Kniha Dobrák (Jiří Kulhánek)

Kniha Dobrák (Jiří Kulhánek)

Kniha Dobrák (Jiří Kulhánek) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Dobrák (Jiří Kulhánek)
  • Elérhető fájlok: Kniha Dobrák (Jiří Kulhánek).pdf, Kniha Dobrák (Jiří Kulhánek).epub, Kniha Dobrák (Jiří Kulhánek).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Dobrák

kniha od: Jiří Kulhánek

nechávám si v záloze jednu hvězdu pro pokračování a doufám, že ji budu moci uplatnit. z druhé knížky mám přečtenou už půlku a tam už si to tak nějak více sedá. přiznám se, že do dobráka sem se dlouho nemohla začíst, což se mi u kulhánka zdá nemožné. zato druhá část mě chytla už typicky kulhánkovsky.
z dobráka nejvíce oceňuji postavu jonáše, dala všemu tomu střílení ten správný lidský rozměr (fakt sem to napsala o knížce od jirky?), jinak samozřejmě hlášky baví pořád a atmosféra vás nakonec vtáhne i tak, i když začátek může být trochu tužší 😀

Knížka mě bavila celou dobu, jen umělec dokáže takhle vtáhnout do děje.

Možné spoilery! Začátek má dobrý ráz, četla jsem příběh rychle. Některé pasáže mi ale časem připadaly zdlouhavé, a mimozemšťani mi do příběhu vůbec nesedli, i když bez nich by série asi neměla 3 knihy 🙂 Vládci strachu jsou dle mého názoru mnohem lepší.

To vám je pánové jízda.. moje úplně první knížka přes čtečku. holt co se dá dělat, když fyzicky nejde sehnat. samozřejmě na kvalitu příběhu to vůbec nemá vliv. hned sem se díky tomu vhrnul na druhý díl. zatím se královsky bavím.

Mierne sklamanie po parádnom “Vládcovi strachu”. Priveľa opisov zbraní zbytočne brzdí dej a akčné scény. Keď sa ale dejú veci a strieka krv nepriateľov či hlavného hrdinu, tak kvalita knihy stúpa závratným spôsobom.

veľa humoru akcia takmer neustále fanda do zbraní a scifi a zomby a t d si to užije
ja som spokojný odporúčam jediná vec co mi vadila že to neni viac podrobné ohladom okolnosti prežitia hlavneho hrdiny ale snad sa to dozvieme v dalšom dieli

Fenomenální záležitost a podle mě nejlepší Kulhánek. Přestože souhlasim, že během Cesty teprve utváří a piluje svůj charakteristickej styl, stejně tak akce je místy monotónní ale TA ATMOSFÉRA ! Je to jeden z těch příběhů, kdy na vás dejchne zatuchlost opuštěných habitatů a nepatřičná prázdnota vylidněných měst, kdy cítíte ledovej déšť stékající za límec, kdy si můžete ukousat nehty a snažíte se hrdinům podvědomě pomáhat uprchnout pronásledovatelům a pak jste rádi když mají pár chvil oddychu a odpočíváte s nima. Ten typ příběhu, kde k antagonistům cítíte nefalšovanou nenávist, kde cítíte bezradnost a rezignaci v zdánlivě bezvýchodnejch situacích a novou naději v souznění s buldočím hlavním hrdinou. Mohl bych o tom psát celej den, tak snad jenom dodám, že pro mě jde o jednu z nejlepších věcí co znám, a pro všechny fandy nejen český fantastiky, jakož i pro milovníky postapo žánru je tohle absolutní must-read. 10/10

Nebylo to špatné, ale Noční klub je holt jen jeden.

LEGIE – databáze knih Fantasy a Sci-Fi

Jiří Kulhánek

odkazy: 16x [info], 3x [web], 4x [diskuzní klub], 3x [rozhovor]

Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé

@Fox[136]: To ja bych si mile rad neco noveho od Mistra precetl, tak spatne jako posledni kniha to byt prece nemuze 🙂

[137] genocYde 19.10.2017 13:47

2 roky a nic. nikde žádný drb či novinka, ni šproch? :/

[135] genocYde 20.07.2017 10:17

Chtělo by to se zeptat nakladatele. Ten posledně hodil špek, na který jsme se chytli…

[133] Adolfik 03.09.2014 16:52

@Honzeecheck[130]: Řekl bych že ze Z. Raula.

