Kniha Broučci (Jan Karafiát)

Kniha Broučci (Jan Karafiát)

Kniha Broučci (Jan Karafiát) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Broučci (Jan Karafiát)
 • Elérhető fájlok: Kniha Broučci (Jan Karafiát).pdf, Kniha Broučci (Jan Karafiát).epub, Kniha Broučci (Jan Karafiát).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Broučci

kniha od: Jan Karafiát

Další z mých oblíbených pohádkových knížek a večerníčků, na které s láskou vzpomínám.
Při prohledávání naší staré knihovničky u babičky jsem objevila tuto knihu a s radostí si ji přinesla domů. Svým dětem to začnu číst později. Nevím jestli by ji teď pochopily.
U nás téměř vždy platí pravidlo “pokud se nám líbí obrázky – líbí se nám příběh,” tak se moc těším, až se i já na chvíli vrátím do svého dětství:-)

Upřímně se velmi stydím za to, že jsem Broučky poprvé přečetl až nyní, ve svých 32 letech. Utěšuji se však myšlenkou, že na žádnou knihu není nikdy pozdě a že někteří třeba za svůj život Broučky nečetli vůbec.

Především musím ocenit množství moudrosti, která se v této útlé knížce skrývá. Za závojem dětské knihy lze totiž nalézt příběh života samotného, od dětství, dospívání, přes dospělost až po smrt, která k životu rovněž patří. Nedokážu však říct, jak bych se s tématem smrti a konkrétně velmi smutným koncem knihy vyrovnával v dětském věku. Na druhou stranu se celkově nejedná tak úplně o pohádku… Jestliže však autor bývá označován za českého Andersena, jeví se mi to jako velmi výstižné.

S ohledem na samotného autora je v knize mnoho náboženských motivů, je zde mnoho modlitbiček, často se mluví o poslušnosti a o Pánu Bohu. Já osobně jsem s tímto neměl nejmenší problém. Spatřoval jsem v tom především výchovný aspekt, podle kterého by měl každý žít tak, aby se za sebe nemusel stydět jak sám před sebou, před svými blízkými, tak i před Bohem. Tím se opět dostávám k oné moudrosti, o které jsem se již zmínil.

Četl jsem nejnovější vydání z roku 2019 s úplně prvními ilustracemi Jiřího Trnky. Plně souhlasím s anotací, že „původní ilustrace jsou oproti pozdějším prostší, ale neztratily svůj nostalgický půvab a umělcův nezaměnitelný rukopis“. Přesně tím prostým půvabem a nostalgií na mě tyto ilustrace působily. Broučci se tak pro mě stávají po literární i výtvarné stránce neskutečně milým a laskavým uměleckým dílem. Rád si na ně s pohnutím vzpomenu, až někde uvidím sedmikrásku.

Tak tohle byla kniha, kterou jsem v dětství milovala. Tohle jsem se dozvěděla od mé starší sestřičky. Když jsem vše sestře předčítala, to byla podívaná.
Přemíra Boha? Pochopitelné, zaměříte-li se na autora. Sice mi to přišlo postupem času až moc o tom, že člověk/brouček má být poslušný a tečka. Proč? Protože to tak Bůh chce, protože by nás jinak neochraňoval. Pro úplné nevěrce to muselo ale být větší utrpení.
Co je ovšem na této knize více kontroverzní je smrt. Ano, souhlasím s názorem, že není vhodné před dětmi smrt zamlčovat. Je důležité jim ukázat, že je to normální, tak jako je důležité jim ukázat i hodnotu smutku, truchlení. Ale pohádka o třech koťatech a ten konec. Celkem jsem se nad tímto závěrem podivovala.
Uvažuji nad hodnocením – přidělím 1 hvězdičku navíc. Za co? Za hlavní postavu, která není dokonalá.

Broučky jsem si chtěla přečíst už dlouho, konkrétně od jisté přednášky, která se týkala smrti v dětské literatuře. A teď když dcera (3,5 roku) projevuje sama zájem o smrt, řekla jsem si, že je ta správná doba na Broučky.

Ze začátku jsem si myslela, že budou pro dceru nestravitelní. Kvůli častým zmínkám o Bohu, modlení atd. Ale spletla jsem se:-) Barča se hodně zajímala o to, kdo je to ten Pán Bůh, proč by měli broučci poslouchat, proč si říkají zdař Bůh, atd. Všechno jsem se jí snažila vysvětlit, a proto díky knize měla možnost poznat zase něco pro ni neznámého. Děti jsou úžasně otevření nejrůznějším myšlenkám a konceptům, tak je o to svým krátkozrakým vnímáním zbytečně nepřipravujme…

Broučci se nám ve výsledku líbili opravdu hodně. Mně zejména opakování (určitá rutina v životě broučků řídící se denní dobou a ročním obdobím), rádoby pomalé plynutí, lyričnost popisů, rozhovory, které nepotřebovaly neustálé připomínání toho, kdo mluví (nešvar současných knih pro děti) – když jsem dceři četla, tak stačilo dělat mezi jednotlivými replikami pauzy a pracovat s hlasem a neměla problém se v rozhovoru orientovat; dále právě ta znázorněná smrt, která prostě k životu patří (je v pořádku cítit smutek, plakat a vzpomínat – zamlčování smrti malým dětem je podle mě kontraproduktivní; včera dcera sama prohlásila, že je škoda, že umřel děda Rudolf – až mě to dojalo) a chudobka vyrůstající na místě, kde umřel brouček… prostě krása.

