Kniha Artemis Fowl (Eoin Colfer)

Kniha Artemis Fowl (Eoin Colfer)

Kniha Artemis Fowl (Eoin Colfer) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Artemis Fowl (Eoin Colfer)
  • Elérhető fájlok: Kniha Artemis Fowl (Eoin Colfer).pdf, Kniha Artemis Fowl (Eoin Colfer).epub, Kniha Artemis Fowl (Eoin Colfer).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Artemis Fowl

kniha od: Eoin Colfer

Kniha byla oceněná prestižní literární cenou za dětskou knihu NIBBIES. Colferův Artemis Fowl zazářil podobně jako Harry Potter J. K. Rowlingové, na rozdíl od něj si však v čarovném světě pohádek počíná jako padouch. Artemis Fowl, dvanáctiletý hrdina působí svou chytrostí jako zázračné dítě. Je bez táty, s mámou jsou problémy, a le on se tím nenechá zdeptat. Má veliký plán: učiní vše pro to, aby získal co největší bohatství. A jak jinak, když žije v Irsku, než prostřednictvím skřítků leprikónů? A jak jinak, když žije v našem, 21. století, než prostřednictvím té nejmodernější techniky? Příběh má spád, mísí se tu opět realita s fantazií. Další knížka pro děti i dospělé je tu aneb “James Bond ve světě víl a pohádek”. . celý text

Artemis Fowl 1.

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno 2002 , Albatros (ČR) více informací.

Komentáře (43)

Kniha Artemis Fowl

O tom, že série s Artemisem Fowlem existuje, jsem věděl. Toť vše. A po přečtení prvního dílu lituji, že jsem ji nenašel dříve.
Příběh je relativně komorní, vše se děje prakticky na dvou místech. Svět je ale vymyšlen s takovou grácií a nadhledem, že mě opravdu bavilo jej poznávat. Ve fungování různých skřetů jsem občas viděl náznaky Terryho Pratchetta.
Dialogy jsou skvělé. Postavy si odsekávají, jsou ironické, řeč plyne jako ve skutečném životě.
První díl byl povedený, snad si série kvalitu udrží.

Krásné fantasy, slyšel jsem o zfilmovani

Syn dostal tuto knihu v rámci povinné četby. A že se to nedá. Trochu jsem se do ní dívala, četli jsme spolu, protože se to opravdu nedá. Jediné co je dobré, tak to je spád děje. V dětské literatuře je určitě mnohem a mnohem lepších knih, které dítěti něco dobrého dají, než je tato.

Kniha Artemis Fowl je jedním slovem báječná. Propojení moderního světa se světem skřítků se velmi zdařilo. Ksrdci mi přirostla postava Klusáka a strážnice Myrty Krátké. V hlavě mi zní stále věta: " Blativý všechno zničí".

Kniha sa prezentuje ako konkurencia Harryho Pottera, čo ja by som tak nevnímal. Harry aj Artemis majú svoje klady a svoj priestor ktoré dokáže krásne koexistovať a nie je nutné ich porovnávať. Mne je Artemis napriek Harryho vyššej popularite omnoho bližší. Jednotka vyrozpráva príbeh prvého stretnutia sveta škriatkov s Artemisom ešte v úlohe záporáka. Príbehu nemám čo vytknúť, je plný skvelých nápadov, postavy sú sympatické a človeku robí radosť že číta tak kvalitne poskladaný príbeh. Je to klasika vhodná pre deti aj pre dospelých. Jediným mínusom je pre mňa nasilu humor ktorým jednotka ovplýva a ktorý sa našťastie v ďalších dieloch nenachádza. A trochu si rýpnem 😀 autor sa snaží aby dej pôsobil logicky, čo sa mu aj darí iba jeden drobný detail "Autor povedal že škriatkovia môžu mať len jedno dieťa za celý život. Pri tom už v jednotke sa objavia bratia Problém a Gabo." Je to prakticky nepodstatný detail ale človek sa nad tým pousmeje 🙂

I když je kniha pro mladší čtenáře než jsem já, zaujala mě a neskutečně mě bavila. Ze začátku jsem sice pochybovala, ale tento netradiční příběh, který v sobě ukrývá tajemství, kouzla, zlo, zločin, akci, legendy, mýty, tajuplný svět, tajuplné magické Irsko. atd. mě přesvědčil o opaku. Autor této knihy je opravdu nadaný vypravěč. Bylo pro mě prakticky nemožné se od této knihy odtrhnout. :))

Kniha mi byla doporučena jako "podobná jako Hraničářův učeň", ale to nebyla ani zdaleka.
Je to jednoznačně dětská literatura a znám pro tuto věkovou skupinu i lepší věci. Za mě trochu zklamání, ale i tak jsem se nad spoustou míst opravdu bavila.

