Kniha Egypťan Sinuhet (Mika Waltari)

Kniha Egypťan Sinuhet (Mika Waltari)

Kniha Egypťan Sinuhet (Mika Waltari) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Egypťan Sinuhet (Mika Waltari)
 • Elérhető fájlok: Kniha Egypťan Sinuhet (Mika Waltari).pdf, Kniha Egypťan Sinuhet (Mika Waltari).epub, Kniha Egypťan Sinuhet (Mika Waltari).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Egypťan Sinuhet

Vítejte na webových stránkách věnovaných Egypťanu Sinuhetovi. Knížka, která zasáhla mnoho srdcí a také to naše! Rádi bychom vás s ní seznámili a prozradili o ní i další informace.

 • Egypťan Sinuhet Kniha
  Kniha Egypťan Sinuhet aneb 15 let ze života lékaře je historický román, který sklízí úspěch po celém světě. Byl napsán finským spisovatelem Mikou Waltarim, který tento román sepisoval během druhé světové války.. O knize
 • Citáty Egypťana Sinuheta
  “Víno je dar bohů pro radost srdce, jestliže se ho užívá s mírou. Jeden pohár neškodí nikomu, dva rozvazují jazyky, ale kdokoli ho vypije celý džbán, probudí se ve škarpě ulice, oloupen a pokryt modřinami.”.. Další citáty
 • Egypťan Sinuhet Film
  Film Egypťan byl natočen podle knihy Egypťan Sinuhet v roce 1954 v USA. Natočil ho režisér Michael Curtiz, který má na svědomí snímky jako Dobrodružství Robina Hooda.. O filmu
 • Mika Waltari
  Spisovatel Mika Waltari se narodil 19. září 1908 v Helsinkách. Otec mu brzy zemřel a na přání matky Mika studoval teologii. U ní dlouho nevydržel.

Chcete se podílet na obsahu webu Egypťana Sinuheta? Navštivte sekci o webu.

Egypťan Sinuhet

je historický román, který vypráví o životě epyptského lékaře. Sinuhet žije v době, kdy v Egyptě vládne osmnáctá dynastie egyptských faraonů a na trůn právě usedá faraon Amenhotep IV.

Egypťan Sinuhet

kniha od: Mika Waltari

Když se řekne žánr historických románů, pak je tato kniha u mě jeho zosobněním. A právě ona mě přivedla v mých Kristových letech ke větší čtenářské aktivitě.
Od autora jsem četl následně i Pád Cařihradu, Tajemného Etruska a Jeho království. Všem jsem dal 5 hvězd ale kdybych mohl, Sinuhet dostane 6.
V té knize je snad úplně všechno, co lze od historického románu čekat – význačné a zajímavé historické pozadí, pohnutá minulost hlavního hrdiny, napětí a dobrodružství na mnohých výpravách, milostné rozčarování ale i přemítání nad vlastním osudem, filozofický přesah.
Četl jsem staré vydání a ty větné konstrukce a obraty (vliv má určitě i překladatelské umění) mě naprosto uchvátily a ty přechodníky, no krása. Waltari je za mě jazykový mazel!
Tady není co vytknout.

Opravdu vynikající kniha.
Velice chytlavě přibližuje život lidí v Egyptě a přilehlých státech v období před více než dvěma tisíci lety, které je pro mně snad nejzajímavější části historie lidstva. Nejvíce mně fascinuje, jak některé skutečnosti, které si pan Waltari musel domýšlet, se časem potvrdili jako pravdivé či nejpravděpodobnější.
Člověk by řekl, když se autor zaměří na co nejvěrnější popis způsobu života lidí té doby, tak se bude méně soustředit na příběh. Opak je pravdou. Příběh je napínavý, chytlavý a mnoho dalšího. Sinuhet mi velice připomínal mně, což v konečném důsledku je poněkud znepokojivé, když vezmeme v úvahu jak skončili jeho bližní. Nezbývá než si z knihy vzít ponaučení.