Rozprávkové príbehy mávajú na konci morálne ponaučenie, no tento je ponaučením od prvej strany po poslednú, že je bezpodmienečne nutné tupo poslúchať, bez premýšľania a bez ohľadu na vlastné pocity a túžby. Knižka má určitý starosvetský pôvab, ale ten spôsob uvažovania ma desí.

no dřív jsem tuto knihu milovala ale to mi bylo asi 6 nyní …. Proboha co to je ? četla jsem to dětem a to jak tam cpou křesťanství a jak jsou rodiče hnusný na berušku …. No nic moc

Večerníček? Prosím, ale tahle mimořádně odpudivá slátanina prošpikovaná bohem, ohořelými koťaty a dialogy že by jeden zvracel, se u nás už číst nikdy nebude. Každá druhá věta začíná písmenem A. Neuvěřitelně dementní češina. Pan Karafiát asi něco hulil. Jsme s naším 4letým klukem v půlce a mám chuť tu knihu pohodit někam ke svozu odpadu. Naštěstí mi má fantazie a pohotovost dovolí Pánybohy vynechávat a mrtvá koťata nechat raději na louce si hrát. Jinak bych pak v noci chodil utišovat plačící dítě z nočním můr. Díky pane Karafiáte, ale od Vás si už nikdy nic nepřečtu. Knihu založíme někam hodně hluboko. Zlatej Neználek! 🙂

Broučku se mi snad nikdy neomrzí. jen asi už hodně zapomínám, na konec broučků. až mi ukázka slzička.

Autor – Karafiát – Jan Karafiát

JAN KARAFIÁT

Český prozaik, básník, evangelický kazatel a teolog, autor odborných teologických prací. Pocházel ze starého a vzdělaného rodu Karafátů z Jimramova, kde se rovněž narodil. Evangelickým farářem byl už jeho strýc Václav Karafiát, který studoval s F. Palackým v Prešpurku, známými vlastenci a milovníky knih byli v 19. století i další členové rodu.

Sám Jan studoval teologii v Berlíně, Bonnu a Vídni (1866-69) a stal se pak správcem evangelického semináře v Čáslavi (1762-64). V letech 1871-72 pobýval ve Skotsku. Poté působil v letech 1874-95 na faře ve Hrubé Lhotě na Valašsku. Pro rozpory s církevní radou ve Vídni odešel do Prahy, kde žil jako soukromník.

Po deset let tu vydával dvouměsíčník Reformované listy, které ponejvíce zaplňoval sám články o biblických studiích a kázáními. Vedle toho anonymně publikoval i teologické spisy a povídky. Pustil se rovněž do revize textů Bible kralické (1920), ovšem lpění na původním jazyku a vlastní teologické interpretace text natolik zatemnily, že je na mnoha místech nesrozumitelný. Proslul však zejména jako autor klasické knížky pro děti – Broučci (1876) – ve které dětská fantazie přirozeně splývá se všední realitou. S poetickou obrazností dokázal snad jako jediný dětem říci, že na světě je smrt, aniž by je vylekal. Další pokračování Broučků ani Karafiátův pětisvazkový vlastní životopis už větší popularity nedosáhly.

Zemřel v Praze, pohřben byl na Vinohradech.

Jan Karafiát

spisovatel, evangelický farář, duchovní publicista

49 se líbí, 6 se nelíbí

Jan Karafiát byl evangelický farář, který revidoval Bibli kralickou a zapsal se do literatury půvabnou knihou Broučci. Svá autorská práva na tuto knihu odkázal církvi českobratrské, která díky tomu mohla finančně podporovat vydání Bible a církevních tisků. Jan Karafiát se narodil na Českomoravské vysočině v Jimramově jako deváté z deseti dětí v matčině druhém manželství. Jeho rodina pocházela ze starého evangelického rodu. Strýc V. Karafiát byl evangelickým farářem. Jan Karafiát po církevní škole v Jimramově navštěvoval nižší německé piaristické gymnázium v Litomyšli, potom se vydal na vyšší studia do vestfálského Guterslohe, kde na evangelickém gymnáziu složil v roce 1866 maturitu. Následovalo studium na evangelické fakultě v Berlíně, Bonnu a ve Vídni, kde studia ukončil. Po návratu pobyl v Čechách krátce jako duchovní a opět zamířil do Německa jako vychovatel v Kolíně nad Rýnem. Když se podruhé vrátil do Čech, po několika dalších působištích přijal místo správce učitelského evangelického semináře v Čáslavi. Pro jisté neshody s nadřízenými odtud po dvou letech odešel. Roku 1875 se stal farářem na Hrubé Lhotě na Valašsku, kde sloužil dvacet let. V roce 1895 se Jan Karafiát odstěhoval do Prahy, na žádný sbor však nenastoupil a zůstal reformovaným farářem mimo službu. Jan Karafiát zemřel v Praze, pochován je na vinohradském hřbitově. Dílo Jana Karafiáta: Po odchodu do Prahy pracoval Jan Karafiát jako volný evangelista. Věnoval se biblistice, duchovní publicistice a literární činnosti. Jan Karafiát vytvořil vlastní katechismus. Jeho publicistika je zastoupena v církevních i mimocírkevních časopisech. V letech 1896 – 1905 sám redigoval a psal Reformované Listy. Próza: Kamarádi – 1873, o tragickém konfliktu mezi svědomím a penězi Broučci – 1876, stylisticky a jazykově vynikající vyprávění o rodině svatojánských broučků je alegorickým obrázkem, jak by měl vypadat život lidí žijících podle božích přikázání v evangelickém pojetí. Přestože kniha je určena dětem, oblíbená je i u dospělých pro její skutečný humanismus v zobrazení lidských vztahů, výchovu dětí i životní moudrost. Poetičnost knihy inspirovala filmaře i výtvarníky. Broučkova pozůstalost – 1900, 2 díly Paměti spisovatele Broučků – 1919 – 1928, 5 dílů, vzpomínkové a autobiografické Karafiátovy několikadílné práce Jako teolog a znalec Bible se Jan Karafiát zabýval textem Bible kralické. Odborné práce a edice: Mistr Jan Hus – 1872 Reformovaný zpěvník – 1876, autor byl i muzikant a Sionský básník Křesťanské učení – 1876 Rozbor kralického Nového zákona co do řeči a překladu – 1878 Kritické vydání Bible kralické z roku 1613 – 1887 Text kralický z roku 1613 – 1915 …zobrazit celý životopis