[131] Lucc 25.07.2014 17:42

informacni embargo ohledne nove knihy? bude nova kniha? co na to Jan Tleskac?

[129] genocYde 24.07.2014 12:31

@louza[123]: A pokud ses dostal dál než za druhou stránku už víš, že tenhle tvůj komentář byl úplně zcestný a zbytečný.

[127] Thorar 24.11.2011 07:40

Teda taky jsem na to zíral a myslel že jde o vtip… Takže všichni sebou Cestu krve a dotazy typu kdy napíše třetí díl 🙂

[125] veere 14.11.2011 21:43

@Levit[122]: No tak to tě Vyhlídka, asi trochu překvapí. Protože už na druhé stránce hrdina prozrazuje, detaily ze svého dosavadního života :

Švédové zase začali prznit mou sestru. Už se těším až vyrostu, abych taky mohl prznit svou sestru.

O normální život tedy tentokrát nejde. Zdá se, že Kulhánek nám nějak Kopřivovatí. Navíc ten začátek je čistá fantasy. Jsem celkem dost zvědavý co se z toho vyvine… Pevně věřím, že to Jiří tentokrát uzavře nějak normálně a nechá ty jeho ujeté nic neříkající konce v šuplíku.

[123] louza 24.10.2011 15:32

Jiří Kulhánek

odkazy: 16x [info], 3x [web], 4x [diskuzní klub], 3x [rozhovor]

Jiří Kulhánek je v současné době nejprodávanější, nejčtenější a nejtajuplnější český autor sci-fi. Nerad poskytuje rozhovory, a když, tak neodpovídá zrovna konkrétně. Jeho život je proto zahalen mlhou tak hustou, že by se dala nejen krájet, ale i nakládat do zavařovaček. Příliš o něm neví ani jeho nejbližší přátelé a že jich mnoho nemá. JK je totiž introvert a záhadný muž, který se víc než s kýmkoliv jiným přátelí se Samotou.

Ještě jako začínajícího autora se jej občas podařilo jeho nakladateli Egonu Čiernému dotáhnout na cony nebo autogramiády. Po dramatickém zážitku, kdy jej neodbytný fanoušek žádal o podpis na toaletě v průběhu vykonávání malé potřeby, se však autor rozhodl, že jakákoliv další setkání s kýmkoliv nemá zapotřebí. Jednou za čas tak dokonce mění i svůj e-mail, a to v okamžiku, kdy už jej má více než pět lidí. Nejenže nevlastní mobilní telefon, ale ani pevnou linku. Jediné spojení s ním tak lze uskutečnit pouze přes stále měněnou elektronickou schránku. K uzoufání rovněž nesnáší debatovat s kýmkoliv o svých knihách, nemá rád komunisty, politickou korektnost a otázku, kdy dopíše Cestu krve. Naopak má rád vyjížďky na motorce, béčkové filmy, dobré knihy všech kategorií, staré Japonsko, tequilu, tortily a bylinkový čaj. Jeho českými literárními vzory jsou podle autorova vlastního vyjádření Jaroslav Velinský, zvláště pak první tři příběhy novináře-dobrodruha Christyho Bigse a Jiří Walker Procházka a jeho dva romány o Kenu Woodovi.

Do české fantastiky vstoupil JK v roce 1994, když v dubnové Ikarii publikoval povídku Je 7:00, pro dnešek nejvyšší čas zabít svého prvního policajta, která se později stala základem pro čtyřsvazkové Divoké a zlé (1999–2000). Krátce nato mu vyšla povídková sbírka To je přece nesmysl (1994), ale skutečným průlomem a knihou, která z něj udělala hvězdu českého fantastického nebe, byla jeho románová prvotina Vládci strachu. Ta vyšla v roce 1995 a znamenala průlom nejen pro něj samotného, ale i pro další české autory, kteří do té doby u čtenářů na plné čáře prohrávali s těmi zahraničními. Nakladatelé totiž zjistili, že i tuzemský spisovatel dokáže prodat tisíce výtisků a vzbudit mimořádný ohlas.