Kniha: Artemis Fowl – Poslední strážce – Eoin Colfer

Kniha: Artemis Fowl
Autor: Eoin Colfer
Podtitul: Poslední strážce

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


94%
5 hodnocení
0 recenzí
počet hodnocení
94 % celkové hodnocení
5 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Albatros
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2017
Počet stran: 288
Rozměr: 114 x 114 mm
Vydání: 1. vyd.
Název originálu: Artemis Fowl and the last guardian
Spolupracovali: přeložila Veronika Volhejnová
Skupina třídění: Anglická próza
Literatura pro děti a mládež (beletrie)
Vazba: vázaná s laminovaným potahem
Novinka týdne: 2014-45
Datum vydání: 1. 9. 2017
Nakladatelské údaje: V Praze, Albatros, 2014
ISBN: 9788000037073
EAN: 9788000037073
Ukázka: » zobrazit ukázku

Blíží se Armagedon – nad lidským světem se stmívá! V centru pozornosti je Opal Koboi, megalomanská šotka, geniální, sobecká a ješitná vynálezkyně a organizátorka skřetího převratu, která je ochotna pro svou slávu učinit absolutně cokoliv. Jejím cílem je vyhladit lidstvo a stát se královnou. Vládne černou magií, oživí začarované duše bojovníků, chránících Bránu berserků po deset tisíc let, ovšem ti si musí najít tělo, aby mohli plnit Opaliny rozkazy. A co když duše berserků vstoupí do těl vran, králíků, psů, nebo do dětských těl čtyřletých dvojčat Mylesa a Becketta, zvědavých bratrů Artemise Fowla? A ti všichni se zapojí do zničení lidské rasy. Může Artemis Fowl se svými přáteli kapitánkou Krátkou, osobním strážcem Butlerem nebo kentaurem Klusákem zastavit Opal a zabránit konci světa? Závěrečný osmý díl fantasy série o geniálním zločinci Artemisi Fowlovi, který se tentokrát snaží zachránit svět před úplným zničením. Pro čtenáře od 11 let.

Blíží se Armagedon – nad lidským světem se stmívá! V centru pozornosti je Opal Koboi, megalomanská šotka, geniální, sobecká a ješitná vynálezkyně a organizátorka skřetího převratu, která je ochotna pro svou slávu učinit absolutně cokoliv. Jejím cílem je vyhladit lidstvo a stát se královnou. Vládne černou magií, oživí začarované duše bojovníků, chránících Bránu berserků po deset tisíc let, ovšem ti si musí najít tělo, aby mohli plnit Opaliny rozkazy. A co když duše berserků vstoupí do těl vran, králíků, psů, nebo do dětských těl čtyřletých dvojčat Mylesa a Becketta, zvědavých bratrů Artemise Fowla? A ti všichni se zapojí do zničení lidské rasy. Může Artemis Fowl se svými přáteli kapitánkou Krátkou, osobním strážcem Butlerem nebo kentaurem Klusákem zastavit Opal a zabránit konci světa? Ani závěrečný díl fowlovské série vás nezklame: stejně jako v předchozích dílech jsou zde namíchány prvky pohádky a irského folklóru, autor pracuje s motivy lásky i nenávisti, chamtivosti, ješitnosti i altruismu, přátelství, důvěry, dobra a zla. Celou knihu provází zlomyslný smysl pro legraci občas dovedený na hranu černého až nechutného humoru. Osmá kniha získala v roce 2012 cenu Irish Book Award v kategorii irské knihy pro starší děti. Překlad závěrečného dílu završuje také české vydání série, jejíž první díl – Artemis Fowl – vyšel v Albatrosu v roce 2002.