Životopis

Jan Karafiát byl evangelický farář, který revidoval Bibli kralickou a zapsal se do literatury půvabnou knihou Broučci. Svá autorská práva na tuto knihu odkázal církvi českobratrské, která díky tomu mohla finančně podporovat vydání Bible a církevních tisků.

Jan Karafiát se narodil na Českomoravské vysočině v Jimramově jako deváté z deseti dětí v matčině druhém manželství. Jeho rodina pocházela ze starého evangelického rodu. Strýc V. Karafiát byl evangelickým farářem.

Jan Karafiát po církevní škole v Jimramově navštěvoval nižší německé piaristické gymnázium v Litomyšli, potom se vydal na vyšší studia do vestfálského Guterslohe, kde na evangelickém gymnáziu složil v roce 1866 maturitu. Následovalo studium na evangelické fakultě v Berlíně, Bonnu a ve Vídni, kde studia ukončil.

Po návratu pobyl v Čechách krátce jako duchovní a opět zamířil do Německa jako vychovatel v Kolíně nad Rýnem. Když se podruhé vrátil do Čech, po několika dalších působištích přijal místo správce učitelského evangelického semináře v Čáslavi. Pro jisté neshody s nadřízenými odtud po dvou letech odešel. Roku 1875 se stal farářem na Hrubé Lhotě na Valašsku, kde sloužil dvacet let.

V roce 1895 se Jan Karafiát odstěhoval do Prahy, na žádný sbor však nenastoupil a zůstal reformovaným farářem mimo službu.

Jan Karafiát zemřel v Praze, pochován je na vinohradském hřbitově.

Po odchodu do Prahy pracoval Jan Karafiát jako volný evangelista. Věnoval se biblistice, duchovní publicistice a literární činnosti.

Jan Karafiát vytvořil vlastní katechismus. Jeho publicistika je zastoupena v církevních i mimocírkevních časopisech. V letech 1896 – 1905 sám redigoval a psal Reformované Listy.

Kamarádi – 1873, o tragickém konfliktu mezi svědomím a penězi

Broučci – 1876, stylisticky a jazykově vynikající vyprávění o rodině svatojánských broučků je alegorickým obrázkem, jak by měl vypadat život lidí žijících podle božích přikázání v evangelickém pojetí. Přestože kniha je určena dětem, oblíbená je i u dospělých pro její skutečný humanismus v zobrazení lidských vztahů, výchovu dětí i životní moudrost.
Poetičnost knihy inspirovala filmaře i výtvarníky.

Broučkova pozůstalost – 1900, 2 díly

Paměti spisovatele Broučků – 1919 – 1928, 5 dílů, vzpomínkové a autobiografické Karafiátovy několikadílné práce

Jako teolog a znalec Bible se Jan Karafiát zabýval textem Bible kralické.

BrouДЌci

PohГЎdkovГ© vyprГЎvД›nГ­ ze Еѕivota svatojГЎnskГЅch brouДЌkЕЇ. Tak trochu neposluЕЎnГЅ BrouДЌek, jeho maminka, tatГ­nek, BeruЕЎka a kmotЕ™iДЌka Janinka zaЕѕГ­vajГ­ spoustu krГЎsnГЅch pЕ™Г­bД›hЕЇ. V poetickГ© knГ­Еѕce Jana KarafiГЎta se brouДЌci ДЌasto. VГ­ce

 • NenГ­ skladem
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

PohГЎdkovГ© vyprГЎvД›nГ­ ze Еѕivota svatojГЎnskГЅch brouДЌkЕЇ. Tak trochu neposluЕЎnГЅ BrouДЌek, jeho maminka, tatГ­nek, BeruЕЎka a kmotЕ™iДЌka Janinka zaЕѕГ­vajГ­ spoustu krГЎsnГЅch pЕ™Г­bД›hЕЇ. V poetickГ© knГ­Еѕce Jana KarafiГЎta se brouДЌci ДЌasto chovajГ­ a jednajГ­ stejnД› jako lidГ©.