Čtenářsky nejlépe hodnocenými Kulhánkovými knihami jsou Noční klub I a II (2002–2003; první svazek nedávno vyšel díky snaze Egona Čierneho v USA), Cesta krve I a II (1996–1997) a již zmínění Vládci strachu. Zatím nejrozporuplněji přijatým titulem (přesto komerčně velmi úspěšným) se stal dosud poslední román Stroncium (2006).

Jiшн Kulhбnek – Noиnн klub

Jiшн Kulhбnek je fenomйn. Kdyby nмkdy zaklбdal klub, pravdмpodobnм by ho pojmenoval jako Ligu nбhradnнch konиetin nebo Klub lйtajнcнch mozkщ – kdo znб jeho ostatnн dнla, pochopн. Jako ћбnr jsem musela zvolit sci-fi, ale pшesnмjљн by bylo шнci, ћe tvoшн ve stylu zvanйm kyberpunk. Zkusнm ho lehce charakterizovat – kyberpunk se odehrбvб v pшнtomnosti nebo velmi blнzkй budoucnosti. Klade zvlбљtnн dщraz na poинtaиe, zbranм a techniku vљeho druhu. Vyznaиuje se jistou rezervovanostн v oblasti kladnэch citщ. Hrdinovй jsou vмtљinou na okraji spoleиnosti.
Kulhбnek se nбm pшedstavil jiћ pшed nмkolika lety knihou Vlбdci strachu. okamћitм si naљel svй oblнbence, protoћe v tйto knize se jako jeden z prvnнch odvбћil prezentovat upнry jako kladnй hrdiny pronбsledovanй zlou spoleиnostн. Navнc mistrnм nabнdl mnoho detailщ z upншнho ћivota a samozшejmм akci, akci, akci. V podobnйm stylu pokraиoval knihou Cesta krve – Dobrбk a Cynik, kde nбm pшedstavil schizofrennнho hrdinu v nezniиitelnйm stroji. Nбsledovali Divocн a zlн, kde zaиal lehce koketovat s Mesiбљem, ovљem ponмkud hrubљнho raћenн, a vykrystalizoval Noиnнm klubem, v nмmћ smнchal vљechno, co aћ doposud vymyslel. Mбme tam, upнry, supertajnй organizace, Lovce, schizofrenii, zbranм, meиe, mazlниka i ћeny. Do toho hrdinu, kterэ se vћdy musн liљit, a to vљe v atraktivnнm obalu tajemnй Prahy a okolн.
Narozdнl od ostatnнch dмl nechal Kulhбnek naћivu alespoт nмkolik postav, aby je mohl trochu charakterizovat. Dнky tomu je pшнbмh vнce prokreslenэ a napнnavэ. Vљechny postavy jsou natolik chytrй, krбsnй, zajнmavй nebo cynickй, ћe si okamћitм zнskajн nбљ obdiv.Takй zбpornй charaktery jsou velice svмћн a zajнmavй, pan Wries a Van Vren mi trochu pшipomнnajн postavy z Nikdykde – Croupa a Vandemara. Obм dvojice majн zajнmavб hesla – odstraтovбnн pшebyteиnэch ъdщ a preventivnн stomatologie.
Zaибtek Noиnнho klubu je trochu drsnмjљн – seznбmнme se s Noиnнm klubem, supertajnou organizacн, kterб trestб bestiбlnн zloиiny v Иeskй republice. Sotva si jeho иlenovй zaиnou zнskбvat naљe sympatie, Kulhбnek je tйmмш vљechny nechб povraћdit. Potй sledujeme osudy jednoho z pшeћivљнch, Tobiбљe – stal se z nмho upнr a jede na celoћivotnн exkurzi do Jihoинnskйho moшe. Z knih je docela patrnй, ћe autor musн bэt fanouљkem meищ a bojovйho umмnн, o krбsnэch ћenбch ani nemluvм. Mнsty majн tyto ћeny aћ hyperbolickй schopnosti, kterй upнrstvнm jeљtм narostou – viz Mazlнk, ale to mu rбdi odpustнme. Nejvнce nбs potмљн, ћe hrdinovй jsou Иeљi ( alespoт nмkteшн), ћe pшнbмh se odehrбvб takй ибsteиnм u nбs a ћe autor toho skvмlйho pшнbмhu je takй Иech. Na druhйm mнstм si pak pшijdou na svй sadistй, cynici a lidй, kterй prostм vљechno zajнmб. Takћe se dozvнme, jak se mobilnнm telefonem upravuje kontaktnн иoиka – pochopitelnм, ћe nevratnм, jak kluzkб je chodba, zdobн-li ji mozky protivnнkщ, jak vypadб pravэ nindћa a takй, kdeћe je Noиnн klub. Jen se proboha neptejte, jestli upншi opravdu existujн.
Noиnн klub je velice podaшenй dнlko, Kulhбnkovo nejlepљн, ale zбkonitм musн vzbuzovat takй obavy. V tйto knize se naprosto dokonale vykradl. Dalљн kniha tedy bude buп naprostэ brak bez sebemenљн inovace,nebo nмco ъplnм novйho. Modlнm se za to druhй, protoћe ani mistr si nemщћe dovolit stejnй schйma napoиtvrtй.

