát a snažila sa pochopiť, čo presne sa stalo. Úplne mi to objasnil až český preklad:

"Poté, co urazil kus cesty směrem na jih, vytáhl kánoi na písečný břeh daleko od vody, aby mohl pozorovat mohutné přílivové vlny. O hodinu později začaly z pouště fičet prudké větrné poryvy; vítr a přílivové vlny se spojily a vynesly ho na moře. " Čti víc

Útěk do divočiny

Tragická odysea mladého dobrodruha, putování, na jehož konci čekala smrt…

Přátelé a příbuzní o něm hovořili jako o bystrém, příjemném, inteligentním a citlivém mladém muži, který nezkazil žádnou legraci. Proč se však Chris McCandless krátce po promoci rozhodl dát sbohem civilizaci a vydal se na nebezpečnou cestu.

Vypredané , sú však dostupné iné vydania.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prajete si ho zobraziť? Nedá mi to, ešte musím uviesť jeden príklad – úryvok zo slovenského prekladu:

"Po krátkej ceste na juh sa vybral na pláž, kanoe zakotvil na piesčine ďaleko od brehu a išiel si pozrieť silné prúdy. Za hodinu začal fúkať poriadny vietor z púšte. Vetrisko a podvodné prúdy sa proti nemu sprisahali a tiahli ho ďalej do mora."

K tomuto odstavci som sa vrátila niekoľkokrát a snažila sa pochopiť, čo presne sa stalo. Úplne mi to objasnil až český preklad:

"Poté, co urazil kus cesty směrem na jih, vytáhl kánoi na písečný břeh daleko od vody, aby mohl pozorovat mohutné přílivové vlny. O hodinu později začaly z pouště fičet prudké větrné poryvy; vítr a přílivové vlny se spojily a vynesly ho na moře. " Čítaj viac

ГљtД›k do divoДЌiny

PЕ™ГЎtelГ© a pЕ™Г­buznГ­ o nД›m hovoЕ™ili jako o bystrГ©m, pЕ™Г­jemnГ©m, inteligentnГ­m a citlivГ©m mladГ©m muЕѕi, kterГЅ nezkazil ЕѕГЎdnou legraci. ProДЌ se vЕЎak Chris McCandless krГЎtce po promoci rozhodl dГЎt sbohem civilizaci a vydal se. VГ­ce

 • Skladem 4 ks
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

PЕ™ГЎtelГ© a pЕ™Г­buznГ­ o nД›m hovoЕ™ili jako o bystrГ©m, pЕ™Г­jemnГ©m, inteligentnГ­m a citlivГ©m mladГ©m muЕѕi, kterГЅ nezkazil ЕѕГЎdnou legraci. ProДЌ se vЕЎak Chris McCandless krГЎtce po promoci rozhodl dГЎt sbohem civilizaci a vydal se na nebezpeДЌnou cestu napЕ™Г­ДЌ divoДЌinou, se dnes uЕѕ mЕЇЕѕeme jen dohadovat. A neprozradГ­ nГЎm to uЕѕ ani sГЎm mladГЅ dobrodruh. DvaadvacetiletГЅ Christopher se ze svГЅch cest uЕѕ nikdy nevrГЎtil. Jeho stopy se v devadesГЎtГ©m druhГ©m roce ztratily na AljaЕЎce, kde bylo o ДЌtyЕ™i mД›sГ­ce pozdД›ji, v rozbitГ©m odstavenГ©m autobuse, nalezeno jeho vychrtlГ© mrtvГ© tД›lo. LeЕѕel tam opuЕЎtД›nГЅ, bez dokladЕЇ, jen s poniДЌenГЅm denГ­kem z poslednГ­ch dnů… PЕ™Г­bД›h Christophera McCandlesse hluboce zaujal novinГЎЕ™e, spisovatele, horolezce a dobrodruha Jona Krakauera, jemuЕѕ je riskovГЎnГ­ Еѕivota bezmГЎla dennГ­m chlebem. FascinujГ­cГ­ romГЎn ГљtД›k do divoДЌiny zdaleka nenГ­ pouhou rekonstrukcГ­ moЕѕnГЅch udГЎlostГ­. Je napГ­navГЅm pЕ™Г­bД›hem, doklГЎdajГ­cГ­m dokonalГ© vcГ­tД›nГ­ autora, filozofickou rozpravou o lidskГ© touze po riziku, po nebezpeДЌГ­, po volnosti a po nikdy nekonДЌГ­cГ­ pouti – do vlastnГ­ho nitra…