Kniha Broučci (Jan Karafiát)

Velký výprodej! Kalendáře a diáře 2020 již od 41 Kč. Vyberte si.

 • Zákaznická linka 597 490 490
 • KNIHCENTRUM revue
 • Novinky e-mailem
 • Home
 • Menu
 • Search
 • Knihy
 • Knihy v angličtině
 • Předprodej
 • AKCE
 • Kouzelné čtení
 • Dětská encyklopedie
 • Břicháč Tom
 • Český Bestseller 2019
 • Knižní bestsellery
 • NOVINKY
 • PŘIPRAVUJEME
 • Beletrie pro dospělé
 • Populárně naučná pro dospělé
 • Učebnice, odborná literatura
 • Beletrie pro děti a mládež
 • Populárně naučná pro děti a mládež
 • Hračky
  • AKCE
  • Kouzelné čtení
  • Znáte z TV
  • NOVINKY
  • PŘIPRAVUJEME
  • Hračky, hry, karty
  • Knižní bazar
   • Knihy v angličtině
   • Beletrie pro dospělé
   • Populárně naučná pro dospělé
   • Učebnice, odborná literatura
   • Beletrie pro děti a mládež
   • Populárně naučná pro děti a mládež
   • Kalendáře
   • Média
   • Hračky, hry, karty
   • Mapa, atlas, průvodce
   • Papírenské zboží
   • Tipy na dárky
   • Kalendáře
    • AKCE
    • Diář
    • Kalendáře
    • Další
     • Papírnictví
     • Mapy
     • E-Knihy
     • Filmy
     • AudioCD
     • Tipy na dárky
     • Ostatní
      • Dárkové poukazy
      • Novinky
      • Nejprodávanější
      • Předprodej
      • Přejít do e-shopu
      • Zákaznická linka 597 490 490

      2020 | Provozovatel: KNIHCENTRUM.CZ s.r.o., Smetanovo náměstí 222/8, 702 00 Ostrava

      Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

      Broučci s obrázky O. Sekory

      Kniha ( pevná vazba )

      • Skladem 5+ ks
      • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
      • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

      178 Kč s DPH
      Ušetříte 21 Kč Běžně 199 Kč

      Vyprávění o rodině svatojánských broučků, jejichž prací je v noci svítit lidem, vyšlo poprvé v roce 1876 a díky neutuchající oblibě čtenářů se již dočkalo více než stovky vydání. Poetické příběhy rodiny Broučků inspirovaly mnohé výtvarníky, zejména Jiřího Trnku, a byly několikrát převedeny na filmové plátno. Hlavní postavou je malý nezbedný… Přejít na celý popis

      Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

      Vyprávění o rodině svatojánských broučků, jejichž prací je v noci svítit lidem, vyšlo poprvé v roce 1876 a díky neutuchající oblibě čtenářů se již dočkalo více než stovky vydání. Poetické příběhy rodiny Broučků inspirovaly mnohé výtvarníky, zejména Jiřího Trnku, a byly několikrát převedeny na filmové plátno. Hlavní postavou je malý nezbedný Brouček, který má svou hlavu a neposlouchá své rodiče a tetu Janinku, ačkoliv na to často doplácí. Autor broučků Jan Karafiát byl evangelický kněz a „Broučci“ jsou alegorickým zobrazením rodiny, která žije podle křesťanských hodnot, v souladu s přírodou.

      Bestseller v knihy Dobrovský

      10482. v e-shopu | 11864. minulý týden

      662. v Knihy pro školáky | 701. minulý týden

      Hodnocení čtenářů

      4.2 z 5 15 hodnocení čtenářů

      9× 5 hvězdiček 3× 4 hvězdičky 2× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 1× 1 hvezdička

      Přidejte své hodnocení knihy

      Hodnocení našich knihkupců: 4.2 z 5

      5 z 5 hvězdiček Jitka 7. září 2017

      Klasika, kterou má snad doma každý. Kniha je nepřekonatelná.

      Pomohla vám tato recenze? Ano 45

      Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900281

      5 z 5 hvězdiček Ivana 24. září 2017

      Tuhle knihu mi máma četla každý večer před spaním. Milovala jsem příběhy Broučků 🙂

      Pomohla vám tato recenze? Ano 43

      Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900281

      5 z 5 hvězdiček Klárka 25. září 2017

      Vedle Ferdy Mravence moje nejoblíbenější kniha z dětství. Ráda se k ní vracím i nadále, a přestože jsem se setkala i s názory, že se jí hodně dětí bálo, pro mě i nadále zůstane srdcovkou.

      Pomohla vám tato recenze? Ano 40

      Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900281

      3 z 5 hvězdiček Lenka 9. září 2017

      Dcera ji milovala, já moc ne, je psána hrozně kostrbatým jazykem.

      Pomohla vám tato recenze? Ano 37

      Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900281

      5 z 5 hvězdiček Jana H. 23. září 2017

      Krásná kniha s nádhernými ilustracemi p.Sekory.Broučci jsou úchatní.

