Kniha Cit slečny Smilly pro sníh (Peter Høeg)

Kniha Cit slečny Smilly pro sníh (Peter Høeg)

Kniha Cit slečny Smilly pro sníh (Peter Høeg) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Cit slečny Smilly pro sníh (Peter Høeg)
  • Elérhető fájlok: Kniha Cit slečny Smilly pro sníh (Peter Høeg).pdf, Kniha Cit slečny Smilly pro sníh (Peter Høeg).epub, Kniha Cit slečny Smilly pro sníh (Peter Høeg).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Cit slečny Smilly pro sníh

kniha od: Peter Høeg

Kniha, kterou jsem si musela i koupit a těším se, že si ji znovu přečtu. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Začátek knihy mě chytnul,pak jsem si uvědomila,že je mi to povědomé a já viděla kdysi filmové zpracování.Každopádně kniha je zdlouhavá.

Knihu jsem četla do ČV 2020 – dánský autor. Trvalo mi to tři týdny, což je extrém, podobně obsáhlé knihy čtu 3-5 dní. Příběh sám byl zajímavý, ale zpracování se mi nelíbilo, hrdinka vypráví v přítomném čase, vadila mi absence přímé řeči, takže jsem někdy nevěděla, kdo mluví. Občas jsem se úplně ztrácela v postavách. Styl vyprávění ve mně bohužel nevzbuzoval žádné emoce, a to se umím u knih bát, smát i plakat.

dánský autor, kniha dočtena, položka čtenářské výzvy splněna. ale pocity mám spíše smíšené. chvílemi mně to bavilo opravdu hodně, hlavně pasáže, o způsobu života a přemýšlení grónských lidí, vtipné byly postřehy slečny smilly, informace o druzích ledu a sněhu .. ale nějak mně míjelo to vyšetřování a “dobrodružství” na Kronosu. věřím ale, že budou mnozí, kteří to budou mít jinak a to je jen můj zkreslený pohled

Môj obľúbnený. viete on je čosi ako habanero, voňavý, pálivý, mrazivý a plný až po okraj života, na každej strane máte súvetie, ktoré vo vás bude rezonovať, a to napriek tomu že nečítame originál, ale preklad. Jeho jednoduchosť je taká hlboká až strácate filozofiu pod nohami a ostáva niečo ako pocit, veľmi vnímavý pocit prítomnosti v detailoch a odrazoch. Krásne.

Dlouho mi trvalo než jsem se do knihy začetla a na konec jsem byla zklamaná..

Zajímavá knížka, obzvlášť části o životě v Grónsku (možná, že to zrovna četl Trump a proto přišel s nápadem Grónsko koupit:-))
Smilla sympatická, ale co mi vadilo je, že jsem předtím viděla film podle této knihy Stopy ve sněhu, který je taky dost výrazný, ale hlavně je tam hodně výrazná Julia Ormond a nakonec i Matthew Marsh, a film má podle mě úplně jinou atmosféru než kniha, skoro jako kdyby byl o něčem jiném. A mně dojmy z filmu přehlušovaly četbu a neustále se mi tam vkrádaly filmové scény. Kniha je úplně jiná než film, určitě, jak už to bývá, hutnější, celistvější, komplexní.

Četla jsme ji na doporuční a četla jsme ji teda pekelně dlouho. Vůbec se mi nešlo začíst. Možná kdyby jsme ji nečetla na doporuční, tak bych od ní nic neočekávala a hvězdiček by bylo víc. Ale prišla mi příšerně nudná

Cit slečny Smilly pro sníh

Peter Høeg patří v současnosti mezi nejznámější a nejpřekládanější dánské spisovatele. Høeg vystudoval prestižní gymnázium v Kodani a poté pokračoval studiem literatury na Kodaňské univerzitě. Po studiích pracoval na lodi, jako šermíř a tančil balet – tvrdí, že zkušenosti z těchto povolání se.

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše. Odhalování záhady vede přes tajné archivy pochybných společností a patologických ústavů, přes kodaňské podsvětí na loď.

Běžná cena Běžně 325 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

O autorovi/autorce

Peter Høeg patří v současnosti mezi nejznámější a nejpřekládanější dánské spisovatele. Høeg vystudoval prestižní gymnázium v Kodani a poté pokračoval studiem literatury na Kodaňské univerzitě. Po studiích pracoval na lodi, jako šermíř a tančil balet – tvrdí, že zkušenosti z těchto povolání se mu vyplácejí při vymýšlení nových příběhů. V roce 1988 publikoval svůj první román Představy o dvacátém století, který byl kritikou velmi vlídně přijat. V následujících letech napsal ještě další čtyři romány a jednu povídkovou sbírku. Nejznámější z nich u nás je jednoznačně Cit slečny Smilly pro sníh, který se dočkal i filmové adaptace a do českých kin byl uveden pod názvem Stopy ve sněhu. Peter Høeg žije se svou ženou a dvěma dcerami v Kodani.

