Kniha Dobrá znamení (Neil Gaiman)

Kniha Dobrá znamení (Neil Gaiman)

Kniha Dobrá znamení (Neil Gaiman) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Dobrá znamení (Neil Gaiman)
 • Elérhető fájlok: Kniha Dobrá znamení (Neil Gaiman).pdf, Kniha Dobrá znamení (Neil Gaiman).epub, Kniha Dobrá znamení (Neil Gaiman).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Dobrá znamení

kniha od: Terry Pratchett, Neil Gaiman

Děti, zahrávat se s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Nastal čas zrození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečků to je.

Dotisk vyšel v roce 2008.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno 1997 , Talpress Orig. název

Good Omens , 1990

Komentáře (133)

Kniha Dobrá znamení

Na styl humoru této knihy si musíte chvilku zvykat. I když se vás budou všichni snažit přesvědčit o opaku, Pratchett a Gaiman nemají stejný smysl pro humor. V knize tak narážíte na části, které jsou očividně Pratchettovy, jiné zase bijí do očí a křičí Gaiman. Obě části jsou dobré, ne že ne, ale někdy k sobě prostě neladí.
Nic to ale nemění na tom, že kniha má zajímavou premisu, zábavné postavy (i když je jich někdy přespříliš) a rozhodně nenudí.

Velká sranda o konci světa. Měl jsem za to, že jsem Dobrá znamení už kdysi četl a že si je teď tím krásným novým vydáním nostalgicky připomenu. Jenže po pár desítkách stran mi to bylo jasné – ne, tu knihu jsem nikdy nemohl číst, protože takovou švandu bych si rozhodně pamatoval. Terry Pratchett a Neil Gaiman do toho ohromně šlapou, vtip střídá vtip a ten zase střídá další, ale zároveň je vidět, že to nemá být jen vtipné, ale má to být i chytré. A přesně takové to taky je. Radost číst, radost prskat smíchy, radost o tom přemýšlet.

Perfektní knížka i stejnojmenný seriál.

Dobrý a místy i vtipný příběh, který v sobě skrývá i vážný podtext. Doplnění ilustracemi dělá knihu poutavou, ale. Ale není to Zeměplocha a klasický Pratchett. Z tohoto důvodu 4 *.

Když už na mě tak dlouho vykukoval seriál, tak jsem si řekla, že si nejdřív přečtu knihu. Moje první zkušenost s Gaimanem a Pratchettem a zda-li poslední, to se uvidí, jestli budu mít chuť na mírně potřeštěnou zábavu. Rozhodně to nebylo špatné, ač jsem přišla i kvůli Crowleyemu a Aziraphaelovi a těm tam na můj vkus nebyl dán takový prostor, jaký bych si přála. Mohlo za to především množství postav, u kterých jsem si někdy říkala, proč tam vůbec jsou. Ono se to nakonec dalo hezky dokopy, ale ze začatku v tom byl chaos. Konec mi přišel docela nedotažený, ale jelikož jsem se za celou dobu nenudila a brala to jen jako takovou oddechovku, tak jsem tomu odpustila.

Určitě hodně zajímavý námět, ale tak nějak jsem čekal, že budu slzet smíchy stejně jako u Zeměplochy. Místo toho jsem se spíš jen sem tam pousmál a asi dvakrát opravdu zasmál. Příběh je super, nicméně je potřeba se naladit na tu správnou bláznivou až trochu bizardní vlnu, což mi u reálné Anglie šlo trochu hůře. Bohužel spousta vtípků spočívá v odkazech ta tamní kulturu, takže našinci nic neřeknou, ačkoliv krom poznámek autora jsou zde i výborně vysvětlivky překladatele. I přes to jsem téměř nezažil pocit, že zrovna teď nemůžu se čtením přestat, protože musím vědět, jak to bude dál a klidně jsem si dal vánoční pauzu. Postupně si ale člověk zvykne a nakonec jsem si závěr i pěkně užil, rozhodně dost na to, aby mi to bylo líto a tak jsem se aspoň zakoukal do stejnohmeného seriálu, který, ač to bývá většinou přesně naopak, zpracovává a rozvíjí některá témata daleko víc do hloubky a přidává vtípky, které v knize nebyly (na scénáři pracoval sám autor, tedy Gaiman, Pratchett bohužel během příprav zemřel). Každopádně, za ten gzávěr se přikláním spíše ke čtyřem hvězdám, takže slušných 70 %