Kniha Útěk do divočiny (Jon Krakauer)

V lйtм roku 1992 naљla skupina lovcщ ve vyшazenйm autobusu uprostшed divoиiny tмlo neznбmйho mladнka. Ukбzalo se, ћe zemшel hlady, a ћe okolnosti jeho smrti jsou podivnй. Vydavatel иasopisu Outside poћбdal Jona Krakauera, horolezce a novinбшe, aby o tomto pшнpadu nмco napsal.

Mrtvэ, Chris McCandless, pochбzel z vynikajнcн rodiny, vystudoval vysokou љkolu – ale hned po zнskбnн titulu vмnoval vљechny svй penнze na dobroиinnй ъиely, sbalil vмci a zaиal se toulat po Americe.

„ Pмt tэdnщ pшed tнm naloћil veљkerй svoje vмci do svйho malйho auta, a aniћ mмl nмjakэ pшesnэ plбn, zamншil si to na zбpad. Tato vэprava se mмla stбt odyseou v plnйm slova smyslu, impozantnн cestou, kterб vљe zmмnн. Pшedeљlй иtyшi roky strбvil – alespoт to tak vidмl – plnмnнm absurdnн a obtнћnй povinnosti – vystudoval univerzitu. Po dlouhй dobм byl volnэ, osvobozenэ od dusivйho svмta svэch rodiищ a vrstevnнkщ, svмta odcizenн a vљemoћnэch jistot a materiбlnнho pшebytku, svмta, v nмmћ se cнtil polestnм odlouиenэ od zбkladnнho tepu ћivota.
Vyrazil smмrem na zбpad od Atlanty a chtмl pro sebe vymyslet od zбkladщ novэ zpщsob ћivota, v nмmћ by mohl zcela volnм pшijнmat nikэm a niинm nepшedfiltrovanй zбћitky. Aby symbolicky vyjбdшil svй naprostй odpoutбnн se od pшedeљlйho ћivota, pшijal dokonce novй jmйno. “ (Str. 40)

Velkou roli v tom hrбly konflikty s otcem:

„ Oba dva, jak otec, tak syn, byli umнnмnн a pшнliљ citlivн. Vezmeme-li v ъvahu Waltovu potшebu kontrolovat a Chrisovu pшemrљtмnм nezбvislou povahu, polarizace byla zcela nevyhnutelnб. Chris se Waltovм autoritм po celб studia na stшednн i na vysokй љkole v pшekvapujнcн mншe podшнdil, uvnitш se vљak celou dobu uћнral. Mnoho иasu strбvil rozjнmбnнm nad tнm, co povaћoval za otcovy morбlnн nedostatky, nad pokrytectvнm jeho rodiиovskйho stylu a nad tyranн stбle nминm podmiтovanй lбsky rodiищ. Nakonec se Chris vzbouшil, a kdyћ k tomu doљlo, udмlal to se svou charakteristickou neumнrnмnostн. “ (Str. 92)

Jeљtм vмtљн vliv mмlo opбjenн se literбrnнmi vzory a postavami, texty Londona, Tolstйho nebo Thoreaua. Svou cestu chtмl Chris zavrљit pobytem ve skuteиnй divoиinм, na Aljaљce, odkбzбn sбm na sebe. Bohuћel na to ale nebyl dostateиnм pшipravenэ a to se mu stalo osudnэm. Alespoт takto se jevil zбvмr иlбnku, napsanйho v omezenйm иase.

