Kniha Do posledního dechu (Robert Bryndza)

Kniha Do posledního dechu (Robert Bryndza)

Kniha Do posledního dechu (Robert Bryndza) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Do posledního dechu (Robert Bryndza)
  • Elérhető fájlok: Kniha Do posledního dechu (Robert Bryndza).pdf, Kniha Do posledního dechu (Robert Bryndza).epub, Kniha Do posledního dechu (Robert Bryndza).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Robert Bryndza – Kanibal z Nine Elms

Robert Bryndza přichází s novou sérií thrillerů s vyšetřovatelkou Kate Marshallovou.

Zakousněte se do bestselleru KANIBAL Z NINE ELMS, nyní také v AUDIOKNIZE v podmanivém podání MARTINA STRÁNSKÉHO.

Už 28. listopadu vychází první audiokniha oblíbeného autora Roberta Bryndzy. V ní nám představuje novou hrdinku, vyšetřovatelku Kate Marshallovou, ženu s pohnutým osudem a silným smyslem pro spravedlnost.

UŽ JEDNOU VRAHOVI UNIKLA. DOKÁŽE TO I PODRUHÉ?

Před patnácti lety byla Kate Marshallová vycházející hvězdou londýnské policie. Dokázala vyřešit sledovaný případ nebezpečného a krutého sériového vraha s přiléhavou přezdívkou Kanibal z Nine Elms, i když přitom sama málem zemřela.

Nyní Kate přednáší na univerzitě a snaží se vést poklidný život, když se minulost začne vracet. E-mail s žádostí o pomoc ji vtáhne nejen do právě probíhajícího vyšetřování vražd mladých dívek. Jejich modus operandi nebezpečně připomíná případ, který před patnácti lety vyřešila.

Nevrací se jen vzpomínky. Vrah napodobitel chce dokončit započatou práci… A tak se i Kate musí vrátit k vyšetřování, aby dokončila tu svoji – chytit dalšího sériového vraha.

Nová hrdinka Kate Marshallová řeší svůj první případ nejenom knižně, ale nově také i v audio podobě. Poslechněte si ukázku z audioknihy, již namluvil oblíbený a oceňovaný herec a dabér Martin Stránský.

Ještě jste nezačali se čtením knihy? Nebo ještě Roberta Bryndzu vůbec neznáte? Objevte ho i díky naší ukázce.Stačí, když vyplníte svůj e-mail, a my vám zašleme velkou ukázku z nové knihy Kanibal z Nine Elms a slevový kód na dopravu zdarma pro objednávku na www.grada.cz

Knihy Roberta Bryndzy vydává Cosmopolis, značka nakladatelství Grada Publishing

Kniha: Do posledního dechu – Robert Bryndza

Kniha: Do posledního dechu
Autor: Robert Bryndza

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 24.2.2020
Česká pošta: 24.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 21.2.2020
Ostatní výdejny: 24.2.2020
Uloženka: 24.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


93%
3 hodnocení

100%
3 recenze
počet hodnocení
97 % celkové hodnocení
3 hodnocení + 3 recenze
Nakladatelství: » Cosmopolis
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2018
Počet stran: 416
Rozměr: 145×205
Spolupracovali: z anglického originálu Last breath . přeložila Kateřina Elisová
Skupina třídění: Anglická próza
Vazba: pevná
Novinka týdne: 2018-12
Hodnocení: 175. nejlépe hodnocená kniha
Datum vydání: 15.3.2018
ISBN: 978-80-271-0521-2
EAN: 9788027105212

Erica Fosterová se šťastnou náhohou ocitá jako první na hrůzném místě činu. V kontejneru je nalezena mrtvá umučená mladá žena. Vyšetřování prokáže, že byla na dlouho a pečlivě plánované schůzce se známostí přes internet. Ačkoliv udělala několik bezpečnostních opatření, strašnému osudu ji to neuchránilo. Neodbytná Erica spolkne hrdost a staré křivdy a vrátí se na oddělení vražd, aby se podílela na tomto případu. Velmi záhy nalézá jinou nevyřešenou vraždu, která vykazuje velmi mnoho podobných znaků. Obě ženy byly zabity a mučeny stejným způsobem, obě si domluvily rande přes internet. To znamená jediné – ve virtuálním světě existuje nebezpečný sériový vrah, kterému prozatím jeho řádění prochází. Ovšem jednoho dne narazí na oběť, která se nechce smířit se svým osudem a brání se do posledního dechu. Začíná závod s časem.

V sérii kriminálních případů s Erikou Fosterovou od britského autora Roberta Bryndzy najedeme tyto předchozí romány: Dívka v ledu, Noční lov a Temné hlubiny.

Próza – beletrie > Romány > Detektivní romány

Próza – beletrie > Detektivky

Próza – beletrie > Romány > Romány dle národů > Anglické romány

Katalog vybraných autorů > B > Bryndza – Robert Bryndza

Katalog nakladatelství > C > Cosmopolis

Vybrané knižní novinky

slunečnice 2019-07-15
V pořadí čtvrtý díl.

Opět skvěle napsaný thriller.

Autor v knize dobře vystihl nebezpečí soc. sítí.