no myslela sem, že to bude prda. ale jaksi mě to neusadilo vůbec na zadek. druhá zkušenost s pratchettem a zase nevalná a další zkušenost s gaimanem v próze a taky nevalná. těžko tady hádat, co z toho byl pan P a pan G, jasné hranice to mít nebude.
námět a postavy – super, bylo to i místy dost úsměvné, ale zdálo se mi to až celé zbytečně překombinované, upovídané a těch postav tam taky mohlo být míň. množství postav podle mě nutilo autory dát v knize každé svůj prostor, ovšem na úkor děje a čtivosti. snad kdyby to bylo psané jako sága, na více dílů a v posledním by se ty osudy spojily, možná by to mělo správný náboj. takhle mi to připadalo, že se moc dobrého snaží vměstnat na malý prostor.

Dobrá znamení

Vydavateľ: Talpress Jazyk: český Formát: Kniha Počet strán: 490 Vydanie: 2003/11 Poradie vydania: 1.

Posledná zmena: 17.02.2020 02:46

 • Sledovať titul
 • Informuj priateľa
 • Recenzie (0)
 • Komentáre (2)

Obsah knihy: Dobrá znamení

Děti, zahrávat si s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowby je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je naturalizovaný na Zemi, kam byl nasazen jako "spící" agent. Miluje staré automobily a populární hudbu a všeobecně dvacáté století, protože to je mnohem lepší než století sedmnácté, a to zase bylo mnohem přijatelnější než to čtrnácté. Žije si skvěle, může si to totiž dovolit.
Jistě tímto dalším příběhem T. Pratchetta a N. Gaimana nebudete zklamáni. Čeká vás setkání s Ním. Nastal totiž čas narození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečků to je.

Detaily o knihe

Názov: Dobrá znamení

Objednávací kód

Produkt je zaradený do žánrov:

ISBN: 80-7197-099-9

EAN: 9788071970996

Rok a mesiac vydania: 2003/11

Počet strán: 490

Väzba: Paperback

Formát, hmotnosť: 108 × 175 mm, 285 g

Dobrá znamení

Kniha ( měkká vazba )

 • Audiokniha ( CD ) 0 Kč s DPH Nedostupné

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Děti, zahrávat se s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Nastal čas zrození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečků to je.

Bestseller v knihy Dobrovský

26288. v e-shopu | 22955. minulý týden

407. v Světová fantasy | 384. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.6 z 5 16 hodnocení čtenářů

12× 5 hvězdiček 5× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.6 z 5

5 z 5 hvězdiček Jaroslava Otmanová 31. srpna 2017

Vždy, když si představím Crowbyho, napadne mne hned Damon z Upířích deníků, nemohu si pomoct. Takovýto (padlý) anděl je prostě přitažlivý a naprosto mne vtáhl do děje. Na začátku jsem měla trochu potíže v orientaci, které miminko mělo být kým a jak výměna proběhla, ale po druhém přečtení byla tato výměna již jasnější.

Pomohla vám tato recenze? Ano 45

Kniha, Talpress, 1999, 9788071970996

5 z 5 hvězdiček Anonym 3. srpna 2017

naprosto neuvěřitelný fantastický svět pánů Pratchetta a Gaimana!

