Kniha Vejce a já (Betty MacDonald)

Kniha Vejce a já (Betty MacDonald)

Kniha Vejce a já (Betty MacDonald) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Vejce a já (Betty MacDonald)
  • Elérhető fájlok: Kniha Vejce a já (Betty MacDonald).pdf, Kniha Vejce a já (Betty MacDonald).epub, Kniha Vejce a já (Betty MacDonald).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Vejce a já

kniha od: Betty MacDonald

Tohle je příběh, který probouzí životní sílu, dobíjí energii a pomáhá objevit nebo oprášit chuť do života. Před návštěvou psychiatra či při pocitu blížícího se nervového zhroucení, doporučuji nejdřív přečíst tuhle knížku a až po tom se rozhodnout o dalším kroku.

Krásná, oddechová knížka.

Nadčasová, milá, vtipná a jestli se to tak dá říct neuvěřitelně svěží knížka. Nevím, jestli to někdo máte stejně, ale nějak podvědomě (a uznávám že pěkně hloupě) beru generaci žijící před 100 lety a déle trochu jinak. Tohle čtení mě něžnou fackou probralo k pokoře a ukázalo mi, že lidé tehdy také měli smysl pro humor (a to přímo skvělý!), řešili kolikrát starosti a nástrahy života stejného rázu jako my dnes a rozhodně i bez moderních výdobytků nežili nudný život. Nedivím se, že je to takový kult, protože knížku bych s klidným svědomím doporučila od prarodičů po vnoučata.

Knížku jsem objevila na návštěvě u švagrové, která ji nikdy nečetla.
Tak úplný začátek mě hodně zaujal, kdy Betty je vychována, že pokud bude šťastný její manžel, tak bude šťastná i ona (její maminka to tak měla). Tak se19ti letá holka z města vydává splnit sen svého o 13 let staršího manžela Boba, mít slepičí farmu, na samotě, v horách.
Pak mě knížka vůbec nebavila, uvažovala jsem o odložení, ale pak přišli do příběhu sousedé Hicksovi a hlavně Kettlovi – ti jsou úplně “boží”, indiánský piknik, dřevorubci, zavařování a nakonec jsem vzala na milost i boj se Sporákem na začátku.
Takže nakonec mě knížka chytla i když jsem s ní trochu bojovala a autorku teda moc obdivuji. A když si člověk uvědomí, kdy autorka žila a v které době kniha byla napsaná, tak pro mě docela nadčasové dílo. A mám doma z knihovny přinesený další díl Co život dal a vzal

Tak mám přečteno . bylo to fajn čtení . taková oddechovka (alespoň pro mě) .

Klasika, ke které se vždycky ráda vrátím 🙂 A taky hezká vzpomínka na paní učitelku, která mi ji kdysi doporučila jako svou nejoblíbenější knížku.

Ano, chápu, že byla kniha napsána před více než sedmdesáti lety, ale stejně. Sama sebe nepovažuji za nijak radikální feministku, ale občas jsou chvíle, kdy se mi chce křičet radostí, že emancipace pokročila do takového stádia, kdy si jen zanedbatelná menšina žen myslí, že jejich jediným životním posláním je vdát se a všemožně pečovat o manžela a případné potomky, její osobní zájmy, cíle nebo sny jsou přitom nepodstatné (a v tomto případě i neexistující). Ani občasné vtipné poznámky nevyváží chování hlavní hrdinky, která má až moc schodných rysů s těmi zatracenými slepicemi. Nejspíš další knihy autorky číst nebudu – nemám dost odvahy.

Bez komentáře:
Poctivě přiznávám, že tuto knihu jsme u nás doma neměli v knihovně, ale v šuplíku s těmi nejvzácnějšími rodinnými památkami.

Vejce a já – CDmp3

Běžná cena: 265 Kč Sleva: 12%
Termíny dodání jsou orientační. O stavu Vaší objednávky budete informováni emailem.
V případě osobních odběrů je nutné vyčkat na výzvu k odběru, kterou rozesíláme, jakmile jsou knihy připraveny.
Jedná se o předobjednávku , uvedená cena a termín dodání jsou vypočítány na základě informací od nakladatele. V případě změny budete včas informováni.
Osobní odběry (platí pouze v případě objednávky)
– Praha 7, V Háji 15 Pozítří (ST)
– Zásilkovna.cz 20.02.2020 (ČT)
Jakmile bude objednané zboží připraveno k odběru, oznámíme Vám to e-mailem. Doručení na adresu
– Balík Do ruky 20.02.2020 (ČT) – Balík Na poštu 20.02.2020 (ČT) – PPL v České Republice 20.02.2020 (ČT) – PPL na Slovensku 24.02.2020 (PO) – Balík Do balíkovny 20.02.2020 (ČT) – Informace jsou platné k 17.02.2020 10:30:49

“>

Dostupnost: Předobjednávka Když teď objednám,
kdy zboží obdržím?