Šárka Fofoňková 2018-05-26 Ve své čtvrté knize Do posledního dechu autor poukazuje na obrovské nebezpečí, týkající se sociálních sítí. Vážně si myslíte, že víte, kdo je na druhé straně internetové diskuze? Po přečtení této knihy si už nikdy jistí nebudete. Stačí několik kliků a z nebezpečného slizkého chlapa se stane charismatický hezounek, který vás uhrane nejen hlubokým pohledem z profilové fotografie, ale také vhodně zvolenými větami. Po pár konverzacích vás dostane, kam potřebuje. Na internetu jde totiž úplně všechno. Proto pozor na to, co kde sdílíte a komu se svěřujete. Nevíte, jestli na druhé straně nesedí nějaká pochybná osoba.

Já osobně jsem z knihy nadšená a všem milovníkům thrillerů a detektivek ji doporučuji. Autor mě baví, píše čtivě a já rozhodně chci číst další příběhy s Erikou v hlavní roli. Rovněž mě hodně oslovil námět příběhu. Člověk si kolikrát opravdu ani neuvědomuje, co všechno ze svého soukromí na internetu sdílí.

Kniha obsahuje také několik dost krutých pasáží. Nemůžu však říct, že by měl autor potřebu na nás chrlit detaily mučení v každé kapitole, spíš v nás probudí představy, a naše fantazie se potom rozjede na plné obrátky i při malé zmínce o krutostech, kterých se vrah dopouštěl na obětech.

Nakonec jako vždy vychválím obálku. Všechny ze série se moc povedly a Do posledního dechu je skvěle doplňuje.

Do posledního dechu

Robert Bryndza je autorom megaúspešných trilerov, ktorých sa len v angličtine predalo vyše 3 miliónov výtlačkov a boli preložené do 29 jazykov. Je to britský autor žijúci na Slovensku.

Je autorom medzinárodného #1 bestsellera Dievča v ľade. Ide o prvú knihu série s hlavnou hrdinkou detektívkou.

Šaty nasáklé krví, víčka násilně zavřená. Tak vypadá mrtvá dívka v kontejneru. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová je na místě nálezu jako první. Problém ovšem je, že to není její případ. Nejprve si musí zajistit místo ve vyšetřovacím týmu.

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Čo si myslíme my

Nemám rada nespravodlivosť, aroganciu, povýšenosť a keď sa ubližuje deťom, starým ľuďom a zvieratkám /som zvieratkomil, viem, že nedokážem spasiť svet, ale keď sa dá, pomôžem/.

Čitatelia, ktorí poznajú meno Roberta Bryndzu určite vedia, že jeho meno je zárukou naozaj dobrého čitateľského zážitku.
Tento román som začala čítať z celej série ako prvý. A potvrdzujem, že ide naozaj o skvelé čítanie. Vynikajúci námet, ktorý možno trošičku prinúti čitateľa, aby sa zamyslel. Nástrahy sociálnych sietí môžu byť pre nás niekedy fatálne a ich nebezpečenstvo si často ani neuvedomujeme.
Kniha sa dá čítať aj bez toho, aby ste poznali obsah predchádzajúcich častí, ale ja by som určite odporúčala, začať pekne od začiatku. Predpokladám, že predchádzajúce časti sú rovnako bravúrne a už sa na ne teším.
Autor sa v deji odvoláva na osoby a prežité situácie z predchádzajúcich prípadov a preto je dobré byť "v obraze".
Aby som to zhrnula. Skvelý román, vynikajúca zápletka, strhujúci dej. Jednoducho všetko, čo sa od dobrej detektívky očakáva.
Určite odporúčam.

Recenzie

som hrdý Martinusák, ktorý okrem čítania tiež športuje a pečie:) Mám rada svoju prácu, dlhé letné večery, zmrzlinu, kávu, potulky po neznámych mestách. a tiež pozitívne naladených ľudí:)

O autorovi

Robert Bryndza je autorom megaúspešných trilerov, ktorých sa len v angličtine predalo vyše 3 miliónov výtlačkov a boli preložené do 29 jazykov. Je to britský autor žijúci na Slovensku.

Je autorom medzinárodného #1 bestsellera Dievča v ľade. Ide o prvú knihu série s hlavnou hrdinkou detektívkou Erikou Fosterovou, ktorej sa dodnes predalo vyše milióna výtlačkov. Sériu trilerov s Erikou Fosterovou tvorí zatiaľ šesť kníh. Možno ich čítať ako časti série aj ako samostatné romány v ľubovoľnom poradí: Dievča v ľade, Nočný lov, Temné hlbiny, Do posledného dychu, Chladnokrvne a Smrtiace tajnosti.

Okrem toho napísal aj bestsellerovú sériu romantických humorných románov.

Román Deväť brestov je prvou časťou novej série trilerov s novou hlavnou hrdinkou – vyšetrovateľkou Kate Marshallovou.

Viac o autorovi môžete nájsť na stránke robertbryndza.com, na Twitteri a Instagrame @RobertBryndza.