Pomohla vám tato recenze? Ano 42

Kniha, Talpress, 1999, 9788071970996

4 z 5 hvězdiček Atlantis 28. září 2017

Výborná knížka, ale byl bych asi raději, kdyby za ní stál Pratchett sám.

Pomohla vám tato recenze? Ano 40

Kniha, Talpress, 1999, 9788071970996

5 z 5 hvězdiček MICHALAT. 6. září 2017

Spolu se ,,stopařem" byla ,,Dobrá znamení" nejvtipnější knížka, jakou jsem četla. Hlavně hlášky Smrti jsou nezapomenutelné.

Pomohla vám tato recenze? Ano 38

Kniha, Talpress, 1999, 9788071970996

5 z 5 hvězdiček Zuzi 6. září 2017

Naprosto dokonalý příběh. Moje nejoblíbenější kniha od Pratechtta! Od té doby, co jsem četla tuto knihu,toužím po Bentley a dokonalých květinách. Asi jim málo vyhrožuju. 😀

Pomohla vám tato recenze? Ano 37

Kniha, Talpress, 1999, 9788071970996

5 z 5 hvězdiček Šárka Kourková 16. října 2018

Skvělá, vtipná kniha! Čtěte někde, kde se můžete smát nahlas! 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 5

Kniha, Talpress, 1999, 9788071970996

4 z 5 hvězdiček Anna Čížková 27. února 2019

Příběhy jak Neila Gaimana tak Pratchetta miluju a obdivuju. Nevím jestli ale příliš dobrého není naškodu. Knížka byla trochu uthaná a já se nudila. Rozhodně zde ale byli skvělé pasáže, u kterých jsem se vážně bavila a byla jsem z nich nadšená. Za mě ale lépe fungují tyto autoři více každý samostatně, než dohromady.

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, Talpress, 1999, 9788071970996

5 z 5 hvězdiček Ali 27. února 2019

Úplná pecka od dvojice Pratchett a Gaiman. Kniha je naozaj vtipná, zápletka nadobúda doslova biblické rozmery. Dúfam, že sa jedného dňa dopracujem i k seriálu. 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 0

Kniha, Talpress, 1999, 9788071970996

5 z 5 hvězdiček Jana Havlíčková 12. února 2019

Knižku jsem četla poprvé před 14 lety. Jelikož má v roce 2019 přijít seriál na její motivy, tak jsem jí musela oprášit a přečíst znovu. Napodruhé byl zážitek z četby snad ještě lepší než napoprvé.

Dobrá znamení Pratchett Terry, Gaiman Neil

Děti, zahrávat si s Armageddonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowby je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je celá specifikace

V porovnání cen u tohoto produktu již není zařazen žádný obchod.

V porovnání cen u produktu Dobrá znamení Pratchett Terry, Gaiman Neil již není zařazen žádný obchod. Doporučujeme Vám tyto podobné produkty:

Mistborn: Finální říše – Brandon Sanderson

Radujme se

Noční hlídka – Pratchett Terry

Trnový princ

Dobrá znamení Pratchett Terry, Gaiman Neil – Specifikace

Terry Pratchett, Neil Gaiman

sci-fi a fantasy

Talpress

490

2000

Děti, zahrávat si s Armageddonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowby je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je naturalizovaný na Zemi, kam byl nasazen jako spící agent. Miluje staré automobily a populární hudbu a všeobecně dvacáté století, protože to je mnohem lepší než století sedmnácté, a to zase bylo mnohem přijatelnější než to čtrnácté. Žije si skvěle, může si to totiž dovolit. Jistě tímto dalším příběhem T. Pratchetta a N. Gaimana nebudete zklamáni. Čeká vás setkání s Ním. Nastal totiž čas narození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečků to je. .