Artemis Fowl – Posledný strážca

Posledná zmena: 17.02.2020 02:41

Obsah knihy: Artemis Fowl – Posledný strážca

Zdá sa, že Artemisa Fowla v našom svete už takmer nič nezastraší. Vo svete škriatkov však existuje maličká bytosť, ktorá ho už neraz výdatne potrápila. V záverečnej časti série má zlopovestná víla opäť priam diabolský plán, túži vyhubiť ľudstvo a stať sa kráľovnou víl. Prvým krokom je útek z väzenia, ďalším vzkriesenie mŕtvych škriatkovských bojovníkov, ktorí majú v jej plánoch významnú úlohu. Nie vlastnou vinou sa v jej službách ocitnú aj Artemisovi štvorroční bratia, čo len prilieva olej do ohňa Artemisovho hnevu. Podarí sa mladému kriminálnemu géniovi a obetavej lepkáčskej kapitánke zastaviť šialenú vílu a odvrátiť hroziaci armagedon?
Eoin Colfer, skvelý rozprávač s vyvinutým zmyslom pre humor pripravil svojim fanúšikom strhujúce a napínavé finále osemdielnej série.

Z anglického originálu Artemis Fowl and the Last Guardian
(Penguin Books, London 2012) preložila Klára Kruteková.

Detaily o knihe

Názov: Artemis Fowl – Posledný strážca

Originálny názov: Artemis Fowl and The Last Guardian

Objednávací kód

Produkt je zaradený do žánrov:

ISBN: 978-80-551-3852-7

EAN: 9788055138527

Rok a mesiac vydania: 2014/06

Počet strán: 288

Väzba: Knihy viazané

Formát, hmotnosť: 133 × 207 mm, 340 g

Čitateľské recenzie

Eoin Colfer – Artemis Fowl (8) Posledný strážca

Lesklý zrnitý povrch obálky skoro znemožňuje čítať text na zadnej strane obalu. Obálka je príliš farebná a preplnená. Pozitívom je, že celá séria má podobný dizajn, podľa ktorého čitatelia môžu hneď zistiť, že >

Autor znova vytvoril hrozbu pre celý svet v podobe starej známej Opal Koboiovej (kto čítal predchádzajúce knihy, dobre pozná už spomínanú vílu; Opal bola Artemisovou protivníčkou pri viacerých príležitostiach, osobne mám najradšej ich súboj v štvrtej knihe s názvom „Opalin podvod“) a mŕtvych škriatkovských bojovníkov.

Colfer je majstrom vo vytváraní charakterov postáv. Každá z jeho postáv má presne vyhradené povahové vlastnosti, myslenie, konanie… Artemisa v prvej časti vykresľuje ako geniálneho, sebeckého, snobského, otravného a nemorálneho mladistvého zločinca, ktorý svojím mudrovaním lezie svojmu okoliu na nervy (ale čitatelia si ho obľúbili práve preto, lebo bol svojský). V priebehu nasledujúcich kníh sa aj Artemisov charakter mení (niekedy k lepšiemu, inokedy zasa k horšiemu). V ôsmej časti sa Artemis práve vyliečil z atlantídskeho syndrómu a už musí čeliť ďalším dobrodružstvám. Aj ostatné postavy autor vykresľuje veľmi živo a pridáva im vlastnosti, pre ktoré ich čitateľ musí milovať (napr. kleptomanský škriatok Humus Kopáčik, ktorý každú situáciu rieši svojím veľkým pozadím a jeho funkciami).

Čitateľov, ktorí nečítali predchádzajúce časti, by som chcela upozorniť, aby začali sériu čítať od začiatku. V ôsmej časti autor už vôbec nevysvetľuje vzťahy medzi postavami a minulými udalosťami. Knihy síce jedna na druhú zápletkou nenadväzujú, ale niektoré komentáre alebo konanie postáv by čitatelia potom nepochopili a zbytočne by sa im táto skvelá séria znepáčila.

Štýl autorovho písania je (napriek tomu, že je kniha určená pre deti a mládež) rozvitý a Colfer by mohol pokojne písať aj literatúru pre dospelých.

Dej plynie rýchlo, čo je väčšinou dobré. Pri tejto časti sa mi však zdalo, že autor až príliš rýchlo uviedol čitateľa do napätia, t.j. boja s prefíkanou vílou Opal. Artemisove geniálne teórie a plány sú občas natoľko zložité, že ich mladý čitateľ vôbec nepochopí (ani ja som niektorým nerozumela).

