Kniha Deník Anny Frankové (Anne Frank)

Kniha Deník Anny Frankové (Anne Frank)

Kniha Deník Anny Frankové (Anne Frank) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Deník Anny Frankové (Anne Frank)
  • Elérhető fájlok: Kniha Deník Anny Frankové (Anne Frank).pdf, Kniha Deník Anny Frankové (Anne Frank).epub, Kniha Deník Anny Frankové (Anne Frank).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Deník Anne Frankové

kniha od: Anne Frank

Nenáleží mi právo hodnotit čísly nebo počtem hvězdiček něčí život, takže se u tady téhle knihy takového hodnocení zdržím.
Musím říct, že jsem byla tak trochu zklamaná, protože to je jedno z těch děl, o kterých se mluví a všichni jsou – nadšení není asi správné slovo, ale nejspíš chápete, co tím myslím. Vyvíjelo se to tak pomalu a pořád se dělo dokola to samé (samozřejmě, jsem si vědoma toho, že to těžko mohlo být jinak, v situaci, ve které byla), že jsem to asi v půlce odložila a dokopala se k dočtení až o nějakého půl roku později. Druhá půlka nebyla o moc záživnější než první, ale musím připustit, že ačkoliv jsem věděla, jak to s nimi dopadne, epilog mě zastihl nepřipravenou a zasáhl mě silněji, než jsem čekala. Nebylo možné se hned “oklepat” a jít číst něco dalšího a zlepšit si náladu, jak jsem zamýšlela ještě pár stran před závěrem. Prostě to nešlo.

Tato kniha před několika lety odstartovala mé čtení a zájem o holocaust. Příběh velmi chytré, citlivé a nadané dívky, který vás chytí za srdce. Hodně. Jedna z knížek, na kterou se nedá zapomenout. Rozhodně doporučuju, měl by si ji přečíst každý.

Anne byla na svůj věk opravdu velice talentovaná dívka, která se svých snů bohužel nedočkala. Samozřejmě i já jsem znal před čtením knížky její osud a o to více na mě doléhaly její úvahy, sny a plány, které po skončení války měla. Nejsmutnější však je, že osvobození Nizozemska bylo relativně blízko.

Nikdo z nás si nedokáže představit život za druhé světové války, ještě ke všemu v “židovské kůži”. Deník Anny Frankové mi umožnil nahlédnout, aspoň koutkem oka, do tohoto temného období a zanechal ve mně smíšené, teskné pocity. Souhlasím, že by si měl knihu opravdu každý přečíst.

Asi ze jsem vedela,o cem tom je,jak to dopadne,tak se mi to cetlo dlouho. Zajimave to ale bylo.

Po přečtení jsem neměla slov, husí kůže . Tohle by si měl přečíst každý.

Deník Anne Frankové je unikátní publikací. Zejména proto, že autorka narozdíl od většiny jiných spisovatelů nepoukazuje jen na ostatní, ale především na sebe samu. Pouští nás za “oponu,” odhaluje své myšlenkové pochody, názory, pocity. A to je pro spoustu lidí velmi složité. Díky deníku, jenž upřímně popisuje svět obrácený naruby válkou, neustálý strach a přitom naději, můžeme Annin příběh prožívat společně s ní. Můžeme sledovat, jak se mění, jak její dospívání ovlivňuje pasáže v knize. A v tom je ta jedinečnost.

Anne Frank

německá, 1929 – 1945 statistiky

Brzy vyjde

K písemné pozůstalosti Anne Frankové patří také její takzvaná „Knížka povídek“, o níž 7. srpna 1943 ve svém deníku píše: „Před pár týdny jsem začala psát povídku, úplně v. detail knihy

Komentáře (8)

Jediný záznam, ktorý sa dochoval a na ktorom je možné vidieť Anne živú a šťastnú (deviata sekunda) :
https://www.youtube.com/watch?v=4hvtXuO5GzU

Velmi inteligentní děvče, žasnu nad celým deníkem nejen z hlediska kruté historie, ale především nad rozmanitosti co se stylu psaní týče.

K diskusi pod samotnou knihou jsem napsal sice výstižný, ale příliš stručný komentář. Tady to chci napravit.
O Deníku Anny Frankové jsem se poprvé dozvěděl na školní exkurzi v Osvětimi asi před rokem. Ke knize jsem se dostal pár dnů poté.
A výsledek? Kniha se mi líbila a Anne mi byla i v mnohém podobná.