Dobrá znamení – ilustrovaná

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 5+ ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

489 Kč s DPH

Dny jsou sečteny. Třeste se, vy, co nevěříte. V Tadfieldu začíná apokalypsa.Nadešel soudný den a tentokrát to není jen na zkoušku. Nadcházející sobotu po odpoledním čaji má přijít konec světa, a obrovská spousta lidí si vzala do hlavy, že se postará o to, aby se to skutečně stalo. Azirafal a Crowley mezi ně nepatří. Tahle dvojka, anděl s démonem,… Přejít na celý popis

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Dny jsou sečteny. Třeste se, vy, co nevěříte. V Tadfieldu začíná apokalypsa.Nadešel soudný den a tentokrát to není jen na zkoušku. Nadcházející sobotu po odpoledním čaji má přijít konec světa, a obrovská spousta lidí si vzala do hlavy, že se postará o to, aby se to skutečně stalo. Azirafal a Crowley mezi ně nepatří. Tahle dvojka, anděl s démonem, si potrpí spíš na dobrou hudbu, víno a knihy, které jim Země může nabídnout. Jeden druhého si postupně oblíbili, upřímně, vždyť se znají už od Počátku. Nejsou zrovna nadšení z toho, že by to všechno mělo přijít nazmar. Mocnosti však mají svůj plán, a tak Azirafal s Crowleym musí postupovat velmi opatrně, aby se jim podařilo ho překazit. Velmi opatrně. Dobrým začátkem by bylo najít Antikrista, který, jak se zdá, se jim ztratil.

Bestseller v knihy Dobrovský

311. v e-shopu | 173. minulý týden | 134. nejlepší dosažené 19.01.2020

10. v Světová fantasy | 10. minulý týden | 10. nejlepší dosažené 25.01.2020

Hodnocení čtenářů

0.0 z 5 0 hodnocení čtenářů

0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Dobrá znamení

Běžná cena: 489 Kč Sleva: 18%

">

Dostupnost: Nedostupné Když teď objednám,
kdy zboží obdržím?

Hlídat dostupnost a cenu »

Kód: D0510142
EAN: 9788071977292
ISBN: 978-80-7197-729-2
Nakladatel: Talpress
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Rozměry: 166,0×244,0x44,0mm
Jazyk: Česky
Kategorie: Světová próza

„Zrovna jsme "chytli" i akci doručení zdarma na knížky na Vánoce, takže jsme spokojeni“

Dny jsou sečteny. Třeste se, vy, co nevěříte. V Tadfieldu začíná apokalypsa. Nadešel soudný den a tentokrát to není jen na zkoušku. Nadcházející sobotu po odpoledním čaji má přijít konec světa, a obrovská spousta lidí si vzala do hlavy, že se postará o to, aby se to skutečně stalo. Azirafal a Crowley mezi ně nepatří. Tahle dvojka, anděl s démonem, si potrpí spíš na dobrou hudbu, víno a knihy, které jim Země může nabídnout. Jeden druhého si postupně oblíbili, upřímně, vždyť se znají už od Počátku. Nejsou zrovna nadšení z toho, že by to všechno mělo přijít nazmar. Mocnosti však mají svůj plán, a tak Azirafal s Crowleym musí postupovat velmi opatrně, aby se jim podařilo ho překazit. Velmi opatrně. Dobrým začátkem by bylo najít Antikrista, který, jak se zdá, se jim ztratil.

MOJE KNIHOVNY

Kliknutím na tlačítko zařadíte knihu do seznamu k pozdějšímu nákupu.

Přejete si dostat určitou knihu? Přidejte ji do seznamu přání a zašlete jej svým známým.

Máte již přečtenou danou knihu? Zařaďte si jí do knihovny a najděte podobné.

Dobrá znamení

Běžná cena: 228 Kč
Sleva: 17%

">

Dostupnost: Nedostupné Když teď objednám,
kdy zboží obdržím?