      Pomohla vám tato recenze? Ano 27

      Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900281

      5 z 5 hvězdiček MoniKa K. 15. září 2017

      Ačkoliv se jedná o pohádku, nese v sobě velké poselství. Ráda se k ním vracím, jelikož má pokaždé co říct.

      Pomohla vám tato recenze? Ano 25

      Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900281

      4 z 5 hvězdiček Syuza 23. září 2017

      Broučci jsou nádherní, jak textem, tak kouzelnými obrázky. Pohádky o Broučcích mi četla mamka a později jsem je poslouchala také na kazetě jako mluvené slovo. Obě varianty jsou krásné především před spaním.

      Pomohla vám tato recenze? Ano 20

      Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900281

      1 z 5 hvězdiček Šárka 28. února 2019

      Broučci mají krásný jazyk, ale já je nemám ráda už od dětství. Větu o tom, že se pomodlili a poslušně umřeli zná asi každý. Ale většina lidí asi vytěsnilo, třeba to, jak maminka vypráví broučkům pohádku o koťátkách, která uhoří.;) Moje máma broučky milovala a seznámila jsem se s nimi dobře, ale svým dětem je už číst nebudu.

      Pomohla vám tato recenze? Ano 0

      Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900281

      4 z 5 hvězdiček Adriana Dosedělová 9. února 2019

      Klasika, já vím. Dětská povinná četba.Máme ji doma, ale nebavila ani mne, ani mé děti. Prostě tak tomu je.

      Pomohla vám tato recenze? Ano 0

      Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900281

      Kniha Broučci, Jan Karafiát

      ⛔ Zboží bylo prodáno, nyní nejde zakoupit 100000000189215

      Tématicky podobné zboží

      Upozorním vás, až bude zboží znovu v nabídce

      Někdo byl rychlejší. Tenhle kousek už si ode mě bohužel nekoupíte. Ale nic není ztraceno. Můžete mi tu nechat svou e-mailovou adresu a jakmile se ke mě stejný produkt znovu dostane, pošlu Vám upozornění. Nebo si můžete vybrat z podobných produktů.

      Kniha Broučci (Jan Karafiát)

      Společnost EUROMEDIA GROUP, a. s., IČO: 497 09 895, se sídlem Nádražní 896/30, 150 00, Praha 5 – Smíchov (dále jen „my“), chrání veškeré osobní údaje poskytnuté členy Knižního klubu (jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail, rok narození) před zneužitím a zpracovává je v souladu s aktuální legislativou. Rádi bychom vás touto formou seznámili s některými novými pravidly a informacemi v souvislosti s novou evropskou legislativou na ochranu osobních údajů (nařízení GDPR, které bude v Evropské unii, tudíž i v České republice, účinné od 25. května 2018), neboť bezpečnost vašich osobních údajů je naše priorita a zároveň chceme, abyste mohli i nadále využívat všechny výhody, slevy a akční nabídky Knižního klubu bez jakýchkoli omezení.

      V tomto dokumentu naleznete informace o tom, jaké osobní údaje zpracováváme o našich zákaznících pro potřeby přípravy nabídek, na základě jakého právního důvodu údaje zpracováváme, k jakým konkrétním účelům je používáme, komu je můžeme předávat a jaká máte v souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů práva.

      A. Jaké osobní údaje zpracováváme?

      Zpracováváme následující osobní údaje:

      a) identifikační údaje, kterými se rozumí zejména jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo;
      b) kontaktní údaje, jimiž se rozumí osobní údaje, které nám umožňují kontakt s vámi, zejména e-mailová adresa, telefonní číslo, poštovní adresa a váš profil na sociálních sítích;
      c) vaše nastavení, kterými se rozumí údaje ve vašem účtu, zejména uložené adresy a profily, nastavení newsletterů, druh členství ve věrnostním programu a vaše hodnocení produktů a služeb;
      d) údaje o vašich objednávkách, kterými jsou zejména údaje o zboží a službách, které jste si objednali, způsobu doručení a platby včetně čísla platebního účtu, údaje o reklamacích;
      e) údaje o vašem chování na webu, zejména zboží a služby, které si zobrazujete, odkazy, na které klikáte, způsob pohybu po našem webu a posouvání obrazovky a také údaje o zařízení, ze kterého si náš web prohlížíte jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií pro identifikaci zařízení;
      f) údaje o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme, zejména časy otevření zpráv a také údaje o zařízení, na kterém zprávy čtete, jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií;
      g) odvozené údaje, kterými se rozumí osobní údaje odvozené z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme; zejména se jedná o údaje o vašem pohlaví, věku, finanční situaci, nákupním chování a vztahu k různému zboží a službám.