Ak chcem zhodnotiť originalitu ôsmej časti, musím hodnotiť originalitu celej série. Autor v prvej časti postavil proti sebe geniálneho mladistvého kriminálnika Artemisa a vycvičenú elfskú policajtku Helu. Artemis chcel získať škriatkovské zlato, preto Helu uniesol a pýtal za ňu výkupné. Veľmi dobrá myšlienka z pera Eoina Colfera. Komu inému by napadlo tematiku škriatkov takto skombinovať? Posledná ôsma časť je už originálna menej. Keďže námet sa v podstate v knihách nemení (väčšinou ide o záchranu sveta škriatkov, ľudí alebo oboch), je pre autora určite ťažké vymýšľať vždy nové zápletky. Ani tie už nie sú nové. V ôsmej časti ide zase o záchranu sveta pred megalomanskou šialenou vílou (čo už v predchádzajúcich častiach párkrát bolo).

Centrum Azylu sa zrútilo dovnútra, milióny ton zemskej kôry zavalili hlavné mesto škriatkov, narušilo to tlakové tesnenie a hodnota atmosférického tlaku stúpla takmer o tisíc percent. Pod padajúcimi kameňmi sa všetko okamžite rozmliaždilo. Zomrelo osemdesiat sedem bytostí a všetok majetok bol zničený.
Suterén Policajného námestia sa zrútil a spodné tri poschodia klesli do výslednej preliačiny. Vrchné poschodia boli našťastie spojené s kamennou strechou, ktorá pevne držala, takže zachránila život mnohým dôstojníkom, ktorí hlasovaním rozhodli, že zostanú na svojich miestach.
Šesťdesiattri percent škriatkovských áut malo v motoroch piesty od spoločnosti Koboi, ktoré samy od seba vybuchli, čo spôsobilo neuveriteľné synchronizované premety vozidiel. Niektoré kamery na parkoviskách, napodiv, zostali funkčné a zachytili tento zaujímavý jav. V nasledujúcich rokoch to boli najsledovanejšie videá na podzemnom internete.

„Prečo vlastne žiješ tu dolu?“
„Ja tu nežijem, len sem občas zapadnem. Keď to hore vrie. Prednedávnom sa mi podaril dobrý kšeft, tak sa tu skrývam.“
Artemis sa poobzeral okolo seba. „Vravíš dobrý kšeft? Kde máš všetok svoj lup?“
Humus pokýval ukazovákom, ktorý žiaril ako fosforová tyčinka. „Toto je situácia, v ktorej sa, ako by povedal môj bratranec Nord, moje improvizované lži rozpadávajú.“
Artemis si dal dve a dve dokopy a vyšla mu z toho nepríjemná štvorka.
„Bol si tu, aby si ma okradol!“
„Nie, nebol. Ako sa opovažuješ?!“
„Číhaš tu, aby si sa tunelmi dostal do fowlovského sídla. Znova!“
„Číhať nie je pekné slovo. Znie to, akoby som bol nejaká morská príšera. Radšej by som to nazval ukrývaním sa v tieni. Ako zlodej mačiek.“
„Ty mačky ješ, Humus.“
Humus zopäl ruky. „Dobre, priznávam sa. Možno som plánoval nakuknúť do tvojho trezoru s umením. Ale uvedom si vtipnú stránku veci: ukradnúť niečo kriminálnemu géniovi. To by bolo nádherne ironické. Vy géniovia máte radi iróniu, však?“
Artemis bol zdesený. „Tu predsa nemôžeš skladovať umenie! Je tu vlhko a samé blato.“

Artemis si uvedomoval, že veci sa nie vždy vyvinú podľa plánu. No aj tak ho prekvapila definitívnosť kroku, ktorý bol prinútený urobiť. A zároveň aj to, že bol vôbec ochotný urobiť ho.
Chlapec, ktorý pred toľkými rokmi uniesol Helu Krátku, by nikdy nepripustil možnosť, že by sa pre niečo obetoval.
Lenže on už nebol tým chlapcom. Znova mal oboch rodičov a dokonca aj bratov.
A úžasných priateľov.
S niečím takým nikdy predtým nerátal.
Artemis hľadel, ako sa mu trasie ruka, ktorou podpisuje svoju poslednú vôľu. Sám nevedel, akú cenu má jeho dedičstvo práve v tejto chvíli. Bankový systém bol takmer definitívne a nenávratne zničený, podobne ako finančné burzy po celom svete. Odzvonilo akciám, cenným papierom aj podielom.
Koľko času som strávil hromadením bohatstva, pomyslel si Artemis. Aké plytvanie!
A vzápätí: Ale no tak, začínaš byť nejaký sentimentálny. Miluješ zlato, tak ako Humus Kopáčik miluje kurčatá. A keby si dostal ďalšiu šancu, pravdepodobne by si urobil to isté.