Hlídat dostupnost a cenu »

Kód: D0051986
EAN: 9788071970996
ISBN: 80-7197-099-9
Nakladatel: Talpress
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran: 490
Rozměry: 108,0×175,0x35,0mm
Váha: 255g
Jazyk: Česky
Kategorie: Světová próza

„Nakupovala jsem v tomto e-shopu Dobré knihy už několikrát a je to obchod na vysoké úrovni.“

Děti, zahrávat si s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowby je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je naturalizovaný na Zemi, kam byl nasazen jako "spící" agent. Miluje staré automobily a populární hudbu a všeobecně dvacáté století, protože to je mnohem lepší než století sedmnácté, a to zase bylo mnohem přijatelnější než to čtrnácté. Žije si skvěle, může si to totiž dovolit. Jistě tímto dalším příběhem T. Pratchetta a N. Gaimana nebudete zklamáni. Čeká vás setkání s Ním. Nastal totiž čas narození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečku to je.

MOJE KNIHOVNY

Kliknutím na tlačítko zařadíte knihu do seznamu k pozdějšímu nákupu.

Přejete si dostat určitou knihu? Přidejte ji do seznamu přání a zašlete jej svým známým.

Máte již přečtenou danou knihu? Zařaďte si jí do knihovny a najděte podobné.

Kniha Dobrá znamení

⛔ Zboží bylo prodáno, nyní nejde zakoupit 102000000143602

Tématicky podobné zboží

Upozorním vás, až bude zboží znovu v nabídce

Někdo byl rychlejší. Tenhle kousek už si ode mě bohužel nekoupíte. Ale nic není ztraceno. Můžete mi tu nechat svou e-mailovou adresu a jakmile se ke mě stejný produkt znovu dostane, pošlu Vám upozornění. Nebo si můžete vybrat z podobných produktů.

Dobrá znamení: démon a anděl brání Zemi proti Antikristovi v nejzábavnější apokalypse od Pratchetta a Gaimana

Konec světa se blíží! Tentokrát doopravdy – Antikrist je mezi námi a ve šlépějích jeho umolousaných tenisek kráčí pekelná bestie, která má sice momentálně jedno ucho legračně obrácené naruby, ale i tak je součástí nemilosrdně se naplňujícího proroctví o konečném střetnutí mezi Nebem a Peklem, které se ovšem ke smůle celého lidstva má odehrát právě na Zemi. Katastrofě mohou zabránit jen dva nepravděpodobní přátelé – elegantní démon Crowley a puntičkářský anděl Azirafal, kteří už na Zemi žijí po mnoho století a ani jednomu z nich se nechce přihlížet její zkáze, mimo jiné proto, že by vzaly za své i jejich oblíbené restaurace.

Klasika, která nezklame

Ač je to zatěžko uvěřit, kniha Dobrá znamení (Good Omens) vyšla už téměř před třiceti lety. Od té doby se dočkala mnoha vydání, rozhlasové i divadelní adaptace, a samozřejmě i netrpělivě očekávaného televizního zpracování, jež v květnu letošního roku uvede videotéka Amazon Prime. Veškerý pozitivní ohlas je rozhodně zasloužený, jelikož jde o nestárnoucí klasiku, která dokáže i otřepané apokalyptické téma dokonale osvěžit černým humorem a bezchybnými postřehy o povaze lidstva.

Kromě výše uvedených nesporných kvalit ovšem Dobrá znamení dokáží zaujmout už pouhým faktem, že jde o společné dítě dvou prvotřídních britských spisovatelů – stvořitele legendární zeměplošské série Terryho Pratchetta a jeho mladšího kolegy a přítele Neila Gaimana, který se proslavil jak mnoha romány z oblasti fantasy, hororu a sci-fi, tak geniální komiksovou sérií Sandman.

Ovšem v době, kdy Dobrá znamení vznikala – překvapivě nejprve jako parodie na dětské příběhy Richmal Cromptonové, jež u nás vyšly ve sbírce Jirka, postrach rodiny – měli oba jejich autoři k vrcholu kariéry teprve nakročeno. Pratchett už sice byl oblíbeným spisovatelem, ale Zeměplocha se zatím nacházela jen někde v první čtvrtině – tj. ještě než se Pratchett patřičně rozjel a začal opravdu nemilosrdně tepat do nešvarů soudobé společnosti – a Neil Gaiman stál teprve na samém počátku slávy, kterou mu Sandman později vynesl.