Krakauer tйma nemohl pustit z hlavy, dбle pшemэљlel (mimo jinй i kvщli paralelбm se svэm ћivotem – konflikty s otcem, riskovбnн a fascinace pшнrodou), zpracovбval ohlasy иtenбшщ a pшitom љel po McCandlessovэch stopбch. Vэsledkem je kniha „ Ъtмk do divoиiny “. Mapuje celй putovбnн, hledб nбzory, dбvб slovo lidem, se kterэmi se mladнk setkal, cituje jeho dopisy a pohledy, podtrhanб mнsta v knihбch. Vэbornб, ne-li nejlepљн, je kapitola s pшehledem dalљнch podobnэch ъtмkбшщ, blбznщ i naivkщ, snнlkщ i zoufalcщ. Nad popisem Krakauerova blбznivйho pokusu o dobytн Пбblova palce se tajн dech a иtenбш si uvмdomн, kolikrбt mohl zemшнt a ћe by se pak takй spekulovalo o jeho nezodpovмdnosti иi nepшipravenosti.

Bмhem иtenн jsem si proљel rщznэmi nбhledy na hlavnн postavu. Nejdшнv jsem ho pochopitelnм povaћoval za blбzna.

„ McCandless se do pшнrody zбmмrnм vydal bez dostateиnйho vybavenн a postrбdal urиitй poloћky, kterй Aljaљanй povaћujн za nezbytnй: velkorбћnн puљku, mapu a kompas, sekeru. To bylo povaћovбno nejen za dщkaz jeho hlouposti, ale dokonce za jeљtм vмtљн hшнch – za aroganci. “ (Str. 237)

Pak jsem zaиal rozumмt jeho nezkrotnй touze uniknout.

„ Na rozdнl od Muira a Thoreaua se McCandless vydal do divoиiny nikoli pшedevљнm proto, aby rozjнmal o pшнrodм nebo o svмtм jako takovйm, ale spнљe proto, aby prozkoumбval vnitшnн svмt svй vlastnн duљe. Brzy vљak zjistil to, co Muir i Thoreau jiћ vмdмli. Delљн pobyt v divoиinм nevyhnutelnм orientuje lidskou pozornost stejnou mмrou ven, jako dovnitш. Nemщћeme ћнt v pшнrodм, aniћ bychom vщиi nн a vљemu, co s nн souvisн, nerozvinuli jak velice citlivй prozumмnн, tak i silnй emocionбlnн vazby. “ (Str. 240)

Paradoxnн ovљem je, ћe mнsto, kam se uchэlil, z aljaљskйho pohledu nebyla ћбdnб divoиina. Pбr desнtek mil od dбlnice, v (teoretickйm) dosahu dokonce stбly tшi sruby, geografickй uspoшбdбnн zaruиovalo dostatek zvмшe a aиkoliv terйn byl v tй dobм obtнћnэ, ъzemнm vedla silnice Stampede. Resp. jejн pozщstatky; nebyla dokonиenб a po tшiceti letech je prakticky zniиenб, ale i tak. Vyшazenэ autobus, v nмmћ McCandless naљel ъtoиiљtм, slouћil pшi jejн stavbм k ubytovбnн dмlnнkщ.

Touze uniknout jsem rozumмl, ale stбle jsem si myslel, ћe McCandless podcenil pшнpravu. Krakauerova zjiљtмnн a svмdectvн, a zejmйna jeho odhalenн moћnй pшниiny smrti, ukazujн, ћe problйm byla spнљe neљќastnб souhra okolnostн a pбr neznalostн, kterй by v jinй situaci a jinйm poшadн nemмly ћбdnй dщsledky. Kdo by шekl, ћe na Aljaљce jsou шeky nejvodnatмjљн aћ v srpnu a z malй шниky se stane nepшekroиitelnб pшekбћka?

„ Kdyћ pшed љedesбti sedmi dny za dubnovэch mrazщ poprvй pшekroиil шeku, byla to sice ledovб, avљak jen po kolena sahajнcн шниka, pшes kterou se snadno pшebrodil. Pбtйho иervence se vљak Teklanika, zcela rozvodnмnб, vzdutб deљtмm a roztбlэm snмhem z ledovcщ v Aljaљskйm pohoшн, nezkrotnм a rychle шнtila vpшed.
Kdyby se dokбzal dostat na druhou stranu, byla by zbэvajнcн ибst pochodu k dбlnici snadnб; ale k tomu, aby se tam dostal, by musel zdolat tшicet metrщ љironkэ proud vody. Voda, temnб dнky ledovcovйmu sedimentu a s teplotou jen o nмkolik mбlo stpтщ vyљљн neћ led, jнmћ jeљtм donedбvna byla, mмla barvu mokrйho betonu. Шeka, pшнliљ hlubokб na pшebrodмnн, hшmмla jako nбkladnн vlak. Mohutnэ proud by jej srazil a odnesl pryи. “ (Str. 224)