Vydavateľstvo

Vydavateľstvo Grada Publishing vzniklo v roku 1991 a postupne sa stalo jedným z najväčších vydavateľstiev v Českej republike a lídrom v oblasti odbornej literatúry na trhu. O dva roky neskôr začalo svoje aktivity rozširovať aj na Slovensko, a to pod značkou Grada Slovakia. Obe vydavateľstvá postupne rozšírili svoje zameranie o detskú literatúru, beletriu, motivačné a sebarozvojové knihy, ako aj knihy venované zdravému životnému štýlu a populárno-náučnú literatúru. Grada Publishing a Grada Slovakia naďalej udávajú trendy v odbornej literatúre v najrozmanitejších oblastiach, ako je právo, ekonomika a manažment, financie a účtovníctvo, architektúra a stavebníctvo, zdravotníctvo a medicína atď. V súčasnosti patrí Grada Publishing do trojice najväčších českých vydavateľstiev a v oblasti odbornej literatúry je naďalej jednotkou na trhu. Vydavateľstvo Grada Slovakia dynamicky rastie, pričom čitateľom na slovenskom trhu ponúka širokú škálu kvalitnej literatúry, ktorú vydáva aj pod svojimi ďalšími značkami. Beletriu pod značkami COSMOPOLIS a METAFORA, detskú literatúru ako BAMBOOK a duchovnú literatúru nájdete pod značkou ALFERIA.

Do posledního dechu

Kniha ( pevná vazba )

  • Skladem 5+ ks
  • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
  • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

357 Kč s DPH
Ušetříte 42 Kč Běžně 399 Kč

Mělo to být vysněné rande… Šaty nasáklé krví, víčka násilně zavřená. Tak vypadá mrtvá dívka v kontejneru. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová je na místě nálezu jako první. Problém ovšem je, že to není její případ. Nejprve si musí zajistit místo ve vyšetřovacím týmu, přesto se Erika rovnou vrhne do práce – a odhalí souvislost s jinou… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Mělo to být vysněné rande…

Šaty nasáklé krví, víčka násilně zavřená. Tak vypadá mrtvá dívka v kontejneru. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová je na místě nálezu jako první. Problém ovšem je, že to není její případ. Nejprve si musí zajistit místo ve vyšetřovacím týmu, přesto se Erika rovnou vrhne do práce – a odhalí souvislost s jinou nevyřešenou vraždou. Obě oběti se našly ve stejném prostředí a zemřely stejným způsobem. Navíc si obě smluvily schůzku po internetu…
Kdo se skrývá za falešnými profily na Facebooku a láká naivní mladé ženy na schůzku? Jak chytí Erika vraha, který vlastně existuje jen virtuálně?

Bestseller v knihy Dobrovský

223. v e-shopu | 234. minulý týden | 2. nejlepší dosažené 06.04.2018

12. v Světové detektivky | 10. minulý týden | 7. nejlepší dosažené 24.01.2020

Hodnocení čtenářů

4.8 z 5 136 hodnocení čtenářů

124× 5 hvězdiček 10× 4 hvězdičky 2× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 3× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

5 z 5 hvězdiček Divnoláska 16. března 2018

Po poměrně poklidných Hlubinách nasadil Robert Bryndza opět rychlejší tempo. Akce střídá akci, stránky ubíhají, ani nevíte jak. A opravdu nás nenechá vydechnout až do konce.

Pomohla vám tato recenze? Ano 95

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

5 z 5 hvězdiček Veronika Lustová 2. dubna 2018

Přečetla jsem všechny 4 díly s Erikou F. jedním dechem. Napětí a překvapivé zvraty do poslední chvíle. Nemůžu se dočkat překladu dalšího dílu.

Pomohla vám tato recenze? Ano 71

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

3 z 5 hvězdiček Anonym 4. dubna 2018

Kniha se mi moc líbila, je napínava, ctiva, cetla jsem ji "jednim dechem do posledniho dechu":-). vsechny knihy od Roberta Brynzy jsou zajimave a stoji za to si je koupit. Už se tesim na dalsi krimi pripady Eriky Fosterove.

Pomohla vám tato recenze? Ano 69

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

5 z 5 hvězdiček Kateřina 4. dubna 2018

Parádní.. Bryndza nikdy nezklame.. 😉

Pomohla vám tato recenze? Ano 67

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

5 z 5 hvězdiček Marci 22. března 2018

Autor a jeho tři předešlé krimi mne nijak zvlášť nenadchly, vždy to byl spíš takový průměr. Tohle je ovšem jiná kavička a Bryndza si ode mne poprvé zaslouží všech pět *. Přečteno na jeden zátah! Brilantní!

Pomohla vám tato recenze? Ano 67

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

5 z 5 hvězdiček kiki 2. dubna 2018

Čte se opravdu jedním dechem jako předcházející knihy. Už teď se moc těším na další skvěle zpracovaný případ šitý na míru Erice Fosterové. Doporučuji.

Pomohla vám tato recenze? Ano 66

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

5 z 5 hvězdiček Monika 2. dubna 2018

Na tuto knihu jsem se strašně těšila. A opět nezklamala. Nemohla jsem se odtrhnout, ostatně jako od všech knih s Erikou od tohoto autora.

