Kniha Carrie (Stephen King)

Kniha Carrie (Stephen King)

Kniha Carrie (Stephen King) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Carrie (Stephen King)
  • Elérhető fájlok: Kniha Carrie (Stephen King).pdf, Kniha Carrie (Stephen King).epub, Kniha Carrie (Stephen King).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Carrie

kniha od: Stephen King

Tyhle prvotiny autora měly své klouzlo a ani po letech z nich nic neztrácejí. Dnes se sice příběh může zdát trochu přitažený za vlasy, ale o nic neubírá na čtivosti.

Prectene v anglictine

Děj mě nezaujal, život Carrie už vůbec ne. Bohužel jsem knihu odložila nedočtenou.

Carrie je první vydaný román S. Kinga, ale ne první, který napsal! Pro mě je Carrie druhou knížkou, kterou jsem od tohoto mistra hororu četla. Je tomu už hodně let. Studovala jsem tehdy v Plzni VŠ a jela jsem si ji vypůjčit na pobočku na Bolevec:-) … Jaké bylo moje překvapení, když jsem o těchto Vánocích objevila pod stromečkem knihu Carrie (first edition, s autogramem z roku mého narození), asi povídat nemusím:-)

Možné drobné SPOILERY. (a předem se omlouvám za anglické citace)
Je zvláštní, jak odlišně knihu vnímám teď jako dospělejší… Poprvé se mi samozřejmě líbila, ale tím stěžejním, co mě u čtení drželo, byl samotný děj, tedy akce a pak také fakt, že King dokáže mistrně vylíčit situaci, nepotřebuje dlouhý popis, a přesto si dokážu krásně představit scénu, kterou líčí. Dnes jsem čtenářsky vyspělejší (značně se na mě podepsala zkušenost ze čtenářského klubu, který jsem 3 roky vedla:-)) – větší pozornost jsem věnovala samotným postavám, jejich vztahům, okolnostem, pohnutkám, prostředí, atd. Při druhém čtení ve mně vzbudila mnohem větší emoce. Byla jsem fakt naštvaná na její matku. Chápu, že někdo chce své dítě vychovávat po svém a třeba jinak než je „většinovým zvykem“, ale nemělo by být úkolem rodičů připravit své dítě na svět „venku“? A jak by řekla moje babička: „nic se nemá přehánět.“, ale to bychom tu neměli tak skvělou knížku:-D … Co dělá s člověkem fanatická víra:-( … Obdivuju Carrie, že se dokázala postavit matce (I´m sorry momma but I can´t be sorry.“) a na ples šla. Cítila jsem z Carrie obdivuhodnou vnitřní sílu a touhu po normálním životě teenagera, který chodí na střední školu. … Vymanění se z vlivu rodičů, jít si vlastní cestou, dělat vlastní rozhodnutí x matka, i když z mého pohledu šílená, se snaží svým způsobem uchránit dceru před nástrahami vnějšího světa. … Rodiče děti formují (většinou nevědomky) a ony jim pak nastavují zrcadlo – až se někdy zarazím, když pozoruju dceru, jak věrně kopíruje mé zlozvyky. … Děti chtějí, aby se s nimi jednalo jako s dospělými, ale když se jim to hodí, tak jsou přece pořád dětmi. „We were kids.“ (pro mě hodně důležitá věta z knihy). Špatná rozhodnutí děláme přece všichni, otázkou je, jak se k nim postavíme…

Klíčové slovo, které mě při četbě napadalo, bylo MOC. Mít moc nad někým, mít moc ovládat někoho, zranit,… (např. šikana, matka nad dcerou, v partě, ve vztahu), ale i moc něco změnit. Různé nuance moci zakusí mnoho postav, bohužel využívají moc převážně v negativním smyslu. A protipólem byla BEZMOC, kterou jsem při čtení také pocítila.

Na závěr bych ještě chtěla ocenit, jak King v Carrie postupně doplňoval mozaiku příběhu a využíval různé způsoby (výňatky z fiktivních publikací, policejních výslechů, střídavě zaměřená pozornost na různé postavy, atd.) k informování čtenářů. Přečetla jsem od něj určitě přes 20 knížek a s podobným přístupem jsem se v žádné z nich nesetkala. Jsem ráda, že tenkrát Kingova manželka vytáhla rozpracovaný rukopis Carrie z koše a dodala mu odvahy k jeho dokončení:-)

Aha? Tohle je mistr King? Nesoudila bych první přečtenou knihu od autora (k tomu prvotinu), ale když někteří příznivci tohoto spisovatele píši, jak je dílo strhující. Nevím, nevím. Téma zajímavé, ale zpracování mě nenadchlo. Zhlédla jsem i jednu z filmových verzí, ale více s tím nebudu ztrácet čas. Budu Kinga zkoušet dál, protože nerada soudím autory podle jediné knihy.