      A.1 Pokud navštívíte náš web

      Pokud navštívíte náš web, do vašeho zařízení ukládáme a následně z něj čteme malé soubory jako cookies. Cookie je malý soubor písmen a čísel, který ukládáme ve vašem internetovém prohlížeči nebo pevném disku vašeho počítače. Některé cookies nám umožňují propojit vaše aktivity během prohlížení našich stránek od chvíle, kdy otevřete okno webového prohlížeče, do okamžiku, kdy jej zavřete. Ve chvíli, kdy zavřete okno internetového prohlížeče se tyto cookies vymažou. Jiné zůstávají v zařízení po nastavenou dobu a aktivují se pokaždé, když navštívíte webovou stránku, která konkrétní cookie vytvořila. Dále používáme pixelové značky (také známé jako web beacons), což jsou malé obrázky, které mají podobnou funkci jako cookies. Oproti cookies, které jsou ukládány na pevném disku vašeho počítače, jsou pixelové značky pevnou součástí webových stránek. O všech těchto technologiích budeme pro zjednodušení v tomto dokumentu dále mluvit jako o cookies. Cookies do vašeho zařízení nejen ukládáme, ale také čteme cookies, které do vašeho zařízení uložil náš web. Dále v tomto dokumentu budeme pro jednoduchost mluvit pouze o ukládání.

      Některé cookies do vašeho zařízení ukládá přímo náš web. Tyto cookies nám pomáhají

      • identifikovat vás při přecházení mezi jednotlivými stránkami našeho webu a opětovných návštěvách, například aby se vám při nákupu nesmazal košík, abychom si mohli zapamatovat vaše přihlášení z konkrétního zařízení a nežádat vás opakovaně o e-mail a heslo, nebo abychom si uložili, kterou verzi našeho webu vám máme zobrazit, pokud web nabízí v danou chvíli více variant;
      • zaznamenat si, že jste nám udělili souhlas dle tohoto dokumentu, popř. zda jste např. nabídli účast v určitém průzkumu;
      • se zajištěním bezpečnosti, například abychom zkoumali, zda někdo nezneužil vaše připojení k našemu webu a nejedná místo vás;
      • evidovat, zkoumat a odstraňovat poruchy a nefunkční součásti našeho webu.

      Takové cookies a další soubory jsou nezbytné pro fungování naší webové stránky. Pokud ve svém prohlížeči zablokujete tyto cookies, naše webová stránka nemusí fungovat správně a my vám nemusíme být schopní poskytovat naše produkty a služby.

      Dále do vašeho zařízení:

      • ukládáme cookies z našeho webu, které nám umožňují
      • sledovat návštěvnost našeho webu, jeho jednotlivých stránek, vytvářet statistiky a přehledy a měřit účinnost reklamy;
      • zobrazovat vám různé varianty našeho webu, pokud testujeme nové funkcionality;
      • přizpůsobovat pro vás obsah našeho webu, například vám zobrazit přednostně produkty, které jste si již prohlédli, a zobrazovat vám další nabídky na míru na našem webu;
     • umožňujeme uložit cookies třetím stranám, které je mohou použít
      • ke sběru údajů o vašem chování na našem webu a dalších webových stránkách;
      • pro zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy v rámci reklamních sítí na jiných webových stránkách, než je náš web;
      • k propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook, včetně automatického přihlášení, zajištění funkcí, jako je tlačítko „To se mi líbí“, a zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy na těchto sociálních sítích a jiných webových stránkách, než je náš web.
      • Ukládání těchto informací můžete odmítnout přímo na internetových stránkách www.knizniklub.cz po kliknutí na odkaz „Nastavení cookies“ v patičce stránky.

       Údaje o vašem chování na webu nezískáváme pouze z cookies. Doplňujeme je také o údaje jako je

       • IP adresa vašeho zařízení (adresa vašeho zařízení pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v síti internet),
       • MAC adresa (adresa zařízení, pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v místní síti),
       • operační systém vašeho zařízení, jeho verze a jazykové nastavení;
       • prohlížeč, který na svém zařízení používáte, jeho verze a jazykové nastavení;
       • adresa webové stránky (URL adresa), ze které přicházíte na náš web.

       Tyto údaje o vašem chování na webu zpracováváme na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) za účelem:

       • získání informací, na základě kterých pro vás budeme moci web v budoucnu vylepšit; naším oprávněným zájmem je zde zlepšování našich služeb pro vás;
       • vytváření statistik a přehledů, zejména sledování návštěvnosti našeho webu, jeho jednotlivých stránek a měření účinnosti reklamy; naším oprávněným zájmem je zde měření efektivity našeho webu a výdajů na reklamu; pro tento účel můžeme z vašeho chování na webu získávat další odvozené údaje a k tomuto účelu je použít;
       • testování nových funkcí a aplikací před nasazením, zejména abychom předešli problémům s funkčností těchto novinek ve skutečném provozu, které by mohly zhoršit Váš zážitek z využívání našich služeb; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás;
       • předcházení útoků na náš web a ohrožení jeho funkčnosti i bezpečnosti vašich dat; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás a bezpečnost vašich dat.

       Pro tyto účely osobní údaje používáme po dobu nezbytně nutnou. Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

       Pokud nám při návštěvě webu udělíte svůj souhlas, můžeme údaje o vašem chování na webu použít také k přizpůsobení našich webových stránek a zobrazení cílené reklamy, jak je popsáno v části Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy, a předávat je pro účely zobrazení cílené reklamy také provozovatelům sociálních a reklamních sítí, jak je popsáno v části Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních a reklamních sítích.