Hlídat dostupnost a cenu »

Kód: D0405109
EAN: 8590442053044
Nakladatel: Popron music
Rok vydání: 2017
Rozměry: 125x140x10mm
Váha: 88g
Kategorie: Humor a satira

„Jsem spokojena, nakupuji opakovaně, knížky za dobrou cenu, na výběr z více možností doručení a možný i osobní odběr zdarma“

Reedice úspěšného titulu v podobě CD-MP3. Humorná vyprávění o manželství na slepičí farmě v zapadlém koutě amerického venkova spolehlivě baví už několik generací čtenářů (a hlavně čtenářek), neboť hlavní hrdinka je vzdělaná mladá městská žena, která se po svatbě ocitne znenadání na samotě. Autobiografická díla Betty MacDonaldové oslovují humorem, nadsázkou, nadhledem nad dějovými situacemi, a zároveň hlubokým vhledem do ženské duše. S tím vším souzní také nedostižná interpretace Jaroslavy Adamové. Tracklist: Část první – Povinnost ženy 1. A budu šťastná 36:44, 2. Jak se hází hrách na stěnu 39:11, 3. "Kdo, já?" neboli "Sakra, tak se tvař zemědělsky!" 24:16 Část druhá – Listopad 4. Porážka 25:21, 5. Vstřebávám se 18:04, 6. Jsem zablokovaná aneb Zkrátka nemůžu 16:46 Část třetí – Jaro 7. Mávnutí proutku 7:06, 8. Lidé 58:46, 9. Jak jsem se naučila nenávidět dokonce i malá kuřátka 22:18, 10. Tropická nádhera 5:02, 11. Hora a Mohamed 14:09 Část čtvrtá – Léto 12. Kdo komu ubližuje? 22:47, 13. Zavařovací hrnec alias Pekelný stroj 5:04, 14. Tenhle překrásný kus země 16:00 Část pátá – Podzim 15. A nikde ani kapka 19:36, 16. Sklípek 7:15, 17. Kdo koho vlastně honí? 07:37, 18. Divadlo a phléésy 20:19, 19. Zhasni tu zápalku! 6:05, 20. Vyhrál to Bob 10:53 Celkový čas: 6 hod. 23 min.

MOJE KNIHOVNY

Kliknutím na tlačítko zařadíte knihu do seznamu k pozdějšímu nákupu.

Přejete si dostat určitou knihu? Přidejte ji do seznamu přání a zašlete jej svým známým.

Máte již přečtenou danou knihu? Zařaďte si jí do knihovny a najděte podobné.

Vejce a já

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili – v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky.

Běžná cena Běžně 289 Kč

Vyprodané , je dostupné jiné vydání.

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili – v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý.

Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeobecné nálady panující těsně po válce. Autorka i její rodina si zažila období slávy, pozornosti médií a značně si polepšila finančně. Stojí také na počátku tzv. ženské literatury.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Mali ste ťažký deň? Ide Vám všetko na nervy? Tak pri čítaní tejto knihy Vás to na betón prejde. Takto vtipne a s nadhľadom podaný príbeh, z veľkej časti, ak nie úplne, prerozprávaný život Betty, som v živote nečítala. Sprievodným javom pri čítaní Vejce a Já je hlasný smiech a to, že budete otravovať celé Vaše okolie s citáciami z knihy. Verte mi, že aj keď to nerobievate, tak pri tejto knihe to robiť budete, určite. Jedna vec je istá, táto kniha sa určite bude páčit viac ženám, ako mužom.

Knihy ma sprevádzajú celým životom.

Mám rada dobré knihy. Tie, ktoré otvárajú obzory a zapájajú do činnosti mozgové bunky.