PS: Její deník rozhodně patří do holandské, nikoliv německé literatury. Většinu života pobyla v Nizozemsku, své zápisy psala holandským jazykem a měla Nizozemsko ráda (to ví každý, kdo knihu četl).

na svoj vek veľmi triezve názory – dospela (bohužiaľ vďaka vojne) vo veľmi mladom veku a opísala svoj pohnutý osud a osud svojej rodiny a známych veľmi dobre. Škoda len, že ju nestretlo na konci vojny už nič pozitívne.

Škoda, že toho nestihla napsat víc.

Anne podle svých slov v deníku opravu pocházela z Německa, do Holandska se přestěhovala s rodinou, když jí byly 4 roky.

Jestli si chcete zachovat čistou památku na tuto nevšední a vnímavou dívku, která věřila v lidské dobro – pak se rozhodně vyhněte knize ELÉV Philipa Rotha. Jak by uvažovala o svém deníku Anne, kdyby přežila? Následky jsou přímo devastující.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Franková Anna (*12.06.1929 – †asi 1945)

Deník Anny Frankové

  • deník zveřejnil Annin otec Otto Frank

V pátek 12. června 1942 dostala Anna ke svým třináctým narozeninám od rodičů krásný sešit na deníček. “Deník Anny Frankové” je vlastně právě tím sešitem, do kterého se tato mladá dívka židovského původu svěřovala formou dopisů své fiktivní kamarádce Kitty. Anna žila se svou rodinou v Amsterodamu a protože v celé Evropě zuřila druhá světová válka, museli se ukrývat, aby unikli koncentračním táborům. Ukryli se do zadního traktu jednoho amsterodamského domu, kde měl dříve Annin otec obchod. O pár měsíců později se k nim přidala ještě jedna židovská rodina Van Daanových a pan Dussel. Skrývali se téměř dva roky v malých prostorech a kontakt s okolním světem měli pouze díky dobrým holandským křesťanům, kteří jim obstarávali potraviny, knihy a nejpotřebnější věci. Zdálo se, že obě židovské rodiny přečkají v úkrytu i zbývající rok války, ale 4.8.1944 zastavilo před jejich skrýší auto s SS-Oberführerem a několika pomahači od Zelené policie. Někdo jejich tajnou skrýši vyzradil. Odvezli všechny obyvatele úkrytu do vězení na Weteringschans a po čtyřech dnech je transportovali do nizozemského “židovského průchozího tábora” Westerbork. Do Osvětimi v Polsku je převezli 6.9.1944, odkud byla Anna se svou sestrou Margot deportována do koncentračního tábora v Bergen-Belsenu, kde na jaře roku 1945 obě zemřely na tyfus. 12.4. toho roku byl tábor osvobozen anglickými vojsky.

Edith a Otto Frankovi, Margot, Miep, Bep, Kleiman, Kugler, Peter Van Daan, W.G. Van Maaren, aj.

Podle mě je dobře, že se Annin otec, který jako jediný z obou ž >

Zdroj: marta-b, 27.04.2004

Deník Anny Frankové – rozbor díla k maturitě (2)

Kniha: Deník Anny Frankové

Autor: Anne Franková

Přidal(a): Silvie

– Anna Franková se narodila 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem . Její rodné jméno je Annelise Marie Franková.

– byla dívka z německé židovské rodiny.

– Margot Franková (16. února 1926 – 9. března 1945) byla její sestra. Edith Holländerové její matka.

– Chtěla se stat spisoatelkou, proto její otec po návratu zvážil vydání Deníku jako knihy.

– Frankovi byli reformní Židé, dodržovali mnohé tradice judaismu. Edith Franková se více starala o děti, zatímco Otto Frank, vyznamenaný německý důstojník z první světové války, se zajímal o učené bádání a měl velkou knihovnu.

– Ke třináctým narozeninám 12.června 1942 Anne dostala malý zápisník, který ukázala otci několik dní před tím ve výloze obchodu.

– Proslavil ji její deník, který si psala během skrývání vAmsterodamu za druhé světové války.

– Její rodina uprchla do Amsterodamu před nacismem, který získával na síle v Německu, ale neunikli úplně, jelikož Nizozemsko bylo okupováno Německem. Protože se zvyšovalo pronásledování a persekuce Židů, celá rodina se v červenci 1942 ukryla v tajných místnostech kancelářské budovy Otto Franka.