Pomohla vám tato recenze? Ano 66

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

5 z 5 hvězdiček Stanislava Králová 4. dubna 2018

Přečetla jsem knihu jedním dechem. Napětí od začátku až do konce. Vřele doporučuji všem.

Pomohla vám tato recenze? Ano 64

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

5 z 5 hvězdiček Lenka Kudláčková 6. dubna 2018

Zatím mám přečtené do Dívku z ledu a do posledního dechu a přečteno jedním dechem 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 63

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

5 z 5 hvězdiček jana mikšová 1. dubna 2018

Jo jo jo! A ještě jendou jo! Přečteno asi nejrychleji ze všech jeho knih, určitě neprohloupíte koupí 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 58

Kniha, Grada, 2018, 9788027105212

Další knihy autora

Robert Bryndza

Robert Bryndza je známý jako autor detektivek, ale na jeho kontě najdete i knihy z žánru romantických komedií. Přestože se ze začátku věnoval spíše humoristické literatuře, jeho snem bylo napsat detektivní román, a to se mu také splnilo. V jeho…

Robert Bryndza – Kanibal z Nine Elms

Robert Bryndza přichází s novou sérií thrillerů s vyšetřovatelkou Kate Marshallovou.

Zakousněte se do bestselleru KANIBAL Z NINE ELMS, nyní také v AUDIOKNIZE v podmanivém podání MARTINA STRÁNSKÉHO.

Už 28. listopadu vychází první audiokniha oblíbeného autora Roberta Bryndzy. V ní nám představuje novou hrdinku, vyšetřovatelku Kate Marshallovou, ženu s pohnutým osudem a silným smyslem pro spravedlnost.

UŽ JEDNOU VRAHOVI UNIKLA. DOKÁŽE TO I PODRUHÉ?

Před patnácti lety byla Kate Marshallová vycházející hvězdou londýnské policie. Dokázala vyřešit sledovaný případ nebezpečného a krutého sériového vraha s přiléhavou přezdívkou Kanibal z Nine Elms, i když přitom sama málem zemřela.

Nyní Kate přednáší na univerzitě a snaží se vést poklidný život, když se minulost začne vracet. E-mail s žádostí o pomoc ji vtáhne nejen do právě probíhajícího vyšetřování vražd mladých dívek. Jejich modus operandi nebezpečně připomíná případ, který před patnácti lety vyřešila.

Nevrací se jen vzpomínky. Vrah napodobitel chce dokončit započatou práci… A tak se i Kate musí vrátit k vyšetřování, aby dokončila tu svoji – chytit dalšího sériového vraha.

Nová hrdinka Kate Marshallová řeší svůj první případ nejenom knižně, ale nově také i v audio podobě. Poslechněte si ukázku z audioknihy, již namluvil oblíbený a oceňovaný herec a dabér Martin Stránský.

Ještě jste nezačali se čtením knihy? Nebo ještě Roberta Bryndzu vůbec neznáte? Objevte ho i díky naší ukázce.Stačí, když vyplníte svůj e-mail, a my vám zašleme velkou ukázku z nové knihy Kanibal z Nine Elms a slevový kód na dopravu zdarma pro objednávku na www.grada.cz

Knihy Roberta Bryndzy vydává Cosmopolis, značka nakladatelství Grada Publishing

Do posledního dechu

2018

Ihned

Anotace

Šaty nasáklé krví, víčka násilně zavřená. Tak vypadá mrtvá dívka v kontejneru. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová je na místě nálezu jako první. Problém ovšem je, že to není její případ. Nejprve si musí zajistit místo ve vyšetřovacím týmu, přesto se Erika rovnou vrhne do práce – a odhalí souvislost s jinou nevyřešenou vraždou. Obě oběti se našly ve stejném prostředí a zemřely stejným způsobem. Navíc si obě smluvily schůzku po internetu… Kdo se skrývá za falešnými profily na Facebooku a láká naivní mladé ženy na schůzku? Jak chytí Erika vraha, který vlastně existuje jen virtuálně?

">Mělo to být vysněné rande…

Šaty nasáklé krví, víčka násilně zavřená. Tak vypadá mrtvá dívka v kontejneru. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová je na místě nálezu jako první. Problém ovšem je, že to není její případ. Nejprve si musí zajistit místo ve vyšetřovacím týmu, přesto se Erika rovnou vrhne do práce – a odhalí souvislost s jinou.

E-kniha: Do posledního dechu – Robert Bryndza

Elektronická kniha: Do posledního dechu
Autor: Robert Bryndza

Titul je dostupný ve formě:


90% 2 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
90 % celkové hodnocení
2 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Cosmopolis
Dostupné formáty
ke stažení:
EPUB, MOBI, PDF
Upozornění: většina e-knih je zabezpečena proti tisku a kopírování
Médium: e-book
Rok vydání: 2018
Počet stran: 393
Rozměr: 22 cm
Spolupracovali: z anglického originálu Last breath . přeložila Kateřina Elisová
Skupina třídění: Anglická próza
Jazyk: česky
ADOBE DRM: bez
ISBN: 978-80-271-0521-2
Ukázka: » zobrazit ukázku