Nakladatelství

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou naší práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snažíme se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku (kompletní seznam našich úspěchů zde). Žánrové spektrum jsme v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Høeg Peter (*17.05.1957)

Cit slečny Smilly pro sníh

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 1997 (1. vydání). Z dánského originálu Frøken Smillas fornemmelse for sne přeložil Robert Novotný. Počet stran: 372. ISBN: 80-7203-058-2.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Peter Høeg se narodil roku 1957 v Kodani, kde dosud žije. Je asi neznámější dánský spisovatel, hlavně díky svému románu Cit slečny Smilly pro sníh. Vystudoval v Kodani Frederiksbergovo gymnázium (Frederiksberg Gymnasium) a pak Kodaňskou univerzitu (Københavns Universitet). Měl hodně zaměstnání, než se dostal ke psaní. Často používá své předchozí zkušenosti ve svých dílech. Nyní žije se svou ženou a dětmi v Kodani.

Grónsko a Dánsko

Slečna Smilla je napůl Gróňanka a napůl Dánka, která žije s otcem v Dánsku od svých deseti let. Děj začíná, když zabijí jejího malého kamaráda Izaiáše. Policie, která případ vyšetřuje, dojde k závěru, že to byla nehoda. Smilla ale tuší, že ho zavraždili a sama snaží přijít na důvod jeho smrti. Bohužel si ji hlídají tajné dánské služby, takže má všechno těžší. I přesto však sbírá informace o různých lidech z Izaiášova prostředí, prohledává tajné archivy a nakonec se dostane s expedicí na grónský ostrůvek, kam spadl meteorit. Přijdou na známého parazita, jenž ovšem začal být v okolí meteoritu nebezpečný a může i zabít člověka. Byl jím nakažen i Izaiáš a stal se obětí pokusů vědců. Ze strachu před jedním z nich spadl ze střechy.

Vešel na sníh tady, kde stojíme. Stopy vedou šikmo k okraji střechy a pak podél něho, možná deset metrů, a zastavují se. Pokračují dál k rohu a ke štítu domu a táhnou se podél okraje ve vzdálenosti asi půl metru, k rohu proti druhému skladišti. Odtamtud se vrátil asi tři metry ke středu střechy a rozběhl se. Stopa vede přímo k okraji, kde se odrazil.

Tohle je druhá kniha z doporučené literatury, co jsem si přečetla. Ne že by se mi Kaleidoskop nelíbil, právě naopak. Ale tuhle knížku mi doporučovala máma už asi před rokem. Když jsem dočetla první část knížky, vůbec mě nenapadlo, že by mohla dostat takový dějový spád. Od začátku mě fascinoval styl, jenž se těžko charakterizuje, jako by byl věci nadnesený, s mírnou ironií. Taky mám pocit, jako by se autorův styl s průběhem knihy měnil.

Je to jedna z těch knih, kde by na začátek měli dát varování, že není na základě pravdivých událostí. Je na hraně reality, ale přesto si musím připomínat, že se to nestalo. Asi je to tím, že pod povrchovým a nereálným dějem se řeší reálný problém soužití Eskymáků s Dány, vědecká fakta. Knížka mě nadchla a jsem ráda, že jsem si ji přečetla až teď a ne dřív, protože se bojím, že i teď je v knížce hodně věcí, co jsem úplně nepochopila. Snad si ji někdy přečtu ještě jednou.

Cit slečny Smilly pro sníh

Peter Høeg patří v současnosti mezi nejznámější a nejpřekládanější dánské spisovatele. Høeg vystudoval prestižní gymnázium v Kodani a poté pokračoval studiem literatury na Kodaňské univerzitě. Po studiích pracoval na lodi, jako šermíř a tančil balet – tvrdí, že zkušenosti z těchto povolání se.

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše.

Vyprodané , je dostupné jiné vydání.