– Po dvou letech skrývání byla skupina prozrazena a deportována do koncentračních táborů.

– Anne zemřela na tyfus v táboře Bergen-Belsen.

– Její otec Otto, který jediný z rodiny přežil a vrátil se do Amsterodamu, našel její deník. Tento unikátní záznam se rozhodl vydat

– Deník Anne Franková dostala ke svým třináctým narozeninám a zachycuje události jejího života od 12. června 1942 až do posledního záznamu z 1. srpna 1944. Z původní nizozemštiny byl přeložen do mnoha jazyků a stal se jednou z nejčtenějších knih po celém světě.

– Anna je dívka které je 13. let. Je to dívka, která v podstatě neměla matku. Tedy měla, ale její matka se o ní moc nezajímala. Měla totiž radši její 2. dceru Margot. Anne v průběhu knihy mění hodně. Dospívá, prožívá lásku ,ale i závist a nenávist.

– Kniha je psaná jako deník. Má 262 stran.

– V příběhu se vyskytuje mnoho smutných věcí.

– Dále je tampopsaných spoustu rozporů mezi obyvateli zadního domu. Vyskytuje se tam ale i láska Anny k Petrovi.

– Tento deník bylo nakonec přeložen z jeho originálu holandský do mnoha jazyků a se stal jedním z nejvíce na světě čtených knih. Na deníku byla také založena divadelní produkce a opera.

– spisovný (hovorová a knižní čeština)

– Deník je psán v ich formě, deníkovými záznamy. Jazyk je spisovný, objevuje se tam jak hovorový tak knižní.

Kompozice a charakteristika:

– Kniha je zařazována do oblasti beletrie, je to autobiografický román a dokument z období 2. světové války. Celý deník je složen z dopisů fiktivní kamarádce Kitty, které se Anne svěřuje se všedními i nevšedními událostmi pobytu v zadním traktu, ale o době i krátce před potopením.

– Anne začala deník přepisovat (a upravovat) poté, co v rádiu slyšela zprávy, že autentické záznamy a deníky budou důležité při rekonstrukci života v období druhé světové války. Přepis nebyl dokončen.

– Finální kniha je smíchaná texty z původního a přepisovaného deníku, starší vydání postrádají části o vztahu Frankových na žádost Annina otce (znovu přiřazeny až v roce 2001).

– Kniha je řazena do válečné literatury druhé světové války.

– Kniha není členěna do kapitol, deník není psát den za dnem.

– Je více variant deníku, rozdílem jsou překlady a různé množství zveřejněných dat, též jména se mohou v jednotlivých denících lišit.

– V knize jsou vloženy autentické Anniny ilustrace.

Doba a místo děje:

– 14. června 1942 – 1. srpna 1944

– v Amsterodamu, hlavně v budově kanceláře Annina otce, v utajeném Zadním traktu, mezi lety 1942 a 1944

– Děj se odehrával během 2.světové války.

– A. Hitler se snažil vyhladit židy, pomocí Koncentračních taborů.

– Období druhé světové války, válečná literatura. Kniha poprvé vydána 1974.

– 13. března 1933 proběhly ve Frankfurtu komunální volby a Hitlerova nacistická strana vyhrála. Krátce poté začaly antisemitskédemonstrace a Frankovi ze začali obávat, co se s nimi stane, pokud zůstanou v Německu. Později téhož roku odešla Edith s dětmi doCách ke své matce Rose Holländerové. Otto Frank zůstal ve Frankfurtu, ale poté, kdy dostal nabídku na založení společnosti v Amsterodamu, odešel, aby si mohl zařídit práci a ubytování pro svou rodinu.

Anne Franková – třináctiletá židovská dívka, která má spoustu přítelkyň i tajných ctitelů; v tak pro Židy těžké době působí vesele, možná až bezstarostně, což jí její okolí často vytýká; ve skutečnosti všechno vnímá a dotýká se jí to víc, než si ostatní myslí; často se cítí osamělá a má pocit, že jí nikdo nerozumí; k narozeninám dostane deník a do něj píše dopisy vymyšlené kamarádce Kitty, která jediná jí může porozumět, protože – jak sama říká – “papír je trpělivější než lidé”

Margot Franková – Starší sestra Anne,

Otto Frank-(“Pim”) –Annin otec, se kterým měla nejúžší vztah

Edith Holländerové Annina Matka, která se Anně dostatečně nevěnovala.