Na doporučení jsem Carrie přečetl jako první knihu od S. Kinga. A nebyla poslední. I já mohu jen doporučit!

Tak tohle zatím první kniha která mě vůbec nenadchla o Kinga skoda, to i natočená verze je lepší.

Carrie Whiteová se svojí telekinezí se mistrovsky pomstila světu, protože všechny jeho hezký stránky před ní maminka stejně mistrovsky skryla. Je to drsný psycho, sondy do mysli pološílenců a šílenců King umí nepřekonatelně. Tahle knížka je jízda, která se odehraje na malém časovém prostoru kolem maturitního plesu a pro vydechnutí tu není prostor. Jak mi Carrie bylo líto, jejích zklamaných nadějí!

Carrie

Vydavateľ: IKAR Jazyk: slovenský Formát: Kniha Počet strán: 208 Vydanie: 2013/10 Poradie vydania: 1.

Posledná zmena: 17.02.2020 02:41

Lepšia cena: 9,16 € (vrátane DPH) Vaša cena: 9,37 € (vrátane DPH) Bežná cena: 10,90 € Ušetríte: 1,53 € (zľava 14%) Lepšia cena

  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa
  • Recenzie (0)
  • Komentáre (13)

Obsah knihy: Carrie

Sedemnásťročná Carrie je outsiderka v škole i v živote. Odmalička robí všetko pre to, aby sa vyrovnala ostatným, ale nedarí sa jej. Nepeknú, neobľúbenú, zakríknutú stredoškoláčku ešte aj doma priam terorizuje fanaticky nábožná matka. Carrie si však jedného dňa uvedomí svoje mimoriadne vrodené schopnosti, ktorých rozsah sama sotva tuší. Je telekinetička – silou vôle pohybuje predmetmi. A keď ju na školskom majálese opäť surovo ponížia, jej pomste nič nestojí v ceste.
Autor do deja jedného zo svojich najznámejších trilerov vkladá spomienky či výstrižky z tlače a vytvára tak mozaikový obraz života aj vnútorného sveta nešťastnej Carrie. Podľa románu nakrútil režisér Brian De Palma roku 1976 rovnomenný film, ktorý dodnes mnohí pokladajú za najlepšiu kingovskú filmovú adaptáciu. V súčasnosti sa do kín dostáva nové moderné spracovanie tohto slávneho hororu s vynikajúcou americkou herečkou Julianne Moorovou v úlohe matky.

Z anglického originálu Carrie (Doubleday, a division
of Bantam Doubleday Dell Publishing Group, Inc.,
New York 1974) preložila Veronika Redererová.

Dostupné verzie titulu

Carrie Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Carrie

Objednávací kód NA202029

Produkt je zaradený do žánrov:

ISBN: 978-80-551-3440-6

EAN: 9788055134406

Rok a mesiac vydania: 2013/10

Počet strán: 208

Väzba: Knihy viazané

Formát, hmotnosť: 135 × 207 mm, 285 g

Odkazy

Hodnotenie čitateľov

kniha je lepšia ako film (Mária Hajšmanová, 7.2.2015) Odpovedať

Vrelo odporúčam (Lucia Luptáková, 11.1.2015) Odpovedať

Najlepšia od Kinga (Monika Janovičová, 7.1.2015) Odpovedať

potvrdenie, že kniha je lepšia ako film (Ria, 6.1.2015) Odpovedať

Zimomriavky (Miroslava, 5.1.2015) Odpovedať

Prvá Kingovka (Frederika, 4.1.2015) Odpovedať

Carrie (AB, 19.5.2014) Odpovedať

aj moja prvá 🙂 (Annamária, 17.5.2014) Odpovedať

Kingova „Carrie“ (Stano, 16.5.2014) Odpovedať

zaujímavé čítanie (Martin Rohlíček, 9.5.2014) Odpovedať

CARRIE (Peter Cagáň, 4.5.2014) Odpovedať

Veľmi milé prekvapenie (Maťa, 2.5.2014) Odpovedať

Desivý thriler (Jolana Sadvarová, 1.5.2014) Odpovedať

Pridajte svoj komentár

Ukážky z knihy

Otvorila oči. Zazrela kefu na vlasy na písacom stole.
Klik.
Dvíhala kefu. Bola ťažká. Pripadala jej ako činka, ktorú musí zdvihnúť celkom vysilenými rukami. Och, vyhŕklo z nej.
Kefa skĺzla na kraj stola, prevážila sa na hrane tak, že vplyvom zemskej príťažlivosti by mala spadnúť, no ďalej visela akoby na neviditeľnom motúziku. Carrie privrela oči na úzke štrbiny. Žily na spánkoch jej navreli. Každého lekára by v tej chvíli zaujalo, čo sa odohráva v jej organizme. Nijaké racionálne vysvetlenie na to nejestvovalo. Počet nádychov sa znížil na šesť za minútu. Krvný tlak zato stúpol. Mal hodnotu stodeväťdesiat na sto. Údery srdca sa zvýšili na stoštyridsať – čo je viac než pulz astronautov vo chvíľach maximálneho preťaženia pri štarte. Telesná teplota klesla na 34,6 stupňa Celzia. Jej telo spaľovalo energiu prúdiacu, ako sa zdalo, odnikiaľ nikam. Elektroencefalograf by bol zaznamenal alfa vlny, ktoré už ani nemožno považovať za vlny, ale za strmé, pichľavé hroty.
Opatrne spustila kefu na stôl. Dobre. Včera večer jej vypadla. Strata všetkých bodov a na jedno kolo do väzenia.
Opäť zavrela oči a rozhojdala sa. Telesné funkcie sa začali upravovať na normál, dýchanie sa zrýchlilo, až takmer dychčala. Hojdacie kreslo mierne zavŕzgalo. No nijako nie nepríjemne. Skôr upokojujúco. Hojda-hoj. Vyčistiť myseľ.

Carrie

Stephen King je najpredávanejší a najkultovejší žijúci spisovateľ v Spojených štátoch. Za necelých dvadsaťpäť rokov svojej literárnej činnosti napísal viac ako štyridsať kníh, z ktorých sa na celom svete predalo viac než dve miliardy výtlačkov. Podľa jeho knihy bolo nakrútených tridsaťpäť.

Sedemnásťročná Carrie je outsiderka v škole i v živote. Odmalička robí všetko pre to, aby sa vyrovnala ostatným, ale nedarí sa jej. Nepeknú, neobľúbenú, zakríknutú stredoškoláčku ešte aj doma priam terorizuje fanaticky nábožná matka.

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Sedemnásťročná Carrie je outsiderka v škole i v živote. Odmalička robí všetko pre to, aby sa vyrovnala ostatným, ale nedarí sa jej. Nepeknú, neobľúbenú, zakríknutú stredoškoláčku ešte aj doma priam terorizuje fanaticky nábožná matka. Carrie si však jedného dňa uvedomí svoje mimoriadne vrodené schopnosti, ktorých rozsah sama sotva tuší. Je telekinetička – silou vôle pohybuje predmetmi. A keď ju na školskom majálese opäť surovo ponížia, jej pomste nič nestojí v ceste.

Autor do deja jedného zo svojich najznámejších trilerov vkladá spomienky či výstrižky z tlače a vytvára tak mozaikový obraz života aj vnútorného sveta nešťastnej Carrie. Podľa románu nakrútil režisér Brian De Palma roku 1976 rovnomenný film, ktorý dodnes mnohí pokladajú za najlepšiu kingovskú filmovú adaptáciu. V súčasnosti sa do kín dostáva nové moderné spracovanie tohto slávneho hororu s vynikajúcou americkou herečkou Julianne Moorovou v úlohe matky.

Recenzie, kritiky

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Čo si myslíme my

“Monštrá sú skutočné a duchovia tiež. Žijú v nás a niekedy vyhrávajú.” – Stephen King

Monštrá v nás spia, kým ich niečo nezobudí. Monštrum v stredoškolskej outsiderke Carrie Whiteovej nemalo byť nikdy zobudené, pretože niektoré monštrá majú schopnosť pohltiť svojho nositeľa a rozpútať okolo seba peklo.

Keď sa z jahňaťa stane vlk.

Recenzie

Najužitočnejšie recenzie

Introvert a milovník kníh a filmov v originálnom znení

S originálnymi vydaniami kníh Stephena Kinga majú podľa mňa problémy aj skúsení angličtinári. Pri letmom pohľade na ukážku tejto knihy v angličtine a skutočnosť, že hádam v každej druhej vete bolo slovo, ktorému som nerozumel (a to sa angličtinu učím nepretržite od škôlky), som teda po troške váhania pristúpil k objednávke slovenského prekladu. Myslím si, že je obstojný. S kratšími Kingovými príbehmi sa prekladatelia pasujú celkom dobre, horšie je to už s tými obsiahlejšími (It, Shining, a pod.).