Erica Fosterová se šťastnou náhohou ocitá jako první na hrůzném místě činu. V kontejneru je nalezena mrtvá umučená mladá žena. Vyšetřování prokáže, že byla na dlouho a pečlivě plánované schůzce se známostí přes internet. Ačkoliv udělala několik bezpečnostních opatření, strašnému osudu ji to neuchránilo. Neodbytná Erica spolkne hrdost a staré křivdy a vrátí se na oddělení vražd, aby se podílela na tomto případu. Velmi záhy nalézá jinou nevyřešenou vraždu, která vykazuje velmi mnoho podobných znaků. Obě ženy byly zabity a mučeny stejným způsobem, obě si domluvily rande přes internet. To znamená jediné – ve virtuálním světě existuje nebezpečný sériový vrah, kterému prozatím jeho řádění prochází. Ovšem jednoho dne narazí na oběť, která se nechce smířit se svým osudem a brání se do posledního dechu. Začíná závod s časem.

V sérii kriminálních případů s Erikou Fosterovou od britského autora Roberta Bryndzy najedeme tyto předchozí romány: Dívka v ledu, Noční lov a Temné hlubiny.

Elektronické knihy > Próza – beletrie > Detektivky

Elektronické knihy > Próza – beletrie > Romány > Detektivní romány

Próza – beletrie > Romány > Detektivní romány

Próza – beletrie > Detektivky

Próza – beletrie > Romány > Romány dle národů > Anglické romány

Katalog vybraných autorů > B > Bryndza – Robert Bryndza

Katalog nakladatelství > C > Cosmopolis

OD AUTORA KNIŽNÍHO HITU DÍVKA V LEDU

DALŠÍ PŘÍPAD ERIKY FOSTEROVÉ

OD AUTORA KNIŽNÍHO HITU DÍVKA V LEDU

DALŠÍ PŘÍPAD ERIKY FOSTEROVÉ

LAST BREATH © Robert Bryndza 2017

Cover © Henry Steadman 2017

Translation © Kateřina Elisová 2018

© Grada Publishing, a. s., 2018

Z anglického originálu Last Breath, vydaného nakladatelstvím Bookouture

v roce 2017, přeložila Kateřina Elisová

Odpovědná redaktorka Markéta Šlaufová

Korektura Barbora Srncová

Grafická úprava a sazba Roman Křivánek, Art007

Vydala Grada Publishing, a. s., pod značkou Cosmopolis v Praze roku 2018

jako svou 6840. publikaci

Tisk CPI Moravia Books

Grada Publishing, a. s.,

U Průhonu 22, Praha 7

ISBN 978-80-247-5609-7 (ePub)

ISBN 978-80 -247- 4527-5 (pd f )

ISBN 978-80 -271- 0521-2 (print)

Tato kniha je fikce. Jména, postavy, podniky, organizace, místa a události jiné než

běžně známé jsou buď produktem autorovy fantazie, nebo jsou použity fiktivně.

Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami, živými či mrtvými, událostmi nebo

místy je zcela náhodná.

Všechna práva vyhrazena. Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být

Pro Veroniku, Filipa a Evie.

Nejstrašnější příšery jsou ty, které číhají uvnitř našich duší.

– Edgar Allan Poe –

PONDĚLÍ, 29. SRPNA 2016

yly tři hodiny ráno a zápach mrtvého těla zaplnil auto. Horko

neustávalo už několik dní. Zapnul klimatizaci naplno, ale odér

stále pronikal z kufru auta. Rozkládala se rychle.

Do kufru ji položil před dvěma hodinami. Mouchy si ji našly hned, takže musel ve tmě máchat rukama, aby je odehnal. Přišlo mu směšné, jak se ohání a rozmachuje. Kdyby byla ještě naživu, možná by se tomu také zasmála.

Nehledě na riziko si tyto noční výlety, kdy jel po opuštěné dálnici a přes předměstí do Londýna, užíval. Dvě křižovatky nazpátek zhasl světla, a když zabočil do zpustlé rezidenční ulice, vypnul motor. Auto projíždělo na volnoběh tiše kolem domů s tmavými okny až k úpatí kopce, za nímž se vynořila malá opuštěná textilní továrna. Od silnice ji oddělovalo parkoviště. Vysoké stromy lemovaly chodník, jenž se topil ve tmě, zatímco světla z města vrhala na okolí rozmazané oranžové odlesky. Zabočil na parkoviště, přičemž drncal a přejížděl přes kořeny stromů, které vzdouvaly asfalt.

Zamířil k řadě kontejnerů stojících u vchodu do továrny a prudce zatočil doleva. Zastavil tak, že mezi kufrem auta a posledním kontejnerem nebyla mezera větší než třicet centimetrů.

Chvíli jen tiše seděl. Protější domy byly skryté za stromy a v místě, kde se řadové domky stýkaly s parkovištěm, stála pouze cihlová zeď. Natáhl se k přihrádce na palubní desce a vyndal latexové rukavice. Vystoupil z auta. Zaplavila ho vlna horka sálajícího z popraskaného asfaltu. Rukavice měl uvnitř během pár vteřin mokré. Když otevřel kufr, vletěla mu do obličeje masařka. Máchl rukou a odplivl si.