Victor Kugler ,Johannes Kleiman, Miep Giesová a Bep Voskuijlová – Byli jedinými zaměstnanci, kteří o ukrytých lidech věděli a pomáhali jim. Poskytovali jim jediný kontakt s vnějším světem, jinými lidmi v domě, přinášeli zprávy o vývoji války a politické situaci. Zajišťovali všechny potřeby, starali se o bezpečnost a zásobovali je jídlem, což byl čím dál tím víc těžší úkol. Anne psala, jak se snažili a usilovali o zlepšení nálady uprchlíků i během nejhorších časů. Všichni si byli vědomi, že pokud je chytí, hrozí jim za skrývání Židů trest smrti.

pan van Dann, paní van Dannová a šestnáctiletý Peter.

Dussel- zubař a přítel rodiny

Anna Franková se narodila 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem. Ke třináctým narozeninám 12.června 1942 Anne dostala malý zápisník, který ukázala otci několik dní před tím ve výloze obchodu. Ačkoliv to byla kniha na podpisy a autogramy s červeno-bílou čtverečkovanou vazbou a malým zámečkem na obálce, Anne se rozhodla, že ji použije jako deník. Začala popisovat sebe, svou rodinu a přátele, školu a místa, které by ráda navštívila.¨

V červenci 1942 dostala Margot Franková předvolání od Ústředny pro židovské vystěhovalectví který jí přikazoval, aby se přihlásila k přesídlení do pracovního tábora ,proto se v pondělí ráno 6. července 1942 se rodina přesunula na místo úkrytu. Ve svém bytě zanechali nepořádek, aby vyvolali dojem, že zmizeli náhle, a Otto Frank zanechal dopis, který naznačoval že odjeli do Švýcarska. Jako Židé nesměli použít veřejnou dopravu a šli pěšky několik kilometrů do svého nového domova s několika vrstvami oblečením na sobě, jelikož se neodvážili vzít si zavazadla. Victor Kugler Johannes Kleiman, Miep Giesová a Bep Voskuijlová byli jedinými zaměstnanci, kteří o ukrytých lidech věděli a zajišťovalivšechny potřeby, starali se o bezpečnost a zásobovali je jídlem, což byl čím dál tím víc těžší úkol.

Koncem července se k Frankům připojila rodina van Dannových: pan van Dann, paní van Dannová a šestnáctiletý Peter, potom v listopadu přibyl ještě Dussel, zubař a přítel rodiny. Anne měla radost z nových lidí, se kterými si může povídat, ale napětí se rychle rozvinulo uvnitř skupiny nucené bydlet v takových omezených podmínkách.

Annin vztah s matkou byl napjatý a Anne psala, že mají málo společného. Ačkoliv se občas hádala s Margot, psala o neočekávaném poutu, které mezi nimi vzniklo. Citově nejblíže pro ní zůstával její otec. Nejprve odmítla plachého a nemotorného Petera van Dann, o něco později v něm našla spřízněnou duši.

Anne trávila většinu času čtením a vzděláváním se, zatímco stále psala do svého deníku. Nejenže vypráví události, jak se odehrály, ale píše také o svých pocitech, plánech, o věcech, o kterých s nikým nemohla mluvit. Psala pravidelně až do posledního zápisu 1. srpna 1944. Ráno 4. srpna 1944 byli obyvatelé odvezeni k výslechu. Victor Kugler a Johannes Kleiman byli také odvezeni a následně uvězněni, Miep Giesová a Bep Voskuijlová mohly jít. Později se vrátily do zadního traktu, kde našly Annin deník ležet na zemi. Vzaly ho spolu s několika alby fotografií a Geisová vše chtěla vrátit rodině, až se vrátí.Obyvatelé skrýše byli odvezeni do tranzitního tábora Westerbork, kterým již prošlo více než 100 000 Židů.

Skupina byla 2. září odvezena do koncentračního tábora Osvětim. Tam dorazili po třídenní cestě a byli rozděleni podle pohlaví, takže muži a ženy se již navzájem neviděli.

Anne bylo 15 před 3 měsíci, takže stejně jako všichni ostatní ze zadního traktu přežila selekci, ačkoliv si myslela že její otec zemřel. Spolu s ostatními ženami byla Anne nucena se vysvléci a podrobit se desinfekci, byla jí oholena hlava a na paži vytetováno identifikační číslo.