Ku knihe samotnej – označil by som ju za kombináciu drámy a hororu. Je perfektným vyjadrením beznádeje a absencie svetla na konci tunela, ktoré zažíva Carrie a s ňou aj množstvo ďalších ľudí počas stredoškolského štúdia v reálnom živote. Je známou pravdou, že deti a dospievajúci teenageri vedia byť obzvlášť krutí, pričom vo väčšine prípadov na to nemajú sebe menší dôvod. Tak je to aj v prípade Carrie. Ako nám však ukáže záver knihy, každému sa raz jeho hriechy z minulosti vrátia v plnej paráde. Tu je to v trošku extrémnej forme, ktorú teda vôbec neobhajujem. Naviac kniha nemá happy end, kedy sa zo škaredého káčatka stane princezná. Je to v podstate tragédia. A spolu s knihou “Drobec” moja obľúbená Kingovina. Čítaj viac

Som mladý chalan a vo voľnom čase milujem písanie a čítanie. Zvyšok času trávim s rodinou alebo priateľmi. Milujem zábavu a všetko s ňou spojené.

Kingova prvotina, zároveň aj moja prvá prečítaná kniha od Kinga. Lepšie, ako touto knihou, sa u autora asi ani nedá začať. Dej má jasnú líniu, rýchly spád a kniha vás nezabije svojou rozsiahlosťou. Dej nie je v tomto prípade koncipovaný ako veľká hrôza, je to skôr príbeh o nespravodlivosti a špinavostiach, v ktorom potečie veľa krvi, keďže hlavná hrdinka má niečo navyše, oproti ostatným postavám.

Jednoznačne odporúčam tým, ktorí Kinga ešte nečítali, radi by do toho šli, ale boja sa rozsahlosti jeho románov. Keď si toto prečítate, tak sa namotáte na Kinga natoľko, že vám tá rozsiahlosť ostatných príbehov začne pripadať ako nevyhnutnosť. Čítaj viac

O autorovi

Stephen King je najpredávanejší a najkultovejší žijúci spisovateľ v Spojených štátoch. Za necelých dvadsaťpäť rokov svojej literárnej činnosti napísal viac ako štyridsať kníh, z ktorých sa na celom svete predalo viac než dve miliardy výtlačkov. Podľa jeho knihy bolo nakrútených tridsaťpäť filmov. V jeho fanklube nájdete takmer milión obyvateľov našej planéty. Je autorom najdesivejších hororov (Mŕtva zóna, To, Zelená míľa, Vrece kostí), aké kedy boli napísané.

Vydavateľstvo

V roku 1990 si desať knižných nadšencov povedalo, že nastal čas rozšíriť ponuku vydavateľstiev na Slovensku. Čoskoro založili vydavateľský dom IKAR, ktorý dnes čitatelia poznajú ako najväčšie slovenské vydavateľstvo. Za svoju existenciu vydal IKAR tisíce titulov a stovky bestsellerov rôznych žánrov, z ktorých sa dovedna predalo takmer 28 miliónov výtlačkov. Vydavateľský dom IKAR vo svojom portfóliu zastrešuje značky IKAR, Príroda, Odeon, Stonožka, YOLi a Ajna.

Vlajková značka IKAR predstavuje najširšie spektrum knižných titulov. Pod touto značkou nájde každý čitateľ našich najpredávanejších autorov, mnohými rokmi overené mená, úspešných slovenských autorov aj mladých knižných debutantov. Pod značkou IKAR vydávame napríklad knihy od J.K. Rowlingovej, Dana Browna, Jo Nesbøa, Davida Lagercrantza, ale, samozrejme, aj od slávnych slovenských spisovateľov, medzi ktorých patria Táňa Keleová-Vasilková, Jozef Karika, Jozef Banáš, Veronika Homolová-Tóthová a mnohí iní.

Silnou stránkou značky Príroda je široké spektrum non-fiction literatúry pre celú rodinu: populárno-náučné knihy, encyklopédie, obrazové publikácie, ale i odborné tituly a učebnice pre základné a stredné školy. Top zastúpenie majú populárne žánre, ako je zdravie a životný štýl, kulinárstvo, príroda, vzdelanie a hobby literatúra.