Právě jeho práce pro americké nakladatelství DC Comics, kvůli níž se dlouhodobě zdržoval v USA, byla příčinou neobvyklého zrodu Dobrých znamení, jež vznikala převážně prostřednictvím dlouhých telefonických hovorů, vzkazů na záznamnících a v poslední fázi i komunikace po síti, o které však Pratchett v doslovu k originálnímu vydání říká, že vzhledem k technickým nedostatkům tehdejších modemů byla „jen o něco málo efektivnější než podvodní jódlování“. Z pohledu dnešní doby tedy jde o výkon téměř heroický a zároveň je až s podivem, jak dokonale celkový výsledek působí.

Agenti Nebe a Pekla

Příběh Dobrých znamení vyznívá na první pohled přímočaře – apokalypse je třeba zabránit a ti hodní mají vyhrát. Daleko zajímavější je ovšem otázka, kdo je vlastně ten hodný. Oba hlavní hráči apokalypsy, tj. Nebesa i Peklo, jsou i přes zásadní ideologické rozdíly vykresleni v podstatě stejně, jako zkostnatělé, zbytečnou byrokracií zatížené organizace, kterým jde pouze o samotný mocenský střet a konečné vítězství. Lidstvo ani jednoho z nich vlastně příliš nezajímá, jen ať se uškvaří, však si je později přeberou.

Na druhou stranu, ani samotné l >

Čím méně sympatičtěji však Nebe, Peklo i lidstvo vyhlíží, tím více si čtenář oblíbí ústřední dvojici hrdinů – anděla Azirafala a démona Crowleyho, kteří svým způsobem nepatří ani do jedné skupiny. Oficiálně jsou sice agenty znepřátelených mocností, avšak ve skutečnosti jsou spíše určitými outsidery, kteří už před drahnou dobou začali hrát především sami za sebe.

Během dlouhých staletí strávených na Zemi se nejen dokonale naturalizovali, ale také moudře usoudili, že jakákoliv skutečná řevnivost by jim pouze kazila poklidná odpoledne, která by raději trávili popíjením šampaňského v Ritzu, a že daleko lepší bude nenápadně, avšak efektivně spolupracovat. Když se pak studená válka mezi Nebem a Peklem stane nepříjemně horkou, ocitají se oba v nepříjemné roli jediných dvou bytostí, které si zachovávají zdravý rozum a vidí, že žádné vítězství za apokalypsu nestojí.

Jejich motivy pro záchranu Země jsou rozhodně sobecké a více než zištné, ale ani jednoho nelze nemít rád, možná z toho důvodu, že jsou v konečném důsledku daleko méně cyničtí než jejich zaměstnavatelé, a snad i proto, že jejich láska k životu na Zemi dává čtenáři určitý pocit, že ještě není všechno ztraceno.

Co je čí?

Jak už bylo řečeno výše, Dobrá znamení působí navzdory svému chaotickému vzniku velmi solidně a celistvě. Kromě ústřední nadpřirozené dvojice v knize vystupuje mnoho dalších hrdinů – mj. Antikrist a jeho parta, dvě (či vlastně tři) sady apokalyptických jezdců, několik andělů a démonů, jedna pedantická čarodějka, dvoumužná armáda lovců čarodějnic, několik satanistických jeptišek, pár tibetských mnichů, nečekaně dobrá spiritistka i dokonalý exemplář úctyhodného britského občana, který nemá na práci nic lepšího než psát mravokárné stížnosti do místních novin.