Waltari si z existence více než 3000 let trvající Egyptské říše vybral dobu panování faraona Achnatona (1351-1333 před n.l.). Jeho lékař Sinuhet se sice “narodil” v Helsinkách v roce 1945, ale autor skrze jeho příběh popisuje dobu v rámci dostupných reálií nejenom v Egyptě, ale i v zemích, kterými Sinuhet procházel a předkládá onen nekončící lidský příběh dobyvačných a náboženských válek, násilí, intrik, bezmoci a utrpení. A hlavně příběh jednotlivého člověka, který si dobu, ve které bude žít, nevybírá a musí ji ustát, byť může zůstat stejně osamělý jako Sinuhet.
V Egyptě jsem nikdy nebyla, ale byla jsem v egyptském muzeu v Turíně. Je nádherné, rozsáhlé, plné velkolepých soch, sarkofágů, mumií, různých artefaktů, nepřestáváte se podivovat vysokému stupni dovednosti, kterou bez pomoci elektřiny pouze s využitím lidské síly dosáhli. S Nilem za zády postavili pyramidy, sfingu, chrámy, ale hlavně nechávali díky znalosti písma vzkazy : malby, papyrusy, hliněné deštičky, slavnou a významnou Rosettskou desku, díky které jsme jazykům starověkého světa porozuměli. Návštěva muzea byla také impulzem, že jsem se k této knize znovu vrátila.

Egypťan mi dělal společnost v autě, poslouchala jsem audio, ale nesedlo mi, protože jsem se nemohla vracet zpět, spousta hezky vyjádřených myšlenek rychle utekla, doporučuji dát přednost “klasice”.

Velká paráda. Za socíku jsem knihu podcenil, protože v mých očích řadila se k nesehnatelným a jen mezi známými kolujícím legendárním bichlím typu Věčné Ambry (tu jsem dodnes nečetl) nebo Désirée (tu jsem četl a není špatná, ale přece jen spíš ženské čtivo). Před pár lety jsem Sinuheta dostal darem a tak dlouho jsem byl pošťuchován, ať ho čtu, až jsem ho tedy zdolal. Doslova, neboť kniha je opravdu, ale opravdu objemná. A ne všechny části jsou tak výživné jako ta o Sinuhetových rodičích a nefér kurtizáně Nefer Nefer Nefer, o “stáži” u balzamovačů či o Krétském labyrintu. Ale ač hrdinovy příhody jsou často repetitivní, celek nakonec skvěle funguje a u málokterého románu si tak zameditujete o pomíjivosti všeho a o smyslu života. Klobouk dolů před autorem, kolik toho nastudoval a do jaké hloubky se ponořil pro svou největší perlu.

Vynikající kniha. Když jsme ji před pár lety s kamarádkou dočetly, měla na nás tak silný účinek, že jsme si začaly psát vzkazy ve stejném duchu. Co říci víc. Ale čtenář si na ten jazyk musí nejdříve trochu zvyknout 🙂

Knížku jsem četla asi ve dvaceti a líbila se mi moc. Vracím se k ní jako ke starému příteli.

Kdysi dávno přečteno jako kniha, nedávno posloucháno jako audio.
A stále se mi líbí :-)))

Mika Waltari

Na univerzitě studoval teologii, ale i přes přání své matky nakonec obor změnil na filozofii, estetiku a literaturu. Byl jedním z nejplodnějších finských autorů. Napsal nejméně 29 románů, 15 novel, 6 sbírek pohádek, 6 sbírek poezie a 26 dramat. Podílel se také na tvorbě scénářů pro film a rádio, psal literaturu faktu, překládal a napsal stovky přehledů a článků. Ve světě je nejznámějším finským autorem a jeho díla byla přeložena do více než třiceti jazyků.

Finský spisovatel, novinář a dramatik. Jeho nejznámějším dílem je historický román Egypťan Sinuhet.

Na univerzitě studoval teologii, ale i přes přání své matky nakonec obor změnil na filozofii, estetiku a literaturu. Byl jedním z nejplodnějších finských autorů. Napsal nejméně 29 románů, 15 novel, 6 sbírek pohádek, 6 sbírek poezie a 26 dramat.