Crème de la crème súčasnej i klasickej svetovej prózy. Značka ODEON predstavuje špičkovú tvorbu od súčasných a klasických velikánov svetovej literatúry. V edícii ODEON Svetová klasika vychádzajú diela od F. M. Dostojevského, Ernesta Hemingwaya, L. N. Tolstého či Williama Shakespeara. Edícia ODEON Súčasná svetová literatúra na Slovensko prináša aktuálne diela svetových talentov ako napríklad Harper Leeová, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Kazuo Ishiguro, držiteľ Man Bookerovej ceny Paul Beatty, Celeste Ng, Eka Kurniawan a ďalší.

Stonožka je knižná kamarátka detí od 0 do 12 rokov. Symbol stonohého zvieratka vyjadruje tematickú a žánrovú pestrosť literatúry pre deti. Detským čitateľom ponúka beletriu, poéziu aj populárno-náučnú literatúru našich aj zahraničných autorov. Dobre naladená a vytrvalá Stonožka zavedie deti krok za krokom, rok za rokom, z krajiny Písmenkovo do knižného sveta plného fantázie, poznania a storakých zážitkov, ktoré si uchovajú po celý život. Stonožka sníva o tom, že každé dieťa prečíta aspoň 100 kníh!

YOLi sa zameriava na literatúru v žánroch young adult a new adult, teda prevažne pre „mladých dospelých“ vo veku približne 13 – 21 rokov. Ponúka široké spektrum prekladov súčasnej tvorby, od dystopie či fantasy až po romance. Priestor tu dostáva veľa svetoznámych autorov a autoriek, medzi inými aj John Green, Jamie McGuirová, Lauren Kateová, Erica Johansenová či Rainbow Rowellová.

Najnovším prírastkom do portfólia vydavateľského domu IKAR je značka Ajna. Prináša knihy o self-help a ezoterike. Potešia najmä čitateľov, ktorí túžia po šťastí a neustálom sebazdokonaľovaní a ktorých fascinujú záhady a tajomstvá medzi nebom a zemou. Ajna prináša svetoznáme autorky a autorov, ako je Lorna Byrneová, Rhonda Byrneová alebo Neale Donald Walsh.

Za svoju 27-ročnú existenciu IKAR získal množstvo odborných aj čitateľských ocenení, ako napríklad Vydavateľ roka, Najkrajšia kniha roka, Najkrajšia kniha Slovenska či ocenenia za umelecké preklady.

Knihy Zdarma

Děj Kingova prvního románu se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledovaná svými vrstevníky a tyranizovaná matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí.

Někdy je lepší být mrtvý Rodina Creedových se přestěhuje z Chicaga a usadí se v půvabném venkovském domě ve státě Maine. Otec je lékař, má zajímavou práci, krásnou manželku a dvě roztomilé děti. Zdálo by se, že jejich rodinné štěstí nemůže nic překazit. Nedaleko od domu je však podivný hřbitov, kam místní obyvatelé pochovávají své zvířecí miláčky. Panuje tu zvláštní ponurá atmosféra temného tajemství, již nelze přesně definovat. To ale není nic proti indiánskému pohřebišti o pár kilometrů dál… Poté, co Creedovým zemře kocour a otec ho tam tajně pohřbí, začnou se dít šílené, nepředstavitelné věci, které jsou horší než sama smrt…

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Jako dospělí se teď rozprchli do světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Minulost je ale stále živá – živější, než by si přáli. Nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky na ono zvláštní místo jejich dětských let, do městečka Derry, kde se před lety spojili, aby čelili nezvladatelnému zlu. Vracejí se tedy, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a beze jména… Dokážou se jí postavit i dnes? Říká se, že Stephen King se při vytváření děsivého klauna Pennywise, který se stal symbolem tohoto díla, inspiroval skutečným vrahem Johnem Waynem Gacym. Věřte, že po přečtení se budete bát – a nejen klaunů – i vy.

Nová povídková kniha slavného mistra napětí obsahuje i texty, které ještě nikdy knižně nevyšly! Každý příběh je navíc opatřen úvodem o tom, kdy a jak vznikal a co vedlo Stephena Kinga k tomu, aby ho vytvořil. Povídky spojuje téma morálky, viny a posmrtného života – při čtení máme možnost si klást řadu závažných otázek, například co bychom udělali jinak, kdybychom viděli do budoucnosti nebo kdybychom mohli napravit minulost. „Ty povídky jsem napsal pro vás,“ říká King. „Zkoumejte je po libosti, ale buďte opatrní. Ty nejlepší mají zuby.“

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu – syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.

Stephen King – Řbitov zviřátek 1/2 (HOROR)

Popis:
Rodina Creedových se usadí ve starém domě v půvabném prostředí venkova státu Maine. Otec lékař, krásná žena, rozkošné děti.

“>

Leave a Reply