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Recenze, kritiky

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

O autorovi/autorce

Peter Høeg patří v současnosti mezi nejznámější a nejpřekládanější dánské spisovatele. Høeg vystudoval prestižní gymnázium v Kodani a poté pokračoval studiem literatury na Kodaňské univerzitě. Po studiích pracoval na lodi, jako šermíř a tančil balet – tvrdí, že zkušenosti z těchto povolání se mu vyplácejí při vymýšlení nových příběhů. V roce 1988 publikoval svůj první román Představy o dvacátém století, který byl kritikou velmi vlídně přijat. V následujících letech napsal ještě další čtyři romány a jednu povídkovou sbírku. Nejznámější z nich u nás je jednoznačně Cit slečny Smilly pro sníh, který se dočkal i filmové adaptace a do českých kin byl uveden pod názvem Stopy ve sněhu. Peter Høeg žije se svou ženou a dvěma dcerami v Kodani.

Nakladatelství

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou naší práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snažíme se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku (kompletní seznam našich úspěchů zde). Žánrové spektrum jsme v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

Cit slečny Smilly pro sníh

Běžná cena: 238 Kč Sleva: 19%
Termíny dodání jsou orientační. O stavu Vaší objednávky budete informováni emailem.
V případě osobních odběrů je nutné vyčkat na výzvu k odběru, kterou rozesíláme, jakmile jsou knihy připraveny.
Osobní odběry (platí pouze v případě objednávky)
– Praha 7, V Háji 15 Zítra (ÚT)
– Zásilkovna.cz Pozítří (ST)
Jakmile bude objednané zboží připraveno k odběru, oznámíme Vám to e-mailem. Doručení na adresu
– Balík Do ruky Pozítří (ST) – Balík Na poštu Pozítří (ST) – PPL v České Republice Pozítří (ST) – PPL na Slovensku 21.02.2020 (PÁ) – Balík Do balíkovny Pozítří (ST) – Informace jsou platné k 17.02.2020 11:41:45

“>

Dostupnost: Externí sklad Když teď objednám,
kdy zboží obdržím?

Hlídat dostupnost a cenu »

Kód: D0186343
EAN: 9788025709139
ISBN: 978-80-257-0913-9
Nakladatel: Argo
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran: 416
Rozměry: 145,0×210,0x34,0mm
Jazyk: Česky
Kategorie: Světová próza

„Výborná komunikace, přijatelné ceny. Objednané knihy mám za Tři dny připravené k vyzvednutí. Příjemná rychlá obsluha.“

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše. Odhalování záhady vede přes tajné archivy pochybných společností a patologických ústavů, přes kodaňské podsvětí na loď, která odplouvá s tajemným posláním k ostrůvku u západního pobřeží Grónska.

MOJE KNIHOVNY

Kliknutím na tlačítko zařadíte knihu do seznamu k pozdějšímu nákupu.

Přejete si dostat určitou knihu? Přidejte ji do seznamu přání a zašlete jej svým známým.

Máte již přečtenou danou knihu? Zařaďte si jí do knihovny a najděte podobné.

Peter Høeg: Cit slečny Smilly pro sníh

„V hloubi duše vím, že touha pochopit vede ke slepotě, že přání porozumět má v sobě brutalitu, která vymazává to, po čem porozumění sahá. Jen prožitek je citlivý. Ale pak jsem možná slabá i brutální. Nikdy jsem nedokázala přestat se o to pokoušet.“

Kniha, ktorej hlavnou hrdinkou je Smilla Jaspersenová, prináša intenzívny pocit severskej zimy. Dej románu sa odohráva v Dánsku a Grónsku, odkiaľ Smilla pochádza. Po matke jej v žilách koluje inuitská krv a po otcovi dánska. Na Dánsko si nikdy nezvykla. Sama o sebe hovorí, že skoro všetko, čo ju v živote stretne, po nej len tak stečie. Je introvertka milujúca samotu, matematiku, ľad a sneh. Je naslovovzatou odborníčkou na ľad. Ľudí si k telu veľmi nepripúšťa. Netúži po láske ani po deťoch. Tak jej nik nemôže ublížiť. Sama si zvolila určitú formu sociálnej izolácie.

„Pro mě je samota tím, čím pro jiné je požehnání v kostele. Je mi světlem milosti. Kdykoliv přijdu domů, zavírám za sebou dveře s vědomím, že vůči sobě konám skutek milosrdenství.“

A predsa sa jej ktosi dostal pod kožu. Našla priateľa v malom susedovie chlapcovi Izaiášovi. Ich zvláštne priateľstvo náhle pretrhne jeho záhadná smrť. Polícia sa snaží Smille nahovoriť, že Izaiášova smrť bola nešťastná náhoda, no Smilla vie čítať zo snehu ako nikto iný, a tak na sa na vlastnú päsť pustí do objasnenia jeho smrti. Čaká ju dlhá a strastiplná cesta. Počas pátrania sa dostane na loď, ktorej posádka ani len netuší, kam majú namierené. Všetko je zahalené tajomstvom, z ktorého vanie strach. Autor výborne vykreslil atmosféru, chlad krajiny, vzťahy Grónska a Dánska, násilné začlenenie grónskeho obyvateľstva k Dánom, stratu ilúzií, domova, slobody, dozvedáme sa mnoho informácií o poézii snehu a ľadu a o živote v pre nás nepoznanom Grónsku.