Иlбnek napsala Dooren || Bшezen 2004

Kniћnн recenze publikovanб na Иtenбшi – www.ctenar.net – dne 18.03.2004, autor : Dooren

Иlбnek ohodnocen 87 иtenбшi :

diskuze – okomentujte tento иlбnek, иi tuto knihu

Jiří Kulhánek

spisovatel

71 se líbí, 6 se nelíbí

Jiří Kulhánek je přední český autor knih na pomezí science fiction a fantasy. Je patrně nejprodávanějším současným domácím autorem žánru, populárním i mimo okruh pravidelných čtenářů fantastiky a pobírajícím honoráře srovnatelné s úspěšnými autory mainstreamu; to mu dovoluje tolerovat „pirátské“ šíření jeho děl v elektronické podobě. V roce 1996 získal cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu pro nadějného nováčka. Mezi fanoušky je už poměrně proslulý tím, že nerad vystupuje na veřejnosti, rozhovory dává jen zřídka a odpovídá stručně. Je svobodný, žije v Praze. Hrdinové jeho knih mají mimořádné až nadlidské schopnosti (např. upíři, kyborgové, speciálně vycvičení bojovníci); obvykle jsou na počátku napadeni a stráví velkou část děje útěkem a skrýváním před masami "normálních" nepřátel, jejichž nebezpečnost spočívá v kvantitě, ale nakonec triumfují i nad jejich skrytými vůdci, což je několik málo zloduchů ještě supermanštějších než hrdinové. Další charakteristické znaky Kulhánkova díla jsou spádný děj, černý až cynický humor koncentrovaný ve formě tzv. wisecracků („hlášek“ – knihy jsou vesměs vyprávěny v první osobě), detailní popisy vyspělé techniky (zejména zbraňové), s jejíž pomocí hrdina řeší různé problémy, a hojná naturalistická, i když odlehčená líčení násilí. Kulhánkovi hrdinové představují sice kladnou stranu konfliktu, ale jsou ztělesněním opaku čítankové ušlechtilosti a často se dopouštějí i morálně pochybných skutků. Určité nedostatky knih lze spatřovat v poněkud jednodušším jazyce a relativně častých logických nesrovnalostech. Kulhánkův styl bývá přirovnáván ke Quentinu Tarantinovi. Je často napodobován, ale zpravidla nepříliš zdařile. Doposud největšího čtenářského úspěchu dosáhl Miroslav Žamboch s románem Líheň (2 svazky 2004-5), ovšem zpracovává kulhánkovskou látku svým charakteristickým romantickým způsobem. Dílo Jiřího KulhánkaRomány – Vládci strachu (1995) – Cesta krve – vydáno ve dvou dílech Část I – Dobrák (1996) a Část II – Cynik (1997); oba získaly cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za nejlepší původní knihu roku. Zcela rozebráno, Kulhánek se knihy v jistém ohledu zřekl a odmítá povolit nové vydání; antikvární výtisky dosahují několikanásobku původní ceny. – Divocí a zlí – vydáno ve čtyřech relativně tenčích dílech Čas mrtvých, Hardcore (1999), Temný prorok a Kříže (2000) – Noční klub – vydán ve dvou dílech 2002-3 – Stroncium – zprvu anoncováno na červen 2005, zdrženo cca do konce roku autorovým tradičním přepisováním v korekturách Povídky – Smrt je nejlepší lékař – vydáno v malonákladové brožuře Zámek naděje (spolu s titulní povídkou Daniela Jermana), Nakladatelství K, Praha 1994 – To je přece nesmysl – malonákladová brožura, vydáno Nakladatelství K, Praha 1994. Obsahuje rané povídky Svůj život, Spojeni v Bohu, „Tak tedy – HEIL HITLER – ty svině!“, Reportáž psaná ve svěrací kazajce a Instant (1. místo Cena Karla Čapka 1994 v kategorii krátká povídka spolu s povídkou Šoulačka. Vydána též v malonákladovém sborníku Kočas 94 – Cesty mlokov (Banská Bystrica) a následně Mlok: sbírka vítězných prací Ceny Karla Čapka za rok 1994, Klub Julese Verna, Praha 1996). – Je 7:00, pro dnešek nejvyšší čas zabít svého prvního policajta (Ikarie 4/1994) – sdílí reálie s Divocí a zlí – Soumrak (Ikarie 3/1995) – fantasy – Koruna věčnosti – povídka o Conanovi; vyšla mj. ve fanzinu české Conan Society The Nemedian News 3/2002 …zobrazit celý životopis