Nakonec si tedy myslнm, ћe jeho hlavnн chybou bylo obraznм шeиeno spбlenн mostщ – do divoиiny se vydal ъmyslnм bez mapy a dalљнch prostшedkщ, jak zнskat pomoc. Nemohl se dozvмdмt, ћe pщl mнle po proudu od mнsta, kde nevмшнcnм zнral na Teklaniku, je pшes zaинnajнcн kaтon nataћenй ocelovй lano se zavмљenou gondolou:

„ Kdyћ se McCandless pшed rokem a jednнm tэdnem pokouљel opustit divoиinu, gondola byla na stejnйm mнstм jako nynн, tedy na jeho stranм kaтonu. Kdby o tom vмdмl, bylo by pшekonбnн Teklaniky a uchэlenн se do bezpeин zcela triviбlnн zбleћitostн.Jelikoћ vљak nemмl ћбdnou topografickou mapu, nemohl tuљit, ћe zбchrana byla na dosah ruky. “ (Str. 231)

McCandless byl plnэ ideбlщ, ze kterэch nehodlal slevit. Chtмl proћнt a procнtit ћivot aћ na dшeт.

„ McCandless nebyl ћбdnэ nezodpovмdnэ lenoch, nezakotvenэ, rozervanэ a zmнtanэ existenciбlnнm zoufalstvнm. Naopak, jeho ћivot byl naplnмn smyslem a cнlem. Tento smysl ћivota, k nмmuћ se chtмl za kaћdou cenu dopracovat, vљak mмl od pohodlnй, vyљlapanй cesty hodnм daleko – McCandless nevмшil v hodnoty tмch vмcн, jejichћ dosaћenн je snadnй. Od sebe toho ћбdal hodnм – a nakonec i vнce, neћ mohl dokбzat. “ (Str. 241)

Jeho pшнbмh zpopularizoval film, dнky nмmuћ jsem zaиal knihu shбnмt. Byla ovљem beznadмjnм vyprodanб, teprve pшed rokem se objevil dotisk. Doporuиuji obojн.

nakladatelstvн Columbus, Praha 2007, ISBN 978-80-7249-234-3, cena 269 Kи

Kniha Útěk do divočiny (Jon Krakauer)

Společnost EUROMEDIA GROUP, a. s., IČO: 497 09 895, se sídlem Nádražní 896/30, 150 00, Praha 5 – Smíchov (dále jen „my“), chrání veškeré osobní údaje poskytnuté členy Knižního klubu (jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail, rok narození) před zneužitím a zpracovává je v souladu s aktuální legislativou. Rádi bychom vás touto formou seznámili s některými novými pravidly a informacemi v souvislosti s novou evropskou legislativou na ochranu osobních údajů (nařízení GDPR, které bude v Evropské unii, tudíž i v České republice, účinné od 25. května 2018), neboť bezpečnost vašich osobních údajů je naše priorita a zároveň chceme, abyste mohli i nadále využívat všechny výhody, slevy a akční nabídky Knižního klubu bez jakýchkoli omezení.

V tomto dokumentu naleznete informace o tom, jaké osobní údaje zpracováváme o našich zákaznících pro potřeby přípravy nabídek, na základě jakého právního důvodu údaje zpracováváme, k jakým konkrétním účelům je používáme, komu je můžeme předávat a jaká máte v souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů práva.

A. Jaké osobní údaje zpracováváme?

Zpracováváme následující osobní údaje:

a) identifikační údaje, kterými se rozumí zejména jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo;
b) kontaktní údaje, jimiž se rozumí osobní údaje, které nám umožňují kontakt s vámi, zejména e-mailová adresa, telefonní číslo, poštovní adresa a váš profil na sociálních sítích;
c) vaše nastavení, kterými se rozumí údaje ve vašem účtu, zejména uložené adresy a profily, nastavení newsletterů, druh členství ve věrnostním programu a vaše hodnocení produktů a služeb;
d) údaje o vašich objednávkách, kterými jsou zejména údaje o zboží a službách, které jste si objednali, způsobu doručení a platby včetně čísla platebního účtu, údaje o reklamacích;
e) údaje o vašem chování na webu, zejména zboží a služby, které si zobrazujete, odkazy, na které klikáte, způsob pohybu po našem webu a posouvání obrazovky a také údaje o zařízení, ze kterého si náš web prohlížíte jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií pro identifikaci zařízení;
f) údaje o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme, zejména časy otevření zpráv a také údaje o zařízení, na kterém zprávy čtete, jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií;
g) odvozené údaje, kterými se rozumí osobní údaje odvozené z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme; zejména se jedná o údaje o vašem pohlaví, věku, finanční situaci, nákupním chování a vztahu k různému zboží a službám.

A.1 Pokud navštívíte náš web

Pokud navštívíte náš web, do vašeho zařízení ukládáme a následně z něj čteme malé soubory jako cookies. Cookie je malý soubor písmen a čísel, který ukládáme ve vašem internetovém prohlížeči nebo pevném disku vašeho počítače. Některé cookies nám umožňují propojit vaše aktivity během prohlížení našich stránek od chvíle, kdy otevřete okno webového prohlížeče, do okamžiku, kdy jej zavřete. Ve chvíli, kdy zavřete okno internetového prohlížeče se tyto cookies vymažou. Jiné zůstávají v zařízení po nastavenou dobu a aktivují se pokaždé, když navštívíte webovou stránku, která konkrétní cookie vytvořila. Dále používáme pixelové značky (také známé jako web beacons), což jsou malé obrázky, které mají podobnou funkci jako cookies. Oproti cookies, které jsou ukládány na pevném disku vašeho počítače, jsou pixelové značky pevnou součástí webových stránek. O všech těchto technologiích budeme pro zjednodušení v tomto dokumentu dále mluvit jako o cookies. Cookies do vašeho zařízení nejen ukládáme, ale také čteme cookies, které do vašeho zařízení uložil náš web. Dále v tomto dokumentu budeme pro jednoduchost mluvit pouze o ukládání.

Některé cookies do vašeho zařízení ukládá přímo náš web. Tyto cookies nám pomáhají

 • identifikovat vás při přecházení mezi jednotlivými stránkami našeho webu a opětovných návštěvách, například aby se vám při nákupu nesmazal košík, abychom si mohli zapamatovat vaše přihlášení z konkrétního zařízení a nežádat vás opakovaně o e-mail a heslo, nebo abychom si uložili, kterou verzi našeho webu vám máme zobrazit, pokud web nabízí v danou chvíli více variant;
 • zaznamenat si, že jste nám udělili souhlas dle tohoto dokumentu, popř. zda jste např. nabídli účast v určitém průzkumu;
 • se zajištěním bezpečnosti, například abychom zkoumali, zda někdo nezneužil vaše připojení k našemu webu a nejedná místo vás;
 • evidovat, zkoumat a odstraňovat poruchy a nefunkční součásti našeho webu.

Takové cookies a další soubory jsou nezbytné pro fungování naší webové stránky. Pokud ve svém prohlížeči zablokujete tyto cookies, naše webová stránka nemusí fungovat správně a my vám nemusíme být schopní poskytovat naše produkty a služby.

Dále do vašeho zařízení:

 • ukládáme cookies z našeho webu, které nám umožňují
 • sledovat návštěvnost našeho webu, jeho jednotlivých stránek, vytvářet statistiky a přehledy a měřit účinnost reklamy;
 • zobrazovat vám různé varianty našeho webu, pokud testujeme nové funkcionality;
 • přizpůsobovat pro vás obsah našeho webu, například vám zobrazit přednostně produkty, které jste si již prohlédli, a zobrazovat vám další nabídky na míru na našem webu;
 • umožňujeme uložit cookies třetím stranám, které je mohou použít
  • ke sběru údajů o vašem chování na našem webu a dalších webových stránkách;
  • pro zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy v rámci reklamních sítí na jiných webových stránkách, než je náš web;
  • k propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook, včetně automatického přihlášení, zajištění funkcí, jako je tlačítko „To se mi líbí“, a zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy na těchto sociálních sítích a jiných webových stránkách, než je náš web.
  • Ukládání těchto informací můžete odmítnout přímo na internetových stránkách www.knizniklub.cz po kliknutí na odkaz „Nastavení cookies“ v patičce stránky.