„Čekací doba na byt je v Nuuku jedenáct let. Pak člověku dají komůrku, kůlnu, boudu na spadnutí. Všechny peníze v Grónsku se lepí na dánský jazyk a kulturu. Lukrativní místa dostávají ti, co ovládají dánštinu. Ostatní chcípají v továrnách na filé nebo ve frontách na práci. V zemi, ve které podle statistiky dochází k tolika zabitím, jako kdyby vedla válku.“

Nič nenechal na náhodu ani čo sa týka charakteru hlavnej hrdinky. Mala som pocit, že ju poznám a predsa jej najhlbšie vnútro zostalo skryté a tajomné. Očarila ma jej neutíchajúca túžba po spravodlivosti, suchý humor a irónia. Chcela by som byť nebojácna a triezvo uvažujúca ako Smilla. Mám však predsa len malú výčitku voči jej postave. Bola až príliš odvážna, odolná voči bolesti a strachu. Akoby bola robot a nie žena. Autor mohol trocha ubrať, lebo jej konanie bolo niekedy až k neuvereniu. No predsa len sa našli momenty, kedy sa začala báť i ona.

„Myslíme si, že strach nemůže být bezmezný. Ale jen do chvíle, kdy stojíme před neznámem. Hrůza, kterou v sobě všichni máme, je nekonečně veliká.“

Čítanie bolo dosť náročné, pretože sa rýchlo striedali jednotlivé úseky deja, minulosť, prítomnosť, spomienky, myšlienky hlavnej hrdinky. Musela som sa veľmi sústrediť na text. Postavy sa objavovali z ničoho nič, často som sa vracala v texte dozadu a hľadala informácie, no napokon som to vzdala a postupne, ako text plynul, sa všetko vysvetľovalo a objasňovalo. Na povrch vychádzali nové fakty, ktoré krásne text spojili. Príbeh bol do detailov premyslený, napínavý, často brutálny, ale miestami zavanula neha, ako keď sa snehové páperie spúšťa z oblohy. Priznám sa, že ma nudili pasáže o lodi Kronos, opis všetkých detailov paluby a lodných zákutí. To sa mi zdalo ako zbytočné naťahovanie textu. Ale v poriadku, loď som si vedela predstaviť do najmenšieho detailu.

„Sněží. Jsou to velké vločky, qanik, jako nad Izaiášovým hrobem. Led je ještě tak teplý, že vločky na něm tají. Když se teď na led dlouho dívám, zdá se, že vločky nepadají, ale vyrůstají z moře, vzlétají k nebi a snášejí se na střechu skalnaté věže nade mnou. Z šestihranných nových vloček budou za osmačtyřicet hodin staré a rozpadlé vločky s nejasnými obrysy. Po deseti dnech z nich bude zrnitý krystal, který za dva měsíce bude kompaktní. Za dva roky bude v přechodném stavu mezi sněhem a firnem. Za tři roky to bude névé. Za čtyři roky z něho bude velký hranatý ledovcový krystal. Pak jednoho dne odpluje a bude tát, rozpadne se a rozplyne se v moři. A z něho se jednou vznese jako nový sníh.“

Høeg napsal apokalyptickou detektivku. Je dobrá skoro jako Cit slečny Smilly pro sníh

Zřejmě nejznámější žijící dánský spisovatel Peter Høeg se ve své nové próze převtělil do ženy. Susanin efekt je apokalyptickou detektivkou, kterou vypráví experimentální fyzička. Nápadně se podobá jiné vědkyni ze šestadvacet let starého románu Cit slečny Smilly pro sníh, který Høegovi přinesl světovou proslulost. Novinka, kterou v překladu Roberta Novotného právě vydalo nakladatelství Argo, je skoro stejně dobrá.

Dánský spisovatel Peter Høeg v Praze: Ke slečně Smille se už nehlásí, raději mluví o moři a lodích

Právě vědci se při četbě asi budou bavit dvojnásob. Høegovo dramatické přehánění, kdy správně aplikovaná fyzikální či technická vědomost zachrání bezvýchodnou situaci, je často bizarní. Susan si v domácnosti upravuje spotřebiče, aby byly výkonnější, v kabelce místo zbraně nosí páčidlo, a když popisuje řev v indickém vězení, mluví o "vysokofrekvenčním kmitání".