Životopis

Jiří Kulhánek je přední český autor knih na pomezí science fiction a fantasy. Je patrně nejprodávanějším současným domácím autorem žánru, populárním i mimo okruh pravidelných čtenářů fantastiky a pobírajícím honoráře srovnatelné s úspěšnými autory mainstreamu; to mu dovoluje tolerovat „pirátské“ šíření jeho děl v elektronické podobě.

V roce 1996 získal cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu pro nadějného nováčka. Mezi fanoušky je už poměrně proslulý tím, že nerad vystupuje na veřejnosti, rozhovory dává jen zřídka a odpovídá stručně. Je svobodný, žije v Praze.

Hrdinové jeho knih mají mimořádné až nadlidské schopnosti (např. upíři, kyborgové, speciálně vycvičení bojovníci); obvykle jsou na počátku napadeni a stráví velkou část děje útěkem a skrýváním před masami "normálních" nepřátel, jejichž nebezpečnost spočívá v kvantitě, ale nakonec triumfují i nad jejich skrytými vůdci, což je několik málo zloduchů ještě supermanštějších než hrdinové.

Další charakteristické znaky Kulhánkova díla jsou spádný děj, černý až cynický humor koncentrovaný ve formě tzv. wisecracků („hlášek“ – knihy jsou vesměs vyprávěny v první osobě), detailní popisy vyspělé techniky (zejména zbraňové), s jejíž pomocí hrdina řeší různé problémy, a hojná naturalistická, i když odlehčená líčení násilí. Kulhánkovi hrdinové představují sice kladnou stranu konfliktu, ale jsou ztělesněním opaku čítankové ušlechtilosti a často se dopouštějí i morálně pochybných skutků. Určité nedostatky knih lze spatřovat v poněkud jednodušším jazyce a relativně častých logických nesrovnalostech.

Kulhánkův styl bývá přirovnáván ke Quentinu Tarantinovi. Je často napodobován, ale zpravidla nepříliš zdařile. Doposud největšího čtenářského úspěchu dosáhl Miroslav Žamboch s románem Líheň (2 svazky 2004-5), ovšem zpracovává kulhánkovskou látku svým charakteristickým romantickým způsobem.