   Údaje o vašem chování na webu nezískáváme pouze z cookies. Doplňujeme je také o údaje jako je

   • IP adresa vašeho zařízení (adresa vašeho zařízení pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v síti internet),
   • MAC adresa (adresa zařízení, pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v místní síti),
   • operační systém vašeho zařízení, jeho verze a jazykové nastavení;
   • prohlížeč, který na svém zařízení používáte, jeho verze a jazykové nastavení;
   • adresa webové stránky (URL adresa), ze které přicházíte na náš web.

   Tyto údaje o vašem chování na webu zpracováváme na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) za účelem:

   • získání informací, na základě kterých pro vás budeme moci web v budoucnu vylepšit; naším oprávněným zájmem je zde zlepšování našich služeb pro vás;
   • vytváření statistik a přehledů, zejména sledování návštěvnosti našeho webu, jeho jednotlivých stránek a měření účinnosti reklamy; naším oprávněným zájmem je zde měření efektivity našeho webu a výdajů na reklamu; pro tento účel můžeme z vašeho chování na webu získávat další odvozené údaje a k tomuto účelu je použít;
   • testování nových funkcí a aplikací před nasazením, zejména abychom předešli problémům s funkčností těchto novinek ve skutečném provozu, které by mohly zhoršit Váš zážitek z využívání našich služeb; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás;
   • předcházení útoků na náš web a ohrožení jeho funkčnosti i bezpečnosti vašich dat; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás a bezpečnost vašich dat.

   Pro tyto účely osobní údaje používáme po dobu nezbytně nutnou. Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   Pokud nám při návštěvě webu udělíte svůj souhlas, můžeme údaje o vašem chování na webu použít také k přizpůsobení našich webových stránek a zobrazení cílené reklamy, jak je popsáno v části Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy, a předávat je pro účely zobrazení cílené reklamy také provozovatelům sociálních a reklamních sítí, jak je popsáno v části Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních a reklamních sítích.

   A.1.1 Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.2 Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních sítích

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.3 S kým data sdílíme

   Pokud nám udělíte svůj souhlas, vaše údaje o chování na webu případně vaše osobní údaje budeme sdílet se společnostmi:
   RTB House S.A., ul. Złota 61 lok. 101, 00-819 Warsaw, Poland
   Quartic sp. z o.o., Al. Aleje Jerozolimskie 123A, 02-017 Warsaw, Poland
   Seznam.cz, a.s., Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, Česká republika
   Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, CA 94043 Mountain View
   Facebook Ireland Limited, se sídlem 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, D2 Dublin, Irsko.

   B. Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje?

   Pro přípravu nabídek v souvislosti s vaším členstvím v Knižním klubu zpracováváme osobní údaje v různém rozsahu bez vašeho souhlasu na základě našeho oprávněného zájmu. Nicméně máte právo zasílání odmítnout.

   B.1.1 Pokud se u nás zaregistrujete

   Pokud se stanete členem Knižního klubu, zpracováváme vaše identifikační a kontaktní údaje, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem nastavení, údaje o vašem chování na webu a chování při čtení zpráv na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu), a to za účelem vytváření přizpůsobených nabídek a cílených reklam, které vám zobrazíme na webu. Stejným způsobem můžeme přizpůsobit nabídky a reklamy, které vám zasíláme (viz část B.1.2 Zasílání nabídek). Naším oprávněným zájmem je zde maximálně personalizovaná a efektivní nabídka pro vás, členy Knižního klubu.
   Jmenované údaje pro tento účel také obohacujeme pomocí analýzy a získáváme odvozené údaje z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv. K tomu můžeme použít rovněž údaje o vašem chování na webu, které jsme oprávněně získali před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali a můžeme pro něj sbírat údaje o vašem chování na webu, i když se nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Podle těchto údajů také rozčleňujeme naše uživatele do různých skupin, které obdrží zvláštní nabídky.
   Pokud jste si tedy na našem webu prohlédli nabídku detektivek, nebo ji rozklikli v e-mailu, který jsme vám poslali, tento typ beletrie vám můžeme při příští návštěvě zobrazit na první stránce našeho webu nebo vám e-mailem, pokud neodmítnete zasílání nabídek, poslat slevový poukaz na tento literární žánr. Podle toho, jaký druh literatury jste si prohlédli, můžeme také usoudit, do jaké skupiny zákazníků patříte, a podle toho vám na webu nebo třeba e-mailem výhodně nabídnout další produkty, které by vás podle našeho posouzení mohly zajímat.
   Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   B.1.2 Zasílání nabídek