Odsunul víko kontejneru. Vyvalil se na něj zápach a další odporné mouchy, které kladly svá vajíčka do zahnívajících odpadků. Odehnal je a přitom si znovu hlasitě odplivl. Pak se otočil ke kufru.

Byla tak krásná. Až do úplného konce ještě před pár hodinami, i když plakala a prosila. I když měla mastné vlasy a špinavé oblečení. Teď se z ní stala jen bezvládná věc. Její tělo už nebylo potřebné. Jí ani jemu.

Jedním plynulým pohybem ji vyzvedl z kufru a položil na černé pytle. Pak zavřel víko kontejneru. Rozhlédl se kolem sebe. Byl sám, a hlavně zmizela ona. Posadil se do auta a vydal se na dlouhou cestu domů. Brzy ráno k továrně zamířila z jednoho z protějších domů žena s napěchovaným černým pytlem. Během víkendu nevyváželi popelnice a na návštěvu k ní přijeli příbuzní s miminkem. Odsunula víko prvního kontejneru, aby dovnitř hodila odpadky. Vyvalilo se na ni mračno much. Ustoupila a snažila se je od sebe odehnat. A pak to uviděla – nahoře na černých pytlech leželo tělo mladé dívky. Byla surově zbitá, jedno opuchlé oko měla zavřené, hlavu jí pokrývalo několik hlubokých ran a její tělo se v ranním horku hemžilo mouchami.

Pak ženu udeřil zápach. Upustila pytel a rozběhla se po sálajícím asfaltu.

PONDĚLÍ, 9. LEDNA 2017

etektiv šéfinspektor Erika Fosterová pozorovala detektiva Ja

mese Petersona, jak si ručníkem vytírá z krátkých dredů tající

sněhové vločky. Byl vysoký, štíhlý a ve správném poměru se v něm mísily arogance a šarm. Závěsy byly zatažené, takže za okny nebyl vidět vířící sníh, z televize se v pozadí linul tichý konejšivý zvuk a malý obývací pokoj s kuchyňským koutem tonul v měkkém světle dvou nových lampiček. Po dlouhém dni v práci si Erika chtěla napustit horkou vanu a chystala se jít brzy spát, ale zavolal jí Peterson. Byl v nedalekém obchodě, kde prodávali smažené ryby a hranolky, a zeptal se jí, jestli má hlad. Než si stačila vymyslet nějakou výmluvu, vyletělo z ní, že má. V minulosti spolu úspěšně vyšetřovali několik vražd, kde byla Erika Petersonovou nadřízenou, ale teď každý patřil do jiného oddělení. Peterson byl členem Týmu pro vyšetřování vražd, kdežto Erika pracovala v Projektovém týmu na pozici, kterou čím dál víc nesnášela.

Peterson přešel k radiátoru, úhledně na něj pověsil ručník a pak se s úsměvem otočil k Erice.

„Venku je vánice,“ řekl a přitom si foukal do dlaní.

„Užil sis Vánoce?“ zajímalo Eriku.

„Byla to pohoda, jen máma s tátou. Moje sestřenice se zasnoubila,“ odpověděl a svlékl si koženou bundu.

„Gratuluju. “ Nedokázala si vzpomenout, jestli o sestřenici někdy slyšela.

„A co ty? Byla jsi na Slovensku?“

„Jo, u sestry a její rodiny. Spala jsem na palandě s neteří. Dáš si pivo?“

Pověsil si bundu přes opěradlo pohovky a posadil se. Erika otevřela ledničku a podívala se dovnitř. Přihrádku na zeleninu zaplnilo balení šesti plechovek piva a jediným jídlem byla několik dní stará polévka v hrnci, který stál na horní polici. Podívala se na svůj obraz na nerezovém nádobí, ale zakřivený tvar jí zkreslil obličej, takže měla propadlé tváře a vypouklé čelo jako v nějaké bizarní zrcadlové show. Měla zdvořile zalhat, že už jedla.

Před několika měsíci, když s kolegy vypili několik skleniček v hospodě, skončili Erika a Peterson spolu v posteli. I když to ani jeden z nich nebral jen jako zástoj na jednu noc, chovali se profesionálně. Před Vánocemi spolu strávili další dvě noci, ale v obou případech Erika z Petersonova bytu odešla ještě před snídaní. Ale teď je v jejím bytě, jsou střízliví a na poličce vedle okna stojí zlatý rámeček s fotografií jejího manžela Marka.

Erika se pokusila z mysli zaplašit pocit úzkosti a viny, vytáhla dvě piva a zavřela dveře lednice. Červeno-bíle pruhovaná igelitová taška s rybou a hranolky stála na lince. Linula se z ní vůně, ze které se jí sbíhaly sliny.

„Chceš to jíst z papíru?“ zeptala se a otevřela obě piva.

DO POSLEDNÍHO DECHU

„Jinak to snad ani nejde.“ Peterson si položil ruku na opěradlo a kotníkem jedné nohy se opíral o koleno té druhé. Vypadal sebejistě a spokojeně.