Tam se šířily nemoci a Anne onemocněla svrabem. V březnu 1945 vypukla v táboře epidemie tyfu, která zabila asi 17 000 vězňů. Svědci později vypověděli, že Margot byla tak slabá, že se zabila pádem z postele, a o několik dní později zemřela i Anne. Odhadují, že se tak stalo několik týdnů před osvobozením tábora britskou armádou 15. dubna 1945. Protože přesné datum není známo, má se za to, že Anne zemřela někdy mezi koncem února a polovinou března. Otto Frank přežil a vrátil se do Amsterodamu

Podrobnějšíinformace o deníku:

– Deník začala psát, protože si chtěla psát s kamarádkou a nemohla, tak se rozhodla psát deník. Zápisy v deníku psala jako dopisy a pak slyšela v londýnském rozhlasu, že se shromažďují spisy o utrpení lidi, tak ho začala opisovat a tak vznikla 2. Verze.

– V knize jsou popisované obyčejné situace, ale i strach z prozrazení, firma je totiž několikrát vykradená.¨

– -Zmíněn výčet věcí, co Židé smí a nesmějí dělat (nesmí např. jezdit tramvají).

– Anne popisuje velmi otevřeně vztah k chlapcům. Porovnána Petera Wessela a Peterem Van Daanem. Následně popisuje jejich duševní splynutí jako lásku (s Petrem Van Daanem).

– V knize je vidět zřejmý vývoj nejen samotné Anne (za dobu, kterou stráví v zadním traktu neuvěřitelně rychle dospěje), ale také celé společnosti v zadním traktu.

– Zmiňován život a vzpomínky na život před potopením, co Anne chybí (např. vítr ve vlasech, volnost, škola), ve škole často vyrušovala “tlachalka”.

– Popis odcizování vůči matce.

– Anne se učí samostudiem těsnopis, matiku, francouzštinu, doufám každé příští září, že už se vrátí do školy.

– Musí být stále potichu, přes den nesmějí ani splachovat záchod.

– Očekávání invaze, poslouchají rádio, aby se dověděli nové informace, invaze nakonec přijde, ale v Holandsku se nic neděje.

– -Sepisuje přání, co chce, až se dostanou ven.

– Anne a Peter jsou protiklady, Peter je starší, ale po psychické stránce méně vyspělý než Anne.

Popis zadního traktu:

“Dům Anne Frankové se nachází na ulici Prinsengracht číslo 263 v centru Amsterdamu, vedle Westerkerku, jednoho z největších historických kostelů. Úzký dlouhý pokoj Anny a Margot sousedil s ložnicí rodičů. Van Danoovi obývali dvě místnosti nahoře. Jediný vchod do tajného bytu maskovala zvláštní otáčivá knihovna. Zatemnění zajišťovaly závěsy na všech oknech. Po příchodu Dussela se Margor nastěhovala k rodičům a Anne se o pokojík musela dělit s novým příchozím.”

Další autoři spojeni s 2.sv. Válkou :
E. M. REMARQUE (Jiskra života)
W.STYRON (Sophiina volba)
J. HELLER (Hlava XXII)
N. MAILER (Nazí a mrtví)


Další podobné materiály na webu:

DenГ­k Anne FrankovГ©

ДЊetba z denГ­ku, kterГЅ se stal symbolem utrpenГ­ ЕЅ > VГ­ce

  • Skladem > 5 ks
  • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
  • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