       A.1.1 Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy

       Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

       A.1.2 Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních sítích

       Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

       A.1.3 S kým data sdílíme

       Pokud nám udělíte svůj souhlas, vaše údaje o chování na webu případně vaše osobní údaje budeme sdílet se společnostmi:
       RTB House S.A., ul. Złota 61 lok. 101, 00-819 Warsaw, Poland
       Quartic sp. z o.o., Al. Aleje Jerozolimskie 123A, 02-017 Warsaw, Poland
       Seznam.cz, a.s., Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, Česká republika
       Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, CA 94043 Mountain View
       Facebook Ireland Limited, se sídlem 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, D2 Dublin, Irsko.

       B. Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje?

       Pro přípravu nabídek v souvislosti s vaším členstvím v Knižním klubu zpracováváme osobní údaje v různém rozsahu bez vašeho souhlasu na základě našeho oprávněného zájmu. Nicméně máte právo zasílání odmítnout.

       B.1.1 Pokud se u nás zaregistrujete

       Pokud se stanete členem Knižního klubu, zpracováváme vaše identifikační a kontaktní údaje, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem nastavení, údaje o vašem chování na webu a chování při čtení zpráv na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu), a to za účelem vytváření přizpůsobených nabídek a cílených reklam, které vám zobrazíme na webu. Stejným způsobem můžeme přizpůsobit nabídky a reklamy, které vám zasíláme (viz část B.1.2 Zasílání nabídek). Naším oprávněným zájmem je zde maximálně personalizovaná a efektivní nabídka pro vás, členy Knižního klubu.
       Jmenované údaje pro tento účel také obohacujeme pomocí analýzy a získáváme odvozené údaje z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv. K tomu můžeme použít rovněž údaje o vašem chování na webu, které jsme oprávněně získali před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali a můžeme pro něj sbírat údaje o vašem chování na webu, i když se nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Podle těchto údajů také rozčleňujeme naše uživatele do různých skupin, které obdrží zvláštní nabídky.
       Pokud jste si tedy na našem webu prohlédli nabídku detektivek, nebo ji rozklikli v e-mailu, který jsme vám poslali, tento typ beletrie vám můžeme při příští návštěvě zobrazit na první stránce našeho webu nebo vám e-mailem, pokud neodmítnete zasílání nabídek, poslat slevový poukaz na tento literární žánr. Podle toho, jaký druh literatury jste si prohlédli, můžeme také usoudit, do jaké skupiny zákazníků patříte, a podle toho vám na webu nebo třeba e-mailem výhodně nabídnout další produkty, které by vás podle našeho posouzení mohly zajímat.
       Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

       B.1.2 Zasílání nabídek

       Pokud při poskytnutí kontaktních údajů nebo kdykoli později neodmítnete zasílání nabídek, můžeme vaše kontaktní údaje použít pro zasílání nabídek e-mailem, textovou zprávou, pomocí sociálních sítí, jejich sdělování po telefonu nebo jinými elektronickými prostředky, popř. vám je můžeme zaslat poštou. Tyto nabídky se budou týkat našich produktů a služeb.
       Vaše osobní údaje, které nám poskytnete v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem webovém profilu, pohybu na webu či čtení newsletterů, jsou na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) zpracovávány za účelem vytvoření nejvhodnějších zpráv o slevových akcích či jiných nabídkách, zprávách a reklamách, které vám jako členům Knižního klubu zasíláme či které se vám zobrazují na www.knizniklub.cz.
       Kontaktní údaje pro tento účel dále doplňujeme o údaje o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou. Použít můžeme rovněž údaje o vašem pohybu na webu, které jsme od vás obdrželi před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali, a sbírat můžeme také údaje o vašem pohybu na webu, i když se přes svůj klubový profil nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Také tyto údaje nám umožňují vás zařadit do správné profilové skupiny při zasílání našich speciálních akčních nabídek. Pokud si například na našem webu či pomocí newsletteru prohlédnete nabídku našich detektivek, zobrazíme vám nejnovější tituly z toho žánru při vaší příští návštěvě našich webových stránek.
       Využití této personalizované služby máte samozřejmě právo odmítnout na našem webu v sekci „Můj profil”.

       C. Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?

       Všechny zmíněné osobní údaje zpracováváme my jako správce. To znamená, že my stanovujeme shora vymezené účely, pro které vaše osobní údaje shromažďujeme, určujeme prostředky zpracování a odpovídáme za jeho řádné provedení.
       Pro zpracování osobních údajů rovněž využíváme služeb dalších zpracovatelů, kteří osobní údaje zpracovávají pouze podle našich pokynů a pro účely, které jsou popsány v části B.
       Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje? Takovými zpracovateli jsou:
       a) poskytovatelé cloudových služeb a další dodavatelé technologií a podpory;
       b) provozovatelé marketingových nástrojů, kteří nám pomáhají s optimalizací webu a personalizací obsahu a nabídek pro vás;
       c) poskytovatelé SMS komunikačních a chatovacích nástrojů, v případě, kdy zpracovávají osobní údaje pro zprostředkování naší komunikace s vámi;
       d) poskytovatelé služeb v souvislosti se zpracováním zásilek (katalogu a jiných sdělení), včetně zejména jejich doručovatelů.

       D. Z jakých zdrojů osobní údaje získáváme?

       Ve většině případů zpracováváme osobní údaje, které nám poskytnete přímo vy v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru. Osobní údaje přímo od vás získáváme také sledováním vašeho chování na našem webu a při čtení zpráv.