Mika Waltari

Spisovatel Mika Waltari se narodil 19. září 1908 v Helsinkách. Otec mu brzy zemřel a na přání matky Mika studoval teologii. U ní dlouho nevydržel. Začal studovat filozofii, estetiku a literaturu. Během studia přispíval do časopisů, psal poezii a taky hororové příběhy, kdy se velmi inspiroval Edgarem Allenem Poem (dílo Havran). Waltari vydal svou první knihu v roce 1925, která se u nás nedočkala vydání. Ovšem dva roky nato napsal v Paříži svůj první román s názvem Velké iluze. O další dva roky později odcestoval do Istanbulu a napsal své další dílo o této cestě s názvem Vlak osamělého muže. Waltari se v roce 1931 oženil s Marjattou Luukkonenovou a s ní měl dceru Satu, která šla ve stopách svého otce a stala se rovněž spisovatelkou. Ve své tvorbě se velmi inspiruje zážitky z války, během níž pracoval jako novinář a taky pro finskou rozvědku. Jeho vrcholným dílem však byl Egypťan Sinuhet. Mika Waltari byl jedním z nejvýznamnějších finských spisovatelů, který napsal kolem 29 románů, 15 novel, 6 sbírek pohádek, 6 sbírek poezie a 26 dramat. Mimo to napsal stovky článků, věnoval se literatuře faktu a podílel se na tvorbě scénářů pro film a rádio. Jeho díla sklízí úspěchy na celém světě. Mika zemřel 26. srpna 1979 v Heslinkách.

Waltariho citáty

Jen hlupák obrací svůj omyl ve ctnost a vychloubá se tím.

Bohatým není ten, kdo má zlato a stříbro, ale ten, kdo se spokojí s málem.

Ani blízkost těl nemůže sblížit vzdálená srdce.

– Waltari Mika

Kam dál?

Egypťan Sinuhet

je historický román, který vypráví o životě epyptského lékaře. Sinuhet žije v době, kdy v Egyptě vládne osmnáctá dynastie egyptských faraonů a na trůn právě usedá faraon Amenhotep IV.

Egypťan Sinuhet

Kniha ( pevná vazba )

 • Audiokniha ( CD/DVD ) 268 Kč s DPH Skladem

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Dnes již klasický historický román. Patnáct knih ze života lékaře-legitimního potomka faraonů. Kniha je metafyzickým oceánem příběhů, do něhož lze vstupovat na kterémkoliv místě.

Bestseller v knihy Dobrovský

31114. v e-shopu | 29831. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.0 z 5 23 hodnocení čtenářů

9× 5 hvězdiček 4× 4 hvězdičky 4× 3 hvězdičky 2× 2 hvězdičky 4× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.6 z 5

2 z 5 hvězdiček 30. srpna 2017

Tato kniha, kdyz se mi dostala do rukou me nadchla/vydesila poctem stran. Myslela jsem si, ze to budu cist tydny. Tento zanr ( stary egypt) me velmi zaujal, ale nevedela jsem co od toho cekat. Jak to dopadlo?? Ta kniha se mi vryla do tela a cetla jsem temer v kuse. Poutavy, dojemny pribeh. Neskutecne bozsky napsane. Po tehle knize jsem hledala dalsi knihy tohoto autora, a musim uznat, ze pro me tato je od tohoti autora TOP. Pokud mate radi poutave pribehy, nebo ale spon ttochu zajem o Egypt nebo historii, dopurucuju. Ja si ji vybrala k maturite.

Pomohla vám tato recenze? Ano 70

Audiokniha, Český klub, 2011, 8590236083424

4 z 5 hvězdiček Markéta Němcová 8. září 2017

Skvělá kniha. I po dlouhé době po přečtení mám děj neustále v hlavě a nutí mě o něm přemýšlet. Kniha je poutává, místy vtipná a úsměvná. Konec mě trochu zklamal, měla jsem problém udržet pozornost u dlouhých popisných pasáží

Pomohla vám tato recenze? Ano 66

Audiokniha, Český klub, 2011, 8590236083424

5 z 5 hvězdiček Kateřina Součková 5. září 2017

Pro ty, co se zajímají o starověký Egypt, dalo by se říct “povinná” literatura. Příběh napsaný skvěle, ukazuje každodenní život obyčejných Egypťanů, intriky královského dvora a také okolní známý svět, kam se Sinuhet dostane během svého života. Kniha se mi moc líbila a všem doporučuji.