   Pokud při poskytnutí kontaktních údajů nebo kdykoli později neodmítnete zasílání nabídek, můžeme vaše kontaktní údaje použít pro zasílání nabídek e-mailem, textovou zprávou, pomocí sociálních sítí, jejich sdělování po telefonu nebo jinými elektronickými prostředky, popř. vám je můžeme zaslat poštou. Tyto nabídky se budou týkat našich produktů a služeb.
   Vaše osobní údaje, které nám poskytnete v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem webovém profilu, pohybu na webu či čtení newsletterů, jsou na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) zpracovávány za účelem vytvoření nejvhodnějších zpráv o slevových akcích či jiných nabídkách, zprávách a reklamách, které vám jako členům Knižního klubu zasíláme či které se vám zobrazují na www.knizniklub.cz.
   Kontaktní údaje pro tento účel dále doplňujeme o údaje o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou. Použít můžeme rovněž údaje o vašem pohybu na webu, které jsme od vás obdrželi před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali, a sbírat můžeme také údaje o vašem pohybu na webu, i když se přes svůj klubový profil nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Také tyto údaje nám umožňují vás zařadit do správné profilové skupiny při zasílání našich speciálních akčních nabídek. Pokud si například na našem webu či pomocí newsletteru prohlédnete nabídku našich detektivek, zobrazíme vám nejnovější tituly z toho žánru při vaší příští návštěvě našich webových stránek.
   Využití této personalizované služby máte samozřejmě právo odmítnout na našem webu v sekci „Můj profil”.

   C. Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?

   Všechny zmíněné osobní údaje zpracováváme my jako správce. To znamená, že my stanovujeme shora vymezené účely, pro které vaše osobní údaje shromažďujeme, určujeme prostředky zpracování a odpovídáme za jeho řádné provedení.
   Pro zpracování osobních údajů rovněž využíváme služeb dalších zpracovatelů, kteří osobní údaje zpracovávají pouze podle našich pokynů a pro účely, které jsou popsány v části B.
   Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje? Takovými zpracovateli jsou:
   a) poskytovatelé cloudových služeb a další dodavatelé technologií a podpory;
   b) provozovatelé marketingových nástrojů, kteří nám pomáhají s optimalizací webu a personalizací obsahu a nabídek pro vás;
   c) poskytovatelé SMS komunikačních a chatovacích nástrojů, v případě, kdy zpracovávají osobní údaje pro zprostředkování naší komunikace s vámi;
   d) poskytovatelé služeb v souvislosti se zpracováním zásilek (katalogu a jiných sdělení), včetně zejména jejich doručovatelů.

   D. Z jakých zdrojů osobní údaje získáváme?

   Ve většině případů zpracováváme osobní údaje, které nám poskytnete přímo vy v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru. Osobní údaje přímo od vás získáváme také sledováním vašeho chování na našem webu a při čtení zpráv.

   E. Předávání údajů mimo EU

   V rámci předání údajů příjemcům, uvedeným v části C. „Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?“ můžeme vaše údaje předat také do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor, včetně zemí, které nezajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů. Veškeré takové předávání budeme uskutečňovat pouze v případě, že se příslušný příjemce zaváže dodržovat standardních smluvní doložky vydané Evropskou komisí, dostupné na adrese http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A32010D0087.