O autorovi/autorce

Nakladatelství

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou naší práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snažíme se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku (kompletní seznam našich úspěchů zde). Žánrové spektrum jsme v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

Chtěli byste si prohlédnout všechny své recenze na jednom místě a podělit se o ně s ostatními čtenáři? Aktivujte si čtenářský profil, kde můžete mimo jiné sbírat knihomolské odznaky nebo zvyšovat svou knihomolskou úroveň.

„Čteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého. “

Vejce a já

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili – v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky.

Běžná cena Běžně 249 Kč

Dodání může trvat více než tři týdny

  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili – v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý.

Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeobecné nálady panující těsně po válce. Autorka i její rodina si zažila období slávy, pozornosti médií a značně si polepšila finančně. Stojí také na počátku tzv. ženské literatury.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Mali ste ťažký deň? Ide Vám všetko na nervy? Tak pri čítaní tejto knihy Vás to na betón prejde. Takto vtipne a s nadhľadom podaný príbeh, z veľkej časti, ak nie úplne, prerozprávaný život Betty, som v živote nečítala. Sprievodným javom pri čítaní Vejce a Já je hlasný smiech a to, že budete otravovať celé Vaše okolie s citáciami z knihy. Verte mi, že aj keď to nerobievate, tak pri tejto knihe to robiť budete, určite. Jedna vec je istá, táto kniha sa určite bude páčit viac ženám, ako mužom.

Knihy ma sprevádzajú celým životom.

O autorovi/autorce

Nakladatelství

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou naší práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snažíme se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku (kompletní seznam našich úspěchů zde). Žánrové spektrum jsme v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

MacDonaldová Betty (*26.03.1908 – †07.02.1958)

Vejce a já (2)

Autorka používá zejména spisovný jazyk, ale kniha občas obsahuje i pár nespisovných či sprostých slov. V knize líčí své zážitky z dětství, které skončí svatbou s Bobem a těžký život na slepičí farmě v zapadlém koutě amerického venkova.

Betiini rodiče se často stěhovali a Betty s nimi procestovala téměř celé Spojené státy. Bábinka ji vedla k tomu, že se žena má přizpůsobit svému muži a nechat ho, ať si dělá, co chce. Vyrůstala hlavně se svojí sestrou, se kterou navštěvovala různé zájmové kroužky, jezdili spolu za babičkou na prázdniny, pomáhali rodičům. Když bylo Betty dvanáct let, zemřel jí otec. O pár let později rodina velmi schudla, protože neměli nikoho, kdo by se o ně staral. Zatímco Betty přibrala na váze a pomáhala babičce s domácností, její sestra chodila na různé večírky a vodila si domů chlapce. V sedmnácti letech se Betty zamilovala do o třináct let staršího muže, kterého přivedl její bratr na víkend. O rok později se s Bobem vzali. Bob má životní sen, mít svou vlastní slepičí farmu v horách. Betty se rozhodne mu ho splnit. Po svatbě se spolu vydávají na pobřeží Olympského ostrova, na místo, kde stojí Bobova vysněná farma. Do hustě zalesněné oblasti s hustými lesními porosty, loukami, pastvinami a poli daleko od civilizace. Ze začátku na Betty vše působilo přitažlivě a romanticky. Byla unešena okolní krajinou a všechno nové na farmě se jí líbilo. Později ji ale každodenní dřina, vstávání v pět a další věci unaví a začne farmu nenávidět. Hned po nastěhování začínají s opravami. Nejprve postaví kurníky, líhně a vše, co slepice potřebují ke spokojenému životu. Teprve pak se upraví zahrada a pole, a až nakonec nastanou opravy obytné části.
Na farmě není elektrický proud, koupelna, splachovací záchod ani vodovod. Toto městu přivyklá Betty nemůže dlouho překousnout. Život v horách se pro ni stane jedním velkým zlem. Ale i přes všechno utrpení neztrácí svůj smysl pro humor a optimismus. Prožije na farmě spoustu skvělých i méně úžasných dobrodružství, výlety k moři, požár, lov divoké zvěře, problémy se Sporákem, zavařovací období a další. Mají také velmi zajímavé sousedy. Kettlovy, kteří si od každého neustále něco půjčují, ale nevrací. Jsou také chodící živelná pohroma. Kettlovi vypalují křoví v kteroukoli roční dobu, a když se ohýnek rozroste a vypálí dva nebo pět hektarů cizího lesa, je to prostě smůla. A Hicksovi, kteří mají všechno tak čisté a srovnané, že to snad až není možné. Po čase Betty přichází na to, že všechno, co se kdy naučila od rodičů, ve škole a v životě vůbec, je jí na farmě k ničemu. Všichni jejich sousedi se také velice diví, že Betty kouří a čte knihy místo toho, aby vyšívala. Dochází jí, že na slepičí farmě je pánem slepice a l >