Celá séria o Artemisovi Fowlovi je určená pre deti a mládež. Celkovo sa mi ôsma záverečná časť zdala málo originálna, neprehľadná (viac ako v polovici prípadoch mi nebolo jasné, prečo postavy konali tak, ako konali), ale kniha sa čítala rýchlo a pre fanúšikov Artemisa Fowla je bodkou za dobrodružstvami mladého génia. Z celej série sa mi najviac páčili prvé štyri diely (v ostatných častiach, ako by autorovi došli nápady a vŕtal sa neustále v tej istej myšlienke).

Obálka a jej grafické prepracovanie: 2/5
Štylistika, gramatika, preklad: 5/5 (nevšimla som si chyby v texte)
Pestrosť slovnej zásoby: 5/5 (originálne výrazy zo škriatkovského sveta)
Originalita, nápad príbehu: 2,5/5 (čitateľ má dojem, že niečo také už čítal)
Postavy, ich vývoj, prepracovanosť: 5/5
Uveriteľnosť deja, konanie postáv: 3/5 (v niektorých situáciách autor nevysvetlil, prečo bolo nevyhnutné, aby postava konala tak, ako konala)
Dej: 3/5
Dialógy: 3/5 (občas boli chaotické)
Monológy: 4/5
Akcia, napätie: 4/5 (natíska sa otázka, či tej akcie nebolo zbytočne veľa; čitateľ by niekedy ocenil ľahšie pasáže bez neustálej akcie)
Hlavná myšlienka: 3/5 (čitateľ bude mať pocit, že toto tu už bolo)

Eoin Colfer: Artemis Fowl a posledný strážca

Nedávno vyšiel vo vydavateľstve Ikar posledný, ôsmy diel série s názvom Artemis Fowl. Pre tých čitateľov, čo sa s príbehmi Artemisa Fowla doteraz nestretli by som pár vetami objasnil kontext. Kto je to vlastne ten Artemis Fowl?

Je to náš hlavný hrdina, čiernovlasý, chudý a bledý trinásťročný anglický chlapec – génius s abnormálne vysokým IQ. Keďže všetci jeho predkovia boli kriminálnici, pokračuje aj on v rodinnej tradícii.

Pretože fyzicky nie je dostatočne vybavený na to, aby sa ubránil svojim nepriateľom, má svojho osobného strážcu Butlera, ktorého rodina vždy verne slúžila Fowlovcom.

Ďalší fenomén je svet škriatkov, kde funguje mágia a kúzla. Nie je to žiadna krásna záhrada, alebo niečo podobné. Škriatkovia vlastne žijú pod zemským povrchom, pretože sa tam ukrývajú pred ľuďmi, ktorí ich zo zemského povrchu vytlačili. Žijú podľa“ Knihy“, ktorá obsahuje všetky zákony škriatkov a znalosť tejto knihy dáva Artemisovi výhodu pri jednaní s nimi. Najdôležitejšími postavami zo škriatkovského sveta sú kapitánka Hela Krátka, elfka a policajtka, Kopyto, kentaur a počítačový expert a vynálezca, Humus Kopáčik, trpaslík a dokonalý zlodej, doktor Jerbal Argon, trpaslík a psychiater, Opal, víla s veľkou ctižiadosťou a magickou mocou, ašpirujúca stať sa kráľovnou víl.

Celý magický svet škriatkov je prešpikovaný modernými technológiami, ktoré v spojitosti s mágiou umožňujú pohodlný život v podzemí a zabezpečujú aj maskovanie existencie škriatkovskej civilizácie pred ľudmi.

Celá Artemisovská séria je špecifická hlavne autorovým výnimočným humorným štýlom, kedy tento dokáže vyťažiť humor aj v úplne nepravdepodobných situáciách.