Pomohla vám tato recenze? Ano 65

Audiokniha, Český klub, 2011, 8590236083424

5 z 5 hvězdiček Natálie Čouková 9. září 2017

Knihu jsem četla ve svých třinácti letech. Absolutně mě nadchla a párkrát i rozbrečela. Je opravdu nádherná.

Pomohla vám tato recenze? Ano 62

Audiokniha, Český klub, 2011, 8590236083424

5 z 5 hvězdiček Jana Ronková 7. září 2017

Jedna z nejlepších knížek z povinné četby. Historické knihy skoro vůbec nečtu, ale tahle se mi vryla pod kůži.

Pomohla vám tato recenze? Ano 62

Audiokniha, Český klub, 2011, 8590236083424

3 z 5 hvězdiček Aneta S. 6. září 2017

Velmi dlouhá kniha, ale dobrá. Mám ráda příběhy z jiné doby a jiného místa.

Pomohla vám tato recenze? Ano 61

Kniha, Český klub, 2013, 9788086922430

5 z 5 hvězdiček Anett 27. září 2017

Egypťan je sice hodně dlouhá kniha, ale každá jeho stránka opravdu stojí za to

Pomohla vám tato recenze? Ano 59

Kniha, Český klub, 2013, 9788086922430

3 z 5 hvězdiček Tereza Bláhová 15. září 2017

Začátek byl docela nudný, ale pak jsem se docela začetla.

Pomohla vám tato recenze? Ano 58

Kniha, Český klub, 2013, 9788086922430

4 z 5 hvězdiček Ann 25. září 2017

Knihu jsem četla cca 4 roky. Ale každé léto jsem se k ní vrátila. Číst o vojenských výpravách bylo úmorné, ale vynahradil mi to pak život Sinuheta a jeho učení se lékařského umění.

Pomohla vám tato recenze? Ano 56

Audiokniha, Český klub, 2011, 8590236083424

5 z 5 hvězdiček Lucka 26. září 2017

Kniha mě velmi bavila. Zase něco jiného než detektivky. Přenesete se do jiné doby a je to velmi příjemné čtení.

Egypťan Sinuhe

Jeho otec, Toimi Armas Waltari, luteránsky pastor a učiteľ, zomrel, keď mal Mika len päť rokov. Otca sa mu snažili nahradiť jeho dvaja strýcovia, teológ Toivo Waltari a inžinier Jalo Sihtola, ktorých bohaté umelecké znalosti nadobro určili smer, ktorým sa mal chlapec uberať. Z chlapca s.

Námet na román čerpal autor z najznámejšej zachovanej poviedky starovekej egyptskej literatúry – Poviedky o Sinuhetovi.

Bežná cena Bežne 13,24 €

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Táto kniha je pre mňa TOP. dostal som ju pred takmer 30 rokmi. V podstate to boli 2 knihy v mäkkej väzbe. Kedže som fanatik do kníh, vzal som ju útokom.
Kniha je neskutočne pútavá, pre niekoho možno bude nudná svojimi opismi, ale ozajstný fajnšmeker si ju musí vychutnať. Opis starého egypta a starovekých civilizácií prelína s príbehom lekára Sinuheta od jeho detstva po starobu. Jeho zážitky a putovanie je fantasticky opísané akoby v akomsi starovekom jazyku , ( starovekým štýlom )
Fantasy dej sa prelína so skutočnými postavami a skutočnými menami. Opisy starovekých miest, králov, slávnych bitiek sú čerpané zo skutočnosti a do nich je vsadený hlavný hrdina, ktorý zažije toľko zážitkov bolestných aj veselých, že by bolo dosť aj na dva životy obyčajného človeka.
Táto kniha je klenot Mika Waltariho a préčital som ju vela vela krát.. stále objavím niečo nové a všetky činy, slová a pravdy si človek môže pokojne posadiť aj do dnešnej doby.