Autor – MacDonaldová – Betty MacDonaldová

BETTY MacDONALDOVÁ

Americká spisovatelka Betty MacDonaldová se narodila 26. března 1908 v Coloradu, v městečku Boulder.

Její otec byl důlním inženýrem, proto se rodina často stěhovala.

Betty MacDonaldová byla z početné rodiny, měla ještě čtyři sestry a bratra. O svých sourozencích také často píše ve svých knihách. Také její starší sestra Mary Bardová napsala několik románů ze života.

Betty byla dvakrát vdaná, z prvního manželství měla dvě dcery. Napsala čtyři veselé romány pro dospělé a čtyři knížky pro děti. Její kniha Vejce a já si získala srdce čtenářů hned po prvním vydání v roce 1945. Dva roky nato vyšla česky a od té doby se každé další vydání setkává s mimořádným zájmem a přízní.

MacDonaldová čerpá náměty pro svá díla výhradně z vlastního života. Přivádí k životu nesčetné množství lidí, s nimiž se setkala třeba jen krátce, nebo ať už její osudy ovlinili významněji.

Ať už Betty MacDonaldovou potkává cokoli, nikdy nepropadá beznadějně do sebelítosti. Vždy žije s vírou a nadějí, že vše dobře skončí. Právě pro tuto schopnost přenášet svou nezdolnou víru v člověka, který se nevzdává a dokáže překonat všechny překážky, sklidila MacDonaldová tak nevídaný úspěch, který trvá až do dnešní doby.

Betty MacDonaldová zemřela 7. února 1958 v městě Saettle ve státě Washington.

Betty MacDonaldová – úspěchy na poli literárních cen

Nominace: Cena Český Bestseller – 2015 – Audioknihy – Co život dal a vzal
Vítězství: Kniha mého srdce (TOP12) – 2009 – Cena o nejoblíbenější knihu českého čtenáře (8) – Co život dal a vzal

Betty MacDonaldová – O autorce knížky Vejce a já

Ve svém minulém článku jsem upozorňovala na knihu Betty MacDonaldové Vejce a já. A taky jsem slíbila, že se k Bettyině tvorbě a jejímu zajímavému životu ještě na blogu vrátím. Dnes tak tedy činím.

Životopis Betty MacDonaldové

Betty MacDonaldová se narodila 26. 3. 1908 (ve znamení berana 🙂 ) v Boulderu v Coloradu jako druhá nejstarší z pěti sourozenců. Její otec byl důlní inženýr, což zapřičinilo časté stěhování velké rodiny, která se nakonec usadila v Seattlu. Podle toho, co Betty píše, zemřel v jejích dvanácti letech, což rodinu emočně i finančně silně zasáhlo. Betty se poprvé vdala v roce 1927 za Roberta E. Hesketta. Období svého prvního manželství popisuje v románu Vejce a já vydaném v roce 1945. Po zhruba čtyřech letech života na venkovské slepičí farmě se vrátila i s dvěma malými dcerami Anne a Joan (v českých překladech Ankou a Jankou) do Seattlu k matce a sourozencům.

To se odehrálo v době hospodářské krize, a tak se pro Betty samozřejmě horkým tématem stalo hledání práce. Za přispění své starší sestry Mary ji vždycky nakonec nějak sehnala. Zážitky z řady kanceláří, večerní školy a firemních večírků líčí ve své druhé knize s názvem Kdokoli může dělat cokoli (1948). Její další kniha Morová rána (1950) se věnuje času, který strávila v sanatoriu s diagnózou plicní tuberkulózy. A na rozdíl od jiných spisovatelských počinů nešlo o žádnou proslulou alpskou kliniku, nýbrž o americké sanatorium Firland, které poskytovalo pacientům léčbu zdarma. Poslední román Dusím se ve vlastní šťávě vydala MacDonaldová v roce 1955. Týkal se jejího života s dospívajícími dcerami a druhým manželem Donem na ostrově Vashon nedaleko od města Seattle. Věnovala se také tvorbě pro děti. Hrdinkou jejích čtyř knih povídek je Mrs. Piggle Wiggle – paní Láryfáry, která s humorem léčí dětské neduhy. Roku 1958 v nedožitých padesáti letech její život v Seattlu ukončila rakovina.