Posledný diel série začína na klinike v meste Azyl, kde sa Artemis lieči z atlantídskeho syndrómu, psychickej choroby, ktorá u neho prepukla ako dôsledok neodborného zaobchádzania so škriatkovskou mágiou. Artemis už stráca trpezlivosť s doktorom Argonom, pretože vďaka svojmu intelektu, ktorý proces liečby výrazne urýchlil bol vlastne už od 18 týždňa terapie úplne vyliečený. V diskusii s doktorom sa dozvie zaujímavú informáciu o zostatkovej mágii v rodinnom sídle Fowlovcov.

Víle Opal Koboiovej, geniálnej vynálezkyni a priemyselníčke sa podarí dostať sa z väzenia za cenu zabitia svojho klonu a tým aj zničenia všetkých výrobkov, vyrobených v jej továrňach.

Jej magická moc ešte viac vzrastie a diabolský plán, ktorý sa začína napĺňať , by sa skončil vyhubením ľudstva a zvolením šialenej víly za kráľovnu víl. Chce využiť starú legendu o zamknutej bráne, ktorú strážia duchovia mŕtvych bojovníkov, najlepších spomedzi škriatkov. Ak sa jej podarí strážcov oživiť a bránu otvoriť, tak sa konečne naplní jej sen.

Zhodou okolností je brána ukrytá v blízkosti Fowlovského sídla, čo dáva Artemisovi výhodu domáceho prostredia v boji s Opal. Bude ju potrebovať, lebo vďaka sile mágie, ktorou vládne, sa Opal na jej stranu podarí zverbovať aj malých Artemisových bratov Becketta a Mylesa. Podarí sa mladému géniovi zastaviť šialenú vílu? To sa dozviete po prečítaní si posledného príbehu s Artemisom Fowlom, ktorý vyvrcholí v strhujúcom finále.

Artemis Fowl – Posledný strážca | Príbeh o tom, ako sa končí jedna úžasná séria

Tak ako niektorí vyrastali na Harry Potterovi, ja som vyrastala na sérii Artemis Fowl. Prvú knihu som čítala dávno predtým, ako som sa dozvedela, že existuje nejaký Rokford a chlapec s bleskom na čele.

Na epické finále Artemisa som sa veľmi tešila, ale zároveň som sa aj obávala. Všetci dobre vieme, aký je to pocit, keď sa skončí niečo, čo vás sprevádzalo takmer polovicou života. S prečítaním poslednej vety mi akosi stále nedochádzalo, že už viac žiadny Artemis nebude. Nezasmejem sa viac na Kopytovi, nedostanem sa do Atlantídy a neprežijem viac úžasných dobrodružstiev s hlavnými hrdinami.

Posledný diel série si ma k sebe pripútal hneď na prvých stranách. Neboli tu žiadne zbytočné omáčky okolo Artemisovho psychického stavu. Autor nás šupol priamo do akcie. Čo sa stane, ak sa šialená víla rozhodne kvôli večnému obdivu a pozornosti až príliš uniesť vlastnými, smrteľne nebezpečnými plánmi? Svet, aký ho poznáme, sa skončí.

Pozdával sa mi hlbší význam celého príbehu. Ako keby chcel autor čitateľom otvoriť oči prostredníctvom jeho predstáv. Všetko ovláda technika a média, ale čo by sa stalo, keby to zrazu zmizlo? Prežili by sme alebo by sme sa chytení vo vlastnej panike a strachu z budúcnosti povraždili? Autor nenápadne do knižky postrkal všetky zlé veci, ktorých sa ľudia na Zemi dopustili. Donútilo ma to neustále sa zamýšľať nad tým, ako žijeme. Práve náš spôsob života prispieva k sociálnemu aj ekonomickému úpadku a nemáme ďaleko k tomu, aby sme skončili podobne ako svet v Poslednom strážcovi.

Myslím si, že posledný diel Artemisa v sebe ukrýva skvelé myšlienky a priamo aj nepriamo poukazuje na to, že žije väčšina z nás nesprávnym spôsobom. Vždy som mala rada príbehy o apokalypse, príbehy, kde sa autor nebál povedať svojim čitateľom, že ľudstvo nie je nezničiteľné a nutne potrebuje zmenu.