   F. Jaká máte práva při zpracování osobních údajů?

   • Právo na přístup: Máte právo vědět, jaké údaje o vás zpracováváme, za jakým účelem, po jakou dobu, kde vaše osobní údaje získáváme, komu je předáváme, kdo je mimo nás zpracovává a jaká máte další práva související se zpracováním vašich osobních údajů. To vše se můžete dozvědět v tomto dokumentu. Pokud si však nejste jistí, které osobní údaje o vás zpracováváme, můžete nás požádat o potvrzení, zda osobní údaje, které se vás týkají, jsou či nejsou z naší strany zpracovávány, a pokud tomu tak je, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům. V rámci práva na přístup nás můžete požádat o kopii zpracovávaných osobních údajů, přičemž první kopii vám poskytneme bezplatně a další kopie s poplatkem.
   • Právo na opravu: Chybovat je lidské. Pokud zjistíte, že osobní údaje, které o vás zpracováváme, jsou nepřesné nebo neúplné, máte právo na to, abychom je bez zbytečného odkladu opravili, popřípadě doplnili.
   • Právo na výmaz: V některých případech máte právo, abychom vaše osobní údaje vymazali. Vaše osobní údaje bez zbytečného odkladu vymažeme, pokud je splněn některý z následujících důvodů: vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro účely, pro které jsme je zpracovávali; odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů, přičemž se jedná o údaje, k jejichž zpracování je váš souhlas nezbytný a zároveň nemáme jiný důvod, proč tyto údaje potřebujeme nadále zpracovávat; využijete svého práva vznést námitku proti zpracování u osobních údajů, které zpracováváme na základě našich oprávněných zájmů a my shledáme, že již žádné takové oprávněné zájmy, které by toto zpracování opravňovaly, nemáme nebo se domníváte, že námi prováděné zpracování osobních údajů přestalo být v souladu s obecně závaznými předpisy. Toto právo se neuplatní v případě, že zpracování vašich osobních údajů je i nadále nezbytné pro splnění naší právní povinnosti nebo určení, výkon nebo obhajobu našich právních nároků.
   • Právo na omezení zpracování: V některých případech můžete kromě práva na výmaz využít právo na omezení zpracování osobních údajů. Toto právo vám umožňuje v určitých případech požadovat, aby došlo k označení vašich osobních údajů a tyto údaje nebyly předmětem žádných dalších operací zpracování – v tomto případě však nikoliv navždy (jako v případě práva na výmaz), ale po omezenou dobu. Zpracování osobních údajů musíme omezit když: popíráte přesnost osobních údajů, než se dohodneme, jaké údaje jsou správné; vaše osobní údaje zpracováváme bez dostatečného právního základu (např. nad rámec toho, co zpracovávat musíme), ale vy budete před výmazem takových údajů upřednostňovat pouze jejich omezení (např. pokud očekáváte, že byste nám v budoucnu takové údaje stejně poskytli); vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro shora uvedené účely zpracování, ale vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu svých právních nároků, nebo vznesete námitku proti zpracování. Po dobu, po kterou šetříme, je-li vaše námitka oprávněná, jsme povinni zpracování vašich osobních údajů omezit.
   • Právo vznést námitku proti zpracování: Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, k němuž dochází na základě našeho oprávněného zájmu. Jde-li o marketingové aktivity, přestaneme vaše osobní údaje zpracovávat bez dalšího; v ostatních případech tak učiníme, pokud nebudeme mít závažné oprávněné důvody pro to, abychom v takovém zpracování pokračovali.
   • Právo nebýt subjektem automatizovaného rozhodování: Nejste-li aktivním členem Knižního klubu (tedy nezakoupíte-li si alespoň jeden knižní titul v období platnosti každého katalogu) po dobu více než pěti po sobě jdoucích period, pro které jsou platné jednotlivé katalogy Knižního klubu (leden – březen, duben – květen, červen – srpen, září – prosinec), získáváte automaticky status tzv. neaktivního člena, kterému od té doby není zasílán katalog ani další nabídky. K přidělení tohoto statusu dochází automaticky a vy máte právo odmítnout toto automatizované rozhodování.
   • Právo podat stížnost: Uplatněním práv výše uvedeným způsobem není nijak dotčeno vaše právo podat stížnost u příslušného dozorového úřadu. Toto právo můžete uplatnit zejména v případě, že se domníváte, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Stížnost proti námi prováděnému zpracování osobních údajů můžete podat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí na adrese Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7.

   Svá práva můžete také uplatnit pomocí tohoto formuláře.

   Speaker Jon Krakauer

   Popis:
   Judge Karen Townsend sits down for a q & a with author

   Leave a Reply