Susan je tak trochu superhrdinka. Na rozdíl od Smilly, jejíž mimořádnou citlivost k přírodním jevům vysvětloval eskymácký původ, vykazuje čtyřicátnice Susan nepopiratelně zázračnou schopnost: v její blízkosti mají lidé nutkání mluvit upřímně o věcech, které jinak nevědomky i záměrně skrývají. Tento "efekt" je nadáním, které se proti Susan právě obrátilo. Během dlouhodobého pobytu v Indii se její rodina ošklivě zapletla s tamními zákony. Ona je už několik týdnů ve vazbě kvůli údajnému pokusu o vraždu a také svému šestnáctiletému synovi, který zkusil cosi propašovat přes hranice a teď mu hrozí osmdesát let vězení. Po manželovi, s nímž se Susan ale rozvádí, jde indická mafie. A dcera, která je se svým bratrem dvojče, utekla s knězem z chrámu bohyně Kálí. Ovšem vše lze urovnat, dánská diplomacie nabízí pomoc, výměnou za nepatrnou protislužbu: Susan má za úkol vyzpovídat pár lidí. Že jde o věc delikátní a nelegální, je stejně jasné, jako že Susan nemá na výběr.

Od první stránky román pracuje s velkou nadsázkou. Velmi chytrou, s komplikovaným dějem, odkrýváním temných stránek politické moci, tajných služeb a také lidské psychiky. Na tu je Peter Høeg obzvlášť vysazený, jeho psychologické úvahy a popisy patří k tomu nejvtipnějšímu. "Na seznamu mnoha různých inteligencí figuruje jedna, kterou moderní psychologie přehlíží, a to inteligence večírková. Laban ji má. Umí konverzovat se všemi okolo stolu tak, že mladí si připadají respektovaní a muži obdivovaní a ženám připadá, jako by je nějaká neviditelná ruka hladila po ušních lalůčcích," píše například.

Laban je Susanin manžel. Uznávaný hudební skladatel, který má kromě hudebního nadání také neuvěřitelné komunikační schopnosti. Ty podědila i dvojčata, spolu se Susaniným efektem. Vlastně všechny jen trochu důležité postavy jsou v Høegově detektivce výjimečné: když vědkyně, tak jedině geniální, s nobelovskou medailí ve skříni. Když politik, tak charismatik. A když padouch, tak zabíjením posedlý psychopat, jenž si také v okamžiku smrti se zájmem prohlíží vlastní vytrženou tepnu.

Krvavých scén v detektivce není mnoho, těch několik ale vydá na dobrý horor. Například když jde Susan v noci do domu ženy, kterou před pár hodinami zpovídala a o níž správně tuší, že je už mrtvá. V bytě hledá ukrytý dopis a přitom ze špatně uklizených stop zjistí, že zavražděná ještě stihla jednoho ze svých vrahů důmyslným způsobem sejmout.

S každým dalším objevem Susan odhaluje, že státní aparát chystá kolosální zradu na občanech, před nimiž tají blížící se ekologicko-politickou katastrofu. Záchrana je zaslíbená jen několika tisícům vyvolených. "Evropa je komfortní zóna. Žijeme v kině, kde se na všech čtyřech stěnách promítají rodinné filmy. Zhroucení nepatří do budoucnosti. Ono už začalo," pronáší jeden ze zasvěcených.

Peter Høeg: Susanin efekt

(Přeložil Robert Novotný)
Nakladatelství Argo 2018, 332 stran, 348 korun

Høeg je patriot, Dánsko v jeho podání sice oplývá inteligentními, egoistickými gaunery, ale jinak především krásnou přírodou, starobylými institucemi s dokonalými archivy a supermoderními vědeckými pracovišti, kde si nobelisté podávají dveře.

Román Susanin efekt infikuje čtenáře několika bolestmi současného světa, jako je sociální nerovnováha, ekologické hrozby a křehkost demokratických systémů. Nic z toho ale nezabolí tak jako téma bezohlednosti silnější civilizace vůči slabší, kterou skvěle vystihla kniha Cit slečny Smilly pro sníh. I tak se Peteru Høegovi podařilo napsat skvělou detektivku s přesahem.

Co je nového – Květen 2018

Popis:
Nayana: https://www.instagram.com/nayanatattoo/ https://www.facebook.com/nayanatattoo/ Víc info: ohanamon.blogspot.com …

Leave a Reply