Při takovém množství výrazných postav a vedlejších zápletek může text snadno sklouznout k chaotičnosti, ale nic takového se Dobrým znamením nestalo. Přestože příběh v závěru hodně nabírá na tempu a jednotlivé scény střídají jako na kolotoči, všichni hrdinové spějí společně k jedinému cíli a překvapivému, leč víc než uspokojivému závěru.

Dílo dvou autorů nejspíš vždycky vybízí k úvahám, kdo je zodpovědný za kterou část, postavu či repliku. Dobrá znamení možná svádí k té nejsnazší domněnce, tj. že Terry Pratchett se postaral o všechen laskavý humor, zatímco Neil Gaiman vnesl do příběhu grotesknější a morbidnější tóny. Tento názor je ostatně patrný i z některých dobových pochvalných recenzí, např. té z britského časopisu FEAR, kde stojí: „Pratchettovo srandovní magično vyladěné Gaimanovým temným, chladnokrevným stylem – jakou lepší kombinaci si přát?“

Takové soudy jsou však trochu zjednodušující, už proto, že Terry Pratchett sám nikdy neměl k temnotě daleko, jak je ostatně dobře vidět z jeho pozdější tvorby, a byla by chyba hledět na něj pouze jako na zdroj vtipů. Oba autoři navíc během let přiznali, že vzhledem ke způsobu, jakým kniha vznikala, je dnes těžké říct, kdo vymyslel kterou pasáž, a že při čtení finální verze občas naráželi na věty, o kterých si byli oba skálopevně jisti, že je nenapsal ani jeden.

Na druhou stranu, Pratchett přiznává zodpovědnost za většinu nápadů týkajících se dětí a čarodějky Anatémy Novotrikové, zatímco Neil Gaiman se hlásí k apokalyptickým jezdcům a záplavě červů, jež sežrali zaměstnance teleshoppingové firmy. Což nejspíš také o něčem vypovídá…

Konec světa hezky česky

Česká verze Dobrých znamení je též poměrně letitá – nakladatelství Tallpress ji vydalo v roce 1997 – nicméně její humor nezestárl. Překladu se samozřejmě ujal Jan Kantůrek a nese se dokonale v jeho duchu: je svižný, milý, humorný, obohacený o duchaplné poznámky pod čarou a nedokonalý. Několik dobrých vtipů je klasicky zabito či nepochopitelně zmrzačeno, např. Crowleyho poznámka o nesnesitelnosti nekonečného muzikálu Za zvuků hudby či povzdechnutí pana Younga, který z příliš suchého počasí neviní jaderné testy, nýbrž jejich trestuhodný nedostatek.

Lze sice pochopit, proč překladatel proměnil gravlax ve vepřové medailonky (jen málokdo u nás v roce 1997 tušil, co – a jak dobrý – je gravlax), ale dodnes zřejmě zůstane obestřeno tajemstvím, jak se ze stávky personálu metra stala průjmová epidemie, či proč si „Really Cool Peple“ zasloužili přezdívku „Chlapi, co jsou studený čumáky“. (Za zmínku rovněž stojí, že v českém vydání sem tam chybí kousek věty a přinejmenším jednou i celá dlouhá pasáž – na str. 121 je značně zkráceno vyprávění o sestře Mary Užvaňkové, ačkoliv těžko říct, zda jde o úmysl, či pouhé opomenutí.)

Celkově však jde pouze o drobnější vady na kráse, které Jan Kantůrek vyvážil svým obvyklým citem pro atmosféru a nápaditým překladem některých jmen. I díky němu jsou tak Dobrá znamení čtenářský zážitkem, který odolá zubu času, a ke kterému se čtenář i po letech s radostí vrací.

Terry Prattchet a Neil Gaiman: Dobrá znamení

Vydal: Nakladatelství Tallpress, 1997

Neil Gaiman Terry Pratchett Dobra znameni 1/2 Audiokniha

Popis:
Děti, zahrávat si s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowby je padlý anděl, teoreticky tedy …

Leave a Reply