Vyslovene odporúčam milovníkom kníh a historie. v tejto knihe je obsiahnuté všetko to najlepšie. Čítaj viac

O autorovi

Jeho otec, Toimi Armas Waltari, luteránsky pastor a učiteľ, zomrel, keď mal Mika len päť rokov. Otca sa mu snažili nahradiť jeho dvaja strýcovia, teológ Toivo Waltari a inžinier Jalo Sihtola, ktorých bohaté umelecké znalosti nadobro určili smer, ktorým sa mal chlapec uberať. Z chlapca s prísnou luteránskou výchovou sa stal v dvadsiatych rokoch vedúci a možno aj trochu dekadentný predstaviteľ generácie tzv. nosičov ohňa („tulenkantajat“). Išlo o mladých predstaviteľov literárnej moderny, ktorých charakterizoval najmä optimistický pohľad na budúcnosť nezávislého Fínska a vôľa otvárať fínskej literatúre okná do Európy. V 30-tych rokoch, keď sa fínsky kultúrny mainstream posunul doľava, bol už z Waltariho konzervatívec, ktorý veľmi triezvo a kriticky hodnotil pochmúrnu realitu demoralizovanej spoločnosti na prahu veľkej vojny, v ktorej nikto nebude môcť zostať neutrálny. Cez vojnu, ktorá bola Fínsku nanútená, pracoval pre rozviedku a napísal dve knihy, ktoré neskôr stiahla cenzúra, o pravdivých okolnostiach sovietskeho záboru troch pobaltských republík. No v roku 1944 Fínsko zmenilo strany a krajinu začala riadiť sovietska kontrolná komisia. Waltari sa možno aj z pragmatických, existenčných dôvodov obracia od neutešenej súčasnosti späť do dávnoveku ďalekých stredomorských národov. Práve v povojnovom období napísal svoje najlepšie a najznámejšie diela – historické romány, preložené do vyše 30 jazykov. V nich Waltari cez metaforu minulosti zavrhuje totalitné ideológie a ich deštruktívny vplyv na jednotlivca. V historických románoch sa stáva hlásateľom nefalšovanej kresťanskej lásky k blížnemu a obyčajného ľudského dobra a šťastia. Nech sa príbeh odohráva v ktoromkoľvek období, ústrednou postavou Waltariho románov je vždy ten istý typ hrdinu. Čitateľa to však nikdy nenudí. Sinuhe, Turms, Minutus Manilianus, Johanes Angelos, či Mikael Karvajalka. To všetko sú osamelí hľadači pravdy a zmyslu života, žijúci vždy na rozhraní dvoch vekov. No akoby nestačila rozorvanosť medzi dvomi epochami, pridáva sa ešte bolestná voľba medzi vznešeným ideálom a tlakom prízemného pragmatizmu

Vydavateľstvo

V roku 1990 si desať knižných nadšencov povedalo, že nastal čas rozšíriť ponuku vydavateľstiev na Slovensku. Čoskoro založili vydavateľský dom IKAR, ktorý dnes čitatelia poznajú ako najväčšie slovenské vydavateľstvo. Za svoju existenciu vydal IKAR tisíce titulov a stovky bestsellerov rôznych žánrov, z ktorých sa dovedna predalo takmer 28 miliónov výtlačkov. Vydavateľský dom IKAR vo svojom portfóliu zastrešuje značky IKAR, Príroda, Odeon, Stonožka, YOLi a Ajna.

Vlajková značka IKAR predstavuje najširšie spektrum knižných titulov. Pod touto značkou nájde každý čitateľ našich najpredávanejších autorov, mnohými rokmi overené mená, úspešných slovenských autorov aj mladých knižných debutantov. Pod značkou IKAR vydávame napríklad knihy od J.K. Rowlingovej, Dana Browna, Jo Nesbøa, Davida Lagercrantza, ale, samozrejme, aj od slávnych slovenských spisovateľov, medzi ktorých patria Táňa Keleová-Vasilková, Jozef Karika, Jozef Banáš, Veronika Homolová-Tóthová a mnohí iní.