Čím mě Betty MacDonaldová zaujala

Za prvé: MacDonaldová je člověk. Zná sebe, zná lidi a píše o nich s laskavým nadhledem. Nepranýřuje nikoho nějak extrémně pro jeho nectnosti a přistupuje k ostatním s pochopením. Což ovšem neznamená, že by si z někoho nemohla udělat tak trochu legraci nebo nebo že by jí byl cizí kritický pohled na sebe sama či nějaká ta ironie.

Za druhé: MacDonaldová je žena. Žena s velkým Ž. Snad nejpřesněji to vyjádřila ona sama, když napsala: "Jsem skrznaskrz domácká ženská, schopná bojovat jako tygr za svoje děti, za svého muže nebo za poslední skopovou kýtu u řezníka. Moje oblíbená píseň je ´Jakpak je dnes u nás doma´." Je to žena, která mně jakožto dnešní ženě připomíná, o čem vlastně ženství je. Ukazuje sama na sobě a na svém plném životním příběhu, jak fungovat a jít životem s hlavou vztyčenou, s humorem, s nadhledem a láskou ke svým blízkým, ať se kolem děje cokoliv.

Za třetí: MacDonaldová může být kamarádka. Betty je upovídaná a vtipná. A přečtete-li si všechny její romány jako jsem to udělala já, máte pocit, že ji tak trochu znáte. Soucítíte s ní. Máte ji rádi. Inspiruje vás. A řekla vám spoustu věcí, na které si třeba někdy časem vzpomenete. Pro mě tou, která mi nejvíc leží v hlavě, jsou věty hned ze začátku jejího prvního románu: "půjdu, kam ty půjdeš – budu dělat, co ty budeš dělat – a budu tím, čím budeš ty, a tvoje štěstí bude mé štěstí". Což Betty označuje jako filosofii své maminky, která v ní v rámci života s jejím tatínkem byla šťastná. Velmi krásné a následováníhodné. Dlužno ale uznat, že samotný příklad spisovatelky ukazuje, že asi ne úplně vždy to může fungovat.

A na závěr pár zajímavostí

Spisovatelskou kariéru MacDonaldové nastartovala její sestra Mary Bardová (která se později také stala spisovatelkou). Ta na některém večírku potkala vydavatele hledajícího nové autory. Nabídla mu spolupráci s Betty, která v té době neměla napsanou ze svého románu ani stránku. Pustila se ale do díla a výsledkem byl bestseller Vejce a já, jež z ní a její rodiny udělal během krátké doby celebrity. Humoristicky laděná kniha o strastech a slastech života na farmě s předpotopním vybavením byla totiž zřejmě právě tím, co bezprostředně po skončení druhé světové války čtenáři v různých koutech světa potřebovali.

Věřte nebo ne, ale román Vejce a já je dle literárního vědce a vysokoškolského profesora Jiřího Trávníčka nejpopulárnější knihou v Česku. Překonala v jeho výzkumu konaném pod patronací Národní knihovny a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd dokonce Švejka nebo Harry Pottera. Je ovšem pravda, že výzkumu se účastnilo jen 1500 lidí. A alespoň pro mě jako velmi špatného statistika je otázkou, nakolik bylo šetření reprezentativní. Každopádně pro MacDonaldovou celkově dopadlo velmi dobře, neboť hned na sedmé příčce se umístila její kniha Co život dal a vzal, která obsahuje její romány Kdokoli může dělat cokoli, Morová rána a Dusím se ve vlastní šťávě.

Kniha Vejce a já byla také zfilmována (1947, režisér Chester Erskine) a na jejím základě vznikl také komediální seriál (1951, režisér Jack Gage). U nás se ale ani jeden z těchto počinů neobjevil.

CD mp3 Betty MacDonaldová – Co život dal a vzal – annonce I.

Popis:
Vydává: Radioservis, a.s. – www.radioservis-as.cz, www.radioteka.cz Autobiografická vyprávění o tom, že s humorem a …

Leave a Reply