Dobrá kniha by nebola dobrou bez výrazných a prepracovaných postáv. Obzvlášť som sa tešila na samotného Artemisa. V prvej knihe začínal ako malý zlý génius a v poslednej končil ako obetavý hrdina, ktorému záleží na milovaných osobách, a spravil by pre ich záchranu čokoľvek. Páčilo sa mi, ako sa z neho postupne stával dobrý človek. Učil sa na vlastných chybách, postupne si začal uvedomovať, kým v skutočnosti je a aký dopad mali jeho zlé rozhodnutia na ostatných. Do hry nastúpilo jeho svedomie. Artemis sa nezmenil zrazu, práveže robil nenápadné krôčiky k tomu, aby bol lepší, a niekedy neboli práve dobrovoľné, ale napriek tomu som sa ja, čitateľ, vždy radovala, keď som si uvedomila, že toto by starý Artemis nikdy nespravil. Autor vytvoril jeden z najlepších charakterov, o akom som kedy čítala.

Špeciálnu pozornosť si zaslúži aj Hela, Kopyto, Humus, Butler alebo Opal. Každý bol iný, svojský a nikto z nich sa ani raz nerozhodol alebo si nepomyslel niečo, čo by k jeho postave nesedelo. Veľa autorov má problémy zvládnuť a správne skrotiť svoje postavy, z čoho vyplynie, že si často robia, čo sa im zachce, rozhodujú sa úplne inak, akoby ste to mohli čakať. jednoducho idú proti vlastným zásadám.

Svet škriatkov bol ako inak perfektný, plný nových technických vymožeností, pri ktorých som sa iba samej seba pýtala, kde na to všetko autor došiel. Viem si ho predstaviť, ako deň a noc googlil, v hlave mu to šrotovalo a postupne sa spájalo do príbehu, ktorý by som ja nedala dokopy ani o sto rokov. No na druhej strane, technika nie je práve moja silná stránka, takže túto časť prenechávam jemu a dúfam, že aj keď sa skončila táto séria, budem mať možnosť prečítať si od neho niečo ďalšie.

Colferovi stačí zopár slov na vytvorenie skvelej atmosféry a prostredia. Má výborné a trefné prirovnania, postavy sršia skvelým, nenásilným humorom a komické situácie vám vyčarujú široký úsmev na tvári. Napriek mnohým záchvatom smiechu však ani raz nezabudnete, že postavy bojujú o život a svet sa pomaly rúca do zabudnutia.Tieto dve veci vám neustále blikajú v mozgu a podvedome sa obávate, aký toto všetko bude mať koniec. Modlíte sa, aby vaše obľúbené postavy vyviazli bez ujmy. Či to tak ale naozaj bude, to si musíte prečítať.

Zhrnutie: Príbeh je skvelým spojením dnešných problémov ľudí so svetom škriatkov, ktorí ostro vystupujú proti ničeniu životného prostredia. Kniha je plná dobrodružstiev, zaujímavých myšlienok, vtipných hlášok a ku koncu som si dokonca poplakala (nie som si istá, či kvôli tomu, čo sa stalo, alebo kvôli tomu, že sa skončila moja obľúbená séria). Nájdete tu úžasné charaktery a do všetkých sa bez problémov dokážete vžiť. Stránky sa čítajú takmer samy a ani sa nenazdáte a uvedomíte si, že vám už zostáva len posledná.

"Nejazdi tak divoko," povedal a potľapkal displej navigácie. "Caballine zo mňa nebude mať žiaden osoh, keď k nej dorazím mŕtvy."
"Upokoj sa, starec," povedala malá robotická hlava. "Aj tak jej ktovieako nepomôžeš. Caballine ovláda umenie Deviatich palíc. Čo chceš spraviť ty? Hodiť do nich klávesnicu?"

"Buď je ten chlapec najnormálnejší na celej zemi, pomysleli si, alebo je až natoľko narušený, že to žiadne testy nedokáž odhaliť."

"Fíha," vyhŕkla Hela pri pohľade na to, ako sa ďalšie šípy zabárajú do nosa a krídel lietadla. "Ty si nepredvídal, že trpazlík jazdiaci na trollovi bude tlačiť tvoje lietadlo po rozjazdovej dráhe? Mal by si sa nad sebou zamyslieť, Artemis."

The Arctic Incident (Artemis Fowl #2) by Eoin Colfer Audiobook

Popis:
The Arctic Incident (
Vydavateľ: IKAR
Séria: Artemis Fowl (8.diel z 8)
Jazyk: slovenský
Formát: Kniha
Počet strán: 288
Poradie vydania: 1.

Leave a Reply