Silnou stránkou značky Príroda je široké spektrum non-fiction literatúry pre celú rodinu: populárno-náučné knihy, encyklopédie, obrazové publikácie, ale i odborné tituly a učebnice pre základné a stredné školy. Top zastúpenie majú populárne žánre, ako je zdravie a životný štýl, kulinárstvo, príroda, vzdelanie a hobby literatúra.

Crème de la crème súčasnej i klasickej svetovej prózy. Značka ODEON predstavuje špičkovú tvorbu od súčasných a klasických velikánov svetovej literatúry. V edícii ODEON Svetová klasika vychádzajú diela od F. M. Dostojevského, Ernesta Hemingwaya, L. N. Tolstého či Williama Shakespeara. Edícia ODEON Súčasná svetová literatúra na Slovensko prináša aktuálne diela svetových talentov ako napríklad Harper Leeová, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Kazuo Ishiguro, držiteľ Man Bookerovej ceny Paul Beatty, Celeste Ng, Eka Kurniawan a ďalší.

Stonožka je knižná kamarátka detí od 0 do 12 rokov. Symbol stonohého zvieratka vyjadruje tematickú a žánrovú pestrosť literatúry pre deti. Detským čitateľom ponúka beletriu, poéziu aj populárno-náučnú literatúru našich aj zahraničných autorov. Dobre naladená a vytrvalá Stonožka zavedie deti krok za krokom, rok za rokom, z krajiny Písmenkovo do knižného sveta plného fantázie, poznania a storakých zážitkov, ktoré si uchovajú po celý život. Stonožka sníva o tom, že každé dieťa prečíta aspoň 100 kníh!

YOLi sa zameriava na literatúru v žánroch young adult a new adult, teda prevažne pre „mladých dospelých“ vo veku približne 13 – 21 rokov. Ponúka široké spektrum prekladov súčasnej tvorby, od dystopie či fantasy až po romance. Priestor tu dostáva veľa svetoznámych autorov a autoriek, medzi inými aj John Green, Jamie McGuirová, Lauren Kateová, Erica Johansenová či Rainbow Rowellová.

Najnovším prírastkom do portfólia vydavateľského domu IKAR je značka Ajna. Prináša knihy o self-help a ezoterike. Potešia najmä čitateľov, ktorí túžia po šťastí a neustálom sebazdokonaľovaní a ktorých fascinujú záhady a tajomstvá medzi nebom a zemou. Ajna prináša svetoznáme autorky a autorov, ako je Lorna Byrneová, Rhonda Byrneová alebo Neale Donald Walsh.

Za svoju 27-ročnú existenciu IKAR získal množstvo odborných aj čitateľských ocenení, ako napríklad Vydavateľ roka, Najkrajšia kniha roka, Najkrajšia kniha Slovenska či ocenenia za umelecké preklady.

Egypťan Sinuhet

8. vydání

Kniha Egypťan Sinuhet je rozsáhlý historický román, který zachycuje život epyptského lékaře. Sinuhet žije v době, kdy v Egyptě vládne osmnáctá dynastie egyptských faraonů.

Vyprodané , jsou však dostupná jiná vydání.

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

 • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
 • více než 2500 výdejních míst
 • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Egypťan Sinuhet – rozbor díla k maturitě

Kniha: Egypťan Sinuhet

Přidal(a): Lucka

AUTOR: Mika Waltari (1908-1979)

 • Celým jménem Mika Toimi Waltari, narozen v Helsinkách
 • Vystudoval filozofii a poté se věnoval spisovatelství.
 • Stal vůdčí osobností literární skupiny Nositelé ohně, která se postavila proti dřívějšímu finskému tradicionalismu a propagovala orientaci na moderní evropské proudy.
 • Nejznámější finský spisovatel, překladatel, novinář a dramatik
 • Píše také scénáře do filmů a literaturu faktu

Další díla:

 • Mezi jeho nejznámější knihy patří Velká iluze (román), Cizinec přichází (psychologický román), ale historický román Egypťan Sinuhet mu přinesl definitivní uznání a slávu
 • Napsal 29 románů, 15 novel, 6 sbírek pohádek a poezie, 26 dramat

ROZBOR DÍLA: Egypťan Sinuhet

 • Epika, historický román
 • poprvé zveřejněn ve Finsku roku 1945
 • Lze jej považovat za životopis egyptského lékaře ze 13. století př. n. l.
 • Děj se odehrává v minulosti, ale nacházíme prvky, které se prolínají s dnešní dobou
 • Autor poukazuje na lidskou svobodu a toleranci
 • příběh se odehrává zhruba 1300 p. n. l.