Četba z deníku, který se stal symbolem utrpení Židů za 2. světové války. Anne se narodila v roce 1929 v Německu, v roce 1933 její rodina uprchla před Hitlerem do Amsterodamu. Tam se poté Frankovi spolu s dalšími Židy od roku 1942 až do vyzrazení v srpnu 1944 ukrývali v zadním traktu domu, kde sídlila otcova firma. Z té doby pochází také deník. Válku přežil z rodiny jen otec, Anne zahynula na jaře 1945 v Bergen-Belsenu. Deník Anne Frankové je jedním z nejbezprostřednějších a nejdojímavějších svědectví o dospívání židovské dívky za druhé světové války. Jeho pisatelka se narodila 12. června 1929 v zámožné židovské rodině bankovního úředníka ve Frankfurtu nad Mohanem. Poté co se stal Adolf Hitler kancléřem, odešli roku 1933 do Amsterodamu, kde Otto Frank působil jako ředitel společnosti na výrobu přípravku do marmelád Opekta. V zadním domě této firmy na Prinsengrachtu č. 263 se od července 1942 ukrývali před pronásledováním a zatčením. Spolu s rodinou Frankových se tu schovávali ještě další čtyři Židé, rodina otcova společníka van Pelse se synem Peterem a zubař Fritz Pfeffer (v deníku vystupují pod pseudonymy). V podzemí přežilo toto dobrovolně nedobrovolné společenství dlouhé dva roky: 4. srpna 1944 však do domu vpadla SS s holandskou policií, všechny ukryté zatkla a poté deportovala do koncentračních táborů v Polsku a Německu. Konce války se dožil jediný Otto Frank, Anne a její sestra Margot zemřely pravděpodobně někdy v únoru či březnu 1945 na následky tyfové epidemie v koncentračním táboře Bergen-Belsenu. U příležitosti svých 13. narozenin 12. června 1942 dostala Anne památníček, červenobíle károvaný sešit v plátěné vazbě, a rozhodla se, že si povede deník. Koncipovala ho zajímavým způsobem – zvolila formu dopisů fiktivní přítelkyni Kitty. Psala potají, pravidelně, svěřování se někomu, kdo má porozumění a koho může pokládat za svou skutečnou kamarádku, se jí stalo životní potřebou a náhradou za družné školní společenství. Poslední zápis je z 1. srpna 1944, tři dny před osudným zatčením. Miep Giessové, jedné ze zaměstnankyň firmy, obětavě pomáhající ukrývaným, se podařilo Annin deník zachránit ze změti věcí na podlaze, a teprve po válce, až když se potvrdila zpráva o Annině smrti, ho předala Otto Frankovi. Ten se v souladu s dceřiným přáním pokoušel – delší dobu neúspěšně – o jeho publikování. Když konečně deník pod názvem Zadní dům roku 1947 vyšel, stal se světovým bestsellerem. Byl zdramatizován i zfilmován, jeho náklad dosáhl milionů exemplářů a stal se symbolem tragického osudu milionů Židů za druhé světové války.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Franková Anna (*12.06.1929 – †asi 1945)

Deník Anny Frankové

  • deník zveřejnil Annin otec Otto Frank

V pátek 12. června 1942 dostala Anna ke svým třináctým narozeninám od rodičů krásný sešit na deníček. “Deník Anny Frankové” je vlastně právě tím sešitem, do kterého se tato mladá dívka židovského původu svěřovala formou dopisů své fiktivní kamarádce Kitty. Anna žila se svou rodinou v Amsterodamu a protože v celé Evropě zuřila druhá světová válka, museli se ukrývat, aby unikli koncentračním táborům. Ukryli se do zadního traktu jednoho amsterodamského domu, kde měl dříve Annin otec obchod. O pár měsíců později se k nim přidala ještě jedna židovská rodina Van Daanových a pan Dussel. Skrývali se téměř dva roky v malých prostorech a kontakt s okolním světem měli pouze díky dobrým holandským křesťanům, kteří jim obstarávali potraviny, knihy a nejpotřebnější věci. Zdálo se, že obě židovské rodiny přečkají v úkrytu i zbývající rok války, ale 4.8.1944 zastavilo před jejich skrýší auto s SS-Oberführerem a několika pomahači od Zelené policie. Někdo jejich tajnou skrýši vyzradil. Odvezli všechny obyvatele úkrytu do vězení na Weteringschans a po čtyřech dnech je transportovali do nizozemského “židovského průchozího tábora” Westerbork. Do Osvětimi v Polsku je převezli 6.9.1944, odkud byla Anna se svou sestrou Margot deportována do koncentračního tábora v Bergen-Belsenu, kde na jaře roku 1945 obě zemřely na tyfus. 12.4. toho roku byl tábor osvobozen anglickými vojsky.

Edith a Otto Frankovi, Margot, Miep, Bep, Kleiman, Kugler, Peter Van Daan, W.G. Van Maaren, aj.

Podle mě je dobře, že se Annin otec, který jako jediný z obou ž >

Zdroj: marta-b, 27.04.2004

Denník Anny frankové 🔯Cz dabing * Sleduj celý film #Annefrank #BergenBelsen

Popis:
Film podla skutočnej udalosti , Annalies Marie

“>

Leave a Reply