Romány
– Vládci strachu (1995)
– Cesta krve – vydáno ve dvou dílech Část I – Dobrák (1996) a Část II – Cynik (1997); oba získaly cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za nejlepší původní knihu roku. Zcela rozebráno, Kulhánek se knihy v jistém ohledu zřekl a odmítá povolit nové vydání; antikvární výtisky dosahují několikanásobku původní ceny.
– Divocí a zlí – vydáno ve čtyřech relativně tenčích dílech Čas mrtvých, Hardcore (1999), Temný prorok a Kříže (2000)
– Noční klub – vydán ve dvou dílech 2002-3
– Stroncium – zprvu anoncováno na červen 2005, zdrženo cca do konce roku autorovým tradičním přepisováním v korekturách

Povídky
– Smrt je nejlepší lékař – vydáno v malonákladové brožuře Zámek naděje (spolu s titulní povídkou Daniela Jermana), Nakladatelství K, Praha 1994
– To je přece nesmysl – malonákladová brožura, vydáno Nakladatelství K, Praha 1994. Obsahuje rané povídky Svůj život, Spojeni v Bohu, „Tak tedy – HEIL HITLER – ty svině!“, Reportáž psaná ve svěrací kazajce a Instant (1. místo Cena Karla Čapka 1994 v kategorii krátká povídka spolu s povídkou Šoulačka. Vydána též v malonákladovém sborníku Kočas 94 – Cesty mlokov (Banská Bystrica) a následně Mlok: sbírka vítězných prací Ceny Karla Čapka za rok 1994, Klub Julese Verna, Praha 1996).
– Je 7:00, pro dnešek nejvyšší čas zabít svého prvního policajta (Ikarie 4/1994) – sdílí reálie s Divocí a zlí
– Soumrak (Ikarie 3/1995) – fantasy
– Koruna věčnosti – povídka o Conanovi; vyšla mj. ve fanzinu české Conan Society The Nemedian News 3/2002

LEGIE – databáze knih Fantasy a Sci-Fi

Jiří Kulhánek

odkazy: 16x [info], 3x [web], 4x [diskuzní klub], 3x [rozhovor]

Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé

@Fox[136]: To ja bych si mile rad neco noveho od Mistra precetl, tak spatne jako posledni kniha to byt prece nemuze 🙂

[137] genocYde 19.10.2017 13:47

2 roky a nic. nikde žádný drb či novinka, ni šproch? :/

[135] genocYde 20.07.2017 10:17

Chtělo by to se zeptat nakladatele. Ten posledně hodil špek, na který jsme se chytli…

[133] Adolfik 03.09.2014 16:52

@Honzeecheck[130]: Řekl bych že ze Z. Raula.

[131] Lucc 25.07.2014 17:42

informacni embargo ohledne nove knihy? bude nova kniha? co na to Jan Tleskac?

[129] genocYde 24.07.2014 12:31

@louza[123]: A pokud ses dostal dál než za druhou stránku už víš, že tenhle tvůj komentář byl úplně zcestný a zbytečný.

[127] Thorar 24.11.2011 07:40

Teda taky jsem na to zíral a myslel že jde o vtip… Takže všichni sebou Cestu krve a dotazy typu kdy napíše třetí díl 🙂

[125] veere 14.11.2011 21:43

@Levit[122]: No tak to tě Vyhlídka, asi trochu překvapí. Protože už na druhé stránce hrdina prozrazuje, detaily ze svého dosavadního života :

Švédové zase začali prznit mou sestru. Už se těším až vyrostu, abych taky mohl prznit svou sestru.

O normální život tedy tentokrát nejde. Zdá se, že Kulhánek nám nějak Kopřivovatí. Navíc ten začátek je čistá fantasy. Jsem celkem dost zvědavý co se z toho vyvine… Pevně věřím, že to Jiří tentokrát uzavře nějak normálně a nechá ty jeho ujeté nic neříkající konce v šuplíku.

[123] louza 24.10.2011 15:32
Posted in Populární knihy v češtině

Leave a Reply