STRUKTURA DÍLA

 • Je to román členěný do patnácti knih
 • Je částečně psaný v ich-formě (Sinuhet vypráví o svém životě) spisovným jazykem a formou popisu
 • Často jsou zde přísloví, personifikací a přirovnání, ale taky vulgarismů v přímé řeči

CHARAKTERISTIKA POSTAV

 • Sinuhet – lékař; čestný muž, který je v mládí až moc důvěřivý, ale věkem zmoudří, je velice inteligentní
 • Kaptah – otrok, později svobodný majitel restaurace a kupec; lpí na bohatství a je věrným druhem, přítelem a rádcem Sinuheta
 • Achnaton – faraón; panovník, duševně labilní, který má nadčasové trochu utopistické názory na vedení a řízení státu, není však schopen vnímat realitu a jeho vládnutí vede ke katastrofě
 • Haremheb – voják a bojovník; prostý muž, který se vypracuje díky svému vojenskému nadání až na faraona, miloval faraonovu dceru Beketamon
 • Nefernefernefer – kněžka; nelítostná a bez skrupulí, zhouba mladého Sinuheta, lehká žena pro bohaté
 • Minea – otrokyně, ve své zemi zasvěcená jako tanečnice s býky; Sinuhetova první velká láska, která byla obětována bohům
 • Merit – hospodská; Sinuhetova partnerka a matka jeho syna

DĚJ

Děj nás zavede do rodiny mladého budoucího lékaře Sinuheta, který je adoptovaný a přemítá o tom, čí je vlastně syn. Vystuduje na lékaře v Domě života a založí si praxi.

V jeho nezralém mládí je okouzlen kněžkou Nefernefernefer, která připraví jeho i jeho rodiče o veškerý majetek a on je nucen v hanbě utéct do Sýrie se svým věrným sluhou. Zde se poprvé setkává s krutostí války. Před kterou utíká do země Mitánské. Tu potkává svou první lásku Mineu. Je na dvoře místního vladaře Burny Buriáše II. Pomůže jí utéci a navrátit se do své země. Bohužel to vede k její smrti, protože byla zasvěcena jako oběť Minotaurovi.

Po její smrti se rozhodne vrátit se zpět do vlasti a seznámí se s Merit. Jeho sluha se stane svobodným člověkem a koupí si hostinec. Sinuhet je zapleten do vládních intrik. Panovník Achnaton je uzavřený ve svých zmatených představách a nejvyšší kněz Aj s Haremhebem se ho snaží sesadit z trůnu. Po Sinuhetovi žádají pomoc. Když vidí, že je panovník opravdu duševně chorý a, že i lid je proti němu, vyhoví jejich prosbě a Achnatona zabijí ve prospěch vyššího dobra. Mezi tím se lid vzbouří a dojde ke smrti jeho Merit i Thovta, o kterém se až po jejich smrti dozví, že to byl jeho syn.

Na konci knihy se dovídá o své minulosti, o tom, že by mohl být tajným ztraceným synem faraona. Nedbá toho a opouští Veset do dobrovolného vyhnanství, kde stráví zbytek života po boku staré služky Muti.

ZAJÍMAVOSTI OKOLO DÍLA

 • Kniha byla přeložena do více než třiceti jazyků
 • Byla také v roce 1954 zfilmována Michaelem Curtizem a nominována na Oscara
 • I přes spoustu fiktivních postav toto dílo věrně zachycuje život v Egyptě, na Krétě a o Mínoiské civilizaci


Další podobné materiály na webu:

CD mp3 Mika Waltari – Egypťan Sinuhet – ukázka

Popis:
Vydal Radioservis, a.s., 2011 www.radioteka.cz čte Josef Červinka, rozhlasová nahrávka roku 1983 Četba z jednoho z …

“>

Leave a Reply