       E. Předávání údajů mimo EU

       V rámci předání údajů příjemcům, uvedeným v části C. „Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?“ můžeme vaše údaje předat také do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor, včetně zemí, které nezajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů. Veškeré takové předávání budeme uskutečňovat pouze v případě, že se příslušný příjemce zaváže dodržovat standardních smluvní doložky vydané Evropskou komisí, dostupné na adrese http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A32010D0087.

       F. Jaká máte práva při zpracování osobních údajů?

       • Právo na přístup: Máte právo vědět, jaké údaje o vás zpracováváme, za jakým účelem, po jakou dobu, kde vaše osobní údaje získáváme, komu je předáváme, kdo je mimo nás zpracovává a jaká máte další práva související se zpracováním vašich osobních údajů. To vše se můžete dozvědět v tomto dokumentu. Pokud si však nejste jistí, které osobní údaje o vás zpracováváme, můžete nás požádat o potvrzení, zda osobní údaje, které se vás týkají, jsou či nejsou z naší strany zpracovávány, a pokud tomu tak je, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům. V rámci práva na přístup nás můžete požádat o kopii zpracovávaných osobních údajů, přičemž první kopii vám poskytneme bezplatně a další kopie s poplatkem.
       • Právo na opravu: Chybovat je lidské. Pokud zjistíte, že osobní údaje, které o vás zpracováváme, jsou nepřesné nebo neúplné, máte právo na to, abychom je bez zbytečného odkladu opravili, popřípadě doplnili.
       • Právo na výmaz: V některých případech máte právo, abychom vaše osobní údaje vymazali. Vaše osobní údaje bez zbytečného odkladu vymažeme, pokud je splněn některý z následujících důvodů: vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro účely, pro které jsme je zpracovávali; odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů, přičemž se jedná o údaje, k jejichž zpracování je váš souhlas nezbytný a zároveň nemáme jiný důvod, proč tyto údaje potřebujeme nadále zpracovávat; využijete svého práva vznést námitku proti zpracování u osobních údajů, které zpracováváme na základě našich oprávněných zájmů a my shledáme, že již žádné takové oprávněné zájmy, které by toto zpracování opravňovaly, nemáme nebo se domníváte, že námi prováděné zpracování osobních údajů přestalo být v souladu s obecně závaznými předpisy. Toto právo se neuplatní v případě, že zpracování vašich osobních údajů je i nadále nezbytné pro splnění naší právní povinnosti nebo určení, výkon nebo obhajobu našich právních nároků.
       • Právo na omezení zpracování: V některých případech můžete kromě práva na výmaz využít právo na omezení zpracování osobních údajů. Toto právo vám umožňuje v určitých případech požadovat, aby došlo k označení vašich osobních údajů a tyto údaje nebyly předmětem žádných dalších operací zpracování – v tomto případě však nikoliv navždy (jako v případě práva na výmaz), ale po omezenou dobu. Zpracování osobních údajů musíme omezit když: popíráte přesnost osobních údajů, než se dohodneme, jaké údaje jsou správné; vaše osobní údaje zpracováváme bez dostatečného právního základu (např. nad rámec toho, co zpracovávat musíme), ale vy budete před výmazem takových údajů upřednostňovat pouze jejich omezení (např. pokud očekáváte, že byste nám v budoucnu takové údaje stejně poskytli); vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro shora uvedené účely zpracování, ale vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu svých právních nároků, nebo vznesete námitku proti zpracování. Po dobu, po kterou šetříme, je-li vaše námitka oprávněná, jsme povinni zpracování vašich osobních údajů omezit.
       • Právo vznést námitku proti zpracování: Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, k němuž dochází na základě našeho oprávněného zájmu. Jde-li o marketingové aktivity, přestaneme vaše osobní údaje zpracovávat bez dalšího; v ostatních případech tak učiníme, pokud nebudeme mít závažné oprávněné důvody pro to, abychom v takovém zpracování pokračovali.
       • Právo nebýt subjektem automatizovaného rozhodování: Nejste-li aktivním členem Knižního klubu (tedy nezakoupíte-li si alespoň jeden knižní titul v období platnosti každého katalogu) po dobu více než pěti po sobě jdoucích period, pro které jsou platné jednotlivé katalogy Knižního klubu (leden – březen, duben – květen, červen – srpen, září – prosinec), získáváte automaticky status tzv. neaktivního člena, kterému od té doby není zasílán katalog ani další nabídky. K přidělení tohoto statusu dochází automaticky a vy máte právo odmítnout toto automatizované rozhodování.
       • Právo podat stížnost: Uplatněním práv výše uvedeným způsobem není nijak dotčeno vaše právo podat stížnost u příslušného dozorového úřadu. Toto právo můžete uplatnit zejména v případě, že se domníváte, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Stížnost proti námi prováděnému zpracování osobních údajů můžete podat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí na adrese Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7.

       Svá práva můžete také uplatnit pomocí tohoto formuláře.

       60sec: Broučci (Jan Karafiát)

       Popis:
       Ahoj, nastal čas na další zkrácenou knihu. Tentokrát jsem si vybrala pohádku Jana Karafiáta Broučci a ani teď se spoilerům …

       “>

       Leave a Reply