Věděla, že tím zkazí atmosféru, ale budou si muset promluvit. Je potřeba si vymezit nějaké hranice. Vytáhla dva talíře a spolu s taškou a pivem je postavila na konferenční stolek. V tichosti rozbalovali papír. Z ryby obalené v křupavém těstíčku a dozlatova usmažených hranolků stoupala pára. Chvíli jedli.

„Podívej, Petersone, Jamesi. “ začala Erika.

Petersonovi začal zvonit telefon. Vytáhl ho z kapsy.

„Omlouvám se, ale tohle bych měl vzít.“

Erika přikývla a gestem naznačila, aby se nezdržoval.

Přijal hovor a se staženým obočím poslouchal. „Opravdu? Dobře, to není problém, jaká je adresa?“ Ze stolku sebral pero a začal čmárat na okraj papíru, ve kterém byla původně zabalená smažená ryba. „Jsem blízko. Můžu hned vyrazit a převzít to, dokud nedorazíte. A v tomhle počasí jeďte pomalu.“ Zavěsil, do pusy si nacpal hranolky a postavil se.

„Co se děje?“ zeptala se Erika.

„Pár studentů našlo v popelnici zmrzačené tělo mladé dívky.“

„Na Tattersall Road, kousek od New Cross. Sakra, ty hranolky jsou dobrý,“ poznamenal a nacpal si do pusy další. Z opěradla pohovky sundal koženou bundu a zkontroloval, jestli má odznak, peněženku a klíčky od auta.

Erika cítila bodavý osten lítosti, že už nepracuje v Týmu pro vyšetřování vražd.

„Omlouvám se, Eriko. Budeme si to muset zopakovat jindy. Měl jsem mít volný večer. Cos to předtím chtěla říct?“

„To je v pořádku, o nic nešlo. Kdo ti to volal?“

„Detektiv šéfinspektor Hudsonová. Uvízla ve sněhu. Ne doslova, ale jede z centra a silnice nejsou v nejlepším stavu.“

„New Cross je blízko, pojedu s tebou,“ řekla Erika, odložila talíř a z kuchyňské linky sebrala peněženku a odznak.

Peterson šel za ní do předsíně a přitom si oblékal bundu. Erika zkontrolovala svůj obraz v malém zrcadle, z koutku úst si setřela mastnotu z hranolků a rukama si projela krátké blond vlasy. Její tvář nenesla stopy make-upu. Zaznamenala, že nehledě na vystouplé lícní kosti vypadá její obličej po týdnu vánočního hodování plnější. Jejich oči se v zrcadle setkaly. Viděla, že se Peterson mračí.

„Je v tom nějaký problém?“

„Není. Tak pojedeme mým autem,“ řekl.

„Ne, vezmu si svoje.“

„Budeš se snad ohánět vyšší hodností?“

„O čem to mluvíš? Ty pojedeš svým autem a já si vezmu svoje. Pojedeme za sebou.“

„Eriko, přišel jsem na rybu a hranolky. “

„Jen na rybu a hranolky?“ zeptala se.

„Co tím chceš říct?“

„Nic. Pracovně ti zavolali a mně připadá absolutně pochopitelné, že jako tvoje nadřízená pojedu na místo činu. Tím spíš, že má detektiv šéfinspektor Hudsonová zpoždění. “ odmlčela se. Věděla, že to přehnala.

„Pořád to tvoje nadřízená. Nedovolíš, abych na to zapomněl, že ano?“

„Doufám, že na to nezapomeneš.“ Erika si oblékla kabát a zhasla světla. Byt opustili v tíživém tichu.

dyž Erika vyjela z řady vozů, které projížděly kolem vlakového

nádraží New Cross, a zabočila na Tattersall Road, od světel re

flektorů jejího auta se odrážel hustě padající sníh. Za okamžik se za ní objevil Peterson. Na rohu dvou ulic stál showroom kuchyní, oddělený od silnice velkým parkovištěm. Chodník byl zapadaný sněhem, na němž se zrcadlila modrá světla tří policejních vozů stojících v přední části parkoviště. Nepřerušovaná řada domků se táhla směrem do kopce a Erice se podařilo rozpoznat několik obyvatel schovávajících se v osvětlených vchodech. Sledovali, jak policie natahuje pásku kolem parkoviště showroomu, který přiléhal k prvnímu z řadových domků.

Eriku potěšilo, když zahlédla detektiva inspektora Mossovou na chodníku před policejním kordonem, jak mluví s uniformovaným policistou. Patřila mezi kolegy, kterým důvěřovala, a spolu s Petersonem s ní vyšetřovala několik vražd. Erika i Peterson našli místa k zaparkování na opačné straně ulice, kterou pak přešli.

„Ráda vás vidím, šéfe,“ řekla Mossová a přidržovala si klopy kabátu, aby se chránila před vířícím sněhem. Byla to menší, dobře stavěná žena s krátkými rezavými vlasy a sprškou pih, které jí pokrývaly tvář. „Jste tady oficiálně?“

Erika odpověděla „ano“ ve stejné chvíli, kdy zaznělo Petersonovo „ne“.

„Dejte nám, prosím, chvilku,“ požádala Mossová policistu.

Ten přikývl a vykročil směrem k policejnímu vozu.

„Byla jsem s Petersonem, když mu volali,“ vysvětlila Erika.

„Jsem ráda, že jste tady, šéfe,“ řekla Mossová. „Jen jsem předpokládala, že tenhle případ povede detektiv šéfinspektor Hudsonová.“

„Počkám tady, než dorazí.“ Erika pod náporem sněhu zamrkala. Mossová se podívala z jednoho na druhého. Na chvíli zavládlo trapné ticho.

„Můžu vědět, co tady máme?“ zajímalo Eriku.

„Tělo mladé ženy. Zmrzačené,“ začala Mossová. „Špatné počasí zdrželo tým zajišťující místo činu i forenzní tým. Oznámení přijalo místní policejní oddělení. Jeden ze studentů, který bydlí v domku na konci, šel k popelnicím a našel tělo.“

„Máme k dispozici kombinézy, abychom mohli na místo činu?“ zeptala se Erika.

Mossová přikývla. Přesunuli se k policejní pásce natažené napříč přes vjezd na parkoviště, kde nastal trapný okamžik, když Erika čekala, než jí Peterson pásku nadzvedne. Střelila po něm pohledem. Peterson pásku zvedl a Erika kolem něj prošla na parkoviště.

„Sakra, jsou ti dva teď spolu?“ zamumlala si Mossová pro sebe. „Říká se, že nemáme pracovat s dětmi nebo zvířaty, ale o párech se n i kdy nem luv í .“

Připojila se k Erice a Petersonovi, kteří si oblékali kombinézy. Poté zamířili k velkému kontejneru na odpadky, jenž byl řetězem připevněný k cihlové zdi showroomu. Zaoblené víko bylo odklopené. Mossová namířila dovnitř silný proud světla baterky.

DO POSLEDNÍHO DECHU

„Panebože,“ zhrozil se Peterson, ustoupil dozadu a pusu si zakryl dlaní.

Erika pohled neodvrátila, jen se upřeně dívala.

Tělo mladé ženy leželo na pravém boku na hromadě úhledně složených lepenkových krabic. Někdo ji ošklivě zmlátil. Oteklé oči měla zavřené a dlouhé, matně hnědé vlasy pokrývala zmrzlá krev. Od pasu dolů byla nahá a její nohy pokrývaly hluboké řezné rány. Na sobě měla těsné tričko, ale kvůli nasáklé krvi nebylo možné rozeznat jeho původní barvu.

„A podívejte se na tohle,“ řekla Mossová tiše. Proud světla namířila dívce na hlavu, kde na vršku lebky zela hluboká rána.

„Našli ji studenti?“ zeptala se Erika.

„Počkali, než přijede policie,“ vysvětlovala Mossová. „Dveře domu, kde bydlí, vedou přímo na parkoviště. Když jsme natáhli policejní pásku kolem místa činu, nemohli jsme jim už dovolit, aby se vrátili do domu.“

„Kolegové je posadili do auta dál na ulici.“

„Zavřeme to, dokud se sem nedostane forenzní,“ rozhodla Erika, protože si všimla tenké vrstvy sněhu, která se vytvořila na těle i lepenkových krabicích.

Peterson položil ruce v rukavicích na kontejner a pomalu přitáhl zakřivené víko. Zavřel tělo, aby ho uchránil před nepříznivým počasím.

Z policejního kordonu se ozvaly hlasy a zapípání rádia. Přešli k místu, kde stála Melanie Hudsonová, drobná žena s krátce zastřiženými světlými vlasy. Spolu s ní byl na místě superintendant Sparks,

vysoký štíhlý muž s protáhlým bledým obličejem plným jizev po akné. Mastné černé vlasy si sčesal z čela a na sobě měl ušmudlaný oblek.

„Eriko, co tady děláte? Když jsem o vás naposledy slyšel, byla jste někde na úplně jiné planetě,“ řekl.

„Pracuju v Bromley.“

„To vyjde nastejno.“

Hudsonová potlačila úsměv. „Ano, vážně je to velká zábava,“ utrousila Erika. „Stejně jako mrtvá dívka, kterou někdo utloukl k smrti a nechal ji támhle v tom kontejneru. “ Hudsonová i Sparks se přestali ušklíbat. „Erika nám jen pomáhá. Tohle počasí všechno zdržuje a bydlí kousek odsud,“ vysvětlila Mossová.

„Když mi volali, byla se mnou. I já bydlím nedaleko,“ začal Peterson, ale Erika po něm střelila pohledem.

„Aha,“ poznamenal Sparks, kterému její pohled neunikl. Odmlčel se, jako kdyby v duchu celou věc odsunul, aby ji mohl proti Erice použít později. Pak vykročil k policejní pásce, kterou nadzvedl rukou v černé rukavici.

„Eriko, nezapomeňte odevzdat kombinézu, ve které jste byla na místě činu. A pak na mě počkejte. Musíme si promluvit.“

Mossová i Peterson se chystali něco dodat, ale Erika nepatrně zakroutila hlavou a vydala se směrem k policejnímu kordonu.

Robert Bryndza – Do posledního dechu

Popis:
Trailer

Leave a Reply